Log In
Baker City Cycling Classic: Stage 3 - BCCC Time Trial • Jun 24 2017
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
Clear, 77 degrees, wind 6 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Corbin Hudacek 0:00:00
2 Chris Sarrett 0:00:25
3 James Lavelle 0:00:29
4 Brandon Nied 0:00:32
5 Calon Russell Therapeutic Associates Racing p/b P 0:00:33
6 Austin Guyette 0:00:33
7 Paul Hynes Therapeutic Associates of Central O 0:00:36
8 Benjamin Brainard Flywheel Bicycle Solutions 0:00:36
9 Aaron Mcclintock Therapeutic Associates Racing p/b P 0:00:42 Teammate Top 5: Calon Russell
10 Jonathan Macdonald 0:00:52
11 Cristian Fuentes Therapeutic Associates Racing p/b P 0:00:54 Teammate Top 5: Calon Russell
12 Brian Kohagen 0:00:59
13 Ryan Menze Team Oregon presented by Laurelwood 0:01:02
14 Adrian Bosch Flywheel Bicycle Solutions 0:01:06
15 Sean Hollenbeck Team Oregon presented by Laurelwood 0:01:13
16 Scott Allen 0:01:15
17 Brian Mcclain 0:01:18
18 Adam Johnston 0:01:22
19 Nick Gibb 0:01:27
20 Elias Lawson Flywheel Bicycle Solutions 0:01:41
21 Matt Cusack 0:01:48
22 Bevan Moss 0:01:48
23 Scott Scholz Therapeutic Associates Racing p/b P 0:01:50 Teammate Top 5: Calon Russell
24 Andy Anderson 0:01:55
25 Joshua Nelson 0:02:08
26 Matthew Swartwout 0:02:08
27 Max Lawson Flywheel Bicycle Solutions 0:02:16
28 Rich Julyan Team Cycle Sport 0:02:16
29 Zachary Johnson Allegro Cyclery 0:02:21
30 Xander Viray Team Oregon presented by Laurelwood 0:02:22
31 Kristopher Celtnieks Hammer Velo 0:02:34
32 Josiah Poler 0:03:09
33 Steven Hewick 0:03:10
34 Alan Barton Olympia Cycling Team 0:03:10
35 Mark Williams Flywheel Bicycle Solutions 0:03:27
36 Joel Crouch Olympia Cycling Team 0:04:31
37 Sawyer B0sch 0:05:29
38 Istvan Takacs Therapeutic Associates Racing p/b P 0:05:49 Teammate Top 5: Calon Russell
39 Kelsey Ramsey Team Oregon presented by Laurelwood 0:24:17
Finishers: Cat 3: 24   Cat 4: 1   Cat 5: 4   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan M levering Sunnyside Sports 0:00:00
2 Erin Harris 0:00:23
3 Christine Edwards 0:00:34
4 Jamie Van beek 0:00:41
5 Alie Larsen 0:01:06
6 Anna Megale 0:01:23
7 Clara Terrell 0:01:45
8 Hazel Gross Team AF 0:02:04
9 Holland Larue Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti 0:02:21
10 Sophie Russenberger 0:03:15
11 Taylor Phillips Olympia Cycling Team 0:03:32
12 Jordan Faulds 0:04:47
13 Erica Menze Team Oregon presented by Laurelwood 0:05:34
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 2   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jason Whitley Team Oregon presented by Laurelwood 0:00:00
2 Justin Lair Fulcrum Properties/WebCyclery 0:00:10
3 Aaron Goodwin Fulcrum Properties/WebCyclery 0:00:43
4 Jason Hardrath 0:00:52
5 Josip Belavic 0:01:08
6 Philippe Gauthier Mettle Cycling 0:01:11
7 Mike Ott Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti 0:01:37
8 Sean Wallace Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti 0:01:49
9 Tsering Alleyne 0:02:24
10 Jonathon Hinkle Therapeutic Associates Racing p/b P 0:02:31
11 David Seymour 0:02:49
12 Jason Rowland 0:02:54
13 John Mcgarry 0:02:55
14 Jorge Kaufmann Team Oregon presented by Laurelwood 0:02:59 Teammate Win: Jason Whitley
15 Paul Roberts 0:03:12
16 Justin Neff 0:03:20
17 Henry Bermet 0:03:47
18 John Wilger 0:03:55
19 Charlie Goldston Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti 0:04:11
20 Brian Dessinger 0:04:39
21 Brian Child 0:04:55
22 Damon Dimick Team Oregon presented by Laurelwood 0:05:01 Teammate Win: Jason Whitley
23 Joe Edelen Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti 0:05:22
24 David Henke 0:05:22
Finishers: Cat 4: 7   Cat 5: 3   Cat ?: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kristi Cutter Sunnyside Sports 0:00:00
2 Kimberley Elder 0:02:15
3 Christy Hawkins Team AF 0:04:30
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tom Lyons 0:00:00
2 Louie Amelburu 0:00:13
3 Mark Schaefer 0:00:34
4 Jason Elder 0:00:39
5 Joel Brazil 0:01:06
6 Andrew Sargent Evolution Racing Team/River City Bi 0:01:10
7 Rob Angelo Evolution Racing Team/River City Bi 0:01:26
8 Jason Grefrath 0:01:29
9 Shawn Howard 0:01:41
10 Matthew Slater Evolution Racing Team/River City Bi 0:01:49
11 Johnathan Edwards 0:01:52
12 Matt Kline Land Shark 0:01:55
13 Mark Shimahara 0:01:57
14 Maikey Lopera 0:02:08
15 Michael Benno Grixsen Brewing p/b West End Bikes 0:02:09
16 Mark Weideman 0:02:33
17 Eric Sheagley Grixsen Brewing p/b West End Bikes 0:02:46
18 Shane Savage 0:02:59
19 Roger Lee 0:03:26
20 Lance Haag 0:03:44
21 Steve Schwaeber Grixsen Brewing p/b West End Bikes 0:05:09
22 Chris Butler 0:05:15
23 Nick Duckstein 0:05:29
24 Shane Fletcher Grixsen Brewing p/b West End Bikes 0:06:39
25 Larry Jackson 0:07:39
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 11   Cat 3: 4   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christine A holland Portland Bicycle Studio 0:00:00
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Greg Steele Audi 0:00:00
2 Robert Tornai Audi 0:00:21 Teammate Win: Greg Steele
3 Erik Young 0:00:38
4 Scott Peterson Monster Media Racing p/b Cyclesoles 0:00:42
5 Michael Moody Team Cycle Sport 0:00:47
6 Tim Mineo Portland Velo Racing 0:01:25
7 Joseph Tysoe Portland Velo Racing 0:01:38
8 John Hatfield Audi 0:01:42 Teammate Win: Greg Steele
9 Steven R holland 0:01:50
10 Scott Monett 0:02:02
11 Matt Mallet 0:02:02
12 Brett Ensor Team Oregon presented by Laurelwood 0:02:11
13 Doug Palmer Half Fast Velo presented by Ninkasi 0:02:22
14 Kurt Friederich 0:02:30
15 G Boyd tarin 0:02:44
16 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi 0:02:54
17 John Kenney Team Oregon presented by Laurelwood 0:02:54
18 Keith Sollers 0:02:55
19 David Saltzberg Therapeutic Associates Racing p/b P 0:03:32
20 Steve Popp Team Oregon presented by Laurelwood 0:03:35
21 Mark Spencer Allegro Cyclery 0:03:39
22 Karl Mobbs Audi 0:03:43 Teammate Win: Greg Steele
23 Ken James Half Fast Velo presented by Ninkasi 0:03:44
24 Mahana Fisher 0:04:04
25 Demian Bailey 0:04:10
26 David Hart Therapeutic Associates Racing p/b P 0:04:18
27 Roberto Castro 0:04:52
28 Jonathan Sharp 0:04:57
29 Jarred Blankenship 0:04:59
30 Michael Austin 0:05:03
31 Tom Kelly 0:05:46
32 David Long 0:06:37
33 Jeff Hollister Team Oregon presented by Laurelwood 0:06:48
34 Tony Pawley Team Tomato 0:06:58
35 Bukie Mabayoje BBC Bike Gallery Continental 0:08:11
Finishers: Cat 3: 8   Cat 4: 5   Cat 5: 7   Cat ?: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Julie Ann smith-simonsen Sweetpea Ladies Auxiliary 0:00:00
DNF ? ?
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Isiah Newkirk 0:00:00
2 Dan Bryant 0:00:03
3 Nigel Kinney 0:00:10
4 Daniel Lincoln Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 0:00:10
5 Wilson Tran 0:00:22
6 Justin Homewood 0:00:25
7 Kai Applequist 0:00:25
8 Emile De rosnay 0:00:27
9 Colin Gibson Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 0:00:33 Teammate Top 5: Daniel Lincoln
10 Christopher Bagg Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 0:00:41 Teammate Top 5: Daniel Lincoln
11 Jack Duncan 0:00:42
12 Joseph Garey 0:00:43
13 Galen Mittermann Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 0:00:49 Teammate Top 5: Daniel Lincoln
14 David Christenson 0:00:49
15 Allan Schroeder 0:00:51
16 Josh Howard 0:00:54
17 Rob Smallman 0:00:56
18 Trevor Spahr Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 0:00:59 Teammate Top 5: Daniel Lincoln
19 Steven Wilssens 0:01:00
20 Anthony Fitch 0:01:01
21 Johnathan Crandall Team Oregon presented by Laurelwood 0:01:03
22 Mario Zamora 0:01:06
23 Chris Wyman 0:01:09
24 Rex Roberts 0:01:14
25 Paul Bourcier Grixsen Brewing p/b West End Bikes 0:01:20
26 Robert Pasco 0:01:27
27 Keaton Rich 0:01:28
28 Robin Warman Portland Bicycle Studio 0:01:29
29 Jeremy Russell River City Bicycles 0:01:36
30 Trevor Jackson 0:01:37
31 Erik Brockhoff 0:01:39
32 Normand Richard 0:01:39
33 Cory Ostertag 0:01:39
34 Phillip Kearns Team Oregon presented by Laurelwood 0:01:41
35 Ryan Golbeck 0:01:44
36 Jeff Crawford Therapeutic Associates Racing p/b P 0:01:44
37 Dakota Gracey 0:01:45
38 Zhaolong Wu Team Oregon presented by Laurelwood 0:01:46
39 Jeremy Ward 0:01:52
40 Kent Ross Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 0:01:53 Teammate Top 5: Daniel Lincoln
41 Kelsey Backen 0:01:53
42 Maxim Ellison 0:01:58
43 Kyle Roberts Showers Pass Racing Team 0:02:00
44 John Garbo 0:02:02
45 Alex Fraser-maraun 0:02:03
46 Jason Boynton 0:02:06
47 Joe Stewart 0:02:06
48 Preston Weeks 0:02:08
49 David Kuhns Team Oregon presented by Laurelwood 0:02:17
50 Kyle Berg Holtey Law p/b Peak Condition 0:02:30
51 William Erik hofland Therapeutic Associates Racing p/b P 0:02:32
52 Justin Rose 0:02:38
53 Cameron Clark Team Oregon presented by Laurelwood 0:02:50
54 Emmett Culp Team Oregon presented by Laurelwood 0:02:53
55 Scott Wannop 0:02:54
56 Austin Arguello 0:03:08
57 Ivan Rivas 0:03:09
58 Andrew Frank 0:03:09
59 Kyle Mensing Showers Pass Racing Team 0:03:26
60 Zachary Schoenfelder 0:03:44
61 Isaac Niles 0:04:02
62 Brendan Cowley 0:04:58
63 Cliff Heaberlin River City Bicycles 0:05:15
64 Felipe Nystrom 0:05:21
65 Tanner Soelberg 0:05:23
66 Mike Kath 0:05:32
67 Tim Reinhart River City Bicycles 0:05:37
68 John Morehouse Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 0:06:10 Teammate Top 5: Daniel Lincoln
69 Evan Murphy 0:06:24
70 Nathan Dills 0:06:30
71 Brandon Lynch 0:07:52
72 Harrison Harb Guinness Cycling Team 0:07:59
73 Joseph Dengel Dr Will Bar p/b Atmosera 0:08:54
74 Gabriel Keck 0:09:15
75 Thomas Millar 0:10:29
76 Todd Meier 0:10:56
77 Stephen Bedford Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 0:11:07 Teammate Top 5: Daniel Lincoln
78 Ian Megale 0:13:48
Finishers: Cat 1: 27   Cat 2: 23   Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 23  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Julie Cutts Monster Media Racing p/b Cyclesoles 0:00:00
2 Rachel Lee Therapeutic Associates Racing p/b P 0:01:13
3 Rachel Holzer 0:01:57
4 Annick Chalier Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti 0:02:02
5 Mallory Miller Portland Bicycle Studio 0:02:40
6 Sophie Andrews Portland Bicycle Studio 0:03:05
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 5