Log In
Dirty BikenetiCrit! • Aug 19 2018
Series: MABRA2018
Partly Cloudy, 80 degrees, wind 6 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gentry Jefferson Antietam Velo Club
2 Joseph Kennedy
3 Ziad Lien
4 Samuel Fuller Celerity Cycling/SEAVS/Haymarket
5 Ze-nable Adisalem Phoenix Bikes
6 Matthew Kennedy Rock Creek Velo
7 Giovanni Congelio
8 Darius Tucker
9 Ryan Burnett
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 4   Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Asher Tilghman Rock Creek Velo
2 Ansel Casper HPC/LIST
3 Aiden Whiting
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Curtis Alia NCVC/UnitedHealthcare
2 Kimani Nielsen SEAVS/HAYMARKET
3 Ryan Knight District Velocity Racing/District V
4 Jared Nieters Haymarket/Starlight Racing Team
5 Ryan Mckinney Team Beyer Auto
6 Ben Lepene SEAVS/Haymarket
7 Clemens Arnold SEAVS/Haymarket Teammate Top 5: Kimani Nielsen
8 Tyler Chapman
9 Jason Aytes Celerity Cycling Teammate Top 5: Kimani Nielsen
10 Che Hale
11 Chris Spurrier US Military Endurance Sports
12 Dave Kirschner
13 Bryan Jackson
14 Alexander Mcrae Ocean Velo Club
15 Davis Kuykendall Team Bikenetic
16 Sean Walsh
17 Phil Thomas Wicked Wash Racing
18 Eric Baker NCVC/United Healthcare Teammate Win: Curtis Alia
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 6   Cat 5: 6   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ramon Benitez NSMI Racing
2 Paul Rades District Velocity Racing/District V
3 David Fuentes dope Evolution
4 Aric Line Team Beyer Auto
5 Paul Connor
6 Mark Hagen
7 Peter Schultz
8 Raul Rojas BATTLEY HARLEY-DAVIDSON / FOUNDING
9 Peter Lindeman NCVC/UnitedHealthcare
10 Mark Warno
11 Erik Pelton
12 Brian Barnes NCVC/UnitedHealthcare
13 Wyatt Shields
14 Vashek Vancura
15 Chris Hayes Doylestown Bike Works p/b Fred Bean
16 Scott Thompson
17 Marco Scuriatti
18 Chris Petsko
19 Cory Smith Sportif Coaching Group/Blue Ridge B
20 John Bruce Old Town Bicycle Racing (OTB)
21 Marc Tremblay SEAVS/Haymarket
22 Juan Constanza
23 Glenn Stevens Artemis Racing
24 Paul Espanol NYCC
25 Bradley Kennedy 2 Laps
DNF Randy Flores RA Racing Apparel / BMC Bikes
DNF Michael Shaw
DNF Demetris Taylor Phase Cycling
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 2   Cat 3: 5   Cat 4: 12   Cat 5: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Victor Siegfried Evolution Cycling Club p/b Long
2 Scott Stahl
3 William Luecke NCVC/UnitedHealthcare
4 Ray Plewacki Evolution Cycling Club p/b Long & F Teammate Win: Victor Siegfried
5 Pablo Bachelet TEAM BIKENETIC
6 Russ Adams
7 Richard Menton
DNF James Maiden
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 2   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Curtis Alia NCVC/UnitedHealthcare
2 Will Mitchell DistrictTaco Racing
3 David Rodgers DistrictTaco Racing
4 Sean Price WWVC Racing
5 Kyle Baca NCVC/UnitedHealthcare Teammate Win: Curtis Alia
6 Clay Moulton
7 Jay Owen District Taco Racing Teammate Top 5: Will Mitchell
8 Christopher Guepe
9 Samuel Fuller Celerity Cycling/SEAVS/Haymarket
DNF Nick Cordaro
Finishers: Cat 3: 9   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 August Milliken SEAVS/Haymarket
2 Brian Price DistrictTaco Racing
3 Charles Pistole SEAVS/Haymarket Teammate Win: August Milliken
4 Dylan Stagner Great Eskape
5 Carter Schultz Team Bikinetic
6 Ken Ray The Bike Rack/Bike Rack Racing
7 Jason Cooper The Bike Rack/Bike Rack Racing
8 Clemens Arnold SEAVS/Haymarket Teammate Win: August Milliken
9 Daniel Pastrich
10 Paul Hunt
11 Che Hale
12 Samuel Kristy SEAVS/Haymarket Teammate Win: August Milliken
13 Tyler Chapman
14 Conor Dancy
15 Erik Argueta DistrictTaco Racing Teammate Top 5: Brian Price
16 Gentry Jefferson Antietam Velo Club
17 Christian Zegal DistrictTaco Racing Teammate Top 5: Brian Price
18 Jesper Frant
19 Adrian Pavia
20 Jason Aytes Celerity Cycling Teammate Win: August Milliken
21 Glenn Stevens Artemis Racing
22 Cory Smith Sportif Coaching Group/Blue Ridge B
23 Jack Lodier
24 Juan Constanza
25 Howard Hayes
26 Matt Holmes Team Bikenetic
27 Jeremiah Still Rogue Velo Racing
28 Chris Petsko
29 Joseph Kennedy
30 Matthew Toigo
31 Robert Strohmeyer
32 Kasey Clark
33 Alex Beszhak University of Wisconsin-Madison
34 Jason Mallett
35 Curtis Mason DistrictTaco Racing Teammate Top 5: Brian Price
36 Luke Douglas
37 Bradley Kennedy 2 Laps
38 Michael Diakiwsky
39 Brian Barnes NCVC/UnitedHealthcare
40 Ben Stockman
41 Matthew Huisman The Bike Rack
42 Dane Paris
43 Brian Elsts
44 Richard Anderson
45 Demetris Taylor Phase Cycling
46 Ansel Casper HPC/LIST
47 Jeremy Duvall
48 Michael Edmonds Team Bikenetic
49 Greg Fangonil
50 Matthew Wright
51 Connor Stemple Unattached
52 Chris Mullen
DNF Trey Harris
DNF Andrew Strohmeyer
DNF Jonathan Carney Unattached
DNF Ian Bucala
DNF Michael Scardaville DCMTB
DNF Ziad Lien
DNF Richard Menton
Finishers: Cat 4: 27   Cat 5: 30   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ian Bucala
2 Parker Agan Unattached
3 Jay Korff
4 Brett Buehl The Bike Lane Race Team
5 Esteban Bachelet
6 Michael Perry
7 Joshua Armstrong
8 Curtis Mason DistrictTaco Racing
9 Dale Cornette District Hardware Cycling Collectiv
10 Will Sanders
11 Michael Scardaville DCMTB
12 Charlie Lewis
13 Duyane Norman
14 Andrei Ivashkevich
15 Bryan Jackson
16 William Harlow
17 Peter Sherry
18 Brandt Witt Unattached
19 Daniel Schumacher Evolution Cycling Club p/b Long & F
20 Todd Keller
21 Ken Holmes
22 Steve Claeys
23 Todd Weiser
24 Eric Arnett
25 Vincent Langan
26 Alex Beszhak University of Wisconsin-Madison
27 Christopher Mulholland
28 David Tax
DNF Casey Snyder
Finishers: Cat 5: 19   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dylan Stagner Great Eskape
2 David Henkel Main Line Cycling - BiKyle/Mazur Co
3 Daniel Lim
4 Mark Warno
5 Davis Kuykendall Team Bikenetic
6 Mark Hagen
7 Wyatt Shields
8 Adrian Porter
9 Brian Barnes NCVC/UnitedHealthcare
10 Peter Gissiner
11 Ian Buggey
12 Aaron Richardson V-DAY
13 Jason Seligman
14 Gentry Jefferson Antietam Velo Club
15 Glenn Stevens Artemis Racing
16 Chris Randle Wicked Wash Racing
17 Ze-nable Adisalem Phoenix Bikes
DNF Sait Arana Team Skyline
DNF Brad Hawk
DNF Brian Lancaster NCVC/UnitedHealthcare
DNF Howard Hayes
DNF Michael Berry
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 8   Cat 5: 8   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Knight District Velocity Racing/District V
2 Mattison Brady District Velocity Racing/District Teammate Win: Ryan Knight
3 Jared Nieters Haymarket/Starlight Racing Team
4 Paul Rades District Velocity Racing/District V Teammate Win: Ryan Knight
5 Ryan Mckinney Team Beyer Auto
6 Allan Wallace TEAM BIKE DOCTOR
7 Raul Rojas BATTLEY HARLEY-DAVIDSON / FOUNDING
8 Randy Flores RA Racing Apparel / BMC Bikes
9 Scott Kozicki DistrictTaco Racing
10 Anthony Abate District Velocity Racing p/b Bicycl Teammate Win: Ryan Knight
11 Ranjodh Gill Team Bike Doctor
12 Christopher M. jones Route 1 Velo/Arrow Bicycle
DNF First Name last name TEAM
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 6   Cat 3: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jared Nieters Haymarket/Starlight Racing Team
2 Scott Kozicki DistrictTaco Racing
3 Charles Pistde
4 Ben Lepene SEAVS/Haymarket
5 George Lewis
6 Matt Holmes Team Bikenetic
7 Michael Pusey Team Bikenetic
8 Jan Feuchtner
9 Pablo Bachelet TEAM BIKENETIC
10 Samuel Kristy SEAVS/Haymarket Teammate Top 5: Ben Lepene
11 Jonathan Mccormick
12 Dane Paris
13 Charlie Lewis
DNF Carter Schultz Team Bikinetic
DNF Scott Stahl
DNF Chris Spurrier US Military Endurance Sports
DNF Eric Arnett
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 4: 3   Cat 5: 10   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Selene Acosta dominguez
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Avery Seligman
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ellen Tarquinio battley harley-davidson / founding
2 Dixie House Mermaid Winery p/b VA Asset Group
3 Lindsey Crifasi BATTLEY HARLEY-DAVIDSON / FOUNDING Teammate Win: Ellen Tarquinio
4 Beth Durman
5 Elizabeth Harlow Team Sticky Fingers
6 Evelyn Egizi TEAM STICKY FINGERS
7 Robin Millican VeloWorks-Spokes Etc
Finishers: Cat 3: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Simona Vincenciova
2 Lauren Jenkins VeloWorks-Spokes Etc.
3 Cassie Bopf Rock Creek Velo
4 Christina Hosenfeld VeloLabs Racing
4 Jocelyn Herrington
6 Lindsay O'connor
7 Sabrina Hayes
8 Lindsay Nelson
9 Carole Harris Phase Cycling
10 Natalie Chwalisz The Bike Rack Racing
11 Irina Sarkisov All American Bicycle Club Inc./All
12 Cara Schultz
13 Leah Fantle
14 Rosalind Hain Midatlantic Colavita Women
15 Lisa May
16 Madolyn Chiu Pro Bike FC Women p/b Colnago
17 Carolyn Zimmerman Bike Rack Racing
18 Amy Luebbering Team Sticky Fingers
19 Maureen Boyle
20 Allison Duvall
21 Kelley Macewen Bike Rack Racing
22 Christine Feldt
23 Alyssa Sarkisov Rock Creek Velo Teammate Top 5: Cassie Bopf
24 Anna Doorenbos
25 Patricia Ledesma Team Sticky Fingers
26 Lisa Mackem
27 Sara Lappano Team Sticky Fingers
28 Caroline Sapp
29 Rachel Wright
30 Laura Bennett
31 Jennifer Arrigo
32 Rachel Kristy
33 Carolyn Snow
34 Vanessa Gonzalez
DNF Karen Racowsky
DNF Annemarie Mountjoy 2 Laps
Finishers: Cat 4: 23   Cat 5: 8   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jocelyn Herrington
2 Lindsay Nelson
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Crystal Anthony
2 Britt Mason BATTLEY HARLEY-DAVIDSON / FOUNDING
3 Sue Mcquiston NSMI Racing
4 Mary Still Mermaid Winery p/b VA Asset Group
5 Alexandra Campbellforte Vanderkitten/Hammer Nutrition
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dixie House Mermaid Winery p/b VA Asset Group
2 Sue Mcquiston NSMI Racing
3 Cara Schultz
4 Evelyn Egizi TEAM STICKY FINGERS
DNF Robyn Spann
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 1