Log In
Page Valley Road Race • Jul 30 2016
Drizzle, 83 degrees, wind 4 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Thomas Humphreys BATTLEY H-D /Spokes Etc
2 Jose Escobar BATTLEY H-D /Spokes Etc Teammate Win: Thomas Humphreys
3 Aaron Hotaling District Velocity Racing p/b Bicycl
4 Taylor Pearman Kelly Benefit Strategies Elite
5 Matt Mcloone BATTLEY H-D /Spokes Etc Teammate Win: Thomas Humphreys
6 Joe Hydrick CS Velo
7 Sean Gardner Kelly Benefit Strategies Elite Teammate Top 5: Taylor Pearman
8 Benjamin Wright Dire Wolf Racing
9 Sam Nussenzweig Rockstar Games
10 Sait Arana District Taco Elite Cycling
11 Craig Nichols CS Velo
12 Steven Kusy District Velocity Racing p/b Bicycl Teammate Top 5: Aaron Hotaling
13 Matias Palavecino Team Bike Doctor
14 Benjamin Fogle Kelly Benefit Strategies Elite Teammate Top 5: Taylor Pearman
15 Lucas Mccollum Team Bike Doctor
16 Shawn Litster J Mac Cycling LLC
17 William Leet Blue Ridge Cyclery Racing p/b Reyno
18 Patrick Jarenwattananon District Velocity Racing p/b Bicycl Teammate Top 5: Aaron Hotaling
19 John Delong Amore & Vita-USA Racing
20 Bryan Mutell Team Spoke Cycles p/b Carolina Ale
21 Jacob King UCI CT: Team Jamis
22 Gordon Wadsworth Blue Ridge Cyclery Racing p/b Reyno
23 Greg Capelle Haymarket/Starlight Custom Apparel
24 Andrew Wulfkuhle LancBike
25 Daniel Tokarczyk Kelly Benefit Strategies Elite Teammate Top 5: Taylor Pearman
26 Kevin Gottlieb UCI CT: Airgas-Safeway Cycling
27 Keck Baker Blue Ridge Cyclery Racing p/b Reyno
28 Andrew Seitz Kelly Benefit Strategies Elite Teammate Top 5: Taylor Pearman
29 Paul Mica Team Beyer Auto
30 Chris Jones* Kelly Benefit Strategies Elite Teammate Top 5: Taylor Pearman
31 Ross Marklein District Velocity Racing p/b Bicycl Teammate Top 5: Aaron Hotaling
32 George Ganoung Team Bike Doctor
33 Paul Lengermann District Taco Elite Cycling
DNF Mattison Brady District Velocity Racing p/b Bicycl Teammate Top 5: Aaron Hotaling
DNF David Brookes HPC
DNF Scott Catanzaro District Taco Elite Cycling
DNF Frank Cundiff
DNF Peter Custer Haymarket/Starlight Custom Apparel
DNF Andrea Dvorak
DNF Richard Furchtgott BATTLEY H-D /Spokes Etc Teammate Win: Thomas Humphreys
DNF Ranjodh Gill US Military Endurance Sports
DNF Mark Hyatt Team Beyer Auto
DNF Russell Langley BATTLEY H-D /Spokes Etc Teammate Win: Thomas Humphreys
DNF Dan Netzer Haymarket/Starlight Custom Apparel
DNF Jared Nieters Haymarket/Starlight Custom Apparel
DNF Steve Patterson Celerity Cycling p/b Brooks Systems
DNF Gorgi Popstefanov Team Metra / Xrcel / Cycles 54
DNF Michael Russo BATTLEY H-D /Spokes Etc Teammate Win: Thomas Humphreys
DNF Pierce Schmerge Team Bike Doctor
DNF Andrew Shelby Team Bike Doctor
DNF Michael Tabasko Team Bike Doctor
DNF Allan Wallace Team Bike Doctor
DNF Peter Warner Team Bike Doctor
DNF Travis Keeney Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
DNF Peter Hufnagel Monticello Velo Club
DNF Sean Barrie BATTLEY H-D /Spokes Etc Teammate Win: Thomas Humphreys
DNF Dimitri Lemus PTS Racing
DNF Dakota Schaeffer Kelly Benefit Strategies Elite Teammate Top 5: Taylor Pearman
DNF Zachary Whitlock BATTLEY H-D /Spokes Etc Teammate Win: Thomas Humphreys
Finishers: Cat 1: 33   Cat 2: 23   Cat 3: 2   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joe Fish Richmond Velo Sport
2 Anthony Murfett District Velocity Racing p/b Bicycl
3 Adam Croft Cheerbacks of Fat Frogs Racing
4 Aaron Delong Charlottesville Racing Club
5 Nathaniel Altom 90+ Cycling
6 Scott Wisseman Foreign Auto Services Cycling
7 Will King PTS Racing
8 Ryan Collins PTS Racing
9 Peter Sotherland Kelly Benefit Strategies/LSV
10 Mark Lewis Ocean Velo Club
11 Tyler Waldron Team Integrity
12 Luis Leme Blue Ridge Development
13 Ethan Greenberg Kelly Benefit Strategies/LSV
14 Filagot Dinku District Taco Cycling
15 Christopher M. jones Arrow Bicycle
16 Matthew Ficke Bike Rack Racing
17 Matthew Brubaker LancBike
18 Nick Ilyashevich NCVC/UnitedHealthcare
19 Mathew Mackay J Mac Cycling LLC
20 Patrick Malarkey District Velocity Racing Teammate Top 5: Anthony Murfett
21 Will Mitchell District Taco Elite Cycling
22 Rasheed Jabr District Velocity Racing p/b Bicycl Teammate Top 5: Anthony Murfett
23 John Mckenna Rogues Racing
24 Andrew Friend District Taco Elite Cycling
25 Douglas Plowman District Velocity Racing p/b Bicycl Teammate Top 5: Anthony Murfett
DNF Anwar Gorham Kelly Benefit Strategies/LSV
DNF Christopher Guepe PTS Racing
DNF Khang Le Foreign Auto Services Cycling
DNF Jason Luttrell District Velocity Racing p/b Bicycl Teammate Top 5: Anthony Murfett
DNF William Mikolajczak NCVC/UnitedHealthcare
DNF Roman Semenov Arrow Bicycle
DNF Samuel Yarashus NCVC/UnitedHealthcare
Finishers: Cat 3: 30   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Kozicki Team BBC
2 Christopher Rothermel District Taco Cycling
3 Timothy Meyers NCVC/UnitedHealthcare
4 Daniel Schoeff NCVC/UnitedHealthcare
5 Mikal Davis
6 Kyle Baca NCVC/UnitedHealthcare
7 Fischer Maris
8 James Blair Blue Ridge Cyclery Racing p/b Reyno
9 Ryan Lee
10 Clay Moulton VeloWorks-Spokes Etc
11 Daniel Ord VeloWorks-Spokes Etc
12 Cameron Quick All American Bicycle Center
13 Christopher Danko NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Timothy Meyers
14 David Weeks Squadra Coppi
15 Carlos Brooks Rock Creek Velo
16 Justin Markunas
17 Christopher Dame Artemis Racing
18 Charles Pistole Foreign Auto Services Cycling
19 Andrew Mclaren VeloWorks-Spokes Etc
20 Chris Reardon All American Bicycle Center
21 Torrence Rogers Steel Mountain Cycling
22 John Churan Whole Wheel Velo Club
23 Samuel Goldberg National Capital Velo Club/UnitedHe Teammate Top 5: Timothy Meyers
24 Hee Song Evolution Cycling Club p/b Long & F
25 Chris Spurrier US Military Endurance Sports
26 James Lloyd Rogue Velo Racing
27 Ryan Edwards
28 Vincent Madaffari Annapolis Bicycle Racing Team
29 John Bristow Richmond Velo Sport
30 Lucas Beirne NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Timothy Meyers
31 Robert Eom Squadra Coppi
32 Brandon Carboni Rock Creek Velo
DNF Alex Ayers Celerity Cycling p/b Brooks Systems
DNF Julian Bowling Blue Ridge Cyclery Racing p/b Reyno
DNF Peter Herrick NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Timothy Meyers
DNF Derek Johnson Rogues Racing
DNF Brandon Newsome Blue Ridge Cyclery Racing p/b Reyno
DNF Elijah Shipp Rogue Velo Racing
DNF Ted Tharin Richmond Velo Sport
DNF Devin Winton NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Timothy Meyers
DNF Joshua Woodson Whole Wheel Velo Club
DNF Lee Bacon NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Timothy Meyers
477802 Jeffrey Lantz Virginia Polytechnic University
Finishers: Cat 4: 41   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ron Francoise tuazon
2 Zach Gregg
3 Darrin Arbaugh Artemis Racing
4 Matthew Lazos Full Spectrum Racing Virginia
5 Gertjan Duine Blue Ridge Cyclery Racing p/b Reyno
6 George Kleiner
7 Justin Brown Rogues Racing
8 Shaun Braithwaite Team Integrity
9 Krzysztof Jedrzejewski Whole Wheel Velo Club
10 Patrick Maloney
11 Bret Slater
12 Rutilio Guzman Richmond Velo Sport
13 Timothy Smiley Whole Wheel Velo Club
14 James Mayer
15 Colin Curry
16 Glenn Elliott Kyle Coaching
17 Ethan Gruber Blue Ridge Cyclery Racing p/b Reyno Teammate Top 5: Gertjan Duine
18 Tim Vandish NCVC/UnitedHealthcare
19 Fidel Quintela
20 Steven Benitez Prince William Elite Racing (PoWER)
21 Michael Robbins
22 Zach Isbell Blue Ridge Cyclery Racing p/b Reyno Teammate Top 5: Gertjan Duine
23 Kevin Brownstein Evolution Cycling Club p/b Long & F
24 Josh Chase Prince William Elite Racing (PoWER)
25 Matthew Nelson
26 Brad Thompson Sweet Spot Cycling
DNF Bryan Diederich Whole Wheel Velo Club
DNF Ronald Dillinger
DNF Zachary Stone Charlottesville Racing Club
DNF Kevin Tan
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 27   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kevin Cross District Velocity Racing
2 Jeff Dickey
3 Antony Barsi Kelly Benefit Strategies/LSV
4 Nathan Coleman HydroMonkies NSMI Cycling Team
5 Stephen Robinson BATTLEY H-D /Spokes Etc
6 Frank Yeager Team Carytown Bicycle Company
7 David Sellars
8 Adam Northup Team Carytown Bicycle Company
9 Jeff Cummings
10 David Fuentes dope Evolution Cycling Club p/b Long & F
11 James Pettengill Battley Harley-Davidson Teammate Top 5: Stephen Robinson
12 Eric Boone Lateral Stress Velo Inc.
13 Logan Breed NCVC/UnitedHealthcare
14 Hans Lellelid
15 David Gates NCVC/UnitedHealthcare
16 Dan Underwood Evolution Cycling Club p/b Long & F
17 David Muse District Velocity Racing p/b Bicycl Teammate Win: Kevin Cross
18 Jp Rutledge
19 Rick Williams Team Spoke Cycles p/b Carolina Ale
20 Dustin Dunsmore District Taco Cycling
21 Jon Balatbat Whole Wheel Velo Club
22 Chad Billings Evolution Cycling Club p/b Long & F
23 Hansen Su
DNF John Dove District Taco Elite Cycling
DNF Matthew Sharpe District Velocity Racing p/b Bicycl Teammate Win: Kevin Cross
DNF Eli Hengst BATTLEY H-D /Spokes Etc Teammate Top 5: Stephen Robinson
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 8   Cat 3: 8   Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jim Singman
2 Ben Lepene SEAVS/Haymarket
3 Adrian Amos Full Spectrum Racing Virginia
4 Vladimir Pillonca District Taco Cycling
5 Ryan Lee V-DAY
6 Douglas Keim Blue Ridge Bicycles
7 Wojtek Komsta Verrazano Team Racing
8 Robert Flanigan
9 Marc Tremblay SEAVS/Haymarket Teammate Top 5: Ben Lepene
10 David Hearn All American Bicycle Club, Inc.
11 Greg Gibson SEAVS/Haymarket Teammate Top 5: Ben Lepene
12 Peter Schultz Team Bikenetic
13 Matthew Kasprzak NCVC/UnitedHealthcare
14 Daniel Riddle Full Spectrum Racing Virginia Teammate Top 5: Adrian Amos
15 Pablo Bachelet
16 Florian Lungu J Mac Cycling LLC
17 Douglass Gyatt Prince William Elite Racing (PoWER)
18 Chip Gerber
19 Ronald Dillinger
20 Mark Rackham Prince William Elite Racing (PoWER)
21 Hans Schenk
22 Bradley Harger Full Spectrum Racing Virginia Teammate Top 5: Adrian Amos
24 Terry Mclaughlin
25 Bruce Pully
26 Marc Koblentz NCVC/UnitedHealthcare
27 Chris Branagan National Capital Velo Club/UnitedHe
28 Nathan Ayers Full Spectrum Racing Virginia Teammate Top 5: Adrian Amos
DNF Scott Stahl SEAVS/Haymarket Teammate Top 5: Ben Lepene
29 Steven Weiss
DNF Jeffrey Stoneberger Page Valley Cycling
DNF Jay Westcott Gripped Racing p/b Lindsay Volkswag
DNF Timothy Wolters James River Velo Sport
Finishers: Cat 4: 19   Cat 5: 12   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mario Zometa Lateral Stress Velo Inc.
2 Mark Austin Evolution Cycling Club p/b Long & F
3 Michael King NCVC/UnitedHealthcare
4 Grayson Church District Velocity Racing p/b Bicycl
5 Shaun Abell Battley Harley-Davidson
6 James Johnson NCVC/UnitedHealthcare
7 Jerzy Wozniak
8 Nelson Daniel
9 Michael Stearns Evolution Cycling Club p/b Long & F Teammate Top 5: Mark Austin
10 Raul Rojas BATTLEY H-D /Spokes Etc Teammate Top 5: Shaun Abell
11 Michael Kingery Team Beyer Auto
12 Ralph Muoio Lateral Stress Velo Inc. Teammate Win: Mario Zometa
13 Nima Ebrahimnejad Kelly Benefit Strategies/LSV
14 Brian Shields Team Carytown Bicycle Company
15 Jordan Whiley BikeWorks Racing
16 Ramon Benitez HydroMonkies NSMI Cycling Team
17 Shawn Fenty Team Beyer Auto
18 Geraldo Peralta Whole Wheel Velo Club
19 Thomas Godfrey NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Michael King
20 John Blumenauer NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Michael King
21 Eric Brooks District Taco Cycling
22 David Osborne Artemis Racing
23 Jeffrey Sanders Antietam Velo Club Inc
24 Michael Angove Whole Wheel Velo Club
25 Charles Kyle Evolution Cycling Club p/b Long & F Teammate Top 5: Mark Austin
26 Phil Falconer Evolution Cycling Club p/b Long & F Teammate Top 5: Mark Austin
27 Joel Vowell CoreTechs Cycling TwT
28 James Flaherty
DNF Eric Fletcher Blue Ridge Cyclery Racing p/b Reyno
DNF Robb Lee Team Beyer Auto
DNF Douglas Philippone Evolution Cycling Club p/b Long & F Teammate Top 5: Mark Austin
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 8   Cat 3: 13   Cat 4: 3   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Layborn Arlington Sports, Inc.
2 David Hearn All American Bicycle Club, Inc.
3 Bob Gillespie All American Bicycle Club, Inc.
4 Matthew Robins
5 Dennis Crockett AVC/Team Hagerstown-Washington Co
6 Curtis Southern NCVC/UnitedHealthcare
7 Victor Siegfried Evolution Cycling Club p/b Long & F
8 Jay Moglia
9 Ray Plewacki Evolution Cycling Club p/b Long & F
10 Rick Tucker Lateral Stress Velo Inc.
11 Keith Johnson Rock 'N' Roll Lubrication
12 Mitch Hunt US Military Endurance Sports
13 Daniel Wiggins
14 David Wolfel Arrow Bicycle
15 Grant Soma Saroff Racing Team
16 Glenn Newell
17 Ted Harris Ocean Velo Club
18 Craig Guensch Evolution Cycling Club p/b Long & F
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 5   Cat 3: 8   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Parker Team Beyer Auto
2 Mark Holt James River Velo Sport (JRVS)
3 James Wagner Team Beyer Auto Teammate Win: Matthew Parker
4 Myron Segal Arrow Bicycle
Finishers: Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alexis Zink NCVC/UnitedHealthcare
2 Mary Breed NCVC/UnitedHealthcare Teammate Win: Alexis Zink
3 Michele Scherer Bike Stop Velo Femmes
4 Kate Kirkpatrick
5 Dana Stryk Evolution Cycling Club p/b Long & F
6 Sue Mcquiston Annapolis Bicycle Racing Team
7 Mary Schmerge Haymarket/Starlight Custom Apparel
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Melissa Tallent Haymarket/Starlight Custom Apparel
2 Beth Catherwood Artemis Racing
3 Kristin Anderson NCVC/UnitedHealthcare
4 Erin Bougie NCVC/UnitedHealthcare
5 Sarah Anderson Mermaid Winery
6 Alexandra Campbellforte Bike Stop Velo Femmes
7 Maggie Barton Team Carytown Bicycle Company
8 Anna Scialli Sweet Spot Cutaway
9 Rebecca Ivins Team Carytown Bicycle Company
10 Joanne Neukirchen NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Kristin Anderson
11 Tina Pai VeloWorks-Spokes Etc
DNF Ann Mcelvein
Finishers: Cat 3: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emma Humphreys Rock Creek Velo
2 Lauren Jenkins NCVC/UnitedHealthcare
3 Uma Gupta Rock Creek Velo Teammate Win: Emma Humphreys
4 Teresa Amundson National Capital Velo Club/UnitedHe
5 Angela Parrotta Team Sticky Fingers
6 Robin Millican VeloWorks-Spokes Etc
7 Dixie House Mermaid Winery
8 Ashlee Nelson
9 Gisela Bell Mermaid Winery
10 Laura Mcmillion Blue Ridge Cyclery Racing p/b Reyno
DNF Nicole Madaffai Annapolis Bicycle Racing Team
DNF Jetaun Washington Mermaid Winery
DNF Amanda Zayas US Military Endurance Sports
Finishers: Cat 4: 12   Cat 5: 1