Log In
La Primavera Lago Vista - Saturday • Mar 4 2017
Drizzle, 56 degrees, wind 7 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Evan Bausbacher Matrix Cycling Club
2 Erique Williams
3 Daniel Crespo
4 Nicholas Minnery Southern Elite
5 Mark Baerd Elevate Elite Cycling Team
6 Will Gleason Team ERRACE p/b DSO Manufacturing
7 Bryan Marshall DasWow Racing
8 Alex Carmona
9 Ben Hall 4th Dimension Fitness
10 Bryan Burpee Matrix Cycling Club Teammate Win: Evan Bausbacher
11 Fred Vincent Mad Duck Racing
12 Omar Nunez Strike Cycling
13 Randy Lee Bicycles Plus Racing
14 Preston Glace 787 Racing
15 Curtis George Nick Lopez Tailoring Cycling Team
16 Sawyer Currie
17 Jorge Munoz jr
18 Jordan Lynn
19 Said Assali SH!FT Racing p/b St. Vincent's Orth
20 Adam Mccullough Blue Agave Racing
21 John martin Bikesport Shama Cycles
22 Zach Stein Team Yacht Club
23 Andy Jobin Team Yacht Club
24 Gabriel Porterfield Strike Cycling
25 Paul Abel VooDoo Racing
26 Erik Nedeau
27 Craig Miller AUDI RENO- TAHOE CYCLING
28 Marc Coppedge Team Yacht Club
Finishers: Cat 2: 26   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
2 Will Sharp
3 Bronson Breaux
4 Eames Bennett
5 Theodore Mclean
6 Jonathan Spangle
7 Brandon Mckinney
8 Joshua Hines
9 Charles Krouse
10 Keith Thompson
11 Carlos Torres
12 Max Tucker
13 Justin Paschall
14 Noah Collins
15 Frank Tucker
16 Clifford Green
17 Dylan Marvin
DNF Eli Husted Inc.
Finishers: Cat 3: 17  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Justin Maxwell Violet Crown Sports Assoc
2 Angel Leal Bicycle Heaven / PVA
3 Michael Vitale Team Bicycles Plus
4 Shane Poncik
5 Bryce Billing Violet Crown Sports Assoc Teammate Win: Justin Maxwell
6 Samir Shingala Violet Crown Sports Assoc Teammate Win: Justin Maxwell
7 Layne French
8 Charles Allen Plano Athletic Cycling Club/PACC
9 Bryan Haring Rockwall Racing
10 Jake Goodman
11 Alan Bryson Southwest Cycling Club Racing
12 Andrew Callan Violet Crown Sports Assoc Teammate Win: Justin Maxwell
13 Xiangxing Liu The University of Texas at Austin
14 Paul Porterfield Driveway Series Racing
15 Caleb Cunningham
16 Stephen Nold Team Elevate Racing
17 Dallas Gere ChristianCycling
18 Dustin Dixon
19 Brian Luciano Northwest Cycling Club
20 Christopher Bartz Southwest Cycling Club Racing
21 Brandon Copley Violet Crown Sports Assoc Teammate Win: Justin Maxwell
22 Andy Mcclintic
23 Brad Cartier
24 Evan Roberts Northwest Cycling Club
25 Alexander Bartz Northwest Cycling Club
Finishers: Cat 4: 11   Cat 5: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ruben Lundgren FRESH Racing
2 Christian Deschamps Northwest Cycling Club
3 Seth Inurrigarro Rockwall Racing
4 Matthew Kirtman Violet Crown Sports Assoc
5 Jack Makohon Rockwall Racing
Finishers: Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nery Hernandez
2 Ben Ploetz Bat City Cycling
3 Andrew Struck Steiner Ranch Cycling
4 Steve Sprinkle
5 David Roberts Northwest Cycling Club
6 Dario Alexander vivas
7 Nicholaus Thomas PHENOM
8 Jonathan Read Southwest Cycling Club Racing
9 Joseph Burda McKinney Velo Club
10 Terry King ATC Racing
11 Brian Jenkins Steiner Ranch Cycling Teammate Top 5: Andrew Struck
12 Andrew Martin Bat City Cycling Teammate Top 5: Ben Ploetz
13 John Nadolski Steiner Ranch Cycling Teammate Top 5: Andrew Struck
14 Daniel Hart Rockwall Racing
15 Mark Nikonowicz Bat City Cycling Teammate Top 5: Ben Ploetz
16 Steve Cumings Steiner Ranch Cycling Teammate Top 5: Andrew Struck
17 Pat Luciano Northwest Cycling Club Teammate Top 5: David Roberts
18 Paul Negrete Northwest Cycling Club Teammate Top 5: David Roberts
19 Igor Jaramillo Northwest Cycling Club Teammate Top 5: David Roberts
Finishers: Cat 4: 13   Cat 5: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Allen Abell Bicycle Heaven / PVA
2 John Korioth Mellow Johnny's Cycling Team
3 Micah Newell Schlegel Racing
4 Craig Keane Rockwall Racing
5 Dan Busch Corinth Cycling/Harden Racing
6 Wallace Groda Bike Barn (Texas)
7 Jason Guzak DNA Cycling pb Onion Creek Volkswag
8 Brian Leib Chicken and Waffles Racing
9 Troy Kimball DNA Cycling pb Onion Creek Volkswag
10 Douglas Ray Crest/RBM Cycling
11 William Plumlee Cadence Cyclery
12 Kevin Schaefer DNA Cycling pb Onion Creek Volkswag
13 Robert Watson Cadence Cyclery
14 P.j. Rabice Mellow Johnny's Cycling Team Teammate Top 5: John Korioth
15 Bryan Reid
16 Luis E rosero Corinth Cycling/Harden Racing Teammate Top 5: Dan Busch
17 Derek Whisenhunt Corinth Cycling/Harden Racing Teammate Top 5: Dan Busch
18 Phillip Wilson Tulsa Wheelmen
19 Brian Hoard DNA Cycling pb Onion Creek Volkswag
20 Brian Handal Nick Lopez Tailoring Cycling Team
21 Douglas Pedersen Corinth Cycling/Harden Racing Teammate Top 5: Dan Busch
22 Jose Hernandez
23 Dwight Lopez
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 8   Cat 3: 7   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Munroe A Bloc
2 Michael Ereli A Bloc Teammate Win: Scott Munroe
3 John King A Bloc Teammate Win: Scott Munroe
4 Jonathan Garrett
5 Wallace Groda Bike Barn (Texas)
6 Martin Soetaert ROL Wheels
7 James Newsom Team Elevate Racing
8 Phillip Wilson Tulsa Wheelmen
9 Mike Reade Team Bicycles Inc.
10 Michael Steeves
11 Tom Lattig
12 Todd Lafleur Windsor Door Racing
13 John miller Bicycle-heaven 210 Racing
14 Herman Verhoeven Bay Area Cycling Racing
15 Manuel Alba Hilltop Bicycle Center
16 Robert Mccarver Team Delirium Racing
17 Gary Hudson A Bloc Teammate Win: Scott Munroe
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 6   Cat 3: 8   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tom Harrison McKinney Velo Club
2 Thomas Bain Geri Atrix
3 Frank Kurzawa Violet Crown Sports Assoc
4 George Heagerty Geri Atrix
5 Doug Schwegel A Bloc
6 John Bartle Violet Crown Sports Assoc
7 Maner Shaw Geri Atrix Teammate Top 5: Thomas Bain
8 Russell Debarbieris Blue Agave Racing
9 Richard Hall
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael sheehan Elbowz racing Jelly Belly P/B Maxxis
2 Andrew Dahlheim Team Arapahoe Resources
3 Tanner Ward Team Obp
4 Kevin Girkins Elbowz Racing
5 Colin Strickland Intelligentsia-Allied
6 Samuel Lear Volharden
7 Alejandro Padilla Team Arapahoe Resources Teammate Top 5: Andrew Dahlheim
8 Oliver Flautt 303 Project
9 Gabriel Baca Elbowz Racing Teammate Top 5: Kevin Girkins
10 Jose Alfredo rodriguez victoria Elevate-Khs Pro Cycling
11 Samuel Leblanc 4th Dimension Fitness
12 Justin Stanley Elbowz Racing Teammate Top 5: Kevin Girkins
13 Frank Sutton Giant Lakeside Pb Mini Of Plano
14 Brady Reed Strike Cycling
15 Brian Firle Primal-Audi Denver
16 Mat Stephens Team Arapahoe Resources Teammate Top 5: Andrew Dahlheim
17 Julio Padilla Team Arapahoe Resources Teammate Top 5: Andrew Dahlheim
18 Kyle Swanson Matrix Cycling Club
19 Jonathan Brown Axeon Hagens Berman
20 Adam Koble Transitions LifeCare p/b InSync Rx
21 Rob Bell Transitions LifeCare p/b InSync Rx
22 Brant Speed Pedal Hard Cycling
23 Corey Ray Cadence Cyclery
24 Brandon Melott Oklahoma City Velo Club
25 Mario Arroyave Elevate Elite Cycling Team
26 Spencer Seggebruch Pastaria - Big Shark Racing
27 Cesar Serna
28 Nicholas Greeff 303 Project
29 John Purvis Team Obp Teammate Top 5: Tanner Ward
30 Cristhian Ravelo The 303 Project
31 Sam Thorpe-loversuch Giant Lakeside Pb Mini Of Plano
32 Ben Watkins Transitions LifeCare p/b InSync Rx
33 Emiliano Morales Team CCR Roofing
34 Carson Lange Strike Cycling
Finishers: Cat 1: 24   Cat 2: 3   Cat 4: 1   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Susan Seaborne
2 Nikki Ulug
3 Chrissie Smolders gomez Team Yacht Club
4 Irene Benavides perez Northwest Cycling Club
5 Rebecca French DNA Racing
6 Madeleine Jennings
7 Lori Francis Bicycle Heaven / PVA
8 Yen Nguyen Violet Crown Sports Assoc
9 Cecilia Vichier-guerre Violet Crown Sports Assoc
Finishers: Cat 4: 6   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joy Brott Tri-City Bicycles
2 Kathy Garrett Northwest Cycling Club
3 Nicole Hart Rockwall Racing
4 Deann Munter B&B Trek Racing
5 Sri Johnson Haute Wheels Racing
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emily Vandyken Team Elevate Racing
2 Natalie Smith Bicycle Heaven / PVA
3 Leigh Ganzar Athlete Architecture p/b Hyperthrea
4 Carolyn Defoore Athlete Architecture p/b Hyperthrea
5 Tracy Jones Team Elevate Racing Teammate Win: Emily Vandyken
6 Kendall Jackson Team Yacht Club
7 Samantha Wipff PHENOM
8 Jolene Holland Team Yacht Club
9 Jenny Park ATX HitSquad
10 Sheri Rothe Athlete Architecture p/b Hyperthrea Teammate Top 5: Leigh Ganzar
11 Caitlin Friesen Athlete Architecture p/b Hyperthrea Teammate Top 5: Leigh Ganzar
12 Christie Tracy ATC Racing
13 Grace Chappell Athlete Architecture p/b Hyperthrea Teammate Top 5: Leigh Ganzar
14 Chelsea Reedy Matrix Cycling Club
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 6   Cat 3: 5   Cat 4: 1