Log In
CyclingLawyer.com Criterium at BTR Park • Jul 8 2017
Clear, 73 degrees, wind 9 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brandon Goocher
2 Joseph Martin
3 Kyle Bohnsack
4 Peter Sotherland KELLY BENEFIT STRATEGIES/
5 Scott Bridges
6 Adam Baker
7 Travis Riste
8 Graham Barker-king TEAM CLARK LOGIC
9 Derrick Ubbink
10 Kevin Baumann EPS CYCLING TEAM
11 David Rich
12 Jeffrey Johnson EPS CYCLING TEAM
13 Keegan Korienek
14 Joshua Concannon
15 Aaron D. vande wege SPEED MERCHANTS
16 Jimmy Mcmurray
17 Michael Maher
DNF Frederick Anderson CINNAIRE-AUTOLAB
Finishers: Cat 3: 18  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joel Poliskey ATHLETES ON TRACK
2 Ed Stein
3 Alec Schau TEAM CLARK LOGIC
4 Robert Munro
5 Aaron Barber
6 Stefan Cerbin
7 Ed Altwies
8 Joel Brummel
9 Scott Wycoff
10 Brian Sharda
11 Hayden Fox ANDRIE JUNIOR DEVELOPMENT
12 Jeffrey Petersen
13 Carl Potthoff MICHIGAN BICYCLE RACING A
14 Peter Worden HAGERTY CYCLING TEAM
15 Dan Frazier TEAM CLARK LOGIC Teammate Top 5: Alec Schau
16 David Wills PASTARIA - BIG SHARK RACI
17 Kevin Misteravich
18 Kevin Richman
DNF Matt Jenkins
DNF David Hartwell
Finishers: Cat 4: 18   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Mowell TEAM CLARK LOGIC
2 Mark Strikwerda
3 Charlie Eaton
4 Braiden Voss
5 Paul Bonar TEAM CLARK LOGIC Teammate Win: Christopher Mowell
6 Allen Gelderoos
7 Brandon Bet CINNAIRE-AUTOLAB
8 Dave Karnes
9 Jeremy Washegesic
10 Ken Pallach FLYING RHINO CYCLING CLUB
11 Michael Paeplow
12 Ryan Miller
13 Brandon Vanoosten
14 Kevin Oostema
15 Trevor Bet
16 Dan Frayer
17 Jeff Cachero
18 Brent Kattow
19 Micheal Shong
20 Alexander Kreg
21 Joe Miles
Finishers: Cat 5: 10   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gregory Pratt
2 Ryan Miller
3 Braiden Voss
4 Peter Estefan FUSION / NEW HOLLAND BREW
Finishers: Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patrick Estefan FUSION / NEW HOLLAND BREW
2 Christian Dershem TEAM ATHLETIC MENTORS / G
3 Peter Worden
4 Wil Heizelman
5 Noah Murphy
6 David Murphy
7 Jack Leskowski
Finishers: Cat 5: 4   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bryce Nuiver
2 Garrett Belanger LOWESTRATES CYCLING TEAM
3 Christian Eckart
4 Jonathan Card TEAM RIVERPOINT
5 Jason Young EPS CYCLING TEAM
6 Jason Hess KINETIC FITNESS COACHING
7 David Reyes
8 Cory Stange TEAM ATHLETIC MENTORS / G
9 Jesse Kooistra
10 Tom Burke TEAM ATHLETIC MENTORS / G
11 Kyle Bohnsack
12 Rick Wetherald
13 Collin Snyder
14 Nolan Vanderzwaag
15 Peter Sotherland KELLY BENEFIT STRATEGIES/
16 Anthony Pratt
17 Luke Cavender
18 Robert Ehrman KINETIC FITNESS COACHING
19 Scott Bridges
20 Peter Ehmann TEAM ATHLETIC MENTORS / G
21 Stephen Doll ANN ARBOR VELO CLUB INC.
22 Mark Caffyn
23 Kevin Baumann EPS CYCLING TEAM Teammate Top 5: Jason Young
24 Colin Plank SPEED MERCHANTS
25 Daniel Shamburger EPS CYCLING TEAM Teammate Top 5: Jason Young
26 Tim Martin
27 Seth Kleinglass
28 Dan Korienek
29 Benjamin Cook
30 Alex Huyghe TEAM O2
31 Brandon Goocher
32 Cameron Timmer EPS CYCLING TEAM Teammate Top 5: Jason Young
33 William Morris EPS CYCLING TEAM Teammate Top 5: Jason Young
34 Graham Barker-king TEAM CLARK LOGIC
35 Mark Wolowiec KINETIC FITNESS COACHING
36 Mitchell Houtman
DNF Keegan Korienek
DNF Tom Linck
DNF Michael Maher
Finishers: Cat 1: 9   Cat 2: 17   Cat 3: 11   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tom Burke TEAM ATHLETIC MENTORS / G
2 Joe Skrocki ESSEX BRASS CYCLING TEAM
3 Jonathan Card TEAM RIVERPOINT
4 Kevin Collins
5 Richard Landgraff TEAM ATHLETIC MENTORS / G Teammate Win: Tom Burke
6 Jeramy Duffied
7 Rob Daksiewicz LATHRUP INDUSTRIES CYCLIN
8 Christopher Donnelly
9 Zak Konett
10 James Reid KINETIC FITNESS COACHING
11 Robert Ehrman KINETIC FITNESS COACHING
12 Mark Caffyn
13 Scott Kroske WOLVERINE SPORTS CLUB
14 Henry Swinty
15 Tim Martin
16 Dave Lenting
17 Jeremy Meyersieck TEAM O2
18 Jason Young EPS CYCLING TEAM
19 Mark Hotchkin
20 Seth Kleinglass
21 David Estefan FUSION / NEW HOLLAND BREW
22 Alan Zoltowski LATHRUP INDUSTRIES CYCLIN
23 Douglas Burcicki LATHRUP INDUSTRIES CYCLIN
24 Terry Ritter
25 Eric Forrester
26 Colin Plank SPEED MERCHANTS
27 Aaron D. vande wege SPEED MERCHANTS
28 Kevin Richman
29 Eric Mcbride
DNF Craig Newell CINNAIRE-AUTOLAB
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 10   Cat 3: 14   Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rob Daksiewicz LATHRUP INDUSTRIES CYCLIN
2 Henry Swinty
3 Jonathan Card TEAM RIVERPOINT
4 Christopher Donnelly
5 Kevin Collins
6 Scott Kroske WOLVERINE SPORTS CLUB
7 Joe Skrocki ESSEX BRASS CYCLING TEAM
8 David Hicken TEAM O2
9 Dan Korienek
10 Richard Landgraff TEAM ATHLETIC MENTORS / G
11 Patrick Elliott TEAM PBR P/B FINDLAYLAW.C
12 Craig Newell CINNAIRE-AUTOLAB
13 John Sammut
14 Dave Lenting
15 Mark Cahn TEAM O2
16 Steven Hetfield CINNAIRE-AUTOLAB
17 Dan Frazier TEAM CLARK LOGIC
18 Mark Vison
19 Jerry Gase ii TEAM O2
20 Mark Wolowiec KINETIC FITNESS COACHING
21 Terry Ritter
22 Larry Bohnsack
23 Tom Wamsley TEAM O2
24 Douglas Burcicki LATHRUP INDUSTRIES CYCLIN Teammate Win: Rob Daksiewicz
25 Peter Obrien TEAM ATHLETIC MENTORS / G
26 Thomas Novitsky CYCLE TO FITNESS RACING G
27 David Wassmann
28 Alan Zoltowski LATHRUP INDUSTRIES CYCLIN Teammate Win: Rob Daksiewicz
29 John Meyers
30 Rick Snow
31 Peter Worden HAGERTY CYCLING TEAM
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 10   Cat 3: 11   Cat 4: 4   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Hicken TEAM O2
2 Michael Krywanski TEAM ATHLETIC MENTORS / G
3 Frederick Anderson CINNAIRE-AUTOLAB
4 Mark Cahn TEAM O2 Teammate Win: David Hicken
5 Peter Obrien TEAM ATHLETIC MENTORS / G
6 Steve Buccella TEAM ATHLETIC MENTORS / G
7 Robert Bangert
8 Larry Bohnsack
9 David Mcgrath
10 Leonard Van drunen TEAM ATHLETIC MENTORS / G Teammate Top 5: Michael Krywanski
11 Mark Wolowiec KINETIC FITNESS COACHING
12 Loren Simons TEAM ATHLETIC MENTORS / G Teammate Top 5: Michael Krywanski
13 Glenn Dik TEAM ATHLETIC MENTORS / G Teammate Top 5: Michael Krywanski
14 Peter Chadwick TEAM ATHLETIC MENTORS / G Teammate Top 5: Michael Krywanski
15 Nigel Mullis TEAM O2 Teammate Win: David Hicken
16 Scott Patterson TEAM O2 Teammate Win: David Hicken
17 Larry Strayhorn TEAM ATHLETIC MENTORS / G Teammate Top 5: Michael Krywanski
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 6   Cat 4: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 ? Dnf
2 Katrina Pawley mason SOUTHWESTERN CYCLING CENT
Finishers: Cat 3: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marie Dershem TEAM ATHLETIC MENTORS / G
2 Melissa Seymour
3 Shannon Wright SPEED MERCHANTS
4 Valerie Hyrman HAGERTY CYCLING TEAM
5 Heather Caputo
6 Joann Cranson TEAM ATHLETIC MENTORS / G Teammate Win: Marie Dershem
7 Diane Kaeser
8 ? Dnf
9 Lori Huffman REAL WOMEN TRI
10 Mary Dekker
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Victoria Cane TEAM CLARK LOGIC
2 Angela Veneklase TEAM CLARK LOGIC Teammate Win: Victoria Cane
3 Elaine Sheikh
4 Gabrielle Zacks ANN ARBOR VELO CLUB INC.
5 Robin Sides
6 Colleen Anne myers
7 Andrea Lehr SPIN ZONE RACING
8 Bonnie Yoder
9 Jodie Barkel
10 Wendy Woodruff
Finishers: Cat 4: 6   Cat 5: 2   Cat ?: 2