Log In
Kitchen Road Criterium • May 7 2017
Mostly Cloudy, 50 degrees, wind 9 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Connor Thompson T-Town Elite 50:26.1
1
2 Gerard Josulevicz Maloja Pushbiker Future Stars
2
3 William Walton Young Medalists
3
4 Nicholas Roberts TTown Elite
4
Teammate Win: Connor Thompson
5 Owen George TTown Elite
5
Teammate Win: Connor Thompson
6 Matthew Mech T-Town Elite
6
Teammate Win: Connor Thompson
7 Matt Smith T-Town Elite
7
Teammate Win: Connor Thompson
8 Nathan Roberts TTown Elite
8
Teammate Win: Connor Thompson
9 Devante Bivins Cadence Youth Cycling Team
9
DNF Quyseam Rivera Cadence Youth Cycling Team
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 2   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jacob Skrip CS Velo 51:33.3
1
2 Sean Guydish Young Medalists
2
3 Nathaniel Moser Young Medalists
3
4 Austin Banks Young Medalists
4
5 Joseph Clay Young Medalists
5
6 Stephen Ponzer Young Medalists
6
7 Dan Pellechio Citius
7
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steve Weaber 1:00:52
1
2 Kirk Hunsecker MAMBO Kings Racing / D&Q
2
3 Aleksey Urusov Death Row Velo p/b Ridgewood Cycle
3
4 David Bonser Gotham Cyclists
4
5 Stephen Sambrano Guy's Racing Club
5
6 Jeffrey Miesemer MAMBO Kings Racing / D&Q
6
7 Robert Grimwood World Cup Ski & Cycle Racing Team
7
8 Kenneth Whittington
8
9 Kurt Dodds CS Velo
9
10 Paul Pearson Morgan Stanley
10
11 John Spittal Thru It All Body Shop inc.
11
12 David Kates The Velo Shop / LWA Racing
12
13 Mark Gorman
13
14 Raymond Willard Atlas Cycling Team
14
15 Bob Turner Thru It All Body Shop
15
16 Michael Porter Zen Masters Racing
16
17 Andy Mark Cadence Racing
17
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 9   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sean Oreilly Guys Racing 57:50.5
1
2 Eric Anderson Team Somerset
2
3 Paul Pearson Morgan Stanley
3
4 Slawomir Podwojniak
4
5 Ed Slaughter Morgan Stanley Marketing Edge
5
6 Christian Sell QCW Cycling
6
7 Craig Leiser ActiveYards / Chester County Velo
7
8 Bruce Donaghy Morgan Stanley Cycling Team
8
9 Brian Gristick Team Cycle Solutions
9
10 Jerry Jacobs QCW Cycling p.b. Breakawaybikes.com
10
11 Hugh Browder ChristianCycling Pennsylvania
11
12 William Marquis Guy's Racing Club
12
Teammate Win: Sean Oreilly
13 Andrew Buck Guys Racing Club
13
Teammate Win: Sean Oreilly
14 Robert Casciato PA Masters
14
15 Patrick Gellineau Somerset Wheelmen
15
16 Jim Kaeli Colavita Racing
16
17 William Patterson Active Yards - Chester County Velo
17
18 Dan Conlin Active Yards - Chester County Velo
18
19 Scott Gamble ActiveYards / Chester County Velo
19
20 Angry Ric steele ActiveYards / Chester County Velo 1 Lap
Off The Back
DNF Michael Karr Team ProPower Coaching
DNF Bruce Dechillo
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 14   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chip Berezny Peaks Coaching Group Racing Team 31:26.6
1
2 Patrick Gellineau Team Somerset
2
3 Robert Casciato PA Masters
3
4 Gary Hoffman Blue Ridge Cyclery p/b Reynolds GM/
4
5 Martin Lorenz Guy's Racing Club
5
6 Jim Kaeli Colavita Racing Inc
6
7 Richard Maynard Amoroso's Racing Team/Tri State Vel
7
8 Tom Marnell Peaks Coaching Group Racing Team
8
Teammate Win: Chip Berezny
9 William Care Thru-It-All
9
10 Andrew Buck Guy's Racing Team
10
Teammate Top 5: Martin Lorenz
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 7   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aaron Barr Divine Swine Cycling 57:13.0
1
2 Brad Green
2
3 Greg Armstrong QCW Cycling p.b. Breakawaybikes.com
3
4 Derrick Butler CS Velo
4
5 Joe Hallman
5
6 Calvin Hoops Tri-State Velo / Amoroso's Racing T
6
7 Eran Willis
7
8 Tom Reeb Bicycle Therapy
8
9 Mark Detweiler Blue Bell Private Wealth Management
9
10 Keith Hower @Bicyclerealtor.org/Freddie Fu Cycl
10
11 Brent Vollrath Blue Bell Private Wealth Management
11
12 Alec Ratzell CS Velo
12
Teammate Top 5: Derrick Butler
13 Jacob Skrip CS Velo
13
Teammate Top 5: Derrick Butler
14 Linton Brandon Thru-It-All Cycling Team
14
15 William Walton Young Medalists
15
16 Nathaniel Moser Young Medalists
16
17 Jessica Chong Mathletes Racing
17
18 Gerard Josulevicz Maloja Pushbiker Future Stars
18
19 Benjamin Strine Thru-It-All Cycling
19
20 Eric Williams Bicycle Therapy
20
21 Connor Thompson T-Town Elite
21
22 Trevor Raab
22
23 Nathan Roberts TTown Elite
23
24 Eric Mason Divine Swine Cycling
24
Teammate Win: Aaron Barr
25 Jeremy Hunter Thru It All Body Shop
25
26 Kenneth Whittington
26
27 Gregory Sherrick Blue Bell Private Wealth Management
27
28 Nate Ricketts Aero Tech Designs Factory Team
28
29 Scott Steele Gotham Cyclists
29
30 Scott Hannan Atlas Cycling Team
30
31 Kurt Dodds CS Velo
31
Teammate Top 5: Derrick Butler
32 Steve Weaber
32
33 Daniel Mullen QCW Cycling p.b. Breakawaybikes.com
33
Teammate Top 5: Greg Armstrong
34 Stephen Brush Lackawanna Valley Raing Team
34
35 Tyler Honey Millersburg Velo Club
35
36 Jeffrey Watts Blue Bell Private Wealth Management
36
37 Jason Roth Divine Swine Cycling
37
Teammate Win: Aaron Barr
38 Brad Thompson Amoroso's/TSV
38
39 Samuel Santos Independence Cycling
39
40 John Compton Atlas Cycling Team
40
41 Brent Hinkle Active Yards
41
42 Cj Rudy Bikesport/ Sly Fox
42
46 Nate Lotze
47 Jedediah Deitrick
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 15   Cat 3: 17   Cat 4: 9   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emma Workowski Maloja Pushbikers Future Stars
2 Vanessa Romano T-TOWN ELITE
3 Cara King
4 Jenna Davis The Velo Shop/LWA
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marlina Hardy Cadence Youth Cycling Team 54:04.8
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Masami Yamashita The Velo shop Team
2 Joanne Trimpi QCW Cycling p/b Breakaway.com
3 Jennifer Rhodes Team Skyline
4 Annette Weaver Mid Atl Masters Bicycle Org/ MAMBO
5 Candace Kennedy Sturdy Girl Cycling / Vanderkitten
6 Marielle Ritchie World Cup Ski & Cycle Racing Team
7 Anne Rock Cadence Racing PHL
8 Diane Vettori Deluxx Bikes
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 3   Cat ?: 1