Log In
 
 
Team Overview: Mystic Velo Club Also Known As
Team News Ticker Embed This
Team Race History
Lime Rock Cycling Grand Prix (Jul 27 2014)
Jennifer Lacker Women 50+ 1 / 3
James Themig Men 65+ 5 / 13
David Reed Men 65+ 10 / 13
Cascade Cycling Classic Overall (Jul 20 2014)
Jacqueline Parker Women Pro/Cat 1/2 NRC 2 21 / 77
Cascade Cycling Classic Stage 4 (Jul 18 2014)
Jacqueline Parker Women Pro/Cat 1/2 NRC Stage 32 / 84
Cascade Cycling Classic Stage 3 (Jul 17 2014)
Jacqueline Parker Women Pro/Cat 1/2 NRC Stage 25 / 84
Cascade Cycling Classic Stage 2 (Jul 16 2014)
Jacqueline Parker Women Pro/Cat 1/2 NRC Stage 25 / 84
Cascade Cycling Classic Stage 1 (Jul 15 2014)
Jacqueline Parker Women Pro/Cat 1/2 NRC Stage 29 / 84
New Britain Criterium (Jul 13 2014)
Grace Vandal Woman Cat 3-4 18 / 21
James Themig Masters 65+ 5 / 11
David Reed Masters 65+ 11 / 11
Rhode Island Masters' Cycling Classic (Jun 21 2014)
Grace Vandal Women Masters 50-54 5k TT 1 / 2
David Reed Men Masters 75-79 5k TT 1 / 1
James Themig Men Masters 65-69 5k TT 1 / 7
Mitchell Favreau Men Masters 55-59 5k TT 5 / 6
Walter Lane Men Masters 50-54 5k TT 4 / 5
Matt Troutman Men Masters 40-44 5k TT 2 / 4
David Reed Men CAT 1-5 Masters 7579 40K 1 / 2
Bill Mitchell Men CAT 1-5 Masters 7074 40K 2 / 2
James Themig Men CAT 1-5 Masters 6569 40K 3 / 8
Grace Vandal Women CAT 1-4 Masters 5054 40K 1 / 1
Walter Lane Men CAT 1-4 Masters 5054 40K 12 / 12
David Reed Men CAT 1-5 Masters 7579 20K 1 / 2
Bill Mitchell Men CAT 1-5 Masters 7074 20K 2 / 2
James Themig Men CAT 1-5 Masters 6569 20K 2 / 9
Jennifer Lacker Women CAT 1-4 Masters 5559 20K 1 / 4
Grace Vandal Women CAT 1-4 Masters 5559 20K 3 / 4
Walter Lane Men CAT 1-4 Masters 5054 20K 11 / 13
Jennifer Lacker Women Masters 55-59 10KTT 1 / 3
Grace Vandal Women Masters 50-54 10KTT 1 / 2
David Reed Men Masters 75-79 10KTT 1 / 2
James Themig Men Masters 65-69 10KTT 1 / 8
Mitchell Favreau Men Masters 55-59 10KTT 5 / 7
Walter Lane Men Masters 50-54 10KTT 3 / 4
Matt Troutman Men Masters 40-44 10KTT 3 / 4
The Seasons Credit Union Team Time Trial - CT Masters Games - CT TT Championships (Jun 15 2014)
June Froh Women's 10k 11 / 12
James Themig Men's 10k 10 / 37
Mitchell Favreau Men's 10k 17 / 37
David Reed Men's 10k 25 / 37
James Themig Men's 5k 11 / 34
Mitchell Favreau Men's 5k 23 / 34
Mitchell Favreau Men's 45+ 9 / 22
Berkshire Cycling Classic (Jun 14 2014)
Margarett Jones Women Gran Fondo 55-59 1 / 3
Jennifer Lacker Women Gran Fondo 55-59 2 / 3
Mary Georgetti Women Gran Fondo 45-49 1 / 1
Purgatory Road Race & Massachusetts State Championships (Jun 8 2014)
Jennifer Lacker Women 3 12 / 17
Nutmeg Classic Criterium (Jun 7 2014)
James Themig Master 60+ 8 / 25
Harvard Firefighters Association Ken Harrod Memorial Road Race (May 31 2014)
John Weaver Men 4 85 / 84
Brian Griffiths Men 5 53 / 75
Cyclonauts Racers Criterium (May 24 2014)
Jennifer Lacker Women master 40+ 4 / 5
James Themig Men master 60+ 10 / 19
John Weaver Men cat 4 5 40+ 20 / 33
Connecticut Masters Games Criterium (May 18 2014)
James Themig Men Cat 1-5 Master 20K 6569 2 / 8
John Weaver Men Cat 1-4 Master 40K 5054 13 / 20
David Reed Men Cat 1-5 Master 40K 7579 2 / 3
David Reed Men Cat 1-5 Master 20K 7579 1 / 3
June Froh Women Cat 1-4 Master 20K 6569 1 / 2
Mitchell Favreau Men Cat 1-4 Master 20K 5559 12 / 22
James Themig Men Cat 1-5 Master 40K 6569 2 / 7
Brian Griffiths Men Cat 5 Master 40K 50-54 3 / 4
June Froh Women Cat 1-4 Master 40K 6569 1 / 2
Brian Griffiths Men Car 5 Master 20K 50-54 3 / 4
Blue Hills Classic (May 4 2014)
Steven Smallwood Men MASTER 40+ 10 / 38
John Weaver Men Cat 4A 27 / 41
The Women's Woodstock Cycling Grand Prix (May 3 2014)
Margrett Jones Women Cat 1/2/3/4 Master 50+ 3 / 12
Jennifer Lacker Women Cat 1/2/3/4 Master 50+ 6 / 12
Grace Vandal Women Cat 1/2/3/4 Master 50+ 10 / 12
Katherine Snell Women Cat 1/2/3/4 Master 50+ 12 / 12
ECCC Conference Championships Road RACE (Apr 27 2014)
Jennifer Lacker Women Cat 3/4 8 / 8
Quabbin Reservoir Classic Road Race (Apr 26 2014)
Steve Riley 4/5 40+ 28 / 31
Mystic Velo Criterium (Apr 19 2014)
James Themig Men Open Masters 65+ 2 / 6
David Reed Men Open Masters 65+ 4 / 6
Mitchell Favreau Men Open Masters 55+ 17 / 21
Jennifer Lacker Women Cat 1/2/3/4 Masters 45+ 2 / 5
Grace Vandal Women Cat 1/2/3/4 Masters 45+ 3 / 5
John Weaver Men Cat 4 Open 29 / 36
Brian Griffiths Men Cat 5 Masters 40+ 3 / 9
Mark Young Men Cat 3 Open 40 / 40
Steven Smallwood Men Cat 1/2/3/4 Masters 45+ 8 / 35
Jeff Campbell Men Cat 5 Open 11 / 15
Myles Standish State Forest Road Race (Apr 13 2014)
Mitchell Favreau Men MASTER 55+ 23 / 30
Michael Schott Memorial Memorial Circuit Race (Apr 6 2014)
John Weaver Men C4 C5 72 / 74
Tour of the Battenkill (Apr 5 2014)
James Themig Men Master 65+ 7 / 9
Trooper David Brinkerhoff Memorial Race Series #3 (Mar 29 2014)
Colleen Russell D (5) Race 24 miles 25 / 34
12th Annual Chris Hinds Memorial Criterium (Mar 29 2014)
Jennifer Lacker women open 9 / 12
Mitchell Favreau 40+ 20 / 25
Mitchell Favreau 50+ 21 / 24
James Themig 65+ 2 / 5
David Reed 65+ 5 / 5
Walter Lane cat 4 15 / 28
Steven Smallwood cat 4 25 / 28
Jamestown Rotary Classic (Oct 14 2013)
Adam Sorensen Men 18-34 7 / 14
Steven Smallwood Masters Men 45+ 29 / 70
Tracy Montoya Men 5 37 / 51
Tour de Fort Lee (Sep 8 2013)
Reid Hanford Men cat 1/2/3/4 masters 45+ 22 / 31
New York City Masters Throwdown and Womens & Cat 4 (Aug 24 2013)
Samuel R hanford Men 50+/ 60+ 45 / 47
CCNS Kermis (Aug 23 2013)
Samuel r Hanford Cat 3 26 / 35
Michael Tobin Cat 4-5 24 / 56
Bob Beal Memorial Criterium- Masters' Regional Criterium Championships (Aug 18 2013)
James Themig Men 55+ (Cat 1-4) 13 / 25
Mitchell Favreau Men 55+ (Cat 1-4) 14 / 25
Samuel r Hanford Men 55+ (Cat 1-4) 22 / 25
David Reed Men 65+ (Cat 1-5) 11 / 11
Denise Mitchell-dignan Women 55-59 1 / 5
Jennifer Lacker Women 55-59 3 / 5
Grace Vandal Women 50-55 1 / 1
New England Individual & Team Time Trial Championships (Aug 17 2013)
Jennifer Lacker Women 55-59 2 / 4
Denise Mitchell-dignan Women 55-59 3 / 4
David Reed Men 70-74 5 / 6
James Themig Men 60-64 4 / 8
James Sullivan Men 60-64 8 / 8
Mitchell Favreau Men 55-59 8 / 14
Reid Hanford Men 55-59 12 / 14
Walter Lane Men 50-54 6 / 15
Matt Troutman Men 35-39 5 / 6
Mt Washington Hillclimb (Aug 17 2013)
John Weaver Open Men 229 / 453
Tokeneke Classic Road Race (Aug 11 2013)
James Themig Masters 60+(Cat 1-4) 6 / 18
Steven Smallwood Cat 4 Men 35+ 26 / 72
Michael Tobin Cat 4 Men 35+ 30 / 72
Rocky Hill Criterium (Aug 10 2013)
Erik Laframboise Cat 3/4 Men 43 / 57
Freedom Tour 2013 (Jul 28 2013)
Reid Hanford Men Master 55+ 18 / 20
NCC 15th Tour of The Hilltowns (Jul 20 2013)
Steven Smallwood Men Masters 40+ (Cat 1-4) 39 / 46
Capital Region Road Race (Jul 13 2013)
James Themig Masters 60+ 8 / 10
New Britain Criterium (Jul 7 2013)
John Weaver Cat 4 Men 27 / 35
John Weaver Master 45+ 40 / 67
David Reed master 65+ 10 / 12
Reid Hanford master 55 19 / 34
James Themig master 55 23 / 34
Mitchell Favreau master 55 24 / 34
Longsjo Classic Fitchburg Criterium (Jun 30 2013)
Erik Laframboise Men 4 20 / 33
Longsjo Classic Leominster Criterium (Jun 28 2013)
Jennifer Lacker Women Open 23 / 24
Keith Berger Memorial Criterium (Jun 23 2013)
Erik Laframboise Cat 4 21 / 35
John Weaver Cat 4 30 / 35
CCNS Team and Individual State Time Trial (Jun 16 2013)
John Weaver Cat 4-5 22 / 26
Purgatory Road Race & Massachusetts State Championships (Jun 9 2013)
Jennifer Lacker women 3 16 / 18
Michael Tobin 4 Men 35+ 12 / 38
2013 Nutmeg Classic Criterium (Jun 8 2013)
Denise Mitchell-dignan Women Pro-3 15 / 20
Grace Vandal Women Pro-3 18 / 20
Mitchell Favreau Master 45+ (Cat 1-4) 23 / 49
Samuel r Hanford Master 45+ (Cat 1-4) 24 / 49
James Themig Master 60+ 4 / 11
Samuel r Hanford Master 50+ (Cat 1-4) 37 / 52
Mitchell Favreau Master 50+ (Cat 1-4) 38 / 52
John Weaver Cat 4/5 29 / 30
Lime Rock Cycling Grand Prix (Jun 2 2013)
Jennifer Lacker Master Women 50+ 3 / 5
Denise Mitchell-dignan Master Women 50+ 4 / 5
David Reed Masters Men 65+ 11 / 12
James Themig Masters Men 55+ 10 / 20
Samuel r Hanford Masters Men 55+ 13 / 20
Cyclonauts Racers Criterium (May 25 2013)
Mitchell Favreau CAT 4/5 40+ 9 / 15
James Themig Masters 60+ 4 / 13
Denise Mitchell-dignan Masters 60+ 7 / 13
Grace Vandal Masters 60+ 8 / 13
Connecticut Masters Games - Crit (May 19 2013)
David Reed Men Masters 70-74 5 / 5
Denise Mitchell-dignan Women Masters 55-59 1 / 3
Jennifer Lacker Women Masters 55-59 2 / 3
James Themig Men Masters 60-64 3 / 5
Reid Hanford Men Masters 50+ 11 / 22
June Froh Women Masters 60-64 2 / 2
Connecticut Masters' Games (May 19 2013)
Denise Mitchell-dignan Women Masters 5k 55-59 2 / 3
June Froh Women Masters 10k 60-64 1 / 1
David Reed Men Masters 10k 70-74 3 / 5
Mitchell Favreau Men Masters 5k 55-59 3 / 5
June Froh Women Masters 5k 60-64 1 / 1
Denise Mitchell-dignan Women Masters 10k 55-59 2 / 3
Mitchell Favreau Men Masters 10k 55-59 4 / 7
Reid Hanford Men Masters 10k 55-59 7 / 7
James Themig Men Masters 10k 60-64 2 / 7
James Themig Men Masters 5k 60-64 2 / 6
19th Annual Sterling Classic Road Race (May 11 2013)
Mitchell Favreau Masters 45+ (Cat. 1-4) 44 / 53
5th Annual Pounding Idiots Criterium (Apr 28 2013)
Michael Tobin Men Cat 4/5 Masters 30+ 54 / 59
Quabbin Reservoir Classic Road Race (Apr 27 2013)
Erik Laframboise 40+ Cat 4/5 56 / 80
Tracy Montoya Cat 5 35 / 68
Steve Riley Cat 5 62 / 68
Mitchell Favreau 50+/60+ 73 / 89
The Hillside Centennial Criterion (Apr 27 2013)
Reid Hanford Men 45+ 14 / 15
Zwiedzanie Bethel (Apr 21 2013)
Reid Hanford Men Master 45+ 37 / 59
Rick Newhouse Memorial Criterium (Apr 20 2013)
Jennifer Lacker Women 12 / 12
Mitchell Favreau 50+ 5 / 15
James Themig 50+ 6 / 15
Samuel r Hanford 50+ 8 / 15
The Myles Standish State Forest Road Race (Apr 14 2013)
James Themig MASTER 55+ 9 / 19
Erik Laframboise MASTER CAT 5 35+ 7 / 26
Circuit Francis J Clarke (Apr 14 2013)
Reid Hanford Men Master 45+ 31 / 47
Tour of the Battenkill Day 1 (Apr 13 2013)
Mitchell Favreau Men 55+ 63 / 71
Jennifer Lacker Women 3/4 42 / 45
Grace Vandal Women 3/4 45 / 45
Michael Tobin Men 4-F 40 / 62
Mystic Velo Criterium (Apr 6 2013)
Jennifer Lacker 3/4 Women 4 / 10
Denise Mitchell-dignan 3/4 Women 5 / 10
Grace Vandal 3/4 Women 7 / 10
June Froh Masters 65+ 1/2/3/4/5 6 / 7
David Reed Masters 65+ 1/2/3/4/5 7 / 7
Mitchell Favreau Masters 55+ 1/2/3/4 10 / 12
James Themig Masters 55+ 1/2/3/4 11 / 12
Samuel r Hanford Masters 55+ 1/2/3/4 12 / 12
Erik Laframboise Cat 5 - 40+ 2 / 11
Steve Riley Cat 5 - 40+ 7 / 11
11th Annual Chris Hinds Memorial Criterium (Mar 30 2013)
Grace Vandal Women 17 / 17
James Themig 50+ 14 / 30
Walter Lane 50+ 18 / 30
Mitchell Favreau 50+ 24 / 30
David Reed 65+ 5 / 5
Erik Laframboise cat 5 11 / 25
Walter Lane cat 4 13 / 16
Bethel CDR Gold Race (Mar 24 2013)
Reid Hanford Men Master 45+ 39 / 51
Plainville Spring Series (Mar 23 2013)
David Forrest Men Cat 4/5 21 / 32
Plainville Spring Series (Mar 16 2013)
John Anthony Men Cat 3/4 27 / 32
Ris Van Bethel (Mar 10 2013)
Reid Hanford Masters 45+ 29 / 65
37th Jamestown Classic (Oct 8 2012)
Mitchell Favreau Masters Men 55+ (Cat 1-4) 43 / 44
Steven Smallwood Masters Men 45+ (Cat 1-4) 56 / 57
Daniel Veilleux Men 5/Citizen 35+ 13 / 37
Steve Riley Men 5/Citizen 35+ 19 / 37
Andrew Thorne 4 Men 15 / 54
Michael Tobin 4 Men 47 / 54
Margarett Jones Master Women 35+ 5 / 18
Jennifer Lacker Master Women 35+ 7 / 18
Denise Mitchell-dignan Master Women 35+ 10 / 18
Grace Vandal Master Women 35+ 11 / 18
Portsmouth Criterium (Sep 9 2012)
Steven Smallwood Master's 40+ (1-4)** 56 / 58
Dylan Gardner Men's Category 4 4 / 50
Andrew Thorne Men's Category 4 19 / 50
GMSR - GC (Sep 3 2012)
Dylan Gardner Men 4 34 / 59
GMSR Stage 4 - Crit (Sep 3 2012)
Dylan Gardner Men 4 27 / 66
GMSR Stage 3 - Road Race (Sep 2 2012)
Dylan Gardner Men 4 40 / 66
GMSR Stage 2 - Circuit Race (Sep 2 2012)
Dylan Gardner Men 4 14 / 66
GMSR Stage 1 - TT (Aug 31 2012)
Dylan Gardner Men 4 17 / 66
CCNS Kermis (Aug 24 2012)
Dylan Gardner Cat 4-5 6 / 38
John Anthony Cat 4-5 20 / 38
Steven Smallwood Cat 40+ 12 / 38
New England Masters Crit Championships (Aug 19 2012)
James Themig MEN 60-64 2 / 6
June Froh WOMEN 60-64 1 / 1
Mitchell Favreau MEN 55-59 14 / 22
Andrew Thorne MEN 30-34 3 / 10
Walter Lane MEN 50-54 20 / 29
Mengoni GP (Aug 11 2012)
Jacqueline Parker Pro/1/2/3 Women 13 / 26
Tour of the Catskills Stage 3 (Aug 5 2012)
Jacqueline Parker Women Cat 3/4 1 / 19
Tour of the Catskills - GC (Aug 5 2012)
Jacqueline Parker Women 3/4 1 / 19
Tour of the Catskills Stage 2 (Aug 4 2012)
Jacqueline Parker Women 3/4 1 / 27
Concord Criterium (Aug 4 2012)
David Reed Masters 65+ (cat 1-4) 9 / 10
James Themig Masters 55+ (cat 1-4) 14 / 28
Samuel r Hanford Masters 55+ (cat 1-4) 19 / 28
Mitchell Favreau Masters 55+ (cat 1-4) 25 / 28
Tour of the Catskills Stage 1 (Aug 3 2012)
Jacqueline Parker Women 3/4 2 / 27
Norwell Circuit Race (Jul 29 2012)
Steven Smallwood Masters 45+ (cat 1-4) 24 / 49
2012 Lime Rock Cycling Grand Prix (Jul 29 2012)
David Burnett Masters Men 65+ 1 / 11
David Reed Masters Men 65+ 10 / 11
James Themig Masters Men 55+ 6 / 17
Reid Hanford Masters Men 55+ 10 / 17
Mitchell Favreau Masters Men 55+ 16 / 17
Aaron Davidson Cat 5 3 / 21
Capital Region Road Race (Jul 28 2012)
Jacqueline Parker Pro/1/2/3 Women 8 / 13
Bob Meikle Masters Men 55+ 4 / 22
Dylan Gardner 4/5 Men 19 / 59
Green & Gold Criterium (Jul 28 2012)
David Burnett Master 55+ 1-4 9 / 24
Reid Hanford Master 55+ 1-4 17 / 24
James Themig Master 55+ 1-4 19 / 24
Mitchell Favreau Master 55+ 1-4 22 / 24
Steven Smallwood Cat 4 9 / 22
Walter Lane Cat 4 13 / 22
Reed Mcfarland Cat 4 14 / 22
David Forrest Cat 4 19 / 22
John Weaver Cat 4 20 / 22
Aaron Davidson Cat 5 4 / 17
Erik Laframboise Cat 5 14 / 17
Donovan Ruhlman Naugatuck Criterium (Jul 22 2012)
Andrew Thorne Event 1 - Cat 4/5 6 / 33
Samuel r Hanford Event 1 - Cat 4/5 22 / 33
Erik Laframboise Event 1 - Cat 4/5 27 / 33
John Weaver Event 1 - Cat 4/5 29 / 33
NCC Tour of the Hilltowns (Jul 21 2012)
Jon Ayers MASTERS 50+ 33 / 52
Michael Tobin M5 10 / 43
Dylan Gardner MEN 4 49 / 76
Steven Smallwood MEN 4 51 / 76
Apollo Ziembroski MEN 4 55 / 76
Margarett Jones WOMEN 3/4 8 / 22
Jennifer Lacker WOMEN 3/4 17 / 22
Denise Mitchell-dignan WOMEN 3/4 18 / 22
Grace Vandal WOMEN 3/4 19 / 22
Jacqueline Parker WOMEN 1/2/3 3 / 12
Arsenal Criterium (Jul 15 2012)
Samuel r Hanford Men 55+ 15 / 22
Pawling Mountain Road Race (Jul 8 2012)
Jacqueline Parker Women Cat 4 1 / 26
Robert Meikle Men Cat 1/2/3/4 Masters 55-99 3 / 16
New Britain Criterium (Jul 8 2012)
Grace Vandal Woman Cat 3-4 19 / 23
Jennifer Lacker Woman Cat 3-4 20 / 23
Reed Mcfarland Cat 4 Men 18 / 37
Andrew Thorne Cat 4 Men 21 / 37
David Forrest Cat 4 Men 33 / 37
Apollo Ziembroski Cat 4 Men 37 / 37
John Weaver Master 45+ 28 / 44
Samuel r Hanford Master 45+ 37 / 44
James Themig Master 55+ 9 / 22
Samuel r Hanford Master 55+ 11 / 22
Mitchell Favreau Master 55+ 20 / 22
David Burnett Master 65+ 1 / 11
June Froh Master 65+ 7 / 11
David Reed Master 65+ 10 / 11
Erik Laframboise Cat 5 (open) 12 / 13
Cyclonauts Racers Criterium (Jul 7 2012)
Andrew Thorne Men Cat 4/5 21 / 35
Dylan Gardner Men Cat 4/5 22 / 35
David Forrest Men Cat 4/5 26 / 35
John Weaver Men Cat 4/5 35 / 35
David Burnett Masters 60+ 1 / 10
James Themig Masters 60+ 2 / 10
Walter Lane Men Cat 4/5 40+ 7 / 22
Mitchell Favreau Men Cat 4/5 40+ 15 / 22
John Weaver Men Cat 4/5 40+ 19 / 22
Jacqueline Parker Women Cat 3/4 5 / 8
Dylan Gardner Men Cat 3/4 16 / 46
Andrew Thorne Men Cat 3/4 20 / 46
ToAD - Schlitz Park Criterium (Jun 26 2012)
June Froh Men Cat 3/4 Master 35+ 9 / 48
ToAD - Greenbush Road Race (Jun 25 2012)
June Froh Men Cat 3/4 Master 35+ 27 / 57
ToAD - Carl Zach Cycling Classic (Jun 24 2012)
June Froh Men Cat 3/4 Master 35+ 3 / 60
Giro del Cielo - RR (Jun 24 2012)
Jacqueline Parker Women Cat 4 Senior 19-99 15 / 29
White Mountain Cycling Classic - Circuit Race (Jun 24 2012)
Dylan Gardner Cat 4 Men 17 / 35
Keith Berger Memorial Criterium (Jun 24 2012)
Samuel r Hanford *Masters 40+ 39 / 60
Steven Smallwood Cat 4 11 / 39
Andrew Thorne Cat 4 25 / 39
John Weaver Cat 4 38 / 39
David Forrest Cat 4 39 / 39
ToAD - Giro d'Grafton (Jun 23 2012)
June Froh Men Cat 3/4 Master 35+ 3 / 67
Giro del Cielo - Crit (Jun 23 2012)
Jacqueline Parker Women Cat 4 Senior 19-99 11 / 26
Giro del Cielo - TT (Jun 23 2012)
Jacqueline Parker Women Cat 4 Senior 19-99 3 / 26
ToAD - East Troy Cycling Classic (Jun 22 2012)
June Froh Men Cat 3/4 Master 35+ 3 / 50
Lake Sunapee Bike Race (Jun 16 2012)
Samuel r Hanford MAST 50+ (CAT 1-4) 48 / 51
Purgatory Road Race (Jun 10 2012)
Michael Tobin Men 5 6 / 44
Margarett Jones Women 3/4 12 / 50
Jacqueline Parker Women 3/4 22 / 50
Denise Mitchell-dignan Women 3/4 32 / 50
Jennifer Lacker Women 3/4 33 / 50
Grace Vandal Women 3/4 37 / 50
Apollo Ziembroski Men 4 1 / 56
Steven Smallwood Men 4 28 / 56
Dylan Gardner Men 4 35 / 56
David Forrest Men 4 52 / 56
2012 Nutmeg Classic Criterium (Jun 9 2012)
David Reed Master 65+ 9 / 10
James Themig Master 55+ (cat 1-4) 14 / 31
Samuel r Hanford Master 55+ (cat 1-4) 17 / 31
Samuel r Hanford Master 45+ (cat 1-4) 29 / 62
John Weaver Master 45+ (cat 1-4) 44 / 62
Jennifer Lacker Women 40+ 7 / 9
Denise Mitchell-dignan Women 40+ 8 / 9
Grace Vandal Women 40+ 9 / 9
Andrew Thorne Cat 4/5 Master 30+ 8 / 44
Erik Laframboise Cat 4/5 Master 30+ 22 / 44
John Weaver Cat 4/5 Master 30+ 43 / 44
Andrew Thorne Cat 4/5 Under 30 Years Old 8 / 12
John Weaver Cat 4 25 / 43
Jacqueline Parker Women 4 1 / 19
Ocean State Senior Olympics (Jun 3 2012)
David Reed Men Master 40 km 70-74 1 / 2
James Themig Men Master 20 Km 60-64 1 / 4
June Froh Women Master 20 Km 60-64 1 / 1
June Froh Women Master 40 km 60-64 1 / 1
James Themig Men Master 40 km 60-64 1 / 3
Denise Mitchell-dignan Women Master 20 Km 50-54 2 / 3
Walter Lane Men Master 20 Km 50-54 3 / 8
Mitchell Favreau Men Master 20 Km 55-59 3 / 13
Denise Mitchell-dignan Women Master 40 km 50-54 2 / 3
Mitchell Favreau Men Master 40 km 55-59 8 / 13
David Reed Men Master 20 Km 70-74 2 / 3
Walter Lane Men Master 40 km 50-54 2 / 9
CCNS Team and Individual State Time Trial (Jun 2 2012)
Evan Morse Cat 4-5 7 / 15
Apollo Ziembroski Cat 4-5 12 / 15
David Forrest Cat 4-5 13 / 15
Lake Auburn Road Race (Jun 2 2012)
Bob Meikle MEN MASTERS 55+ 4 / 10
Steven Smallwood MEN CAT 4 26 / 33
Killington Stage Race - GC (May 28 2012)
Jennifer Lacker Women 3/4 34 / 45
Killington Stage Race - Stage 3 (May 28 2012)
Jennifer Lacker Women 3/4 34 / 45
Killington Stage Race - Stage 2 (May 27 2012)
James Themig Men 60+ 4 / 10
Jennifer Lacker Women 3/4 27 / 45
Grace Vandal Women 3/4 40 / 45
Cyclonauts Racers Criterium (May 26 2012)
Reid Hanford Masters 50+ 33 / 36
Andrew Thorne Men Cat 4/5 7 / 42
Dylan Gardner Men Cat 4/5 14 / 42
Michael Tobin Men Cat 4/5 17 / 42
David Forrest Men Cat 4/5 35 / 42
Erik Laframboise Men Cat 4/5 38 / 42
John Weaver Men Cat 4/5 40 / 42
Steven Smallwood Men Cat 4/5 45+ 17 / 27
John Weaver Men Cat 4/5 45+ 24 / 27
Mitchell Favreau Men Cat 4/5 45+ 27 / 27
Denise Mitchell-dignan Women 45+ 1 / 1
David Reed Masters 65+ 5 / 5
Dylan Gardner Men Cat 4 17 / 26
Chris Smarz Men Cat 4 21 / 26
Killington Stage Race - Stage 1 (May 26 2012)
Jennifer Lacker Women 3/4 40 / 45
Grace Vandal Women 3/4 43 / 45
James Themig Men 60+ 7 / 10
Connecticut Senior Games - 20k Crit (May 20 2012)
Reid Hanford Masters 55+ 5 / 18
Mitchell Favreau Masters 55+ 10 / 18
June Froh Women 60+ 1 / 1
David Reed Masters 70+ 5 / 6
Margarett Jones Women 55+ 2 / 4
James Themig Masters 60+ 2 / 7
Connecticut Senior Games - 40k Crit (May 20 2012)
Margarett Jones Master Women 55+ 1 / 4
June Froh Master Women 60+ 1 / 1
Reid Hanford Masters 55+ 6 / 17
James Themig Masters 60+ 5 / 7
David Reed Masters 70+ 4 / 4
Hunter Mountain Spring Classic (May 12 2012)
Bob Meikle Masters 50+ (Cat 1-4) 12 / 32
The 18th Annual Sterling Classic Road Race (May 12 2012)
Steven Smallwood Masters 45+ (Cat. 1-4) 22 / 81
Andrew Thorne Men 4 79 / 98
John Weaver Men 4 81 / 98
Dylan Gardner Men 5 ( u35 ) 8 / 37
Blue Hills Classic (May 6 2012)
John Weaver Men Cat 4 53 / 53
Mystic Velo Crit (May 6 2012)
Walter Lane Masters 45+ 11 / 25
June Froh master 65+ 3 / 7
David Reed master 65+ 7 / 7
James Themig Masters 55+ 5 / 15
Reid Hanford Masters 55+ 12 / 15
Mitchell Favreau Masters 55+ 13 / 15
Apollo Ziembroski Cat 4 5 / 15
Walter Lane Cat 4 7 / 15
Andrew Thorne Cat 4 14 / 15
Margarett Jones Women'S Cat 3/4 1 / 11
Jennifer Lacker Women'S Cat 3/4 2 / 11
Denise Mitchell-dignan Women'S Cat 3/4 7 / 11
Grace Vandal Women'S Cat 3/4 10 / 11
Steven Smallwood Cat 5 3 / 18
Dylan Gardner Cat 5 6 / 18
Michael Tobin Cat 5 7 / 18
Erik Laframboise Cat 5 14 / 18
Quabbin RR (Apr 28 2012)
Bob Meikle Masters 50 + 43 / 101
Margarett Jones Women 29 / 50
Jennifer Lacker Women 43 / 50
Denise Mitchell-dignan Women 44 / 50
Steven Smallwood Cat 5 8 / 83
Andrew Thorne Cat 5 57 / 83
Dylan Gardner Cat 5 60 / 83
Chip O'lari Masters 40+ 4/5 25 / 67
Mitchell Favreau Masters 40+ 4/5 54 / 67
Apollo Ziembroski Cat 3/4 31 / 106
Foothills Road Race (Apr 22 2012)
Amy Phillips Women Pro 1/2/3 13 / 23
Stephanie Rynas Women Pro 1/2/3 23 / 23
Team Arc-en-ciel Newhouse Criterium (Apr 22 2012)
Margrett Jones Women 1/2/3/4 5 / 6
Jennifer Lacker Women 1/2/3/4 6 / 6
Andrew Thorne MEN CAT 5 2 / 15
David Forrest MEN CAT 5 11 / 15
Steven Smallwood MEN CAT 5 15 / 15
Mitchell Favreau CAT 5 55+ 8 / 9
Reid Hanford CAT 5 55+ 9 / 9
Sunny King Criterium (Apr 21 2012)
Amy Phillips Women Cat 3 1 / 6
Stephanie Rynas Women Cat 3 5 / 6
Jenny Delong Women Cat 3 6 / 6
Christy Brown Women Cat 4 4 / 10
Myles Standish Road Race (Apr 15 2012)
Robert Meikle Masters 55+ 11 / 26
Mitchell Favreau Masters 55+ 19 / 26
Reid Hanford Masters 55+ 20 / 26
Steven Smallwood Men Cat 5 5 / 33
Dylan Gardner Men Cat 5 8 / 33
Chris Smarz Men Cat 4 20 / 44
Tour of the Battenkill (Apr 14 2012)
Grace Vandal Women Cat 4 (White) 25 / 58
Margarett Jones Women Cat 4 (Blue) 9 / 54
Jennifer Lacker Women Cat 4 (Blue) 28 / 54
James Themig Masters 60 21 / 35
Chip O'lari Cat 4 (Pink) 11 / 99
John Weaver Cat 4 (Pink) 92 / 99
10th Annual Chris Hinds FUJI Sunshine Criterium (Apr 7 2012)
Margarett Jones women 4 10 / 19
Denise Mitchell-dignan women 4 11 / 19
Grace Vandal women 4 13 / 19
Jennifer Lacker women 4 16 / 19
James Themig Masters 50+ 11 / 31
Walter Lane Masters 50+ 14 / 31
Reid Hanford Masters 50+ 17 / 31
David Burnett Masters 65+ 1 / 11
Steven Smallwood Men 5 7 / 26
Andrew Thorne Men 5 8 / 26
David Forrest Men 5 24 / 26
Chip O'lari Men 3/4 17 / 51
Apollo Ziembroski Cat 4 22 / 27
John Weaver Cat 4 23 / 27
Bear Creek Bikes Dalton Gran Prix - Road Race (Mar 11 2012)
Amy Phillips Women Cat 3 1 / 3
Jenny Delong Women Cat 3 2 / 3
Bear Creek Bikes Dalton Gran Prix (Mar 10 2012)
Amy Phillips Women Cat 3/4 1 / 11
Christy Brown Women Cat 3/4 4 / 11
Jenny Delong Women Cat 3/4 5 / 11
Jamestown Classic (Oct 10 2011)
Kelly Parsons Masters Men 55+ (Cat 1-4) 15 / 32
James Sullivan Masters Men 55+ (Cat 1-4) 21 / 32
Wayne Kirk Masters Men 45+ (Cat 1-4) 5 / 62
Mark Dutka Masters Men 45+ (Cat 1-4) 26 / 62
John Harris Junior Boys 17-18 1 / 3
Mitchell Favreau Men 5/Citizen 45+ 16 / 37
Margarett Jones Master Women 35+ 3 / 10
Jennifer Lacker Master Women 35+ 5 / 10
Denise Mitchell-dignan Master Women 35+ 7 / 10
Grace Vandal Master Women 35+ 8 / 10
Steve Riley Men 5/Citizen 35+ 34 / 40
Sean Ellis Men 5/Citizen 23 / 34
Grant Hodgdon Men 5/Citizen 28 / 34
Tour of the Adirondacks (Sep 17 2011)
Bob Meikle Master Men 40+/50+ 5 / 16
Masters New England Criterium Championships (Sep 11 2011)
June Froh WOMEN 60-64 1 / 1
Kelly Parsons MEN 55-59 7 / 12
Mitchell Favreau MEN CAT 5 M45-99 7 / 7
David Burnett MEN 65-69 2 / 5
Denise Mitchell dignan WOMEN 50-54 4 / 6
Jennifer Lacker WOMEN 50-54 5 / 6
Grace Vandal WOMEN 50-54 6 / 6
Mark Dutka MEN 50-54 20 / 24
Mt Greylock Hillclimb Time Trial (Sep 10 2011)
John Harris Men 19 and under 1 / 7
New England Time Trial Championships (Sep 10 2011)
Mark Dutka Men 50-54 3 / 8
Mitchell Favreau Men 50-54 5 / 8
Denise Mitchell digna Women 50-54 2 / 3
Grace Vandal Women 50-54 3 / 3
David Reed Men 70-74 2 / 3
James Themig Men 60-64 1 / 5
James Sullivan Men 60-64 4 / 5
Kelly Parsons Men 55-59 2 / 10
June Froh Women 60-64 1 / 1
Village Volkswagen River Gorge Omnium - Das Road Race (Aug 28 2011)
Stephanie Rynas Senior Women Category 1-4 13 / 39
Alison Brown Senior Women Category 1-4 15 / 39
Amy Phillips Senior Women Category 1-4 16 / 39
Jenny Delong Senior Women Category 1-4 21 / 39
Robyn Wilham Senior Women Category 1-4 28 / 39
Christy Brown Senior Women Category 1-4 29 / 39
Jenny Smith Senior Women Category 1-4 31 / 39
Rebecca Jackson Senior Women Category 1-4 34 / 39
Amy Christian Senior Women Category 1-4 35 / 39
Megan Rogers Senior Women Category 1-4 38 / 39
Village Volkswagen River Gorge Omnium - Lynskey Performance Southern Sunset Criterium (Aug 27 2011)
Megan Rogers Juniors (15-18) 3 / 6
Amy Phillips Senior Women Category 4 2 / 18
Jenny Delong Senior Women Category 4 4 / 18
Amy Christian Senior Women Category 4 10 / 18
Christy Brown Senior Women Category 4 11 / 18
Megan Rogers Senior Women Category 4 15 / 18
Rebecca Jackson Senior Women Category 4 17 / 18
Alison Brown Senior Women Category 1-3 12 / 20
Melissa Presnell Senior Women Category 1-3 16 / 20
Stephanie Rynas Senior Women Category 1-3 19 / 20
Village Volkswagen River Gorge Omnium - Das Time Trial (Aug 27 2011)
Megan Rogers Juniors (10-18) 7 / 17
Jenny Delong Senior Women Category 1-4 5 / 37
Robyn Wilham Senior Women Category 1-4 6 / 37
Amy Phillips Senior Women Category 1-4 9 / 37
Jenny Smith Senior Women Category 1-4 15 / 37
Alison Brown Senior Women Category 1-4 21 / 37
Amy Christian Senior Women Category 1-4 24 / 37
Stephanie Rynas Senior Women Category 1-4 28 / 37
Christy Brown Senior Women Category 1-4 32 / 37
Rebecca Jackson Senior Women Category 1-4 35 / 37
Topsfield Circuit Race (Aug 27 2011)
John Harris PRO 1/2/3 81 / 83
NY Capital Region Road Race (Aug 20 2011)
John Harris Pro/1/2/3 Men 8 / 61
Kelly Parsons Masters Men 55+ 6 / 20
Mark Dutka Masters Men 50+ (1-4) 13 / 21
Tokeneke Classic Road Race (Aug 14 2011)
Bob Meikle Masters 50+ 17 / 57
Mark Dutka Masters 50+ 23 / 57
Reid Hanford Masters 50+ 46 / 57
John Weaver Cat 4/5 Men 47 / 64
Mitchell Favreau Cat 4/5 Men 48 / 64
Margarett Jones Women 4 8 / 20
Jennifer Lacker Women 4 11 / 20
Grace Vandal Women 4 15 / 20
John Harris Juniors 13-18 2 / 25
David Burnett Masters 60+ 3 / 16
James Themig Masters 60+ 6 / 16
Witches Cup (Aug 10 2011)
John Harris Men Pro/1/2/3 57 / 98
Oak Ridge Velo Omnium - Crit (Aug 7 2011)
Megan Rogers Juniors (15-18) 2 / 4
Stephanie Rynas Senior Women Category 1-3 7 / 9
Jennifer Delong Senior Women Category 3/4 2 / 10
Amy Christian Senior Women Category 3/4 4 / 10
Rebecca Jackson Senior Women Category 3/4 6 / 10
Christy Brown Senior Women Category 3/4 9 / 10
Megan Rogers Senior Women Category 3/4 10 / 10
Tour of the Catskills (Aug 7 2011)
Robert Meikle Men Cat 1/2/3/4 Master 50-99 12 / 28
Tour of the Catskills - Stage 3 (Aug 7 2011)
Bob Meikle Masters 50+ (1-4) 13 / 37
Oak Ridge Velo Omnium - TT (Aug 6 2011)
Megan Rogers Juniors (15-18) 1 / 3
Jennifer Delong Senior Women Category 1-4 4 / 21
Robyn Wilham Senior Women Category 1-4 6 / 21
Amy Phillips Senior Women Category 1-4 8 / 21
Jennifer Smith Senior Women Category 1-4 10 / 21
Stephanie Rynas Senior Women Category 1-4 14 / 21
Rebecca Jackson Senior Women Category 1-4 19 / 21
Oak Ridge Velo Omnium - RR (Aug 6 2011)
Megan Rogers Juniors (15-18) 2 / 3
Stephanie Rynas Senior Women Category 1-3 4 / 7
Amy Phillips Senior Women Category 3/4 2 / 15
Robyn Wilham Senior Women Category 3/4 4 / 15
Jennifer Delong Senior Women Category 3/4 6 / 15
Christy Brown Senior Women Category 3/4 10 / 15
Rebecca Jackson Senior Women Category 3/4 11 / 15
Jennifer Smith Senior Women Category 3/4 12 / 15
Tour of the Catskills - Stage 2 (Aug 6 2011)
Bob Meikle Masters 50+ (1-4) 10 / 37
Concord Crit (Aug 6 2011)
David Burnett Master Men 65+ 1 / 10
James Themig Master Men 55+ 11 / 28
Reid Hanford Master Men 55+ 21 / 28
Tour of the Catskills - TT (Aug 5 2011)
Bob Meikle Masters 50+ (1-4) 29 / 37
TCRC Training Crit #3 (Jul 31 2011)
Melissa Presnell Senior Women Category 1-4 1 / 4
Melissa Presnell Masters Men 10 / 15
Melissa Presnell Senior Men Category 4 6 / 8
Norwell Circuit Race (Jul 31 2011)
Reid Hanford Masters 45+ (cat 1-4) 47 / 59
Evan Kirk Pro/1/2/3 42 / 69
John Harris Cat 3/4 2 / 90
Tour of the Hilltowns (Jul 23 2011)
John Harris Cat 3 Men 6 / 78
Milos Janicek Cat 4 Men 57 / 91
John Weaver Cat 4 Men 71 / 91
Bob Meikle Men 50+ 11 / 68
Mark Dutka Men 50+ 36 / 68
Reid Hanford Men 50+ 58 / 68
Margarett Jones Women 3/4 11 / 25
Donovan Ruhlman Memorial (Jul 17 2011)
Reid Hanford Cat 4/5 17 / 49
New Britain Criterium (Jul 10 2011)
David Burnett Master 65+ 2 / 11
David Reed Master 65+ 6 / 11
Grace Vandal Women Cat 3-4 18 / 20
John Harris Cat 3 Men 5 / 57
Wayne Kirk Cat 3 Men 43 / 57
John Harris Junior (15-18) 1 / 15
Kelly Parsons Master 55+ 2 / 18
James Themig Master 55+ 3 / 18
Reid Hanford Master 55+ 9 / 18
Reid Hanford Cat 4 Men 27 / 47
John Weaver Cat 4 Men 30 / 47
Wayne Kirk Master 45+ 4 / 31
Mark Dutka Master 45+ 20 / 31
John Weaver Master 45+ 27 / 31
Attleboro Criterium (Jul 9 2011)
Mitchell Favreau Cat. 5 41 / 46
James Themig Master 55+ 12 / 20
Reid Hanford Master 55+ 15 / 20
Wayne Kirk Cat. 3 6 / 47
David Burnett Master 65+ 5 / 14
David Reed Master 65+ 9 / 14
June Froh Women 45+ 6 / 7
ETJC RR (Jul 9 2011)
Stephanie Rynas Senior Women Category 1-3 8 / 15
Robyn Wilham Senior Women Category 1-3 14 / 15
Melissa Presnell Senior Women Category 1-3 15 / 15
Megan Rogers Juniors (15-18) 3 / 6
Melissa Presnell Senior Women Category 4 1 / 8
Jennifer Delong Senior Women Category 4 2 / 8
Amy Phillips Senior Women Category 4 4 / 8
Jennifer Smith Senior Women Category 4 5 / 8
Keith Berger Memorial (Jun 26 2011)
John Harris Cat 3 34 / 61
Mark Dutka Masters 40+ 30 / 77
Reid Hanford Cat 4 41 / 58
Housatonic Hills Road Race (Jun 19 2011)
Denise Mitchell-dignan Open Women 39 / 47
Jennifer Lacker Open Women 40 / 47
Mark Dutka Masters Men 50+ (1-3) 29 / 51
Mitchell Favreau Cat 5 28 / 42
John Harris 3 Men 22 / 77
Smith & Nephew Grand Prix Omnium - Crit (Jun 18 2011)
Megan Rogers Juniors (10-18) 7 / 12
Amy Phillips Senior Women Category 1-4 2 / 26
Stephanie Rynas Senior Women Category 1-4 8 / 26
Alison Brown Senior Women Category 1-4 10 / 26
Jennifer Delong Senior Women Category 1-4 17 / 26
Christy Brown Senior Women Category 1-4 24 / 26
Megan Rogers Senior Women Category 1-4 25 / 26
Smith & Nephew Grand Prix Omnium - TT (Jun 18 2011)
Jennifer Delong Senior Women Category 1-4 5 / 20
Amy Phillips Senior Women Category 1-4 7 / 20
Alison Brown Senior Women Category 1-4 10 / 20
Megan Rogers Senior Women Category 1-4 20 / 20
Smith & Nephew Grand Prix Omnium - Circuit Race (Jun 18 2011)
Stephanie Rynas Senior Women Category 1-4 7 / 22
Amy Phillips Senior Women Category 1-4 8 / 22
Jennifer Delong Senior Women Category 1-4 11 / 22
Christy Brown Senior Women Category 1-4 20 / 22
Alison Brown Senior Women Category 1-4 21 / 22
Megan Rogers Senior Women Category 1-4 22 / 22
Purgatory Road Race (Jun 12 2011)
Jennifer Lacker Women 3/4 19 / 33
John Harris Men 3 7 / 58
Mitchell Favreau Men 5 17 / 48
Kelly Parsons Masters 45+ (Cat 1-4) 26 / 39
Wilmington-Whiteface Road Race (Jun 11 2011)
Bob Meikle Masters Men 45+ (1-4) 10 / 22
Nutmeg Classic Criterium (Jun 11 2011)
Wayne Kirk CAT 3 11 / 61
Ian Mcfarland CAT 4/5 UNDER 30 9 / 11
Reid Hanford CAT 4/5 MASTER 30 23 / 43
John Weaver CAT 4/5 MASTER 30 40 / 43
David Burnett MASTER 65 1 / 8
David e. Reed MASTER 65 7 / 8
Wayne Kirk MASTER 45 28 / 34
Denise X WOMEN OVER 40 2 / 3
Grace X WOMEN OVER 40 3 / 3
John Weaver CAT 4 40 / 57
James Themig MASTER 55 9 / 17
Lake Auburn Road Race (Jun 4 2011)
Bob Meikle MEN 45+ (CAT 1-4) 24 / 48
Killington Stage Race - Stage 3 (May 30 2011)
John Harris Men 3 4 / 91
MOAB Criterium (May 29 2011)
Stephanie Rynas Senior Women Category 1-3 8 / 9
Amy Phillips Senior Women Category 3/4 4 / 16
Stephanie Rynas Senior Women Category 3/4 7 / 16
Jennifer Delong Senior Women Category 3/4 9 / 16
Megan Rogers Senior Women Category 3/4 13 / 16
Amy Christian Senior Women Category 3/4 16 / 16
Killington Stage Race - Stage 2 (May 29 2011)
John Harris Men 3 87 / 91
Killington Stage Race - Stage 1 (May 28 2011)
John Harris Men 3 26 / 91
Men's Cat 5 and Women's Cat 4 Day of Racing at Ninigret (May 22 2011)
Mitchell Favreau Men Cat 5 45+ 6 / 9
Denise Mitchell-dignan Women Cat 5 OPEN 6 / 13
Jennifer Lacker Women Cat 5 OPEN 10 / 13
Keith Haskell Men Cat 5 35+ 13 / 20
Mitchell Favreau Men Cat 5 35+ 14 / 20
Denise Mitchell-dignan Women Cat 4 45+ 2 / 9
Jennifer Lacker Women Cat 4 45+ 5 / 9
Lake Sunapee Road Race (May 21 2011)
Kelly Parsons MASTER 55+ (CAT 1-4) 18 / 47
David Burnett MASTER 55+ (CAT 1-4) 24 / 47
Reid Hanford MASTER 55+ (CAT 1-4) 30 / 47
John Harris PRO-1-2-3 22 / 55
Wayne Kirk CAT 3 38 / 52
Highland Rim - City of McMinnville Criterium (May 15 2011)
Robyn Wilham Senior Women Category 1-3 5 / 9
Megan Rogers Juniors (17-18) 12 / 13
Amy Phillips Senior Women Category 3/4 1 / 23
Amy Christian Senior Women Category 3/4 6 / 23
Melissa Presnell Senior Women Category 3/4 13 / 23
Jennifer Delong Senior Women Category 3/4 15 / 23
Megan Rogers Senior Women Category 3/4 17 / 23
Rebecca Jackson Senior Women Category 3/4 21 / 23
Rachel Bartlett Senior Women Category 3/4 23 / 23
Mystic Velo Crit (May 15 2011)
James Themig Men Masters 55+ 4 / 10
Kelly Parsons Men Masters 55+ 5 / 10
Reid Hanford Men Masters 55+ 6 / 10
David Burnett Men Masters 65+ 1 / 12
Denise Mitchell-dign Men Masters 65+ 5 / 12
June Froh Men Masters 65+ 8 / 12
David Reed Men Masters 65+ 9 / 12
Jennifer Lacker Womens Cat. 3/4 12 / 18
Denise Mitchell Womens Cat. 3/4 13 / 18
Grace Vandal Womens Cat. 3/4 14 / 18
Walter Lane Men cat. 4 17 / 27
Ian Mcfarland Men cat. 4 20 / 27
Keith Haskell Men cat. 5 9 / 17
Mitchell Favreau Men cat. 5 13 / 17
Highland Rim - Dr. Pepper / SunDrop Road Race (May 14 2011)
Robyn Wilham Senior Women Category 1-3 7 / 11
Amy Phillips Senior Women Category 3/4 3 / 17
Melissa Presnell Senior Women Category 3/4 6 / 17
Jennifer Delong Senior Women Category 3/4 8 / 17
Amy Christian Senior Women Category 3/4 9 / 17
Rachel Bartlett Senior Women Category 3/4 11 / 17
Megan Rogers Senior Women Category 3/4 16 / 17
Rebecca Jackson Senior Women Category 3/4 17 / 17
Highland Rim - Warren County Commission Time Trial (May 14 2011)
Robyn Wilham Senior Women Category 1-3 5 / 9
Jennifer Delong Senior Women Category 3/4 4 / 16
Amy Christian Senior Women Category 3/4 9 / 16
Rebecca Jackson Senior Women Category 3/4 14 / 16
Megan Rogers Senior Women Category 3/4 15 / 16
Wayne Elliot Memorial (May 14 2011)
Mark Dutka Masters 50+ 20 / 47
Kelly Parsons Masters 50+ 22 / 47
Harpeth Bicycles Criterium (May 8 2011)
Amy Phillips Senior Women Category 3/4 2 / 26
Jennifer Delong Senior Women Category 3/4 12 / 26
Amy Christian Senior Women Category 3/4 14 / 26
Sterling Road Race (May 7 2011)
Mark Dutka Masters 45+ (cat. 1- 31 / 95
Bob Meikle Masters 45+ (cat. 1- 46 / 95
Kelly Parsons Masters 45+ (cat. 1- 63 / 95
Reid Hanford Masters 45+ (cat. 1- 79 / 95
Leslie Spinelli Women 4* 13 / 40
Jennifer Lacker Women 4* 21 / 40
Hollenbecks Spring Classic Road Race (May 1 2011)
Robert Meikle Men Masters 35-99 (22 Miles) 7 / 51
Blue Hills Classic (May 1 2011)
John Weaver CAT 4 MEN 60 / 60
Quabbin Reservoir Classic (Apr 23 2011)
Mark Dutka Masters 45+ 18 / 55
Kelly Parsons Masters 55+ 9 / 26
Rick Newhouse Criterium (Apr 17 2011)
Kelly Parsons Masters 55+ 5 / 12
James Themig Masters 55+ 7 / 12
Michael Twomey Masters 55+ 10 / 12
Mitchell Favreau MEN CAT 5 8 / 10
Grace Vandal Women 1/2/3/4 11 / 12
John Harris Men Cat PRO 1/2/3 26 / 30
Aaron Shafer Memorial Road Race (Apr 16 2011)
Robyn Wilham Senior Women Category 1-4 1 / 17
Jennifer Delong Senior Women Category 1-4 5 / 17
Amy Christian Senior Women Category 1-4 10 / 17
Rachel Bartlett Senior Women Category 1-4 11 / 17
Megan Rogers Senior Women Category 1-4 14 / 17
Rebecca Jackson Senior Women Category 1-4 15 / 17
Tour of the Battenkill (Apr 10 2011)
Reid Hanford Men Cat 4 Grey 80 / 125
David Burnett Men 60+ 6 / 63
Jeff Morin Men 60+ 12 / 63
John Harris Junior Men 17-18 32 / 72
The Myles Standish State Forest Road Race (Apr 3 2011)
James Themig Masters 55+ 8 / 27
Mitchell Favreau CAT 5 35+ 18 / 31
Bob Meikle Masters 45+ 15 / 29
Hell of the South (Apr 2 2011)
Robyn Wilham Senior Women Category 1-4 6 / 17
Amy Christian Senior Women Category 1-4 11 / 17
Chris Hinds Sunshine Criterium (Apr 2 2011)
Mark Dutka Master 45 23 / 42
Walter Lane Master 45 27 / 42
Chip O'lari CAT 4 5 / 29
Walter Lane CAT 4 8 / 29
Jennifer Lacker Women 1/2/3/4 8 / 11
Grace Vandal Women 1/2/3/4 9 / 11
Chip O'lari Master 55 65 3 / 31
Michael Twomey Master 55 65 7 / 31
James Themig Master 55 65 8 / 31
Kelly Parsons Master 55 65 9 / 31
David Burnett Master 55 65 10 / 31
Reid Hanford Master 55 65 14 / 31
Denise Mitchell-dign Master 55 65 19 / 31
June Froh Master 55 65 27 / 31
David Reed Master 55 65 28 / 31
Jamestown Classic (Oct 11 2010)
Reid Hanford Men Cat 5 35+B 18 / 30
Evan Morse Junior 17-18 3 / 5
Leslie Spinelli Women Open 18-34 2 / 13
Mitchell Favreau Men Cat 5 45+ 13 / 36
Walter Lane Men Master 45+ 22 / 52
Maggie Jones Women Open 35+ 8 / 18
Jennifer Lacker Women Open 35+ 12 / 18
Denise Mitchell-dignan Women Open 35+ 13 / 18
Grace Vandal Women Open 35+ 15 / 18
David Burnett Men Master 55+ 13 / 37
Jeff Morin Men Master 55+ 18 / 37
James Themig Men Master 55+ 22 / 37
Nancy Morgenstern Memorial Fall Bear Mountain Road Race (Sep 12 2010)
Bob Meikle Masters 50+ 5 / 24
Green Mountain Stage Race - Crit (Sep 6 2010)
Bob Meikle Men 50+ 39 / 67
John Harris Men 4 1 / 79
Green Mountain Stage Race - Road Race (Sep 5 2010)
Bob Meikle Men 50+ 16 / 67
Mark Dutka Men 50+ 51 / 67
Kelly Parsons Men 50+ 59 / 67
John Harris Men 4 7 / 79
Green Mountain Stage Race - Circuit Race (Sep 4 2010)
Kelly Parsons Men 50+ 41 / 67
Mark Dutka Men 50+ 49 / 67
Bob Meikle Men 50+ 51 / 67
John Harris Men 4 2 / 79
Green Mountain Stage Race - TT (Sep 3 2010)
Bob Meikle Men 50+ 26 / 67
Mark Dutka Men 50+ 36 / 67
Kelly Parsons Men 50+ 41 / 67
John Harris Men 4 4 / 79
Topsfield Circuit Race (Aug 28 2010)
Kelly Parsons MEN PRO 1/2/3 81 / 93
Fall River Criterium (Aug 15 2010)
James Themig MASTER 55 3 / 14
NY Capital Region Road Race (Aug 14 2010)
Bob Meikle Masters Men 45+ (1- 19 / 43
John Harris 3/4 Men 14 / 70
Witches Cup (Aug 11 2010)
Reid Hanford Men 4/5 61 / 70
Tokeneke Classic (Aug 8 2010)
James Themig Masters 55+ 13 / 31
Jeff Morin Masters 55+ 20 / 31
Jennifer Lacker Women 4 21 / 34
Mark Dutka Masters 45+ 33 / 53
Kelly Parsons Masters 45+ 39 / 53
John Harris Cat 4 Men 3 / 88
Reid Hanford Cat 4/5 Men 43 / 75
Concord Criterium (Aug 7 2010)
Ian Mcfarland Men 4 45 / 61
James Themig Masters 55+ 13 / 29
David Reed Masters 65+ 4 / 8
Tour of the Catskills - GC (Aug 1 2010)
Bob Meikle Master 50+ (Cat 1-4) 11 / 35
Mark Dutka Master 50+ (Cat 1-4) 24 / 35
Tour of the Catskills - Stage 3 (Aug 1 2010)
Bob Meikle Master 50+ (Cat 1-4) 9 / 38
Mark Dutka Master 50+ (Cat 1-4) 29 / 38
Norwell Circuit Race (Aug 1 2010)
Wayne Kirk Masters 45+ (cat 1-4) 29 / 47
Wayne Kirk Cat 3/4 12 / 99
Tour of the Catskills - Stage 2 (Jul 31 2010)
Bob Meikle Master 50+ (Cat 1-4) 14 / 38
Mark Dutka Master 50+ (Cat 1-4) 22 / 38
Tour of the Catskills - Stage 1 (Jul 30 2010)
Bob Meikle Master 50+ (Cat 1-4) 18 / 38
Mark Dutka Master 50+ (Cat 1-4) 27 / 38
Tour of the Hilltowns (Jul 24 2010)
Mark Dutka Master 50+ 25 / 63
Kelly Parsons Master 50+ 50 / 63
James Themig Master 50+ 51 / 63
John Harris Men 4 5 / 89
Working Man's Stage Race - GC (Jul 22 2010)
James Harnois Men 4 30 / 38
Working Man's Stage Race - Stage 3 (Jul 22 2010)
James Harnois Men 4 26 / 38
Working Man's Stage Race - Stage 2 (Jul 21 2010)
James Harnois Men 4 18 / 40
Working Man's Stage Race - Stage 1 (Jul 20 2010)
James Harnois Men 4 19 / 41
Donovan-Ruhlman Naugatuck Criterium (Jul 18 2010)
Keith Haskell Cat 4/5 28 / 40
Reid Hanford Cat 4/5 31 / 40
New England Regional Championships Criterium (Jul 11 2010)
David Johnson Master 45+ 7 / 39
Keith Haskell Cat 5 (open) 10 / 23
Reid Hanford Cat 5 (open) 12 / 23
James Themig Master 55+ 1 / 27
Edward Deming Master 55+ 2 / 27
Jeff Morin Master 55+ 7 / 27
David Burnett Master 65+ 2 / 27
David Reed Master 65+ 5 / 27
John Harris Junior (15-18) 4 / 10
Attleboro Bicycling Crit (Jul 10 2010)
David Burnett Master 65+ 1 / 8
David Reed Master 65+ 7 / 8
James Themig Master 55+ 5 / 21
Jeff Morin Master 55+ 13 / 21
Fitchburg Longsjo Classic - GC (Jul 5 2010)
John Harris Men JR Junior 15-18 30 / 71
Fitchburg Longsjo Classic - Criterium (Jul 5 2010)
John Harris Men JR Junior 15-18 19 / 72
Fitchburg Longsjo Classic - Time Trial (Jul 4 2010)
John Harris Men JR Junior 15-18 54 / 73
Fitchburg Longsjo Classic - Road Race (Jul 3 2010)
John Harris Men JR Junior 15-18 20 / 77
Fitchburg Longsjo Classic - Circuit Race (Jul 2 2010)
John Harris Men JR Junior 15-18 36 / 84
Keith Berger Memorial Criterium (Jun 27 2010)
Ian Mcfarland Cat 4 33 / 50
Wayne Kirk Masters 40+ 22 / 68
5TH ANNUAL AMGRAPH THREE VILLAGE TOUR ROAD RACE (Jun 26 2010)
Chip O'lari MASTER 55+ 6 / 14
Edward Deming MASTER 55+ 8 / 14
David Burnett MASTER 55+ 11 / 14
James Harnois MEN CAT 4 35 / 45
John Harris JUNIORS (OPEN) 1 / 9
Wayne Kirk MASTER 45+ 9 / 42
Mark Dutka MASTER 45+ 15 / 42
Bob Meikle MASTER 45+ 20 / 42
Kelly Parsons MASTER 45+ 24 / 42
Kelly Parsons MASTER 45+ 34 / 42
Grace Vandal MASTER 35+ 22 / 22
Jennifer Lacker WOMEN CAT 4 11 / 12
Housatonic Hills Road Race (Jun 20 2010)
John Harris Junior Boys 15-18 2 / 7
James Themig Masters Men 55+ (1-4) 12 / 28
Jeff Morin Masters Men 55+ (1-4) 20 / 28
John Weaver 4 Men 78 / 104
Bob Meikle Masters Men 45+ (1-4) 15 / 72
Purgatory Road Race (Jun 19 2010)
Mitchell Favreau Men 5 35+ 16 / 47
Reid Hanford Men 5 u35 33 / 44
Jennifer Lacker Women 3/4 23 / 34
Kelly Parsons Masters 45+ (Cat 1-4) 35 / 63
Whaling City Cyclone (Jun 13 2010)
Wayne Kirk Men 3 25 / 40
John Harris Juniors 12 / 28
Denise Mitchell-dignan Women 3/4 20 / 31
Jennifer Lacker Women 3/4 24 / 31
Leslie Spinelli Women 3/4 28 / 31
Grace Vandal Women 3/4 29 / 31
Kelly Parsons Masters 45+ 16 / 38
Walter Lane Masters 45+ 19 / 38
Edward Deming Masters 45+ 23 / 38
John Weaver Masters 45+ 30 / 38
Wayne Kirk Masters 45+ 37 / 38
Steve Alger Masters 45+ 38 / 38
John Harris Men 4 6 / 35
John Weaver Men 4 33 / 35
John Weaver Men 4/5 15 / 31
Bob Hannon Men 4/5 19 / 31
Mitchell Favreau Men 4/5 22 / 31
Keith Haskell Men 4/5 24 / 31
Nutmeg Classic Criterium (Jun 12 2010)
John Harris Cat 4 3 / 61
James Harnois Cat 4 33 / 61
John Weaver Cat 4 37 / 61
Edward Deming Master 55+ (cat 1-4) 3 / 25
Jeff Morin Master 55+ (cat 1-4) 9 / 25
James Themig Master 55+ (cat 1-4) 10 / 25
David Burnett Master 65+ 2 / 9
David Reed Master 65+ 6 / 9
Eliza Nguyen Women 4 12 / 17
John Weaver Cat 4/5 Master 30+ 49 / 60
Denise Mitchell-dignan Women 40+ 4 / 8
Jennifer Lacker Women 40+ 6 / 8
Grace Vandal Women 40+ 7 / 8
Connecticut Stage Race - Stage 3 (Jun 6 2010)
John Harris 4 Men 18 / 70
Bob Meikle Master 50+ (2-4) 7 / 26
Connecticut Stage Race - Stage 2 (Jun 5 2010)
John Harris 4 Men 2 / 70
Bob Meikle Master 50+ (2-4) 11 / 26
Kelly Parsons Master 50+ (2-4) 14 / 26
Connecticut Stage Race - Stage 1 (Jun 5 2010)
Mark Dutka Master 50+ (2-4) 13 / 26
Bob Meikle Master 50+ (2-4) 17 / 26
James Themig Master 50+ (2-4) 19 / 26
Kelly Parsons Master 50+ (2-4) 22 / 26
Wayne Kirk Master 50+ (2-4) 25 / 26
John Harris 4 Men 21 / 70
Lake Sunapee Bike Race (May 22 2010)
John Harris Category 4 2 / 86
Bob Meikle Masters 45+ (cat 1-4) 24 / 87
Mark Dutka Masters 45+ (cat 1-4) 31 / 87
Kelly Parsons Masters 45+ (cat 1-4) 32 / 87
Jeff Morin Masters 55+ (cat 1-4) 10 / 38
Nathan Etchells Junior 19 / 24
Mystic Velo Criterium (May 16 2010)
Mitchell Favreau Cat. 5 18 / 38
Keith Haskell Cat. 5 31 / 38
Mark Dutka Men Masters 35+ 22 / 46
Edward Deming Men Masters 55+ 1 / 13
James Themig Men Masters 55+ 4 / 13
Chip O'lari Men Masters 55+ 7 / 13
Jennifer Lacker Men Masters 65+ 3 / 10
David Reed Men Masters 65+ 5 / 10
Denise Mitchell-dignan Men Masters 65+ 7 / 10
John Harris Jr. Men 15-16/17-18 2 / 11
Ian Mcfarland Jr. Men 15-16/17-18 7 / 11
John Harris Men Cat. 4 3 / 51
John Weaver Men Cat. 4 23 / 51
Walter Lane Men Cat. 4 33 / 51
James Harnois Men Cat. 4 39 / 51
Leslie Spinelli Womens Cat. 3/4 6 / 19
Eliza Nguyen Womens Cat. 3/4 8 / 19
Denise Mitchell-dignan Womens Cat. 3/4 11 / 19
Grace Vandal Womens Cat. 3/4 13 / 19
Jennifer Lacker Womens Cat. 3/4 14 / 19
Nancy Mcbride Womens Cat. 3/4 17 / 19
Kelly Parsons Men Masters 45+ 11 / 47
David Johnson Men Masters 45+ 14 / 47
Walter Lane Men Masters 45+ 17 / 47
The 16th Annual Sterling Classic Road Race (May 8 2010)
Kelly Parsons Masters 45+ 33 / 70
John Weaver Men 4 51 / 89
Hollenbecks Spring Classic Road Race (May 2 2010)
Robert Meikle Men MR Masters 35-99 1 / 45
Wayne Elliot Memorial Circuit Race (May 1 2010)
John Harris Men Cat 4 1 / 49
Kelly Parsons Masters 50+ 9 / 41
Mark Dutka Masters 50+ 19 / 41
Quabbin Reservoir Classic 120 mile Road Race (Apr 25 2010)
Denise Mitchell-dignan Women 39 / 51
Jennifer Lacker Women 43 / 51
Grace Vandal Women 45 / 51
Edward Deming Masters 55 4 / 48
Mark Dutka Masters 45 20 / 110
Bob Meikle Masters 45 22 / 110
Kelly Parsons Masters 45 65 / 110
Mitchell Favreau 5 men 70 / 134
John Harris 4 men 56 / 155
Army Spring Classic Crit (Apr 24 2010)
James Themig Masters 55+ 5 / 18
5th Annual Rick Newhouse Memorial Ninigret Criterium (Apr 17 2010)
Edward Deming Master 55+ (1-4) 1 / 10
Chip O'lari Master 55+ (1-4) 3 / 10
James Themig Master 55+ (1-4) 5 / 10
David Reed Master 55+ (1-4) 9 / 10
Nathan Etchells JUNIORS 5 / 20
Kelly Parsons Master 45+ (1-4) 14 / 26
David Johnson Master 45+ (1-4) 26 / 26
Mitchell Favreau Men Cat 5 13 / 15
Tour of the Battenkill (Apr 10 2010)
Bob Meikle Masters 50+ (1-4) 12 / 101
James Themig Masters 60+ 11 / 39
Jeff Morin Masters 60+ 12 / 39
The Myles Standish State Forest Road Race (Apr 10 2010)
Mitchell Favreau CAT 5 35+ 13 / 38
Nathan Etchells CAT 5 35+ 31 / 38
Chris Hines FUJI Sunshine Criterium (Apr 3 2010)
Keith Haskell Cat 5 15 / 34
Mitchell Favreau Cat 5 19 / 34
Dwayne Melton Pro/1/2/3 39 / 66
Douglas Delap Master 35+ 23 / 59
Mark Dutka Master 35+ 24 / 59
Denise Mitchell-dignan Women 1234 14 / 25
Eliza Nguyen Women 1234 17 / 25
Grace Vandal Women 1234 19 / 25
Jennifer Lacker Women 1234 20 / 25
Nancy Mcbride Women 1234 22 / 25
Katherine Chamrin Women 1234 23 / 25
Edward Deming Master 55+ 2 / 19
Chip O'lari Master 55+ 4 / 19
James Themig Master 55+ 11 / 19
David Reed Master 55+ 18 / 19
James Harnois Cat 4 21 / 54
Ian Mcfarland Cat 4 26 / 54
Chip O'lari Cat 4 27 / 54
John Weaver Cat 4 28 / 54
David Johnson Master 45+ 10 / 68
Edward Deming Master 45+ 18 / 68
Kelly Parsons Master 45+ 23 / 68
Walter Lane Master 45+ 26 / 68
Mark Dutka Master 45+ 41 / 68
Johnny Cake Lane 2010 Spring Series Race #1/Trooper David Brinkerhoff Memorial (Mar 20 2010)
Kelly Parsons B Race 29 / 82
Mark Dutka A Race 55 / 92
34rd Annual Jamestown Classic (Oct 12 2009)
Denise Mitchell-dignan Women 3/4 (35+) 9 / 26
Grace Vandal Women 3/4 (35+) 13 / 26
Jennifer Lacker Women 3/4 (35+) 16 / 26
Mitchell Favreau Men 5 (45-54) 39 / 50
Bob Meikle Men Master 45+ 24 / 75
Mark Dutka Men Master 45+ 38 / 75
Steve Alger Men Master 45+ 44 / 75
James Themig Men Master 55+ 12 / 32
Brian Wolfe Junior 13-14 1 / 8
Tour of the Catskills - Stage 2 (Sep 20 2009)
Mark Dutka MASTER 50 5 / 8
Tour of the Catskills - Stage 1 (Sep 19 2009)
Mark Dutka MASTER 50 5 / 9
Tour of the Catskills - Prologue (Sep 18 2009)
Mark Dutka MASTER 50 5 / 9
Nancy Morgenstern Memorial 2009 Fall Bear Mtn Road Race (Sep 13 2009)
720 bob Meikle Masters 50+ 5 / 21
Bob Beals Omnium - Sat Crit (Sep 12 2009)
Themig James Men 60+ 2 / 8
Reed David Men 60+ 8 / 8
David Johnson Men 45+ 9 / 27
Walter Lane Men 45+ 14 / 27
Wayne Kirk Men 45+ 21 / 27
Green Mountain Stage Race - Stage 4 (Sep 7 2009)
Edward Schaub 3 Men 57 / 94
Mark Dutka Master 50+ 26 / 54
Kelly Parsons Master 50+ 29 / 54
Bob Meikle Master 50+ 35 / 54
Benjamin Wolfe Juniors 29 / 50
Green Mountain Stage Race - Stage 3 (Sep 6 2009)
Edward Schaub 3 Men 45 / 101
Bob Meikle Master 50+ 12 / 57
Mark Dutka Master 50+ 22 / 57
Wayne Kirk Master 50+ 46 / 57
Kelly Parsons Master 50+ 54 / 57
Benjamin Wolfe Juniors 15 / 57
Evan Kirk Juniors 47 / 57
Green Mountain Stage Race - Stage 2 (Sep 5 2009)
Edward Schaub 3 Men 31 / 105
Evan Kirk Juniors 27 / 57
Benjamin Wolfe Juniors 28 / 57
Mark Dutka Master 50+ 19 / 60
Kelly Parsons Master 50+ 31 / 60
Wayne Kirk Master 50+ 38 / 60
Green Mountain Stage Race - Stage 1 (Sep 4 2009)
Benjamin Wolfe Juniors 17 / 57
Evan Kirk Juniors 43 / 57
Mark Dutka Master 50+ 21 / 60
Kelly Parsons Master 50+ 24 / 60
Bob Meikle Master 50+ 34 / 60
Wayne Kirk Master 50+ 54 / 60
Edward Schaub 3 Men 73 / 105
4TH ANNUAL THREE VILLAGE TOUR ROAD RACE (Aug 29 2009)
James Themig MASTER 55+ 1 / 1
Benjamin Wolfe MEN PRO 1/2/3 17 / 18
Mitchell Favreau MEN CAT 5 40+ 11 / 25
Mark Dutka MASTER 45+ 5 / 12
Bob Meikle MASTER 45+ 9 / 12
Kelly Parsons MASTER 45+ 10 / 12
Dwayne Melton MEN CAT 4 16 / 30
Brian Wolfe JUNIOR 15-18 4 / 7
Blount Seafoods Fall River Criterium (Aug 16 2009)
Walter Lane MASTER 45 33 / 34
Reed Mcfarland MEN CAT 4 21 / 38
Ian Mcfarland MEN CAT 4 36 / 38
James Themig MASTERS 50 9 / 22
Jeff Morin MASTERS 50 20 / 22
David Reed MASTERS 50 22 / 22
NY Capital Region Road Race (2009 State Championship) (Aug 15 2009)
Bob Meikle Masters 45+ (1-4) 14 / 54
Mark Dutka Masters 45+ (1-4) 27 / 54
Gary Birkhamshaw 4 Men 29 / 67
Dwayne Melton 4 Men 35 / 67
Tokeneke Classic Road Race (Aug 9 2009)
David Burnett Masters 55+ 6 / 25
James Themig Masters 55+ 9 / 25
Jeff Morin Masters 55+ 15 / 25
Gary Birkhamshaw Cat 4 Men 41 / 100
David Gilchrist Juniors 15-18 7 / 11
Nathan Etchells Juniors 15-18 8 / 11
Edward Schaub Cat 3 Men 13 / 64
Bob Meikle Masters 45+ (cat 1-4) 14 / 67
Mark Dutka Masters 45+ (cat 1-4) 28 / 67
Kelly Parsons Masters 45+ (cat 1-4) 49 / 67
Central NH Road Race/Bow (Aug 2 2009)
Edward Schaub Men 3 31 / 34
Bob Meikle Men Master 45+ 10 / 62
Mark Dutka Men Master 45+ 28 / 62
Kelly Parsons Men Master 45+ 40 / 62
David Burnett Men Master 65+ 1 / 5
James Themig Men Master 55+ 8 / 16
Jeff Morin Men Master 55+ 13 / 16
Concord Criterium (Aug 1 2009)
Ian Mcfarland Junior 15-18 6 / 14
David Burnett Master 65+ 1 / 8
David Reed Master 65+ 5 / 8
James Themig Master 55+ 7 / 21
Jeff Morin Master 55+ 12 / 21
NCC 11th Tour of the Hilltowns (Jul 25 2009)
Edward Schaub Men 3 19 / 73
Chris Gagne Men 3 65 / 73
John Weaver Men 4 79 / 91
Kelly Parsons Men Masters 50+ 21 / 66
Donovan-Ruhlman Naugatuck Criterium (Jul 19 2009)
John Harris cat 4/5 open 19 / 52
John Weaver cat 4/5 open 45 / 52
Wayne Kirk masters 35 9 / 44
Edward Schaub masters 35 19 / 44
Edward Schaub pro 123 43 / 70
New Britain Criterium (Jul 12 2009)
Gary Birkhamshaw Cat 4 1 / 51
Nathan Etchells Cat 4 22 / 51
David Gilchrist Cat 4 43 / 51
Jeff Morin Men 55 5 / 17
James Themig Men 55 7 / 17
David Burnett Men 65/70 1 / 10
David Reed Men 65/70 6 / 10
Wayne Kirk Men 45 6 / 36
Kelly Parsons Men 45 18 / 36
Walter Lane Men 45 23 / 36
David Gilchrist Juniors 1 / 12
Ian Mcfarland Juniors 2 / 12
Nathan Etchells Juniors 6 / 12
Brian Wolfe Juniors 11 / 12
Evan Kirk Cat 3 24 / 47
Benjamin Wolfe Cat 3 26 / 47
Union Vale Road Race (Jul 12 2009)
Edward Schaub Masters 35+ (1-4) 28 / 36
Attleboro Bicycling Crit (Jul 11 2009)
James Themig Master 55+ 25 laps 2 / 18
Jeff Morin Master 55+ 25 laps 6 / 18
Benjamin Wolfe Cat. 3 50 laps 25 / 43
David Burnett Master 65+ 25 laps 1 / 10
David Reed Master 65+ 25 laps 4 / 10
Wayne Kirk Master 45+ 30 laps 14 / 53
James Harnois Cat. 4 30 laps 27 / 56
Fitchburg Longsjo Classic - Stage 4 (Jul 5 2009)
Wayne Kirk Men - Master - 35-99 39 / 59
Benjamin Wolfe Men - Junior - 15-18 25 / 46
Evan Kirk Men - Junior - 15-18 28 / 46
John Harris Men - Junior - 15-18 33 / 46
David Gilchrist Men - Junior - 15-18 40 / 46
John Weaver Men - Cat 4 71 / 83
Gary Birkhamshaw Men - Cat 4 86 / 83
Fitchburg Longsjo Classic - Stage 3 (Jul 4 2009)
Mark Dutka Men - Master - 35-99 55 / 67
Wayne Kirk Men - Master - 35-99 56 / 67
Benjamin Wolfe Men - Junior - 15-18 18 / 52
Evan Kirk Men - Junior - 15-18 42 / 52
John Harris Men - Junior - 15-18 45 / 52
David Gilchrist Men - Junior - 15-18 46 / 52
Gary Birkhamshaw Men - Cat 4 47 / 101
John Weaver Men - Cat 4 85 / 101
Fitchburg Longsjo Classic - Stage 2 (Jul 3 2009)
Wayne Kirk Men - Master - 35-99 18 / 74
Mark Dutka Men - Master - 35-99 33 / 74
Robert Meikle Men - Master - 35-99 50 / 74
Benjamin Wolfe Men - Junior - 15-18 12 / 69
Evan Kirk Men - Junior - 15-18 21 / 69
John Harris Men - Junior - 15-18 38 / 69
David Gilchrist Men - Junior - 15-18 46 / 69
Gary Birkhamshaw Men - Cat 4 37 / 103
John Weaver Men - Cat 4 93 / 103
Fitchburg Longsjo Classic - Stage 1 (Jul 2 2009)
Gary Birkhamshaw Men - Cat 4 25 / 103
John Weaver Men - Cat 4 76 / 103
Benjamin Wolfe Men Junior 33 / 67
Evan Kirk Men Junior 43 / 67
John Harris Men Junior 52 / 67
David Gilchrist Men Junior 61 / 67
Mark Dutka Master 35+ 33 / 74
Wayne Kirk Master 35+ 49 / 74
Robert Meikle Master 35+ 59 / 74
Keith Berger Memorial Criterium (Jun 28 2009)
David Gilchrist Juniors 1 / 10
John Harris Juniors 3 / 10
Brian Wolfe Juniors 5 / 10
Wayne Kirk Masters 30+ 15 / 65
Wayne Kirk Masters 40+ 8 / 56
The Twilight Criterium to Benefit Cystic Fibrosis (Jun 27 2009)
Wayne Kirk Masters 45+ (cat 1-4) 45 minutes 2 / 11
Gary Birkhamshaw Men 4 U35 1 / 20
Nathan Etchells Juniors 15-18 40 minutes 4 / 6
Housatonic Hills Road Race (Jun 21 2009)
John Harris Junior 15-18 1 / 21
David Burnett Men's 55+ 4 / 21
James Themig Men's 55+ 12 / 21
Dwayne Melton Men's 4 32 / 90
Bob Meikle Men's 45+ (cat 1-4) 13 / 65
Mark Dutka Men's 45+ (cat 1-4) 33 / 65
Mystic Velo Criterium (Jun 20 2009)
Wayne Kirk Men Masters 45+ 5 / 39
Kelly Parsons Men Masters 45+ 20 / 39
Walter Lane Men Masters 45+ 25 / 39
Mitchell Favreau cat. 5, 35+ 14 / 15
Jeff Morin Men Masters 55+ 6 / 18
James Themig Men Masters 55+ 9 / 18
Gary Birkhamshaw Men cat. 4 1 / 37
David Gilchrist Men cat. 4 11 / 37
Walter Lane Men cat. 4 22 / 37
David Gilchrist jr. Men 15-16/17-18 1 / 6
John Harris jr. Men 15-16/17-18 2 / 6
Ian Mcfarland jr. Men 15-16/17-18 4 / 6
David Burnett Men Masters 65+ 1 / 10
David Reed Men Masters 65+ 7 / 10
June Froh Men Masters 65+ 9 / 10
Evan Kirk Men cat. 3 18 / 37
Brian Wolfe Jr. Men 10-12/13-14 2 / 6
Wayne Kirk Men Cat. 1,2,3 18 / 36
Benjamin Wolfe Men Cat. 1,2,3 20 / 36
Whaling City Cyclone (Jun 14 2009)
Benjamin Wolfe JUNIOR OPEN 3 / 16
John Harris JUNIOR OPEN 4 / 16
Evan Kirk JUNIOR OPEN 6 / 16
Nathan Etchells JUNIOR OPEN 10 / 16
David Gilchrist JUNIOR OPEN 11 / 16
Ian Mcfarland JUNIOR OPEN 12 / 16
Brian Wolfe JUNIOR OPEN 13 / 16
Mark Dutka MASTER 40 16 / 26
Kelly Parsons MASTER 40 17 / 26
Evan Kirk MEN CAT 4 1 / 26
Dwayne Melton MEN CAT 4 6 / 26
David Gilchrist MEN CAT 4 10 / 26
John Weaver MEN CAT 4 26 / 26
Dwayne Melton MASTER 30 21 / 24
Wayne Kirk MASTER 50 3 / 19
Mark Dutka MASTER 50 8 / 19
Kelly Parsons MASTER 50 10 / 19
Nutmeg Classic Criterium (Jun 13 2009)
Dignan denis Mitchell WOMEN MASTER 40 9 / 14
June Froh WOMEN MASTER 40 13 / 14
Grace Vandal WOMEN MASTER 40 14 / 14
Jeff Morin MASTER 55 (CAT 1-4) 13 / 25
James Themig MASTER 55 (CAT 1-4) 15 / 25
Dwayne Melton CAT 4 35 / 62
John Weaver CAT 4 37 / 62
Edward Schaub CAT 3 47 / 69
Edward Schaub MASTER 45 (CAT 1-4) 23 / 63
Kelly Parsons MASTER 45 (CAT 1-4) 29 / 63
Edward Deming MASTER 45 (CAT 1-4) 34 / 63
David Burnett MASTER 45 (CAT 1-4) 39 / 63
Mark Dutka MASTER 45 (CAT 1-4) 47 / 63
David Burnett MASTER 65 3 / 13
David Reed MASTER 65 12 / 13
Edward Schaub MASTER 35+ 32 / 66
Dwayne Melton CAT 4/5 MASTER 30 18 / 47
John Weaver CAT 4/5 MASTER 30 41 / 47
Kelly Parsons MASTER 40 (CAT 1-4) 22 / 58
Mark Dutka MASTER 40 (CAT 1-4) 39 / 58
David Gilchrist Cat 4/5 Under 30 3 / 17
Ian Mcfarland Cat 4/5 Under 30 8 / 17
John Harris Cat 4/5 Under 30 10 / 17
Reed Mcfarland Cat 4/5 Under 30 13 / 17
Jim Harnois Cat 4/5 Under 30 15 / 17
Connecticut Coast Criterium (Jun 7 2009)
Wayne Kirk Masters 40+ 5 / 19
David Gilchrist Cat 4 11 / 20
Ben Wolk Juniors 1 / 4
Evan Kirk Juniors 2 / 4
David Gilchrist Juniors 3 / 4
Great Falls Criterium (Jun 7 2009)
David Burnett MASTER 55+ (I-V) 5 / 13
James Themig MASTER 55+ (I-V) 9 / 13
Jeff Morin MASTER 55+ (I-V) 11 / 13
Lake Auburn Road Race (Jun 6 2009)
David Burnett MASTER 55+ (1-5) 2 / 29
Jeff Morin MASTER 55+ (1-5) 11 / 29
James Themig MASTER 55+ (1-5) 12 / 29
Balloon Festival Classic (Jun 6 2009)
Kelly Parsons Masters 50+/60+ 9 / 32
Mark Dutka Masters 50+/60+ 16 / 32
Connecticut Stage Race - Road Race (May 30 2009)
Edward Schaub Masters 40-49 21 / 40
Mark Dutka Masters 50+ 8 / 28
Wayne Kirk Masters 50+ 14 / 28
Kelly Parsons Masters 50+ 16 / 28
Connecticut Stage Race - Circuit Race (May 30 2009)
Edward Schaub Masters 40-49 20 / 40
Wayne Kirk Masters 50+ 1 / 28
Mark Dutka Masters 50+ 15 / 28
Kelly Parsons Masters 50+ 18 / 28
Connecticut Stage Race - Time Trial (May 30 2009)
Edward Schaub Masters 40-49 20 / 40
Mark Dutka Masters 50+ 6 / 28
Wayne Kirk Masters 50+ 15 / 28
Kelly Parsons Masters 50+ 19 / 28
Hartford Downtown Criterium (May 24 2009)
David Johnson Master 40+ 22 / 94
Edward Schaub Master 40+ 36 / 94
Dwayne Melton Masters 30+ 35 / 100
Edward Schaub Masters 30+ 39 / 100
David Burnett Masters 60+ 3 / 24
Jeff Morin Masters 60+ 5 / 24
James Themig Masters 60+ 6 / 24
Denise Mitchell-digna Masters 60+ 13 / 24
June Froh Masters 60+ 17 / 24
David Reed Masters 60+ 18 / 24
Grace Vandal Masters 60+ 20 / 24
Jennifer Lacker Masters 60+ 21 / 24
Brian Wolfe Juniors 13-18 13 / 20
Dwayne Melton Men Category 4 2 / 50
James Harnois Men Category 5 2 / 34
Wayne Kirk Masters 50+ 2 / 47
David Johnson Masters 50+ 15 / 47
Cyclonauts Racers Criterium (May 23 2009)
David Burnett Masters 50+ 6 / 39
Steve Alger Masters 50+ 7 / 39
Wayne Kirk Masters 50+ 10 / 39
Gary Birkhamshaw Cat 4 1 / 61
Dwayne Melton Cat 4 21 / 61
James Harnois Cat 4/5 18 / 53
Lake Sunapee Bike Race (May 16 2009)
Benjamin Wolfe CAT 3 5 / 56
Gary Birkhamshaw CAT 4 40 / 62
Evan Kirk JUNIOR 1 / 8
Bob Meikle MASTERS 45+ (CAT 1-4) 20 / 75
Edward Schaub MASTERS 45+ (CAT 1-4) 21 / 75
Wayne Kirk MASTERS 45+ (CAT 1-4) 27 / 75
Mark Dutka MASTERS 45+ (CAT 1-4) 44 / 75
Jeff Morin MASTERS 55+ (CAT 1-4) 21 / 43
The 15th Annual MRC Sterling Classic Road Race (May 9 2009)
Benjamin Wolfe Men 3/4 33 / 69
Gary Birkhamshaw Men 4/5 ( <35 ) 8 / 57
Dwayne Melton Men 4 12 / 74
Evan Kirk Men 4 33 / 74
David Gilchrist Men 4 37 / 74
Wayne Kirk Masters 45+ 3 / 68
Edward Schaub Masters 45+ 16 / 68
David Burnett Masters 45+ 23 / 68
Steve Alger Masters 45+ 27 / 68
Mark Dutka Masters 45+ 40 / 68
Kelly Parsons Masters 45+ 50 / 68
Blue Hills Classic (May 3 2009)
Wayne Kirk MASTERS 45+ (CAT 1-4) 4 / 60
Jiminy Peak Road Race (May 2 2009)
Mark Dutka MASTER 45+ (CAT 1-4) 90km 20 / 79
Kelly Parsons MASTER 45+ (CAT 1-4) 90km 29 / 79
John Weaver CATEGORY 4,5 60km 37 / 49
Benjamin Wolfe JUNIOR 15-18 LAJORS 60km 3 / 17
Nathan Etchells JUNIOR 15-18 LAJORS 60km 12 / 17
David Gilchrist JUNIOR 15-18 LAJORS 60km 13 / 17
John Harris JUNIOR 15-18 LAJORS 60km 17 / 17
Quabbin Reservoir Road Race (Apr 26 2009)
Bob Meikle Master 45 27 / 85
Wayne Kirk Master 45 49 / 85
Kelly Parsons Master 45 56 / 85
Mark Dutka Master 45 68 / 85
David Burnett Master 55 4 / 42
Jeff Morin Master 55 20 / 42
Denise Mitchell-dignan Master 55 38 / 42
June Froh Master 55 39 / 42
Jennifer Lacker Master 55 42 / 42
Mitchell Favreau Cat 4/5 35+ 65 / 67
Gary Birkhamshaw Cat 4/5 31 / 58
Myles Standish Road Race (Apr 19 2009)
David Johnson Masters 45+ 4 / 20
Steven Heath Masters 55+ 9 / 12
John Weaver Men Cat 4 37 / 37
Gary Birkhamshaw Men Cat 5 26 / 36
David Gilchrist Juniors (15-18) 1 / 10
Benjamin Wolfe Juniors (15-18) 2 / 10
Nathan Etchells Juniors (15-18) 4 / 10
Evan Kirk Juniors (15-18) 5 / 10
4th Annual Rick Newhouse Memorial Ninigret Criterium (Apr 18 2009)
Evan Kirk Cat 4 6 / 22
David Gilchrist Cat 4 9 / 22
Reed Mcfarland Cat 4 19 / 22
John Weaver Cat 4 20 / 22
Wayne Kirk Master 35+ 11 / 30
David Reed Master 55+ 9 / 10
Wayne Kirk Masters 45+ 11 / 33
Steve Alger Masters 45+ 21 / 33
Ian Mcfarland Juniors 17-18 1 / 4
Tour of the Battenkill Pro/Am (Apr 18 2009)
Bob Meikle 4 Men White Group 12 / 84
David Burnett Masters 60+ 1 / 24
James Themig Masters 60+ 10 / 24
Kelly Parsons Masters 50+ 37 / 103
Chris Hinds Memorial Criterium (Apr 11 2009)
Walter Lane Category 4 8 / 31
Reed Mcfarland Category 4 27 / 31
John Weaver Category 4 31 / 31
Benjamin Wolfe Juniors 1 / 9
Nathan Etchells Juniors 2 / 9
John Harris Juniors 4 / 9
Ian Mcfarland Juniors 7 / 9
Samuel Clark Juniors 9 / 9
John Weaver Masters 45 16 / 16
David Burnett Masters 55 5 / 17
James Themig Masters 55 6 / 17
Jeff Morin Masters 55 8 / 17
Denise Mitchell-dignan Masters 55 11 / 17
June Froh Masters 55 12 / 17
David Reed Masters 55 13 / 17
Grace Vandal Masters 55 17 / 17
Gary Birkhamshaw Category 5 1 / 15
Michael Schott Memorial Circuit Race (Apr 5 2009)
Kelly Parsons MASTERS 35+ (24.2 MI) 55 / 71
33rd Annual Jamestown Classic (Oct 13 2008)
Dwayne Melton Men Cat 4 3 / 69
Walter Lane Men Cat 4 15 / 69
Robert Adams Men Cat 4 50 / 69
James Themig Men Master 55+ 5 / 28
Jeff Morin Men Master 55+ 20 / 28
Gary Birkhamshaw Men Cat 5 (18-34) 33 / 44
Benjamin Wolfe Junior 15-18 1 / 16
Nathan Etchells Junior 15-18 4 / 16
David Gilchrist Junior 15-18 5 / 16
Ian Mcfarland Junior 15-18 9 / 16
Reed Mcfarland Junior 15-18 10 / 16
Christian Tompkins Junior 15-18 13 / 16
Mark Dutka Men Master 45+ 17 / 59
Bob Meikle Men Master 45+ 21 / 59
Bob Hannon Men Master 45+ 24 / 59
3rd Annual Three Village Tour Road Race (Sep 20 2008)
Benjamin Wolfe-15 JR 15-18 1 / 75
Evan Kirk-15 JR 15-18 3 / 75
David Gilchrist-15 JR 15-18 5 / 75
Nathan Etchells-16 JR 15-18 6 / 75
John Harris JR 15-18 8 / 75
Kelly Parsons JR 15-18 47 / 75
? ? JR 15-18 48 / 75
Mark Dutka JR 15-18 49 / 75
Chris Page JR 15-18 54 / 75
Walter Lane JR 15-18 55 / 75
Wayne Kirk JR 15-18 56 / 75
James Themig JR 15-18 74 / 75
Milos Janicek MEN CAT 4 21 / 48
John Weaver MEN CAT 4 45 / 48
Dwayne Meltar MEN CAT 4 47 / 48
June Froh WOMEN CAT 1-4 6 / 7
Topsfield Circuit Race (Sep 6 2008)
Nathan Etchells MEN CAT 4 28. 15 / 36
Mark Dutka MEN PRO 1 / 2 / 3 51. 29 / 46
Green Mountain Stage Crit (Sep 1 2008)
Mark Dutka Master 50+ 24 / 42
Kelly Parsons Master 50+ 31 / 42
Bob Meikle Master 50+ 37 / 42
Green Mountain Stage Race Stage 2 (Aug 31 2008)
Bob Meikle Master 50+ 2 / 62
Mark Dutka Master 50+ 23 / 62
Kelly Parsons Master 50+ 39 / 62
Green Mountain Stage Race Stage 1 (Aug 30 2008)
Mark Dutka Master 50+ 10 / 66
Kelly Parsons Master 50+ 14 / 66
Bob Meikle Master 50+ 32 / 66
Green Mountain Stage Race Prologue (Aug 29 2008)
Bob Meikle Master 50+ 32 / 72
Kelly Parsons Master 50+ 36 / 72
Mark Dutka Master 50+ 39 / 72
Saco Bay Criterium (Aug 23 2008)
Nathan Etchells MEN CAT 4/5 34 UNDER 9 / 22
Jeff Morin MASTER 55/65 6 / 7
Ian Mcfarland-15 JUNIOR 15-18 1 / 7
Reed Mcfarland-18 JUNIOR 15-18 2 / 7
John Harris JUNIOR 15-18 3 / 7
Nathan Etchells-16 JUNIOR 15-18 4 / 7
Blount Seafoods Fall River Criterium (Aug 17 2008)
Wayne Kirk MASTERS 45 8 / 38
Wayne Kirk CAT 4 MEN 15 / 42
Nathan Etchells CAT 4 MEN 16 / 42
Reed Mcfarland CAT 4 MEN 35 / 42
Ian Mcfarland CAT 4 MEN 38 / 42
Mt Agamenicus TT (Aug 10 2008)
James Themig M 55-64 3 / 7
Tokeneke Classic Road Race 2008 (Aug 10 2008)
Bob Hannon Cat 4/5 Men 19 / 62
John Weaver Cat 4/5 Men 41 / 62
Bob Meikle Masters 45+ (1-4) 8 / 63
Kelly Parsons Masters 45+ (1-4) 32 / 63
Jeff Morin Masters 55+ (1-4) 11 / 21
David Burnett Masters 55+ (1-4) 12 / 21
Benjamin Wolfe Junior 4 / 11
Nathan Etchells Junior 7 / 11
Dwayne Melton Cat 4 Men 36 / 64
Central NH Road Race/Bow (Aug 3 2008)
Bob Meikle Men Master 45+ 18 / 48
Kelly Parsons Men Master 45+ 27 / 48
Mark Dutka Men Master 45+ 28 / 48
Nathan Etchells Men 4 39 / 69
Ian Mcfarland Men 4 61 / 69
David Burnett Men Master 55+ 4 / 21
Jeff Morin Men Master 55+ 10 / 21
James Themig Men Master 55+ 11 / 21
Concord Criterium (Aug 2 2008)
Ian Mcfarland Junior 15-18 3 / 7
Nathan Etchells Junior 15-18 5 / 7
Richard Froh Master 45+ 44 / 58
Nathan Etchells Men 4 37 / 74
Ian Mcfarland Men 4 50 / 74
James Themig Master 55+ 12 / 21
June Froh Master 65+ 6 / 7
NCC 10th Tour of the Hilltowns (Jul 26 2008)
Kelly Parsons Men 50+ (Cat 1- 16 / 69
Mark Dutka Men 50+ (Cat 1- 17 / 69
James Themig Men 50+ (Cat 1- 42 / 69
Evan Kirk Cat 4 45 / 94
Bob Hannon cat 5 31 / 43
New Britain Criterium (Jul 13 2008)
David Burnett Masters 55+ 6 / 16
James Themig Masters 55+ 8 / 16
Jeff Morin Masters 55+ 11 / 16
Richard Froh Masters 45+ 15 / 40
Denise Mitchell-dignan Masters 65+ 5 / 9
June Froh Masters 65+ 6 / 9
Benjamin Wolfe Cat 4 22 / 40
Nathan Etchells Cat 4 24 / 40
Ian Mcfarland Cat 4 27 / 40
David Gilchrist Cat 5 12 / 27
Benjamin Wolfe Junior 15-18 4 / 11
Nathan Etchells Junior 15-18 6 / 11
David Gilchrist Junior 15-18 8 / 11
Ian Mcfarland Junior 15-18 9 / 11
Reed Mcfarland Junior 15-18 10 / 11
Mark Dutka Pro 123 67 / 69
Attleboro Bicycling Crit and Kids Grass Crit (Jul 12 2008)
James Themig Master 55+ 55 kilometers 1 / 22
David Burnett Master 55+ 55 kilometers 5 / 22
Jeff Morin Master 55+ 55 kilometers 9 / 22
June Froh Women 45+ 25 kilometers 4 / 5
Wayne Kirk Master 45+ 30 kilometers 14 / 63
Kelly Parsons Master 45+ 30 kilometers 28 / 63
Mark Dutka Master 45+ 30 kilometers 34 / 63
Richard Froh Master 45+ 30 kilometers 45 / 63
Keith Berger Memorial Criterium (Jun 29 2008)
Evan Kirk Juniors 4 / 11
Nathan Etchells Juniors 7 / 11
Ian Mcfarland Juniors 10 / 11
Nathan Etchells Cat 4 29 / 33
David Johnson Masters 40+ 51 / 53
Jeff Campbell Cat 5 8 / 24
Bob Hannon Cat 5 11 / 24
Cox Charities Cycling Classic (Jun 28 2008)
Kelly Parsons Men Master 35+/45+ 30 / 80
Mark Dutka Men Master 35+/45+ 40 / 80
Wayne Kirk Men Master 35+/45+ 78 / 80
Whaling City Cyclone (Jun 22 2008)
Walter Lane CAT 4/5 MASTER 30+ 6 / 21
Stephen Mansfield CAT 4/5 MASTER 30+ 7 / 21
Michael Kerst CAT 4/5 MASTER 30+ 16 / 21
John Weaver CAT 4/5 MASTER 30+ 21 / 21
Evan Kirk CAT 4 3 / 16
Benjamin Wolfe CAT 4 7 / 16
Nutmeg Classic Criterium (Jun 21 2008)
Nathan Etchells CAT 4/5 UNDER 30 4 / 18
Reed Mcfarland CAT 4/5 UNDER 30 7 / 18
Ian Mcfarland CAT 4/5 UNDER 30 11 / 18
June Froh WOMEN MASTERS 30 PLUS 24 / 32
Jim Themig MASTERS 55 PLUS 8 / 37
Jeff Morin MASTERS 55 PLUS 16 / 37
Kelly Parsons MASTERS 45 PLUS 11 / 65
Wayne Kirk MASTERS 45 PLUS 21 / 65
Edward Deming MASTERS 45 PLUS 24 / 65
Mark Dutka MASTERS 45 PLUS 29 / 65
John Weaver CAT 4/5 OVER 30 25 / 64
Housatonic Hills Road Race (Jun 15 2008)
David Burnett Men's 55+ 6 / 20
Jeff Morin Men's 55+ 17 / 20
James Themig Men's 55+ 18 / 20
Benjamin Wolfe Junior 15/16 2 / 14
Evan Kirk Junior 15/16 5 / 14
Nathan Etchells Junior 15/16 6 / 14
Ian Mcfarland Junior 15/16 13 / 14
Bob Meikle Men's 45+ (cat 1-4) 13 / 66
Mark Dutka Men's 45+ (cat 1-4) 37 / 66
Wayne Kirk Men's 45+ (cat 1-4) 53 / 66
Dwayne Melton Men's 4 51 / 86
John Weaver Men's 4,5 34 / 56
Cyclonauts Road Race (Jun 14 2008)
Wayne Kirk Master 45+ Cat 1-4 10 / 63
Mark Dutka Master 45+ Cat 1-4 18 / 63
Kelly Parsons Master 45+ Cat 1-4 22 / 63
Steve Alger Master 45+ Cat 1-4 45 / 63
Richard Froh Master 45+ Cat 1-4 62 / 63
David Burnett Masters 55+ Cat 1-4 2 / 19
Denise Mitchell-dignan Masters 55+ Cat 1-4 17 / 19
June Froh Masters 55+ Cat 1-4 19 / 19
Mystic Velo Criterium (Jun 7 2008)
Edward Deming Men Masters 45+ 12 / 47
Kelly Parsons Men Masters 45+ 15 / 47
Walter Lane Men Masters 45+ 22 / 47
Bob Meikle Men Masters 45+ 30 / 47
Steve Alger Men Masters 45+ 36 / 47
Richard Froh Men Masters 45+ 47 / 47
John Weaver Cat 5 35+ 5 / 9
Chad Wright Cat 5 35+ 8 / 9
Nathan Etchells Cat 5 u35 2 / 11
Jeff Campbell Cat 5 u35 7 / 11
Bill Mitchell Masters 65+ 2 / 10
Denise Mitchell-dignan Masters 65+ 5 / 10
June Froh Masters 65+ 6 / 10
James Themig Masters 55+ 8 / 16
Jeff Morin Masters 55+ 14 / 16
Benjamin Wolfe Juniors 15-16 1 / 7
Evan Kirk Juniors 15-16 3 / 7
Nathan Etchells Juniors 15-16 4 / 7
David Gilchrist Juniors 15-16 5 / 7
Ian Mcfarland Juniors 15-16 6 / 7
Reed Mcfarland Juniors 17-18 2 / 2
Reed Mcfarland Cat 4 23 / 63
Dwayne Melton Cat 4 29 / 63
Steven Mansfield Cat 4 33 / 63
Evan Kirk Cat 4 41 / 63
Benjamin Wolfe Cat 4 43 / 63
Ian Mcfarland Cat 4 60 / 63
2nd Annual CT Coast Criterium (Jun 1 2008)
Nathan Etchells Cat 5 1 / 9
Mark Dutka Master Men 6 / 38
Wayne Kirk Master Men 9 / 38
Benjamin Wolfe Junior Men 1 / 2
Lake Auburn Road Race (May 31 2008)
David Burnett Men 55+ 4 / 13
Jeff Morin Men 55+ 7 / 13
Hartford Downtown Criterium (May 25 2008)
Stephen Mansfield 5 Men 15 laps 2 / 23
Bob Hannon 5 Men 15 laps 8 / 23
Evan Kirk Junior Men 15-18 15 laps 3 / 22
Benjamin Wolfe Junior Men 15-18 15 laps 4 / 22
Reed Mcfarland Junior Men 15-18 15 laps 5 / 22
Ian Mcfarland Junior Men 15-18 15 laps 12 / 22
Nathan Etchells Junior Men 15-18 15 laps 13 / 22
David Burnett Masters 60+ 15 laps 1 / 25
Jeff Morin Masters 60+ 15 laps 6 / 25
Denise Mitchell-dignan Masters 60+ 15 laps 18 / 25
June Froh Masters 60+ 15 laps 20 / 25
Wayne Kirk Masters 30+ 25 laps 46 / 97
Wayne Kirk Masters 50+ 20 laps 1 / 47
James Themig Masters 50+ 20 laps 35 / 47
Richard Froh Masters 50+ 20 laps 40 / 47
Cyclonauts Racers Criterium (May 24 2008)
David Burnett Masters 50+ 10 / 37
James Themig Masters 50+ 25 / 37
James Sullivan Masters 50+ 30 / 37
Jeff Morin Masters 50+ 34 / 37
Evan Kirk Cat 4/5 23 / 34
Nathan Etchells Cat 4/5 24 / 34
Benjamin Wolfe Cat 4/5 27 / 34
Lake Sunapee Bike Race (May 17 2008)
David Burnett Masters 55+ 3 / 20
Mark Dutka Masters 45+ 16 / 59
Bob Meikle Masters 45+ 28 / 59
Wayne Kirk Masters 45+ 42 / 59
Benjamin Wolfe Junior Men 15-18 2 / 6
Nathan Etchells Junior Men 15-18 3 / 6
Evan Kirk Junior Men 15-18 4 / 6
Sterling Classic Road Race (May 10 2008)
James Sullivan Cat 4/5 35+ 48 / 62
Wayne Kirk Masters 45+ 3 / 64
Mark Dutka Masters 45+ 16 / 64
Kelly Parsons Masters 45+ 24 / 64
Benjamin Wolfe 4 Men 65 / 111
Evan Kirk 4 Men 74 / 111
Jiminy Peak Road Race (May 3 2008)
Benjamin Wolfe JUNIOR 12 / 29
Evan Kirk JUNIOR 15 / 29
Nathan Etchells JUNIOR 25 / 29
John Weaver CAT 4/5 45 / 53
James Themig Masters 55+ 12 / 13
Kelly Parsons Masters 45+ 22 / 63
Mark Dutka Masters 45+ 37 / 63
Palmer Library Road Race (Apr 27 2008)
Benjamin Wolfe Cat 4/5 2 / 34
Evan Kirk Cat 4/5 14 / 34
Wayne Kirk Masters 45+ 4 / 73
Kelly Parsons Masters 45+ 29 / 73
Mark Dutka Masters 45+ 39 / 73
Steve Alger Masters 45+ 42 / 73
Tracy Boyden 3/4 Women 14 / 23
David Burnett Masters 55+ 2 / 40
Jeff Morin Masters 55+ 8 / 40
James Themig Masters 55+ 32 / 40
Denise Mitchell-dignan Masters 55+ 36 / 40
June Froh Masters 55+ 37 / 40
Jennifer Scott Masters 55+ 38 / 40
Gunilla Peters Masters 55+ 39 / 40
Stephen Mansfield cat 4/5 35+ 7 / 56
John Weaver cat 4/5 35+ 24 / 56
Sturbridge Road Race (Apr 26 2008)
Wayne Kirk Masters 45+ 12 / 70
Mark Dutka Masters 45+ 36 / 70
David Burnett Masters 55+ 1 / 30
James Themig Masters 55+ 20 / 30
Benjamin Wolfe Cat 4/5 2 / 38
Evan Kirk Cat 4/5 3 / 38
Nathan Etchells Cat 4/5 23 / 38
Myles Standish State Park Road Race - Presented by the Town of Plymouth Services Board (Apr 20 2008)
Wayne Kirk MASTER 45 + * 3 / 33
James Themig MASTER 55+ * 7 / 20
Jeff Morin MASTER 55+ * 14 / 20
John Weaver CAT 5 35+ * 7 / 34
Stephen Mansfield CAT 5 35+ * 24 / 34
Benjamin Wolfe JR 15-18 * 3 / 10
Reed Mcfarland JR 15-18 * 7 / 10
David Gilchrist JR 15-18 * 8 / 10
Ian Mcfarland JR 15-18 * 9 / 10
Nathan Etchells JR 15-18 * 10 / 10
Battenkill-Roubaix (Apr 19 2008)
Kelly Parsons Master 50+ (Cat 1-4) 7 / 88
Bob Meikle Master 50+ (Cat 1-4) 14 / 88
David Burnett Master 60+ 1 / 13
Rick Newhouse Memorial Ninigret Criterium (Apr 19 2008)
Wayne Kirk Masters 45+ 55 minutes 10 / 27
Stephen Mansfield 5 Men 55 minutes 1 / 10
John Weaver 5 Men 55 minutes 10 / 10
Benjamin Wolfe Junior Men 15-18 30 minutes 1 / 2
David Gilcrest Junior Men 15-18 30 minutes 2 / 2
Turtle Pond Circuit Race (Apr 13 2008)
Dave Burnett Masters 55+ 6 / 23
Jeff Morin Masters 55+ 8 / 23
James Themig Masters 55+ 16 / 23
Bethel Spring Series - Circuit de Francis J Clarke (Apr 13 2008)
Wayne Kirk Masters 40+ 8 / 20
6th Annual Chris Hinds Memorial Criterium (Apr 12 2008)
Mark Dutka Masters 45+ 60 Minutes 15 / 32
Kelly Parsons Masters 45+ 60 Minutes 17 / 32
Walter Lane Masters 45+ 60 Minutes 23 / 32
James Lynch Masters 45+ 60 Minutes 28 / 32
Wayne Kirk Masters 45+ 60 Minutes 31 / 32
Stephen Mansfield 4 Men 55 Minutes 19 / 32
John Weaver 4 Men 55 Minutes 29 / 32
David Burnett Masters 55+ 55 Minutes 6 / 18
James Themig Masters 55+ 55 Minutes 11 / 18
Kelly Parsons Masters 35+ 60 Minutes 17 / 28
Mark Dutka Masters 35+ 60 Minutes 25 / 28
Benjamin Wolfe Junior Men 15-18 55 Minutes 1 / 9
Evan Kirk Junior Men 15-18 55 Minutes 2 / 9
Reed Mcfarland Junior Men 15-18 55 Minutes 4 / 9
David Gilchrist Junior Men 15-18 55 Minutes 5 / 9
Ian Mcfarland Junior Men 15-18 55 Minutes 7 / 9
Busiest Racers
in last months
James Themig 105
Mark Dutka 82
Kelly Parsons 75
John Weaver 68
Mitchell Favreau 63
Wayne Kirk 62
John Harris 59
Jennifer Lacker 56
Bob Meikle 55
David Burnett 51
David Reed 50
Grace Vandal 42
Reid Hanford 41
June Froh 38
Jeff Morin 38
Denise Mitchell-dignan 38
Benjamin Wolfe 37
Walter Lane 35
Nathan Etchells 34
Evan Kirk 31
Ian Mcfarland 29
David Gilchrist 25
Steven Smallwood 22
Edward Schaub 20
Dylan Gardner 19
Megan Rogers 19
Jacqueline Parker 19
Amy Phillips 17
Gary Birkhamshaw 16
Dwayne Melton 16
Andrew Thorne 16
Samuel r Hanford 16
Reed Mcfarland 15
Jennifer Delong 13
Erik Laframboise 13
Margarett Jones 13
Stephanie Rynas 13
Edward Deming 12
Amy Christian 11
James Harnois 11
Rebecca Jackson 10
Chip O'lari 10
Robyn Wilham 10
David Forrest 10
Michael Tobin 10
Christy Brown 9
David Johnson 9
Steve Alger 8
Melissa Presnell 8
Robert Meikle 7
Keith Haskell 7
Apollo Ziembroski 7
Brian Wolfe 7
Stephen Mansfield 6
Alison Brown 6
Richard Froh 6
Jenny Delong 6
Bob Hannon 6
Steve Riley 5
James Sullivan 5
Leslie Spinelli 4
Brian Griffiths 4
Bill Mitchell 3
Jeff Campbell 3
Eliza Nguyen 3
Rachel Bartlett 3
Jennifer Smith 3
Matt Troutman 3
Margrett Jones 2
Denise Mitchell-dign 2
Nancy Mcbride 2
Nathan Etchells-16 2
Michael Twomey 2
Jenny Smith 2
Aaron Davidson 2
Evan Morse 2
Tracy Montoya 2
Milos Janicek 2
Chris Smarz 2
Reed Mcfarland-18 1
Samuel Clark 1
Ben Wolk 1
Jim Harnois 1
Dignan denis Mitchell 1
720 bob Meikle 1
Sean Ellis 1
David e. Reed 1
Daniel Veilleux 1
Adam Sorensen 1
Colleen Russell 1
Denise Mitchell-digna 1
John Anthony 1
James Lynch 1
Chris Gagne 1
Christian Tompkins 1
Jon Ayers 1
Denise X 1
Denise Mitchell dignan 1
Robert Adams 1
Dave Burnett 1