Log In
Chuck Pontius Crit • Mar 19 2017
Mostly Cloudy, 72 degrees, wind 4 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rahsaan Bahati Bahati Foundation
2 Danny Kam Monster Media Elite Masters
3 Patrick Bos HSR Racing p/b Birdworx
4 Nathaniel Deibler Monster Media Elite Masters
5 Jason Francia Team Simple Green/Cannondale/Bike R
6 John Slover Velo Pasadena Team
7 Marcelo Pesoa Velo Club La Grange +21
8 Attila Fruttus Big Orange Cycling p/b Beachbody Pe
9 Matthew Easter HSR Racing p/b BIRDWORX Teammate Top 5: Patrick Bos
DNF Jeremy Dixon Velo Club La Grange +21
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 2   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shaun Bagley CoreTechs Cycling TwT
2 Ruben Meza S2C/BOSCH pb Pearl Izumi
3 Paul Chia CBS Cycling
4 Kendall Stanley Factory Racing
5 Robert Kamppila HSR Racing p/b BIRDWORX
6 Joe Chang Rogue Athletic
7 Peter Mundt Incremental Gains Cycling
8 Tory Gillett Monster Media Elite Masters
9 Chuck Huang HSR Racing p/b Birdworx Teammate Top 5: Robert Kamppila
10 Patrick Conneely CVC Racing
11 Francois Jones Bahati Foundation
12 James Robbins S2C/BOSCH pb Pearl Izumi Teammate Top 5: Ruben Meza
13 Jacques Benoit Team Simple Green/Cannondale/Bike R
DNF Michael Hall HSR Racing p/b BIRDWORX Teammate Top 5: Robert Kamppila
DNF Chris Hahn Velo Pasadena Team
DNF Bart Clifford
DNF Gregory Coburn Monster Media Elite Masters
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 8   Cat 3: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patrick Bos HSR Racing p/b Birdworx
2 Ruben Meza S2C/BOSCH pb Pearl Izumi
3 Steve Klasna Davis Phinney Foundation Masters Cy
4 Shaun Bagley CoreTechs Cycling TwT
5 Ryan Dorris Raceklean Cycling Team
6 Paul Chia CBS Cycling
7 James Robbins S2C/BOSCH pb Pearl Izumi Teammate Top 5: Ruben Meza
8 Scott Torrence Big Orange Cycling p/b Beachbody Pe
9 Johnny Lance OTR Racing
10 Jeremy Dixon Velo Club La Grange +21
11 Jorge Hernandez Polli Veloce
12 Pablo Trujillo Polli Veloce
13 Joel Wheeler UC Cyclery/JW Floors
14 Steve Souisa Radsport Cycling Team
15 Chuck Huang HSR Racing p/b Birdworx Teammate Win: Patrick Bos
16 Martin Bjel Serious Cycling
17 Homero Mejia S2C/BOSCH pb Pearl Izumi Teammate Top 5: Ruben Meza
18 Artemio Martinez G3Foundation / Trek
19 Delfino Pastrana S2C/BOSCH pb Pearl Izumi Teammate Top 5: Ruben Meza
20 Sean Morris Hypercat Racing
21 Robb Mesecher Davis Phinney Foundation Masters Cy Teammate Top 5: Steve Klasna
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 7   Cat 3: 7   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Hahn Velo Pasadena Team
2 David Holland Big Orange Cycling p/b Beachbody Pe
3 Bart Clifford
4 Robert Knock US Military Endurance Sports
5 Stephen Gregorios Corridor Recycling
6 John Slover Velo Pasadena Team Teammate Win: Chris Hahn
7 Eric Johnson G3Foundation / Trek
8 Richard Johnson S2C/BOSCH pb Pearl Izumi
9 Victor Caraballo
10 Scott Claes
11 Thomas Gates G S Adams Avenue Bicycles
12 Jacques Benoit Team Simple Green/Cannondale/Bike R
13 Bob Wright Hi Tech Systems Ridley Masters
14 Michael Hall HSR Racing p/b BIRDWORX
15 James Perren SDBC/EMERALD TEXTILES p/b UC Cycler
16 Mark Rich Velo Pasadena Team Teammate Win: Chris Hahn
17 Tom Fitzgibbon Velo Club La Grange +21
18 Kenneth Korbel Serious Cycling
19 Kevin Ryan Metalmtn Cycling
20 Stephen Watson
21 Steven Grusis Off The Front
22 Chris Black SAFEWAY Cycling
23 Earl Detrick HSR Racing p/b BIRDWORX
24 Cyril Hunte BestVIP - Mazda p/b Eibach
25 Jeff Newman Team Simple Green/Cannondale/Bike R
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 8   Cat 3: 13   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stephen Gregorios Corridor Recycling
2 Robert Blaswich Pinnaclife Racing Team
3 Jeff Newman Team Simple Green/Cannondale/Bike R
4 Robert Knock US Military Endurance Sports
5 Scott Claes
6 Stephen Watson
7 James Perren SDBC/EMERALD TEXTILES p/b UC Cycler
8 Anthony Rose Bahati Foundation
9 Eric Zook Serious Cycling
10 Michael Schmidt S2C/BOSCH pb Pearl Izumi
11 Michael Carro G3Foundation / Trek
12 Steve Souisa Radsport Cycling Team
DNF Douglas Knox Velo Pasadena Team
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 8   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Thomas Gates G S Adams Avenue Bicycles
2 Cyril Hunte BestVIP - Mazda p/b Eibach
3 Leo Pettus South Bay Wheelmen
4 Chris Black SAFEWAY Cycling
5 Mark Rich Velo Pasadena Team
6 Bob Wright Hi Tech Systems Ridley Masters
7 John Mckee South Bay Wheelmen Teammate Top 5: Leo Pettus
8 Michael Fleming South Bay Wheelmen Teammate Top 5: Leo Pettus
9 Rodney Malloy Bahati Foundation
10 Kevin Ryan Metalmtn Cycling
11 Ralph Rivas
12 Kim Bleth Stinner Bicycle Co
13 Steven Grusis Off The Front
DNF Robert Paganini PAA Cycling
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 1   Cat 3: 10   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Ellis Big Orange Cycling p/b Beachbody Pe
2 Steve Netter S2C/BOSCH pb Pearl Izumi
3 Nicholas Jepson CBS Cycling
4 David Martos Bahati Foundation
5 Frank Londono
6 Manuel Aguilar Bicycle.net Racing Team
7 Esdras Roldan
8 Jonathan Camacho
9 Jesse Carrillo OTR Racing
10 Trinity Peck
11 Douglas Allen Monster Media Racing
12 Diego Irigoyen OTR Racing
13 Daniel Pealstrom Big Orange Cycling p/b Beachbody Pe Teammate Win: David Ellis
14 Jose Juarez ismale pastrana DARE
15 Raul Vazquez-diaz Big Orange Cycling p/b Beachbody Pe Teammate Win: David Ellis
16 Ryan Resella CBS Cycling Teammate Top 5: Nicholas Jepson
17 Leslie Makepeace
18 Joey Scott Tete de la Course Cycling
19 Jonathan Fraser Bahati Foundation Teammate Top 5: David Martos
20 Joel Arnold OTR Racing
21 Aaron Preski OTR Racing
22 Justin Chi La Grange Development U21
23 Peter Virth OTR Racing
Finishers: Cat 4: 23  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Byron Davis CBS Cycling
2 Keith Grossman CBS Cycling Teammate Win: Byron Davis
3 Eric Mollinedo
4 Zachary Ross
5 Luis Pastrana
6 Jaime Mejia CBS Cycling Teammate Win: Byron Davis
7 Caleb Gosselaar
8 Perez Daniel
9 Mike Stan CBS Cycling Teammate Win: Byron Davis
10 Peter Bernardo CBS Cycling Teammate Win: Byron Davis
11 Andrew Sauza Dons Bikes
12 Luis Ramos
13 Robert Allen
14 Julian Rivera
15 David Holowach
DNF Drew Gosselaar
Finishers: Cat 5: 15   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ginger Boyd Stinner Black Sheep Women's Racing
2 Sheri Baldwin SLO Nexus Cycling Club
3 Saha Perry Portland Bicycle Studio
4 Nicole Leroux Sisterhood of Cycling
Finishers: Cat 3: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cari Smulyan Velo Club La Grange +21
2 Danielle Cooper Velo Club La Grange +21 Teammate Win: Cari Smulyan
3 Kathy Martin Sisterhood of Cycling
Finishers: Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Desbah Yazzie
2 Juliana White Velo Club LaGrange
3 Isabel Velez Bicycle.net Racing Team
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 2