Log In
Superior Morgul Classic Time Trial • May 20 2017
Race uploaded by Chris Kimmett csv | json
Clear, 51 degrees, wind 2 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Clark Willis Unattached 19:21.3
2 Ethan Dunham Melton Design Build/GS Forza Cyclin 20:14.7
3 Miles Willis Unattached 20:15.0
4 Steven Truesdale Melton Design Build/GS Forza Cyclin 20:21.8
5 Carson Wille Melton Design Build/GS Forza Cyclin 20:38.1
6 Caleb Schroder Unattached 21:54.2
7 Andrew Simons Melton Design Build/GS Forza Cyclin 22:10.3 Teammate Top 5: Ethan Dunham
8 Charlie Barsch Boulder Junior Cycling 22:22.5
9 Wren Powers Melton Design Build/GS Forza Cyclin 22:59.0 Teammate Top 5: Ethan Dunham
10 Kaden Kelly Boulder Junior Cycling 23:30.2
11 Zach Howe NCCP-First City Cycling Team 25:55.1
12 Vikram Vasan Front Rangers Cycling Club 27:39.7
13 Zach Campbell Front Rangers Cycling Club 28:25.9
14 Spencer Gibson Boulder Junior Cycling 29:07.0
15 William Brossmer Front Rangers Cycling Club 31:25.7
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 12   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Olivia Cummins Melton Design Build/GS Forza Cyclin 21:01.3
2 Hayley Diemar Sho-Air TWENTY20 Development 21:27.9
3 Courtney Diemar Sho-Air TWENTY20 Development 23:33.7
Finishers: Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Gates Rocky Mountain Cancer Centers 17:21.1
2 Jerod Ridge Black Swift / Cycleton Cycling Team 17:24.5
3 Benjamin Sharp Stages Cycling 17:38.0
4 Clyde Wright Denver Fit Loft Pinarello 17:41.3
5 Patrick Warner Stages Cycling 17:48.6
6 Andy Johnson Sonic Boom Racing p/b Lucky Pie 17:53.4
7 Michael Mardosz AE Sport 18:01.6
8 Jeff Anderson Rocky Mountain Cancer Centers 18:02.3 Teammate Win: Matthew Gates
9 Matthew Segur Rocky Mountain Cancer Centers 18:07.4 Teammate Win: Matthew Gates
10 John Guala Sonic Boom Racing p/b Lucky Pie 18:12.3
11 Mark Schwab Excel Sports Boulder 18:56.6
12 Christopher Doyle Black Swift / Cycleton Cycling Team 18:58.0 Teammate Top 5: Jerod Ridge
13 Neal Henderson Old School Industries 19:05.7
14 Joseph Taddeucci Training Peaks 19:11.9
15 Sergei Chekhovskii Sonic Boom Racing p/b Lucky Pie 19:28.8
16 Jonathan Cavner Sonic Boom Racing p/b Lucky Pie 19:30.0
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 9   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Omar Dickenson Sonic Boom Racing p/b Lucky Pie 17:27.2
2 Justin Hoese Houndstooth Racing 18:21.7
3 Scott Meadows Old School Industries 18:27.8
4 Asier Artaechevarria Unattached 18:35.7
5 Gregg Tomlinson Sonic Boom Racing p/b Lucky Pie 18:58.2 Teammate Win: Omar Dickenson
6 David Kendall Boulder Cycle Sport 19:16.4
7 Lanny Dunham Palmares Racing 19:21.9
8 Jeff Lee Sklar Masters Racing 19:24.4
9 Dave Ratcliff Modern Market Racing p/b GR Capital 19:24.5
10 Mark Bales Sonic Boom Racing p/b Lucky Pie 19:25.7 Teammate Win: Omar Dickenson
11 Darryl Sigman Modern Market Racing p/b GR Capital 19:40.7
12 Gary Lancaster Modern Market Racing p/b GR Capital 19:43.3
13 Lloyd Jones Old School Industries 19:49.5 Teammate Top 5: Scott Meadows
14 Damon Brandt Palmares Racing 19:56.8
15 Ben Buxton Sonic Boom Racing p/b Lucky Pie 19:58.4 Teammate Win: Omar Dickenson
16 Colm Flannery Sklar Masters Racing 21:17.3
Finishers: Cat 3: 13   Cat 4: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tyler Peterson Old School Industries 18:18.9
2 Doug Steele Old School Industries 18:27.4 Teammate Win: Tyler Peterson
3 Ryan Koonce Old School Industries 18:29.9 Teammate Win: Tyler Peterson
4 Jason Heider Primal-Audi Denver 18:43.7
5 Brian Copeland COS Racing 18:47.0
6 Ryan Christianson Natural Grocers by Vitamin Cottage 18:49.6
7 Alessandro Carollo Primal-Audi Denver 19:13.4 Teammate Top 5: Jason Heider
8 Jeff Mueller pedal RACING 19:15.7
9 Brian Nicolaus Sklar Masters Racing 19:36.3
10 Eric Shuemake Shrunken Head Racing 19:57.6
11 Sean Mattingly Sklar Masters Racing 19:58.6
12 Matthew Couzens Shrunken Head Racing 20:02.8
13 Brad Nielsen Modern Market Racing p/b GR Capital 20:08.3
14 Ray Zeuner Unattached 20:33.7
15 Daniel Briner Sklar Masters Racing 20:34.7
16 Andrew Barrettl Unattached 20:46.0
17 Scott Farish Old School Industries 21:03.4 Teammate Win: Tyler Peterson
18 Robert Watkins Derby Bicycle Center Race Team 21:14.5
19 Chris Brinkerhoff Unattached 21:53.0
20 Robert Lydic Sklar Masters Racing 21:59.5
21 Louis Rodriguez Modern Market Racing p/b GR Capital 23:08.1
Finishers: Cat 4: 17   Cat 5: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniel Casper Unattached 17:06.7
2 James Dickerson Great Divide Brewing Company 17:53.2
3 Danny Suter Rally Sport Cycling Team 18:38.2
4 Bill Stalhuth Rocky Mountain Cancer Centers 19:01.8
5 Joseph Paulson Boulder Centre for Orthopedics 19:03.6
6 Adam Asnes Rocky Mountain Cancer Centers 19:23.7
7 Robert Kantor ColoBikeLaw.com 19:52.4
8 Eric Williams Rocky Mountain Cancer Centers 20:13.3 Teammate Top 5: Bill Stalhuth
9 Alan Youngblood Rocky Mountain Cancer Centers 20:14.4 Teammate Top 5: Bill Stalhuth
10 Ken Rodriguez Boulder Centre for Orthopedics 22:10.7 Teammate Top 5: Joseph Paulson
11 Michael Williams Great Divide Brewing Company 55:09.5 Teammate Top 5: James Dickerson
12 Eric Long Rocky Mountain Cancer Centers Teammate Top 5: Bill Stalhuth
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 5   Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patrick Bohan Twin Peaks Racing 18:22.0
2 Kevin Eldredge ChristianCycling 18:38.2
3 Steven Frank Sklar Masters Racing 18:53.9
4 Jim Mason ChristianCycling 19:09.2
5 Michael Imhoff Shrunken Head Racing 19:20.6
6 Daniel Stoddard pedal RACING 19:24.1
7 Don Maschka Boulder Cycle Sport 19:34.0
8 Neal Mclaughlin Old School Industries 19:37.7
9 Brad Tucker ColoBikeLaw.com 19:44.5
10 John Steward Old School Industries 19:45.2
11 Brad Clemmons Reynolds Roofing/CRJ Racing 19:47.3
12 David Storey Natural Grocers by Vitamin Cottage 19:48.1
13 Mark Culver Racer X Cycling 19:48.8
14 Terry Gill Sklar Masters Racing 19:52.2 Teammate Top 5: Steven Frank
15 El Najjar Sonic Boom Racing p/b Lucky Pie 20:03.0
16 Chris Deigert NCCP-First City Cycling Team 20:17.9
17 Darrel Schultz pedal RACING 20:34.3
18 A michael Mcqueeney Sklar Masters Racing 20:39.7 Teammate Top 5: Steven Frank
19 Gaetano Pasquino Primal-Audi Denver 20:53.6
20 Philippe Capraro Modern Market Racing p/b GR Capital 20:57.8
21 James Finn Cross Propz Racing 21:17.6
22 Robert Andrew Sklar Masters Racing 22:08.5 Teammate Top 5: Steven Frank
23 David Martinez pedal RACING 23:44.0
24 Troy Westergren Primal-Audi Denver 27:26.6
Finishers: Cat 4: 22   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Beaudin Tierra Plan/CP Racing 17:37.2
2 Shannon Fox Boulder Centre for Orthopedics 18:34.1
3 Steven Worley Boulder Centre for Orthopedics 18:48.8
4 Jerry Rome Local Velo 18:52.0
5 Steve Matous Rocky Mountain Cancer Centers 19:14.8
6 Steven Birnbaum Rocky Mountain Cancer Centers 19:42.5
7 Bruce Dickinson Sklar Masters Racing 19:46.6
8 David Kruger Unattached 20:01.4
9 Jeff Hammond Sklar Masters Racing 20:03.3
10 Tony Riccio Old School Industries 20:12.2
11 Steven Dow Old School Industries 20:19.1
12 Murray s. Willis Sklar Masters Racing 20:26.5
13 Jim Bruskewitz Sklar Masters Racing 20:33.0
14 Vince Hooper Sklar Masters Racing 20:35.7
15 Andrew Pruitt Boulder Centre for Orthopedics 20:53.2 Teammate Top 5: Shannon Fox
16 David Mulica Local Velo 21:59.8 Teammate Top 5: Jerry Rome
17 Peter Lorenzen Unattached 22:02.4
18 John Croom Old School Industries 22:20.5
Finishers: Cat 2: 7   Cat 3: 1   Cat 4: 6   Cat 5: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Raber Green Mountain Sports Velo 21:28.9
2 Bob Connelly Green Mountain Sports Velo 21:35.2 Teammate Win: Michael Raber
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Julie Emmerman Unattached 17:55.1
2 Elizabeth Gold Unattached 18:59.2
3 Shawn Morelli Maxxis-Shimano 19:47.5
4 Andrea Koenig Boulder Centre for Orthopedics 21:35.5
5 Julie Fisher pedal RACING 23:44.0
6 Lora Mihelic Boulder Cycle Sport 26:20.9
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Trish Heisdorffer Sonic Boom Racing p/b Lucky Pie 19:43.6
2 Heidi Mellin ColoBikeLaw.com 20:46.0
3 Erin Mcginnis Peloton-Specialized Cycling Team 21:00.4
4 Cindy Hintgen Racer X Cycling 21:03.2
5 Laura Dickinson Racer X Cycling 21:16.9
6 Anna Levine Houndstooth Racing 21:32.8
7 Valerie Eipper ALP Cycles Racing 21:49.3
8 Robin Waterman ALP Cycles Racing 21:57.0
9 Terry Petersen ALP Cycles Racing 22:02.2
10 Carmel Gill ALP Cycles Racing 22:23.8
11 Lynn Fagerstrom ALP Cycles Racing 23:15.4
12 Carol Storey Wish for Wheels 23:30.6
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Diane Granger DNA Cycling Masters 20:37.4
2 Sandra North ALP Cycles Racing 21:10.1
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 George Simpson Gateway Harley-Davidson 15:55.6
2 Gage Hecht "Hot Tubes Development Cycling Team 16:41.0
3 Isaiah Newkirk 303 Project 16:41.6
4 James Peterman 303 Project 16:47.4
5 Giancarlo Bianchi COGA Elite Cycling Team 16:50.9
6 Connor Brown Unattached 16:52.3
7 Fred Shattell Team Rio Grande 16:54.1
8 Christopher Carr Denver Fit Loft Pinarello 16:57.8
9 James Snitzer Primal-Audi Denver 17:02.2
10 Charles (mac) Cassin 303 Project 17:06.0 Teammate Top 5: Isaiah Newkirk
11 Alex Hoehn Unattached 17:07.5
12 Kip Taylor Team Rio Grande 17:07.6
13 Matt Woods Unattached 17:21.2
14 Austin Stephens 303 Project 17:27.8 Teammate Top 5: Isaiah Newkirk
15 David Leonard Natural Grocers by Vitamin Cottage 17:52.2
16 Gregory Seymour 303 Project 17:57.3 Teammate Top 5: Isaiah Newkirk
17 Taylor Warren 303 Project 17:58.4 Teammate Top 5: Isaiah Newkirk
18 Andrew Levitt Unattached 18:00.7
19 William Tourtillot Sonic Boom Racing p/b Lucky Pie 18:07.7
20 Scott Tietzel Modern Market Racing p/b GR Capital 18:16.3
21 Nate Taggatz Team Rio Grande 18:17.2
22 Brett Rindt Team Rio Grande 18:21.4
23 Samuel Burston Unattached 18:26.6
24 Nicholas Torraca Unattached 19:16.5
25 Jack Tanner Groove Subaru Excel Sports 20:03.3
26 Andrew Dewar Sonic Boom Racing p/b Lucky Pie 22:13.1
27 Evan Stade Sonic Boom Racing p/b Lucky Pie 22:15.0
Finishers: Cat 1: 14   Cat 2: 8   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aaron Hugen pedal RACING 17:52.5
2 Colorado Hoese Boulder Cycle Sport 17:58.4
3 Wyatt Gaulke Reynolds Roofing/CRJ Racing 18:02.2
4 Will Pirkey pedal RACING 18:20.6 Teammate Win: Aaron Hugen
5 Justin Diamond Unattached 18:25.0
6 Todd Teren Primal-Audi Denver 18:32.3
7 Josh Direen Groove Subaru Excel Sports 18:33.6
8 David Mcneill pedal RACING 18:39.9 Teammate Win: Aaron Hugen
9 Michael Murphy Primal-Audi Denver 18:52.7
10 Greg Jackson Sonic Boom Racing p/b Lucky Pie 18:58.6
11 Michael Comer Groove Subaru Excel Sports 19:08.9
12 Kenneth Lang Melton Design Build/GS Forza Cyclin 19:14.3
13 Nathan Pawlak Prestige Imports/Porsche/Audi Race 19:24.3
14 Cody Moore Sonic Boom Racing p/b Lucky Pie 19:31.5
15 Christopher Dolan Primal-Audi Denver 19:32.1
16 Adam Garcia Eliel Factory Team 19:38.7
17 Stephen Cochran Unattached 19:40.0
Finishers: Cat 3: 11   Cat 4: 4   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeff Krause Primal-Audi Denver 17:58.9
2 Peter Tonn COS Racing 18:01.7
3 Matthew Davis Natural Grocers by Vitamin Cottage 18:16.1
4 Chris Kimmett Unattached 18:19.4
5 Rory Devin Altitude Cycling 18:30.9
6 Eric Collins Unattached 18:51.5
7 Benjamin Donnelly Primal-Audi Denver 19:12.8 Teammate Win: Jeff Krause
8 Adam Lorenz Sonic Boom Racing p/b Lucky Pie 19:12.9
9 Mikhail Ivanov Unattached 19:14.3
10 William Hawkins Unattached 19:21.9
11 Graham Outlaw Boulder Junior Cycling 19:27.1
12 Tommy J papenthien The Phoenix Cyclery-Orbea 19:29.8
13 Joshua Pickett Primal-Audi Denver 19:34.3 Teammate Win: Jeff Krause
14 Oliver Howson Boulder Junior Cycling 19:34.9
15 Gordon Saur Boulder Junior Cycling 19:43.5
16 Sean Magee Unattached 19:50.5
17 Aston Woy The Phoenix Cyclery-Orbea 20:02.7
18 Ociel Borjas Boulder Junior Cycling 20:26.0
19 Dakota Troudt Unattached 20:37.8
20 Dustin Kilness pedal RACING 20:41.5
21 Josh Speiser 9seventy Racing 20:42.8
22 Mateo Gallegos Melton Design Build/GS Forza Cyclin 20:45.4
23 Ryan Stowers Boulder Junior Cycling 21:04.9
24 John peter Zenthoefer COS Racing 22:41.1 Teammate Top 5: Peter Tonn
25 Kyle Wilcox Unattached 23:00.0
Finishers: Cat 4: 18   Cat 5: 5   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Julie Emmerman Unattached 17:41.7
2 Andrea Thomas ALP Cycles Racing 18:59.0
3 Annie Toth Groove Subaru Excel Sports 19:48.0
4 Emily Jordan Palmares Racing 19:49.1
5 Jennifer Sharp Stages Cycling 20:03.5
6 Charlotte W backus Prestige Imports/Porsche/Audi Race 20:22.0
7 Nina Donohue ALP Cycles Racing 20:29.5 Teammate Top 5: Andrea Thomas
8 Kristie Arend ALP Cycles Racing 20:41.2 Teammate Top 5: Andrea Thomas
9 Tracey Jacobs ALP Cycles Racing 20:43.3 Teammate Top 5: Andrea Thomas
10 Michelle Henry Palmares Racing 21:10.3 Teammate Top 5: Emily Jordan
11 Katie Clouse Unattached 21:14.9
12 Marta Morris Stages Cycling 21:20.0 Teammate Top 5: Jennifer Sharp
13 Jenna Stauffer Stages Cycling 21:34.3 Teammate Top 5: Jennifer Sharp
14 Robin Hackercary Groove Subaru Excel Sports 23:07.8 Teammate Top 5: Annie Toth
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 9   Cat 3: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mollie Brewer ALP Cycles Racing 20:14.0
2 Michelle Mjoen Natural Grocers by Vitamin Cottage 20:17.2
3 Rebecca Pedersen Old School Industries 20:17.8
4 Clio Castruccio Palmares Racing 20:25.8
5 Cory Popovich ALP Cycles Racing 21:02.6 Teammate Win: Mollie Brewer
6 Allison Nold Naked Women's Racing 21:06.4
7 Allison Crow Groove Subaru Excel Sports 21:24.0
8 Rosa Foth Primal Audi Denver Women's Racing T 21:42.5
9 Sandy Hosey Naked Women's Racing 23:19.0
Finishers: Cat 3: 7   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Libby Russell ALP Cycles Racing 20:37.2
2 Katrina Lems Unattached 20:38.4
3 Cassidy Hickey Prestige Imports/Porsche/Audi Race 20:44.2
4 Leslie Young Palmares Racing 21:17.0
5 Jessica Mcwhirt pedal RACING 21:34.7
6 Julie Hsu pedal RACING 21:40.4
7 Alicia Caldwell Palmares Racing 21:59.0 Teammate Top 5: Leslie Young
8 Sarah Nowfel Unattached 22:05.3
9 Amy Romero Palmares Racing 22:13.1 Teammate Top 5: Leslie Young
10 Alaina Yung Unattached 22:30.2
11 Angela Mitchell Primal Audi Denver Women's Racing T 22:52.7
12 Mona Horn Primal Audi Denver Women's Racing T 23:42.6
13 Michele Blackburn Unattached 25:26.0
14 Mona Rosene Unattached 26:07.9
15 Rachel Toburen Unattached 29:26.7
16 Susan Cruz pedal RACING 31:45.5 Teammate Top 5: Jessica Mcwhirt
Finishers: Cat 4: 7   Cat 5: 5   Cat ?: 4