Log In
River Towns Time Trial & Delaware State Championship • Sep 16 2017
Clear, 80 degrees, wind 1 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Azyra Franklin Getting it in Cyclists Inc 33:17.6
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ian Witkowski Young Medalists 24:52.5
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alex Kasch NCVC/UnitedHealthcare 24:48.9
2 Vincent Madaffari ABRT 24:53.8
3 Ethan Selko Baltimore Youth Cycling 26:20.8
4 Samuel Fuller NCVC/UnitedHealthcare 29:07.8 Teammate Win: Alex Kasch
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Schilling Team Uneeda Plumbing 28:18.4
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alex Rapavi Colavita Mid-Atlantic Racing Team 21:22.2
2 Patrick Walter Guy's Racing Club 21:26.3
3 Kenneth Gilliland Peddlers Shop Cycling Team 23:01.6
4 Luis Infante Foreign Auto Services Cycling 23:13.8
5 Patrick Dolan District Velocity Racing p/b Bicycl 23:54.2
6 Darell Grove Team Integrity 28:08.2
7 Michael Joyce 29:05.9
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stephen Kimos BSBA Racing 21:51.7
2 Gregory Danielewicz Guy's Racing Club 22:43.9
3 Chuck Crocco Team Somerset 23:08.4
4 Rich Carolan High Gear Cycles/ Trek 23:13.0
5 Edward Norton United States Military Endurance Sp 23:45.6
6 Jeff Buchsbaum American Velo Club 24:21.8
7 Doug Morris Guy's Racing Club 24:34.9 Teammate Top 5: Gregory Danielewicz
8 Geoffrey Doyle BSBA Racing 24:53.0 Teammate Win: Stephen Kimos
9 Jonathan Jackson Jxnatti Studio 25:33.0
10 Todd Biondolillo Rapha Cycling Club 25:46.8
11 Timothy Dowling RCCNY 26:02.5
12 Edward Russell Team BBC p/b Baltimore Bicycle Work 26:44.1
Finishers: Cat 3: 6   Cat 4: 3   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Doug Hover Cycles 54/Five Four Sports 21:57.3
2 Bob Gillespie Sportif Coaching 21:59.8
3 Paul Mcdonald The Velo Shop / Lehigh Wheelmen 22:07.1
4 Ray Plewacki Evolution Cycling Club p/b Long & F 22:19.9
5 Douglas Mcclellan 22:52.5
6 Steve Owens ABRT 22:52.7
7 Dennis Crockett AVC/Team Hagerstown-Washington Co 23:02.0
8 John Dalzell PA Masters RC p/b Piscitello Law 23:06.1
9 Robert Maxted Cycles 54 / Five Four Sports 23:14.7 Teammate Win: Doug Hover
10 Jeff Overstreet ActiveYards - Chester County Velo 23:40.7
11 John Baldwin American Velo Club 23:42.9
12 Thaddeus Newnam PA Masters 23:43.8
13 David Prodorutti west chester cycling club 23:48.3
14 Tom Cherney 23:57.8
15 Ilkka Kruus 24:49.2
16 Kevin Jones Syn-Fit Race Team 25:11.1
17 John Leighty Active Yards/Chester County Velo 25:36.0
18 Steve Tague 26:02.3
19 Kevin Greene QCW Cycling p.b. breakawaybikes.com 27:33.5
20 Joel Schiller 27:35.0
21 Steve Barnes Guy's Racing Club 30:04.8
22 Richard Handley 31:12.6
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 8   Cat 4: 7   Cat 5: 3   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Richard Maynard Amoroso's Racing Team/Tri State Vel 23:41.9
2 Andrew Buck Guys Racing / Peaks Coaching Group 24:06.1
3 Tom Peacock Team FEC p/b Trek Bikes 24:06.2
4 James Hartnett South Mountain Velo Club 24:34.0
5 Matthew Parker Team Beyer Auto 24:48.6
6 Richard Shaffer South Mountain Velo Club 24:55.4
7 John Cox CHESAPEAKE WHEELMEN/ AVIATION VELO 25:05.3
8 William Harback 25:36.4
9 Thomas F. tice The Bike Lane 25:38.6
10 James Degoey 25:58.1
11 John Epting Team Beyer Auto 26:11.3 Teammate Top 5: Matthew Parker
12 James Wagner Team Beyer Auto 28:08.3 Teammate Top 5: Matthew Parker
13 Philip Samawicz NCVC/UnitedHealthcare 29:23.4
14 Myron Segal Route 1 Velo/Arrow Bicycle 29:57.1
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 8   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Allen Carr CRCA/e2Value 20:38.9
2 Mark Lewis TEAM BIKE DOCTOR 20:48.7
3 Chris Yura Honey Stinger Hive 21:02.1
4 Nathaniel Altom Kelly Benefit Strategies/LSV 21:11.4
5 Blair Saunders Sportif Coaching Group/BPB 21:16.3
6 Michael Welch Wooden Wheels Racing 21:26.8
7 Matthew Fischel INTEGRATED SPORTS MEDICINE P/B BROW 21:40.9
8 Brian Welch Wooden Wheels Racing 23:18.7
9 John Cohen Team Somerset 30:02.2
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 5   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Denney Wooden Wheels Racing 22:25.6
2 Frank Ortiz Serenity Soular 22:42.2
3 Ryan Lee CS Velo 22:55.4
4 Thomas Simchak District Velocity Racing p/b Bicycl 23:22.3
Finishers: Cat 3: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Oneil Squadra Coppi 21:54.3
2 Frankie Timmons 22:32.7
3 David Phimsipasom Westwood Velo 22:34.6
4 Alex Myers ASCENT CONCEPT TEAM 22:43.4
5 Paul Livelli 22:56.8
6 Samuel Hoffberger Joe's Bike Shop Racing Team 23:01.2
7 Jack Fu Team BBC p/b Baltimore Bicycle Work 23:22.3
8 Jeremy Vaughan Evolution Cycling Club p/b Long & F 23:40.1
9 Richard Kennedy A B R T 24:41.2
10 Brian Phipps Getting It In Cyclist 25:02.1
11 Terry Fuller NCVC/UnitedHealthcare 25:22.3
Finishers: Cat 4: 10   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Charles Roberts 21:54.9
2 Richard Lavigne Crank Addicts p/b Hilltop 22:17.8
3 Shaun Gundel 23:36.3
4 Matthew Martin Adventures For the Cure 24:13.5
5 Scot Roppelt BSBA RACING 24:39.3
6 Daniel Schumacher US Military Endurance Sports 24:43.9
7 Mike Mcginley 25:03.1
8 Cooper Hurley Fat Kid Cardio Club 25:14.1
9 Scott Harrington QCW Cycling p.b. Breakawaybikes.com 25:26.4
10 Christopher Geiser 25:32.3
11 Daniel Salter Harford MultiSport Club 25:36.1
12 Dave Meyers 25:52.0
13 David Opalach DE Swim and Fitness TriDawgs 26:02.3
14 Zacharya Meszoely Fat Kid Cardio Club 26:14.2
15 Bruce Arnsbarger HPC 26:15.8
16 David Selko Kelly Benefit Strategies/LSV 26:23.7
17 Chris Aitken Middletown BikeLIne 26:30.7
18 Thomas Johnson US Military Endurance Sports 28:04.2
19 Ron Chamrin 32:02.5
Finishers: Cat 5: 12   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paul Drees Morgan Stanley Market Edge 24:06.6
2 Frank Kaler No affiliation 27:23.2
Finishers: Cat 3: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emily Woolford Baltimore Youth Cycling 30:38.8
2 Maize Wimbush Getting It In Cyclists Inc 31:59.4
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Victoria Ruppenthal Baltimore Youth Cycling 33:57.8
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nicole Madaffai ABRT 30:36.7
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shanna Lesico Active Yards-Chester County Velo 29:21.9
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Monika Lukens Team FEC p/b Trek Bikes 24:07.2
2 Dagmar Sachs Cheseapeake Spoke 26:42.1
3 Lori Cherney 29:41.9
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Beth Gunter Chesapeake Wheelmen 30:52.4
2 Jeanne Davis Somerset Wheelmen 34:30.5
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ann marie Miller CRCA/NY Vision Group-Fuoriclasse Ra 24:39.3
Finishers: Cat 1: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Amanda Pupillo Wooden wheels racing 26:58.0
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rose Byler Blue Ridge Cyclery Racing p/b Reyno 25:01.60
2 Christine Nicewonger 90+ Cycling 25:20.73
3 Elizabeth Sylves Tri Dawgs 25:56.68
4 Theresa Firestine Project 942 26:45.09
5 Raelene Meneses Artemis Racing 27:35.67
6 Sarah Mellies Westwood Velo 28:25.68
7 Allison Wong BSBA Racing Team 28:38.08
Finishers: Cat 4: 6   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Elizabeth Roark 26:24.2
2 Beth Kretzing yriders 26:30.5
3 Joanne Gribler 27:22.2
4 Heather Swope Team Integrity 33:16.2
5 Nancy Welch Wooden Wheels Racing 37:54.7
Finishers: Cat ?: 5