Log In
Grant Park Category State Crit Championship • Aug 19 2017
Clear, 84 degrees, wind 3 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Seth Callahan Frazier Cycling
2 Tim Mondor Prima Tappa Cycling p/b Mansfield O
3 Cody Buford Southeast Velo Racing
4 W. Harrison nguy Frazier Cycling Teammate Win: Seth Callahan
5 Justin Mitchell Team Mission Source / NGCA
6 Tom Golden Scenic City Velo
7 Jonathan Hauck Este Racing
8 Michael Zinkann Portable Rock Climbing/Ortho Atlant
9 Matt Corse
10 Brian Hale Hilton Head Cycling/Robson Forensic
11 Artem Shmidt Keenz Racing p/b Mission Source/NGC
12 Will Jessup Team Kyles Bike Shop
13 Modesto Diaz GIovanni's Tile Design Racing p/b R
14 Nicolas Federico Frazier Cycling Juniors Teammate Win: Seth Callahan
15 Nathan Pierce Infinity Cycling Team
16 Scott Morris
17 Conner Reinhardt L5Flyers Cycling Team
18 Patrick Walford Kryki Sports
19 Ryan Pumpian Team Mission Source / NGCA Teammate Top 5: Justin Mitchell
20 Alexander Bender Hilton Head Cycling Inc
21 Will Goodson Frazier Cycling Juniors Teammate Win: Seth Callahan
22 Chris Robinson L5Flyers Cycling Team
23 Drago Cepar
24 Jeff Moore L5Flyers Cycling Team
25 Jason Hagan Hilton Head Cycling/Robson Forensic
26 David Heath Frazier Cycling Juniors Teammate Win: Seth Callahan
27 John Wilkes
28 James Stuart Keenz Racing p/b Mission Source/NGC
29 Davis Branyon
30 Benjamin Spangler L5Flyers Cycling Team
31 Haegan Altizer Snyder Factory Racing
32 Jp Moncada DART fueled by The Collins Quarter
33 Charlie Putnal Crosstown Velo
34 Tracy Honeycutt Free Flite Masters
35 Marc Klokow Prima Tappa Cycling Teammate Top 5: Tim Mondor
36 Andrew Luettgen Snyder Factory Racing
37 Jeffrey May Outspokin Bicycles - Augusta
38 Patrick Robertson
39 Tony Robinson Fulton Flyers Cycling Club
40 Marcelo Martino Southern Crescent Cycling
Finishers: Cat 3: 39   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joshua Marshall
2 Skyler Diacou L5Flyers Cycling Team
3 Martin Mootz Birmingham Velo
4 Cole Rasser Frazier Cycling Juniors
5 Crispin Del nero
6 Ben Callaway L5Flyers Cycling Team
7 Eli Hoppenfeld Frazier Cycling Teammate Top 5: Cole Rasser
8 Olbap Rojas
9 Nick Jeanfils
10 Jorge Hernandez
11 Adar Horowitz Frazier Cycling Teammate Top 5: Cole Rasser
12 Paul Lawler Reality Bikes
13 Robert Kirkpatrick
14 Michael Montgomery L5Flyers Cycling Team Teammate Top 5: Skyler Diacou
15 Kevin Cook
16 William Seitz Team Mission Source / NGCA
17 Kevin Grimes Perimeter Roofing Racing
18 Flores Vladimir
19 Ian Poore Keenz Racing p/b Mission Source/NGC
20 Stephen Heath Frazier Cycling Juniors Teammate Top 5: Cole Rasser
21 Ryan Hoppenfeld Frazier Cycling Teammate Top 5: Cole Rasser
22 Robert Mayerik Free Flite Masters
23 Bret Burleson Velocity Racing & Cycling Inc
24 Matthew O'connell L5Flyers Cycling Team Teammate Top 5: Skyler Diacou
25 Bryan Thornton Velocity Racing & Cycling Inc
26 Reece Latham Keenz Racing p/b Mission Source/NGC
27 Adrian Long L5Flyers Cycling Team Teammate Top 5: Skyler Diacou
28 James Paine The Bike Store
29 Jacob Kuper I Am Racing
30 Eric Thiele Velocity Racing & Cycling Inc
31 Wesley Frank Velocity Racing & Cycling Inc
32 Rick Wood Tolero Racing
Finishers: Cat 4: 32  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Micah Cotton
2 Fabian Jacot
3 Stephen Hancock
4 Jeff Turk
5 John Heemstra jr PLAN7 DS Cycling Team
6 Jeff Collins
7 Jason Taylor Suwanee Creek Bicycles Inc.
8 Chris Bulloch Bike Law Cycling Club
9 Francesco Iavarone Southern Crescent Cycling
10 Afotey Quaye
11 Tony Marshall
12 Carlos A arango
13 Haydn Kissick
14 Daniel Weiland
15 Johnny Rhodes delbridge Team Mission Source / NGCA
16 Geremy Vanarkel
17 Lee Yarnell
18 Bobby Thrash
19 Edgar Chavajay
20 Francisco Hernandez
21 Joel Demeritt
22 Raymond Little Perimeter Roofing Racing
23 Ageu Costa
24 Spencer Caratti
25 Daniel Exume
26 Isaac Toney
27 Alex Ravenel
28 Brandon Hammond Portable Rock Climbing/Ortho Atlant
29 Nicholas Gjoka
30 Staten Putnal
31 Jason Hejna
32 Joshua Meyers Verge Sport
33 Alisson Friedrick
Finishers: Cat 5: 26   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Heath Frazier Cycling Juniors
2 W. Harrison nguy Frazier Cycling Teammate Win: David Heath
3 Will Goodson Frazier Cycling Juniors Teammate Win: David Heath
4 Seth Callahan Frazier Cycling Teammate Win: David Heath
5 Nicolas Federico Frazier Cycling Juniors Teammate Win: David Heath
6 Adam Taylor Keenz Racing p/b Mission Source/NGC
7 Jacob Kuper I Am Racing
8 Abubakr Wright Keenz Racing p/b Mission Source/NGC
9 Elijah Hughley Keenz Racing p/b Mission Source/NGC
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 1   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cole Rasser Frazier Cycling Juniors
2 Ryan Hoppenfeld Frazier Cycling Teammate Win: Cole Rasser
3 Eli Hoppenfeld Frazier Cycling Teammate Win: Cole Rasser
4 Stephen Heath Frazier Cycling Juniors Teammate Win: Cole Rasser
5 James Paine The Bike Store
6 Reece Latham Keenz Racing p/b Mission Source/NGC
7 Johnny Rhodes delbridge Team Mission Source / NGCA
8 Joseph Stuart North Georgia Cycling Association
9 Julien Ruhe Keenz Racing p/b Mission Source/NGC
10 Maxwell Oestreich Junior Flyers
11 Josiah Mcintyre Frazier Cycling Juniors Teammate Win: Cole Rasser
12 Sophie Zents Team Mission Source / NGCA
13 Crabbe Matthew
14 Baden Rogan Frazier Cycling Juniors Teammate Win: Cole Rasser
15 Jackson Donohue
16 Hammond Lucas
Finishers: Cat 4: 7   Cat 5: 6   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hank Beaver Litespeed-BMW
2 Boyd Johnson
3 Daniel Holt Team Type 1 Foundation
4 Daniel Baccino Southern Crescent Cycling
5 Chris Chotas Litespeed-BMW Teammate Win: Hank Beaver
6 Chad Salla Team Greenville Health System
7 Crispin Del nero
8 Nicholas Van winkle Litespeed-BMW Teammate Win: Hank Beaver
9 Brad Parkerson
10 Daudi Cobb Peachtree Masters Elite Team
11 Phil Southerland Team Type 1 Foundation Teammate Top 5: Daniel Holt
12 Daniel Weiland
13 Ben Callaway L5Flyers Cycling Team
14 Eric Anderson Nouveau Velo Cycling Team
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 3   Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Igor Rudalev Lupus Racing Team
2 Kirk Corsello Next Moto Champion Cycling p/b Rosw
3 Pablo Santa cruz FloridaVelo
4 George Ciordas Litespeed-BMW
5 Corey Mccracken
6 Bernie Lacourciere Peachtree Bikes
7 Tom Golden Scenic City Velo
8 Creed Sewell Peachtree Bikes
9 Jeff Martin Feedback Sports Racing
10 Ty Tagami Georgia Bicycle Racing Association
11 Michael Carter Wahoo Fitness Masters Team
12 Chris Gutierez Free Flite Masters
13 Kevin Maxey Litespeed-BMW Teammate Top 5: George Ciordas
14 Charlie Putnal Crosstown Velo
15 Dan Klapheke Team Mission Source / NGCA
16 Jeffrey May Outspokin Bicycles - Augusta
17 Glenn Sandefur Hilton Head Cycling Inc
18 Lee Showers
19 Mario Rodriguez Southern Crescent Cycling
20 William Kerrigan
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 4   Cat 3: 11   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Oscar Clark Holowesko/Citadel p/b Hincapie
2 Ty Magner Holowesko/Citadel p/b Hincapie Teammate Win: Oscar Clark
3 Frank Travieso 706 Project
4 Dmitry Ponkratov Team Novo Nordisk Development
5 Jon Okenfuss L5Flyers Cycling Team
6 David Vargas SCAD Cycling
7 Will Eustace Prima Tappa Cycling p/b Mansfield O
8 Nicholas Luther Happy Tooth Racing
9 Justin Mcquerry Team Novo Nordisk Development Teammate Top 5: Dmitry Ponkratov
10 Juan Gonzalez Team Novo Nordisk Development Teammate Top 5: Dmitry Ponkratov
11 Amos Harvey
12 Isaac Strickland Ridley Masters p/b Reality Bikes
13 Emanuel Mini Team Novo Nordisk Development Teammate Top 5: Dmitry Ponkratov
14 Carlos Norena Stradalli Cycle/Safetti
15 Dillon Swaim Prima Tappa Cycling p/b Mansfield O
16 Ulugbek Saidov Team Novo Nordisk Development Teammate Top 5: Dmitry Ponkratov
17 Andrew Hodges Prima Tappa Cycling p/b Mansfield O
18 Chad Salla Team Greenville Health System
19 Caleb Aoake Team Novo Nordisk
20 Oliver Behringer Team Novo Nordisk Development Teammate Top 5: Dmitry Ponkratov
21 Jorge Hernandez
22 Pablo Santa cruz FloridaVelo
23 Jacob Hill Support Clean Sport / SeaSucker / G
24 Eric Palacio L5Flyers Cycling Team Teammate Top 5: Jon Okenfuss
25 Adam Carll L5Flyers Cycling Team Teammate Top 5: Jon Okenfuss
26 John Butler * Support Clean Sport / SeaSucker / G
27 Eric Serantoni
28 Chris Chotas Litespeed-BMW
29 Elliott Baring
30 Ryan Collins L5Flyers Cycling Team Teammate Top 5: Jon Okenfuss
31 Huntley Nash
32 Logan Phippen Team Novo Nordisk Development Teammate Top 5: Dmitry Ponkratov
33 Benjamin Bryant North Georgia Cycling Association
Finishers: Cat 1: 10   Cat 2: 14   Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bianca Martin Sorella Cycling p/b Hincapie Sports
2 Elizabeth Liza kate may Frazier Cycling Juniors
3 Kathleen Laporte Prima Tappa Cycling p/b Mansfield O
4 Madeline Pearce Prima Tappa Cycling p/b Mansfield O
5 Abby Winther
6 Jennifer Scheinfeld L5Flyers Cycling Team
7 Elizabeth Taylor North Atlanta Riding Club
8 Nikki Strickland
9 Caleigh Rasser Frazier Cycling Juniors Teammate Top 5: Elizabeth Liza kate may
10 Alexa Hoppenfeld Frazier Cycling Teammate Top 5: Elizabeth Liza kate may
11 Kelli Rogan Frazier Cycling Juniors Teammate Top 5: Elizabeth Liza kate may
12 Cambrie Epperson Sorella Cycling
13 Autumn Kirkendall Snyder Factory Racing
14 Agam Horowitz Frazier Cycling Juniors Teammate Top 5: Elizabeth Liza kate may
15 Caroline Burkholder L5Flyers Cycling Team
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 8   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alexa Hoppenfeld Frazier Cycling
2 Elizabeth Liza kate may Frazier Cycling Juniors Teammate Win: Alexa Hoppenfeld
3 Caleigh Rasser Frazier Cycling Juniors Teammate Win: Alexa Hoppenfeld
4 Francesca Ruhe Team Mission Source / NGCA
5 Francesca Nguy Frazier Cycling Teammate Win: Alexa Hoppenfeld
Finishers: Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Carolina Upegui quebedo
2 Debbie Milne Papa John's Racing p/b TREK
3 Jennifer Caicedo Supra Cycling Team
4 Haley Smith
5 Sommers Creed
6 Elizabeth Harden Papa John's Racing p/b TREK
7 Kathleen Laporte dadbaee8
8 Abby Winther
9 Stacy Robinson L5Flyers Cycling Team
10 Isabella Nguy Frazier Cycling
11 Jeannie Ericson L5Flyers Cycling Team
12 Barbara Stella Sorella Cycling
13 Emily Strange
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 2   Cat 3: 8   Cat ?: 1