Log In
North East Wisconsin Omnium • May 14 2016
Clear, 43 degrees, wind 14 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patrick Jungenblut ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
2 Robert Berry BELGIANWERKX
3 Michael Morehead Loon State Cyclists
4 Erik Beckman Brazen Dropouts Cycling Team
5 Brent Williams Diablo Cycling
6 Caleb Kitzerow Great Dane Velo Club p/b Capital Br
7 James Anders Marquette University
8 Tyler Giese Great Dane Velo Club p/b Capital Br
9 Tony Lemke Trek Midwest Team
10 Bryson Mcdougall ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI Teammate Win: Patrick Jungenblut
11 Thomas Ziolkowski UW-Whitewater Cycling
12 Ryan Girouard UW-Whitewater Cycling
13 Kevin Laux Loon State Cyclists Teammate Top 5: Michael Morehead
14 Cory Hoffmann Loon State Cyclists Teammate Top 5: Michael Morehead
15 Jordan Buth Loon State Cyclists Teammate Top 5: Michael Morehead
16 Michael Kernan Brazen Dropouts Cycling Team Teammate Top 5: Erik Beckman
17 Jake Tarnowski ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI Teammate Win: Patrick Jungenblut
18 Juan Esteban tapiero bernal Marquette University
DNF Mason Baran
DNF John Svanda Lakes Area Physical Therapy
DNF Adam Koenig Diablo Cycling Teammate Top 5: Brent Williams
Finishers: Cat 3: 13   Cat 4: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Girouard UW-Whitewater Cycling
2 Adam Ward BELGIANWERKX
3 Josh Mckinney Trek Midwest Team
4 Thomas Ziolkowski UW-Whitewater Cycling Teammate Win: Ryan Girouard
5 Michael Kernan Brazen Dropouts Cycling Team
6 Joe Garni
7 Adam Koenig Diablo Cycling
8 Steven Scherck Diablo Cycling
9 Nathan Erck Team Wheel & Sprocket
10 Tim Patterson Diablo Cycling
11 Lee Prouty
12 Wayne Sletten Lakes Area Physical Therapy
13 Robert Selberg KS Energy Services / MOSH / Team Wi
14 Mark Kitzerow
15 Adam Mesman
16 Juan Esteban tapiero bernal Marquette University
17 Joey Cleaves Diablo Cycling
18 Michael Berzinski Heavy Pedal Velo Club
19 Matthew Sokolowski Team Wheel & Sprocket
20 Peter Ackermann
DNF Jae Walters NorthStar Development Cycling
DNF Ian Tweedie Team Velocause
Finishers: Cat 4: 14   Cat 5: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jon Lester Diablo Cycling
2 Luke Wagner
3 Matheu Girouard
4 Joe Garni
5 Adam Mesman
6 Lee Prouty MadCity Velo
7 Samuel Vanden hogen Brone's Bike Shop
8 Preston Copeland Hollander Benelux Racing
9 Joey Cleaves Diablo Cycling Teammate Win: Jon Lester
10 Shawn Nelson
11 Tony Witt
12 Michael Schnell Lakes Area Physical Therapy
Finishers: Cat 5: 10   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bjorn Larson Masters Cycling Systems LLC.
2 Carlos Casali Intelligentsia Coffee
3 Albertus Rohling Intelligentsia Coffee
4 Julian Toumey Great Dane Velo Club p/b Capital Br
5 Dan Teaters Team Wheel & Sprocket
6 Tristin Bentzler Donkey Label
7 David Blodgett Great Dane Velo Club (GDVC)
8 Andrew Webb Diablo Cycling
9 Timothy Campbell Team Wheel & Sprocket Teammate Top 5: Dan Teaters
10 Marco Wajda Lakes Area Physical Therapy
11 Nicholas Sabel Lakes Area Physical Therapy
12 Jonathan Heile
13 Justin Michels Diablo Cycling
14 Bart Hollaren Donkey Label
15 David Kay Great Dane Velo Club (GDVC)
16 Tyler Giese Great Dane Velo Club p/b Capital Br Teammate Top 5: Julian Toumey
17 Matt Waite Team Wheel & Sprocket Teammate Top 5: Dan Teaters
18 Levon Kalemkiarian Donkey Label
19 Thomson Remo
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 11   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ian Tweedie Team Velocause
2 Jae Walters NorthStar Development Cycling
3 Landon Nelson
4 Lance Mikkelsen
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Carlos Casali Intelligentsia Coffee
2 Albertus Rohling Intelligentsia Coffee Teammate Win: Carlos Casali
3 Peter Crowe Heavy Pedal Velo Club
4 Bart Hollaren Donkey Label
5 Greg Cullen Diablo Cycling
6 Steven Flurry CZ Velo
7 Brian Davis Diablo Cycling Teammate Top 5: Greg Cullen
8 Mike Budd Team Wheel & Sprocket
9 Ryan Fandre CZ Velo
10 Brent Rohrs Diablo Cycling Teammate Top 5: Greg Cullen
11 John robertson ? Diablo Cycling Teammate Top 5: Greg Cullen
12 Mark Hughes CZ Velo
13 Andrew Swokowski Diablo Cycling Teammate Top 5: Greg Cullen
DNF Erik Kolda Diablo Cycling Teammate Top 5: Greg Cullen
DNF Jeff Kapheim Team Wheel & Sprocket
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 7   Cat 3: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kelly Shurilla KS Energy Services / MOSH / Team Wi
2 Dirk Bjornstad Lakes Area Physical Therapy
3 Peter Armstrong Brazen Dropouts Cycling Team
4 Mike Budd Team Wheel & Sprocket
5 Shane Meakim Lakes Area Physical Therapy
6 Jeff Abitz Diablo Cycling
7 John Boudry Velocause Centraal Cycling
8 Derek Jones
9 Timothy Reinhardt
10 John Svanda Lakes Area Physical Therapy Teammate Top 5: Dirk Bjornstad
11 Mike Lebeau Gryphon Velo Racing
12 Peter Post Diablo Cycling
13 Michael Sullivan Diablo Cycling
14 Eric Schram Fiets Club Flahute
15 Donald Janczak ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
16 Bradley Cullen Diablo Cycling
17 Ryan Jones
18 Jason Bentley Brazen Dropouts Cycling Team Teammate Top 5: Peter Armstrong
19 Steven Scherck Diablo Cycling
20 Andrew Kenth Lakes Area Physical Therapy Teammate Top 5: Dirk Bjornstad
Finishers: Cat 3: 11   Cat 4: 8   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Froh ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
2 Michael Klapperich LAPT CC
3 James Clemens Team Wheel & Sprocket
4 Pj Braun Fiets Club Flahute
5 Brian Petted Team Extreme
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anne Meyer University of Iowa Heart and Vascul
2 Jennifer Youngwerth Diablo Cycling
3 Erin Serrault Great Dane Velo Club (GDVC)
4 Cedella Janczak ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
5 Jennifer Picciolo ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
6 Jodie Prestine ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
7 Sarah Drilias ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI Teammate Top 5: Cedella Janczak
DNF Janell Brock
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 2   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cedella Janczak ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
2 April Beard Trek Midwest Team
3 Jodie Prestine ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI Teammate Win: Cedella Janczak
4 Stephanie Moffett Hollander Benelux Racing
5 Amber Searer Diablo Cycling
6 Sally Lester Diablo Cycling
7 Melissa Curtis
Finishers: Cat 4: 6   Cat ?: 1