Log In
Montgomery and Associates Insurance - Battle of Nashville • Aug 6 2016
Clear, 88 degrees, wind 1 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Crater
2 Brent Ferrell Treehouse Racing
3 Jason Tatum Red Kite Bicycle Studio
4 David Koonce MOAB Racing
5 David Bradbury Treehouse Racing
6 Justin Lowe Lift Center Racing
7 Georg Pingen Lift Center Racing
8 Richard Keller Texas Roadhouse Cycling p/b Stradal
9 Nathan Stone I AM Racing p/b Escadrille
10 Brendan Canty Commonwealth Eye Surgery / Crankwor
11 Neil Fronheiser Treehouse Racing Teammate Top 5: Brent Ferrell
12 Zack Solomon Riverside Bicycle Racing
13 John Carr Treehouse Racing Teammate Top 5: Brent Ferrell
14 James Buckingham Team Bikers Choice
15 Ben Kettle Red Kite Bicycle Studio Teammate Top 5: Jason Tatum
16 Jeremy Nagoshiner Red Kite Bicycle Studio Teammate Top 5: Jason Tatum
17 John Gore
18 Steven Toby Southern Performance
19 Chris Beck Riverside Bicycle Racing
20 Joe Grubbs Treehouse Racing Teammate Top 5: Brent Ferrell
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 9   Cat 3: 6   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cayce Tiesler??? MOAB Masters Racing
2 Dirk Pohlmann Texas Roadhouse Cycling p/b Stradal
3 Adam Pinkston Downtown Asheville Racing Club (DAR
4 Jeffrey Kauppi Nashville Local Cycling
5 Mark Miller Treehouse Racing
6 Paul Carter Riverside Bicycle Racing
7 David Briggs Red Kite Bicycle Studio
8 Bill Broussard
9 Jack Evans Southern Performance
10 Don Fields Treehouse Racing Teammate Top 5: Mark Miller
11 Kevin Hinson MOAB Masters Racing Teammate Win: Cayce Tiesler???
12 Mike Long Clarksville Velo
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 6   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shawn Hirt MOAB Masters Racing
2 Rick Harris Team Bikers Choice
3 Octavio Subia Lift Center Racing
4 Emiliano Herran Harper Auto
5 Timothy Taylor Lift Center Racing
6 Ivan Murdock US Military Endurance Sports
7 Roger Allbee Ride615 Development
8 David Perreault Ride615 Development
9 Michael Miller US Military Endurance Sports
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 4   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jack Evans Southern Performance
2 David Baird Treehouse Racing
3 Thomas Gee Lift Center Racing
4 Jeff Blevins Southern Performance Teammate Win: Jack Evans
5 Kenneth Wallace Nashville Local Cycling
6 Thomas King Harper Auto
7 Roanld Lustig
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeffrey Kauppi Nashville Local Cycling
2 RL Hesson I AM Racing p/b Escadrille
3 Dustin Antrican Southern Performance
4 Peter Young Treehouse Racing
5 Tom Golden Village VW p/b Erlanger Sports Medi
6 Cody Brooke Ride More Bicycles
7 Brendan Canty Commonwealth Eye Surgery / Crankwor
8 Andrew Shankles I AM Racing p/b Escadrille Teammate Top 5: RL Hesson
9 Joseph Matacale Dan's Comp Factory Racing
10 Riccardo Cannone MOAB Masters Racing
11 Georg Pingen Lift Center Racing
12 Matt Campbell I AM Racing p/b Escadrille Teammate Top 5: RL Hesson
13 James Buckingham Team Bikers Choice
14 Rick Harris Team Bikers Choice
15 Nick Bartelt Nashville Local Cycling Teammate Win: Jeffrey Kauppi
16 Jonas Wood Frazier Cycling
17 Ben Kettle Red Kite Bicycle Studio
18 Randall Hoffpauir I AM Racing p/b Escadrille Teammate Top 5: RL Hesson
19 Carter Jackson I AM Racing p/b Escadrille Teammate Top 5: RL Hesson
20 Jc Emberton Village VW p/b Erlanger Sports Medi Teammate Top 5: Tom Golden
21 Paul Carter Riverside Bicycle Racing
22 Yukio Mariner MOAB Racing
23 Madison Joiner Marx and Bensdorf Cycling Team
24 Joe Grubbs Treehouse Racing Teammate Top 5: Peter Young
25 Joseph Lambert Lift Center Racing
26 Kat Sweatt SH!FT Racing p/b St. Vincent's Orth
27 Kyle Dortch I AM Racing p/b Escadrille Teammate Top 5: RL Hesson
28 Zack Solomon Riverside Bicycle Racing
29 Paul Halupka I AM Racing p/b Escadrille Teammate Top 5: RL Hesson
30 Don Fields Treehouse Racing Teammate Top 5: Peter Young
31 John Speight I AM Racing p/b Escadrille Teammate Top 5: RL Hesson
32 Dustin Nemes Nashville Local Cycling Teammate Win: Jeffrey Kauppi
33 Ivan Murdock US Military Endurance Sports
34 Brandon Orear Village VW p/b Erlanger Sports Medi Teammate Top 5: Tom Golden
35 Scott Marx Nashville Local Cycling Teammate Win: Jeffrey Kauppi
36 Paul Renard Riverside Bicycle Racing
37 Kevin Hinson MOAB Masters Racing
38 Thomas Firrone BPC Cycling
39 Mike Long Clarksville Velo
40 Scott Silvers BPC Cycling
41 Dwayne Accardo BPC Cycling
42 Jeffrey Perry Clarksville Velo
43 Jay Martin
DNF J Sroczynski Village VW p/b Erlanger Sports Medi Teammate Top 5: Tom Golden
DNF Hays Patrick BPC Cycling
DNF Rich Wu BPC Cycling
DNF Lee Yarbro
DNF Chris Beck Riverside Bicycle Racing
DNF John Gore
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 24   Cat 4: 23  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 J Sroczynski Village VW p/b Erlanger Sports Medi
2 Matt Campbell I AM Racing p/b Escadrille
3 Will Goodson Frazier Cycling Juniors
4 Nick Bartelt Nashville Local Cycling
5 Chase Porter Nashville Local Cycling
6 Lee Yarbro
7 Brandon Orear Village VW p/b Erlanger Sports Medi Teammate Win: J Sroczynski
8 Paul Carter Riverside Bicycle Racing
9 Richard Murphy Lift Center Racing
10 Kyle Dortch I AM Racing p/b Escadrille Teammate Top 5: Matt Campbell
11 John Speight I AM Racing p/b Escadrille Teammate Top 5: Matt Campbell
12 Scott Marx Nashville Local Cycling Teammate Top 5: Nick Bartelt
13 Paul Schwer MOAB Racing
14 Dustin Nemes Nashville Local Cycling Teammate Top 5: Nick Bartelt
15 Scott Silvers BPC Cycling
16 Sean Fagan BPC Cycling
17 Michael Buckles Village VW p/b Erlanger Sports Medi Teammate Win: J Sroczynski
18 Dennis Caskey Nashville Local Cycling Teammate Top 5: Nick Bartelt
19 James Johnson Commonwealth Eye Surgery / Crankwor
20 Ryan Burns
21 Krystal Burnham Taco Mamacita
22 Marshall Bassett MOAB Masters Racing
23 Jeffrey Perry Clarksville Velo
24 Rich Wu BPC Cycling
25 Thomas Firrone BPC Cycling
26 John Marr Red Kite Bicycle Studio
27 Josiah Lightle Red Kite Bicycle Studio
28 Rj Danner Nashville Local Cycling Teammate Top 5: Nick Bartelt
29 Charles Jones
30 Paul Renard Riverside Bicycle Racing
31 Rafael Ojeda Riverside Bicycle Racing
32 Jacob Kuper I AM Racing p/b Escadrille Teammate Top 5: Matt Campbell
33 Michael Hull Team Bikers Choice
34 Hays Patrick BPC Cycling
35 Dwayne Accardo BPC Cycling
Finishers: Cat 4: 27   Cat 5: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Tyska Nashville Local Cycling
2 Harrison Klapheke Nashville Local Cycling Teammate Win: Matthew Tyska
3 Paul Schwer MOAB Racing
4 Rafael Ojeda Riverside Bicycle Racing
5 Sean Fagan BPC Cycling
6 Steve Ehinger
7 William Clemons Red Kite Bicycle Studio
8 Jay Mcintyre MOAB Racing Teammate Top 5: Paul Schwer
9 James Johnson Commonwealth Eye Surgery / Crankwor
10 Rj Danner Nashville Local Cycling Teammate Win: Matthew Tyska
11 Alex Porter Washington University in St. Louis
12 Michael Hull Team Bikers Choice
13 Charles Jones
14 John Morgan Team Bikers Choice
15 Joshua East
16 Michael Rankin
Finishers: Cat 5: 15   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Will Goodson Frazier Cycling Juniors
2 Henry Daniel Nashville Local Cycling
3 Harrison Klapheke Nashville Local Cycling
4 Yukio Mariner MOAB Racing
5 Immanuel Morgan Team Bikers Choice
6 Jacob Kuper I AM Racing p/b Escadrille
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Simon Lewis I AM Racing p/b Escadrille
Finishers: Cat 2: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zachary Lowe Lift Center Racing
2 Taylor Murphy Lift Center Racing Teammate Win: Zachary Lowe
3 Julian Azpeitia-gonzalez
4 Jacob Pingen Lift Center Racing Teammate Win: Zachary Lowe
5 Chanoo Chatham
6 Wilson Israel
Finishers: Cat 5: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eric Palacio L5Flyers Cycling Team
2 Sean Burris I AM Racing p/b Escadrille
3 Kyle Tiesler I AM Racing p/b Escadrille
4 Brandon Feehery UCI CT: Astellas Cycling Team
5 Jason Chatham I AM Racing p/b Escadrille
6 Michaelee Bowes Nashville Local Cycling
7 Andrew Crater
8 Joshua lewis Team bikers choice Red Kite Bicycle Studio
9 Said Assali SH!FT Racing p/b St. Vincent's Orth
10 Timothy Killelea Village VW p/b Erlanger Sports Medi
11 Will Montgomery I AM Racing p/b Escadrille Teammate Top 5: Sean Burris
12 Brent Ferrell Treehouse Racing
13 Brendan Housler I AM Racing p/b Escadrille Teammate Top 5: Sean Burris
14 Fausto Crapiz Village VW p/b Erlanger Sports Medi
15 Ryan Collins L5Flyers Cycling Team Teammate Win: Eric Palacio
16 Justin Lowe Lift Center Racing
17 Simon Lewis I AM Racing p/b Escadrille Teammate Top 5: Sean Burris
18 Ross Martin RAPHA CYCLING CLUB
19 Robert Loomis Prima Tappa Cycling p/b Mansfield O
20 Carter Jackson I AM Racing p/b Escadrille Teammate Top 5: Sean Burris
21 Dustin Antrican Southern Performance
22 Jeffrey Kauppi Nashville Local Cycling
23 Paul Halupka I AM Racing p/b Escadrille Teammate Top 5: Sean Burris
24 Yukio Mariner MOAB Racing
25 Tom Golden Village VW p/b Erlanger Sports Medi
26 Randall Hoffpauir I AM Racing p/b Escadrille Teammate Top 5: Sean Burris
27 Ryan Sullivan Sonic Cycling
28 John Carr Treehouse Racing
29 RL Hesson I AM Racing p/b Escadrille Teammate Top 5: Sean Burris
30 Joseph Matacale Dan's Comp Factory Racing
31 Adam Pinkston Downtown Asheville Racing Club (DAR
32 Neil Fronheiser Treehouse Racing
33 Nathan Stone I AM Racing p/b Escadrille Teammate Top 5: Sean Burris
34 Andrew Shankles I AM Racing p/b Escadrille Teammate Top 5: Sean Burris
35 ? Henry xXx Racing
36 Jonas Wood Frazier Cycling
37 Richard Keller Texas Roadhouse Cycling p/b Stradal
DNF Jean-paul Mcneely
DNF Matthew Robbins Village VW p/b Erlanger Sports Medi
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 17   Cat 3: 14   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Simon Lewis I AM Racing p/b Escadrille
2 Michael Edens Nashville Local Cycling
3 Jeffrey Kauppi Nashville Local Cycling
4 Joe Grubbs Treehouse Racing
5 James Buckingham Team Bikers Choice
6 Scott Marx Nashville Local Cycling
7 Harrison Klapheke Nashville Local Cycling Teammate Top 5: Michael Edens
8 Jessica Christensen Team WE
9 Don Fields Treehouse Racing Teammate Top 5: Joe Grubbs
10 Henry Daniel Nashville Local Cycling Teammate Top 5: Michael Edens
11 John Carr Treehouse Racing Teammate Top 5: Joe Grubbs
12 Jessica Ratcliff Nashville Local Cycling Teammate Top 5: Michael Edens
13 Dustin Nemes Nashville Local Cycling Teammate Top 5: Michael Edens
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 4   Cat 4: 5   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ann Mallin Hicks Orthodontics Women's Racing
2 Krystal Burnham Taco Mamacita
3 Miranda Melton Marx and Bensdorf Cycling Team
4 Melanie Singer Taco Mamacita
5 Rebekah Roberts Micro Metals/Bike Zoo
6 Amanda Calvird Hicks Orthodontics Women's Racing Teammate Win: Ann Mallin
7 Gracie Pendleton Team WE
8 Kathy Mead Tennessee Women's Cycling Project p
9 Kristi Whitten Team WE
10 Abby Winther Steel City She
11 Mary Isaac Taco Mamacita Teammate Top 5: Krystal Burnham
12 Sally Chu Taco Mamacita Teammate Top 5: Krystal Burnham
13 Paige Vinson Tennessee Women's Cycling Project p
14 Michelle Wood Cycletherapy
15 Melissa Aranjo Tennessee Women's Cycling Project p
16 Maureen Sanderson Tennessee Women's Cycling Project p
17 Tammy Richardson Tennessee Women's Cycling Project p
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gracie Pendleton Team WE
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eleanor Israel
Finishers: Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kirsten Sass Team WE
2 Kat Sweatt SH!FT Racing p/b St. Vincent's Orth
3 Debbie Milne Stradalli Cycles/Papa John's
4 Catherine Dewberry Team Belladium p/b Lane Motor Museu
5 Stephanie Cucaz Finish Strong Elite Cycling Team p/
6 Kailin Acheson Team Belladium p/b Lane Motor Museu
7 Jennifer Wagner SH!FT Racing p/b St. Vincent's Orth Teammate Top 5: Kat Sweatt
8 Ann Mallin Hicks Orthodontics Women's Racing
9 Krystal Burnham Taco Mamacita
10 Jessica Christensen Team WE Teammate Win: Kirsten Sass
11 Melanie Singer Taco Mamacita
12 Abby Winther Steel City She
13 Amanda Calvird Hicks Orthodontics Women's Racing
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 4   Cat 3: 1   Cat 4: 5