Log In
Georgia Games Cycling Championships - Crit • Jul 8 2017
Clear, 84 degrees, wind 6 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Mayfield Holtey Law p/b Peak Condition
2 Thomas Cross jr Team Mission Source / NGCA
3 Taylor Davis
4 Matt Corse
5 Will Jessup Team Kyles Bike Shop
6 Xavier Cortez
7 Daniel Podratsky Prima Tappa Cycling p/b Mansfield O
8 Thomas Freckmann
9 Zane Davis Village VW Chattanooga Cycling Team
10 Michael Zinkann Portable Rock Climbing/Ortho Atlant
11 Toyirov Odilijon
12 Tony Robinson
13 Travis Tindle Team Mission Source / NGCA Teammate Top 5: Thomas Cross jr
14 Drago Cepar
15 Ovirne Lopez Southern Crescent Cycling
16 Marc Klokow Prima Tappa Cycling
17 Justin Schmidt Team Mission Source / NGCA Teammate Top 5: Thomas Cross jr
18 Blake Wilson Frazier Cycling
19 Baccino Daniel
20 John Wilkes L5Flyers Cycling Team
21 Henry Davis Team Novo Nordisk Juniors
Finishers: Cat 3: 19   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Flores Vladimir
2 Joe Whalley
3 Keyur Bhatnagar Portable Rock Climbing/Ortho Atlant
4 Brian Kennedy
5 Amen Shmidt Keenz Racing p/b Mission Source/NGC
6 Garrison Gaylord VeloBrew Cycling Club
7 Drew Rosedale L5Flyers Cycling Team
8 Dustin Mealor
9 Michael Montgomery L5Flyers Cycling Team
10 Ben Callaway L5Flyers Cycling Team
11 Robert Mayerik Free Flite Masters
12 Paul Lawler Reality Bikes Ambassador
13 Scott Moore Portable Rock Climbing/Ortho Atlant Teammate Top 5: Keyur Bhatnagar
14 Nick Evenson Village VW Chattanooga Cycling Team
15 Unkown Rider
16 Charles Haws Snyder Factory Racing
17 Jude Lopez Keenz Racing p/b Mission Source/NGC Teammate Top 5: Amen Shmidt
18 Ben Milcarek North Georgia Cycling Association,
19 Jason Martin PCP Race Team
20 Ian Poore Keenz Racing p/b Mission Source/NGC Teammate Top 5: Amen Shmidt
21 Clay Wilderman
22 Olbap Rojas
23 William Peters Daffin Area Race Team
24 Patrick Markarian Team Mission Source / NGCA
25 Glenn Mccoin Team Mission Source / NGCA
Finishers: Cat 4: 23   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Skyler Diacou
2 Nick Jeanfils
3 Robert Kirkpatrick
4 Alex Barbosa
5 Alisson Friedrich
6 Alexandre Solomides
7 Fabio Moura
8 John Castleberry
9 Ageu Costa TRY BIKE SHOP/DEPAULA RACING
10 Reece Latham Keenz Racing p/b Mission Source/NGC
11 Durrell Lowery
12 Drew Chaplain Team Mission Source / NGCA
13 Dominic Frascella
14 Raymond Little
15 Joshua Marshall
16 Jason Taylor Suwanee Creek Bicycles Inc.
17 Matthew Reeves
18 Aaron Denning
19 Willian Souza
20 Tony Marshall
21 John Graves iii
22 Forrest Kirkendall Snyder Factory Racing
23 Razvan Lazarescu
24 Roger Higgs TERacing
25 Tommy Gates
26 Nadson Borges TRY BIKE SHOP/DEPAULA RACING
Finishers: Cat 5: 24   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Johnny Rhodes delbridge Team Mission Source / NGCA
2 Julien Ruhe Keenz Racing p/b Mission Source/NGC
3 Sophie Zents Keenz Racing p/b Mission Source/NGC
4 Dane Braunecker Keenz Racing p/b Mission Source/NGC
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Amen Shmidt Keenz Racing p/b Mission Source/NGC
2 Owen Braunecker Keenz Racing p/b Mission Source/NGC Teammate Win: Amen Shmidt
3 Joseph Stuart Keenz Racing p/b Mission Source/NGC Teammate Win: Amen Shmidt
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brad Parkerson
2 Baccino Daniel
3 Christopher Constantin Team Whitetail Bicycles p/b Pure Ta
4 Kyle Holt
5 Flores Vladimir
6 Tracy Honeycutt Free Flite Masters
7 Chris Chotas Litespeed-BMW
8 Eric Anderson
9 Jason Griffin Team Roger C Peace
10 Michael Zinkann Portable Rock Climbing/Ortho Atlant
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 2   Cat 3: 3   Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sean Philyaw Ridley Masters p/b Reality Bikes
2 Andy Lougher Ridley Masters p/b Reality Bikes Teammate Win: Sean Philyaw
3 Nello Teer Reality Bikes Ambassador
4 J Roach Wahoo Fitness Masters Team
5 George Ciordas Litespeed-BMW
6 Pablo Di marco Giovanni's Tile Design Cycling
7 Kevin Maxey Litespeed-BMW Teammate Top 5: George Ciordas
8 Scott Moore Portable Rock Climbing/Ortho Atlant
9 Jim Whitehead Team Mission Source / NGCA
10 Paul Lawler Reality Bikes Ambassador Teammate Top 5: Nello Teer
11 Xavier Cortez
12 Ryan Pumpian Team Mission Source / NGCA
13 Tim Molyneaux Atlantic Shores Velo
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 7   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Pavuk Free Flite Masters
2 Robert Mayerik Free Flite Masters Teammate Win: Michael Pavuk
3 Paskal Brooks Mellow Mushroom Pizza Bakers
4 Gregory Palevo Mid South Racing
5 John Strickland Prima Tappa Cycling
6 Kirby Yoder Team Mission Source / NGCA
7 Mchael Fitzgerald L5Flyers Cycling Team
8 Richard Boughton
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 3   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bob Goedblood
2 Fausto Crapiz Village VW Chattanooga Cycling Team
3 Willem Kaiser Gateway Harley-Davidson Trek U25 De
4 Saidov Vlugbek
5 Eric Palacio L5Flyers Cycling Team
6 Dillon Swaim Prima Tappa Cycling p/b Mansfield O
7 Chad Strickland Wahoo Fitness Masters Team
8 Gabriel Drapeau
9 Adam Carll L5Flyers Cycling Team Teammate Top 5: Eric Palacio
10 Ryan Collins L5Flyers Cycling Team Teammate Top 5: Eric Palacio
11 Logan Phippen Team Novo Nordisk Development
12 Przemek Kotilski
13 Sarrion Cristobal
14 Theo Vitri
15 Brand Sam
16 Ausher Vakhobov
17 Daniel Holt Team Type 1 Foundation
18 Chris Chotas Litespeed-BMW
19 Michael Daltario
20 Antonio Pulga
21 David Niekels
22 Jon Okenfuss L5Flyers Cycling Team Teammate Top 5: Eric Palacio
23 David Vargas
24 Jeremy Spafard Prima Tappa Cycling p/b Mansfield O
25 Declan Irvine
26 Matthew Blenkinsopp
27 Dimitry Ponkratov
28 Huntley Nash
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 8   Cat 3: 1   Cat ?: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eleanor Adams Sorella Cycling p/b Hincapie Sports
2 Darya Matafonova
3 Caroline Burkholder L5Flyers Cycling Team
4 Elizabeth Taylor Free Flite Masters
5 Sarah Hoots
6 Amalia Marcu Team Whitetail Bicycles p/b Pure Ta
7 Alexsandra Vasilieva
8 Diane Schleicher
9 Mindy Carpenter Team Whitetail Bicycles p/b Pure Ta
10 Caryn Solomides UPB Cycling
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 3   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Haley Smith
2 Loren Morgan Prima Tappa Cycling p/b Mansfield O
3 Sommers Creed
4 Madeline Pearce Prima Tappa Cycling p/b Mansfield O
Finishers: Cat 3: 4