Log In
Somerset Circuit Time Trial • May 6 2017
Partly Cloudy, 61 degrees, wind 7 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Parry Team Somerset 34:47.8
2 Benjamin Jerris Team Somerset 38:34.4 Teammate Win: Matthew Parry
Finishers: Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gregorino Cordasco Liberty Cycle 23:41.6
2 Bram Carter Liberty Cycle 24:13.9 Teammate Win: Gregorino Cordasco
3 Noah Jerris Team Somerset 25:18.3
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aidan Carter Liberty Cycle 22:55.0
2 Aidan Duffy Team Somerset 25:57.4
3 Alexander Raimo Montclair Bikery Development Te 26:43.1
4 Jon Tze 26:51.6
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dj Toback Cuevas Cycling Development 31:58.4
2 Frank P villani Team Somerset 33:10.5
3 Evan Donahue Liberty Cycle 36:51.6
4 Lukas Donnelly Byrne International LLC 41:37.8
5 Thomas Byrne BYRNE International LLC 42:33.0
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andreas Runggatscher FinKraft Cycling Team 21:39.2
2 John Cullinan Bicycle Depot 23:01.2
3 Greg Kaplan QCW Cycling p.b. Breakawaybikes 23:12.9
4 Alejandro Guzman CRCA/Foundation 23:25.0
5 Mark Curran Knapps Cyclery Racing P/B Endur 23:31.4
6 Rich Carolan High Gear Cycles/ Trek 24:20.1
7 Erich Neise Team Somerset 24:46.1
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Hussey Cycles 54 / Five Four Sports 22:10.7
2 Glenn Babikian Finkraft Cycling Team 22:27.6
3 Fred Rica High Gear/Trek/WW 23:06.3
4 Justin Gosling Firehouse Cycles 23:07.5
5 Tom Catherines Mineola Bicycle Racing Team 24:09.8
6 Joseph Lanza Guys Racing Club 24:33.1
7 Dean Telson Long Branch Peddler Racing 25:35.0
8 Dan Antonelli KickCharge Creative 25:45.5
9 George Kotokis Guy's Racing Club 25:57.2
10 T.j. Ditullio Action Wheels 28:02.7
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 3   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lawrence Towner Team ProPower Coaching 22:43.7
2 Eric Anderson Team Somerset 22:53.3
3 Clayton Allen Pro Pedals Racing 23:07.0
4 Doug Hover CYCLES 54/ FIVE FOUR SPORTS 23:18.8
5 Robert Maxted Cycles 54 / Five Four Sports 24:27.1
6 Ed Troianello High Gear/Trek/WW 24:48.0
7 Richard Wolf CRCA/Foundation 24:53.5
8 Dana Fallon Team ProPower Coaching 25:21.3 Teammate Win: Lawrence Towner
9 Thaddeus Newnam PA Masters 25:32.6
10 Jon Boub Montclair Bikery Racing 26:08.7
11 Dan Marion Team Marty's 26:22.5
12 Walter Kowalski Jaeger Wheelmen 26:48.4
13 Steve Justice PSRacing/BTB 27:28.5
14 Benedict Rocco PSRacing/BTB 28:45.1
15 Gerard Remsen Skylands Cycling Club 30:12.2
16 Ken Roma Pro pedals 30:42.6
17 Christopher Byrne BYRNE International LLC 33:04.5
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 7   Cat 4: 4   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steven Petouvis Liberty Cycle 24:20.0
2 James Hartnett South Mountain Velo Club 25:45.8
3 Jim Kaeli Colavita Racing Inc 26:20.9
4 Joseph Schiavo PSRacing/BTB 28:41.9
5 Leo Pflug 29:47.4
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 William Gerboth Skylands Cycling 22:04.6
2 Christopher Scalzo High Gear/Trek/WW 23:45.2
3 Rodrigo Rubiano Westwood Velo 23:55.7
4 Christopher Dudko Rivertowns Racing 23:56.2
5 Nicholas Tsapatsaris ORIGIN Performance Training Sys 24:03.0
6 Mark Morales FIREHOUSE CYCLES 24:04.5
7 Jason Baker BP 24:22.9
8 Fred Tanjutco Pro Pedals 24:27.5
9 Jeff Lamb Team Pro Power Coaching 24:56.3
10 Christopher Yager 24:59.9
11 Chris Dawson Redlined Racing 25:00.2
12 Daniel Iachetta Beachwood Bicycles 25:04.5
13 David Bleakley Five Four Sports/Cycles 54 25:27.8
14 James Griffin Team B3 Cycling 25:32.8
15 Juan Colon Century Road Club of America 25:42.3
16 Kevin Eng Team Bulldog/Cycle Craft 26:10.3
17 Pete Joachim Paramount Multisport 26:19.3
18 Troy Doll Team Hb/Hilltop 26:46.1
19 John Donahue Liberty Cycle 26:58.4
Finishers: Cat 4: 7   Cat 5: 11   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Leonard Vellucci Team B3 Cycling 23:59.0
2 Hugh Mangum 24:35.8
3 Matthew Story coalition cc 24:42.1
4 Ryan Enschede CRCA/Good Guys Racing p/b HighW 25:12.0
5 Don Schatz High Gear Cyclery/Trek/Watchung 25:23.8
6 Joe Tillman 25:24.5
7 Michael Franco Liberty Cycle 25:31.4
8 Alvaro Eraso FIF CYCLING 25:51.9
9 Harry Hamilton Watts Up Cycling 26:01.2
10 Simon Huang Crank Addicts p/b Hilltop 26:13.6
11 Joji Matsushima Imaichi Cycling Team 26:15.9
12 Philip Mania Team ProPower 26:19.8
13 Rick Perez 26:37.9
14 Gabriel Zirpolo 26:43.7
15 Pablo Esteve 28:16.5
16 Robert Manning Pure Energy Racing 28:24.5
18 David Peterson Long Branch Peddler Racing 28:51.1
19 Raymond Weeks USMES-US Military Endurance Spo 29:14.7
20 Albert Sayers Team Pro Power Coaching 29:57.4
21 Nicholas Paul BYRNE International LLC 32:29.4
DNF Masaharu Ito CRCA/Team VESELKA p/b Cafe Grum
22 James Duffy Team Somerset 33:54.9
Finishers: Cat 4: 6   Cat 5: 15   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Pj Bottoms skylands cycling 23:09.4
2 Michael Rosenhaus Central Jersey Cycling Team 23:33.6
3 Wasyel Danysh US Military Endurance Sports 24:14.1
4 Tatsuo Imaishi Strictly Bicycles 24:39.1
5 Bob Jaggard Pro Pedals Racing Team 25:32.8
6 Mark Cowin Pro Pedals Racing 25:35.8
7 Jonathan Nabut Team Marty's 27:30.7
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patrick Walter Guy's Racing Club 21:17.5
2 Chris Yura Honey Stinger Hive 21:23.9
3 Allen Carr CRCA/e2Value 21:30.2
4 David Freifelder Westwood Velo 21:43.7
5 Szymon Niemotko Central Jersey Cycling Team 21:52.8
6 John Sedlak Watts Up Cycling 22:10.0
7 David Gardner TorcUP cycling 22:18.4
8 Toby Hanna Knapp's Cyclery Racing P/B Endu 22:19.8
9 Jesse O'donnell CRCA/ E2VALUE 22:20.1 Teammate Top 5: Allen Carr
10 David Phimsipasom Westwood Velo 22:58.3 Teammate Top 5: David Freifelder
11 Michael Malavarca Team ProPower Coaching 24:02.9
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 4   Cat 4: 1   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Victoria Cotero Team Somerset 36:34.6
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michaela Tsapatsaris ORIGIN Performance Training Sys 35:35.0
2 Katharine Byrne BYRNE International LLC 39:49.2
3 Nikita Paul BYRNE International LLC 52:46.3
Finishers: Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Victoria Mather QCW Cycling p.b. Breakawaybikes 26:25.3
2 Michele Bernich The Red Bicycle Studio 26:35.7
3 Alyson Freeman 26:55.5
4 Kate Tormey Finkraft 27:08.9
5 Deborah Dworsky Karma Racing Team 28:14.8
6 Ellen Davis crca edge racing 29:14.4
7 Danielle Ferland Team EPS/CSS p/b Shebell & Sheb 30:35.1
Finishers: Cat 4: 6   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Julia Franco Liberty Cycle 27:44.1
2 Denise Masterson Watts Up 29:03.1
3 Doreen Bridgman Team EPS/CCS p/b Shebell &Shebe 30:01.8
4 Beth Manning Pure Energy Racing 30:05.9
5 Rebecca Montross 30:15.4
6 Rebecca Feldman Team Martys 31:01.7
7 Kristine Tanjutco Pro Pedals Racing 31:27.9
8 Kelley Barrick Skylands Cycling/ACT 32:06.2
9 Ellen Hardy BYRNE International LLC 34:33.2
10 Karen Clark Team Marty's 34:43.9
Finishers: Cat 4: 6   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Johanna Garcia de visicaro Colavita MidAtlantic 28:32.1
2 Candace Kennedy Sturdy Girl Cycling / Vanderki 30:14.8
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shannon Kaplan JL Velo Ambassadors 25:02.6
2 Pamela Wahl Guys Racing 25:59.8
3 Andrea Maher Team EPS/CSS p/b Shebell & Sheb 26:38.3
4 Elizabeth Tyrell Team Somerset 26:39.4
5 Paula Elejalde High Gear/Trek/WW 26:43.7
6 Nicole Ragonese Watts Up Cycling 27:06.7
7 Jody Twer Sturdy Girl Cycling 30:16.4
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 4   Cat 4: 1