Log In
Black Hill Circuit Race • Mar 18 2018
Series: MABRA2018
Clear, 48 degrees, wind 8 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Taylor Pearman Battley Harley-Davidson/BATTLEY H-D
2 Chad Capobianco DistrictTaco Racing
3 Alex Driscoll Otterhaus Coaching/Otterhaus Racing
4 Patrick Jarenwattananon District Velocity Racing/District V
5 Joseph Baum Richmond Velo Sport
6 Eran Preble who cares
7 Mark Lewis Bayside Velo/Bike Doctor
8 Sait Arana DistrictTaco Racing Teammate Top 5: Chad Capobianco
9 Benjamin Fogle DC Velo Limited/Team Beyer Auto
10 Ryan Buerman National Capital Velo Club/UnitedHe
11 Aaron Hotaling District Velocity Racing/District V Teammate Top 5: Patrick Jarenwattananon
12 Ron Francoise tuazon Battley Harley-Davidson/BATTLEY H-D Teammate Win: Taylor Pearman
13 Thomas Humphreys CCB Foundation - Sicleri
14 Brian Weightman National Capital Velo Club/UnitedHe
15 Tannon Blankenship Richmond Velo Sport/Nissan RVA
16 Clint Dager PTS Racing
17 Christopher Rabadi Unattached
18 Steven Kusy District Velocity Racing/District V Teammate Top 5: Patrick Jarenwattananon
19 Ryan Mckinney DC Velo Limited/Team Beyer Auto
20 Nathan Coleman Catoctin Cycling Club/NSMI RACING
21 Jose Escobar Battley Harley-Davidson/BATTLEY H-D Teammate Win: Taylor Pearman
22 Pierce Schmerge Bayside Velo/Bike Doctor/Team Bike
23 Michael Russo DistrictTaco Racing Teammate Top 5: Chad Capobianco
24 Jose Solis Otterhaus Racing Teammate Top 5: Alex Driscoll
25 Allan Wallace Bayside Velo/Bike Doctor
26 Adam Driscoll Adventures for the Cure
27 Ryan Knight Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20C
28 Jacob Skrip CS Velo/CS Velo Racing p/b Cannonda
29 Stephen Robinson Battley Harley-Davidson/BATTLEY H-D Teammate Win: Taylor Pearman
30 Paul Lengermann DistrictTaco Racing Teammate Top 5: Chad Capobianco
31 Mykel Nahorniak District Velocity Racing/District V Teammate Top 5: Patrick Jarenwattananon
32 Joshua Friedman GREEN LINE VELO driven by Zipcar
33 Albert Gonzalez DistrictTaco Racing Teammate Top 5: Chad Capobianco
35 Joseph Baremore DC Velo Ltd/Team Beyer Auto
36 Justin Markunas National Capital Velo Club/UnitedHe
37 Matt Mcloone Battley Harley-Davidson/BATTLEY H-D Teammate Win: Taylor Pearman
38 Frank Cundiff Levine Law Group Elite Cycling Team
39 Paul Rades District Velocity Racing/District V Teammate Top 5: Patrick Jarenwattananon
40 Gorgi Popstefanov Metra/XRCEL/Cycles 54
41 Daniel Villaflor-drumwright DC Velo Limited/Team Beyer Auto
42 James Studebaker Team Bike Doctor
43 Brian Marchionini DC Velo Limited/Team Beyer Auto
44 Erik Engle Catoctin Cycling Club/NSMI RACING
45 Jonathan Marshall PTS Racing
46 Anthony Murfett District Velocity Racing/District V Teammate Top 5: Patrick Jarenwattananon
47 Samuel James Battley Harley-Davidson/BATTLEY H-D Teammate Win: Taylor Pearman
48 Richard Furchtgott Battley Harley-Davidson/BATTLEY H-D Teammate Win: Taylor Pearman
49 Benjamen Shrewsberry National Capital Velo Club/UnitedHe
50 Luis Leme Unattached
DNF Spencer Ingels Unattached
DNF Morgan Baker J Mac Cycling LLC
Finishers: Cat 1: 21   Cat 2: 28   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 William Longwell National Capital Velo Club/UnitedHe
2 Scott Kozicki DistrictTaco Racing
3 Tommy Steinebrunner S'Ville Bikes
4 David Rodgers DistrictTaco Racing
5 Graham Watters Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene
6 Elijah Shipp Fat Frogs Racing/Cheerbacks of Fat
7 Nick Taylor DistrictTaco Racing Teammate Top 5: Scott Kozicki
8 Joshua Townes Rock Creek Velo
9 James Sharp National Capital Velo Club/UnitedHe Teammate Win: William Longwell
10 Ryan Chien DistrictTaco Racing Teammate Top 5: Scott Kozicki
11 Darrin Arbaugh Artemis Racing
12 Curtis Alia NCVC/UnitedHealthcare Teammate Win: William Longwell
13 Abe Ehlers Artemis Racing
14 Owen Musser CS Velo
15 Alex Kasch DC Velo Limited/Team Beyer Auto
16 Darin Alleman Antietam Velo Club Inc/AVC/Team Hag
17 Matthew Ficke District Velocity Racing/District V
18 Frank Shewmaker Artemis Racing
19 Josh Logan Baltimore Bicycle Club/Team BBC
20 Matt Rosier National Capital Velo Club/UnitedHe Teammate Win: William Longwell
21 Robert Caudill The Bike Rack
22 Vaughan O'Brien Unattached
23 Aidan Dixon Rock Creek Velo
24 Eric Schmidt Unattached
25 William Wagstaff Unattached
26 Francisco Covas National Capital Velo Club/UnitedHe Teammate Win: William Longwell
27 Douglas Plowman District Velocity Racing/District V
28 Cameron Quick Phase Cycling
29 Sean Price Whole Wheel Velo Club
30 Spencer Ingels Unattached
31 Richard Holzworth La Prima Espresso Co. Racing
32 Clay Moulton VeloWorks-Spokes Etc
33 Osiris Hoil DistrictTaco Racing Teammate Top 5: Scott Kozicki
34 Carleton Bowen National Capital Velo Club/UnitedHe Teammate Win: William Longwell
35 Christopher Woltemade Antietam Velo Club Inc/AVC/Team Hag
36 Paul Curley Unattached
37 Anthony Bramante Baltimore Bicycle Club/Team BBC
38 Steve Fife Unattached
39 Carl Bevard The Bike Rack/Bike Rack Racing
40 Christopher Hardee Rock Creek Velo
41 Kyle Irwin Antietam Velo Club Inc/AVC/Team Hag
42 Brandon Carboni Rock Creek Velo
43 Christopher Koehler Charlottesville Racing Club/Blue Ri
44 Paul De santis Good Velo Club/BMoreHumane p/b GVC
45 Michael Spinnler Antietam Velo Club Inc
46 Brian Phipps Getting It In Cyclists Inc
Finishers: Cat 3: 33   Cat 4: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniel Greenfield DC Velo Limited/Team Beyer Auto
2 Stephen Robinson Battley Harley-Davidson/BATTLEY H-D
3 John Dove Unattached
4 Donald Brew DC Velo Limited/Team Beyer Auto Teammate Win: Daniel Greenfield
5 Geraldo Peralta Whole Wheel Velo Club
6 Nathan Coleman Catoctin Cycling Club/NSMI RACING
7 Michael Tabasko Bayside Velo/Bike Doctor
8 Andy Cicero Unattached
9 Tony Leong Unattached
10 Andreas Gutzeit National Capital Velo Club/UnitedHe
11 Daniel Proulx Bayside Velo/Bike Doctor
12 Chris Crane Unattached
13 Paul Rades District Velocity Racing/District V
14 Marc Klein National Capital Velo Club/UnitedHe
15 Joe Mazza VeloLabs Racing
16 Dan Underwood Evolution Cycling Club p/b Long & F
17 Sean Barrie Battley Harley-Davidson/BATTLEY H-D Teammate Top 5: Stephen Robinson
18 Ronald Barry Sportif Coaching Group/Patapsco Bic
19 Randy Flores Unattached
20 Shaun Abell Battley Harley-Davidson Teammate Top 5: Stephen Robinson
21 James Pettengill Battley Harley-Davidson/BATTLEY H-D Teammate Top 5: Stephen Robinson
22 Christopher Woltemade Antietam Velo Club Inc/AVC/Team Hag
23 Erik Engle Catoctin Cycling Club/NSMI RACING
24 Bob Gillespie Sportif Coaching Group/Patapsco Bic
25 Jeff Chun Bayside Velo/Bike Doctor
26 Chris Hardee Rock Creek Velo
27 Brian Marchionini DC Velo Limited/Team Beyer Auto Teammate Win: Daniel Greenfield
28 0 0
29 David Gates National Capital Velo Club/UnitedHe
30 Alex Pline Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT
31 Jason Funderburk Evolution Cycling Club p/b Long & F
32 Charles Kyle Evolution Cycling Club p/b Long &am
33 Dennis Crockett Antietam Velo Club Inc/AVC/Team Hag
34 Anthony Bramante Baltimore Bicycle Club/Team BBC
35 Zachary Browne Unattached
36 Evan Ellicott Bayside Velo/Bike Doctor
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 15   Cat 3: 12   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tirone Johnson Phase Cycling
2 Kenneth Decker Unattached
3 Manuel Paniagua Unattached
4 Josh Logan Baltimore Bicycle Club/Team BBC
5 Jeremy Siedor Unattached
6 Samuel Fuller Celerity Cycling/SEAVS/Haymarket
7 Kyle Irwin Antietam Velo Club Inc/AVC/Team Hag
8 Christopher Hardee Rock Creek Velo
9 Aidan Dixon Rock Creek Velo
10 Ed Jablonski Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene
11 Brendan Mcconnaughay National Capital Velo Club/UnitedHe
12 Sebastian Silberman Kelly Benefit Strategies/Lateral
13 William Faucette Unattached
14 Geoffrey Irwin National Capital Velo Club/UnitedHe
15 Henry Germakne University of Maryland-College Park
16 Paul Livelli Artemis Racing
17 Hans Lellelid Unattached
18 John Gay Frederick Velo/Bike Doctor Frederic
19 Brian Phipps Getting It In Cyclists Inc
20 Mark Hagen Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20C
21 Krzysztof Jedrzejewski Whole Wheel Velo Club
22 Alex Myers Ascent Concept Team
23 Chrisopher Kick Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT
24 Willem Drescher Celerity Cycling/SEAVS/Haymarket
25 Juan Constanza Phase Cycling Teammate Win: Tirone Johnson
26 Jonah Killy Rock Creek Velo
27 Aaron Fields Adventures for the Cure
28 Anthony Carter Getting It In Cyclists Inc
29 Syd Lea Sports T.E.A.M./T.E.A.M. Fuji
30 Robert Schilling Unattached
Finishers: Cat 4: 29   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Todd Burns Unattached
2 Jeremy Michalke Adventures for the Cure
3 Steven Drost Adventures for the Cure
4 Dylan Stagner Great Eskape
5 Michael O'brien Unattached
6 Fred Proctor Unattached
7 Colin Lingg Unattached
8 Nicholas Anderson Unattached
9 Adam Weddington Unattached
10 Robert Murray Unattached
11 Jon Griese Prince William Elite Racing (PoWER)
12 Charles Roberts VeloLabs Racing
14 Shane Mannix Unattached
15 Michael Glickman Frederick Velo/Bike Doctor Frederic
16 Arthur Deegan Whole Wheel Velo Club
17 Antonio Abadia Unattached
18 Nathan Shipe Cumberland Trail Connection Racing
19 Din Vilela American Velo Club
20 Alexander Hedrick Unattached
21 Thomas Sasser Adventures for the Cure Teammate Top 5: Jeremy Michalke
22 Richy Mason ABRT
23 Anthony Passaro Unattached
24 Owen Bennertz Unattached
26 Bradley Dion Baltimore Bicycle Club/Team BBC
27 Eric Baker National Capital Velo Club/UnitedHe
28 Mario Reda Unattached
29 Connor Stemple Unattached
30 Andrew Foehrkolb Lateral Stress Velo Inc.
Finishers: Cat 5: 28  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 William Wagstaff Unattached
2 David Gunnerson Ascent Concept Team
3 Tirone Johnson Phase Cycling
4 Todd Burns Unattached
5 Aidan Dixon Rock Creek Velo
6 Darrin Arbaugh Artemis Racing
7 Michael O'brien Unattached
8 Tommy Mccauley Phase Cycling Teammate Top 5: Tirone Johnson
9 James Beacham Unattached
10 Tobias Klein National Capital Velo Club/UnitedHe
11 Steven Drost Adventures for the Cure
12 William Joachin Phase Cycling Teammate Top 5: Tirone Johnson
13 Andre Burton Drexel University
14 Ed Jablonski Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene
15 Darren David Artemis Racing
16 Carl Bevard The Bike Rack/Bike Rack Racing
17 Kenneth Decker Unattached
18 Paul Livelli Artemis Racing
19 Peter Schultz Team Bikenetic
20 Geoffrey Irwin National Capital Velo Club/UnitedHe
21 John Gay Frederick Velo/Bike Doctor Frederic
22 Aaron Fields Adventures for the Cure
23 William Faucette Unattached
24 Willem Drescher Celerity Cycling/SEAVS/Haymarket
25 Henry Germakne University of Maryland-College Park
26 Christopher Hardee Rock Creek Velo Teammate Top 5: Aidan Dixon
27 Luke Salata Unattached
28 Jonathan Carney Unattached
29 Young Kim Unattached
30 Adam Weddington Unattached
31 Michael Glickman Frederick Velo/Bike Doctor Frederic
32 Brian Phipps Getting It In Cyclists Inc
33 Sonny Smith Ocean Velo Club
34 Robert Taylor Ocean Velo Club
35 Mike Danko The Bike Rack/Bike Rack Racing
36 Kevin Lail Ocean Velo Club
37 Alex Mccutcheon Frederick Velo/Bike Doctor Frederic
38 Samuel Fuller Celerity Cycling/SEAVS/Haymarket
39 Anthony Carter Getting It In Cyclists Inc
40 Nicholas Anderson Unattached
41 Scott Peitz Unattached
42 Jason Walters Sweet Spot Cycling
43 Thomas Tynan National Capital Velo Club/UnitedHe
44 Robert Murray Unattached
45 Andres Sola Unattached
46 Robert Schilling Unattached
47 Andre Gates National Capital Velo Club/UnitedHe
48 Alexander Mcrae Ocean Velo Club
49 Gerardo Sore Frederick Velo/Bike Doctor Frederic
50 Ted Blake Unattached
51 Ben Barnes Unattached
52 Bradley Dion Baltimore Bicycle Club/Team BBC
DQ Alexander Hernandez Unattached
Finishers: Cat 4: 35   Cat 5: 17   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jill Patterson Artemis Racing
2 Grace Blair Catoctin Cycling Club/NSMI RACING
3 Adair Anderson National Capital Velo Club/UnitedHe
4 Paige Kostanecki Catoctin Cycling Club/NSMI RACING
5 Maggie Barton Sweet Spot Cycling
6 Dori Buckethal Catoctin Cycling Club/NSMI RACING
7 Lindsey Crifasi Battley Harley-Davidson/BATTLEY H-D
8 Erin Bougie Catoctin Cycling Club/NSMI RACING Teammate Top 5: Grace Blair
9 Dana Stryk Evolution Cycling Club p/b Long & F
10 Gisela Bell Rogue Velo Racing
11 Michele Damiani Evolution Cycling Club p/b Long & F
12 Rebecca Chan Catoctin Cycling Club/NSMI RACING Teammate Top 5: Grace Blair
13 Chris Kelley Colavita Racing Inc.
14 Angela Parrotta Battley Harley-Davidson
15 Marni Harker Colavita Racing Inc.
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 8   Cat 3: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sydney Berry DistrictTaco Racing
2 Katherine Sarkisov Rock Creek Velo
3 Laura Echeverri Battley Harley-Davidson/BATTLEY H-D
4 Erin Conner Battley Harley-Davidson/BATTLEY H-D
5 Maggie Rogers VeloLabs Racing
6 Laura Norris Baltimore Bicycle Club/Team BBC
7 Cassie Bopf Rock Creek Velo Teammate Top 5: Katherine Sarkisov
8 Emily Curley Corner Cycle
9 Lauren Jenkins VeloWorks-Spokes Etc
10 Kyanni Fleming Getting It In Cyclists Inc/Womens
11 Leeya Wang HPC Cycling/HPC/LIST
12 Erica Stievecaldwell Colavita Racing Inc.
13 Gina Grinstead Baltimore Bicycle Club/Team BBC
14 Sarah Toth johnson Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene
15 Kathleen Holmes Unattached
16 Falecia Stuckey Getting It In Cyclists Inc/Womens
17 Jennie Peitz Unattached
18 Maize Wimbush Getting It In Cyclists Inc/Getting
19 Azyra Franklin Getting It In Cyclists Inc
Finishers: Cat 4: 14   Cat 5: 4   Cat ?: 1