Log In
New Glarus Road Race • Jul 30 2016
Partly Cloudy, 77 degrees, wind 8 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joe Goettl
2 Kyle Smith Brazen Dropouts Cycling Team
3 Andrew Dewar EGO p/b Sammys Bikes
4 Jack Niewold Brazen Dropouts Cycling Team
5 Kevin Momber
6 Josh Fangman
7 Zachary Lysdahl Bissell/ABG Cycling Club
8 Austin Anderson Team Velocause
9 Paul Hartner Bonkers Cycling
10 James Barclay xXx Racing
11 James Anders Marquette University
12 Gaben Moore MadCity Racing
13 Justin Rivas Team Velocause
14 Bobby Atkins xXx Racing
15 Andrew Perez Brazen Dropouts Cycling Team Teammate Top 5: Kyle Smith
16 Mariusz Czarnomski
17 Joel Stewart
18 Josh Mesner Lakes Area Physical Therapy
19 Kenny Peterson Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
20 Patrick Brock BELGIANWERKX
21 Kaz Milas Kenosha Velosport Cycling
22 John Walbaum South Chicago Wheelmen
23 Aaron Holtebeck Hollander Benelux Racing
24 Harrison Winkel Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co. C
25 Bryson Mcdougall ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
26 Michael Mcnulty Lakes Area Physical Therapy
DNF Jarred Cassady Trek Midwest Team
DNF Mike Tobin xXx Racing
DNF Derek Landwehr Brazen Dropouts Cycling Team Teammate Top 5: Kyle Smith
Finishers: Cat 3: 19   Cat 4: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Grady Milesko
2 Eric Staats Brazen Dropouts Cycling Team
3 Andrew Einspanier Brazen Dropouts Cycling Team
4 Justin Blumer
5 Vincent Steger
6 Dan Baumhover
7 Jason Milesko Great Dane Velo Club p/b Capital Br
8 Marcus Bickford Velocause Centraal Cycling
9 Adam Mesman
10 James Grove Marquette University
11 Dan Streit
12 Corey Horning Angry Monkeys Racing
13 Matt Williams Bloomington Cycle Racing Team
14 Chris Stindt
15 Curt Emerson Team Wheel & Sprocket
16 Brandan Burger L5 Racing
17 Casey Milesko
18 Gabriel Stauffacher
19 Michael Raasch Lakes Area Physical Therapy
20 Joseph Rudisill
21 Simon Fallai
22 Arkadiusz Szczesny Plus Cycling Team
23 Brad Ingles Omnium Racing
24 Kevin Sparks Brazen Dropouts Cycling Team Teammate Top 5: Eric Staats
25 Ted German MadCity Racing
26 Jay Johannsen Quad Cities Bicycle Club
27 Kris Endicott
28 Shawn Nelson
29 Brent Teske Brazen Dropouts Cycling Team Teammate Top 5: Eric Staats
30 Steven Wangen
31 Chuck Girking
32 John Caffarelli KS Energy Services / MOSH / Team Wi
33 Alexander Flunker GTG Racing
34 Samuel Vanden hogen Brone's Bike Shop
35 Trevor Ross
36 Aaron Van lieshout Wisconsin Cycling at UW-Madison
37 Robert Rossmiller
38 Jesus Lopez MadCity Velo Club
39 James Recob Brazen Dropouts Cycling Team Teammate Top 5: Eric Staats
40 Lee Prouty Brazen Dropouts Cycling Team Teammate Top 5: Eric Staats
41 Matthew Lyons Primal - Audi Denver
42 Thomas Leu
43 Brett Bertucio
44 Michael Welch Brazen Dropouts Cycling Team Teammate Top 5: Eric Staats
45 Ken Hoepker Bloomington Cycle Racing Team
46 Gerald Kwiatkowski South Chicago Wheelmen
47 Philip Peterson Brazen Dropouts Cycling Team Teammate Top 5: Eric Staats
48 James Stark
49 Kevin Brown
50 Jeremy Hemberger
51 Collin Sainio Brazen Dropouts Cycling Team Teammate Top 5: Eric Staats
52 John Oconnell University of Illinois at Urbana-Ch
53 Gregory Hanrahan MSN Pro Coaching
54 Jon Nordmeyer
55 Charles Rodgers Peoria Bicycle Club
56 Jeff Bothwell xXx Racing
58 Gary Gbur
DNF Wojciech Kosela
59 Aaron Gabriel
61 Nathan Erck Team Wheel & Sprocket
DNF Kenneth Munson
DNF Chase Reichmann
DNF Jeff Van dalen
DNF Michael Welch
Finishers: Cat 4: 18   Cat 5: 35   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Matter Team Wisconsin
2 Maxwell Ackermann Gateway Harley-Davidson Trek U25 De
3 Julian Woltering RSV Muenster
4 Bryan Fosler 801 W. Madison
5 Jadon Jaeger BELGIANWERKX
6 Jarno Reimers RSV Muenster
7 Tristan Schouten
8 Patrick Brady Great Dane Velo Club (GDVC)
9 Micah Moran 801 W. Madison Teammate Top 5: Bryan Fosler
10 Ewoud Hartemink Great Dane Velo Club
11 Patrick Jungenblut ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
12 David Lombardo Gateway Harley-Davidson Trek U25 De Teammate Top 5: Maxwell Ackermann
13 Jedadiah Schaller Great Dane Velo Club (GDVC)
14 Julian Toumey Great Dane Velo Club p/b Capital Br
15 Bill Mulligan Brazen Dropouts
16 Jay Maas 801 W. Madison Teammate Top 5: Bryan Fosler
17 Seth Eckert 801 W. Madison Teammate Top 5: Bryan Fosler
18 Brian Turany MadCity Racing
DNF Nicholas Sabel Lakes Area Physical Therapy
DNF Michael Meteyer Trek Midwest Team
DNF Ben Laforce xXx Racing
DNF Aaron Baker xXx Racing
DNF Tyler Giese Great Dane Velo Club p/b Capital Br
DNF Christopher Elke
DNF Ben Rothschild Snyder Factory Racing
DNF Matt Green
DNF Michael Norton MSN Pro Coaching
DNF Ryan Bodge 801 W. Madison Teammate Top 5: Bryan Fosler
DNF Simon Jones Hot Tubes Development Cycling
DNF Royce Breckon 801 W. Madison Teammate Top 5: Bryan Fosler
DNF Joseph Tarnowski True Veterinary Care Cycling p/b Gr
DNF Ian Haupt True Veterinary Care Cycling p/b Gr
DNF John Kunert Great Dane Velo Club (GDVC)
DQ Amil Munich calvo Global Force
Finishers: Cat 1: 13   Cat 2: 15   Cat 3: 2   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Austin Peterson Junior Dropouts
2 David Kosela
3 Joe Burbach Minnesota Junior Cycling Inc.
4 Henrique Lowe Tread Head Cycling
5 Lucas Lenoch Junior Dropouts Teammate Win: Austin Peterson
6 Owen West
7 Henry West
Finishers: Cat 5: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jordan Roessingh ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
2 Grzegorz Monko POLISH & SLAVIC FCU/KRUTO Internati
3 Gene Tolli
4 Doug Bailey Trek Midwest Team
5 Anderson Bortoletto Lakes Area Physical Therapy
6 Dean Lazenby Great Dane Velo Club p/b Capital Br
7 John Van susteren Lakes Area Physical Therapy Teammate Top 5: Anderson Bortoletto
8 Ara Oggoian Bicycle Heaven
9 Simon Phuah INTENT
10 Jeff Hansen
11 John Kane
12 Chad Dean 5Nines/Motorless Motion
13 Nathan Troia Team Bicycle Heaven
DNF Andrzej Krzysiak Polish & Slavic FCU - KRUTO Interna Teammate Top 5: Grzegorz Monko
DNF Brian Leatherman Team Velocause
DNF Derek Moran Gryphon Velo Racing
DNF Mike Budd Team Wheel & Sprocket
DNF Jason Knight Bicycle Heaven
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 12   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mike Budd Team Wheel & Sprocket
2 Nicholas Hardt Chilkoot Racing
3 Mark Elsdon Great Dane Velo Club p/b Capital Br
4 Michael Swart Great Dane Velo Club p/b Capital Br
5 Matthew Bruss Brazen Dropouts Cycling Team
6 Peter Nelson
7 Matthew Wurz Lakes Area Physical Therapy
8 Lee Pier Brazen Dropouts Cycling Team Teammate Top 5: Matthew Bruss
9 Peter Post Diablo Cycling
10 David Studner Trek Midwest Team
11 Martin Coffey
12 Ryan Foley Flat Tire Lounge Cycling
13 David Redinger Chilkoot Racing Teammate Top 5: Nicholas Hardt
14 Peter Armstrong Brazen Dropouts Cycling Team Teammate Top 5: Matthew Bruss
15 Jim Wolter
16 Jarrod Kerkhoff MSN Pro Coaching
17 Wojciech Czerkies Plus Cycling Team
18 Andres Echeverri POLISH & SLAVIC FCU/KRUTO Internati
19 Michael Jenich
20 Achim Rees xXx Racing
21 Peter Reinhard
22 Matthew Grosspietsch xXx Racing
23 David Cestelli
24 Jon Kiner Bloomington Cycle Racing Team
25 William Benton Great Dane Velo Club p/b Capital Br Teammate Top 5: Mark Elsdon
26 Donald Stanner
27 Paul Kiedrowski Lakes Area Physical Therapy
28 Thomas Kabacinski MSN Pro Coaching
29 Andy Boettcher Gryphon Velo Racing
30 Andrew Rossa KS Energy Services / MOSH / Team Wi
31 Shawn Laplante MSN Pro Coaching
32 Bill Putnam MadCity Velo Club
DNF Shawn Bass MadCity Racing
DNF John Boggs PSIMET Racing
DNF Brian Thornburg PSIMET Racing
DNF Tim Skinner
DNF Voytek Glinkowski POLISH & SLAVIC FCU/KRUTO Internati
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 22   Cat 4: 13   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dean Lazenby Great Dane Velo Club p/b Capital Br
2 John Harper Hollander Benelux Racing
3 Brian Fryar
4 Michael Meteyer Trek Midwest Team
5 Chip Krauss Define Cycling Team
6 John Walbaum South Chicago Wheelmen
7 Daniel Valenza Great Dane Velo Club (GDVC)
8 Tom Gunderson Chilkoot Racing
9 Tedd Jacobson KS Energy Services / MOSH / Team Wi
10 Timothy Bauer SPBRC-Grand Performance
11 Darin Steiner Team Mack Racing Assn
12 Dale Humphrey
13 Timm Jacobson KS Energy Services / MOSH / Team Wi
14 David Lencho Walmart/GPP Cycling Team
15 John Riley Trek Midwest Team Teammate Top 5: Michael Meteyer
16 Roger Albertson US Military Endurance Sports
17 James Linn Ten27 Cycling Club
18 Gaylord Otte xXx Racing
19 Robert Brunette MadCity Racing
20 Glen Jones Trek Midwest Team Teammate Top 5: Michael Meteyer
21 Art Hess Wild Card Cycling
22 Robert Hornbaker Wild Card Cycling
23 Robert Garner
24 Donald Isaacs Team Bicycle Heaven
25 Steve Wehrley
26 Tom Starr MadCity Velo Club
DNF Scott Halverson Omnium Racing
DNF Robert Kenneke
DNF Jon Suyko BELGIANWERKX
DNF Keith Bieneman
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 12   Cat 4: 11   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joey Godiska Brazen Dropouts
2 Elijah Vass
3 Sam Naggatz Junior Dropouts
DNF Jered Stark
Finishers: Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jane Landretti Brazen Dropouts Cycling Team
2 Amanda Mack Trek Midwest Team
3 Ronee Hartl Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
4 Jodie Prestine ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
5 Janell Brock ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
6 Heather Curnutt Brazen Dropouts Cycling Team Teammate Win: Jane Landretti
7 April Beard Trek Midwest Team Teammate Top 5: Amanda Mack
8 Jennifer Skierka ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI Teammate Top 5: Jodie Prestine
9 Diane Schlipper Trek Midwest Team Teammate Top 5: Amanda Mack
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 7   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Allison Koenig
2 Anna Asleson Cyclones Cycling Team
3 Linnea Duffus Chilkoot Racing
4 Olivia Cope Brazen Dropouts Cycling Team
5 Charlotte Schmitz PBC Racing
6 Traci Elliott ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
7 Claudia Keipper
8 Elisabeth Hopman Brazen Dropouts Cycling Team Teammate Top 5: Olivia Cope
Finishers: Cat 4: 7   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kerra Ann madson Kenosha Velosport Cycling
Finishers: Cat 4: 1