Log In
Florida State Road Race Championships • Oct 15 2016
Partly Cloudy, 82 degrees, wind 9 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Hernandez CCB Racing 2:09:02
2 Sebastian Morfin Stradalli Cycle-Safetti Smart Wear 2:09:25
3 Sean Mow 2:09:26
4 Mike Ferreiro Silcarbon Racing Team 2:09:28
5 Enrico Cruz Interactive Metronome Development 2:09:31
6 Justin Pfaff Stradalli/Wizard Racing Development 2:09:33
7 Elijah Mitchell 2:09:38
8 Renato Mu 2:09:43
9 Alan Edwards VeloBrew Cycling Club 2:10:02
10 Albert Mallari VeloBrew Cycling Club 2:20:33
DNF Samuel Barnagaud Interactive Metronome p/b Mega Cycl 1:02:57
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 4   Cat 3: 3   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Schurman UCI CT: Lupus Racing Team 2:07:07
Off The Front
2 Derek Schanze Support Clean Sport / SeaSucker / G 2:09:02
Off The Front
3 Hernan Ramirez Bill Bone Bike Law/LCT 2:09:26
1
4 Ian Gonder Naples Cyclery p/b Airport Kia 2:09:26
2
5 Kenny Cox VeloBrew Cycling Club 2:09:26
3
6 Steven Perezluha Support Clean Sport / SeaSucker / G 2:09:27
4
7 Ryan Post FloridaVelo 2:09:27
5
8 Gonzales Valdes 2:09:28
6
9 Kevin Koth LaRocco & Associates Final Touch Cy 2:09:51
10 Ryan Dyke 2:10:01
Off The Back
DNF Cristian Gonzalez 1:05:51
DNF Darel Christopher 1:05:54
DNF Locksley Vassell Galiz Cycling Team 1:33:38
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 4   Cat 3: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Enrique Lopez Performance Team by Rossetti 2:09:21
2 Ryan Woodall 2:09:22
3 Darren Dowling Sarasota Cycling Club p/b SeaSucker 2:09:23
4 Nelson Rolo 2:09:26
5 Marc Boults LaRocco & Associates Final Touch Cy 2:09:32
6 Robert Artiga parker Team Cornerstone - FL 2:09:44
7 Fredd Matute 2:09:49
8 David Guttenplan Support Clean Sport / SeaSucker / G 2:09:50
9 Alfredo Diaz Team Cornerstone - FL 2:10:03
10 Tomas Velez 2:15:05
11 Jorge Palma 2:19:48
12 Mark Anthony sanchez US Military Endurance Sports 2:38:39
DNF Divaldo Ceballo South Miami Bike Shop, Corp. 1:14:21
DNF Jeffrey Vivo Relentless Bicycles 1:05:50
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 2   Cat 3: 4   Cat 4: 1   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Luis Rodriguez Compass Research Cycling Team 2:43:38
2 Divaldo Ceballo South Miami Bike Shop, Corp. 2:43:42
3 Andrew Geffner 2:43:51
4 Eric Hall LaRocco & Associates Final Touch Cy 2:46:40
5 Buster Wiand FloridaVelo 2:48:08
6 Robert Comfort VeloBrew Cycling Club 2:48:16
7 Garrett Reel FloridaVelo 2:48:26 Teammate Top 5: Buster Wiand
8 Ivan Castillo 2:48:47
9 Eric Zugor 2:48:48
10 Ryan Dyke 2:49:17
11 Enrico Cruz Interactive Metronome Development 2:50:23
12 Juan Restrepo Silcarbon Racing Team 2:50:24
13 Jose Hernandez Advanced Cycles pb/Topview Sports 2:50:31
14 K Sakai Cycle Depot Racing Team 2:50:37
15 Cristian Gonzalez 2:50:41
16 Richard Vellucci 2:50:41
17 Yuniet Del toro 2:50:47
18 Richard Abreu 2:50:47
19 Yampier Herrera Atlantic Shores Velo 2:50:50
20 Jose Babilonia 2:50:53
21 Javier Bomnin 2:50:56
22 Quenni King 2:51:04
23 Andrea Tosolini 352 Racing p/b Bikes and More 2:51:18
24 Luke Zagurski Compass Research Cycling Team 2:51:26 Teammate Win: Luis Rodriguez
25 Nelson Rolo 2:54:02
26 Sean Stanron Compass Research Cycling Team 2:56:25 Teammate Win: Luis Rodriguez
27 Jeff Leonard Compass Research Cycling Team 2:56:57 Teammate Win: Luis Rodriguez
28 James Harter Team Juggernaut 2:57:34
29 Ian Gonder Naples Cyclery p/b Airport Kia 2:57:34
DNF Jeffrey Vivo Relentless Bicycles 2:17:33
DNF Jose Solis Ride N Roll Cyclery 1:06:35
DNF Emile Therrien VeloBrew Cycling Club 2:16:25
DNF John-paul Russo Colavita Racing 0:00:12
DNF Mick Magin FloridaVelo 2:19:28 Teammate Top 5: Buster Wiand
DNF Mark Anthony sanchez US Military Endurance Sports 0:36:20
DNF Norberto Olivera Bill Bone Bike Law/LCT 2:19:26
DNF Sean Mow 1:37:21
DNF German Arango Colavita Racing 1:54:57
DNF Esteban Lettieres 1:40:17
DNF Thai Nguyen 1:56:26
DNF Francisco Ruiz 1:03:17
DNF Craig Smith Team Juggernaut 0:31:15
DNF Jason Brandt Team Juggernaut 1:37:20
DNF Connor Benson Dornier Racing 0:31:14
DNF Kevin Koth LaRocco & Associates Final Touch Cy 1:03:56 Teammate Top 5: Eric Hall
DNF Locksley Vassell Galiz Cycling Team 3:22:11
DQ Juan David buitrago 2:50:30
DQ Christopher Creyts 1:03:16
DQ Renato Mu 2:56:41
Finishers: Cat 3: 49  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeanluc Contantgalitello Interactive Metronome p/b Mega Cycl 2:18:50
1
2 Carlos Fuentes 2:18:51
2
3 Jacob Burbach 2:18:51
3
4 Matthew Press Stradalli/Wizard Racing Development 2:18:51
4
5 Derek Birch USF Cycling 2:18:52
5
6 Ross Piper Compass Research Cycling Team 2:18:53
6
7 Ronel Manresa 2:18:55
7
8 Ariel Lee 2:19:01
Off The Back
9 Eric Larson Ride More Bicycles 2:19:06
Off The Back
10 Ryan Spicer FloridaVelo 2:19:17
Off The Back
11 Alejandro Hunter Silcarbon Racing Team 2:19:28
Off The Back
12 Hector Paez Ocampo Racing Team 2:19:30
Off The Back
13 Jose J castro 2:19:32
Off The Back
14 Alfredo Diaz Team Cornerstone - FL 2:19:38
Off The Back
15 Michel Bermudez 2:19:57
Off The Back
16 Gustavo Pizarro Century Road Club Assoc 2:19:59
Off The Back
17 Omar Sassin West Coast Cycling 2:19:59
Off The Back
18 Kevin Clark FloridaVelo 2:19:59
Off The Back
19 Donald Foster FloridaVelo 2:20:02
Off The Back
20 Mavin Anderson 2:20:06
Off The Back
21 Jose Perez 2:20:13
Off The Back
22 Erick Camacho 2:20:13
Off The Back
23 Michael Stokes GearLink Racing INC. 2:20:14
Off The Back
24 Harvey Perez 2:21:00
Off The Back
25 Giovanni Mercado USF Cycling 2:21:08
Off The Back
Teammate Top 5: Derek Birch
26 Scott Lameier Eagle Cycling 2:21:18
Off The Back
27 Eduardo Lopez 2:21:36
Off The Back
28 Carsten Canchola Orlando Road Club 2:22:31
Off The Back
29 Ricardo Bonilla St. Johns Encore 2:28:43
Off The Back
30 James Dure VeloBrew Cycling Club 2:28:47
Off The Back
31 Genaro Smith 2:35:26
Off The Back
32 Sean Harris University of South Florida 2:37:12
Off The Back
33 Jonathan Hale 2:42:33
Off The Back
34 Romero Gill VeloBrew Cycling Club 2:43:37
Off The Back
35 Sonny Kennedy 2:43:37
Off The Back
36 Alex Supik Interactive Metronome p/b Mega Cycl 1:09:40
Off The Back
Teammate Win: Jeanluc Contantgalitello
37 Christopher Benson Les Amis/Up State Junior Cycling 0:42:16
Off The Back
38 Erdwin Buitrago 0:00:19
39 Yelexy Acanda 0:00:21
DNF Zach Wolz 1:44:03
DNF Mark Mcnees RedEye Velo 1:00:42
Finishers: Cat 4: 41  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marco Dessimone 2:14:08
Off The Front
2 Dan Bond 2:15:11
Off The Front
3 Marcelo Leiva Team Cornerstone - FL 2:15:17
4 Carlos Delgado Interactive Metronome p/b Mega Cycl 2:15:17
5 Kevin Cook 2:15:17
6 Jose Hernandez 2:15:18
7 Robert Artiga parker Team Cornerstone - FL 2:15:23
1
Teammate Top 5: Marcelo Leiva
8 Luis Pagan 2:15:24
2
9 Federico Chang 2:15:24
3
10 Elijah Mitchell 2:15:25
4
11 Jorge Francisco 2:15:25
5
12 Thomas Gage 2:15:27
6
13 Jayden Eckroth 2:15:27
7
14 John Orellana Interactive Metronome p/b Mega Cycl 2:15:27
8
Teammate Top 5: Carlos Delgado
15 Ytiel Navarro 2:15:28
9
16 Carlos Hernandez 2:15:35
17 Stelio Herrera 2:15:37
18 Jorge Palma 2:15:40
19 Thang Luong 2:15:42
20 Leonardo Gonzalez 2:15:49
21 Marcel Maldonado Interactive Metronome Development 2:15:51
22 Andre Reid 2:16:05
Off The Back
23 Wendell Colon 2:17:45
Off The Back
24 Jose Cardona Ocampo Racing Team 2:17:50
Off The Back
25 Octavio Ocampo Ocampo Racing Team 2:17:56
Off The Back
26 Rocco Orlando 2:18:07
Off The Back
27 Benjamin Coker 2:19:17
Off The Back
28 Matthew Barry 2:19:36
Off The Back
29 Scott Avory 2:25:38
Off The Back
30 Randy Caraballo 2:30:22
Off The Back
31 Alfonso Llanos 2:38:54
Off The Back
32 Ismael Nazario 2:38:55
Off The Back
33 Jose Liriano Ocampo Racing Team 2:39:13
Off The Back
34 Jose Bravini 2:50:45
Off The Back
35 Ernesto Ocampo Ocampo Racing Team 3:03:28
Off The Back
36 Jealine George 3:15:12
Off The Back
37 Kenneth Knowles 1:52:09
Off The Front
38 Ryan Heron Interactive Metronome p/b Mega Cycl 2:00:52
Off The Front
Teammate Top 5: Carlos Delgado
39 Ron Jaramillo 2:09:27
Off The Front
40 Simon Reyes Interactive Metronome p/b Mega Cycl 1:06:58
Off The Front
Teammate Top 5: Carlos Delgado
41 Kaue King Interactive Metronome p/b Mega Cycl 1:19:22
Off The Front
Teammate Top 5: Carlos Delgado
42 Acqua Giuseppe 0:32:51
Off The Front
43 Ernesto Rodriguez 0:34:41
Off The Front
44 David Keepler 0:38:09
Off The Front
45 Jose Garcell 0:39:00
Off The Front
46 Chad Shortino 0:00:13
Off The Front
47 Robert Martell 0:00:15
Off The Front
48 Christian Hernandez 0:00:17
Off The Front
DQ Julio Almeyda Team Cornerstone - FL 2:15:27 Teammate Top 5: Marcelo Leiva
DQ Miguel Mora copa Ocampo Racing Team 2:15:20
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 40   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Carlos Delgado Interactive Metronome p/b Mega Cycl 2:08:06
2 Marcel Maldonado Interactive Metronome Development 1:09:35
3 Tyler Griffin RedEye Velo 1:13:35
4 Kaue King Interactive Metronome p/b Mega Cycl 1:14:39 Teammate Win: Carlos Delgado
5 Anthony Arango Interactive Metronome Development 1:26:50
6 Ryan Heron Interactive Metronome p/b Mega Cycl 0:45:21 Teammate Win: Carlos Delgado
DNF Carlo Roche Interactive Metronome p/b Mega Cycl 0:41:12 Teammate Win: Carlos Delgado
Finishers: Cat 5: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hunter Smith WERXX Jr Development 1:45:09
2 Jackson Griffin RedEye Velo 1:45:11
3 Eric Mcnees RedEye Velo 1:45:18
4 Juan David buitrago 1:45:34
5 Jeanluc Contantgalitello Interactive Metronome p/b Mega Cycl 1:54:25
6 Julien Guarniere 1:56:00
7 Simon Reyes Interactive Metronome p/b Mega Cycl 1:58:40 Teammate Top 5: Jeanluc Contantgalitello
DNF Zachary West Atlantic Shores Velo 0:00:06
DNF Richard Freeman iii WERXX Jr Development 0:00:07 Teammate Win: Hunter Smith
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 2   Cat 4: 3   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alex Supik Interactive Metronome p/b Mega Cycl 1:45:30
2 Sandor A. jr. delgado 1:54:24
3 Austin Brown Bill Bone Bike Law/LCT 1:54:25
4 Robert Comfort VeloBrew Cycling Club 1:54:25
5 Juan Restrepo Silcarbon Racing Team 1:54:25
6 Chad Hale RedEye Velo 1:54:29
7 John Orellana Interactive Metronome p/b Mega Cycl 1:58:36 Teammate Win: Alex Supik
8 Alejandro Hunter Silcarbon Racing Team 1:58:37 Teammate Top 5: Juan Restrepo
DNF Emile Therrien VeloBrew Cycling Club 0:36:12 Teammate Top 5: Robert Comfort
DNF Dominique Mcconnell Stradalli/Wizard Racing Development 0:41:08
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 4   Cat 4: 3   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Owen Shott VeloBrew Cycling Club 2:41:17
2 Bruno Moreira LaRocco & Associates Final Touch Cy 2:43:41
3 Eric Hall LaRocco & Associates Final Touch Cy 2:47:08
4 Yip Tsang Performance Team by Rossetti 2:47:13
5 Marco Raymond VeloBrew Cycling Club 2:47:21 Teammate Win: Owen Shott
6 Brian Domby Ride N Roll Cyclery 2:49:01
7 Nathan Rogut R & M 2:49:02
8 Rolando Hernandez GearLink Racing INC. 2:58:47
DNF Andrew Miller VeloBrew Cycling Club 2:04:49 Teammate Win: Owen Shott
DNF Javier Bomnin 2:14:03
DNF Patrick Sansbury Racers Edge Cycle Shop / GetYourPow 3:03:06
DNF Jose Frank rodriguez 3:00:41
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 2   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dan Bond 2:17:35
2 Lefran Nunez 2:17:56
3 Ytiel Navarro 2:17:57
4 Erick Camacho 2:18:06
5 Vincent Pukki LaRocco & Associates Final Touch Cy 2:18:08
6 Rocco Orlando 2:18:13
7 Zach Wolz 2:22:33
8 Jayden Eckroth 2:24:25
9 Robert Desantis RND/Pinnacle Racing presented by VI 2:49:01
10 Ryan Seebeck Team Kyles Bike Shop 1:42:14
11 Mavin Anderson 1:47:07
DNF Andy Hale VeloBrew Cycling Club 0:32:59
DNF Julio Almeyda Team Cornerstone - FL 1:06:33
Finishers: Cat 4: 7   Cat 5: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Simon Kessler AEROSPACE ENGINEERING 2:47:17
2 Patrick Diver 2:48:49
3 Adam Baskin GearLink Racing INC. 2:48:52
4 Paulo Silva Compass Research Cycling Team 2:49:08
5 Amir Wexler 2:49:11
6 Roy Foley LaRocco & Associates Final Touch Cy 2:49:12
7 Stephen Selby Orlando Velo pb Asbestos.com 2:49:15
8 Sean Barry Ride N Roll Cyclery 2:49:17
9 Pedro Medina Advanced Cycles pb/Topview Sports 2:49:19
10 James Thompson RedEye Velo 2:49:33
11 Ronaldo Tavares 2:50:26
12 Osvaldo Delgado 2:51:12
13 Dustin Davis Sarasota Cycling Club p/b SeaSucker 2:51:49
14 Todd Vanselous West Coast Cycling 2:52:35
15 Jose Rodriguez Performance Team by Rossetti 2:53:42
16 Quenni King 3:10:34
DNF Esteban Lettieres 1:59:24
DNF Acqua Giuseppe 0:00:21
DNF Yampier Herrera Atlantic Shores Velo 0:34:22
DNF Ken Vida VeloBrew Cycling Club 2:13:33
DNF Alexander Zambrana Racers Edge Cycle Shop / GetYourPow 2:15:35
DNF Scott Cugno Pioneer Mortgage pb Yourkey.com 2:16:13
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 8   Cat 3: 6   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Osmay Rodriguez 2:17:53
1
2 Ariel Lee 2:17:55
2
3 Gustavo Pizarro Century Road Club Assoc 2:17:56
3
4 Hector Paez Ocampo Racing Team 2:17:56
4
5 Eduardo Lopez 2:17:56
5
6 Jon Elliott FloridaVelo 2:17:58
6
7 Ryan Spicer FloridaVelo 2:17:58
7
8 Tim Valencia Racers Edge Cycle Shop / GetYourPow 2:18:00
8
9 Harvey Perez 2:18:02
9
10 Simon Weatherhead 2:18:13
11 Marcus Moffett FloridaVelo 2:18:15
12 Erdwin Buitrago 2:20:26
Off The Back
13 Stelio Herrera 2:21:04
Off The Back
14 Jeff Mishtawy JC's Bike Shop's Blue Hammers 2:21:10
Off The Back
15 Ivan Olarte Sarasota Cycling Club p/b SeaSucker 2:22:50
Off The Back
16 Thomas Dirscherl Compass Research Cycling Team 2:36:27
Off The Back
17 George Dure Team Big Wheel Cycles 2:56:27
Off The Back
DNF Javier Candelaria LaRocco & Associates Final Touch Cy 1:06:51
DQ Marcelo Leiva Team Cornerstone - FL 2:17:56
Finishers: Cat 4: 15   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Vance James VeloBrew Cycling Club 2:43:18
2 Jose Armas Cycling4Cures 2:47:10
3 Steven Mlujeak Interactive Metronome p/b Mega Cycl 2:47:13
4 Matthew Maddox VeloBrew Cycling Club 2:47:26 Teammate Win: Vance James
5 Arnaldo Salazar 2:47:29
6 Christopher Creyts 2:47:32
7 Ethan Ensley Compass Research Cycling Team 2:48:50
8 Noe Gonzalez 2:49:10
9 Andres Munera LaRocco & Associates Final Touch Cy 2:49:14
11 Jeff Leonard Compass Research Cycling Team 2:50:02
12 Edgar Maldonado 2:50:30
13 Vasilios Palekis FloridaVelo 2:50:43
14 Jose Hernandez Advanced Cycles pb/Topview Sports 2:51:17
15 Gary Lardizabal Rice Out Racing 2:52:56
16 Ralph Schroeder FloridaVelo 3:01:17
DNF Sean Stanron Compass Research Cycling Team 2:23:19
DNF Keston Mcmain 0:33:48
DNF Mark Poteet West Coast Cycling 2:20:31
DNF German Arango Colavita Racing 2:16:21
DNF Keith Litzell Sarasota Cycling Club p/b SeaSucker 1:39:34
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 6   Cat 3: 11   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Carlos Fuentes 2:15:30
2 Jose Perez 2:17:55
3 Shane Wiseman LaRocco & Associates Final Touch Cy 2:17:55
4 Michel Bermudez 2:17:58
5 Jose J castro 2:18:00
6 Adrian Besancon Cycle Sport Concepts Tampa 2:18:00
7 Michael Osborne VeloBrew Cycling Club 2:18:01
8 Jorge Francisco 2:18:04
9 Robert Daniels Colavita Racing 2:18:06
10 Mark Mcnees RedEye Velo 2:18:12
11 Warren Edwards 2:18:14
12 Octavio Ocampo Ocampo Racing Team 2:21:04
13 Sean Mulhall VeloBrew Cycling Club 1:50:31
DNF Skip Guarniere Cycle Depot Racing Team 0:33:02
DNF Jose Cardona Ocampo Racing Team 1:07:43
Finishers: Cat 4: 7   Cat 5: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dave Lewis Lily and Laura Bracelets/Pinnacle W 2:12:04
Off The Front
2 Shawn Burke VeloBrew Cycling Club 2:17:05
1
3 Ernie Pena FloridaVelo 2:17:06
2
4 Didier Fresne West Coast Cycling 2:17:07
3
5 Leonel Rodriguez 2:17:08
4
6 John Conway West Coast Cycling 2:17:09
5
7 Omelio Rufin Pro Cycling Miami 2:17:09
6
8 Richard Benson Treasure Coast Racing 2:17:11
7
9 Scott Lameier Eagle Cycling 2:17:15
10 Paul Williams St Pete Bicycles/Brick City Bicycle 2:17:17
11 Omar Sassin West Coast Cycling 2:17:20 Teammate Top 5: Didier Fresne
12 Pablo Santa cruz FloridaVelo 2:17:22 Teammate Top 5: Ernie Pena
13 Jose Valdivia 2:17:22
14 Andrea Tosolini 352 Racing p/b Bikes and More 2:17:24
15 Scott Erker FloridaVelo 2:26:46
Off The Back
Teammate Top 5: Ernie Pena
16 Israel Vera 2:32:27
Off The Back
17 Romero Gill VeloBrew Cycling Club 2:37:17
Off The Back
Teammate Top 5: Shawn Burke
18 Nivio Diaz 1:40:00
Off The Front
19 Milton Behrens West Coast Cycling 1:45:22
Off The Front
Teammate Top 5: Didier Fresne
20 Craig Duxbury Compass Research Cycling Team 2:17:25
DNF Alexis Fernandez West Coast Cycling 1:06:28 Teammate Top 5: Didier Fresne
DNF Jose Solis Ride N Roll Cyclery 1:10:23
DNF Devin Winton NCVC/UnitedHealthcare 0:32:56
DNF Guy Preston VeloBrew Cycling Club 1:06:36 Teammate Top 5: Shawn Burke
DNF Chuck Holstein FloridaVelo 1:41:58 Teammate Top 5: Ernie Pena
DNF Anthony Maisto FloridaVelo 1:44:01 Teammate Top 5: Ernie Pena
DNF Vincent Cook VeloBrew Cycling Club 0:39:31 Teammate Top 5: Shawn Burke
DNF Norberto Olivera Bill Bone Bike Law/LCT 1:14:38
DNF James Dure VeloBrew Cycling Club 1:06:33 Teammate Top 5: Shawn Burke
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 8   Cat 3: 11   Cat 4: 7   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Martin Bates West Coast Cycling 2:17:03
2 Greg Pickren 2:17:04
3 Will Larson GearLink Racing INC. 2:17:04
4 Bryan Lofton Compass Research Cycling Team 2:17:07
5 Glenn Schneider GS Palm Beach 2:17:07
6 Brian Brown JC's Bike Shop's Blue Hammers 2:17:10
7 Jim Leland VeloBrew Cycling Club 2:17:10
8 Paul Carbone Naples Cyclery p/b Airport Kia 2:22:04
9 Myron Noland 2:26:25
10 Donald Foster FloridaVelo 2:26:37
11 Kevin Clark FloridaVelo 2:26:44
12 Michael Rhoades Treasure Coast Racing 2:32:48
13 Michael Kraft 2:53:13
14 David Hiatt 1:55:01
DNF Robert Stuart West Coast Cycling 1:08:16 Teammate Win: Martin Bates
DNF Gus Ferrer 0:00:20
DNF Christopher Rossow 1:21:37
DNF Steven Kurth Treasure Coast Racing 1:47:10
DNF Peter Galvin Orlando Velo 1:07:53
DNF Paul Harris Orlando Velo 1:07:04
DNF Mark Stein FloridaVelo 2:03:26
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 6   Cat 3: 6   Cat 4: 5   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Pete Loftis Support Clean Sport / SeaSucker / G 1:50:12
1
2 Richard Abreu 1:50:13
2
3 Julius Aulisio Treasure Coast Racing 1:50:13
3
4 Steve Bent 1:50:15
4
5 Michael Kukie 1:50:16
5
6 Roman Paczka Delaware Valley Racing 1:50:17
6
7 Paul Bordas Treasure Coast Racing 1:50:23 Teammate Top 5: Julius Aulisio
8 Stuart Lamb West Coast Cycling 1:50:31
9 John Butler Treasure Coast Racing 1:52:36
Off The Back
Teammate Top 5: Julius Aulisio
10 Randy Sprigg GearLink Racing INC. 2:02:45
Off The Back
11 Pat Jennings Team Kyles Bike Shop 2:03:48
Off The Back
12 Steve Waterhouse 2:05:41
Off The Back
13 Marcus Watters Vision Quest 2:06:34
Off The Back
14 James Taylor Greenville Spinners Bicycle Club 2:17:33
Off The Back
DNF Steven Reynolds 0:00:11
DNF Timothy Polito 2:24:47
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 6   Cat 4: 4   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 William Tittle 1:50:20
2 Peter Ballotta West Coast Cycling 2:06:35
3 George Broughton VeloBrew Cycling Club 2:10:07
4 Dale Showell FloridaVelo 2:34:34
DNF Pedro Barzaga 2:20:40
Finishers: Cat 3: 2   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eric Lippens FloridaVelo 1:57:35
2 Raymond Matthews 2:10:07
3 Manuel Aguilera 2:32:37
Finishers: Cat 2: 1   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hank Dieffenbach 2:17:31
2 Leonard Altamura FloridaVelo 2:30:06
3 Tomasz Radzikowski 3:20:00
DNF John Gumbleton 1:21:35
Finishers: Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Hernandez CCB Racing 3:14:29
2 James Schurman UCI CT: Lupus Racing Team 3:14:30
3 Bruno Moreira LaRocco & Associates Final Touch Cy 3:14:39
4 David Guttenplan Support Clean Sport / SeaSucker / G 3:24:07
5 James Thompson RedEye Velo 3:24:08
6 Steven Perezluha Support Clean Sport / SeaSucker / G 3:24:34
7 Darren Dowling Sarasota Cycling Club p/b SeaSucker 3:24:50
8 Ryan Post FloridaVelo 3:24:58
9 Hernan Ramirez Bill Bone Bike Law/LCT 3:25:26
10 Yip Tsang Performance Team by Rossetti 3:25:32
11 Mike Ferreiro Silcarbon Racing Team 3:25:39
12 Derek Schanze Support Clean Sport / SeaSucker / G 3:25:45 Teammate Top 5: David Guttenplan
13 Fredd Matute 3:26:36
14 Samuel Barnagaud Interactive Metronome p/b Mega Cycl 3:27:47
15 Osvaldo Delgado 3:28:10
16 Sandor A. jr. delgado 3:30:22
17 Jackson Griffin RedEye Velo 3:30:22 Teammate Top 5: James Thompson
18 Chris Tricoli Support Clean Sport / SeaSucker / G 3:30:23 Teammate Top 5: David Guttenplan
19 Didier Fresne West Coast Cycling 3:30:29
20 Alan Edwards VeloBrew Cycling Club 3:31:59
DNF Owen Shott VeloBrew Cycling Club 2:12:04
DNF Michael Rhoades Treasure Coast Racing 2:48:29
DNF Andrew Miller VeloBrew Cycling Club 2:12:04
DNF Hiddo Eikelboom 1:08:35
DNF Rolando Hernandez GearLink Racing INC. 1:57:47
DNF Scott Michaels 2:25:07
DNF Darel Christopher 1:40:21
DNF Anthony Yaques 1:04:38
DNF Kenny Cox VeloBrew Cycling Club 2:21:01
DNF Keith Litzell Sarasota Cycling Club p/b SeaSucker 2:17:05
DNF Dustin Brody Performance Team by Rossetti 1:10:39
DNF Israel Vera 0:01:10
DNF Ryan Woodall 2:46:30
DNF Jose Valdivia 1:15:57
DNF Andrew Schluck 0:40:24
DNF Sebastian Morfin Stradalli Cycle-Safetti Smart Wear 3:04:30
DNF Jose Frank rodriguez 2:10:24
DNF Chad Hale RedEye Velo 2:17:04 Teammate Top 5: James Thompson
DNF Eric Mcnees RedEye Velo 2:17:04 Teammate Top 5: James Thompson
DNF Steven Mlujeak Interactive Metronome p/b Mega Cycl 2:13:42
DNF Patrick Sansbury Racers Edge Cycle Shop / GetYourPow 2:44:25
DNF Alexander Zambrana Racers Edge Cycle Shop / GetYourPow 2:51:36
DNF Andres Munera LaRocco & Associates Final Touch Cy 2:23:46 Teammate Top 5: Bruno Moreira
DNF Marc Boults LaRocco & Associates Final Touch Cy 2:13:42 Teammate Top 5: Bruno Moreira
DNF Roy Foley LaRocco & Associates Final Touch Cy 1:38:49 Teammate Top 5: Bruno Moreira
DNF Justin Pfaff Stradalli/Wizard Racing Development 1:08:22
Finishers: Cat 1: 18   Cat 2: 27   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Madison Kriek Stradalli Cycles/Papa John's 1:58:51
2 Carly George LaRocco & Associates Final Touch Cy 1:58:52
3 Erika Sosa Galiz Cycling Team 1:58:55
4 Mackenzie Koth Stradalli/Wizard Racing Development 1:58:58
5 Maria Hyde DelaFina 2:06:13
DNF Amanda Zayas US Military Endurance Sports 0:42:15
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emma Cavendish Frazier Cycling 2:32:03
2 Carly George LaRocco & Associates Final Touch Cy 2:36:05
3 Mackenzie Koth Stradalli/Wizard Racing Development 2:36:15
4 Ava Sykes TWENTY16 Ridebiker Development 2:37:30
5 Paulien Van etten 1:20:55
DNF Maria Hyde DelaFina 0:40:43
DNF Elizabeth Schuster 0:40:27
Finishers: Cat 3: 6   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Erika Sosa Galiz Cycling Team 2:02:52
2 Gabriella Dixon Interactive Metronome p/b Mega Cycl 2:03:02
3 Chastity Lariche R & M 2:03:02
4 Nancy Raimo West Coast Cycling 2:03:08
5 Tory Wilgar 2:03:08
6 Maria Giusti 2:03:16
7 Mackenzie Collins Stradalli/Wizard Racing Development 2:03:21
8 Tiffany Pellegrino West Coast Cycling 2:03:23 Teammate Top 5: Nancy Raimo
9 Seddy Dure Galiz Cycling Team 2:04:48 Teammate Win: Erika Sosa
10 Ashley Russell Team Big Wheel Cycles 2:04:48
11 Zoe Sutherlin Orlando Road Club 2:05:47
12 Karen Brady Galiz Cycling Team 2:06:07 Teammate Win: Erika Sosa
13 Gayna Hansen Team Kyles Bike Shop 2:08:04
14 Lauren Chen Interactive Metronome p/b Mega Cycl 2:09:03 Teammate Top 5: Gabriella Dixon
15 Natalie Pantin 2:13:06
16 Alexandria Jensen Orlando Road Club 2:16:25
17 Amanda Zayas US Military Endurance Sports 2:16:36
18 Lizeth Foster Galiz Cycling Team 2:17:05 Teammate Win: Erika Sosa
19 Jennifer Hilton Galiz Cycling Team 2:17:21 Teammate Win: Erika Sosa
20 Samantha Morrison VeloBrew Cycling Club 2:21:19
21 Leah Hardin Orlando Road Club 2:24:18
22 Monica Rosa 0:00:18
Finishers: Cat 4: 20   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emma Cavendish Frazier Cycling 1:09:46
2 Gabriella Dixon Interactive Metronome p/b Mega Cycl 1:20:00
3 Zoe Sutherlin Orlando Road Club 1:26:41
4 Samantha Morrison VeloBrew Cycling Club 1:26:43
5 Ursula Humayun RedEye Velo 1:30:32
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hannah Duffey VeloBrew Cycling Club 2:18:00
1
2 Alexandria Jensen Orlando Road Club 2:18:01
2
3 Leah Hardin Orlando Road Club 2:18:02
3
DNF Melanie Quinones Orlando Road Club 0:00:09
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mackenzie Collins Stradalli/Wizard Racing Development 2:06:25
2 Lauren Chen Interactive Metronome p/b Mega Cycl 2:06:53
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Antje Thamm DelaFina 1:58:52
2 Jeanine Seeger Hollywood Big Wheelers 1:58:54
3 Elizabeth Schuster 1:58:56
4 Christie Kolstedt Team Kyles Bike Shop 2:08:01
DNF Magdalena Cichon DelaFina 0:00:17 Teammate Win: Antje Thamm
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hilary Joyner RedEye Velo 1:58:52
1
2 Kimberly Vaughan West Coast Cycling 1:58:53
2
3 Paulien Van etten 1:58:55
3
4 Tara Smith West Coast Cycling 1:58:56
4
5 Nancy Raimo West Coast Cycling 1:58:56
5
6 Christi Sparkman RedEye Velo 1:58:57
6
Teammate Win: Hilary Joyner
7 Mayte Velazquez 1:59:10
8 Gayna Hansen Team Kyles Bike Shop 2:02:37
Off The Back
9 Tiffany Pellegrino West Coast Cycling 2:02:50
Off The Back
Teammate Top 5: Kimberly Vaughan
DNF Maria Giusti 0:38:28
DNF Melanie Collins Avout Racing 0:00:21
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 2   Cat 4: 6   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Julie Mckenzie Team Kyles Bike Shop 1:58:53
2 Debbie Phelps 1:59:06
3 Karen Brady Galiz Cycling Team 2:13:32
4 Lizeth Foster Galiz Cycling Team 2:25:15
5 Jennifer Hilton Galiz Cycling Team 1:37:08
DNF Rebekah Hope DelaFina 0:43:28
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Diana Correa R & M 2:17:14
1
Finishers: Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Madison Kriek Stradalli Cycles/Papa John's 2:31:58
2 Antje Thamm DelaFina 2:32:02
3 Jeanine Seeger Hollywood Big Wheelers 2:35:57
4 Kimberly Vaughan West Coast Cycling 2:35:57
5 Debbie Phelps 2:48:50
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 3