Log In
Bristol Mountain Road Race • May 28 2017
Partly Cloudy, 72 degrees, wind 4 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tim Wern Capital Velo Club 3:13:30
2 Chad Tavernia Team Placid Planet 3:13:34
3 Bolun Zhao Pedal Harder Six S Partners p/b D'O 3:13:43
4 Jase Briggs 3:19:54
5 Scott Brubacher Waterloo Cycling Club 3:25:58
6 David Van horn Projekt 3:27:41
7 Robert Hengel Buffalo Bicycling Club Race Team 3:27:59
8 William Nicholson ATLAS CYCLING TEAM 3:30:25
9 Matt Ronan Independent Health Cycling 3:32:03
10 Scott Lawrence Team Placid Planet 3:33:22 Teammate Top 5: Chad Tavernia
11 Theodor Schnaufer Once Again Nut Butter Multi-Sport R 3:33:36
12 Dennis Rutherford DeathRow Velo/RCS 3:37:05
13 Dan Burgess CycleweRx of Rochester 3:38:44
14 John Jameson 3:39:39
DNF Kevin Howard Tryon Bike/Hoselton Auto Mall
DNF John Compton ATLAS CYCLING TEAM
DNF David Tate Syracuse Bicycle Race Team
DNF Raymond Willard Atlas Cycling Team
Finishers: Cat 3: 11   Cat 4: 5   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Bradley 1:54:31
2 Dylan Bibic Midweek CC 1:56:10
3 Brock Alexander towpath 1:56:13
4 Richard Elliott Midweek Cycling Club 1:56:14
5 Sean Crandell University of Pittsburgh 1:56:23
6 Nicholas Leonard Reed Eye Cycling Team 1:56:25
7 Trevor Vowles Local Openers p/b Ten Speed Hero 1:56:40
8 Mike Hoffman Towpath Bike 1:57:14
9 Ryan Erbe 1:57:36
10 Bob Canino CycleweRx of Rochester 1:59:10
11 Stephen D'amico Premium Mortgage Cycling Team 2:00:58
12 Kevin Chapman THS Cycling 2:00:59
13 David Dallesandro Genesee Valley Cycling Club 2:00:59
14 Peter Pelychaty Pete's Wheels Cycling Team 2:01:03
15 Glen Wallace Team Towpath powered by Rochester S 2:01:12
16 Alon Yarkoni 2:01:13
17 Matthew Rankin Genesee Valley Cycling Club 2:01:21
18 Richard Santos 2:01:24
19 Jeff Ardilio Genesee Valley Cycling Club 2:03:03
20 Tom Macera Syracuse Bicycle Race Team 2:03:35
21 Joshua Akins 2:03:36
22 Robert Leary Hollyloft 2:03:37
23 Robert Leipler Tom's Pro Bike 2:03:49
24 John Embow Campus Wheelworks 2:04:23
25 Harold Peeling THS Cycling 2:09:05
26 Paul Sims EFPR Group Trek Cycling Team 2:10:55
27 Matthew Hogan Midweek Cycling Club 2:11:13 Teammate Top 5: Richard Elliott
28 Jose Rosario Tryon Bike/Hoselton Auto Mall 2:11:39
29 Joseph Sims Genesee Valley Cycling Club 2:13:13
30 Brian Beach Tioga Velo Club 2:13:29
31 Mike Anthony NorEast Cycling 2:16:53
32 John Oechsle Bristol Mountain Road Racing 2:18:32
33 Michael Samul 2:23:29
34 Evan Burlew University of Pittsburgh Cycling 2:26:50 Teammate Top 5: Sean Crandell
35 Jeffrey Colby 2:27:28
36 Isaac Whitbeck CNYC/NYCM Insurance 2:03:56
DNF Darryl Parker Bristol Mountain Road Racing
Finishers: Cat 4: 15   Cat 5: 16   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patrick Sutton US Military Endurance Sports 1:28:05
2 Blair Woods 1:35:02
3 Douglas Schutte Hollyloft 1:35:20
4 Marcus Cox 1:35:58
5 Justin Frontuto Syracuse Bicycle 1:36:37
6 Chi Huang UR cycling 1:36:55
7 Michael Eighmey US Military Endurance Sports 1:40:09 Teammate Win: Patrick Sutton
8 Jason Mccaffery Bristol Mountain Road Racing 1:42:18
9 Mark Frey Bristol Mountain Road Racing 1:42:36
10 Daniel Umiker Bristol Mountain Road Racing 1:43:35
11 Michael Haywood 1:44:05
12 Jim Gramlich Tryon Bike/Hoselton Auto Mall 1:46:16
13 George Uhlir Skylands Cycling 1:46:41
14 Brian Steltz Bristol Mountain Road Racing 1:47:43
15 William Greene 1:48:24
16 William Bibic Midweek CC 1:56:57
17 Robert Maulucci Campus WheelWorks 1:59:40
18 Kevin Hill EFPR Group Trek Cycling Team 2:02:38
19 Stephen Hassett 2:11:45
20 John Nesbitt Rochester Fitness & Cycling 2:13:50
21 Sachin Natarajan 2:30:29
Finishers: Cat 5: 15   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Faso Bike Loft East 2:23:54
2 Igor Dragoslavic PEDAL HARDER Six S Partners p/b DO 2:24:09
3 Don Sproull 2:24:15
4 Andrew Williams THS Cycling 2:24:26
5 Greg Cavanagh dope MBRC Pedalinx 2:25:55
6 Thomas Robinson Team Hive | Shickluna Bikes 2:26:43
7 Wojtek Komsta Verrazano Team Racing 2:32:11
8 Peter Treacy Newmarket Eagles 2:32:22
9 Dirk Biemans Intergrow 2:40:40
10 David Hansen Syracuse Bicycle 2:46:55
11 Steven Johnsen Rochester Fitness & Cycling 2:54:04
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Carmine Caravaggio Wheels of Bloor/Autostyle Collision 2:23:51
2 James Laird Peak Racing/ Valley Bike & Ski Werk 2:32:16
3 Mark Mccarthy TREK RACING/TOWPATH BIKE/PITTSFORD 2:32:26
4 Garnett Abbey 2:32:38
5 Thomas Emrich Genesee Valley Cycling Club 2:32:42
6 Peter Shirk PEDAL HARDER Six S Partners 2:33:20
7 Andres Maricq 2:33:21
8 Nathan Feinberg Genesee Valley Cycling Club 2:40:27 Teammate Top 5: Thomas Emrich
9 Sam Ward Genesee Valley Cycling Club 3:00:45 Teammate Top 5: Thomas Emrich
10 Allan Bates Berkshire Cycling Association 3:04:39
11 Mark Berger Pedal Harder 2:23:56
DNF James Pynn Team Skyline Masters
DNF Keith Davies Mambo Kings Racing/D&Q
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matt Brophy Nalgene / Borah Teamwear Cycling 3:10:35
2 David Shuck CRCA/Rockstar Games 3:10:42
3 Michael Jones Chenango Point Cycles 3:10:44
4 James Thompson Team Hive | Shickluna Bikes 3:10:45
5 Sean Meyer Nalgene / Borah Teamwear Cycling 3:10:45 Teammate Win: Matt Brophy
6 Mark Brouwer Ascent Cycling 3:10:48
7 Adam Bird Fitwin.com Cycling Team 3:10:58
8 Kenneth Hall Lindsey Wilson College Cycling Team 3:11:01
9 Aitor Artza agirre etxeondo 3:13:51
10 Christian Ricci B1/Evo 3:15:12
11 Derek Oosterveen Ascent Cycling 3:17:00
12 Tanner Cookson Fitwin.com Cycling Team 3:19:53
13 Andy Lytwynec Full Moon Vista Bike and Sport 3:23:29
14 Jonathan Siuta Buffalo Bicycling Club Inc. 3:23:40
15 Daniel Barney Nalgene / Borah Teamwear Cycling 3:31:35 Teammate Win: Matt Brophy
16 John Hunter Nalgene / Borah Teamwear Cycling 3:32:11 Teammate Win: Matt Brophy
17 Scott Laliberte LaBicicletta 3:11:36
DNF Thomas Goetz Team Towpath powered by Rochester S
DNF Tony Jacques Cobourg Cycling Club
DNF Jonathan Maloney Toronto Hustle
DNF Julian Georg Syracuse University
DNF Jason Lindemuth Divine Swine Cycling
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 8   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Elizabeth Archbold Madonna Wheelers 1:41:05
2 Jessica Viscome Syracuse Bicycle Women's Race Team 1:46:51
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rachel Morello Just Ride Womens Cycling team 1:51:56
2 Sarah Hess 1:52:14
3 Amy Thornton Syracuse Bicycle Women's Race Team 1:57:58
Finishers: Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Miriam Brouwer Rise Racing 3:02:35
2 Emily Marcolini Highgate racing p/b D'Ornellas 3:05:38
3 Christine Schryver Full Moon Vista Bike and Sport 3:14:38
4 Suzie Brown P-K Express 3:14:44
5 Jodi Wendland Cyclery Racing 3:14:48
6 Paolina Allan highgate racing 3:16:50
7 Sarah Rasmussen SAS-Macogep 3:19:03
8 Yvette Labombard Genesee Valley Cycling Club 3:22:57
9 Sandra Leary 3:28:05
10 Deirdre Maloney HighGate Racing p/b D'ornellas Bike 3:29:21
11 Lisa Weiss Hollyloft Alfies 3:30:18
12 Agatha Kisiel Highgate Racing 3:14:10
13 Karla Eisch Mission In Motion Cycling Team 3:18:54
Finishers: Cat 1: 2   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 9