Log In
PURE Driveway Series • Jul 24 2014
Partly Cloudy, 84 degrees, wind 5 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eli Husted ROL Wheels
2 Gil Johnson Boneshaker Project
3 Preston Glace 787 Racing
4 Tallon Pemberton
5 Aaron hagler T3multisports elite junior cycling 787 Racing
6 Santiago Soto T3Multisports Elite Junior Cycling
7 Jack Bonilla T3Multisports
8 Kasey Copley T3Multisports
9 Will Johnson Boneshaker Project Teammate Top 5: Gil Johnson
10 Zane Gruwell
11 Jon Hosch
12 Paul Porterfield Dark Horse Racing
13 Adin Jose
14 Christian danoy T3multisports T3Multisports Elite Junior Cycling
15 Madison Healy T3Multisports Elite Junior Cycling
16 Zara Jenkins T3Multisports Elite Junior Cycling
17 Grant Wilky ROL Wheels Teammate Win: Eli Husted
18 Matthew Vannewkirk 787 Racing Teammate Top 5: Preston Glace
19 Daniela Soto
DNF Gabriel Porterfield Dark Horse Racing
Finishers: Cat 4: 5   Cat 5: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christian Gunther Driveway Series Racing
2 Alex gonzalez T3multisports elite junior cycling T3Multisports
3 Michael Reyna Ghisallo Foundation
4 John-matthew Hattaway
5 James Dubois Bike World Racing
6 Joaquin Najar
7 Aaron Wade VooDoo Racing
8 Isaac Porterfield Dark Horse Racing
9 Geoffrey Maguire VooDoo Racing
10 Jeffrey Skipper VooDoo Racing
11 Daniel Mahoney 3rd Rail Cycling Club
12 Alexander Parmiter 512-Racing p/b AJ's Cyclery
13 Raymond Figurella
14 Ali Sobhani Austin Bikes/ Mobil 1
15 Jonathan Pass 512-Racing p/b AJ's Cyclery
16 Roman Lobkovsky Northwest Cycling Club
17 Josh Zurawski
18 Ben Cross
19 Alex Vogt PHENOM p/b AnalySys Laboratories
20 Robert Mercado Bicycle Heaven / PVA
DNF Brian Moynihan Texas State Cycling
DNF James Moody Bicycle Heaven / PVA
DNF Saul Monarca Ghisallo Foundation Teammate Top 5: Michael Reyna
DNF Aaron Nelson Bike World Racing Teammate Top 5: James Dubois
DNF Devin Parker Team Yacht Club
DNF Jason Newman Team Cycle Progression
DNF Guy Nethery Driveway Series Racing Teammate Win: Christian Gunther
DNF Bradley Melear
DNF Joseph laochaloenvanich River city market racing VooDoo Racing
DNF Brian Kuehl Bicycle Sport Shop Road Team
DNF John Kirtley Austinbikes/Revenant
DNF Bari Mayer 787 Racing
DNF Robert Mcdonald 787 Racing
DNF Dave Mccarthy Austin Bikes/ Mobil 1
DNF Matt Mayes Bicycle Heaven / PVA
DNF Travis Tindle Southwest Cycling Club Racing
DNF Nathan Sykora Squadra Di Servitori
DNF Julie Stupp
DNF Travis Turner 787 Racing
DNF Scott Yates ROL Wheels
DNF Paul Wegman
DNF Charlie Waskey Team Rokform
DNF Nicholas Storghos
DNF Jeffrey Reiter Team Cycle Progression
DNF John powell Voodoo racing VooDoo Racing
DNF Jordan Patik Ghisallo Foundation Teammate Top 5: Michael Reyna
DNF Jeremy Roussel
DNF Steve Sprinkle
DNF Suzy Snell Colavita Racing
DNF Jeffrey Shelton ATC Racing
DNF Katie Kantzes ATC Racing
DNF Mark Dawson Violet Crown Sports Assoc
DNF Brian Cristiano BOLD Racing / enduranceWERX
DNF Travis Brady Austinbikes/Revenant
DNF Matt Demartino Team Yacht Club
DNF Adir Doliner Team Cycle Progression
DNF Robert Discher Austin Bikes/ Mobil 1
DNF Dean Deville
DNF Charles Bippert ROL Wheels
DNF Jason Baker
DNF Allison Atkinson ATC Racing
DNF Timothy Alcala
DNF Mark Barnett Southwest Cycling Club Racing
DNF Donald bergman ? Violet Crown
DNF Kris Bates VooDoo Racing
DNF Hugh Batchelder Bicycle Heaven / PVA
DNF Kenji Hirabayashi
DNF Todd Hauber
DNF Kathleen Hattaway Team Cycle Progression
DNF Asbjoern Johansen Shama Cycles
DNF Eric Jordan Mellow Johnny's Cycling Team
DNF Blair Jones
DNF Chris Johnson Driveway Series Racing Teammate Win: Christian Gunther
DNF Taylor Hanegan Team LaS'port
DNF Karla Gendler
DNF Peter Epsteen Serious Cycling
DNF Seamus Donohoe
DNF Marcus Granberry Team Yacht Club
DNF Alexis hamilton ? Colavita Racing
DNF Ryan Haglund
DNF Ken Greene Violet Crown Sports Assoc
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 44   Cat 4: 34   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Maximilian Hall Shred Monster
2 Gregory Simpson Shred Monster Teammate Win: Maximilian Hall
3 Gerardo Castillo
4 Raymond Figurella
5 Ian Anderson Bicycle Heaven / PVA
6 Bowie Adams PHENOM p/b AnalySys Laboratories
7 Christopher Hanson VooDoo Racing
8 Alexander Parmiter 512-Racing p/b AJ's Cyclery
9 Colt Curtis 512-Racing p/b AJ's Cyclery
10 Chris Toriggino
11 Will Johnson Boneshaker Project
12 Corey Walo PHENOM p/b AnalySys Laboratories
13 Justin Stoker 512-Racing p/b AJ's Cyclery
14 Joseph laochaloenvanich River city market racing VooDoo Racing
17 Jeremy Roussel
DNF Todd Musick Bicycle Sport Shop Road Team
19 Brian Cristiano BOLD Racing / enduranceWERX
DNF Jess Murphy Bicycle Heaven / PVA Teammate Top 5: Ian Anderson
DNF Jacob Morse PHENOM p/b AnalySys Laboratories
20 Sean Chang Texas A & M University
DNF Alexander Nelson
DNF Gabriel Porterfield Dark Horse Racing
DNF Jonathan Pass 512-Racing p/b AJ's Cyclery
DNF Guy Nethery Driveway Series Racing
DNF Angel Leal Bicycle Heaven / PVA Teammate Top 5: Ian Anderson
DNF Bradyn Lange
DNF Brian Kuehl Bicycle Sport Shop Road Team
DNF Benjamin Lowell 512-Racing p/b AJ's Cyclery
DNF James Moody Bicycle Heaven / PVA Teammate Top 5: Ian Anderson
DNF Brandon Mckinney Violet Crown Sports Assoc
DNF David Luplow Bicycle Sport Shop Road Team
DNF Michael Walston
DNF Austin Walker Dark Horse Racing
DNF Travis Turner 787 Racing
DNF Eric Watson Bat City Cycling
DNF Grant Woolf Bat City Cycling
DNF Sonny Williams
DNF Paul Wegman
DNF Thomas Sebring 512-Racing p/b AJ's Cyclery
DNF Michael Sanchez
DNF Ralph Rust
DNF Jeffrey Skipper VooDoo Racing
DNF Carlos Torres R & M
DNF Nathan Sykora Squadra Di Servitori
DNF Steve Sprinkle
DNF Rusty Brooks Violet Crown
DNF Travis Brady Austinbikes/Revenant
DNF Lukas Bouvrie
DNF Blake Cutherell PHENOM p/b AnalySys Laboratories
DNF Adir Doliner Team Cycle Progression
DNF Mark Dawson Violet Crown Sports Assoc
DNF Kenneth Daniels
DNF Art Anderson 787 Racing
DNF Brandon Amaral
DNF Jakob Aarsnes
DNF Jason Baker
DNF Hugh Batchelder Bicycle Heaven / PVA Teammate Top 5: Ian Anderson
DNF Noah Bartsch
DNF Mark Barnett Southwest Cycling Club Racing
DNF Chris Johnson Driveway Series Racing
DNF Andrew Horvath
DNF Kenji Hirabayashi
DNF Gil Johnson Boneshaker Project
DNF John Kirtley Austinbikes/Revenant
DNF Luke Joy
DNF Michael Jones 787 Racing
DNF Paul Forderhase
DNF Peter Epsteen Serious Cycling
DNF Seamus Donohoe
DNF Karla Gendler
DNF Tom Hibler Austinbikes/Revenant
DNF Tim Hayes
DNF Preston Glace 787 Racing
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 45   Cat 5: 23  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Allen Abell Bicycle Heaven / PVA
2 Antonio Latto Austin Nationals Cycling
3 Daniel Carruthers
5 Brian Niederhaus Bat City Cycling
6 Mason Quintana Austin Bikes/ Mobil 1
7 Robbie Brennan Chicken and Waffles Racing
8 David Luplow Bicycle Sport Shop Road Team
9 Seamus Donohoe
10 Andrew smith Southwest cyclesport / dimensional Southwest CycleSport/Dimensional
11 David Richardson River City Market Racing
12 Andrew Tilin Violet Crown
13 Geoffrey Maguire VooDoo Racing
14 Eardie Curry 787 Racing
15 Charlie Waskey Team Rokform
16 Jimmy Miller Chicken and Waffles Racing
17 Travis Wilky ROL Wheels
18 Bob Cowley Austin Nationals Cycling Teammate Top 5: Antonio Latto
19 Jason Bentley Bat City Cycling Teammate Top 5: Brian Niederhaus
20 David Callahan Bat City Cycling Teammate Top 5: Brian Niederhaus
DNF Jeromie Payne Bat City Cycling Teammate Top 5: Brian Niederhaus
DNF Ted Nitka Chicken and Waffles Racing
DNF Steve Sprinkle
DNF Jed Rogers Kelly's Team
DNF Jason Newman Team Cycle Progression
DNF Matt Moore Austinbikes/Revenant
DNF Robert Mercado Bicycle Heaven / PVA Teammate Win: Allen Abell
DNF Guy Nethery Driveway Series Racing
DNF Michael Morgovnik Shred Monster
DNF Andrew Willis Marco Polo
DNF Mark Wiggans
DNF Scott Yates ROL Wheels
DNF Grant Woolf Bat City Cycling Teammate Top 5: Brian Niederhaus
DNF Austin Walker Dark Horse Racing
DNF Davis Tucker Red's Racing
DNF Christopher Trickey Austinbikes/Revenant
DNF Craig Virr UCI CT: Bissell Development Cycling
DNF Travis Turner 787 Racing
DNF Pamela Ferguson BAD KITTY MEOW PHAT KAT RACING
DNF Mark Dawson Violet Crown Sports Assoc
DNF William Greenwood ROL Wheels
DNF Bryan Mcvey Neoteric Racing
DNF Travis Brady Austinbikes/Revenant
DNF Mark Barnett Southwest Cycling Club Racing
DNF Michael Alcorta
DNF Charles Bippert ROL Wheels
DNF Robert Biard 787 Racing
DNF Joseph Lafico Chicken and Waffles Racing
DNF John Korioth Driveway Series Racing
DNF Ronald Medlock ROL Wheels
DNF Mick Mcdonald Cook Ford/Bay Area Cycling
DNF Terry King Austin Nationals Cycling Teammate Top 5: Antonio Latto
DNF Stefan Hardie Austin Nationals Cycling Teammate Top 5: Antonio Latto
DNF Christian Gunther Driveway Series Racing
DNF Michael Jones 787 Racing
DNF Don Hutchison La Primavera
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 13   Cat 3: 20   Cat 4: 13   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tristan Uhl ATC Racing
2 Allen Abell Bicycle Heaven / PVA
3 Kent Myers VooDoo Racing
4 Jaime Olmo Shama Cycles
5 Kevin Girkins Super Squadra pb AustinBikes
6 Cj Hebert Bat City Cycling
7 Phil Wikoff Super Squadra
8 Michael Mull Dark Horse Racing
9 Daniel Carruthers
10 Mason Quintana Austin Bikes/ Mobil 1
11 Isaac Porterfield Dark Horse Racing
12 Michael Morgovnik Shred Monster
13 Adam Allen Shred Monster
14 Christopher Trickey Austinbikes/Revenant
16 Sol Ethan frost Austinbikes/Revenant
17 Daniel Gonzalez Team Winded Development
18 Devin Carroll
19 Felipe Nava Bike World Racing
DNF Jeromie Payne Bat City Cycling
20 Mitchell Sides VooDoo Racing Teammate Top 5: Kent Myers
DNF Casey Paxton Austin Bikes/ Mobil 1
DNF Devin Parker Team Yacht Club
DNF Tice Porterfield VooDoo U23
DNF Jed Rogers Kelly's Team
DNF David Richardson River City Market Racing
DNF Michael Reyna Ghisallo Foundation
DNF Jordan Oroshiba Super Squadra pb AustinBikes Teammate Top 5: Kevin Girkins
DNF Brian Moynihan Texas State Cycling
DNF Jimmy Miller Chicken and Waffles Racing
DNF Ronald Medlock ROL Wheels
DNF Aaron Nelson Bike World Racing
DNF Ted Nitka Chicken and Waffles Racing
DNF Brian Niederhaus Bat City Cycling
DNF Jason Newman Team Cycle Progression
DNF David Ross Shred Monster
DNF Alex Vogt PHENOM p/b AnalySys Laboratories
DNF Craig Virr UCI CT: Bissell Development Cycling
DNF Davis Tucker Red's Racing
DNF Charlie Waskey Team Rokform
DNF Andrew Willis Marco Polo
DNF Jason Whitson VooDoo Racing Teammate Top 5: Kent Myers
DNF Steven Wheeler Super Squadra pb AustinBikes Teammate Top 5: Kevin Girkins
DNF Gideon Tsang
DNF Jeffrey Shelton ATC Racing Teammate Win: Tristan Uhl
DNF Nathan Sheetz VooDoo Racing Teammate Top 5: Kent Myers
DNF Stefan Rothe ELBOWZ Racing
DNF Ali Sobhani Austin Bikes/ Mobil 1
DNF John Trujillo
DNF Colin Strickland ELBOWZ Racing
DNF Brant Speed Driveway Series Racing
DNF Mick Mcdonald Cook Ford/Bay Area Cycling
DNF James Day Shred Monster
DNF Eardie Curry 787 Racing
DNF Ben Cross
DNF Scott Dill Austinbikes Cyclocross Team
DNF James Dubois Bike World Racing
DNF Robert Discher Austin Bikes/ Mobil 1
DNF Dille Ian Super Squadra pb AustinBikes Teammate Top 5: Kevin Girkins
DNF Bob Cowley Austin Nationals Cycling
DNF Charles Bippert ROL Wheels
DNF Robert Biard 787 Racing
DNF Jason Bentley Bat City Cycling
DNF Jake Boone PARK PLACE DEALERSHIPS
DNF Sam Childs
DNF Paul Carty Austin Bikes/ Mobil 1
DNF Robbie Brennan Chicken and Waffles Racing
DNF Beau Edwards Bicycle Heaven / PVA Teammate Top 5: Allen Abell
DNF Robby Ketterhagen VooDoo U23
DNF Colton Jarisch
DNF Jonathan Hughes Austin Bikes/ Mobil 1
DNF John Korioth Driveway Series Racing
DNF Dave Mccarthy Austin Bikes/ Mobil 1
DNF Daniel Mahoney 3rd Rail Cycling Club
DNF Jake Lanoux Super Squadra pb AustinBikes Teammate Top 5: Kevin Girkins
DNF Todd Hauber
DNF Christian Gunther Driveway Series Racing
DNF Andrew Gonzales Elbowz Racing
DNF Kevin Fish Super Squadra pb AustinBikes Teammate Top 5: Kevin Girkins
DNF Patrick Hallett Austin Bikes/ Mobil 1
DNF John-matthew Hattaway
DNF Chad Hardt Austinbikes/Revenant
DNF Taylor Hanegan Team LaS'port
Finishers: Cat 1: 21   Cat 2: 28   Cat 3: 32   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alexis hamilton ? Colavita Racing
2 Julie Stupp
3 Katie Kantzes ATC Racing
4 Karla Gendler
5 Anne Flanagan ATC Racing
6 Allison Atkinson ATC Racing
7 Suzy Snell Colavita Racing Teammate Win: Alexis hamilton ?
8 Estefy Gonzalez T3Multisports
9 Celina Richardson River City Market Racing
DNF Allison Floyd River City Market Racing
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 8   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kate Sherwin River City Market Racing
2 Kathleen Hattaway Team Cycle Progression
3 Samantha Runnels ATC Racing
4 Chelsea Smith Team Endurance 360
DNF Suzy Snell Colavita Racing
DNF Julie Stupp
DNF Leila Kasprzyk River City Market Racing Teammate Win: Kate Sherwin
DNF Karla Gendler
DNF Alexis hamilton ? Colavita Racing Teammate Top 5: Suzy Snell
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 5   Cat ?: 1