Log In
Farmersville Road Race • Apr 23 2011
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jamie Clinton TEAM ALLIANCE ENVIROMENTAL 2:14:34
1
2 Nick Hutchinson NAVY
2
3 Michael Egan Zen Masters Racing
3
4 Andrew Bernstein CHAMPION SYSTEM RACING
4
5 Christopher Meacham YOUNG MEDALISTS/TEAM ROTHROCK
5
6 Greg Ratzell YOUNG MEDALISTS / TEAM ROTHROCK
6
7 Matthew Voyer YOUNG MEDALISTS / TEAM ROTHROCK
7
Teammate Top 5: Christopher Meacham
8 Jason Wood WBI FUNDS CYCLING TEAM
8
9 Brian Klotz CORNING RACE TEAM
9
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Micah Engle YOUNG MEDALISTS / TEAM ROTHROCK 1:29:00
1
2 Clint Dager RAW TALENT RANCH/CYCLELIFE
2
3 Dan Langlois BICYCLE THERAPY
3
4 Joel Harding NAVY CYCLING
4
5 Ryan Rapolas BREAKAWAYBIKES.COM-IFRACTAL
5
6 Joe Lanza GUYS RACING CLUB
6
7 Vladimir Sarkisov ALL AMERICAN BICYCLE CLUB
7
8 Mark Flis HUMAN ZOOM
8
9 Christopher Newport PHILADELPHIA CICLISMO
9
10 Brendan Mcgrath BICYCLE THERAPY
10
Teammate Top 5: Dan Langlois
11 Seth Houston PURE ENERGY CYCLING-PROAIRHFA
11
12 Barry Klein MASON-DIXON VELO/THE CYCLE WORKS
12
13 John Wilson
13
14 Anthony Monaco ABRT
14
15 Shawn Beeler MASON-DIXON VELO/THE CYCLE WORKS
15
16 Chris Harshman ABRT
16
17 Corey Dipietro DISTRICT VELOCITY RACING P/B BICYCL
17
18 George Milinkovic C3 - ATHLETES SERVING ATHLETES
18
19 Mike Festa PHILADELPHIA CICLISMO
19
20 Paul De santis KELLY BENEFIT STRATEGIES/LSV
20
21 Michael Black
21
22 Ryan Hardy
22
23 Gerald Adasavage EMBROCATION CYCLING JOURNAL
23
24 Mark Dennis BLUE MOUNTAIN VELO
24
25 Peter Harris YOUNG MEDALISTS/TEAM ROTHROCK
25
Teammate Win: Micah Engle
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 3   Cat 3: 2   Cat 4: 15   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joel Allmandinger GS SIMMERIA 0:55:03
1
2 Eric Andreus TEAM ALLIANCE ENVIRONMENTAL
2
3 Sheldon Horst IC3
3
4 John Newton CHESTER COUNTY VELO
4
5 David Mcginn BICYCLE THERAPY
5
6 Unknown Rider
6
7 Unknown Rider
7
8 Jay Lloyd
8
9 Alex Privitera DISTRICT VELOCITY P/B BICYCLE PRO S
9
10 Shawn Minnich MASON DIXON VELO/THE CYCLE WORKS
10
11 Lou Hauck BIKE KING RACING
11
12 Joseph Watson
12
13 Lindy Barile GS SIMMERIA
13
Teammate Win: Joel Allmandinger
14 Robert Hammel BLUE MOUNTAIN VELO
14
15 Barry Murray ALL-FILL P/B FIRESTONE
15
16 Edmund Lewis
16
17 Scott Raschke
17
18 Alex Schwab ZEN MASTERS
18
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 10   Cat 5: 4   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniel Lauritzen YOUNG MEDALISTS/TEAM ROTHROCK 0:52:51
1
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Justin Sotdorus KEYSTONE VELO CLUB 0:52:51
1
2 Bob Carter GS SIMMERIA
2
3 Ellis Kim TOMS SHOES P/B KINDHUMAN SPORTS
3
4 Mike Barbone CHESTER COUNTY VELO
4
5 Patrick Darken ZEN MASTERS RACING
5
6 Joshua Cantor BREAKAWAYBIKES.COM-IFRACTAL
6
7 Matthew Heiser SYN-FIT RACE TEAM
7
8 Phil Daniels SUNNYBROOK RACING
8
9 Byron Horgash SUNNYBROOK RACING/PROFESSIONAL PHAR
9
10 Chris Ballard
10
11 David Horowitz
11
12 Michael Degregoris QCW CYCLING/BREAKAWAYBIKES.COM
12
13 Michael Kerrigan CHARLOTTESVILLE RACING CLUB
13
14 Tyler Lulich PURDUE UNIVERSITY
14
15 Julian Bowling
15
16 Ryan Dudek TOMS SHOES P/B KINDHUMAN SPORTS
16
Teammate Top 5: Ellis Kim
17 Tyler Shaffer UNATTACHED
17
18 Joshua Lahr BLUE MOUNTAIN VELO
18
19 Thomas Mccade MASON DIXON VELO
19
20 Daniel Lauritzen YOUNG MEDALISTS/TEAM ROTHROCK
20
21 Daniel Moury IC3
21
22 Jared Rodeheaver BIKE LINE
22
23 Robert Himes MASON-DIXON VELO/THE CYCLE WORKS
23
24 Preston Simon BLUE MOUNTAIN VELO
24
25 Matthew Klanica
25
26 Alex Winnicker
26
27 Peterj Dziembowski
27
28 Ryan Cimo BLUE MOUNTAIN VELO
28
29 Hubert Sacilowski BLUE MOUNTAIN VELO
29
30 Hank Beaver SPOKES BIKE SHOP
30
31 Timothy Day TEAM TOMS SHOES P/B KIND HUMAN SPOR
31
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 22   Cat 5: 4   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dennis Crockett AVC/TEAM HAGERSTOWN-WASHINGTON CO 1:31:34
1
2 Tom Ratzell GS SIMMERIA
2
3 Robert Grimwood PA MASTERS RC
3
4 Richard Kazimir CENTURY ROAD CLUB OF AMERICA
4
5 Mike Zban THRU-IT-ALL BODY SHOP
5
6 Michael Long INTERNATIONAL CHRISTIAN CYCLING
6
7 Don Feinberg AVC/TEAM HAGERSTOWN
7
8 Jan Felice THRU-IT-ALL BODY SHOP
8
Teammate Top 5: Mike Zban
9 Scott Hodder SIGNATURE CYCLES/ROCKSTAR
9
10 James Pomeroy THRU-IT-ALL BODY SHOP
10
Teammate Top 5: Mike Zban
11 Darren Hartman PA MASTERS RC
11
Teammate Top 5: Robert Grimwood
12 Robert Turner THRU-IT-ALL BODY SHOP INC
12
13 Jonathan Lyons WWVC RACING
13
14 Tony Allen-mills DISTRICT VELOCITY RACING P/B BICYCL
14
15 Jeffrey Travis ROUTE 1 VELO/ARROW BICYCLE
15
16 Neil Gussman MAINLINE CYCLING
16
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 9   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Egan Zen Masters Racing 2:14:34
1
2 Christopher Meacham YOUNG MEDALISTS/TEAM ROTHROCK
2
3 Greg Ratzell YOUNG MEDALISTS / TEAM ROTHROCK
3
4 Matthew Voyer YOUNG MEDALISTS / TEAM ROTHROCK
4
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Micah Engle YOUNG MEDALISTS / TEAM ROTHROCK 1:29:01
1
2 Peter Harris YOUNG MEDALISTS/TEAM ROTHROCK
2
Teammate Win: Micah Engle
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lindsay Bayer XO COMMUNICATIONS / BATTLEY HARLEY- 0:59:20
1
2 Sue Mcquiston ABRT
2
3 Victoria Hanks HUMAN ZOOM CYCLING
3
4 Jennifer Kulicki THRU-IT-ALL BODY SHOP
4
5 Lauren Festa PATHENE WOMEN'S CYCLING TEAM
5
6 Joanne Abbruzzesi CHESTER COUNTY VELO
6
7 Mary Lasota CHESTER COUNTY VELO
7
8 Kelley Bethoney PATHENE WOMEN'S CYCLING TEAM
8
Teammate Top 5: Lauren Festa
9 Jacqueline Mcclure BREAKAWAYBIKES.COM-IFRACTAL
9
10 Nadia Latzgo YOUNG MEDALISTS/TEAM ROTHROCK
10
11 Tracy Lea T.E.A.M. FUJI
11
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nadia Latzgo YOUNG MEDALISTS/TEAM ROTHROCK 0:55:03
1
Finishers: Cat 4: 1