Log In
West Mountain Road Race • Sep 2 2017
Series: UCA2017
Clear, 81 degrees, wind 1 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jason Castor Contender Bicycles 4:15:53
2 Ira Sorensen Canyon Bicycles / Canyon Bicycl 4:17:08
3 Nathan Manwaring Team Endurance 360 4:17:08
4 Gavin Storie Team Endurance 360 4:21:49
5 Justin Griffin Ski City Cycling 4:21:49
6 Griffin Park Canyon Bicycles 4:21:51
7 Derek Edwards Zanconato Racing 4:25:15
8 Erik Brockhoff Cicada Racing Inc. 4:25:15
9 Unknown Rider 4:27:12
10 Robert Smallman Team Endurance 360 4:27:13 Teammate Top 5: Nathan Manwaring
11 Jared Brewer Ski City Cycling 4:27:13 Teammate Top 5: Justin Griffin
12 Will Hanson Ski City Cycling 4:27:13 Teammate Top 5: Justin Griffin
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Billy Rappleye Zone Five Racing 4:27:34
2 Scott Miller 4:27:34
3 Samuel Dearden Zone Five Racing 4:27:39 Teammate Win: Billy Rappleye
4 Preston Yardley NA 4:33:47
5 Nathan Curtis Caliber-SBR Cycling p/b LHM Lex 4:37:02
6 Xavier Lopez Caliber-SBR Cycling 4:37:06
DNF Tj Stone A Bloc Cycling
Finishers: Cat 3: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marshall Stanclift Zone Five Racing 3:23:42
2 Ryan Smith Zone Five Racing 3:25:03 Teammate Win: Marshall Stanclift
3 Viggo Moore Zone Five Racing 3:25:04 Teammate Win: Marshall Stanclift
4 Jr Stanclift Zone Five Racing 3:27:44 Teammate Win: Marshall Stanclift
5 Greg Guest Zone Five Racing 3:34:50 Teammate Win: Marshall Stanclift
6 Mark Pinson Zone Five Racing 3:34:50 Teammate Win: Marshall Stanclift
7 Andrew Yapias Intermountain Livewell 3:34:51
8 Steve Holden Project HERO Utah 3:34:51
9 Spencer Brown Contender Bicycles 3:34:53
10 Troy Huebner Zone Five Racing 3:38:20 Teammate Win: Marshall Stanclift
11 Matt Scott Caliber-SBR Cycling p/b LHM Lex 3:40:44
12 Stephan Atkinson Caliber-SBR Cycling p/b LHM Lex 3:44:35
Finishers: Cat 4: 11   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Richard Anderson Nebo Cycling 2:14:03
1
2 Boyd Timothy Zone Five Racing 2:14:03
2
3 Tyson Cook Gaston County Cyclists 2:14:04
3
4 Corry Cropper 2:14:04
4
5 Jackson Rayl America First Cycling Team Pres 2:14:04
5
6 Andrew Lillian Zone Five Racing 2:14:04
6
7 Josh Bradley Nebo Cycling 2:14:06
7
Teammate Win: Richard Anderson
8 Alan Farnes 2:14:13
9 Todd Mckee 2:23:20
Off The Back
10 Joshua Wagstaff Zone Five Racing 2:27:04
Off The Back
Teammate Top 5: Boyd Timothy
11 Javier Campos Saltcycle 2:27:11
Off The Back
12 Michael Wilson Caliber-SBR Cycling p/b LHM Lex 2:45:57
Off The Back
DNF Stafford Rose
Finishers: Cat 5: 8   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jared Prince AMCU 3:08:46
2 Scott Buccambuso Plan 7 DS 3:08:48
3 Darren Goff 3:08:49
4 Thomas Pitcher Pavestone Capital 3:08:50
5 Morten Pedersen Pavestone Capital Cycling Team 3:09:06
6 Jared Kirby Bountiful Mazda Cycling Team 3:11:10
7 Tim Jaggi Cicada racing inc. 3:11:10
8 Tyler Higley Bountiful Mazda cycling team 3:11:26
9 Preston Edwards Zone Five Racing 3:16:59
DNF Jeremy Ward Zone Five Racing
DNF Matt Hansen Zone Five Racing
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 5   Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andre Gonzalez Ski City 3:16:29
2 Dennis Porter Castle & Cooke Mortgage 3:16:34
1
3 Bill Gros Integrated Sports Medicine p/b 3:16:34
2
4 Stephen Rogers Zone Five Racing 3:16:34
3
5 James Stratton NEBO Cycling 3:16:34
4
6 Guy Roundy S2C/Bosch 3:16:34
5
7 Michael Russell Zone Five Racing 3:16:35
6
Teammate Top 5: Stephen Rogers
8 Art O'connor COTBR/WUKAR Fit 3:16:36
7
9 Kyle Brown Plan 7DS 3:16:39
1
10 Tony Peterson Bountiful Mazda Cycling Team 3:16:39
2
11 John Mckone Cole Sport 3:16:40
3
12 Mike Fogarty First Endurance 3:16:42
4
13 Bruce Bilodeau Hangar 15 Cycling 3:16:44
5
14 Andrew Lock Plan 7 3:16:46
6
15 Bart Preston Zone Five Racing 3:22:23
Off The Back
Teammate Top 5: Stephen Rogers
16 Darin Boyd Zone Five Racing 3:30:49
Off The Back
Teammate Top 5: Stephen Rogers
17 Marty Slack PLAN7 DS Cycling Team 3:53:19
Off The Back
DNF Ian Skurnik
Finishers: Cat 2: 9   Cat 3: 4   Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rick Black Plan7 DS Cycling Team 2:18:49
1
2 Paul Lastayo KUHL 2:18:50
2
3 Stephen Tueller Bountiful Mazda Cycling Team 2:18:50
3
4 James Ferguson Bountiful Mazda 2:18:54
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeff Schall Utah Velo Club 2:18:48
1
2 Norman Frye Ski City Cycling 2:18:49
2
3 Dirk Cowley FFKR ARCHITECTS RACING 2:18:50
3
4 Charles Palmer FFKR ARCHITECTS RACING 2:18:50
4
Finishers: Cat 3: 3   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ken Louder FFKR ARCHITECTS RACING/VeloSpor 2:18:50
1
2 Jeff Handwerk Contender 2:18:51
2
3 Randal Buie Pavestone Capital 2:18:54
Finishers: Cat 3: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gary Simmons Bountiful Mazda Cycling team 1:11:29
1
2 Larry Peterson Endurance360 1:11:29
2
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ingrid Hansen Endurance 360 3:34:53
2 Chandra Unsworth Team TOSH p/b Hyperthreads 3:48:30
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emily Birch Caliber-SBR Cycling p/b LHM Lex 2:43:44
2 Clarissa Johnson Caliber-SBR Cycling p/b LHM Lex 2:47:45 Teammate Win: Emily Birch
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mackenzie Meirowitz 1:32:15
1
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Colleen Neider Endurance 360 2:44:37
2 Kristy Stratton NEBO Cycling 2:51:14
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cathleen Wilde Team Endurance360 2:47:45
1
Finishers: Cat 4: 1