Log In
Texas Time Trial State Championship • May 21 2017
Clear, 81 degrees, wind 7 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brandon Adame 1:02:04
1 Trent Stephens Shama Cycles 1:02:04
2 Andrew Young Shama Cycles 1:05:23
2 Paul Shields 1:05:23
3 Lisa Thompson 1:12:37
3 Emma Kosciak 1:12:37
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Phillips FRESH Racing 0:54:06
1 Chadley Wallace FRESH Racing 0:54:06 Teammate Win: Brian Phillips
1 Brian Vanorman FRESH Racing 0:54:06 Teammate Win: Brian Phillips
1 Jeffrey Mayhall FRESH Racing 0:54:06 Teammate Win: Brian Phillips
2 Drew Yoder Shama Cycles 0:55:03
2 Alejandro Ramirez 0:55:03
2 Gradyn Comfort Shama Cycles 0:55:03 Teammate Top 5: Drew Yoder
2 Jose Baker Shama Cycles 0:55:03 Teammate Top 5: Drew Yoder
3 Hai Pham Texas Pro Health Racing 0:55:42
3 James Perrin Bike Barn (Texas) 0:55:42
3 Christopher Sims Texas Pro Health Racing 0:55:42
3 Franz Elliott Bike Barn (Texas) 0:55:42
Finishers: Cat 3: 7   Cat 4: 4   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Josafat Jaime Southwest Cycling Club Racing 0:54:18
1 Khalid Alrashed Southwest Cycling Club Racing 0:54:18 Teammate Win: Josafat Jaime
1 Bill Thomas Southwest Cycling Club Racing 0:54:18 Teammate Win: Josafat Jaime
1 Kenneth Petersen Southwest Cycling Club Racing 0:54:18 Teammate Win: Josafat Jaime
2 Benjamin Proko 0:55:20
2 Ryan Snapp 0:55:20
2 Jimmy Price 0:55:20
2 Colin Caughran 0:55:20
3 Antonio Colmenares 0:58:43
3 Franz Carstens 0:58:43
3 Garrick Malone 0:58:43
3 Ricardo Suarez 0:58:43
4 Ino Sofjan Northwest Cycling Club 1:11:59
4 Kerilyn Scoville Northwest Cycling Club 1:11:59
4 Alexander Bartz Northwest Cycling Club 1:11:59
4 Evan Roberts Northwest Cycling Club 1:11:59
5 Andrea Morris Northwest Cycling Club 1:24:52
5 Mona Lincoln Northwest Cycling Club 1:24:52
5 Brad Bortz Northwest Cycling Club 1:24:52
5 Ruth Villarreal Northwest Cycling Club 1:24:52
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 10   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joseph Chevalier 0:55:40
1 Andrew Cashion 0:55:40
1 Chad Smith 0:55:40
1 Hunter Shelton 0:55:40
2 Ryan Moore 0:56:01
2 Jonathan Browning FRESH Racing 0:56:01
2 Richard Bragg 0:56:01
2 Sean Kwiatek 0:56:01
3 Mark Barr 0:59:31
3 Jarrett Hubert 0:59:31
3 Steve Schnell 0:59:31
3 Rob King 0:59:31
4 Derek Cheung 1:06:29
4 Barry Fisher 1:06:29
4 Nefdavid Torres 1:06:29
4 Nathan Eguia 1:06:29
Finishers: Cat 5: 7   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jack Makohon Rockwall Racing 0:15:12
1 Seth Inurrigarro Rockwall Racing 0:15:12 Teammate Win: Jack Makohon
1 Beckett Tooley Dallas Racing 0:15:12
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joshua Lim Northwest Cycling Club 0:30:28
1 Luke Rucker Northwest Cycling Club 0:30:28 Teammate Win: Joshua Lim
1 Alexander Bartz Northwest Cycling Club 0:30:28 Teammate Win: Joshua Lim
2 Paige Zizka Northwest Cycling Club 0:30:35 Teammate Win: Joshua Lim
2 Evan Roberts Northwest Cycling Club 0:30:35 Teammate Win: Joshua Lim
2 Brian Luciano Northwest Cycling Club 0:30:35 Teammate Win: Joshua Lim
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joshua Gibson Northwest Cycling Club 0:32:29
1 Alec Hernandez Northwest Cycling Club 0:32:29 Teammate Win: Joshua Gibson
1 Jack Chipman Northwest Cycling Club 0:32:29 Teammate Win: Joshua Gibson
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Danielle Scoville Northwest Cycling Club 0:23:01
1 Luke Chipman Northwest Cycling Club 0:23:01 Teammate Win: Danielle Scoville
1 Liam Osbon Northwest Cycling Club 0:23:01 Teammate Win: Danielle Scoville
Finishers: Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Jackson Southwest Cycling Club Racing 0:56:21
1 Alex De'ath Southwest Cycling Club Racing 0:56:21 Teammate Win: Brian Jackson
1 Paul Whipp 0:56:21
1 Jonathan Read Southwest Cycling Club Racing 0:56:21 Teammate Win: Brian Jackson
2 Felipe Payet Bat City Cycling 0:56:30
2 David Callahan Bat City Cycling 0:56:30
2 Barry Conlon Bat City Cycling 0:56:30 Teammate Top 5: Felipe Payet
2 Andrew Martin Bat City Cycling 0:56:30 Teammate Top 5: Felipe Payet
3 Todd Finley Crest/RBM Cycling 0:56:52
3 Mike Goppert Crest/RBM Cycling 0:56:52
3 Jeffrey Waller Crest/RBM Cycling 0:56:52
3 Greg Gibbs Crest/RBM Cycling 0:56:52
4 Ino Sofjan Northwest Cycling Club 0:57:00
4 Daniel Scoville Northwest Cycling Club 0:57:00
4 David Roberts Northwest Cycling Club 0:57:00
4 John Impey 0:57:00
5 Brent Neal Northwest Cycling Club 0:58:52
5 Tilfas Perry Northwest Cycling Club 0:58:52
5 Mark Livingston Northwest Cycling Club 0:58:52
5 Jesus Guerra Northwest Cycling Club 0:58:52
6 Geoff Donnelly Northwest Cycling Club 1:08:41
6 Johnny Barham Northwest Cycling Club 1:08:41
6 Ronald Breitwieser ii Northwest Cycling Club 1:08:41
6 Gregory Smith Northwest Cycling Club 1:08:41
7 David Harman Northwest Cycling Club 1:15:50
7 Dawnyce Schutz Northwest Cycling Club 1:15:50
7 Terese Joubran Northwest Cycling Club 1:15:50
7 James Monroig Northwest Cycling Club 1:15:50
Finishers: Cat 4: 15   Cat 5: 11   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kenny York Bike Barn (Texas) 0:52:19
1 Brent Turner Bike Barn (Texas) 0:52:19 Teammate Win: Kenny York
1 Greg Binion Bike Barn (Texas) 0:52:19 Teammate Win: Kenny York
1 Wallace Groda Bike Barn (Texas) 0:52:19 Teammate Win: Kenny York
2 Patrick Dougherty Team Elevate Racing 0:53:20
2 John Kelley Team Elevate Racing 0:53:20
2 Stephen Nold Team Elevate Racing 0:53:20 Teammate Top 5: Patrick Dougherty
2 James Newsom Team Elevate Racing 0:53:20 Teammate Top 5: Patrick Dougherty
3 Jason Guzak DNA Cycling pb Onion Creek Volkswag 0:53:42
3 Kevin Schaefer DNA Cycling pb Onion Creek Volkswag 0:53:42
3 Troy Kimball DNA Cycling pb Onion Creek Volkswag 0:53:42
3 Tim Granshaw DNA Cycling pb Onion Creek Volkswag 0:53:42
4 Gary Derheim Crest/RBM Cycling 0:53:48
4 Philip Butler Crest/RBM Cycling 0:53:48
4 Brad Flachsbart Crest/RBM Cycling 0:53:48
4 John Murazak Crest/RBM Cycling 0:53:48
5 John Pickering 0:53:56
5 Glen Watson Bike Barn (Texas) 0:53:56 Teammate Win: Kenny York
5 Todd Mitchell Bike Barn (Texas) 0:53:56 Teammate Win: Kenny York
5 Casey Gudgell Texas Pro Health Racing 0:53:56
6 Brent Moulder 0:55:02
6 Geoffrey Johns Rockwall Racing 0:55:02
6 Craig Keane Rockwall Racing 0:55:02
6 Rhett Mckeller Cadence Cyclery 0:55:02
7 Robert Mccallum Northwest Cycling Club 0:55:37
7 Kevin Franklin Northwest Cycling Club 0:55:37
7 Mike Faber A Bloc 0:55:37
7 Jeff Kohn Northwest Cycling Club 0:55:37
8 Edvin Ordonez Crest/RBM Cycling 0:57:51
8 Tom Hauk Crest/RBM Cycling 0:57:51
8 Willem Van der gryp Crest/RBM Cycling 0:57:51
8 Robert Heatley Crest/RBM Cycling 0:57:51
9 Kevin Duncan Northwest Cycling Club 1:01:30
9 Lawrence Ocampo Northwest Cycling Club 1:01:30
9 Pat Luciano Northwest Cycling Club 1:01:30
9 John Taylor Northwest Cycling Club 1:01:30
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 9   Cat 3: 10   Cat 4: 9   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Darrell Hull A Bloc 0:52:02
1 Doug Schwegel A Bloc 0:52:02 Teammate Win: Darrell Hull
1 Michael Ereli A Bloc 0:52:02 Teammate Win: Darrell Hull
1 Scott Munroe A Bloc 0:52:02 Teammate Win: Darrell Hull
2 Mike Herrick McKinney Velo Club 0:59:44
2 Bill Shirer McKinney Velo Club 0:59:44
2 Jonathan Garrett Windsor Door Racing 0:59:44
2 Jeffry Fene McKinney Velo Club 0:59:44 Teammate Top 5: Mike Herrick
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 4   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Val Lincecum Southwest Cycling Club Racing 0:27:21
1 Charlie Johnson Southwest Cycling Club Racing 0:27:21 Teammate Win: Val Lincecum
1 David Lawrence Southwest Cycling Club Racing 0:27:21 Teammate Win: Val Lincecum
2 C Gary barnes Colavita Racing, Inc. 0:28:12
2 Mike Hogan Northwest Cycling Club 0:28:12
2 Clif Cassidy Colavita Racing, Inc. 0:28:12
3 Nancy Kotinek Northwest Cycling Club 0:34:46 Teammate Top 5: Mike Hogan
3 Barbara Wu Northwest Cycling Club 0:34:46 Teammate Top 5: Mike Hogan
3 John Walker Northwest Cycling Club 0:34:46 Teammate Top 5: Mike Hogan
4 Gary Alexander Northwest Cycling Club 0:42:02 Teammate Top 5: Mike Hogan
4 Jeanette Tyler Northwest Cycling Club 0:42:02 Teammate Top 5: Mike Hogan
4 Sara Green Northwest Cycling Club 0:42:02 Teammate Top 5: Mike Hogan
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 8   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Fred Vogt 0:32:05
1 Thomas Hall 0:32:05
1 Tommy Cole Matrix Cycling Club 0:32:05
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lucas Bourgoyne 0:50:05
1 John Wilmeth Bike Barn (Texas) 0:50:05
1 Jason Bentley Bat City Cycling 0:50:05
1 Grant Koontz DNA Racing 0:50:05
2 Mark Baerd Elevate Elite Cycling Team 0:51:15
2 Mario Arroyave Elevate Elite Cycling Team 0:51:15
2 Kyle Sigl Elevate Elite Cycling Team 0:51:15 Teammate Top 5: Mark Baerd
2 Fred Vincent Elevate Elite Cycling Team 0:51:15 Teammate Top 5: Mark Baerd
3 Clay Emge FRESH Racing 0:51:48
3 Nathan Lesniewski FRESH Racing 0:55:48
3 Seth Cooke FRESH Racing 0:51:48
3 Paul Detwiler FRESH Racing 0:51:48
4 Eric Larson 0:54:02
4 Ruarri Day-stirrat 787 Racing 0:54:02
4 Kenny York Bike Barn (Texas) 0:54:02 Teammate Top 5: John Wilmeth
4 Sean Dolan Northwest Cycling Club 0:54:02
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 5   Cat 3: 2   Cat 4: 3   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jenna Cheyenne meyer 0:58:27
1 Joseph Matta Team Spincycle 0:58:27
2 Brad House Mirage 1:02:48
2 Mary Hall 1:02:48
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lisa Shaw Southwest Cycling Club Racing 1:02:02
1 Jen Ingram 1:02:02
1 Jenny Griffin Southwest Cycling Club Racing 1:02:02 Teammate Win: Lisa Shaw
1 Margaret Crawford Southwest Cycling Club Racing 1:02:02 Teammate Win: Lisa Shaw
2 Nancy Kotinek Northwest Cycling Club 1:03:08
2 Brid Mahony Northwest Cycling Club 1:03:08
2 Kathy Garrett Northwest Cycling Club 1:03:08 Teammate Top 5: Nancy Kotinek
2 Laurie Poe Northwest Cycling Club 1:03:08 Teammate Top 5: Nancy Kotinek
3 Jennifer Alpard 1:05:31
3 Maria Carstens 1:05:31
3 Christina Willis 1:05:31
3 Nola Zwarich 1:05:31
4 Paige Delizio 1:09:51
4 Carolina Enockson Haute Wheels Racing 1:09:51
4 Istra Bauza Haute Wheels Racing 1:09:51
4 Sri Johnson Haute Wheels Racing 1:09:51
5 Aleta Hansen Northwest Cycling Club 1:29:37 Teammate Top 5: Nancy Kotinek
5 Gail Scruggs Northwest Cycling Club 1:29:37 Teammate Top 5: Nancy Kotinek
5 Sabrina Strawn Northwest Cycling Club 1:29:37 Teammate Top 5: Nancy Kotinek
5 Jane Whatley Northwest Cycling Club 1:29:37 Teammate Top 5: Nancy Kotinek
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 12   Cat 5: 6   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jennifer Wagner Team Elevate Racing 0:55:42
1 Amber smolik Shama cycles Team Elevate Racing 0:55:42 Teammate Win: Jennifer Wagner
1 Christie Tracy ATC Racing 0:55:42
1 Emily Vandyken Team Elevate Racing 0:55:42 Teammate Win: Jennifer Wagner
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ashley Lesniewski Shama Cycles 1:00:03
1 Christy Richbourg FRESH Racing 1:00:03
1 Pamela Ferguson Haute Wheels Racing 1:00:03
1 Rachel Olson 1:00:03
2 Anne Flanagan ATC Racing 1:01:03
2 Marla Briley ATC Racing 1:01:03
2 Melissa Ruthven ATC Racing 1:01:03 Teammate Top 5: Anne Flanagan
2 Britta Simms 1:01:03
3 Joy Brott Gritty Teeth Racing p/b Tri-City Bi 1:01:11
3 Angela Man Shama Cycles 1:01:11 Teammate Win: Ashley Lesniewski
3 Melissa Kuliska 1:01:11
3 Debbie Randall Bike Barn (Texas) 1:01:11
4 Carol Morelan Crest/RBM Cycling 1:04:48
4 Juhi Shah Dallas Racing 1:04:48
4 Kellie Nelson Crest/RBM Cycling 1:04:48
4 Amy Manuel Crest/RBM Cycling 1:04:48
Finishers: Cat 3: 11   Cat 4: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Haley Koop 1:01:56
1 Kate Braybrook 1:01:59
1 Whitley Atkins 1:01:59
1 Meredith Gardner 1:01:59
2 Helen Scott Haute Wheels Racing 1:02:49
2 Lynn Mcgrew 1:02:49
2 Tiffany Johnson Haute Wheels Racing 1:02:49 Teammate Top 5: Helen Scott
2 Rena Brubaker Haute Wheels Racing 1:02:49 Teammate Top 5: Helen Scott
3 Skevi Yoder Shama Cycles 1:06:20
3 Kathrin Milbury Bat City Cycling 1:06:20
3 Michelle Yoder 1:06:20
3 Teri Howell 1:06:20
4 Amanda Gudgell Texas Pro Health Racing 1:08:36
4 Irene Pena 1:08:36
4 Nicole O'brien 1:08:36
4 Laura Gutierrez 1:08:36
5 Heidi Weelborg Northwest Cycling Club 1:11:07
5 Rita Jonas Northwest Cycling Club 1:11:07
5 Alicia Scott Northwest Cycling Club 1:11:07
5 Inna Wirawan Northwest Cycling Club 1:11:07
6 Katherine Lanehughes Northwest Cycling Club 1:13:44
6 Paige Zizka Northwest Cycling Club 1:13:44
6 Katy Gibson Northwest Cycling Club 1:13:44
6 Irene Benavides perez Northwest Cycling Club 1:13:44
7 Jessica Miller Haute Wheels Racing 1:14:10 Teammate Top 5: Helen Scott
7 Mayra Mojica 1:14:10
7 Ericka Barrientos 1:14:10
7 Kara Breedlove Haute Wheels Racing 1:14:10 Teammate Top 5: Helen Scott
Finishers: Cat 4: 16   Cat 5: 6   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cathy Nguyen Haute Wheels Racing 1:15:45
1 Autumn Breese Haute Wheels Racing 1:15:45 Teammate Win: Cathy Nguyen
1 Heidy Ramos Haute Wheels Racing 1:15:45 Teammate Win: Cathy Nguyen
1 Meghan Hayden Haute Wheels Racing 1:15:45 Teammate Win: Cathy Nguyen
2 Selina Aubin Haute Wheels Racing 1:23:53 Teammate Win: Cathy Nguyen
2 Alison Bassity Haute Wheels Racing 1:23:53 Teammate Win: Cathy Nguyen
2 Christy Davis Haute Wheels Racing 1:23:53 Teammate Win: Cathy Nguyen
2 Susan Benton Haute Wheels Racing 1:23:53 Teammate Win: Cathy Nguyen
3 Teresa Cardamone Northwest Cycling Club 1:51:25
3 Jill Boston Northwest Cycling Club 1:51:25
3 Suzanne Freeman Northwest Cycling Club 1:51:25
3 Kim King Northwest Cycling Club 1:51:25
Finishers: Cat 5: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Irene Benavides perez Northwest Cycling Club 0:16:48
1 Mya Duncan Northwest Cycling Club 0:16:48 Teammate Win: Irene Benavides perez
1 Katy Gibson Northwest Cycling Club 0:16:48 Teammate Win: Irene Benavides perez
Finishers: Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Giana Bertagnoli Dallas Racing 0:32:47
1 Noni Bertagnoli Dallas Racing 0:32:47 Teammate Win: Giana Bertagnoli
1 Bridget Tooley Dallas Racing 0:32:47 Teammate Win: Giana Bertagnoli
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2