Log In
Davy Crockett Classic - RR • Jul 8 2017
Clear, 90 degrees, wind 4 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Craig Cameron BAY AREA CYCLING 2h 52:23.602
2 Alan Guo VIOLET CROWN RACING 2h 53:03.163
3 Christopher Sims TEXAS PRO HEALTH RACING 2h 53:06.479
4 Freedom Rivera VIOLET CROWN 2h 53:06.642
5 Matthew Mata-aguilar NICK LOPEZ TAILORING CYCLING TEAM 2h 53:06.717
6 Justin Paschall 2h 53:07.150
7 Brandon Mckinney VOODOO RACING 2h 53:07.683
8 Jennifer Wagner TEAM ELEVATE RACING 2h 53:16.077
9 Sebastian Restrepo NICK LOPEZ TAILORING CYCLING TEAM 2h 53:34.762 Teammate Top 5: Matthew Mata-aguilar
10 David Clary RONINONE RACING 2h 56:40.763
DNF Travis Crisman PEARLAND RACING 3h 06:39.502
DNF Michael Homan PEARLAND CYCLING 3h 06:39.718
DQ Scott cryan Cook ford/bay area cycling TEXAS PRO HEALTH RACING 3h 06:41.693 Teammate Top 5: Christopher Sims
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 10   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Simon Edmundson BLUE AGAVE RACING 2h 03:38.308
2 Peter Saulino BLUE AGAVE RACING P/B WHOLESOME SWE 2h 03:40.761
3 Donald Gwartney TEAM LIFE CYCLERS (TLC) 2h 04:34.411
4 Joseph Taylor BICYCLES PLUS RACING 2h 04:34.769
5 Brent Hartsell TEAM BICYCLES PLUS 2h 13:57.629
6 Cody Melton 2h 13:59.723
7 Scott Kuhlke HAM CYCLES 2h 17:38.366
8 Chris Davis TAD HUGHES CUSTOM FIT STUDIO 2h 22:07.413
9 Chuy Benitez HAM CYCLES 3h 08:09.407
Finishers: Cat 4: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jason Rose NORTH WEST CYCLING CLUB 1h 24:48.740
2 Omar Alvarez 1h 25:11.359
3 Austin Taylor 360 BICYCLES 1h 27:28.070
4 Iszac Rose 1h 29:03.573
5 Joseph Patterson 1h 29:23.969
6 William Price BLUE AGAVE RACING 1h 29:25.342
7 Andy Scott NWCC 1h 29:25.736
8 Brad Thompson BLUE AGAVE RACING 1h 29:25.971
9 Edward Griffith TEAM LAS'PORT 1h 29:27.695
10 Justin Bartels 1h 31:57.177
11 Christian Welch 1h 39:46.751
12 Christopher Sumner PBA - PLANO BICYCLE ASSOCIATION 1h 55:24.415
13 Robert Ludwick USMES 2h 07:13.946
Finishers: Cat 5: 11   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kara Bazley NORTHWEST CYCLING CLUB - HOUSTON 1h 43:46.839
2 Abby Bazley NORTHWEST CYCLING CLUB - HOUSTON 1h 55:25.640 Teammate Win: Kara Bazley
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patrick Breen Mirage 2h 03:11.186
2 Scott Neyedli SHAMA CYCLES 2h 03:37.664
3 Kevin Comeaux 2h 03:37.722
4 Brent Neal NORTHWEST CYCLING CLUB 2h 04:33.570
5 Chisholm Macdonald NORTH WEST CYCLING CLUB RACE TEAM 2h 04:34.031
6 Michael Baker 2h 04:34.730
7 Paul Waller CREST/RBM RACING 2h 04:35.321
8 Jason Bradberry 2h 04:35.845
9 Luke Magilke UNBROKEN 2h 04:36.209
10 Jeffrey Contreras BLUE AGAVE RACING 2h 04:36.371
11 Mike Goppert CREST/RBM RACING 2h 04:37.571
12 Greg Gibbs CREST RBM RACING 2h 04:57.242
13 Paul Konrad CREST / RBM RACING 2h 18:08.269
14 Todd Finley CREST/RBM RACING 2h 20:21.938
15 Michael Lewis 2h 20:22.382
DNF Lance Slack 3h 00:38.424
Finishers: Cat 4: 13   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Chu WINDSOR DOOR RACING P/B BICYCLES PL 2h 53:02.208
2 Roberto Castano BLUE AGAVE RACING 2h 53:05.779
3 John Murazak CREST/RBM RACING 2h 53:06.067
4 Jeff Kohn NORTHWEST CYCLING CLUB RACE TEAM 2h 53:06.203
5 Henk Noordermeer SHAMA CYCLES 2h 53:06.435
6 Craig Keane ROCKWALL RACING 2h 53:06.602
7 Sam Findlater Windsor Door Racing p/b Bicycles Pl 2h 53:06.880 Teammate Win: John Chu
8 Casey Gudgell 2h 53:07.707
9 Jesus Chaparro WINDSOR DOOR RACING P/B BICYCLE PLU 2h 53:08.216
10 Jonathan Jennings WINDSOR DOOR RACING P/B BICYCLES PL 2h 53:09.841 Teammate Win: John Chu
11 Tom Hauk CREST 2h 53:11.180
12 Willem Van der gryp CREST/RBM CYCLING 2h 53:23.889
13 Gregory Dillon ROCKWALL RACING 2h 53:40.744
14 Bradley Herle WINDSOR DOOR RACING P/B BICYCLES PL 2h 55:35.324 Teammate Win: John Chu
15 Bronson Breaux ACADIANA BICYCLE COMPANY RACING 2h 56:53.360
16 Alan Bryson SWCC 2h 56:53.360
17 Steven Wolfe ACADIANA BICYCLE COMPANY 2h 56:53.397
18 Daniel Hart ROCKWALL RACING 2h 57:00.265
19 Edrin Ordonez CREST 2h 59:18.275
20 David Milham NICK LOPEZ TAILORING CYCLING TEAM 3h 01:54.316
21 Brett Baker ROCKWALL RACING 3h 06:40.446
22 Brad Flachsbart CREST / RBM CYCLING 3h 06:42.965
23 Chuck Hill ROCKWALL RACING 3h 06:44.333
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 12   Cat 4: 5   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeffry Fene MCKINNEY VELO 2h 52:23.594
2 Jonathan Garrett WINDSOR DOOR RACING P/B BICYCLES PL 2h 53:07.584
3 Todd Lafleur WINDSOR DOOR P/B BICYCLES PLUS 2h 53:07.927
4 Brian Handal NICK LOPEZ TAILORING CYCLING TEAM 2h 53:07.949
5 Brian Mcandrews THIRSTYBEAR P/B AKAMAI 2h 58:39.154
6 Gregg Goodwin MCKINNEY VELO 3h 13:06.405 Teammate Win: Jeffry Fene
7 Karl Brisco NET 6h 38:14.515
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tom Harrison MCKINNEY VELO 2h 53:06.950
2 Peter Aubin SHAMA CYCLES 2h 53:07.310
Finishers: Cat 2: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Frank Sutton GIANT LAKESIDE PB MINI OF PLANO 3h 28:27.476
2 Sam Thorpe-loversuch 3h 28:28.147
3 Michael Pincus TEAM CCR ROOFING 3h 28:48.213
4 Said Assali SHAMA CYCLES 3h 30:15.719
5 Grayson Keppler GIANT_LAKESIDE P.B. MINI OF PLANO 3h 30:23.607 Teammate Win: Frank Sutton
6 Jaime Olmo SHAMA CYCLES 3h 30:23.641
7 Dennis Lastochkin NIGHTOWLS.BIKE 3h 30:24.000
8 John martin Bikesport SHAMA CYCLES 3h 30:24.541 Teammate Top 5: Said Assali
9 Brad Loyd REMOTE GEO CYCLING TEAM 3h 30:25.019
10 Melvin Barrios NICK LOPEZ TAILORING CYCLING TEAM 3h 30:25.049
11 Alex Carmona 3h 30:25.347
12 David Wenger SUPER SQUADRA P/B ELIEL CYCLING 3h 30:25.458
13 Jonathan Spangle SHAMA CYCLES 3h 30:27.660 Teammate Top 5: Said Assali
14 Aston Haswell GIANT LAKESIDE PB MINI OF PLANO 3h 30:29.958 Teammate Win: Frank Sutton
15 Ricardo Gutierrez BICI SUR 3h 40:49.517
16 Felix Guardado BLUE AGAVE RACING P/B WHOLESOME SWE 3h 49:16.523
17 Jake Lanoux SUPER SQUADRA 3h 57:45.777
18 Conor Steward 7 BROTHERS RACING 3h 57:45.861
DNF Grady Hodge UNATTACHED 4h 00:42.526
DNF Jordan Oroshiba SUPER SQUADRA PB ELIEL CYCLING 4h 08:29.436
DNF Luke Gentry 7 BROTHERS RACING - SAN MARCOS TX 4h 12:20.134
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 13   Cat 5: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kathy Garrett NORTHWEST CYCLING CLUB RACING 1h 34:19.525
2 Laurie Poe NORTHWEST CYCLING CLUB RACING 1h 38:58.095 Teammate Win: Kathy Garrett
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Maddie Woolley MAD DUCK CYCLERY 1h 34:18.132
2 Kellie Nelson CREST/RBM 1h 34:18.145
3 Alison Carey NUNCHUCK BUNNIES 1h 36:25.830
4 Sri Johnson HAUTE WHEELS RACING 1h 38:57.618
5 Rebecca Forsyth URBAN DEVELOPMENT P/B URBAN BICYCLE 1h 38:57.816
6 Leah Taylor COLAVITA TEXAS 1h 38:58.078
7 Elaine Blyzes TEAM LAS'PORT 1h 38:58.325
8 Elaine Roberts CREST / RBM RACING 1h 46:15.893
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 4   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Valentina Velasco FE26 2h 53:06.931
2 Natalie Pruitt SWCC 2h 53:07.112
3 Jolanda Straathof 2h 53:07.782
4 Emilia Gutierrez FE26 2h 58:12.353 Teammate Win: Valentina Velasco
5 Monica Clementina 3h 13:09.962
Finishers: Cat 3: 2   Cat ?: 3