Log In
Tour of Little Switzerland - TT • Jul 29 2017
Clear, 75 degrees, wind 7 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alex Bedinghaus Trek Midwest Team 10:23.0
2 Josh Fangman Brazen Dropouts Cycling Team 10:26.9
3 Samuel Janisch ISCorp Cycling 10:38.1
4 George Hyland Polish & Slavic FCU International C 10:40.3
5 Eric Staats Brazen Dropouts Cycling Team 10:40.6
6 Mariusz Czarnomski Polish & Slavic FCU International C 10:42.5
7 Derek Landwehr Brazen Dropouts Cycling Team 10:45.4 Teammate Top 5: Josh Fangman
8 Tim Vanderjeugd 10:50.8
9 Andrew Hellpap Brazen Dropouts Cycling Team 10:51.6 Teammate Top 5: Josh Fangman
10 Tony Lemke Trek Midwest Team 10:52.6 Teammate Win: Alex Bedinghaus
11 Ben Grabow Brazen Dropouts Cycling Team 10:55.0 Teammate Top 5: Josh Fangman
12 Juan Esteban tapiero bernal BELGIANWERKX 11:06.9
13 Kenny Peterson Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop 11:18.6
Finishers: Cat 3: 10   Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Farrell 10:40.3
2 Daniel May 10:43.8
3 Craig Chinchilla jr Team Got Wind? 10:45.4
4 David Swanson Bike Haven Race Team 10:49.4
5 Nathan Erck Team Wheel & Sprocket 11:05.2
6 Robert Evert 11:12.8
7 Brian Oliver Brazen Dropouts Cycling Team 11:15.4
8 Kevin Sparks Brazen Dropouts 11:16.5
9 Nicholaos Demas Tower Racing 11:20.6
10 Drew Bublitz 11:22.7
11 Tim Stieve 11:22.9
12 Lee Prouty Brazen Dropouts Cycling Team 11:27.4
13 Eric Whaylen Brazen Dropouts 11:27.4
14 Steven Wangen 11:37.2
15 Justin Blumer 11:39.0
16 Erik Strahler Brazen Dropouts Cycling Team 11:42.8
17 Ryan Lemke ISCorp Cycling 11:59.3
18 Kenny Kemp Brazen Dropouts Cycling Team 12:33.0
19 Mark Framness Diablo Cycling 13:16.5
Finishers: Cat 4: 8   Cat 5: 9   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kris Endicott BSB Cycling 11:29.7
2 Ben Reeve Brazen Dropouts Cycling Team 11:35.1
3 Benjamin Plumb 11:35.1
4 Stephen Bonneau xXx Racing 11:36.6
5 Daniel Saracino 13:04.2
6 Stefan Herdeg 14:51.2
Finishers: Cat 5: 4   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joe Goettl 09:29.6
2 Zach Nehr Storck-CCN 09:37.3
3 Bryan Fosler 801 W. Madison 09:41.3
4 Micah Moran 801 W. Madison 09:59.7
5 Caleb Kitzerow Great Dane Velo Club p/b Capital Br 10:00.2
6 Julian Toumey Great Dane Velo Club p/b Capital Br 10:01.0
7 Tristan Schouten 10:01.0
8 Seth Eckert 801 W. Madison 10:02.7 Teammate Top 5: Bryan Fosler
9 Anthony Vicino INTENT 10:06.6
10 Ryan Bodge 801 W. Madison 10:07.1 Teammate Top 5: Bryan Fosler
11 Michael Swart Great Dane Velo Club p/b Capital Br 10:11.6 Teammate Top 5: Caleb Kitzerow
12 Chase Wark Apollo Velo 10:14.8
13 Jack Niewold Apollo Velo U25 10:17.2
14 Daniel Lawrence 10:20.0
15 Tristan Petsch-horvath Great Dane Velo Club p/b Capital Br 10:21.5 Teammate Top 5: Caleb Kitzerow
16 Adam Biwan Bicycles Plus Racing 10:24.9
17 Brian Rach KS Energy Services / MOSH / Team Wi 10:25.8
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 10   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jamani Bergh Junior Dropouts 12:39.4
2 Keegan Miller 12:45.9
3 Sam Naggatz Junior Dropouts 13:06.8 Teammate Win: Jamani Bergh
4 Jonathan Chinchilla Team Got Wind? 13:46.4
Finishers: Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nicholas Labbe The Pony Shop 14:00.2
2 Owen West Kenosha Kutters 14:35.3
3 Cameron Leighty Kenosha Kutters 15:50.8
4 Henry West Kenosha Kutters 16:37.1
Finishers: Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Revere Greist Great Dane Velo Club p/b Capital Br 09:39.0
2 Robert Berry BELGIANWERKX 09:51.6
3 Jordan Roessingh ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI 10:15.6
4 Andrzej Krzysiak Polish & Slavic FCU International C 10:29.6
5 Brian Turany Hollander Benelux Racing 10:29.9
6 Derek Moran Gryphon Velo Racing 11:31.0
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Peter Nelson 10:26.5
2 Ryan Foley Scarlet Fire Racing 10:49.9
3 David Studner Trek Midwest Team 10:52.3
4 Justin Rivas Team Velocause 10:57.3
5 Lance Schroth Team Wheel & Sprocket 11:12.9
6 Peter Reinhard 11:16.5
7 Mark Misicko Tower Racing 11:27.4
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dean Lazenby Great Dane Velo Club p/b Capital Br 10:11.6
2 Gene Tolli 10:14.1
3 William Gorton Revolution Racing Cycling Team 10:37.3
4 Daniel Vanderweide Great Dane Velo Club p/b Capital Br 10:38.4 Teammate Win: Dean Lazenby
5 Michael Meteyer Trek Midwest Team 10:40.1
6 Michael Mayer Trek Midwest Team 10:47.2
7 Mark Badger Brazen Dropouts Cycling Team 11:40.5
8 Daniel Valenza Great Dane Velo Club p/b Capital Br 11:40.7 Teammate Win: Dean Lazenby
9 Tim Skinner 11:53.8
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 3   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anne Mayer Trek Midwest Team 11:21.3
2 Erin Feldhausen Trek Midwest Team 11:53.5 Teammate Win: Anne Mayer
3 Caitlin Neuman Brazen Dropouts Cycling Team 11:54.6
4 Jane Landretti Trek Midwest Team 12:01.7 Teammate Win: Anne Mayer
5 Luci Olewinski 12:04.3
6 Amanda Mack Trek Midwest Team 12:06.2 Teammate Win: Anne Mayer
7 Donna Gallardo Team Velocause 12:14.7
8 Harper Beasley Brazen Dropouts Cycling Team 12:14.7 Teammate Top 5: Caitlin Neuman
9 Jodie Prestine ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI 12:15.4
10 Kristina Caudle BFF Bikes 12:26.4
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 7   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jasmin Welter BFF Bikes 12:00.8
2 Olivia Cope Brazen Dropouts Cycling Team 13:00.6
3 Beth Billing Bloomington Cycle Racing Team 13:04.9
4 Amber Shesler 14:05.6
5 Lisa Hilleren BFF Bikes 14:35.0 Teammate Win: Jasmin Welter
6 Margaret Mcgill BFF Bikes 14:57.5 Teammate Win: Jasmin Welter
7 Gale Hellpap Brazen Dropouts Cycling Team 15:08.5 Teammate Top 5: Olivia Cope
Finishers: Cat 4: 6   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lydia Chinchilla Team Got Wind? 13:04.0
2 Kensa Koeppen Team Wheel & Sprocket 14:11.4
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 1