Log In
South Mountain Cycle & Cafe Criterium • Aug 13 2017
Partly Cloudy, 75 degrees, wind 4 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Grayson Hauck T Town Elite 25:47.1
1
2 Lewis Kopchak The Velo Shop
2
3 Jonah Hover T-Town Elite
3
Teammate Win: Grayson Hauck
4 Sebastian Malaver T-Town Elite
4
Teammate Win: Grayson Hauck
Finishers: Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Grant Carter T-Town Elite
2 Zac Olszewski Vortex Cycling Club
3 Nicholas Roberts TTown Elite Teammate Win: Grant Carter
4 Anson Wright T-Town Elite Teammate Win: Grant Carter
5 Ian Witkowski Young Medalists
6 Jacob Evans Vortex
7 Jimmy Freeman Vortex Teammate Top 5: Zac Olszewski
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Levkulic Gotham Cyclists
Off The Front
2 Joe Hallman Divine Swine Cycling 57:37.4
1
3 Mark Light Team Cycle Solutions
2
4 Jason Wood Tri State Velo
3
5 Aaron Barr Divine Swine Cycling
4
6 Brent Hinkle Active Yards
5
7 Michael Miller Team Skyline
6
8 Jason Lindemuth Divine Swine Cycling
7
Teammate Top 5: Joe Hallman
9 Jon Yu Trianglecyclist
8
10 Manuel Paniagua Artemis Racing
9
11 Juanpablo Jimenez Liberty Cyles Inc
10
12 Willie Payton Death Row Velo p/b Ridgewood Cycles
11
13 Mike Hyman Iron Bridge/Tarmac Cycling
12
14 Joshua West
13
15 Joshua Woodson WWVC Racing
14
16 Richard Trimpi QCW Cycling
15
17 Eric Mason Divine Swine Cycling
16
Teammate Top 5: Joe Hallman
18 Warren Holzman Team AJSfund.org
17
19 Ron Short
18
20 Kirk Hunsecker Mid Atl Masters Bicycle Org
19
21 Nat Amato Yukato Yoga p/b Sole Artisan Ales
20
22 Colin Sandberg Team GPOA
21
23 Joseph Murphy
22
24 John Olsen CRCA/Dave Jordan Racing
23
25 Aleksey Urusov Death Row Velo p/b Ridgewood Cycle
24
26 Mark Gorman L'Equipe DeVille
25
27 Michael Montgomery Divine Swine Cycling
26
Teammate Top 5: Joe Hallman
28 Angelo Mascelli Yukato Yoga p/b Sole Artisan Ales
27
29 David Whitney Somerset Wheelmen
28
30 Alexander Roberts 717 Cycling p/b RSI Panels
29
31 Henoch Getz CRCA / e2Value
30
32 Abe Barley Thru It All Body Shop
31
33 Corey Ridgick
32
34 Daniel Larino Yukato Yoga p/b Sole Artisan Ales
33
35 Randy Haluck Thru-It-All Cycling
34
36 Frederick Billet Tri State Velo/Amoroso
35
Teammate Top 5: Jason Wood
37 John Spittal Thru-It-All Cycling
36
38 Matthew Morrison South Mountain Cycle & Cafe
37
DNF Brad Thompson Tri State Velo Teammate Top 5: Jason Wood
DNF Steve Weaber Divine Swine Cycling Teammate Top 5: Joe Hallman
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 14   Cat 3: 16   Cat 4: 6   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Thomas Godfrey NCVC/UnitedHealthcare 57:43.2
1
2 Jon Yu Trianglecyclist
2
3 Mark Gorman L'Equipe DeVille
3
4 Michael Miller Team Skyline
4
5 Mike Hyman Iron Bridge/Tarmac Cycling
5
6 John Spittal Thru It All Body Shop inc.
6
7 David Grant ActiveYards / Chester County Velo
7
8 Stephen Sambrano Guy's Racing Club
8
9 Rich Carolan Watchung Wheelmen
9
10 Robert Grimwood World Cup Ski & Cycle Racing Team
10
11 David Whitney Somerset Wheelmen
11
12 Kirk Hunsecker MAMBO Kings Racing / D&Q
12
13 David Lamb
13
14 Larry Detris cycledrome
14
15 Ron Short Pro Pedals Racing
15
16 Scott Raschke Liberty Cycle
16
17 Kevin Saint clair Team SKYLINE
17
Teammate Top 5: Michael Miller
18 Warren Holzman Team AJSfund.org
18
19 Slawomir Podwojniak Summit Cycling Club
19
20 Dennis Penny Mid Atl Masters Bicycle Org
20
21 Pascal Sauvayre CRCA/Rockstar Games
21
22 Gregory Danielewicz Guy's Racing Club
22
23 Steven Garcia CS Velo
23
24 Karl Turek PA Masters
24
25 Gary Cohen Guy's Racing Club
25
26 Randy Haluck Thru-It-All Cycling
26
27 Abe Barley Thru It All Body Shop
27
28 Aubrey Gordon Liberty Cycle
28
29 James Best Cycledrome
29
30 Paul Debartolo Century Road Club Assoc
30
31 Anthony Shumskas Pure Energy Racing
31
32 Brian Mchugh
32
33 Chris Mc hugh Zen Masters Racing
33
34 Jeffrey Miesemer MAMBO Kings Racing / D&Q
34
35 Steve Weaber Divine Swine Cycling
35
36 Scott Demarzio Mambo Kings Racing
36
37 John Olsen CRCA/Dave Jordan Racing
37
38 Henoch Getz CRCA / e2Value
38
39 Ned Bement ActiveYards / Chester County Velo
39
40 Frederick Billet Tri State Velo/Amoroso
40
41 Michael Tacci Team Skyline Masters
41
DNF Craig Leiser ActiveYards / Chester County Velo
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 9   Cat 3: 24   Cat 4: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paul Mcdonald The Velo Shop / Lehigh Wheelmen 56:20.2
1
2 Slawomir Podwojniak Summit Cycling Club
2
3 James Joseph We United
3
4 Sean Oreilly Guys Racing
4
5 Larry Detris cycledrome
5
6 Craig Leiser ActiveYards / Chester County Velo
6
7 James Alvord Sprinteredge
7
8 Christian Sell QCW Cycling p.b. Breakawaybikes.com
8
9 David Margolin Watchung Wheelmen
9
10 Bruce Donaghy Morgan Stanley Cycling Team
10
11 Ronald Koller Team Somerset
11
12 Brian Gristick Team Cycle Solutions
12
13 Michael Holub Cycledrome
13
Teammate Top 5: Larry Detris
14 Richard Trimpi QCW Cycling
14
15 Eric Anderson Team Somerset
15
16 Mark Hastings QCW Cycling p.b. Breakawaybikes.com
16
17 Robert Wellmon QCW Cycling p/b Breakawaybikes.com
17
18 Ed Slaughter Morgan Stanley/Marketing Edge
18
19 Lawrence Towner Team ProPower Coaching
19
20 Brian Mchugh Zen Masters Raving
20
21 Aubrey Gordon liberty cycle
21
22 Bryan Stahley Cycledrome
22
Teammate Top 5: Larry Detris
23 Karl Turek PA Masters
23
24 Andrew Buck Guys Racing Club
24
Teammate Top 5: Sean Oreilly
25 Patrick Gellineau Somerset Wheelmen
25
26 Scott Demarzio Mambo Kings Racing
26
27 Michael Tacci Team Skyline Masters
27
28 Jim Kaeli Colavita Racing Inc.
28
29 Thomas Bowmaster Liberty Cycle Inc.
29
30 William Care Thru-It-All
30
31 Kevin Saint clair Team SKYLINE
31
32 Andrew Buchanan Team Cycle Solutions
32
33 Joseph Manacchio Guys Racing Club
33
Teammate Top 5: Sean Oreilly
34 Pascal Sauvayre CRCA/Rockstar Games
34
35 Thomas Treptow Pure Energy Cycling
35
DNF Philip Senechal L'Equipe De Ville
DNF William Marquis Guys Racing Club Teammate Top 5: Sean Oreilly
Finishers: Cat 2: 8   Cat 3: 22   Cat 4: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chip Berezny Peaks Coaching Group Race Team 59:35.9
1
2 Patrick Gellineau Team Somerset
2
3 Gary Hoffman Blue Ridge Cyclery p/b Reynolds GM/
3
4 Philip Stanley morgan stanley/market edge
4
5 Tom Marnell Peaks Coaching Group Racing Team
5
6 Andrew Buck Guys Racing / Peaks Coaching Group
6
7 William Care Thru-It-All
7
8 Joe Saling Team Somerset
8
Teammate Top 5: Patrick Gellineau
9 Jim Kaeli Colavita Racing Inc
9
10 Philip Senechal L'Equipe De Ville
10
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 8   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gavin Evans Vortex
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Spencer Moavenzadeh Monster Media p/b ButcherBox 55:41.6
1
2 Chris Goguen RACE CF | racecf.org
2
3 John Hain
3
4 Stephen Jette New England Devo
4
5 Alec Ratzell CS Velo
5
6 Colin Fitzgerald CS Velo
6
7 Evan Thomas
7
8 Derrick Butler CS Velo
8
Teammate Top 5: Alec Ratzell
9 Laurent Rivard QCW Cycling
9
10 Michael Schweizer Long Tail Creative
10
11 Christopher Baccash Tri-State Velo / Amoroso's Racing T
11
12 Aaron Barr Divine Swine Cycling
12
13 Joshua Woodson WWVC Racing
13
14 Iain Mackeith National Capital Velo Club/UnitedHe
14
15 Philip Sousa PTS Racing
15
16 Andrew Dudle South Mountain Cycle and Cafe
16
17 Colin Kelly Tri State Velo
17
18 Jason Urbanczyk
18
19 Henri Simon JAMSQUAD Cycling
19
20 Eric Loehle Monster Media Racing p/b Butcher Bo
20
21 Leo Kirkpatrick baird KMS Cycling-Killington Mountain Sch
21
22 John Levkulic Gotham Cyclists
22
23 Austin Banks Young Medalists
23
24 Nathaniel Moser Young Medalists
24
25 William Walton Young Medalists
25
26 Joe Hallman Divine Swine Cycling
26
27 Nathan Roberts TTown Elite
27
28 Zac Olszewski Vortex Cycling Club
28
29 Fisher Curran Monster Media Racing
29
30 Alex Smith
30
31 Joseph Clay Young Medalists
31
32 Paul Lewis Artemis Racing
32
33 Tomas Ketcham CRCA/Blue Ribbon-Pennell Venture Pa
33
34 Calvin Martin
34
35 Daniel Lehmann High Gear/Trek/WW
35
36 Steven Garcia CS Velo
36
Teammate Top 5: Alec Ratzell
37 Thomas Godfrey NCVC/UnitedHealthcare
37
38 Jason Lindemuth Divine Swine Cycling
38
39 Ryan Smolko SHIRK'S RACING
39
40 Jedediah Deitrick
40
41 Michael Montgomery
41
42 Jessica Chong Mathletes Racing
42
43 Brad Thompson Tri State Velo
43
44 Eric Mason Divine Swine Cycling
44
45 Greg Armstrong QCW Cycling p.b. Breakawaybikes.com
45
46 Tom Reeb Bicycle Therapy
46
47 Brian Evans Gotham Cyclists
47
48 Ryan Wei Team CLIF Bar Cycling
48
49 Samuel Santos Independence Cycling
49
50 Chris Pino The 5th Floor NYC
50
51 Joshua West
51
52 Michael Novemsky Montclair Bikery Racing
52
53 Mark Gorman L'Equipe DeVille
53
54 Jason Roth Divine Swine Cycling
54
55 Frank Cundiff
55
56 Timothy Hancock On Track Cyclists
56
DNF Lauren Leclaire Pedal Power Team-MA
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 28   Cat 3: 19   Cat 4: 8   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Iain Mackeith NCVC/UnitedHealthcare 48:13.9
1
2 Fisher Curran Monster Media Racing
2
3 Miles Whitford Montclair Bikery Development Team
3
4 Calvin Martin
4
5 Marc Kubushefski
5
6 Zackary Curran Lackawanna Valley Racing Team
6
7 Anthony Costa Montclair Bikery Racing
7
8 Samuel Santos Independence Cycling
8
9 Mario Irvin crespo Montclair Bikery Racing
9
10 Joe Luby Cutters Bike Shop
10
11 Kyle Irwin Antietam Velo Club Inc
11
12 Sam Smith Doylestown Bike Works p/b Fred Bean
12
13 Manuel Paniagua Artemis Racing
13
14 Grant Carter T-Town Elite
14
15 Aaron Mcnany Lackawanna Valley Racing Team pb El
15
16 Eric Schopf Kelly Benefit Strategies/LSV
16
17 John Mullen Bikesport/ Sly Fox Racing
17
18 Scott Raschke Liberty Cycle
18
19 Nicholas Roberts T-Town Elite
19
20 John Stoveld T3 Multisport
20
21 Brandon Brown
21
22 Joey Kubushefski
22
23 Kyle Sammon
23
24 Jeff Lamb
24
25 Rich Carolan Watchung Wheelmen
25
26 Robert Diez
26
27 Scott Goodwin 1 Lap
Off The Back
28 John Scully Skylands Cycling 1 Lap
Off The Back
29 John Rais Team AJSfund.org 1 Lap
Off The Back
30 Jim Schutawie Bikesport/Sly Fox Cycling Team 1 Lap
Off The Back
31 Anson Wright T-Town Elite 2 Lap
Off The Back
32 George Uhlir Skylands Cycling 2 Lap
Off The Back
33 Chris King 3 Lap
Off The Back
34 Robert Cymbor 3 Lap
Off The Back
DNF Alfred Howard
DNF James Cardillo
DNF Sally Allan
DNF Jimmy Freeman Vortex Cycling Club
Finishers: Cat 4: 23   Cat 5: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Divya Verma T-Town Elite 27:45.0
1
2 Reagen Pattishall T-Town Elite
2
Teammate Win: Divya Verma
3 Erin Halpin
3
Finishers: Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jacqueline Paull High Gear Cyclery-Trek-WW 59:36.4
1
2 Candace Kennedy Sturdy Girl Cycling / Vanderkitten
2
3 Masami Yamashita The Velo Shop
3
4 Joanne Trimpi QCW Cycling p/b Breakaway.com
4
5 Annette Weaver Mid Atl Masters Bicycle Org/ MAMBO
5
6 Jennifer Rhodes Team Skyline
6
7 Sarah Sauvayre CRCA/Rockstar Games
7
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Elspeth Huyett QCW Cycling p/b Breakaway - JL Velo 54:14.6
1
2 Paige Shumskas Fearless Femme Racing
2
3 Jessica Chong Mathletes Racing
3
4 Jacqueline Paull High Gear Cyclery-Trek-WW
4
5 Paige Williams
5
6 Taylor Armstrong QCW Cycling p.b. Breakawaybikes.com
6
Teammate Win: Elspeth Huyett
7 Annette Weaver Mid Atl Masters Bicycle Org/ MAMBO
7
8 Elizabeth Tyrell Team Somerset
8
9 Marielle Ritchie World Cup Ski & Cycle Racing Team
9
10 Candace Kennedy Sturdy Girl Cycling / Vanderkitten
10
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bethany Newton RACE CF
2 Joanne Trimpi QCW Cycling p/b Breakaway.com
3 Danielle Shumskas Pure Energy Cycling
4 Kelly O'brien
5 Jenna Davis Burner Fitness Development Team
6 Carla Ratti TTEndurance
7 Sally Allan
Finishers: Cat 4: 6   Cat 5: 1