Log In
Georgia Games Cycling Championships - RR • Jul 8 2017
Clear, 84 degrees, wind 6 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Thomas Freckmann
2 Taylor Davis
3 Michael Zinkann Portable Rock Climbing/Ortho Atlant
4 Scott Morris Village VW Chattanooga Cycling Team
5 Daniel Podratsky Prima Tappa Cycling p/b Mansfield O
6 Patrick Walford Audi
7 Zane Davis Village VW Chattanooga Cycling Team Teammate Top 5: Scott Morris
8 Calvin Cheung Team Mission Source / NGCA
9 Jeff Moore L5Flyers Cycling Team
10 Blake Wilson Frazier Cycling
11 Bernie Lacourciere Peachtree Masters Elite Team
12 Toyirov Odilijon
13 Chris Robinson L5Flyers Cycling Team
14 Henry Davis Team Novo Nordisk Juniors
15 Thomas Cross jr Team Mission Source / NGCA
16 John Wilkes L5Flyers Cycling Team
17 Drago Cepar
18 Benjamin Spangler L5Flyers Cycling Team
19 Kurbamov Timur
20 Justin Mitchell Team Mission Source / NGCA
21 Marc Klokow Prima Tappa Cycling Teammate Top 5: Daniel Podratsky
22 Ryan Hayden The Electric Banana Cycling Project
24 Ovirne Lopez Southern Crescent Cycling
Finishers: Cat 3: 21   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Olbap Rojas
2 Flores Vladimir
3 Garrison Gaylord VeloBrew Cycling Club
4 Joe Whalley
5 Patrick Markarian Team Mission Source / NGCA
6 Ben Callaway L5Flyers Cycling Team
7 Drew Rosedale L5Flyers Cycling Team
8 Jude Lopez Keenz Racing p/b Mission Source/NGC
9 Kevin Cook
10 Charles Haws Snyder Factory Racing
11 Ben Milcarek North Georgia Cycling Association,
12 Michael Livingston Wolverine Sports Club
13 Jason Martin PCP Race Team
14 Andrei Mastrogiovanni
15 Michael Montgomery L5Flyers Cycling Team
16 Dmitri Kolpakov
17 Chris Moore Team Mission Source / NGCA Teammate Top 5: Patrick Markarian
18 Kumpol Sriprapa GIovanni's Tile Design Racing p/b R
19 Bret Burleson Velocity Racing & Cycling Inc
20 Amen Shmidt Keenz Racing p/b Mission Source/NGC
21 Luis Esteban
22 Mike Surgen L5Flyers Cycling Team
23 Brian Kennedy
23 Keyur Bhatnagar Portable Rock Climbing/Ortho Atlant
24 James Paine The Bike Store
Finishers: Cat 4: 21   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joshua Marshall
2 Stephen Hancock
3 David Sellars
4 Shaune Huysamen Team Whitetail Bicycles p/b Pure Ta
5 Skyler Diacou
6 Alexandre Solomides
7 John Castleberry
8 Fabio Moura
9 Drew Chaplain Team Mission Source / NGCA
10 Jason Taylor Suwanee Creek Bicycles Inc.
11 Nick Jeanfils
12 Lee Yarnell
13 Dominic Frascella
14 Matthew Reeves
15 Tony Marshall
16 Willian Souza
17 Ageu Costa TRY BIKE SHOP/DEPAULA RACING
18 Todd Trappe
19 Forrest Kirkendall Snyder Factory Racing
20 Michael Forrest Team Whitetail Bicycles p/b Pure Ta Teammate Top 5: Shaune Huysamen
22 Benjamin Dejarnette
23 Blake Kidd Village VW Chattanooga Cycling Team
24 Pablo Escobar
25 Julio Escobar
26 Robert Kirkpatrick
27 Jeff Weyenberg
28 Alfonso Rigg
29 Al Harjes
30 Roger Higgs TERacing
31 Heath Ellis
32 Norman Carpenter
33 Alexander Mazariegos
34 Alex Barbosa
35 Carlos Mendes
36 William Keith
37 Nadson Borges TRY BIKE SHOP/DEPAULA RACING
38 Gregg Schieffelbein
Finishers: Cat 5: 32   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mateo Troncoso
2 Johnny Rhodes delbridge Team Mission Source / NGCA
Finishers: Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ethan Lee
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alex Berry Team Mission Source / NGCA
2 Chris Chotas Litespeed-BMW
3 Adam Sitz Wahoo Fitness Masters Team
4 Tiago Depaula souza
5 Daniel Holt Team Type 1 Foundation
6 Baccino Daniel
7 Phil Southerland Team Type 1 Foundation Teammate Top 5: Daniel Holt
8 Tracy Honeycutt Free Flite Masters
9 Brad Parkerson
10 Jeffrey Tanski Velocity Racing & Cycling Inc
11 Chad Strickland Wahoo Fitness Masters Team Teammate Top 5: Adam Sitz
12 Eric Anderson Ridley Masters p/b Reality Bikes
13 Oleg Tanovitsky
14 Paul Duffy Team Mission Source / NGCA Teammate Win: Alex Berry
15 Kyle Holt
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 4   Cat 3: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Igor Rudalev Lupus Racing Team
2 Tom Golden Village VW Chattanooga Cycling Team
3 Christian Cherniak Team Mission Source / NGCA
4 Michael Carter Wahoo Fitness Masters Team
5 Ryan Pumpian Team Mission Source / NGCA
6 Andy Lougher Ridley Masters p/b Reality Bikes
7 George Ciordas Litespeed-BMW
8 Pablo Di marco Giovanni's Tile Design Cycling
9 Nello Teer Reality Bikes Ambassador
10 Jonathan Atkins Velocity Racing & Cycling Inc
11 Chris Gutierez Free Flite Masters
12 Greg Fink Wahoo Fitness Masters Team Teammate Top 5: Michael Carter
13 Sean Philyaw Ridley Masters p/b Reality Bikes
14 James Milne L5Flyers Cycling Team
15 Jim Whitehead Team Mission Source / NGCA Teammate Top 5: Christian Cherniak
16 Larry Johnson
17 Paul Lawler Reality Bikes Ambassador
18 Robert Jordan
19 Mark Brackenbury Team Mission Source / NGCA Teammate Top 5: Christian Cherniak
20 Kevin Maxey Litespeed-BMW
21 Philippe Gautier d aulnay Village VW Chattanooga Cycling Team Teammate Top 5: Tom Golden
22 Matt Corse
23 Brendan Sullivan
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 5   Cat 3: 11   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Mayerik Free Flite Masters
2 Michael Traxler Genesee Valley Cycling Club
3 Gregory Palevo Mid South Racing
4 Michael Pavuk Free Flite Masters Teammate Win: Robert Mayerik
5 Paskal Brooks Mellow Mushroom Pizza Bakers
6 Scott Hilburn
7 Richard Boughton
8 Kirby Yoder Team Mission Source / NGCA
9 Edward Marks
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 3   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Declan Irvine
2 Willem Kaiser Gateway Harley-Davidson Trek U25 De
3 Brand Sam
4 Logan Phippen Team Novo Nordisk Development
5 Rasmus Vlstrup
6 Michael Daltario
7 Will Eustace Prima Tappa Cycling p/b Mansfield O
8 Dillon Swaim Prima Tappa Cycling p/b Mansfield O
9 Theo Vitri
10 Antonio Pulga
11 Saidov Vlugbek
12 Dimitry Ponkratov
13 Bob Goedblood
14 Oliver Behringer
15 Przemek Kotilski
16 Gabriel Darpeau
17 Ausher Vakhobov
18 Brad Cox Mellow Mushroom Pizza Bakers
19 Alfie Peters
20 Jeremy Spafard Prima Tappa Cycling p/b Mansfield O
21 Sarrion Cristobal
22 Matthew Blenkinsopp
23 Huntley Nash
24 Oleg Tanovitsky
25 David Niekels
26 Adam Carll L5Flyers Cycling Team
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 6   Cat ?: 17  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eleanor Adams Sorella Cycling p/b Hincapie Sports
2 Sarah Hoots
3 Elizabeth Taylor Free Flite Masters
4 Caroline Burkholder L5Flyers Cycling Team
5 Sam Morton
6 Amalia Marcu Team Whitetail Bicycles p/b Pure Ta
7 Ana Bailie L5Flyers Cycling Team Teammate Top 5: Caroline Burkholder
8 Mindy Carpenter Team Whitetail Bicycles p/b Pure Ta
9 Diane Schleicher
10 Wendy Gardiner North Georgia Cycling Association,
11 Alexsandra Vasilieva
Finishers: Cat 4: 6   Cat 5: 3   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Madeline Pearce Prima Tappa Cycling p/b Mansfield O
2 Haley Smith
3 Darya Matafonova
4 Stacy Robinson L5Flyers Cycling Team
5 Morgan Loren
6 Jennifer Scheinfeld L5Flyers Cycling Team
Finishers: Cat 3: 4   Cat ?: 2