Log In
Aliquippa Criterium • Jun 5 2011
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Cotter Freddie Fu Cycling Team
2 Andrew Seitz GPOA
3 John Heffner Iron City Bikes
4 Samson Mchugh Pittsburgh Elite Velo
5 Eric Przepierski Presque Isle Cycling Club
6 Steve Bedilion Pittsburgh Elite Velo
7 John Rowley GPOA Teammate Top 5: Andrew Seitz
8 Dan Greene Iron City Bikes Teammate Top 5: John Heffner
9 Unknown Rider
10 Joseph Ruggery Freddie Fu Cycling Team Teammate Win: John Cotter
11 Robert Stumpf GPOA Teammate Top 5: Andrew Seitz
12 Stephen Cummings GPOA Teammate Top 5: Andrew Seitz
13 Mark Briercheck Ag3r
14 Michael Mihalik Freddie Fu Cycling Team Teammate Win: John Cotter
15 Edward Grystar Freddie Fu Cycling Team Teammate Win: John Cotter
16 Jacob Yundt Iron City Bikes Teammate Top 5: John Heffner
17 Daniel Quinlan Carbon Racing
18 Brett Rothmeyer GPOA Teammate Top 5: Andrew Seitz
19 Edward Krall GPOA Teammate Top 5: Andrew Seitz
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 10   Cat 3: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jacob Yundt Iron City Bikes
2 Drew Bercaw Prochain Cycling
3 Douglas Riegner Steel City Endurance
4 Jeffrey Koontz UPMC Cycling Performance
5 Brett Mckay Team Competitive Gear
6 Keith Hower DPS Penn
7 Weston Flickinger Prochain Cycling Teammate Top 5: Drew Bercaw
8 Mike Quigley Steel City Endurance Teammate Top 5: Douglas Riegner
9 Charles Spanjers Pennsylvania State University
10 Francis Hersh Beaver Valley Velo
11 Devin Corboy Pittsburgh Elite Velo
12 Benjamin Stephens Steel City Endurance Teammate Top 5: Douglas Riegner
13 Chas Mcfarland
14 Michael Mihalik Freddie Fu Cycling Team
15 Gregg Shanefelt
16 Travis Wolfe Carnegie Mellon University
17 Joseph Lydic
18 Menachem Brodie
19 Chad Huddy Beaver Valley Velo
20 Unknown Rider
21 Unknown Rider
22 Unknown Rider
23 E Hubstenberger iii Steel City Endurance Teammate Top 5: Douglas Riegner
24 Unknown Rider
25 Jack Neyer Freddie Fu Cycling Team
26 Ben Hay Iron City Bikes Teammate Win: Jacob Yundt
27 Brendan Jones Beaver Valley Velo
28 Unknown Rider
29 Cory Hartman
30 Joseph Biss Beaver Valley Velo
31 Nehemiah Mchugh Allegheny Cycling Association
Finishers: Cat 3: 17   Cat 4: 9   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matt Seguin East End Cycling Club
2 Rick Plowman Clarks on McKnight/EU Cycle Impor
3 John Wyant
4 Jeff Gernert Clarks on McKnight/EU Cycle Impor
5 Jordan Snyder Beaver Valley Velo
6 Kyle Mihalik
7 William Russell
8 Pat Kirkham
9 Owen Bittner
10 Dean Brandt Allegheny Cycling Association
11 James Chan
12 David Short
Finishers: Cat 5: 9   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kemper Edwards Allegheny Cycling Association
2 Shawn Geiger
3 Willem Deboer Team Citius
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Craig Cozza UPMC Cycling Performance
2 Joseph Ruggery Freddie Fu Cycling Team
3 Douglas Riegner Steel City Endurance
4 Jeffrey Koontz UPMC Cycling Performance Teammate Win: Craig Cozza
5 Jeffrey Guy ChamRakh Cycling
6 Gregory Flood Steel City Endurance
7 Steve Svoboda Clarks on McKnight/EU Cycle Impor
8 Chris Helbling East End Cycling Club
9 Jeffery Huff Allegheny Cycling Association
10 Thomas Crowe Morningside Velo
11 David Thornton Team Competitive Gear
12 Wayne Archer Clarks on McKnight/EU Cycle Impor
13 Bryan Routledge Allegheny Cycling Association
14 Jay Downs ChamRakh Cycling Teammate Top 5: Jeffrey Guy
15 Owen Bittner
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 7   Cat 4: 3   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jim Yankush Mahoning Valley Cycling Team
2 Robert Vogt Mahoning Valley Cycling Team Teammate Win: Jim Yankush
3 William Ehler UPMC Cycling Performance
4 Raymond Russell Allegheny Cycling Association
5 Ed Grystar Three Rivers Bicycle Club
6 Jack Neyer Freddie Fu Cycling Team
7 Fred Baldasare Freddie Fu Cycling Team
8 Kirk Morrison Ag3r
Finishers: Cat 3: 6   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stephanie Swan Iron City Bikes
2 Erin Quinlan Carbon Racing
3 Patricia George Steel City Endurance
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rachel Weaver Steel City Endurance
2 Jackie Mckay Team Competitive Gear
3 Nicole Dorinzi
4 Kate Bennett Steel City Endurance Teammate Win: Rachel Weaver
5 Anne-marie Alderson
6 Tammy Greene Iron City Bikes
7 Suzanne Atkinson Steel City Endurance Teammate Win: Rachel Weaver
Finishers: Cat 4: 7