Log In
The Eddy - The NJ State Championship • Jul 29 2017
Mostly Cloudy, 70 degrees, wind 12 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Szymon Niemotko Central Jersey Cycling Team 35:18
2 Chris Yura Honey Stinger Hive 35:30
3 Jeffrey Terebey US Military Endurance Sports 36:00
4 Ryan Pettit VR2209 36:12
5 Pj Bottoms Skylands Cycling 36:23
6 Michael Black QCW Breakawaybikes.com P/B JLVelo 36:32
7 Michael Malavarca Team ProPower Coaching 36:57
8 Tatsuo Imaishi Strictly Bicycles 37:41
8 David Gardiner Pure Energy 37:41
10 Masaharu Ito CRCA / Team VESELKA p/b Cafe Grumpy 37:42
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 1   Cat 3: 5   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Larson 36:15
2 Richard Lavigne 36:30
3 Fred Rica 36:41
4 Silas Clark 36:52
5 David Phimsipasom 37:06
6 Owen Fayle 37:34
7 Hugh Mangum 37:41
8 Justin Gosling 38:10
9 Christopher Scalzo 38:28
10 Coveny Ian 38:58
11 Brian Barringer 39:06
12 Arnaud Demoncheaux 39:54
13 Hunter Simpson 39:59
14 Philip Mania 40:04
14 Carlos Gabriel acajabon 40:04
16 Kevin Light 40:11
17 Justin Capetola 40:18
18 Mark Jorgensen 40:42
19 Jeff Lamb 40:59
20 George Miller 41:00
21 Eddie Baker 41:05
22 Chris Dawson 41:22
23 Norman Walker 41:49
24 Kevin Eng 42:06
25 Michael Beasley 43:31
26 Simon Miller 44:37
27 Brandon Loreti 46:30
28 Michael Debruin 47:39
29 James Duffy 51:17
30 Alfred Howard 54:20
31 David Doherty DNS/DNF
31 Scott Sweeney DNS/DNF
31 Timothy Downs DNS/DNF
Finishers: Cat 4: 10   Cat 5: 20   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Parry Team Somerset 54:35
2 Timmy Downs Dover Downs Racing DNS/DNF
Finishers: Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Will Tikiob Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 41:01
2 Noah Jerris Team Somerset 42:41
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aidan Duffy Team Somerset 40:23
2 Aaron Wu 42:31
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Frank P villani Team Somerset 51:58
2 Skylar Grey Century Road Club of America 58:12
Finishers: Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andreas Runggatscher FinKraft Cycling Team 34:49
2 John Cullinan Bicycle Depot 35:28
3 David Gardner TorcUP cycling 35:54
4 Brian Lariviere Cycle Craft/Bulldogs 36:04
5 Timothy Hall Bridge Velo 37:43
6 Rodrigo Rubiano Westwood Velo 40:31
7 John Piper VR2209 40:45
8 Michael Grey Century Road Club of America 41:16
9 Chris Labudde Tenafly Bicycle Workshop 43:06
10 Ronald Malone TOMBC DNS/DNF
10 Peter Obrien Firehouse Cycles DNS/DNF
10 Fred Rica High Gear/Trek/WW DNS/DNF
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 6   Cat 4: 2   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ralf Warmuth Team SRG 36:02
2 David Hussey Cycles 54 / Xrcel 36:13
3 Glenn Babikian Finkraft Cycling Team 36:14
4 Eric Anderson Team Somerset 36:45
5 Gary Steinberg Brauer / Mick Management 37:22
6 Jere Ballard South Mt Velo Club 38:23
7 Nicholas Tsapatsaris ORIGIN Performance Training Systems 38:35
8 Paul Bonfantino 38:39
9 Don Schatz High Gear Cyclery/Trek/Watchung Whe 39:04
10 Gregory Danielewicz Guy's Racing Club 39:14
11 Mark Curran Knapps Cyclery Racing P/B Endurowor 39:31
12 Martin Jones 40:10
13 Robert Maxted Cycles 54 / Five Four Sports 41:34
14 Drew Davala VR2209 45:14
15 Thaddeus Newnam PA Masters 48:53
16 Scott Maclean 0 55:20
17 Christopher Byrne BYRNE International LLC 1:00:54
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 7   Cat 4: 6   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Doug O'Neill CRCA/Deno's Wonder Wheel 36:48
2 Richard Kazimir Century Road Club of America 38:03
3 Kurt Heine 38:34
4 Michael Wilpizeski QCW Cycling p.b. Breakawaybikes.com 38:39
5 Andrew Buchanan Team Cycle Solutions 38:45
6 Mark Mccarthy PITTSFORD PAINTING/TREK/TOWPATH BIK 39:09
7 David Prodorutti West Chester Cycling Club 40:25
8 Richard Maynard Amoroso's Racing Team/Tri State Vel 41:00
9 Joe Saling Team Somerset 43:18
10 Tim Hassall Woolco Foods 43:38
11 Arthur Noland Colavita Racing 44:20
12 Robert Sands Evolution / Flahutes Sports Club 46:19
13 Albert Sayers Team Pro Power Coaching 46:22
14 Ismael Reyes Liberty Cycle 46:39
15 James Chahalis Showcase Wood Flooring 46:46
16 George Trapierakis 50:35
17 Mike Brent Somerset Wheelmen 52:55
18 Daniel Stern DNS/DNF
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 6   Cat 4: 3   Cat 5: 5   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ann marie Miller CRCA/NY Vision Group-Fuoriclasse Ra 41:57
2 Elizabeth Tyrell Team Somerset 42:00
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Julia Franco Liberty Cycle 42:52
2 Sarah Mellies Westwood Velo 45:12
3 Danielle Ferland Team EPS/CSS p/b Shebell & Shebell 45:45
4 Beth Manning Pure Energy Racing 46:55
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Katerina Talanova 48:59
2 Michaela Tsapatsaris ORIGIN Performance Training Systems 55:14
3 Katharine Byrne BYRNE International LLC 1:04:39
Finishers: Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Vanessa Romano T-TOWN ELITE 47:26
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Caryl Gale CRCA/Breakaway Courier/Boomer 41:56
2 Diane Sagnella Team FEC p/b Trek Bikes 44:04
3 Deborah Dworsky Karma Racing Team 46:04
4 Ellen Moses CRCA/Rockstar Games DNS/DNF
5 Marjory Mccoy PSRacing/BTB DNS/DNF
Finishers: Cat 2: 2   Cat 4: 3