Log In
2016 Church Creek Time Trial - #2 • Jul 16 2016
Clear, 84 degrees, wind 4 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Blair Berbert Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:49:13.4
2 Lucas Mccollum Bayside Velo/Bike Doctor/Team Bike 0:50:26.8
3 Paul Lengermann District Taco Cycling/District Taco 0:51:09.7
4 Chris Jones* Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:51:13.5 Teammate Win: Blair Berbert
5 Peter Custer Celerity Cycling/Haymarket/Starligh 0:51:57.9
6 Steven Kusy District Velocity Racing/District V 0:51:58.1
7 Dan Netzer Celerity Cycling/Haymarket/Starligh 0:53:01.2 Teammate Top 5: Peter Custer
8 Andrew Seitz Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:53:17.6 Teammate Win: Blair Berbert
9 James Studebaker Bayside Velo/Bike Doctor/Team Bike 0:53:29.4 Teammate Top 5: Lucas Mccollum
10 Sait Arana District Taco Cycling/District Taco 0:55:04.7 Teammate Top 5: Paul Lengermann
11 Dakota Schaeffer Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:56:43.7 Teammate Win: Blair Berbert
12 Taylor Pearman Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:57:10.9 Teammate Win: Blair Berbert
Finishers: Cat 1: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nathaniel Altom 90+ Cycling 0:53:33.6
2 Mark Lewis Ocean Velo Club 0:54:14.1
3 Ryan Collins PTS Racing 0:55:21.7
4 Luis Infante Foreign Auto Services Cycling 0:56:11.8
5 Thomas Simchak District Velocity Racing/District V 0:56:47.2
6 Nick Ilyashevich National Capital Velo Club/UnitedHe 0:57:06.7
7 Roscoe Leslie Ocean Velo Club 0:57:09.1 Teammate Top 5: Mark Lewis
8 Kyle Johnson Virginia Polytechnic University 0:59:54.7
9 Phil Steinschneider Evolution Cycling Club p/b Long & F 1:02:56.4
10 Mark Anthony sanchez US Military Endurance Sports 1:03:27.7
DNF John Bowsher Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT DNF
Finishers: Cat 3: 10   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tony Vladimirov Bulvelo Cycling Club/Bulvelo Cyclin 0:55:43.9
2 Michael Oneil Squadra Coppi 0:55:57.2
3 Kenneth Rowe All American Bicycle Club Inc./All 0:56:11.9
4 Robert Steele US Military Endurance Sports 0:56:38.1
5 Steve Owens Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT 0:57:51.0
6 Sean Smith Ocean Velo Club 0:58:26.1
7 Kevin Toups US Military Endurance Sports 0:58:40.8 Teammate Top 5: Robert Steele
8 John Gay Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 0:59:11.6
9 Frankie Timmons Ocean Velo Club 1:00:17.0
10 Richard Kennedy Annapolis Bicycle Racing Team 1:00:28.3 Teammate Top 5: Steve Owens
11 Raymond Wright Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT 1:02:12.8 Teammate Top 5: Steve Owens
12 Carl Bevard Unattached 1:02:25.8
13 Marc Koblentz National Capital Velo Club/UnitedHe 1:02:55.1
14 Dennis Courtney 90+ Cycling 1:03:38.2
15 Lee Bacon National Capital Velo Club/UnitedHe 1:04:48.1
16 Robert Caudill Unattached 1:04:49.0
17 Dirk Vander laan Unattached 1:05:13.5
18 Michael Marinaro Race Pace Bicycles 1:18:37.0
Finishers: Cat 4: 18  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kevin Hillery Paralyzed Veterans Racing 0:33:10.0
2 David Neumer Paralyzed Veterans Racing 0:34:54.4 Teammate Win: Kevin Hillery
3 Geoff Hopkins Paralyzed Veterans Racing 0:36:27.0 Teammate Win: Kevin Hillery
4 Darrin Snyder Paralyzed Veterans Racing 0:46:25.4 Teammate Win: Kevin Hillery
5 Stanley Snyder Paralyzed Veterans Racing 1:15:08.0 Teammate Win: Kevin Hillery
Finishers: Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Syd Lea Sports T.E.A.M./T.E.A.M. Fuji 0:31:14.2
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Richard Cook Unattached 0:33:24.3
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Miller Unattached 0:59:14.3
2 Eugene Diefenbach Unattached 0:59:49.7
3 Samuel Hoffberger Joes Bike Shop Racing Team 1:00:15.2
4 Nicholas Paul 90+ Cycling 1:00:18.3
5 David Vielbig Unattached 1:00:45.7
6 John Fitzgibbons Unattached 1:01:36.4
7 Christopher Peak Unattached 1:02:54.7
8 Kc Kulp Unattached 1:03:13.1
9 Thomas Jones Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1:03:18.3
10 Daniel Schumacher Unattached 1:03:54.4
11 Matt Klicka Unattached 1:04:21.0
12 Andrew Barriskill Annapolis Bicycle Racing Team 1:05:26.7
13 Darell Grove Team Integrity 1:06:46.4
14 Colin Kegel Unattached 1:08:32.2
15 Jeffrey Kendrick Unattached 1:10:55.2
16 Patrick Felton The Bike Shak Cycling Team 1:11:29.5
17 Thomas Wilson Unattached 1:12:19.3
18 Demetris Taylor Phase Cycling 1:13:24.3
19 Joe Kelly Unattached 1:14:09.3
Finishers: Cat 5: 17   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Artun Duransoy National Capital Velo Club/UnitedHe 0:35:36.7
2 Henry Neff National Capital Velo Club/UnitedHe 0:39:04.9 Teammate Win: Artun Duransoy
DQ Laith Hilmi Unattached DQ
Finishers: Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Iain Mackeith National Capital Velo Club/UnitedHe 0:31:25.1
2 Matthew Kennedy Rock Creek Velo 0:36:00.3
3 Tobias Klein National Capital Velo Club/UnitedHe 0:36:14.0 Teammate Win: Iain Mackeith
4 Connor Mahone Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT 0:48:05.0
DQ Karl Neff National Capital Velo Club/UnitedHe DQ Teammate Win: Iain Mackeith
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Vincent Madaffari Annapolis Bicycle Racing Team 0:30:26.7
2 Tyler Mahone Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT 0:34:28.3 Teammate Win: Vincent Madaffari
3 Matthew Hourihan Unattached 0:34:56.0
4 Joseph Kennedy Rock Creek Velo 0:35:02.5
5 Brendan Huebner Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT 0:39:41.0 Teammate Win: Vincent Madaffari
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Samuel Yarashus National Capital Velo Club/UnitedHe 0:30:22.6
Finishers: Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dillon Cosper Baltimore Youth Cycling 0:40:44.8
2 Gus Lynott Unattached 0:42:19.7
3 Oliver Snydal Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:42:32.8
4 Christian Lam National Capital Velo Club/UnitedHe 0:45:34.1
5 Luke Mccaffery Unattached 0:46:13.6
Finishers: Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patrick Walter Guys Racing Club 0:51:53.1
2 Eric Boone Lateral Stress Velo Inc. 0:53:19.0
3 David Fuentes dope Evolution Cycling Club p/b Long & F 0:54:21.6
4 Stephen Robinson Battley Harley-Davidson/BATTLEY H-D 0:54:54.5
5 Alex Rapavi Gripped Racing p/b Lindsay Volkswag 0:56:08.4
6 Craig Snydal Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:56:44.3
7 Patrick Dolan District Velocity Racing/District V 0:57:46.5
8 Robert Kelly Celerity Cycling/Haymarket/Starligh 0:57:48.4
9 Jeff Chun Bayside Velo/Bike Doctor/Team Bike 0:59:07.3
10 Matias Palavecino Bayside Velo/Bike Doctor/Team Bike 1:06:25.0
11 Mark Lahuec Unattached 1:07:16.3
12 Todd Hesel Lateral Stress Velo Inc. 1:07:28.7 Teammate Top 5: Eric Boone
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 3   Cat 3: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Peter Warner Bayside Velo/Bike Doctor/Team Bike 0:53:14.2
2 Michael King National Capital Velo Club/UnitedHe 0:53:41.6
3 Rodger Carter Unattached 0:54:07.5
4 Jeff Overstreet Chester County Velo 0:55:16.4
5 Marc Gwadz DCMTB 0:55:44.3
6 Shawn Fenty DC Velo Limited/Team Beyer Auto 0:56:22.5
7 Frank Ramos Bayside Velo/Bike Doctor/Team Bike 0:56:41.0 Teammate Win: Peter Warner
8 Matthew Albanese Bayside Velo/Bike Doctor/Team Bike 0:56:58.1 Teammate Win: Peter Warner
9 Chuck Crocco Somerset Wheelmen 0:57:18.7
10 Mark Curran Knapp's Cyclery Powered by Endurowo 0:57:36.3
11 Marc Klein National Capital Velo Club/UnitedHe 0:57:50.0 Teammate Top 5: Michael King
12 Edward Norton US Military Endurance Sports 0:58:13.6
13 John Baldwin All American Bicycle Club Inc./All 1:00:45.8
14 David Harrell Whole Wheel Velo Club 1:03:27.6
15 Edward Russell Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1:04:07.2
16 Jay Silvey Unattached 1:08:51.6
17 Dave Orlik Unattached 1:09:03.6
18 Tom Cherney Unattached 1:27:46.7
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 8   Cat 4: 3   Cat 5: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Roger Friend Monticello Velo Club 0:53:42.8
2 John Newton Chester County Velo 0:55:23.9
3 Curtis Southern National Capital Velo Club/UnitedHe 0:55:45.5
4 Dennis Crockett Antietam Velo Club Inc/AVC/Team Hag 0:57:12.8
5 Bryan Patton Chester County Velo 0:58:15.5
6 Craig Guensch Evolution Cycling Club p/b Long & F 0:58:53.2
7 Bruce Mort National Capital Velo Club/UnitedHe 1:00:09.2 Teammate Top 5: Curtis Southern
8 Richard Lee Team Integrity 1:00:36.4
9 David Hearn All American Bicycle Club Inc. 1:00:38.4
10 Mike Emerson Unattached 1:01:35.4
11 Kevin Brown Chesapeake Wheelmen/CW/Aviation Vel 1:02:58.8
12 Gerald Wojcik Unattached 1:02:58.9
13 Art Mcarthur Whole Wheel Velo Club 1:03:57.3
14 William Dodge Unattached 1:04:59.1
15 Ilkka Kruus Unattached 1:05:16.9
16 Jack Gardner Antietam Velo Club Inc/AVC/Team Hag 1:06:43.4 Teammate Top 5: Dennis Crockett
17 Francis Gawronski Unattached 1:07:29.2
18 Max Rogozinski Prince William Elite Racing (PoWER) 1:07:35.7
19 Richard Eckert Unattached 1:15:35.8
20 Bob Lockwood Ocean Velo Club 1:21:29.0
21 Dana Mellerio Squadra Coppi 1:28:07.9
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 5   Cat 4: 8   Cat 5: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Douglas Mcclellan Unattached 0:29:34.9
2 James Hartnett South Mountain Velo Club 0:29:51.6
3 Matthew Parker DC Velo Limited/Team Beyer Auto 0:29:57.0
4 Matthew Olson National Capital Velo Club/UnitedHe 0:30:00.5
5 John Cox Chesapeake Wheelmen 0:30:16.8
6 Richard Shaffer South Mountain Velo Club 0:31:28.1
7 James Youngblood 1863vc p/b RETS 0:31:28.4
8 Robert Lea Sports T.E.A.M./T.E.A.M. Fuji 0:31:30.0
9 James Degoey Unattached 0:31:48.1
10 Michael Fitzsimmons Chesapeake Wheelmen 0:32:00.8 Teammate Top 5: John Cox
11 Michael Hill Chesapeake Wheelmen 0:32:58.6 Teammate Top 5: John Cox
12 James Wagner DC Velo Limited/Team Beyer Auto 0:33:54.7 Teammate Top 5: Matthew Parker
13 Bobby Phillips Annapolis Bicycle Racing Team 0:34:44.7
14 Sonny Barber Unattached 0:34:58.1
15 Dennis Benson Unattached 0:36:19.6
16 Myron Lehtman National Capital Velo Club/UnitedHe 0:36:55.3 Teammate Top 5: Matthew Olson
17 Philip Samawicz National Capital Velo Club/UnitedHe 0:37:33.2 Teammate Top 5: Matthew Olson
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 10   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michele Scherer Bike Stop Racing/Bike Stop Velo Fem 1:01:32.0
Finishers: Cat 1: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Erin Bougie National Capital Velo Club/UnitedHe 0:59:18.3
2 Melissa Tallent Celerity Cycling/Haymarket/Starligh 1:02:02.0
3 Tania Steinschneider Evolution Cycling Club p/b Long & F 1:15:52.8
Finishers: Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kristin Lemos Unattached 1:02:50.2
2 Teresa Amundson National Capital Velo Club/UnitedHe 1:06:07.5
3 Irina Sarkisov All American Bicycle Club Inc./All 1:08:17.4
4 Josalyn Smith Unattached 1:08:33.5
5 Rachelle Gehr Team Integrity 1:12:00.5
6 Emma Humphreys Rock Creek Velo 1:15:28.9
7 Megan Jones Team Sticky Fingers 1:15:30.2
8 Uma Gupta Rock Creek Velo 1:19:13.3
9 Danielle Kulp Unattached 1:20:28.9
10 Jennifer Stack Lateral Stress Velo Inc. 1:32:13.1
11 Sarah Eckert Unattached 1:34:51.8
Finishers: Cat 4: 8   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Katherine Sarkisov Rock Creek Velo 0:36:08.4
2 Ainsley Kulp Unattached 0:43:45.2
3 Olivia Sandoval Baltimore Youth Cycling 0:47:10.8
4 Emily Woolford Unattached 0:49:16.2
5 Victoria Ruppenthal Baltimore Youth Cycling 0:49:24.4
Finishers: Cat 4: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cassie Bopf Rock Creek Velo 0:38:12.9
2 Katerina Talanova Unattached 0:38:20.5
3 Madelaine Bacon National Capital Velo Club/UnitedHe 0:39:52.0
4 Leeya Wang HPC/HPC/LIST 0:42:00.4
Finishers: Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nicole Madaffai Annapolis Bicycle Racing Team 0:36:06.7
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kenna Kulp Unattached 0:59:01.0
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sue Mcquiston Annapolis Bicycle Racing Team 1:03:22.1
2 Susan Weaver Unattached 1:14:38.1
3 Alexis Rohde Unattached 1:19:09.9
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ainhoa Perez-diez Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT 1:02:32.6
2 Christine Fuentes Evolution Cycling Club p/b Long & F 1:05:32.7
3 Michelle Neff National Capital Velo Club/UnitedHe 1:06:16.9
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gwenn Afton Evolution Cycling Club p/b Long & F 0:33:36.9
2 Beth Gunter Chesapeake Wheelmen 0:36:55.6
3 Deirdre Mullaly Team Sticky Fingers 0:37:03.7
4 Tracy Lea Sports T.E.A.M./T.E.A.M. Fuji 0:37:08.2
5 Susan Bleistein Unattached 0:39:04.5
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat ?: 1