Log In
The USAC Upgrade Points & Resume Builder Criterium Series 1 of 3 • Oct 15 2017
Clear, 90 degrees, wind 1 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Graham Goldstein Big Orange Cycling
2 Rigo Cruz Monster Media Elite Masters
3 David Wells Big Orange Cycling p/b Beachbody Pe Teammate Win: Graham Goldstein
4 Alexander Deroche??? Velo Club La Grange
5 William Raus S2C/BOSCH pb Pearl Izumi
6 Reyes Hilario South Bay Wheelmen
7 Manuel Barra Southern California Velo
8 Johnny Lance HSR Racing p/b BIRDWORX
9 Scott Walker Big Orange Cycling p/b Beachbody Pe Teammate Win: Graham Goldstein
10 Frank Wyer
11 David Kennedy DNA Racing
12 Kevin Nix Big Orange Cycling p/b Beachbody Pe Teammate Win: Graham Goldstein
13 Alvarez Andres KLTS Junior Development
14 Clement Kim Pinnaclife Racing Team
15 Jerry Rios
16 Patrick Conneely CVC Racing
17 Michael Hall HSR Racing p/b BIRDWORX
18 Bryan Wierzchucki Impact Racing Team
19 Ivan Fernandez Big Orange Cycling p/b Beachbody Pe Teammate Win: Graham Goldstein
20 Robert Minn South Bay Wheelmen Foundation
21 Joseph Buchanan Kryki Sports
22 David Steinhafel Big Orange Cycling p/b Beachbody Pe Teammate Win: Graham Goldstein
DNF Chris Jennings OCW / Paramount Racing
Finishers: Cat 3: 23  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Steinhafel Big Orange Cycling p/b Beachbody Pe
2 Kevin Nix Big Orange Cycling p/b Beachbody Pe Teammate Win: David Steinhafel
3 Graham Goldstein Big Orange Cycling Teammate Win: David Steinhafel
4 Manuel Barra Southern California Velo
5 Fernando Lindo G3Foundation / Trek
6 Michael Penta Big Orange Cycling p/b Beachbody Pe Teammate Win: David Steinhafel
7 Michael Hall HSR Racing p/b BIRDWORX
8 Scott Walker Big Orange Cycling p/b Beachbody Pe Teammate Win: David Steinhafel
9 Kendall Stanley HSR Racing p/b Birdworx
10 Patrick Conneely CVC Racing
11 Joseph Buchanan Kryki Sports
12 Julio Muromeza Majestic/Mobbin Cycling
13 David Kennedy DNA Racing
14 Marco Diaz Majestic/Mobbin Cycling
15 Ivan Fernandez Big Orange Cycling p/b Beachbody Pe Teammate Win: David Steinhafel
16 Isac Reyes Neighborhood Cyclery
17 Rigo Cruz Monster Media Elite Masters
18 Alvarez Andres KLTS Junior Development
19 Bryan Wierzchucki Impact Racing Team
20 Jerry Rios
Finishers: Cat 3: 20  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alexander Deroche??? Velo Club La Grange
2 Johnny Lance HSR Racing p/b BIRDWORX
3 Jesse Norton Cast a Shadow/Temecula Farmers/Spec
4 Manuel Barra Southern California Velo
5 Michael Hall HSR Racing p/b BIRDWORX
6 Jose Chuc South Bay Wheelmen
7 Frank Wyer
8 Joshua Sparks Monster Media Racing
9 David Kennedy DNA Racing
10 Kevin Salazar Bicycle.net Racing Team
11 Michael Araluce R5 Ciclismo
12 Unkown Rider
13 Ivan Fernandez Big Orange Cycling p/b Beachbody Pe
14 Isac Reyes Neighborhood Cyclery
15 Albert Tello Majestic/Mobbin Cycling
16 Jeff Wolfe Cast a Shadow/Temecula Farmers/Spec Teammate Top 5: Jesse Norton
17 William Raus S2C/BOSCH pb Pearl Izumi
18 Marco Diaz Majestic/Mobbin Cycling
19 Jerry Rios
20 Jacob Hanna R5 Ciclismo
21 Sharif Carter Funkadelic Velo
Finishers: Cat 3: 20   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Connor Bentley Team Velosport Junior & U23 Develop
2 Nick Mckenna Team Velosport Junior & U23 Develop Teammate Win: Connor Bentley
3 Daniel Park Velo Club La Grange
4 Levi Jefferies Swami's Junior Development Team
4 Gil Ron iSpeed Racing
6 Brian Uno
7 Chad Muller
8 Jesus Rocha G3Foundation / Trek
9 Fernando Hernandez San Diego Bicycle Club
10 Jean Tawekjian Majestic/Mobbin Cycling
11 Mark Fitzgerald Majestic/Mobbin Cycling
12 Eric Diaz Xcel Racing Team
13 Charles Ho Lost Dog Cycling
14 Josue Trejo cadena Serious Cycling
15 Richard Beach
16 Nathan Wilson Team Velosport Junior & U23 Develop Teammate Win: Connor Bentley
17 Charles Herndon
18 Octavio Marquez
19 Ronney Escobar South Bay Wheelmen
20 Herbert Huang
21 Mark Satkiewicz Velo Club La Grange Teammate Top 5: Daniel Park
22 Steven Keltie Carefast
23 Anthony Murray RedMonkey Sports
24 Paul Imler Team Velosport Junior & U23 Develop Teammate Win: Connor Bentley
25 Seth Huggins HSR Racing p/b BIRDWORX
26 Anson Araujo Eliel Factory Team
27 John Koga Team Simple Green/Cannondale/Bike R
28 Carlos Martinez -fernandez G3Foundation / Trek
29 Jacob Valentin Big Orange Cycling
30 Richard Livingston Go Fast -Incycle
31 Pedro Martinez Serious Cycling
32 Louie Peick iSpeed Racing Teammate Top 5: Gil Ron
Finishers: Cat 4: 32  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Pedro Martinez Serious Cycling
2 Nazaret Ruiz GBS Racing
3 Gil Ron iSpeed Racing
4 Fernando Hernandez San Diego Bicycle Club
5 Nick Mckenna Team Velosport Junior & U23 Develop
6 Daniel Park Velo Club La Grange
7 Jesus Rocha G3Foundation / Trek
8 Connor Bentley Team Velosport Junior & U23 Develop Teammate Top 5: Nick Mckenna
9 Fabian Valdivia DARE
10 Mark Fitzgerald Majestic/Mobbin Cycling
11 Richard Beach
12 Chad Muller
13 Jean Tawekjian Majestic/Mobbin Cycling
14 Brian Uno
15 Charles Ho Lost Dog Cycling
16 Jacob Valentin Big Orange Cycling
17 Nathan Wilson Team Velosport Junior & U23 Develop Teammate Top 5: Nick Mckenna
18 Manuel Aguilar Bicycle.net Racing Team
19 Paul Cressey Big Orange Cycling p/b Beachbody Pe
20 Charles Herndon
21 Brian Kennedy GS Andiamo - Redlands Legends
22 Max Schoenbrunner
23 Alejandro Vasquez Monster Media Racing
24 Marco Rodriguez South Bay Wheelmen
25 Anson Araujo Eliel Factory Team
26 Paul Imler Team Velosport Junior & U23 Develop Teammate Top 5: Nick Mckenna
27 Levi Jefferies Swami's Junior Development Team
28 Josue Trejo cadena Serious Cycling Teammate Win: Pedro Martinez
29 Octavio Marquez
30 Eric Diaz Xcel Racing Team
31 Ronney Escobar South Bay Wheelmen
32 Anthony Murray RedMonkey Sports
33 Refujio Galvan
34 Mark Satkiewicz Velo Club La Grange
35 Steven Keltie Carefast
36 Oscar Cervantes South Bay Wheelmen
37 Seth Huggins HSR Racing p/b BIRDWORX
38 Herbert Huang
39 Ramiro Arrechiga
40 Dylan Nerren Team Velosport/Ridebiker Alliance
41 Louie Peick iSpeed Racing Teammate Top 5: Gil Ron
42 Christian Rodriguez
43 Allen Mecum Monster Media Racing
Finishers: Cat 4: 43  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nazaret Ruiz GBS Racing
2 Refujio Galvan
3 Mark Fitzgerald Majestic/Mobbin Cycling
4 Brian Uno
5 Jacob Valentin Big Orange Cycling
6 Paul Cressey Big Orange Cycling p/b Beachbody Pe
7 Jean Tawekjian Majestic/Mobbin Cycling Teammate Top 5: Mark Fitzgerald
8 Eric Diaz Xcel Racing Team
9 Manuel Aguilar Bicycle.net Racing Team
10 Erren Oleary R5 Ciclismo
11 Mark Strohman R5 Ciclismo
12 Fabian Valdivia DARE
13 Marco Rodriguez South Bay Wheelmen
14 Dusty Holland Majestic/Mobbin Cycling Teammate Top 5: Mark Fitzgerald
15 Christian Rodriguez
16 Anson Araujo Eliel Factory Team
17 Anthony Murray RedMonkey Sports
18 Paul Imler Team Velosport Junior & U23 Develop
19 Charles Herndon
20 Chris Hildreth Majestic/Mobbin Cycling Teammate Top 5: Mark Fitzgerald
DNF Brian Kennedy GS Andiamo - Redlands Legends
DNF Pedro Martinez Serious Cycling
Finishers: Cat 4: 22  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Leopoldo Gonzalez Serious Cycling
2 Jorge Lemus Serious Cycling Teammate Win: Leopoldo Gonzalez
3 Jason Ryan
4 Irvin Zavaleta Breakaway Cycling p/b Station Casin
5 Lubin N piedras avila
6 Jack Macdowell Velo Club La Grange
7 Prince Patel Serious Cycling Teammate Win: Leopoldo Gonzalez
8 Hector Venturino Canyon Velo
9 Fermin Lemus Serious Cycling Teammate Win: Leopoldo Gonzalez
10 Jose Aleman iii D9 Foundation / DNA RACE TEAM
11 Jason Mark
12 Dustyn Benedict PAA Cycling
13 Johnny Haygood
14 German Rodriguez salcido California State University-Long Be
15 Bj Wickett TTS Racing
16 Barry Burke NINETY7
17 Francisco Chamorro PAA Cycling
18 Trinity Gau Team Velosport Junior & U23 Develop
19 Chris Innes
20 Christian Garcia
21 Malaika Buytaert Monster Media Elite Masters
Finishers: Cat 5: 18   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jorge Lemus Serious Cycling
2 Leopoldo Gonzalez Serious Cycling Teammate Win: Jorge Lemus
3 Fran Sur Big Orange Cycling p/b Beachbody Pe
4 Alberto Jaimes
5 Rider Unkown
6 David Pouchoulen
7 Luis Carlos
8 Jack Macdowell Velo Club La Grange
9 Jason Mark
10 Lubin N piedras avila
11 Hector Venturino Canyon Velo
12 Fermin Lemus Serious Cycling Teammate Win: Jorge Lemus
13 Prince Patel Serious Cycling Teammate Win: Jorge Lemus
14 Ryan Ogan
15 Jason Ryan
16 Ray Martinez
17 Irvin Zavaleta Breakaway Cycling p/b Station Casin
18 Francisco Chamorro PAA Cycling
19 Luke Cozart
20 Rider Unkown
21 Dustyn Benedict PAA Cycling
22 Jose Moreira Bicycle.net
23 Jose Aleman iii D9 Foundation / DNA RACE TEAM
24 Grace Hutton
25 Joey Tanner
26 Hector Venturino Canyon Velo
27 Gilberto Zavaleta Breakaway Cycling p/b Station Casin
28 Efren Cabebe
29 Steven Osani
30 John Li
31 Marie Martinez
32 Mike Heinze Jessup Auto Plaza p/b P.S. Cyclery
33 Giovanni Lopez Neighborhood Cyclery
34 Joshua Sayre
35 Jose Castillo-dubon Pacific Premier Bank Cycling Team
36 Fernando Garcia
37 Fernando Quijano
38 Luis Ramos
39 Sam Garrison Big Orange Cycling p/b Beachbody Pe Teammate Top 5: Fran Sur
40 Malaika Buytaert Monster Media Elite Masters
41 Andrew Ramos
42 Emanuel Duenas
43 Andrew Reyes
44 Moses Pajarillaga
Finishers: Cat 5: 25   Cat ?: 19  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Juan Cisneros Eliel Factory Team
2 Dan Reback Groove Subaru Excel Sports
3 Leo Bugtai SoCalCycling.com Team
4 Taylor Vaccari
5 Shaun Bagley HSR Racing p/b Birdworx
6 Matthew Easter HSR Racing p/b BIRDWORX
7 John Garbo Pacific Premier Bank Cycling Team
8 Quint Berkemeier
9 Christian Molina ENDO CONCEPT TEAM
10 Eric Castillo NCCF/ Team Specialized Juniors
11 Steven Ehasz Big Orange Cycling p/b Beachbody Pe
12 Christopher Bennett S2C/BOSCH pb Pearl Izumi
13 Bader Aqil Big Orange Cycling p/b Beachbody Pe
14 Chuck Huang HSR Racing p/b Birdworx Teammate Top 5: Shaun Bagley
15 Brad Decker Team Simple Green/Cannondale/Bike R
16 David Holland Big Orange Cycling p/b Beachbody Pe
Finishers: Cat 2: 16