Log In
2018 Spring Breakout #1 • Mar 31 2018
Race uploaded by Anonymous Uploader csv | json
Partly Cloudy, 53 degrees, wind 5 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tristan Peterson Endurance Boise 01:16:50.2
1
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lance Wong 00:56:34.7
2 Sam Tate 00:56:40.5
3 Josiah Hanson BYRDS (Boise Young Rider Dev Squad) 00:57:06.6
Finishers: Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bill Crum Boise Cycling Club 01:29:07.5
2 Russell Thorstrom Team UpCycle 01:29:07.5
3 Scott Hoover Rolling H Cycles 01:29:07.9
4 Alan Poytress 01:54:49.1
5 Vern Ward Team Bobs-Bicycles.com 01:55:51.6
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jamey Yanik Team Bobs-Bicycles.com 02:38:17.5
2 Josh Howard Mercedes Benz/Georges 02:38:17.5
3 Kai Applequist Mercedes Benz/Georges 02:41:14.8
4 Allan Schroeder Team Bobs-Bicycles.com 02:41:17.7 Teammate Win: Jamey Yanik
5 Justin Rose Team Bobs-Bicycles.com 02:41:20.3 Teammate Win: Jamey Yanik
6 Heriberto Frutos Team UpCycle 02:41:22.7
7 Gabriel Keck Mercedes Benz/Georges 02:41:25.2 Teammate Top 5: Josh Howard
8 Elliot Salmon Team Bobs-Bicycles.com 02:41:26.8 Teammate Win: Jamey Yanik
9 Doug Ennis Team UpCycle 02:41:30.9
10 Douglass Cook Team Bobs-Bicycles.com 02:42:34.2 Teammate Win: Jamey Yanik
11 Scott Robinson Sturtevants - Limelight Hotel 02:42:34.7
12 Kelsey Backen Team UpCycle 02:42:34.8
13 Todd Meier Mercedes Benz/Georges 02:42:35.3 Teammate Top 5: Josh Howard
14 Cameron Tongier Team UpCycle 02:42:36.4
15 Joel Brazil Sturtevants - Limelight Hotel 02:42:36.6
16 Jackson Swanson Team Bobs-Bicycles.com 02:42:39.8 Teammate Win: Jamey Yanik
17 Andrew Harris Team UpCycle 02:42:40.2
18 Erik Young Team UpCycle 02:42:41.0
19 Mark Yoder Team Bobs-Bicycles.com 02:42:42.1 Teammate Win: Jamey Yanik
20 Robert Hoene Team Bobs-Bicycles.com 02:42:55.6 Teammate Win: Jamey Yanik
21 Jeremy Ward Mercedes Benz/Georges 02:44:58.2 Teammate Top 5: Josh Howard
22 Brandon Lynch Mercedes Benz/Georges 02:48:30.7 Teammate Top 5: Josh Howard
DNF Ian Megale Team UpCycle 02:07:40.8
Finishers: Cat 1: 8   Cat 2: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jamey Yanik Team Bobs-Bicycles.com 02:09:34.3
2 Jason Elder 02:09:37.5
3 Roger Henderson St. Lukes Sports Medicine 02:09:40.0
4 Henry Harper St. Lukes Sports Medicine 02:09:47.3
5 Gary Casella Roost Racing 02:10:09.7
6 Uhl Albert St. Lukes Sports Medicine 02:10:17.9
7 Justin Sparhawk 02:10:38.7
8 Brian Cavanagh GCMT 02:10:42.0
9 Gregg Lasher Team Bobs-Bicycles.com 02:23:38.3 Teammate Win: Jamey Yanik
DNF Scott Robinson Sturtevants - Limelight Hotel
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Butler St. Lukes Sports Medicine 02:09:34.6
2 Roger Malinowski St. Lukes Sports Medicine 02:09:36.3 Teammate Win: Chris Butler
3 Sean O'shea St. Lukes Sports Medicine 02:09:39.2 Teammate Win: Chris Butler
4 Robert Van kirk CT Velo 02:09:40.7
5 Frank Benzing St. Lukes Sports Medicine 02:09:41.2 Teammate Win: Chris Butler
6 Kurt Holzer St. Lukes Sports Medicine 02:10:18.6 Teammate Win: Chris Butler
7 Mike Long St. Lukes Sports Medicine 02:10:39.9 Teammate Win: Chris Butler
8 Thomas Halvorson St. Lukes Sports Medicine 02:10:39.9 Teammate Win: Chris Butler
9 Joel Brazil Sturtevants - Limelight Hotel 02:18:31.5
10 Klaas Vandenbeld St. Lukes Sports Medicine 02:20:22.9 Teammate Win: Chris Butler
11 Frank Mercurio Groove Subaru Excel Sports 02:23:38.3
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 1   Cat 3: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jonathan Youell Team Bobs-Bicycles.com 02:07:50.4
Off The Front
2 Eric Denning Team Reel Theatre 02:07:53.8
1
3 Erik Knudsen Team Bobs-Bicycles.com 02:07:54.4
2
Teammate Win: Jonathan Youell
4 Thomas Mcdonagh Lost River Cycling Club 02:07:54.6
3
5 Gregg Lasher Team Bobs-Bicycles.com 02:07:54.9
4
Teammate Win: Jonathan Youell
6 Craig Patrick Team Bobs-Bicycles.com 02:07:54.9
5
Teammate Win: Jonathan Youell
7 Brian Mcclain Team Bobs-Bicycles.com 02:07:55.8
6
Teammate Win: Jonathan Youell
8 Joshua Monteith 02:07:56.7
7
9 Ellis Perkins Team UpCycle 02:07:56.8
8
10 Jonathan Macdonald 02:08:01.4
9
11 Brian Kohagen Rolling H Cycles 02:08:02.2
10
12 Spencer Severance 02:08:02.6
11
DNF Steven Parker 01:47:28.6
Off The Front
Finishers: Cat 3: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matt Moncur Team UpCycle 01:26:37.7
2 Travis Wood 01:26:55.5
3 David Hiatt St. Lukes Sports Medicine 01:27:21.2
4 Kevin Spiegel Team UpCycle 01:27:22.0 Teammate Win: Matt Moncur
5 Clint Freiheit 01:27:22.6
6 Bill Mccann 01:27:26.2
7 Nathan Rivera 01:27:29.3
8 Joshua Klein 01:27:30.0
9 Ryan Harris 01:27:30.1
10 David Peterson 01:27:30.7
11 Ben Thomas St. Lukes Sports Medicine 01:27:43.3 Teammate Top 5: David Hiatt
12 Alex Hecht 01:28:27.7
13 Micah Durham Team Bobs-Bicycles.com 01:28:27.8
14 Joel Delass Rolling H Cycles 01:29:44.2
15 Tyler Lovejoy 01:30:54.6
16 Cortino Garcia 01:31:35.5
17 Jake Mcfarlin Southwest Idaho Cycling Association 01:31:41.2
18 Alek Konkol St. Lukes Sports Medicine 01:31:45.2 Teammate Top 5: David Hiatt
19 James Mcdonagh 01:32:07.2
20 Zach Cox Team 10 Barrel Boise 01:33:08.2
21 Ethan Wong BYRDS (Boise Young Rider Dev Squad) 01:35:54.5
22 Douglass Opit Eastside Cycles-Idaho 01:36:03.9
23 Eli Norris 01:36:17.1
24 Ben Lomas BYRDS (Boise Young Rider Dev Squad) 01:40:50.2
25 Nicholas Leuenhagen 01:41:32.1
26 Brent Jordan Team Bobs-Bicycles.com 01:42:24.4
27 Chris Behunin 01:44:32.4
28 Edward Landis Lost River Cycling Club 01:46:16.6
29 Brian Fox-lopez 01:49:11.1
30 Michael Johnson 02:22:14.3
DNF Travis Brodt
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 6   Cat 5: 18   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rob Beard Eastside Cycles-Idaho 01:28:36.7
2 Paul Smith Roost Racing 01:29:07.6
3 Ty Ketlinski St. Lukes Sports Medicine 01:29:07.8
4 Josh Kenyon Roost Racing 01:29:08.0
5 Paul Concidine St. Lukes Sports Medicine 01:29:08.6
6 Bill Mccann 01:29:12.4
7 Donovan Victorine 01:33:10.1
8 Matthew Morgan Allegro Cyclery Racing 01:35:04.0
9 Thomas Hindman Team Bobs-Bicycles.com 01:36:06.4
10 David Hiatt St. Lukes Sports Medicine 01:36:22.5 Teammate Top 5: Ty Ketlinski
11 Jason Tonn Team Bobs-Bicycles.com 01:44:04.0
Finishers: Cat 4: 6   Cat 5: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Connell Lloyd Bicycle Bob's Racing 01:28:40.3
Off The Front
2 James Field 01:29:07.3
1
3 Bob Haycock Team Bobs-Bicycles.com 01:29:07.4
2
4 John Mooney St. Lukes Sports Medicine 01:29:07.4
3
5 Gary Azevedo Team Endurance 360 01:29:08.1
4
6 Ben Swanson Team Bobs-Bicycles.com 01:29:08.3
5
7 Scott Remick Roost Racing 01:29:08.4
6
8 Tim Sharp Reed Cycle Racing 01:29:08.9
9 Dale Nelson 01:29:09.0
10 Doak Bailey 01:29:09.1
11 Stephen Romero New York State Bicycle Racing Assoc 01:29:10.8
12 Jarred Blankenship Team Bobs-Bicycles.com 01:29:25.0 Teammate Top 5: Bob Haycock
13 Mark Suderman Team Bobs-Bicycles.com 01:34:31.6
Off The Back
Teammate Top 5: Bob Haycock
14 Christine Edwards Team Bobs-Bicycles.com 01:37:16.5
Off The Back
Teammate Top 5: Bob Haycock
15 James Hunter Elko Velo Cycling Club 01:38:40.3
Off The Back
16 Kris Kostelecky CT Velo 01:44:04.0
Off The Back
17 Kenneth Wyss 01:55:52.1
Off The Back
DNF Krispen Hartung St. Lukes Sports Medicine
Off The Back
Teammate Top 5: John Mooney
DNF Gregory Seganos
Off The Back
DNF Bryan Krear Roost Racing
Off The Back
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 12   Cat 5: 5   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mahika Peterson Endurance Boise 00:58:41.9
2 Jordyn Oldenburg Endurance Boise 00:58:42.0 Teammate Win: Mahika Peterson
3 Nekane Powell BYRDS (Boise Young Rider Dev Squad) 00:58:42.6
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Diane Fairbanks 01:44:36.7
1
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anna Megale Team UpCycle 02:16:02.1
2 Heather Albert Hangar 15 Bicycles 02:16:04.6
3 Sarah Barber Team UpCycle 02:16:08.8 Teammate Win: Anna Megale
4 Erin Shelton Team UpCycle 02:24:50.4 Teammate Win: Anna Megale
DNF Jannalyn Luttrell Team UpCycle 02:05:33.3 Teammate Win: Anna Megale
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Susan Robinson Sturtevants - Limelight Hotel 01:43:35.9
2 Lisa Kolesar Team Digestive Health Clinic Boise 01:43:36.1
3 Tiedji Baker Team Digestive Health Clinic Boise 01:43:37.5
4 Nadine Carter Team Digestive Health Clinic Boise 01:43:47.5
5 Kelsey Spiegel Team Digestive Health Clinic Boise 01:44:01.0
Finishers: Cat 3: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Molly Elliott BYRDS (Boise Young Rider Dev Squad) 01:43:35.9
2 Valerie Arechiga Roost Racing 01:43:36.0
3 Heather Ramsdell Roost Racing 01:43:38.1
4 Ashley Lloyd Team Bobs-Bicycles.com 01:43:38.8
5 Keri Barnes Team Digestive Health Clinic Boise 01:43:39.4
6 Theresa Steger Team Digestive Health Clinic Boise 01:43:39.7
7 Morgan Cornwall Team Digestive Health Clinic Boise 01:43:46.6 Teammate Top 5: Keri Barnes
8 Jennifer Anderson 01:43:47.9
9 Erin Morra Team Digestive Health Clinic Boise 01:43:49.9 Teammate Top 5: Keri Barnes
10 Liesl Milan 01:43:59.0
11 Janet Andree 01:44:25.9
12 Nicole Hendricks 01:44:39.4
13 Rochelle Lynam 01:45:08.7
14 Jessica Grunke Team Digestive Health Clinic Boise 01:45:31.0 Teammate Top 5: Keri Barnes
15 Em Vickers Team Digestive Health Clinic Boise 02:07:28.8 Teammate Top 5: Keri Barnes
Finishers: Cat 4: 10   Cat 5: 2   Cat ?: 3