Log In
Couri Insurance Stage Race - RR1 • Aug 6 2016
Partly Cloudy, 77 degrees, wind 4 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joe Goettl 1:24:41
2 Gaben Moore MadCity Velo 1:24:56
3 Kia Namin Team Velocause 1:26:33
4 Michael Kren Team Velocause 1:26:48
5 Chris Washburn Lakes Area Physical Therapy 1:27:28
6 Mark Ayala South Chicago Wheelmen 1:27:33
7 Amil Munich Global Force 1:27:33
8 Patrick Brock BELGIANWERKX 1:27:33
9 Jared Verbeke xXx Racing 1:27:33
10 Michael Smith Great Dane Velo Club 1:27:31
11 Michael Mcnulty Lakes Area Physical Therapy 1:27:37 Teammate Top 5: Chris Washburn
12 Brian Mccarthy South Chicago Wheelmen 1:27:44
DNF Josh Mesner Lakes Area Physical Therapy Teammate Top 5: Chris Washburn
DNF Richard Grunewald
DNF Sean Mccarthy ABD Cycling Club
Finishers: Cat 3: 10   Cat 4: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Adam Ward BELGIANWERKX 1:11:38
Off The Front
2 Chase Reichmann 1:11:24
Off The Front
3 Ryan Reinders 1:11:23
Off The Front
4 Kevin Sparks Brazen Dropouts Cycling Team 1:11:32
5 Craig Chinchilla jr Team Got Wind 1:11:35
6 Samuel Vanden hogen Brone's Bike Shop 1:11:38
1
7 Adam Bruss Team Vegan 1:11:38
2
8 Michael Raasch Lakes Area Physical Therapy 1:11:38
3
9 Wayne Sletten MSN Pro Coaching 1:11:38
4
10 Matthew Sokolowski Team Wheel & Sprocket 1:11:38
5
11 Matthew Best 1:11:38
6
12 Trevor Ross 1:14:02
Off The Back
13 Nathan Erck Team Wheel & Sprocket 1:15:18
Off The Back
14 Michael Schnell Lakes Area Physical Therapy 1:16:06
Off The Back
15 Keith Kaminski University of Chicago 1:16:07
Off The Back
16 Ryan Lemke Ass Savers Racing 1:16:40
Off The Back
17 Tanner Westmoreland 1:11:34
DNF Andrew Murphy
DNF Robert Selberg KS Energy Services / MOSH / Team Wi
Finishers: Cat 4: 6   Cat 5: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Maxwell Anderson Lakes Area Physical Therapy 1:22:01
2 Jadon Jaeger BELGIANWERKX 1:21:43
3 Simon Jones Hot Tubes Development Cycling 1:21:48
4 Brian Kaker Lakes Area Physical Therapy 1:21:55 Teammate Win: Maxwell Anderson
5 Eric Hill Lakes Area Physical Therapy 1:22:04 Teammate Win: Maxwell Anderson
6 Logan Zueger Hot Tubes Development Cycling 1:23:13
7 Zachary Nehr Lakes Area Physical Therapy 1:23:13 Teammate Win: Maxwell Anderson
8 Tristan Petsch-horvath Lakes Area Physical Therapy 1:23:16 Teammate Win: Maxwell Anderson
9 Adam Mcclurg Lakes Area Physical Therapy 1:23:55 Teammate Win: Maxwell Anderson
10 Stephen Wagstaff Lakes Area Physical Therapy 1:23:55 Teammate Win: Maxwell Anderson
11 Nicholas Sabel Lakes Area Physical Therapy 1:23:55 Teammate Win: Maxwell Anderson
12 Wesley Phipson Lakes Area Physical Therapy 1:25:38 Teammate Win: Maxwell Anderson
13 Tristan Schouten 1:25:41
14 David Blodgett Great Dane Velo Club (GDVC) 1:27:03
DNF Anthony Vicino
DNF Kyle Mindick Lakes Area Physical Therapy Teammate Win: Maxwell Anderson
DNF Kia Namin Team Velocause
Finishers: Cat 1: 9   Cat 2: 7   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ian Tweedie Team Velocause 0:41:56
2 Adler Kennedy 0:42:02
3 Joey Godiska Brazen Dropouts 0:42:42
4 Sam Naggatz Junior Dropouts 0:45:28
5 Dylan Zinkgraf 0:46:02
6 Jonathan Chinchilla Team Got Wind 0:47:12
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Justin Henkel 1:21:26
2 Anderson Bortoletto Lakes Area Physical Therapy 1:22:09
3 Mike Budd Team Wheel & Sprocket 1:22:12
4 Doug Bailey Trek Midwest Team 1:22:26
5 Alan Krueger KS Energy Services / MOSH / Team Wi 1:22:33
6 Robert Berry BELGIANWERKX 1:22:31
7 Brian Turany MadCity Racing 1:22:38
8 Steven Flurry CZ Velo 1:22:38
9 John Van susteren Lakes Area Physical Therapy 1:22:38 Teammate Top 5: Anderson Bortoletto
10 Brian Davis Diablo Cycling 1:26:59
11 Carlos Casali Intelligentsia Coffee 1:27:04
12 Chad Dean 5Nines/Motorless Motion 1:27:07
13 Derek Moran Gryphon Velo Racing 1:27:29
14 Ryan Fandre CZ Velo 1:27:41
15 Mark hughes ? CZ Velo 1:27:42
16 John robertson ? Diablo Cycling 1:27:58
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 11   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kris Wiatr Team Got Wind? 1:30:16
2 Eric Goodwin Burnham Racing 1:30:25
3 James Barclay xXx Racing 1:30:24
4 David Redinger Chilkoot Racing 1:30:29
5 Steven Sarver Team Velocause 1:30:34
6 Nicholas Hardt Chilkoot Racing 1:30:37
7 Matthew Wurz Lakes Area Physical Therapy 1:30:37
8 John Boudry Velocause Centraal Cycling 1:30:37
9 Shane Meakim Lakes Area Physical Therapy 1:30:37
10 Martin Coffey 1:30:37
11 Paul Kiedrowski Lakes Area Physical Therapy 1:30:51
12 Robert Garner 1:30:56
13 Joe Stadnik Team Got Wind? 1:30:57 Teammate Win: Kris Wiatr
14 Craig Cotton Diablo Cycling 1:30:58
15 Jeffrey Schifano Angry Monkeys Racing 1:33:11
16 Andrew Kenth Lakes Area Physical Therapy 1:39:31
Finishers: Cat 3: 14   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tedd Jacobson KS Energy Services / MOSH / Team Wi 1:08:33
2 Matthew Garni LAPT CC 1:08:36
3 Michael Meteyer Trek Midwest Team 1:08:41
4 William Gorton Revolution Racing Cycling Team 1:08:53
5 Michael Martens 1:10:22
6 Timm Jacobson KS Energy Services / MOSH / Team Wi 1:10:34 Teammate Win: Tedd Jacobson
7 John Gamache 1:10:46
8 Eric Knuth Trek Midwest Team 1:27:55 Teammate Top 5: Michael Meteyer
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 3   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jennifer Youngwerth Diablo Cycling 1:12:35
2 Brenna Gibbons Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop 1:12:46
3 Amanda Mack Trek Midwest Team 1:12:53
4 April Beard Trek Midwest Team 1:12:57
5 Stacey Henkel Great Dane Velo Club (GDVC) 1:13:01
6 Barbara Karpiuk Team Got Wind? 1:13:04
7 Jodie Prestine ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI 1:13:02
8 Jennifer Skierka ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI 1:21:17
9 Tiffany Schallau BFF Bikes 1:21:53
DNF Janell Glembocki ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 5   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Martina Walling ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI 0:45:19
2 Lydia Chinchilla Team Got Wind 0:47:00
Finishers: Cat 4: 2