Log In
USAC Masters Regional Championships • Apr 22 2017
Partly Cloudy, 81 degrees, wind 10 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bruno Moreira Pioneer Mortgage pb Yourkey.com 2:24:58
2 Andy Lougher Ridley Masters p/b Reality Bikes 2:25:08
3 Benjamin Bryant Pharmaco-DeepSouth p/b NGCA 2:25:08
4 Jeff Moore L5Flyers Cycling Team 2:25:09
5 Hank Beaver Litespeed-BMW 2:25:12
6 Adam Sitz Wahoo Fitness Masters Team 2:25:28
7 Terry O'toole Peachtree Masters Elite Team 2:25:53
8 Nicholas Van winkle Litespeed-BMW 2:25:54 Teammate Top 5: Hank Beaver
DNF Colby Millen Litespeed-BMW 0:00:00 Teammate Top 5: Hank Beaver
DNF Michael Zinkann Portable Rock Climbing/Ortho Atlant 1:31:15
DNF Phil Southerland Team Novo Nordisk Development 1:49:15
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 2   Cat 3: 3   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Vladimir Flores Southern Crescent Cycling 2:14:47
2 Carlos A arango 2:14:51
3 Barbara Stella Sorella Cycling p/b Hincapie Sports 2:15:07
4 Jason Mundy 2:23:07
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Oleg Tanovitsky 2:24:31
2 Wesley Garland Team Mission Source / NGCA 2:24:32
3 Ken Vida FloridaVelo 2:24:37
4 Robbin Rahman L5Flyers Cycling Team 2:25:08
5 Alex Berry Team Mission Source / NGCA 2:25:09
6 Willie Payton DeathRow Velo 2:25:14
7 Steve Simmons Team Mission Source / NGCA 2:25:17 Teammate Top 5: Wesley Garland
8 Oscar Rodriguez 2:25:18
9 Tyrone Edwards 2:25:25
10 Michael Stella Ridley Masters p/b Reality Bikes 2:25:31
11 Daniel Baccino Southern Crescent Cycling 2:26:31
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 5   Cat 3: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Crispin Del nero 2:14:54
2 Alexandre Solomides 2:15:16
3 Paul Harkins 2:17:07
4 Raymond Little 2:26:13
5 Kyle Emerson Reality Bikes Ambassador 2:36:03
6 Gaogao Wang 2:39:21
7 Francisco Hernandez 2:02:34
8 Chris Hood 2:21:09
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Igor Rudalev Lupus Racing Team 2:24:56
Off The Front
2 Ryan Pumpian Team Mission Source / NGCA 2:25:09
3 Tom Golden Village VW Chattanooga Cycling Team 2:25:11
4 Nelson Daniel Team Mission Source / NGCA 2:25:14
5 Andres Munera GearLink Racing INC. 2:25:19
1
6 Adam Handler L5Flyers Cycling Team 2:25:19
2
7 Juan Carlos arias Southern Crescent Cycling 2:25:19
3
8 John Wilkes L5Flyers Cycling Team 2:25:21
4
9 Greg Spaeth Free Flite Masters 2:25:23
5
10 Scott Cugno Pioneer Mortgage pb Yourkey.com 2:25:24
6
11 Javier Rozo 2:25:26
7
12 Christopher Wiley Peachtree Masters Elite Team 2:25:26
8
13 Dan Klapheke Team Mission Source / NGCA 2:25:32 Teammate Top 5: Ryan Pumpian
14 Greg Fink Wahoo Fitness Masters Team 2:25:34
15 George Ciordas Litespeed-BMW 2:25:47
16 Eduar Hernandez 2:25:52
17 Brendan Sullivan 2:25:53
18 Todd Vanselous West Coast Cycling 2:37:41
Off The Back
19 Tom Armes Wahoo Fitness Masters Team 2:41:19
Off The Back
20 Lino Asiatico Southern Crescent Cycling 2:44:42
Off The Back
DNF Richard Craig 1:37:49
DNF Creed Sewell Peachtree Bikes 0:54:55
DNF Joe Greenfeld Wahoo Fitness Masters Team 0:00:00
DNF Charles Rossignol Litespeed-BMW 1:34:37
DNF Brady Rogers Litespeed-BMW 0:00:00
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 9   Cat 3: 11   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kurt Jambretz Cyberdyne Systems 2:11:55
2 Chris Gutierez Free Flite Masters 2:14:52
3 David Sellars 2:14:59
4 Ben Milcarek North Georgia Cycling Association, 2:15:02
5 Scott Moore Portable Rock Climbing/Ortho Atlant 2:15:03
6 Michael Livingston Wolverine Sports Club 2:15:04
7 Taylor Gonsoulin Free Flite Masters 2:15:11 Teammate Top 5: Chris Gutierez
8 Paul Lawler Reality Bikes Ambassador 2:15:21
9 Adrian Long L5Flyers Cycling Team 2:23:28
10 Juan Tobon 2:24:48
11 Kumpol Sriprapa GIovanni's Tile Design Racing p/b R 2:26:23
12 Jorge Collado Southern Crescent Cycling 2:27:29
13 John Holden Village VW Chattanooga Cycling Team 1:40:23
DNF Kenny Gilead 1:07:49
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 9   Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kirk Corsello Next Moto Champion Cycling p/b Rosw 2:16:12
2 Pablo Santa cruz FloridaVelo 2:16:13
3 Didier Fresne West Coast Cycling 2:16:21
4 Nello Teer Reality Bikes Ambassador 2:16:30
5 Chris Isenberg Team Mission Source / NGCA 2:16:36
6 Chris Antia West Coast Cycling 2:16:38
7 Christian Cherniak Team Mission Source / NGCA 2:16:44 Teammate Top 5: Chris Isenberg
8 Ray Healy Corinth Cycling/Harden Racing 2:16:54
9 Robert Rogan Frazier Cycling 2:17:12
10 Anthony Maisto FloridaVelo 2:17:34 Teammate Top 5: Pablo Santa cruz
11 John Fillyaw Velo Voodoo 2:24:58
12 Kevin Godleski Frazier Cycling 2:39:27
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 5   Cat 3: 4   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Greg Morgan Spinx Bike Race Team 2:16:25
2 Martin Bates West Coast Cycling 2:16:31
3 Kevin Clark FloridaVelo 2:16:44
4 Mchael Fitzgerald L5Flyers Cycling Team 2:17:00
5 Robert Mayerik Free Flite Masters 2:17:08
6 Mark Stein FloridaVelo 2:25:54
7 Michael Traxler Genesee Valley Cycling Club 2:28:50
8 Michael Pavuk Free Flite Masters 2:31:55 Teammate Top 5: Robert Mayerik
9 Wayne Nix 2:16:40
10 Kirby Yoder Team Mission Source / NGCA 2:17:28
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 4   Cat 4: 2   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James G wenzel Velo Voodoo 2:16:32
2 Pete Loftis West Coast Cycling 2:16:48
3 Richard Mauney Toyota Forklifts of Atlanta 2:16:56
4 Paskal Brooks Mellow Mushroom Pizza Bakers 2:25:37
5 Steve Waterhouse 2:34:01
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Debbie Prouty Hilton Head Cycling/Robson Forensic 1:45:56
2 Susan Jones - morgan RTO National Women's Cycling 1:45:57
3 Christine Grant Prima Tappa Cycling p/b Mansfield O 1:45:59
4 Dawn Hill Sorella Cycling p/b Hincapie Sports 1:49:36
5 Eleanor Adams Sorella Cycling p/b Hincapie Sports 1:52:48
6 Elizabeth Taylor Free Flite Masters 1:54:00
7 Amalia Marcu Team Whitetail Bicycles p/b Pure Ta 2:06:47
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jan Burger West Coast Cycling 1:45:55
2 Kimberly Vaughan West Coast Cycling 1:46:17 Teammate Win: Jan Burger
3 Carolyn Altman Hilton Head Cycling/Robson Forensic 2:04:26
4 Susan Barrett Sorella Cycling p/b Hincapie Sports 2:04:50
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1