Log In
Intelligentsia Cup p/b SRAM: Tour of Glen Ellyn • Jul 16 2016
Mostly Cloudy, 73 degrees, wind 3 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniel Nordemann-dasilva
2 Justin Correa
3 Kobe Liberty
4 Lucas Taylor
5 Adam Lefebvre
6 Jakob Meloche
7 Amil Munich
8 Carter Warren BELGIANWERKX
9 Riley Mosak Region Racing
10 Kalen Yeager
12 Kassandra Kriarakis
13 Robert Starrs
14 Edgar Vera
15 Katrina Pawley mason
16 Nicholas Hatfield
17 Samuel Dennison ICCC-St. Louis
18 Rahul Kalakuntla
19 Jonathan Chinchilla Team Got Wind?
20 Juli Torbik
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 6   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Adam Schepps
2 Bryan Froehlicher Polish & Slavic FCU - KRUTO Int
3 Philip Sousa PTS Racing
4 Sebastian Salinas
5 Clint Dager PTS Racing
6 Alexander Tenelshof EPS Cycling Team
7 Ian Haupt True Veterinary Care Cycling p/
8 Riley Hankes KS Energy Services / MOSH / Tea
9 Preston Buehrer Back Bay Cycling Club
10 Dane Murphy Chicago Cuttin Crew
11 Thomas Kehrer Bonkers Cycling
12 Evan Blankenship Korte Hammer Down Racing
13 Cameron Timmer EPS Security Cycling Team
14 Igor Shvytov xXx Racing
15 Jack Niewold Brazen Dropouts Cycling Team
16 Mark Pavlovcik ABD Cycling Team
17 Adam Lefebvre Team Kallisto-FCV p/b Toyo Tire
18 Kevin Ramos santillan South Chicago Wheelmen Elite
19 Steve Cullen Monster Media/Spy Racing p/b F
20 Mark Ayala South Chicago Wheelmen
21 Thomas Ziolkowski UW-Whitewater Cycling
22 Andrei Cismas xXx Racing
23 J Alexis batista Dornier Racing
24 Kurt Druffel MSN Pro Coaching
25 Jeffrey Johnson EPS Cycling Team
26 Tyler Fitzgerald Brazen Dropouts
27 Dillan Juul PTS Racing Teammate Top 5: Philip Sousa
28 Michael Martin Back Bay Cycling Club
29 Darel Christopher
30 Lucas Taylor Kallisto-FCV pb Toyo Tires
31 Andrew peterson ? University of Iowa Heart and Va
32 Kevin Baumann EPS Cycling Team
33 Aaron Baker xXx Racing
34 Ryan Girouard UW-Whitewater Cycling
35 Derrick Ubbink Leadout Racing
36 Eric Christ Bicycle Heaven
37 Thomas Torbik ABD Cycling Team
38 Alex Nemeth EGO p/b Sammys Bikes
39 Craig Kielbasa South Chicago Wheelmen
40 Joseph Tortorelli Scarlet Fire presented by Matth
41 Matthew Sedwick INTENT
42 Amil Munich
43 Jafet Torres Spoked Bikes
44 Andrew Zens Burnham Racing
45 Nick Pomella PSIMET Racing
46 Mason Baran
47 Lucas Guyton
48 Daniel Burkhardt ABD Cycling Team
49 Justin Correa Kallisto-FCV pb Toyo Tires
50 Alastair Pounder Dornier Racing
51 Michael Wilkie ABD Cycling Team
52 Cory Brown EGO p/b Sammys Bikes
53 Craig Babiarz South Chicago Wheelmen
54 Ken Buddell Kryki Sports
55 Joseph Tarnowski True Veterinary Care Cycling p/
56 Daniel Lawrence
57 Daryus Patel xXx Racing
58 Daniel Blumberg Lakes Area Physical Therapy
DNF Jason Fergurson Chicago Cuttin Crew
DNF Daniel Shamburger EPS Cycling Team
Finishers: Cat 2: 23   Cat 3: 32   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Johnny Hudson Main Street Bicycles Sasquatch Squa
2 Marty Merritt Bonkers Cycling
3 Steven Bromiel
4 Pawel Slesinski Plus Cycling Team
5 Daniel Nordemann-dasilva
6 Mitchell Dutczak Velocause Centraal Cycling
7 Mike Bacino
8 Edward Gross SRAM Factory
9 Kobe Liberty
10 John Kingry Mox Multisport
11 Patrick Murphy V2
12 Alex Brouwer INTENT
13 Joe Sullivan Higher Gear
14 William Edwards
15 Alec Dinerstein xXx Racing
16 Marcus Burken DICE
17 Matt Holt LifeLine Racing Team
18 Matt Ampleman Bulldog Cycling
19 Zeno Molteni Plus One Cycling
20 Nathan Schneeberger Spidermonkey Cycling
21 Jakob Meloche
22 Zachary Lysdahl Bissell/ABG Cycling Club
23 Pawel Malecki Plus Cycling Team Teammate Top 5: Pawel Slesinski
24 Guiober Cuevas
25 Andrew Rascia xXx Racing
26 Nathan Cox Wheelfast Cycling Team
27 Sergey Klibanov Tower Racing
28 Jose Rodriguez US Military Endurance Sports
29 Wayne Sletten MSN Pro Coaching
30 Matthew Stokwisz UPB Cycling
31 Carlos Guzman KS Energy Services / MOSH / Team Wi
32 Dan Frazier
33 Brian Dunlavy Bike Haven Race Team
34 John Orleans Half Acre Cycling
35 Craig Billings
36 Robert Hocking EMC2 / Elmhurst Masters
37 Dominic Cozzi INTENT
38 Adam Baker Kinetic Fitness Coaching
39 Keith Kocunik INTENT
40 Robert Starrs
41 Olvin Lopez
42 Matheu Girouard
43 Clinton Holler Heritage Race Club
44 Jeff Sanner Half Acre Cycling
45 Michael Kren Team Velocause
46 David Hartwell Leadout Racing
47 Humberto Espino
48 Kendall Hudson xXx Racing
49 Alex Bolotin POLISH & SLAVIC FCU/KRUTO Internati
50 Blaine Vacura
51 Case Hultman Tower Racing
52 Greg Ulepic
53 John Cooper
54 Daniel Chiaravalli Half Acre Cycling
55 Max Torres Beverly Bike/VeePak
57 Rosebrock Nathaniel
58 Jack Knetl South Chicago Wheelmen
59 Michael Piacenza EMC2 / Elmhurst Masters
60 Bryan Mcclaran INTENT
61 Blake Schraft Spin Doctor Cyclewerks Cycling Club
62 Michael Nix xXx Racing
63 Jeff Bothwell xXx Racing
64 Brian Knetl South Chicago Wheelmen
65 Kyle Millns INTENT
66 Eddie Krillenberger Indiana University-Bloomington
67 Matt Murphy INTENT
68 Damien Moore
Finishers: Cat 4: 44   Cat 5: 18   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bob Swanson
2 Adam Finney
3 Theodore Moss
4 Jose Alejandre
5 Jose Alzati CCH
6 John Haupt
7 Eric Fife
Finishers: Cat 5: 6   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Todd Wendell Burnham Racing
2 Kris Wiatr Team Got Wind?
3 Tracy Dangott xXx Racing
4 Jon Kiner Bloomington Cycle Racing Team
5 Ken Krebs INTENT
6 Mark Nowack PSIMET Racing
7 Rick Schopp INTENT Teammate Top 5: Ken Krebs
8 Bevan Brookfield Half Acre Cycling
9 Eric Goodwin Burnham Racing Teammate Win: Todd Wendell
10 Matt Riddle LifeLine Racing Team
11 Peter Monko Spidermonkey Cycling
12 Hans Yeates UPB Cycling
13 Martin Bell PSIMET Racing
14 Mark Zalewski Spidermonkey Cycling
15 Jose Rodriguez US Military Endurance Sports
16 Anthony Rienks Beverly Bike/VeePak
17 Nick Diedrich UPB Cycling
18 Brad Erickson xXx Racing Teammate Top 5: Tracy Dangott
19 Kurt Bentsen PSIMET Racing
20 Jarrod Kerkhoff MSN Pro Coaching
21 Adam Prink xXx Racing Teammate Top 5: Tracy Dangott
22 Thomas Zurawski
23 Jason Holly PSIMET Racing
24 Andre Odendaal Bonkers Cycling
25 Stuart Nelsen UPB Cycling
26 Gregory Nash Project 5 Racing
27 Chris Guella Dornier Racing
28 Marc O'shea EGO p/b Sammys Bikes
29 Joe Stadnik Team Got Wind? Teammate Top 5: Kris Wiatr
30 Ben-jamin Widoff Hammerheads
31 Ben Demong ABD Cycling Team
32 Voytek Glinkowski POLISH & SLAVIC FCU/KRUTO Internati
33 Bobby Atkins xXx Racing Teammate Top 5: Tracy Dangott
34 James Phelan xXx Racing Teammate Top 5: Tracy Dangott
35 Peter Cavoto PSIMET Racing
36 Michael Kirby xXx Racing Teammate Top 5: Tracy Dangott
37 James Barclay xXx Racing Teammate Top 5: Tracy Dangott
38 John Orleans Half Acre Cycling
39 Robert Hocking EMC2 / Elmhurst Masters
40 Matthew Flaherty Team Bicycle Heaven
41 James Yoo Half Acre Cycling
42 Ryan Handley PSIMET Racing
43 Carmelo Interone
44 Todd Kollar Team Mack Racing Assoc. LTD
45 John Orleans Half Acre Cycling
46 Curtis Eldridge Beverly Bike/VeePak
Finishers: Cat 3: 35   Cat 4: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Albertus Rohling Intelligentsia Coffee
2 Billy Jones Intelligentsia Coffee Teammate Win: Albertus Rohling
3 Michael Heagney Intelligentsia Coffee Teammate Win: Albertus Rohling
4 Tom Driver Burnham Racing
5 Simon Phuah INTENT
6 James Flora Burnham Racing
7 Jason Hess Jack's Bicycles p/b Kinetic Fit
8 Bob Karlow Intelligentsia Coffee Teammate Win: Albertus Rohling
9 Brian Karlow Intelligentsia Coffee Teammate Win: Albertus Rohling
10 Brian Haas The Weather Channel
11 Joe Bippus South Chicago Wheelmen Elite
12 Chad Briggs ICCC-St. Louis
13 Carlos Casali Intelligentsia Coffee Teammate Win: Albertus Rohling
14 Cory Hickman Burnham Racing Teammate Top 5: Tom Driver
15 Jason Knauff Burnham Racing Teammate Top 5: Tom Driver
16 Nick Hand SBR Quantum Racing
17 Matthew Bosman Freewheel Bike
18 Chris St. peter Intelligentsia Coffee Teammate Win: Albertus Rohling
19 Gene Tolli
20 Andrzej Krzysiak Polish & Slavic FCU - KRUTO Int
21 Justin Bowes Burnham Racing Teammate Top 5: Tom Driver
22 Briant Kelly PSIMET Racing
23 Ed Bagley The Pony Shop
24 Chris Gola Scarlet Fire Racing
25 Nathan Troia Team Bicycle Heaven
26 Ben Lund Hollander Benelux Racing
27 Howard Smith The Pony Shop
28 Francois Jones Penuel Bicycles
29 Bryan Dobes Blue Ribbon-Pennell Venture Par
DNF Michael Hemme
DNF Rick Schopp INTENT Teammate Top 5: Simon Phuah
DNF Bradley Menna The Weather Channel
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 21   Cat 3: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Inglis NINOX Racing Team
2 Scott Moninger Bahati-WTR
3 James Brown Intelligentsia Coffee
4 Chris Kroll Texas Roadhouse Cycling p/b Str
5 Gary Dyer The Cyclery Racing Team
6 Edward Ekstrom Tower Racing
7 Curtis Tolson Texas Roadhouse Cycling p/b Str Teammate Top 5: Chris Kroll
8 Mark Tank Bloomington Cycle Racing Team
9 Mike Rickey SBR Quantum Racing
10 Doug Zell Intelligentsia Coffee Teammate Top 5: James Brown
11 Mark Mcgeen Team Mack Racing Assoc. LTD
12 Peter Erdoes Oklahoma City Velo Club
13 Chris Black SAFEWAY Cycling
14 Marc Zionts The Weather Channel
15 James Ward EMC2 / Elmhurst Masters
16 Rich Steinbrecher Team Bicycle Heaven
17 Fabio Orlandi
18 Todd Metz
19 Alfonso Reyes The Weather Channel
20 Steve Sonheim SCCA/Starbucks Cycling
21 Anthony Reguero Bahati-WTR Teammate Top 5: Scott Moninger
22 Andrew Hines Team Mack Racing Assn
23 Alan Korhonen West Coast Cycling
24 Stuart Grinell The Weather Channel
25 Mark Swartzendruber Scarlet Fire Racing
26 John Lasorsa Oklahoma City Velo Club
27 Jason Knight Bicycle Heaven
28 Tom Burridge Scheller's Racing Team
29 Gaylord Otte xXx Racing
30 Craig Mckenzie ABD Cycling Team
31 Jack Hurley Team Mack Racing Assn
32 Robert Berg Tower Racing
33 Terry O'grady Tower Racing
34 J Timothy radcliff EMC2 / Elmhurst Masters
35 Wojciech Czerkies Plus Cycling Team
36 Anthony Meadors EMC2 / Elmhurst Masters
37 Barry White Team Oregon p/b Laurelwood Brew
38 Scott Bowden Bicycle Heaven
39 Gary Dicicco PSIMET Racing
40 Graham Woodall
41 Donald Isaacs Team Bicycle Heaven
42 Lorraine Ciofani
43 James Vehe The Weather Channel
44 Pedro Ramirez The Bike Shop
45 Allen Galloway Team Bicycle Outfitters Indy
46 Ray Mendoza
DNF Gary Doering Team Mack Racing Assoc. LTD
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 18   Cat 3: 14   Cat 4: 8   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Liam White Kallisto-FCV p/b Toyo Tires
2 Bryce Nuiver EPS Cycling Team
3 Alder Martz 0
4 Brad Neagos ICC Bissell-ABG-Giant
5 Patrick Jones WCL PA Lightning
6 Matt Green UCI CT: Astellas Cycling Team
7 Stephen Hall WCL PA Lightning Teammate Top 5: Patrick Jones
8 Brandon Feehery UCI CT: Astellas Cycling Team
9 Jeffrey Pendlebury Ride On Wooster
10 Michael Keller ICC Bissell-ABG-Giant Teammate Top 5: Brad Neagos
11 Peter Olejniczak Revolution Cycle & Ski
12 Andrew Giniat EGO p/b Sammys Bikes
13 Ryan Dewald Team Skyline
14 Jarno Reimers RSV Muenster
15 Alex Voitik EGO p/b Sammys Bikes
16 Wesley Kline Team Skyline
17 Tyler George xXx Racing
18 Connor Dilger Above and Beyond Cancer p/b Sch
19 Eran Preble PTS Racing
20 Glenn Ferreira Team Metra / Xrcel / Cycles 54
21 Wilmer Ulloa Spokes
22 David Reyes Heritage Race Club
23 Richard Arnopol EGO p/b Sammys Bikes
24 Camilo Ulloa dope Spokes
25 Ian Mcshane ICC BISSELL-ABG-GIANT Teammate Top 5: Brad Neagos
26 Matthew Kelley Summit Wealth Strategies
27 Ben Rothschild Snyder Factory Racing
28 Julian Woltering RSV Muenster
29 Jacob Henley Amore & Vita-USA Racing
30 Peter Kelley Team Bicycle Heaven
31 Jake Buescher xXx Racing
32 Tyler Nothstein 0 Teammate Top 5: Alder Martz
33 Konrad Witt ABD Cycling Club
34 Taylor Kruse Paradise Garage Racing
35 Todd Satchell Bahati WTR
36 David Dawson Team Skyline
37 Michael Chauner WCL - PA Lightning Teammate Top 5: Patrick Jones
38 Daniel Lausin Team Lake Effect
39 William Cooper QCW Breakawaybikes.com p.b. Fel
40 Scott Ogilvie Dogfish/Team Noah
41 Jadon Jaeger BELGIANWERKX
42 Jacob White Oklahoma City Velo Club
43 Michael Pincus Giant Racing
44 Trevor Rolette EGO p/b Sammys Bikes
45 Dimitri Lemus PTS Racing
46 Kyle Selph EGO p/b Sammys Bikes
47 Kyle Penny Team Skyline
48 Hogan Sills ICC Bissell-ABG-Giant Teammate Top 5: Brad Neagos
49 Shane Feehery Summit Pro Racing
50 Jonathan Jacob ICC Bissell-ABG-Giant Teammate Top 5: Brad Neagos
51 John Minturn Team Skyline
52 Rahsaan Bahati Bahati-WTR
53 Ian Keough-14 UCI CT: Astellas Cycling Team
54 Oliver Moors UCI CT: Astellas Cycling Team
55 Clay Murfet Astellas Cycling Team
56 Luke Momper Summit Wealth Strategies
57 Zack Lavergne Summit Wealth Strategies
58 Peter Behm SPBRC-Grand Performance
59 Sven Gartner EGO p/b Sammy's Bikes
60 Eric Bockelman Above and Beyond Cancer p/b Sch
61 Sean Metz xXx Racing
62 Joshua Carter EGO p/b Sammys Bikes
63 Bill Mulligan Brazen Dropouts
64 Steve Sonheim SCCA/Starbucks Cycling
Finishers: Cat 1: 46   Cat 2: 8   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jennifer Kosatka BFF Bikes
2 Ayesha Mcgowan
3 Anne Meyer University of Iowa Heart and Vascul
4 Andrea Cyr Big Orange Cycling p/b Beachbody Pe
5 Julie Sanchez Women's Project Pedal p/b VO2
6 Erika Kondo xXx Racing
7 Mia Cheeseman Team Wheel & Sprocket
8 Merrill Thierman Dornier Racing
9 Courtney O'neill xXx Racing
10 Sydney Guagliardo PSIMET Racing
11 Shiqi Fu PSIMET Racing
12 Teresa O sullivan Dornier Racing
13 Francine Haas Pact- DISH Network Cycling
14 Heather Caputo City Hub Cyclery Race Team
15 Katie Isermann PSIMET Racing
16 Samantha Bendt Dornier Racing
17 Leah Sanda PSIMET Racing
18 Kelli Richter PSIMET Racing
19 Ramona Kuna ABD Cycling Team
20 Fernanda Guzman KS Energy Services / MOSH / Team Wi
21 Cathy Frampton PSIMET Racing
22 Niki Nation PSIMET Racing
Finishers: Cat 2: 10   Cat 3: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gretchen Cook
2 Erin Obradovich BFF Bikes
3 Jacqueline Godbe
4 Kassandra Kriarakis
5 Erin Walter PSIMET Racing
6 Lori Hinds INTENT
7 ? Dnf Andrie Junior Development Team
8 Jodie Prestine ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
9 Blanka Mikulkova xXx Racing
10 Kelsey Campbell dollaghan BFF Bikes Teammate Top 5: Erin Obradovich
11 Christine Tejada BFF Bikes Teammate Top 5: Erin Obradovich
12 Sara Browning Spidermonkey Cycling
13 Vincci Fung Roll: Racing
14 Elizabeth Mckinley BFF Bikes Teammate Top 5: Erin Obradovich
15 Katrina Pawley mason
16 Trisha Mccullough xXx Racing
Finishers: Cat 4: 14   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Abby Ruess Orion Racing p/b K'ul Chocolate
2 Laura Van gilder Mellow Mushroom p/b Psimet
3 Daphne Karagianis Chicago Womens Elite Cycling
4 Vanessa Curtis University of Iowa Heart and Va
5 Kristen Arnold Velo Classic Cycling p/b Stan's
6 Jennifer Caicedo Finish Strong Elite Cycling Tea
7 Vanessa Botero Gripofen
8 Jeannie Kuhajek PSIMET Racing
9 Heather Haviland
10 Flora Yan Sun & Ski Women's Racing
11 Rocio Parrado
12 Jannette Rho Chicago Womens Elite Cycling Teammate Top 5: Daphne Karagianis
13 Christine Thornburg Chicago Womens Elite Cycling Teammate Top 5: Daphne Karagianis
14 Amy Cutler
15 Annie Byrne Chicago Womens Elite Cycling Teammate Top 5: Daphne Karagianis
16 Carolina Upegui Finish Strong
17 Kayla Doan KS Energy Services / MOSH / Tea
18 Amelia Moore Chicago Women's Elite Cycling Teammate Top 5: Daphne Karagianis
19 Julie Sanchez
20 Diedre Ribbens Orion Racing p/b K'ul Chocolate Teammate Win: Abby Ruess
21 Katherine Aristizabal Finish Strong Elite Cycling
22 Clio Dinan Velo Classic Cycling p/b Stan's Teammate Top 5: Kristen Arnold
23 Candice Moote Team Kallisto-FCV p/b Toyo Tire
24 Maria Larkin Chicago Womens Elite Cycling Teammate Top 5: Daphne Karagianis
25 Shiqi Fu PSIMET Racing
Finishers: Cat 1: 8   Cat 2: 10   Cat 3: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 5