Log In
Cardinal Omnium - Circuit Race • Mar 18 2018
Clear, 50 degrees, wind 3 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jarret Oldham First Internet Bank Cycling
2 Kyle Perry Texas Roadhouse Cycling
3 Alex Mclaughlin Texas Roadhouse Cycling Team
4 Matthew Salpietro Texas Roadhouse Cycling
5 Jordan Doig WHEELBASE CASTELLI MGD
6 Jack Mccann First Internet Bank Cycling Team Teammate Win: Jarret Oldham
7 Ben Page 859 Cycling / Commonwealth Eye Surg
8 Andrew Dillman Think Green
9 Nathan Moorhouse PSFCU
10 Jedidiah Fritzinger Papa John's Racing Team
11 Nicholas Vorwerk Kreitler Racing Team
12 Kevin Gambill Texas Roadhouse Teammate Top 5: Kyle Perry
13 Robert Frangi Dash Racing
14 John Woods First Internet Bank Cycling Team Teammate Win: Jarret Oldham
15 Luke Manning Kreitler Racing Team
16 David Hauber Appriss Racing p/b Clarksville Schw
17 Justin Bird Quantum Solutions
18 Ryan Shean Texas Roadhouse Cycling Teammate Top 5: Kyle Perry
19 Tyler Roberts International Christian Cycling Clu
20 Robert Sroka First Internet Bank Cycling Teammate Win: Jarret Oldham
21 John Becker * First Internet Bank Cycling Teammate Win: Jarret Oldham
22 Samuel Kieffer Texas Roadhouse Cycling Team Teammate Top 5: Kyle Perry
23 Marco Aledia TEXAS ROADHOUSE Teammate Top 5: Kyle Perry
24 William Burton Commonwealth Eye Surgery pb Crankwo
25 Enzo Allwein Team Handmade
Finishers: Cat 1: 14   Cat 2: 9   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 William Bobrow Papa John's Racing Team
2 Ryson Walden
3 Benjamin King Appriss Racing p/b Clarksville Schw
4 Amai Rawls
5 Zach Berend Papa John's Racing Team Teammate Win: William Bobrow
6 Conor Swan Team Upland Brewing
7 Bradley Hoeweler 11 ELEVEN CYCLES
8 Stuart Witt Bicycle Face Racing
9 Charles Campbell CRANKWORKS
10 David Ferguson Tanner West
11 Aaron Banks Yokohama Racing p/b BikeLine/Single
12 Chris Sampley Spinning Spoke p/b Borden Dental
13 Chris Shannon Think Green - Bicycle Face
14 Gregory Nemeth Team Indiebike p/b IU Health
15 Ben Brantley Clarksville Schwinn
16 Liam Hughes Kreitler Racing Team
17 Andrew Beckman Appriss Racing p/b Clarksville Schw Teammate Top 5: Benjamin King
18 Rhys Edwards Team Upland Brewing
19 Ian Tapp Bicycle Face Racing
20 Shelby Gibbs Dash Racing
21 Travis Verhoff Phoenix Fitness and Training
22 Michael Schmahl 1995
23 Garrett Mcnear Yokohama Racing p/b BikeLine/Single
24 Mitchell Ford
25 Troy Stratford Dash RacingIN
26 James Book Appriss Racing p/b Clarksville Schw Teammate Top 5: Benjamin King
27 Luke Neubauer Appriss Racing p/b Clarksville Schw Teammate Top 5: Benjamin King
28 Tom Burridge Appriss Clarksville/ Whayne
29 Mark Myles Be Real Sports
30 Andrew Boyd Appriss Racing p/b Clarksville Schw Teammate Top 5: Benjamin King
31 Owen Gibby Bishop's Bicycles
32 Charles Dell Team Upland Brewing
33 Joe Fuller Appriss Racing p/b Clarksville Schw Teammate Top 5: Benjamin King
34 Anthony Elmore Outdoor Ventures
35 Jamie Klein Appriss Racing p/b Clarksville Schw Teammate Top 5: Benjamin King
36 Riley Mosak Yokohama Racing p/b BikeLine/Single
37 Kyle Kelly Bishop's Bicycles
38 Rodolfo Villalvir Phoenix Fitnes snd Training
39 Derek Walker ZWS / Brilliant Advice
DNF Bryan Arko Queen City Wheels
Finishers: Cat 3: 24   Cat 4: 16  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dean Heckel
2 James Kraus
3 Joseph Eiler
4 Ryan Hartlage
5 Ryosuke Baba Sweathogs Racing
6 Derek Bell
7 Levi Wolff Team Louisville Junior Cycling
8 Michael Sovec
10 Kyle Schwedler Team louisville
11 Galen Roquet TEAM LOUISVILLE
13 Gerraldo Bocado
14 Christopher Kay
DNF Justin Ratliff Phoenix fitness and training
15 Curwin Edwards
16 Korey Myles Be Real Sports/Team Infinit Perform
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 12   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Riley Mosak Yokohama Racing
2 Grant Wilson True Performance Junior Development
3 Aaron Banks Yokohama Racing p/b BikeLine/Single
4 Luke Scott
5 Garrett Mcnear Yokohama Racing p/b BikeLine/Single
6 Connor Wingler Team Bicycle Outfitters Indy
7 Lanier Ash Team Louisville
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 5   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Benjamin Weaver Texas Roadhouse
2 Matt Bole Texas Roadhouse Cycling Teammate Win: Benjamin Weaver
3 Kevin Gambill Texas Roadhouse Teammate Win: Benjamin Weaver
4 Curtis Tolson Texas Roadhouse Teammate Win: Benjamin Weaver
5 Wallace Groda
6 Chris Kroll Texas Roadhouse Teammate Win: Benjamin Weaver
7 Jim Creamer Team Heroes
8 Darrin Lay Schellers
9 Tom Burridge Appriss Clarksville/ Whayne
10 David Durkee Ridenfaden
11 Dirk Pohlmann Texas Roadhouse Cycling Teammate Win: Benjamin Weaver
12 William Dolan Scheller's Racing Team
13 John May Papa John's Racing Team
14 Alan Willey ZWS / Brilliant Advice
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 7   Cat 3: 4   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 George Frazier Team Louisville
3 Griffin Miller Team Louisville Teammate Win: George Frazier
7 Cam Schwedler Team Louisville Teammate Win: George Frazier
8 Emory Ash Team Louisville Teammate Win: George Frazier
Finishers: Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hugo Scala Marian University
2 Cade Bickmore Marian University Teammate Win: Hugo Scala
3 Cameron Riches Marian University Teammate Win: Hugo Scala
4 Brice Brookshire Marian University Teammate Win: Hugo Scala
5 Nathaniel Schoonover Lindenwood University
6 Zachary Carlson Marian University Teammate Win: Hugo Scala
7 Hayden Strong Marian University Teammate Win: Hugo Scala
8 Anthony Pratt University of Notre Dame
9 Jonah Meadvancort Lindenwood University Teammate Top 5: Nathaniel Schoonover
10 Jacob Hansen Indiana University-Bloomington
11 Ben Schmutte Marian University Teammate Win: Hugo Scala
12 Daniel Tokarczyk University of Cincinnati
13 Kyle Mindick Marian University Teammate Win: Hugo Scala
14 Theo Arden Lawrence University
15 Abel Barrera duran Indiana University-Bloomington
16 Austin Gomes Lindenwood University Teammate Top 5: Nathaniel Schoonover
17 Ryan Mcloughlin University of Michigan-Ann Arbor
18 Sam Winters Marian University Teammate Win: Hugo Scala
19 John Pratt University of Notre Dame
20 Evan Hartig Lindenwood University Teammate Top 5: Nathaniel Schoonover
21 Cameron Schmidt Case Western Reserve University
22 Cole Johnson Lindenwood University Teammate Top 5: Nathaniel Schoonover
DNF Bryan Burpee Marian University Teammate Win: Hugo Scala
Finishers: Cat 1: 9   Cat 2: 8   Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Thompson Indiana University-Bloomington
2 Yurii Morozov University of Notre Dame
3 Jacob Keller University of Wisconsin- Madison
4 Sam Goblirsch University of Wisconsin- Madison
5 John Caffarelli University of Notre Dame
6 Talius Chickering Case Western Reserve University
7 Joshua Richards Indiana University-Bloomington Teammate Win: Matthew Thompson
8 Michael Schmahl Indiana University-Bloomington Teammate Win: Matthew Thompson
9 James Welch Indiana University-Bloomington Teammate Win: Matthew Thompson
10 Riley Cockerill University of Wisconsin- Madison Teammate Top 5: Jacob Keller
11 Mitchell Ford University of Louisville
12 Jacob Cohen Indiana University-Bloomington Teammate Win: Matthew Thompson
13 Erik Beckman University of Wisconsin- Madison Teammate Top 5: Jacob Keller
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 9   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cole Mcdicken Marian University
2 Ben Thompson Indiana University-Bloomington
3 Doug Simpson Ohio State University
4 Brelon May Ohio State University
5 Austin Warner Ohio State University
6 Michael Arwashan University of Michigan-Ann Arbor
7 Sean Roberts Case Western Reserve University
8 Jackson Wolf Ohio State University Teammate Top 5: Doug Simpson
9 Nathaniel Ganger Marian University Teammate Win: Cole Mcdicken
10 Joe Schnapp Lindenwood University
11 Joe Toates Hillsdale College of Michigan
12 Jacob Thompson Ohio State University Teammate Top 5: Doug Simpson
13 Ronald Mau University of Notre Dame
14 William Zoughaib Lindenwood University
DNF Lucas Jirgal Marian University Teammate Win: Cole Mcdicken
DNF Jacob Holtgrewe University of Louisville
Finishers: Cat 4: 12   Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Niederman Case Western Reserve University
2 Stephen Schafer Indiana University-Bloomington
3 Logan Tisdale Indiana University-Bloomington
4 Lucas Aronson University of Wisconsin- Madison
5 Jason Lau Lawrence University
6 Ethan Franklin Marian University
7 Bryn Rourke Lawrence University Teammate Top 5: Jason Lau
8 Zachary Stevens Indiana University-Bloomington Teammate Top 5: Stephen Schafer
9 Joe Miles Marian University
10 Seth Olson University of Wisconsin- Madison Teammate Top 5: Lucas Aronson
11 Robert Oehler Indiana University-Bloomington Teammate Top 5: Stephen Schafer
12 William Walker University of Michigan-Ann Arbor
13 Brandon Wang University of Wisconsin- Madison Teammate Top 5: Lucas Aronson
14 Ryan Plyle University of Louisville
15 Geoffrey Dubrow Ohio State University
16 Will Warmath #N/A
17 Park Walter University of Wisconsin- Madison Teammate Top 5: Lucas Aronson
18 Daniel Kurzendoerfer Indiana University-Bloomington Teammate Top 5: Stephen Schafer
19 Leo Mayer Lawrence University Teammate Top 5: Jason Lau
20 William Beal University of Wisconsin- Madison Teammate Top 5: Lucas Aronson
21 Craig Athaide Indiana University-Bloomington Teammate Top 5: Stephen Schafer
22 Nate Merz Lawrence University Teammate Top 5: Jason Lau
24 Seth Jaffe Case Western Reserve University Teammate Win: Matthew Niederman
25 Michael O'neill University of Notre Dame
26 Elias Stauch Lawrence University Teammate Top 5: Jason Lau
27 Macklin O'neil University of Wisconsin- Madison Teammate Top 5: Lucas Aronson
28 Liam Smith Ohio State University
DNF Shayne Plourde Ohio State University
DNF Sean Hansen University of Notre Dame
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 16   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kelsey Devereaux WRP
2 Krystal Mcnutt Ghisallo Cycling
3 Mary Penta Women's Racing Project (WRP)
4 Faith Montreuil Gray Goat/Bullseye Cycling
5 Sierra Siebenlist Women's Racing Project
6 Tabitha Sherwood
7 Elli Sigmond Ghisallo Cycling Team Teammate Top 5: Krystal Mcnutt
DNF Tracy Tolson Texas Roadhouse presented by Motore
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 3   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Allison Mccurry Team Louisville Juniors
2 Cara Gaines Appriss Racing p/b Clarksville Schw
3 Genna Brock
4 Meredith Sierpina Revolution Devo
5 Courtney Robison Appriss Racing p/b Clarksville Schw
6 Kate Seiler Sho Air Twenty20 Development
7 Eleanor Dyas Women's Racing Project
8 Rosalyn Willey Team Lousiville Junior Cycling
9 Emma Coakley Team Louisville
10 Kelsey Voit
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 5   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Audrey Baker Midwest Devo/ JM Coaching
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
DNF Margot Grotland Margot Grotland
DNF Samantha Clark Samantha Clark
DNF Sarah Banks Sarah Banks
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emma Swartz Marian University
2 Alijah Beatty Marian University Teammate Win: Emma Swartz
3 Madison Kelly Marian University Teammate Win: Emma Swartz
4 Leigh Dukeman Lindenwood University
5 Rachel Cross Marian University Teammate Win: Emma Swartz
6 Katherine Santos Marian University Teammate Win: Emma Swartz
7 Annika Teschke Lindenwood University Teammate Top 5: Leigh Dukeman
8 Marta Morris Marian University Teammate Win: Emma Swartz
9 Gabrielle Zacks University of Michigan-Ann Arbor
10 Gabriella Arnold Marian University Teammate Win: Emma Swartz
11 Ellie Morgenthaler Lindenwood University Teammate Top 5: Leigh Dukeman
12 Ashley Zoerner Marian University Teammate Win: Emma Swartz
DNF Kennedy Adams Marian University Teammate Win: Emma Swartz
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 8   Cat 3: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hannah Mcdade Marian University
2 Mikaela Toloday Marian University Teammate Win: Hannah Mcdade
3 Elaine Sheikh Michigan State University
4 Brooke Hannon Indiana University-Bloomington
5 Emily Neice Marian University Teammate Win: Hannah Mcdade
6 Madeline Goodson University of Michigan-Ann Arbor
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Annica Burmester University of Michigan-Ann Arbor
2 Emma Noverr Hillsdale College of Michigan
3 Caitlin Kamplain Indiana University-Bloomington
4 Theresa Smart University of Notre Dame
5 Celine Stichert Lawrence University
6 Esther Herbers Indiana University-Bloomington
DNF Claire Wiley Lawrence University Teammate Top 5: Celine Stichert
Finishers: Cat 5: 3   Cat ?: 4