Log In
Jesuit Ranger Roundup • Mar 26 2017
Partly Cloudy, 72 degrees, wind 13 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steve Brannan Team Elevate Racing
2 Aston Haswell
3 Keith Thompson Team Elevate Racing Teammate Win: Steve Brannan
4 Ian Moore
5 Nathan Aust
6 William Radler
7 Scott Boldt
8 Gilberto Velazquez HillTop Road Racing Team
9 Dylan Marvin Team Elevate Racing Teammate Win: Steve Brannan
10 Shawn Bentley
11 Timothy Palyukh
12 Robert Phillips Colonel's
Finishers: Cat 3: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Vitale
2 Joe Nuszkowski GS Tenzing
3 Elias Flores-aldaz
4 Jose Aguilar
5 C.d. Dickerson Team Elevate Racing
6 Patrick Breen
7 Stephen Nold Team Elevate Racing Teammate Top 5: C.d. Dickerson
8 Frank Velazquez
Finishers: Cat 4: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bryan Haring
2 Benjamin Hokamp
3 David Erwin Dallas Racing
4 Aaron Carpenter PACC Racing
5 Evan Radler
6 Samuel Weyand
7 Jines Feliciano
8 Jeff Moltenberry
9 Bill Kane Team Cadence Cyclery p/b MINI o
10 Coy Harrison Matrix/RBM
11 Daniel Neice
12 Daniel Hart Rockwall Racing
13 Kevin Pate
14 Billy Derryberry
15 Gerry Douglas
16 Steve Conry
17 Brent Hartsell
18 Andrew Bailey
19 Swoad Rahman
20 Tom Woolley
21 Saad Janah
22 Jessy Milburn TBi - Dedicated Race Team
23 Trent Arnold Rockwall Racing
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 21   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Seth Inurrigarro Rockwall Racing
2 Jack Makohon
3 Kevin Lorinc
4 Andrew Ibarra
5 Lucas Carter Playtri
7 Adam Janah Playtri
8 Mike Goodwin Crest/RBM Racing
9 Hugh Lokar PlayTri Teammate Top 5: Lucas Carter
10 Braxton Boyer
11 Sam Brunson FRISCO CYCLING CLUB
12 Charles Guerrero Dallas Racing
13 Mason Beltran
14 Cayden Neice
Finishers: Cat 5: 11   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brett Ross Rockwall Racing
2 Beckett Tooley
3 Kolbe Surran Jesuit College Preparatory of Dalla
4 Jack Duke Bishop Lynch
5 David Rasmussen
6 Ryan Terry RBM/Matrix Racing
7 Matthew Beltran
8 Noah Holben Jesuit College Preparatory of Dalla Teammate Top 5: Kolbe Surran
9 Asher Lauderdale
10 Cristobal De oyarzabal barba Jesuit College Preparatory of Dalla Teammate Top 5: Kolbe Surran
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Todd Finley Crest/RBM Racing
2 Jim Goodyear Team Cadence Cyclery p/b MINI o
3 Paul Waller Crest/RBM Racing Teammate Win: Todd Finley
4 Michael Zaharis
5 Albert Sweany
6 Dennis Krilic Crest/RBM Racing Teammate Win: Todd Finley
7 Joseph Burda
8 Russell Carawan
9 Richard Hellberg
10 Steve Chisholm
11 Jonathan Doller Blue Hills Cycling Club
12 Joshua Storm Crest/RBM Racing Teammate Win: Todd Finley
13 Michael baker Tbi - dedicated race team
14 Steven Rivard
15 Guy Mayo Road
16 Patrick Twomey HillTop Road Racing Team
17 Mark Solewin
18 Michael Todd Crest/RBM Racing Teammate Win: Todd Finley
19 Clint Westhoff
20 Mike Goppert Crest/RBM Racing Teammate Win: Todd Finley
21 Jonathan Read swcc
22 Tim Kolb
23 Travis Gulbis Crest/RBM
24 Paul Konrad Crest/RBM Racing Teammate Win: Todd Finley
25 Douglas Balentine Crest/RBM Racing Teammate Win: Todd Finley
26 Marc Lequire PACC Racing
27 Tom Attaway Crest/RBM
28 Scott Schuster PACC Racing
29 Jeff Frye Crest/RBM Racing Teammate Win: Todd Finley
30 Joseph Nguyen
31 Rickey Wilson Geri Atrix
Finishers: Cat 4: 24   Cat 5: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 William Plumlee Team Giant Lakeside p/b MINI of
2 Glen Love PACC Racing
3 John Chu
4 Michael Brown Team Cadence Cyclery p/b MINI o
5 Rhett Mckeller Team Cadence Cyclery p/b MINI o
6 Gary Derheim Crest/RBM Racing
7 Douglas Pedersen
8 John Murazak Crest/RBM Racing
9 Craig Keane
10 Adrian Gawel GS Tenzing
11 Chuck Hill
12 Jason Davis Team Cadence Cyclery p/b MINI o Teammate Top 5: Michael Brown
13 Dan Busch
14 Larry Decicco GS Tenzing
15 Douglas Ray Crest/RBM Racing
16 John Sommer PACC Racing Teammate Top 5: Glen Love
17 Joe Gonzalez Windsor Door / LiftMaster p/b B
18 Geoff Godsey PACC Racing Teammate Top 5: Glen Love
19 Lin Waters PACC Racing Teammate Top 5: Glen Love
20 Bobby Etheridge PACC Racing Teammate Top 5: Glen Love
21 Robert Watson Team Cadence Cyclery p/b MINI o Teammate Top 5: Michael Brown
22 Jerry Godinez GS Tenzing
23 Mark Weir GS Tenzing
24 Jeffrey Noon
25 Raul Varela Dallas Racing
26 Jon Blanton
27 Danny Broderick
28 Ben Sewell
29 Joel Hawks Windsor Door / LiftMaster p/b B
30 Danny Finlan Crest/RBM Racing
31 Jonathan Jennings
32 Kent Mcquade Crest/RBM Racing
33 Clint Westhoff
34 Bradley Herle Windsor Door / LiftMaster p/b B
35 James Wolff PACC Racing Teammate Top 5: Glen Love
36 Stephen Borski PACC Racing Teammate Top 5: Glen Love
37 Gary Deserrano Team Giant Lakeside p/b MINI of Teammate Win: William Plumlee
38 Jesus Chaparro
39 Derek Whisenhunt
40 John Dugas
41 John Ehinger PACC Racing Teammate Top 5: Glen Love
42 Tom Corradino
43 Gregory Dillon Rockwall Racing
44 Christopher Dedera
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 11   Cat 3: 21   Cat 4: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Brandt
2 Gregg Goodwin
3 Darrell Hull
4 Paul Brent fletcher Dallas Racing
5 Jeffry Fene Road
6 Johnny Moore
7 Tom Lattig
8 Hugo Scala Matrix/RBM
9 Marcos Ferreyra Road Teammate Top 5: Jeffry Fene
10 Jeffrey Burnett
11 Rich Dotson
12 Charlie Waskey Team Elevate Racing
13 Michael Gacki
15 Jonathan Garrett
16 Dan Dandrea
17 Gary Hudson
18 Michael Braden Windsor Door / LiftMaster p/b B
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat 3: 10   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tom Harrison
2 Ronne Wood
3 Daniel Thompson
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Buck Popolo Jesuit College Preparatory of Dalla
2 Colton Campo Jesuit College Preparatory of Dalla Teammate Win: Buck Popolo
3 Ethan Gan-dy Jesuit College Preparatory of Dalla Teammate Win: Buck Popolo
4 Cedar Maxwell Bishop Lynch
5 Emilio Sánchez Jesuit College Preparatory of Dalla Teammate Win: Buck Popolo
6 Benjie Salazar Jesuit College Preparatory of Dalla Teammate Win: Buck Popolo
7 Charles Kappaz Crest/RBM Racing
8 Nicholas Bennett
9 Mathios Mekbeb-gillett Jesuit College Preparatory of Dalla Teammate Win: Buck Popolo
Finishers: Cat 5: 8   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Connor Sallee
2 Justin Stanley ELBOWZ Racing p/b Synergy.O
3 Mark Niiro
4 Michael Jones Team Giant Lakeside p/b MINI of
5 Shawn Small GS Tenzing
6 Brian Babilonia Merritt Hawkins AMN / Sun & Ski
7 Fred Vincent
8 ? Bret
9 Sam Thorpe-loversuch Giant lakeside pb Mini of Plano
10 Kyle Sigl Team Elevate Racing
11 Mark Baerd Elevate-KHS
12 Corey Ray Team Giant Lakeside p/b MINI of Teammate Top 5: Michael Jones
13 Evan Bausbacher Matrix/RBM
14 Randy Lee
15 Juan Martinez Merritt Hawkins AMN/Sun and Ski
16 Paul Dentel
17 Adam Biwan
18 Bryan Burpee Matrix/RBM
19 John Ryan Matrix/RBM
20 Kyle Swanson Matrix/RBM
21 Jeffrey Labauve GS Tenzing Teammate Top 5: Shawn Small
22 Tyler Cloutier
23 Joseph Emmons Dallas Racing
Finishers: Cat 1: 14   Cat 2: 5   Cat 3: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jaime Larmer
2 Noni Bertagnoli Dallas Racing
3 Angela Galindo
4 Heather Sawtelle
5 Diane Nestande
6 Gerryl Krilic Crest RBM
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Irene Benavides perez
2 Tarryn Brumley
3 Brenna Zerby
4 Giana Bertagnoli Dallas Racing
5 Madeline Beltran
Finishers: Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ulrika Brameus
2 Madelyn Bowman
3 Grace Wall Crest/RBM Racing
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Melisa Christian
2 Nicole Hart Rockwall Racing
3 Deann Munter
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Danielys Del valle garcia Merritt Hawkins AMN / Sun & Ski
2 Christina Smith Papa John's Racing p/b TREK
3 Flora Yan Sun & Ski Women's Racing
4 Solymar Rivera Sun & Ski Women's Racing
5 Catherine Moore
6 Kellie Nelson Crest/RBM Racing
7 Bridget Tooley Dallas Racing
8 Tracy Carrington
9 Sheree Benavides Matrix/RBM
10 Maddie Woolley
Finishers: Cat 1: 4   Cat 3: 5   Cat ?: 1