Log In

Team Overview: Team Placid Planet

Team News Ticker Embed This

Team Race History csv | json

West-Woodward Memorial Time Trial / NYS Championships (Aug 1 2021)

Nicholas jonah Seleni Tandem 2 / 2
John Stack Masters Men 50-54 5 / 5
Nicholas Seleni Masters Men 40-44 3 / 3
Jonah Seleni Junior Boys 13-14 1 / 2

Green Mountain Stage Race - GC (Sep 2 2019)

James Walker Men Master 50+ 8 / 26
William Mcgreevy Men Master 50+ 10 / 26
Phil Neisser Men Cat 4/5 Master 34+ 999 / 61
Scott Lawrence Men Cat 4/5 17 / 39
Chad Tavernia Men Cat 2 999 / 61

Green Mountain Stage Race - Criterium (Sep 2 2019)

James Walker Men Master 50+ 4 / 15
William Mcgreevy Men Master 50+ 10 / 15
Scott Lawrence Men Cat 4/5 28 / 36

Green Mountain Stage Race - Road Race (Sep 1 2019)

James Walker Men Master 50+ 6 / 25
William Mcgreevy Men Master 50+ 11 / 25
Phil Neisser Men Cat 4/5 Master 34+ 58 / 59
Scott Lawrence Men Cat 4/5 12 / 39
Chad Tavernia Men Cat 2 21 / 58

Green Mountain Stage Race - Circuit Race (Aug 31 2019)

James Walker Men Master 50+ 6 / 25
William Mcgreevy Men Master 50+ 19 / 25
Phil Neisser Men Cat 4/5 Master 34+ 60 / 60
Scott Lawrence Men Cat 4/5 8 / 39
Chad Tavernia Men Cat 2 51 / 61

Green Mountain Stage Race - Time Trial (Aug 30 2019)

James Walker Men Master 50+ 8 / 26
William Mcgreevy Men Master 50+ 10 / 26
Phil Neisser Men Cat 4/5 Master 34+ 60 / 61
Scott Lawrence Men Cat 4/5 21 / 39
Chad Tavernia Men Cat 2 46 / 61

2019 Tour de Loop (Aug 17 2019)

James Walker Men Master 45-54 Cat 1/2/3/4 1 / 8
Phil Neisser Men Master 55-64 Open 17 / 21

Tokeneke Classic (Aug 11 2019)

Chad Tavernia Men Cat 2 5 / 20
James Walker Men Cat 1/2/3/4 Master 55+ 11 / 33
Scott Lawrence Men Cat 1/2/3/4 Master 45+ 25 / 43

T-Burg Crit (Aug 10 2019)

James Walker Men 1/2/3/4 Masters 55-64 1 / 7

The Plan2Peak Two Days of Buffalo - Stage Race - RR (Aug 4 2019)

Bridgette Deeney Women Cat 4/5 1 / 17

The Plan2Peak Two Days of Buffalo - Stage Race (Aug 4 2019)

Bridgette Deeney Women Cat 4/5 2 / 15

The Plan2Peak Two Days of Buffalo - TT (Aug 3 2019)

Bridgette Deeney Women Cat 4/5 5 / 18

The Plan2Peak Two Days of Buffalo - Crit (Aug 3 2019)

Bridgette Deeney Women Cat 4/5 5 / 16

New York State Time Trial Championships (Jul 14 2019)

William Mcgreevy Masters Men 55-59 3 / 15
James Walker Masters Men 55-59 6 / 15

Capital Region Road Race (Jul 13 2019)

James Walker Masters Men 50+ 8 / 21

Tour of the Hilltowns (Jun 15 2019)

William Mcgreevy Men Master 50+ 8 / 31
Scott Lawrence Men Master 50+ 17 / 31
James Walker Men Master 50+ 28 / 31

Bristol Mountain Road Race (Jun 2 2019)

Bridgette Deeney Women Cat 4/5 1 / 12
Chad Tavernia Men 3 1 / 18

Lime Rock Cycling Grand Prix (Jun 2 2019)

Scott Lawrence Men 3/4 25 / 49
Bill Mcgreevy Men 3/4 33 / 49
Scott Lawrence Men 50+/55+ (Cat 1-4) 9 / 38
Bill Mcgreevy Men 50+/55+ (Cat 1-4) 22 / 38

Killington Stage Race, General Classification (May 27 2019)

Jacob Steinfeld Men Cat 4/5 8 / 49
Bridgette Deeney Women Cat 3/4/5 12 / 23

Killington Stage Race, Stage 3 Time Trial (May 27 2019)

Jacob Steinfeld Men Cat 4/5 6 / 45
Bridgette Deeney Women Cat 3/4/5 12 / 19

Killington Stage Race, Stage 2 Road Race (May 26 2019)

Jacob Steinfeld Men Cat 4/5 12 / 48
Bridgette Deeney Women Cat 3/4/5 15 / 23

Killington Stage Race, Stage 1 Circuit Race (May 25 2019)

Jacob Steinfeld Men Cat 4/5 42 / 49
Bridgette Deeney Women Cat 3/4/5 7 / 23

Ken Harrod Memorial Road Race (May 18 2019)

Scott Lawrence Men Cat 4 Master 40+ 6 / 29
Chad Tavernia Men Cat 3 8 / 32

CRCA Bear Mountain Spring Classic (May 11 2019)

Jacob Steinfeld Men Cat4 11 / 81

Hollenbeck's Spring Classic Road Race (May 5 2019)

James Walker Mens 3/4 (44 miles) 4 / 12
Bridgette Deeney Womens 4 (22 miles) 1 / 5

Quabbin Reservoir Classic Road Race (Apr 27 2019)

James Walker Men Master 50+ 10 / 54
Scott Lawrence Men Master 50+ 15 / 54
Jacob Steinfeld Men Cat 4 15 / 40
Chad Tavernia Men Cat 3 8 / 43

Jefferson Cup Road Race (Apr 20 2019)

James Walker Men Masters 55-59 3 / 27

2019 Pete Rotella -Mystic Velo Criterium (Apr 14 2019)

Scott Lawrence Men Cat 4/5 17 / 33
Jacob Steinfeld Men Cat 4/5 28 / 33

Strade Verde (Apr 7 2019)

Bridgette Deeney Category 4 Women (Women) 1 / 3

17th Annual Chris Hinds Sunshine Criterium (Mar 30 2019)

James Walker Men Master 50+ 33 / 55
Jacob Steinfeld Men Cat 4 Open 35 / 50

Frozen Four Training series, Day 4 (Mar 24 2019)

Jacob Steinfeld B Race 48 / 57

CRCA Grant's Tomb Criterium (Mar 9 2019)

Jacob Steinfeld Men Race 3 Cat4 57 / 87

Green Mountain Stage Race - GC (Sep 3 2018)

William Mcgreevy Men Master 50+ 9 / 30
James Walker Men Master 50+ 12 / 30
Scott Lawrence Men Master 50+ 26 / 30
Jacob Steinfeld Men Junior 10-18 44 / 53
Chad Tavernia Men Cat 3 13 / 66

Green Mountain Stage Race - Criterium (Sep 3 2018)

Scott Lawrence Men Master 50+ 10 / 30
James Walker Men Master 50+ 12 / 30
William Mcgreevy Men Master 50+ 14 / 30
Jacob Steinfeld Men Junior 18-Oct 50 / 53
Chad Tavernia Men Cat 3 31 / 66

Green Mountain Stage Race - Road Race (Sep 2 2018)

William Mcgreevy Men Master 50+ 9 / 33
Scott Lawrence Men Master 50+ 12 / 33
James Walker Men Master 50+ 13 / 33
Jacob Steinfeld Men Junior 10-18 41 / 55
Chad Tavernia Men Cat 3 15 / 72

Green Mountain Stage Race - Circuit Race (Sep 1 2018)

James Walker Men Master 50+ 11 / 33
William Mcgreevy Men Master 50+ 26 / 33
Scott Lawrence Men Master 50+ 33 / 33
Jacob Steinfeld Men Junior 10-18 48 / 55
Chad Tavernia Men Cat 3 45 / 72

Green Mountain Stage Race - Time Trial (Aug 31 2018)

James Walker Men Master 50+ 5 / 33
William Mcgreevy Men Master 50+ 8 / 33
Scott Lawrence Men Master 50+ 20 / 33
Jacob Steinfeld Men Junior 10-18 45 / 55
Chad Tavernia Men Cat 3 28 / 72

Tour de Loop (Aug 18 2018)

Jacob Steinfeld Men Cat 4 43 / 21
Chad Tavernia Men Cat 1/2/3 52 / 25

Tokeneke Classic (Aug 12 2018)

Jacob Steinfeld Juniors 15-18 2 / 21
William Mcgreevy Men Masters 50+ 10 / 35
James Walker Men Masters 50+ 22 / 35

The Jersey Devil - The 2018 New Jersey State Road Race Championship (Aug 5 2018)

Chad Tavernia Men Cat3 4 / 59

Concord Criterium (Aug 4 2018)

Jacob Steinfeld Men Cat 3/4 32 / 41
James Walker Men Master 55+ 7 / 28
Jacob Steinfeld Men Junior 14-18 4 / 6

Tour of the Hilltowns (Jul 21 2018)

James Walker Men Master 50+ 6 / 40
William Mcgreevy Men Master 50+ 19 / 40

2018 New York State Time Trial Championships (Jul 15 2018)

James Walker Men Master 55-59 999 / 5
William Mcgreevy Men Master 50-54 2 / 6

NY Capital Region Road Race (Jul 14 2018)

Chad Tavernia Men Cat 3/4 9 / 45

Longsjo Classic Fitchburg Criterium (Jul 1 2018)

Jacob Steinfeld Men Cat 3/4 57 / 80
Jacob Steinfeld Men Cat 4/5 30 / 75

Longsjo Classic Leominster Criterium (Jun 30 2018)

Jacob Steinfeld Men Cat 3/4 42 / 64
Jacob Steinfeld Men Cat 4/5 28 / 72

Harlem Skyscraper Cycling Classic (Jun 17 2018)

Jacob Steinfeld Men Cat4 18 / 40

Purgatory Road Race hosts the Massachusetts State Road Race Championships (Jun 10 2018)

Jacob Steinfeld Men Cat 4 45 / 68
Chad Tavernia Men Cat 3 3 / 22

Killington Stage Race - GC (May 28 2018)

William Mcgreevy Men Master 40+ 8 / 22
Scott Lawrence Men Cat 4/5 Master 34+ 16 / 59
Jacob Steinfeld Men Cat 4/5 10 / 75
Chad Tavernia Men Cat 3 13 / 54

Killington Stage Race - Time Trial (May 28 2018)

William Mcgreevy Men Master 40+ 5 / 21
Scott Lawrence Men Cat 4/5 Master 34+ 30 / 56
Jacob Steinfeld Men Cat 4/5 13 / 67
Chad Tavernia Men Cat 3 18 / 41

Killington Stage Race - Road Race (May 27 2018)

William Mcgreevy Men Master 40+ 10 / 22
Scott Lawrence Men Cat 4/5 Master 34+ 12 / 59
Jacob Steinfeld Men Cat 4/5 13 / 73
Chad Tavernia Men Cat 3 9 / 49

Killington Stage Race - Circuit Race (May 26 2018)

William Mcgreevy Men Master 40+ 14 / 22
Scott Lawrence Men Cat 4/5 Master 34+ 7 / 59
Jacob Steinfeld Men Cat 4/5 50 / 75
Chad Tavernia Men Cat 3 22 / 54

GVCC Spring Classic - Bloomfield (May 20 2018)

Jacob Steinfeld Men Cat 4 7 / 33
James Walker Men Master 55+ Cat 1/2/3/4 1 / 8

MVP Health Care Rochester Twilight Criterium (May 19 2018)

Jacob Steinfeld Men Juniors 17-18 4 / 7

Bristol Mountain Road Race (May 13 2018)

Scott Lawrence Men Masters 45+ 2 / 9
Chad Tavernia Men Pro Cat 1/2/3/4 4 / 18

Helmet Heroes Circuit Race in Memory of Andrew Parmeter to Benefit Hickok Center (May 12 2018)

Scott Lawrence Men 40 Mile Race 11 / 18

Bear Mountain Spring Classic (May 12 2018)

James Walker Men Masters 55+ 9 / 31
Jacob Steinfeld Men Juniors 17-18 8 / 18

Lime Rock Cycling Grand Prix (Apr 29 2018)

Scott Lawrence Men 4 15 / 34
Jacob Steinfeld Men 4 22 / 34
Nicholas Seleni Men 4 30 / 34
James Walker Men 55+ 8 / 17
Jacob Steinfeld Juniors 14-18 4 / 4

Quabbin Reservoir Road Race (Apr 28 2018)

James Walker MASTERS 50 10 / 65
Scott Lawrence MASTERS 50 18 / 65
Jacob Steinfeld MEN CAT 4 30 / 81
Chad Tavernia MEN CAT 3 30 / 64

Monson Road Race (Apr 22 2018)

Chad Tavernia Men Senior Cat3 22 / 40
Jacob Steinfeld Men Senior Cat 5 5 / 35

Trooper David Brinkerhoff Memorial Race Series #2 (Apr 14 2018)

Jacob Steinfeld C (4/5) Race 36 miles 27 / 70
Nicholas Seleni C (4/5) Race 36 miles 41 / 70
Scott Lawrence B(3/4) Race 48 miles 28 / 80
Chad Tavernia B(3/4) Race 48 miles 36 / 80
James Walker B(3/4) Race 48 miles 41 / 80
Bill Mcgreevy B(3/4) Race 48 miles 49 / 80

2018 Pete Rotella -Mystic Velo Criterium (Apr 8 2018)

Jacob Steinfeld MEN Cat 4/5 19 / 48
Jacob Steinfeld JR 17-18 MEN 1 / 1
Hal Schmidt MASTER 60+ (C1-5) 18 / 19
William Mcgreevy MASTER 50+ (C1-4) 6 / 29

Trooper David Brinkerhoff Memorial Race Series (Apr 7 2018)

Jacob Steinfeld C (4/5) Race 36 miles 18 / 60
Nicholas Seleni C (4/5) Race 36 miles 38 / 60
Scott Lawrence B(3/4) Race 48 miles 3 / 25
Chad Tavernia B(3/4) Race 48 miles 17 / 25
Bill Mcgreevy B(3/4) Race 48 miles 24 / 25

16th Annual Chris Hinds Memorial Criterium (Mar 31 2018)

Jacob Steinfeld Junior Boys 15-18 8 / 21

Lucarelli & Castaldi Cup (Mar 25 2018)

Jacob Steinfeld Men Cat5 12 / 56

Green Mountain Stage Race GC (Sep 4 2017)

James Walker Men Master 50+ 13 / 30
William Mcgreevy Men Master 50+ 18 / 30
Scott Lawrence Men Cat 4/5 Master 34+ 12 / 40
Chad Tavernia Men Cat 3 11 / 55

Green Mountain Stage Race Day 4 Crit (Sep 4 2017)

Chad Tavernia Men Cat 3 32 / 55
James Walker Men Master 50+ 9 / 30
William Mcgreevy Men Master 50+ 16 / 30
Scott Lawrence Men Cat 4/5 Master 34+ 7 / 41

Green Mountain Stage Race Day 3 Road Race (Sep 3 2017)

James Walker Men Master 50+ 13 / 36
William Mcgreevy Men Master 50+ 19 / 36
Scott Lawrence Men Cat 4/5 Master 34+ 11 / 54
Chad Tavernia Men Cat 3 10 / 65

Green Mountain Stage Race Day 2 Road Race (Sep 2 2017)

James Walker Men Master 50+ 18 / 41
William Mcgreevy Men Master 50+ 30 / 41
Scott Lawrence Men Cat 4/5 Master 34+ 12 / 60
Chad Tavernia Men Cat 3 40 / 66

Green Mountain Stage Race Day 1 TT (Sep 1 2017)

James Walker Men Master 50+ 8 / 42
William Mcgreevy Men Master 50+ 13 / 42
Scott Lawrence Men Cat 4/5 Master 34+ 29 / 61
Chad Tavernia Men Cat 3 34 / 67

Aetna Tokeneke Classic Road Race (Aug 13 2017)

Chad Tavernia Men 4 u40 2 / 41

West-Woodward Memorial 2017 New York State Time Trial Championship (Aug 6 2017)

James Walker Open Tandem 999 / 6
William Mcgreevy Open Tandem 999 / 6
Amanda Zullo Women Master 35-39 1 / 1
James Walker Men Master 55-59 1 / 7
William Mcgreevy Men Master 50-54 1 / 7
Jerry Macner Men Master 45-49 6 / 8
Eric Kreckel Men Master 45-49 7 / 8
Jonah Seleni Men Junior 9-10 2 / 3
Nicholas Seleni Men Cat 4 3 / 6
Jason Amoriell Men Cat 4 6 / 6

Capital Region Road Race (Jul 15 2017)

Chad Tavernia Men Cat 3/4 17 / 40
James Walker Men Cat 1/2/3/4 Masters 50+ 26 / 38
William Mcgreevy Men Cat 1/2/3/4 Masters 50+ 999 / 38
Scott Lawrence Men Cat 1/2/3/4 Masters 40+ 9 / 18

Giro del Cielo - GC (Jul 9 2017)

David Smith Men Cat4/5 54 / 65

Giro del Cielo - Crit (Jul 8 2017)

David Smith Men Cat4/5 68 / 76

Giro del Cielo - TT (Jul 8 2017)

David Smith Men Cat4/5 56 / 71

SYRACUSE ROAD RACE (Jun 25 2017)

Chad Tavernia MEN CAT 4 5 / 27
Scott Lawrence MEN CAT 4 14 / 27
William Mcgreevy MASTER 45+ 10 / 20

Larkinville Weekend Criterium (Jun 11 2017)

Chad Tavernia Men 3/4 13 / 36

Hamburg Road Race (Jun 10 2017)

Chad Tavernia Men Cat 4 5 / 28

2017 Downtown White Plains Criterium (Jun 4 2017)

Nicholas Seleni Men Cat 4 999 / 56

Clear Spring Road Race (May 28 2017)

James Walker Men Master 55+ 10 / 23

Bristol Mountain Road Race (May 28 2017)

Chad Tavernia Men Cat 3/4 2 / 18
Scott Lawrence Men Cat 3/4 10 / 18

Lime Rock Grand Prix (Apr 30 2017)

Brian Ready Men 4/5 72 / 74
Scott Lawrence Men 3/4 32 / 61
Chad Tavernia Men 3/4 36 / 61
James Walker Men 55+ 20 / 27

Quabbin Reservoir Road Race (Apr 29 2017)

Chad Tavernia MEN CAT 4 11 / 94
Scott Lawrence MEN CAT 4 40 / 94
James Walker MASTER 50+ 10 / 71

Trooper David Brinkerhoff Memorial Race Series Race 2 (Apr 15 2017)

Hal Schmidt D(5) Race 24 miles 21 / 24
William Mcgreevy B(3/4) Race 48 miles 26 / 46
Chad Tavernia B(3/4) Race 48 miles 30 / 46
Scott Lawrence B(3/4) Race 48 miles 36 / 46

Trooper David Brinkerhoff Memorial Race Series (Apr 9 2017)

David Smith C (4/5) Race 36 miles 31 / 63

Jefferson Cup Road Race (Apr 2 2017)

Hal Schmidt Men 65-69 Masters 5 / 6
James Walker Men 55-59 Masters 12 / 27
William Mcgreevy Men 45-49 Masters 32 / 33

Green Mountain Stage Race - Criterium (Sep 5 2016)

William Mcgreevy Men Master 50+ 36 / 45
Nicholas Seleni Men Cat 4/5 Master 35+ 3 / 43
Chad Tavernia Men Cat 4/5 Master 35+ 14 / 43
Scott Lawrence Men Cat 4/5 Master 35+ 26 / 43
David Smith Men Cat 4/5 Master 35+ 40 / 43

Green Mountain Stage Race - GC (Sep 5 2016)

William Mcgreevy Men Master 50+ 30 / 51
Chad Tavernia Men Cat 4/5 Master 35+ 3 / 49
Scott Lawrence Men Cat 4/5 Master 35+ 17 / 49
Nicholas Seleni Men Cat 4/5 Master 35+ 20 / 49
David Smith Men Cat 4/5 Master 35+ 35 / 49

Green Mountain Stage Race - Road Race (Sep 4 2016)

William Mcgreevy Men Master 50+ 36 / 51
Chad Tavernia Men Cat 4/5 Master 35+ 1 / 48
Scott Lawrence Men Cat 4/5 Master 35+ 16 / 48
Nicholas Seleni Men Cat 4/5 Master 35+ 29 / 48
David Smith Men Cat 4/5 Master 35+ 37 / 48

Green Mountain Stage Race - Circuit Race (Sep 3 2016)

William Mcgreevy Men Master 50+ 37 / 51
Nicholas Seleni Men Cat 4/5 Master 35+ 3 / 49
Scott Lawrence Men Cat 4/5 Master 35+ 14 / 49
Chad Tavernia Men Cat 4/5 Master 35+ 32 / 49
David Smith Men Cat 4/5 Master 35+ 38 / 49

Green Mountain Stage Race - Time Trial (Sep 2 2016)

William Mcgreevy Men Master 50+ 26 / 51
Nicholas Seleni Men Cat 4/5 Master 35+ 13 / 49
Chad Tavernia Men Cat 4/5 Master 35+ 16 / 49
Scott Lawrence Men Cat 4/5 Master 35+ 34 / 49
David Smith Men Cat 4/5 Master 35+ 41 / 49

The Overland (Aug 28 2016)

Dana Van dorn Men Overall 115 / 468

2016 New York State Time Trial Championships (Aug 7 2016)

James Walker Men Master 55-59 1 / 10
William Mcgreevy Men Master 50-54 4 / 7
Nicholas Seleni Men Cat 4 2 / 6

Tour of the Hilltowns (Jul 23 2016)

James Walker Men Master 50+ 24 / 69
William Mcgreevy Men Master 50+ 42 / 69

Downtown White Plains Criterium (Jun 5 2016)

James Walker Men Master Masters 55+ 5 / 15
Nicholas Seleni Men Cat 4 NYS Champ 5 / 49

Cyclonauts Racers Criterium (May 29 2016)

Hal Schmidt Men master 60+ cat 14 14 / 16

12th Annual Tour of the Battenkill (May 21 2016)

Harold Schmidt Masters Men 65+ 13 / 14
Dan Reilly Masters Men 60+ 23 / 30
Chad Tavernia Men Category 5 35+ 21 / 64
James Walker Masters Men 55+ 6 / 24
David Smith Men Category 4 - 40+ 46 / 73
Bill Mcgreevy Masters Men 50+ 16 / 21

Bristol Mountain Road Race (May 15 2016)

Nicholas Seleni Men's Cat 4 23 / 32
David Smith Men's Cat 4 24 / 32
Scott Lawrence Men's Cat 5 8 / 36
James Walker Men's Masters Age 55+ 3 / 8

The Lime Rock CyclingGrand Prix (May 1 2016)

James (jim) Walker Men 50+ (1-4) 8 / 14
William Mcgreevy Men 50+ (1-4) 10 / 14
James (jim) Walker Men 55+ 1 / 28
Nicholas Seleni 4/5 Men 23 / 64
Hal Schmidt Men 65+ 1 / 9

Quabbin Reservoir Classic Road Race (Apr 23 2016)

David Smith Cat 4 71 / 79
James Walker 50+ cat 1-4 16 / 68

2016 Mystic Velo Criterium - Pete Rotella Memorial (Apr 17 2016)

Harold Schmidt Men Master 65+ 5 / 9
James Walker Men Master 55+ 6 / 25

Trooper Brinkerhoff Memorial Race Series Week #2 (Apr 16 2016)

David Smith Cat 4/5 39 / 72

Trooper Brinkerhoff Memorial Race Series (Apr 9 2016)

David Smith Cat 4/5 47 / 71

Jefferson Cup Road Race (Apr 3 2016)

James Walker Men 55-59 Masters 21 / 31

14th Annual Chris Hinds Memorial Criterium (Mar 26 2016)

Harold Schmidt Men 65+ 4 / 7
Nicholas Seleni Men Cat 3-4 69 / 72
David Smith Men Cat 3-4 72 / 72
Nicholas Seleni Men 4 15 / 55
David Smith Men 4 45 / 55
David Smith Men 4 54 / 55

Green Mountain Stage Race - GC (Sep 7 2015)

James Walker Men Master 50+ 10 / 37
Nicholas Seleni Men Cat 4/5 Master 36+ 19 / 43
David Smith Men Cat 4/5 Master 36+ 30 / 43

Green Mountain Stage Race - Stage 4 Criterium (Sep 7 2015)

James Walker Men Master 50+ 5 / 32
Nicholas Seleni Men Cat 4/5 Master 36+ 4 / 35
David Smith Men Cat 4/5 Master 36+ 35 / 35

Green Mountain Stage Race - Stage 3 Road Race (Sep 6 2015)

James Walker Men Master 50+ 15 / 34
Nicholas Seleni Men Cat 4/5 Master 36+ 22 / 40
David Smith Men Cat 4/5 Master 36+ 29 / 40

Green Mountain Stage Race - Stage 2 Circuit Race (Sep 5 2015)

James Walker Men Master 50+ 10 / 35
Nicholas Seleni Men Cat 4/5 Master 36+ 2 / 42
David Smith Men Cat 4/5 Master 36+ 38 / 42

Green Mountain Stage Race - Stage 1 Time Trial (Sep 4 2015)

James Walker Men Master 50+ 2 / 37
Nicholas Seleni Men Cat 4/5 Master 36+ 9 / 43
David Smith Men Cat 4/5 Master 36+ 35 / 43

NYS Time Trial Championship (Aug 30 2015)

Scott Woodward Men Masters 60-64 4 / 8
William Mcgreevy Men Masters 50-54 2 / 12
James Walker Men Masters 50-54 3 / 12
Nicholas Seleni Men Cat 4 1 / 8

Rochester Twilight Criterium (Aug 15 2015)

James Walker Men 35+ Master 14 / 44

Lime Rock Grand Prix 4.1 (Jul 19 2015)

Bill Mcgreevy Masters Men 50+ (1-4) 1 / 11
Nicholas Seleni Men 3/4 20 / 47

Glens Falls Downtown Criterium (Jul 12 2015)

James Walker Men Master Masters 50+ 1 / 10
William Mcgreevy Men Master Masters 50+ 3 / 10
David Smith Men Cat 5 6 / 17

Capital Region Road Race (Jul 11 2015)

David Smith Men Cat 5 10 / 40
Nicholas Seleni Men Cat 4 27 / 68

Whiteface Hillclimb (Jun 7 2015)

Daniel Anhalt Open Men 81 / 211
Jerry Macner Open Men 87 / 211

Wilmington Circuit Race (May 31 2015)

Nicholas Seleni Men Cat 4/5 4 / 14
David Smith Men Cat 4/5 10 / 14
Loring Porter Men Cat 4/5 11 / 14

Wilmington-Whiteface Road Race (May 30 2015)

David Smith Men Cat 4/5 17 / 39
Jerry Macner Men Cat 4/5 20 / 39
Scott Lawrence Men Cat 4/5 23 / 39
Daniel Anhault Men Cat 4/5 26 / 39
Loring Porter Men Cat 4/5 30 / 39

Cyclonauts Racers Criterium (May 24 2015)

Nicholas Seleni MEN CAT 4/5 9 / 39
Harold Schmidt MASTER 60+ 12 / 18

Syracuse Race Weekend - Omnium (May 17 2015)

James Walker Men 50+ (Cat 1-4) 3 / 15
William Mcgreevy Men 50+ (Cat 1-4) 7 / 15

Syracuse Race Weekend - RR (May 17 2015)

William Mcgreevy Men 50+ (Cat 1-4) 4 / 18
James Walker Men 50+ (Cat 1-4) 5 / 18

Syracuse Race Weekend - Crit (May 16 2015)

James Walker Men 50+ (Cat 1-4) 5 / 21
William Mcgreevy Men 50+ (Cat 1-4) 21 / 21

Syracuse Race Weekend - TT (May 16 2015)

James Walker Men 50+ (Cat 1-4) 3 / 17
William Mcgreevy Men 50+ (Cat 1-4) 7 / 17

Lake Sunapee Bike Race (May 16 2015)

David Smith 5 32 / 46

Syracuse Race Weekend - Hill Climb (May 15 2015)

James Walker Men 50+ (Cat 1-4) 2 / 15
William Mcgreevy Men 50+ (Cat 1-4) 8 / 15

Lime Rock Cycling Grand Prix (May 3 2015)

Hal Schmidt Men Master 65+ 8 / 14
James Walker Men Master 50+ 5 / 19
William Mcgreevy Men Master 50+ 11 / 19
James Walker Men cat 3/4 19 / 68
Nicholas Seleni Men cat 3/4 38 / 68

Tour of the Battenkill (Apr 18 2015)

Hal Schmidt Men Master 65+ 999 / 12
James Walker Men Master 50+ 14 / 60
David Smith Men Cat 5 G 45+ 4 / 59
Loring Porter Men Cat 5 G 45+ 17 / 59
Nicholas Seleni Men Cat 4 C 999 / 99

Trooper David Brinkerhoff Memorial Race Series Week 3 (Apr 11 2015)

David Smith D(3/4) 4 / 22
Loring Porter D(3/4) 11 / 22
Harold Schmidt D(3/4) 12 / 22
Nicholas Seleni C (4/5) 9 / 69
James Walker B(3/4) 15 / 77

Chris Hinds Sunshine Criterium (Apr 4 2015)

Hal Schmidt Men Master 65+ 3 / 7

Trooper David Brinkerhoff Memorial Race Series Week 2 (Apr 4 2015)

David Smith D (5) 7 / 24
Nicholas Seleni C (4/5) 17 / 30
James Walker B(3/4) 8 / 43
Bill Mcgreevy B(3/4) 36 / 43

Trooper David Brinkerhoff Memorial Race Week #1 (Mar 28 2015)

David Smith D (5) Race 1 / 19
Nicholas Seleni C (4/5) Race 50 / 53

SRS #5: Greenville Road Race (Sep 14 2014)

Robert Thomas Men MASTER 35+ CAT 4/5 1 / 21

Green Mountain Stage Race - Stage 4 Criterium (Sep 1 2014)

James Walker Men Master 50+ 8 / 32
Nicholas Seleni Men Cat 4/5 Master 33+ 34 / 41

Green Mountain Stage Race - General Classification (Sep 1 2014)

James Walker Men Master 50+ 18 / 43
Harold Schmidt Men Master 50+ 34 / 43
Bill Mcgreevy Men Master 50+ 41 / 43
Nicholas Seleni Men Cat 4/5 Master 33+ 30 / 55

Green Mountain Stage Race - Stage 3 RR (Aug 31 2014)

Nicholas Seleni Men Cat 4/5 Master 33+ 33 / 51
Scott Lawrence Gran Fondo 30 / 53
James Walker Men Master 50+ 21 / 37
Bill Mcgreevy Men Master 50+ 26 / 37

Green Mountain Stage Race - Stage 2 CR (Aug 30 2014)

James Walker Men Master 50+ 6 / 42
Bill Mcgreevy Men Master 50+ 27 / 42
Nicholas Seleni Men Cat 4/5 Master 33+ 2 / 54

Green Mountain Stage Race - Stage 1 TT (Aug 29 2014)

James Walker Men Master 50+ 3 / 44
Bill Mcgreevy Men Master 50+ 10 / 44
Harold Schmidt Men Master 50+ 43 / 44
Nicholas Seleni Men Cat 4/5 Master 33+ 36 / 55

Capital Region Road Race (Jul 12 2014)

William Mcgreevy Men Cat 1/2/3/4 Masters 50+ 5 / 9
? James Men Cat 1/2/3/4 Masters 50+ 7 / 9
Nicholas Seleni Men Cat 5 8 / 54
David Smith Men Cat 5 43 / 54
Dan Reilly Men Master Masters 55+ 25 / 26
Donna Moody Women Cat 4 11 / 16

New York State Time Trial Championships (Jun 22 2014)

Donna Moody Women Master 50+ 3 / 3

Berkshire Cycling Classic (Jun 14 2014)

Daniel Anhalt Men Cat 4 31 / 35

The White Plains Downtown Criterium (Jun 8 2014)

William Mcgreevy Men Cat 1/2/3/4 35+ 33 / 58
Hal Schmidt Men Cat 1/2/3/4 55+ 19 / 22

South Carolina Road race Championship Weekend (Jun 7 2014)

Robert Thomas Men Cat 4 23 / 39

Wilmington-Whiteface Road Race (Jun 1 2014)

Bridgette Deeney Women Junior 15-18 4 / 4
Nicholas Seleni Men Cat 4/5 11 / 34
Dan Reilly Men Cat 4/5 25 / 34
David Smith Men Cat 4/5 28 / 34
Caitlin Sculka Women Cat 3/4 4 / 7
James (jim) Walker Men Cat 1/2/3/4 Masters 50+ 9 / 16

Wilmington Circuit Race (May 31 2014)

Bridgette Deeney Women Junior 15-18 2 / 2
Nicholas Seleni Men Cat 4/5 2 / 24
Jerry Macner Men Cat 4/5 10 / 24
David Smith Men Cat 4/5 18 / 24
William Mcgreevy Men Cat 1/2/3/4 Masters 50+ 5 / 8

Cyclonauts Racers Criterium (May 24 2014)

Harold Schmidt Men master 60+ 14 / 19
Nicholas Seleni Men cat 4 5 1 / 27

Syracuse Race Weekend - RR (May 18 2014)

Nicholas Seleni Men Category 5 (35 Miles) 17 / 48
James Walker Men Masters 50+ (35 Miles) 3 / 12
William Mcgreevy Men Masters 50+ (35 Miles) 10 / 12
Bridgette Deeney Women Juniors 15-18 (35 Miles) 3 / 4

Syracuse Race Weekend - Crit (May 16 2014)

Nicholas Seleni Men Category 5 (13.314 Miles) 3 / 30
William Mcgreevy Men Masters 50+ (14.265 Miles) 1 / 11
James Walker Men Masters 50+ (14.265 Miles) 5 / 11
Bridgette Deeney Women Junior 15-18 (11.412 Miles) 3 / 4

Syracuse Race Weekend - Hill Climb (May 16 2014)

Nicholas Seleni Men Category 5 (9.548 Miles) 9 / 22
James Walker Men Masters 50+ (9.548 Miles) 1 / 8
William Mcgreevy Men Masters 50+ (9.548 Miles) 3 / 8

Hunter Mountain Spring Classic (May 10 2014)

Schuyler Deeney Men Cat 4 Senior 42 / 44

Binghamton Circuit Race (Apr 27 2014)

Dan Reilly Men Masters 55+ race 2 3 / 4
Dan Reilly Men Masters 55+ 6 / 8

Tour of the Battenkill (Apr 5 2014)

Bridgette Deeney Women Junior 15-18 12 / 13
Harold Schmidt Men Master 60+ 11 / 19
James Walker Men Master 50+ 9 / 64
Bill Mcgreevy Men Master 50+ 38 / 64
Nicholas Seleni Men Cat 5 E 35+ 8 / 49
David Smith Men Cat 5 E 35+ 40 / 49

Trooper David Brinkerhoff Memorial Race Series #3 (Mar 29 2014)

James Walker B Race 25 / 64
Bill Mcgreevy B Race 28 / 64
Nicholas Seleni D (5) Race 24 miles 9 / 34
Harold Schmidt D (5) Race 24 miles 15 / 34
Dan Reilly C (4/5) Race 36 miles 51 / 65

Trooper David Brinkerhoff Memorial Race Series #2 (Mar 22 2014)

Nicholas Seleni D (5) Race 24 miles 4 / 19
James Walker B (3/4) Race 48 miles 22 / 36
Bill Mcgreevy B (3/4) Race 48 miles 26 / 36

Trooper David Brinkerhoff Memorial Race Series #1 (Mar 15 2014)

Nicholas Seleni Cat 5 Race 14 / 32
James Walker Cat 3/4 Race 22 / 64
Bill Mcgreevy Cat 3/4 Race 39 / 64

GMSR GC (Sep 2 2013)

Schuyler Deeney Men 4/5 Open 24 / 29
Hunter Miller Men 4/5 Open 28 / 29
James Walker Men 3 35 / 43
Ryan Short Men 2 39 / 53

GMSR Stage 4 (Sep 2 2013)

Schuyler Deeney Men 4/5 Open 13 / 49
Hunter Miller Men 4/5 Open 25 / 49
James Walker Men 3 20 / 68
Ryan Short Men 2 33 / 76

GMSR Stage 3 (Sep 1 2013)

Hunter Miller Men 4/5 Open 40 / 49
Schuyler Deeney Men 4/5 Open 42 / 49
James Walker Men 3 47 / 68
Ryan Short Men 2 48 / 76

GMSR Stage 2 (Aug 31 2013)

Schuyler Deeney Men 4/5 Open 9 / 49
Hunter Miller Men 4/5 Open 46 / 49
James Walker Men 3 58 / 68
Ryan Short Men 2 23 / 76

GMSR Stage 1 (Aug 30 2013)

Schuyler Deeney Men 4/5 Open 29 / 49
Hunter Miller Men 4/5 Open 40 / 49
James Walker Men 3 23 / 68
Ryan Short Men 2 11 / 76

Tour of the Catskills GC (Aug 4 2013)

Schuyler Deeney Men 5 u35 9 / 16
James Walker Men 3 41 / 66
Ryan Short Men Pro/1/2 37 / 65

Tour of the Catskills Stage 3 Hunter Road Race (Aug 4 2013)

Schuyler Deeney Men 5 u35 9 / 22
Hunter Miller Men 5 u35 18 / 22
James Walker Men 3 56 / 76
Ryan Short Men Pro/1/2 41 / 80

Tour of the Catskills Stage 2 Windham Road Race (Aug 3 2013)

Schuyler Deeney Men 5 u35 10 / 22
Hunter Miller Men 5 u35 16 / 22
James Walker Men 3 35 / 76
Ryan Short Men Pro/1/2 44 / 80

Tour of the Catskills Stage 1 Time Trial (Aug 2 2013)

Schuyler Deeney Men 5 u35 3 / 22
Hunter Miller Men 5 u35 14 / 22
James Walker Men 3 66 / 76
Ryan Short Men Pro/1/2 55 / 80

Capital Region Road Race (Jul 13 2013)

Dan Reilly Masters 55+ 26 / 33
James Walker 3/4 Men 28 / 56
Ryan Short Pro/1/2/3 Men 22 / 51

Wilmington-Whiteface Road Race (Jun 8 2013)

Bridgette Deeney Junior Girls 15-18 3 / 3
Hunter Miller Junior Boys 17-18 4 / 4
Schuyler Deeney Cat 5 6 / 20
Bill Skufca Cat 5 13 / 20
Owen Mccullum Cat 5 18 / 20
Kevin Mccullum Cat 5 20 / 20
Dan Reilly Masters Men 55+ 2 / 3

Tour de Syracuse Tully-Otisco Valley Road Race (May 19 2013)

Dan Reilly Masters Men 55+ (1-4) 13 / 16
Schuyler Deeney 5 Men under 35 8 / 22
Evan Greenberg 5 Men under 35 17 / 22
James Walker 3 Men 10 / 23
Ryan Short Pro/1/2 Men 16 / 23

Tour de Syracuse Criterium (May 18 2013)

Dan Reilly Masters Men 55+ (1-4) 10 / 11
Schuyler Deeney 5 Men under 35 1 / 11
Evan Greenberg 5 Men under 35 7 / 11
James Walker 3 Men 12 / 22
Ryan Short Pro/1/2 Men 2 / 20

Tour de Syracuse Individual Time Trial (May 18 2013)

Dan Reilly Masters Men 55+ (1-4) 7 / 11
Schuyler Deeney 5 Men under 35 2 / 7
Evan Greenberg 5 Men under 35 6 / 7
James Walker 3 Men 3 / 19
Ryan Short Pro/1/2 Men 8 / 16

Hunter Mountain Classic (May 11 2013)

Donna Moody Women Cat 4 25 / 26
Rosanne Van dorn Women Pro/1-3 6 / 10

Tour of the Dragons General Classification (May 5 2013)

Hunter Miller Juniors 15-18 22 / 24
James Walker Men 3 25 / 33

Tour of the Dragons Stage 3 Road Race (May 5 2013)

Hunter Miller Juniors 15-18 23 / 24
James Walker Men 3 24 / 33

Tour of the Dragons Stage 2 Circuit Race (May 4 2013)

Hunter Miller Juniors 15-18 24 / 26
James Walker Men 3 35 / 46

Tour of the Dragons Stage 1 Time Trial (May 4 2013)

Hunter Miller Juniors 15-18 25 / 29
James Walker Men 3 14 / 46

Quabbin Reservoir Classic Road Race (Apr 27 2013)

Rosanne Van dorn Women Pro-3 10 / 35

Check Your Legs Road Race (Apr 21 2013)

Schuyler Deeney Men Cat 5 Senior 7 / 24

Tour of the Battenkill Day 2 (Apr 14 2013)

Rosanne Van dorn Women Pro/1/2 19 / 52

Tour of the Battenkill Day 1 (Apr 13 2013)

Hunter Miller Men 5-C 26 / 40
James Walker Men 3-B 56 / 109
Ryan Short Men 2 39 / 118

Trooper David Brinkerhoff Memorial Race #3 (Apr 6 2013)

Rosanne Van dorn Mixed Cat 3/4 27 / 89

Trooper David Brinkerhoff Memorial Race #2 (Mar 30 2013)

Hunter Miller D (5) Race 24 miles 35 / 37
W. jason Amoriell C (4/5) Race 36 miles 25 / 68
James Walker B (3/4) Race 48 miles 18 / 94
Rosanne Van dorn B (3/4) Race 48 miles 23 / 94

Battenspring Classic (Mar 24 2013)

Nicholas Seleni C RACE 16 / 34

Trooper David Brinkerhoff Memorial Race #1 (Mar 23 2013)

Hunter Miller D (5) Race 24 miles 27 / 44
James Walker B (3/4) Race 48 miles 20 / 101
Ryan Short A (1/2/3) Race 60 miles 25 / 106

GMSR - GC (Sep 3 2012)

Chad Tavernia Men 4/5 3 / 34
Dan Reilly Men 4/5 25 / 34
Donna Moody Women 3/4 32 / 35
James Walker Men 3 9 / 59
Edward Smith Men 4 20 / 59

GMSR Stage 4 - Crit (Sep 3 2012)

Chad Tavernia Men 4/5 20 / 41
Dan Reilly Men 4/5 29 / 41
Edward Smith Men 4 13 / 66
Donna Moody Women 3/4 31 / 47
James Walker Men 3 2 / 79

GMSR Stage 3 - Road Race (Sep 2 2012)

Chad Tavernia Men 4/5 3 / 41
Dan Reilly Men 4/5 23 / 41
James Walker Men 3 18 / 79
Edward Smith Men 4 28 / 66
Donna Moody Women 3/4 43 / 47

GMSR Stage 2 - Circuit Race (Sep 2 2012)

Chad Tavernia Men 4/5 6 / 41
Dan Reilly Men 4/5 29 / 41
Edward Smith Men 4 21 / 66
Donna Moody Women 3/4 43 / 47
James Walker Men 3 21 / 79

GMSR Stage 1 - TT (Aug 31 2012)

James Walker Men 3 14 / 79
Donna Moody Women 3/4 42 / 47
Edward Smith Men 4 50 / 66
Chad Tavernia Men 4/5 9 / 41
Dan Reilly Men 4/5 36 / 41

Tour of the Catskills Stage 3 (Aug 5 2012)

Dan Reilly Men Cat 1/2/3/4 Master 50+ 22 / 23
Edward Smith Men Cat 4/5 11 / 44
Hunter Miller Men Cat 4/5 26 / 44
Ian Zdgiebloski Men Cat 4/5 32 / 44
James Walker Men Cat 3 46 / 56
Chad Tavernia Men Cat 5 8 / 17

Tour of the Catskills - GC (Aug 5 2012)

Dan Reilly Masters 50+ (1-4) 22 / 23
Chad Tavernia Men 5 under 35 3 / 17
James Walker Men 3 40 / 56

Tour of the Catskills Stage 2 (Aug 4 2012)

Edward Smith Cat Citizens Assault on Devil's Kitchen 2 / 75
Ryan Short Men Pro/1/2 72 / 101
Chad Tavernia Men 5 under 35 4 / 25
James Walker Men 3 28 / 76
Dan Reilly Masters 50+ (1-4) 25 / 32

Tour of the Catskills Stage 1 (Aug 3 2012)

Ryan Short Men Pro/1/2 45 / 101
Chad Tavernia Men 5 under 35 5 / 25
James Walker Men 3 11 / 76
Dan Reilly Masters 50+ (1-4) 26 / 32

Capital Region Road Race (Jul 28 2012)

Hunter Miller Junior Boys 15-18 3 / 3
Donna Moody 4 Women 9 / 11
Dan Reilly Masters Men 55+ 14 / 22
Chad Tavernia Cat 5 5 / 21
Nicholas Seleni Cat 5 10 / 21
Edward Smith 4/5 Men 18 / 59
James Walker 3 Men 14 / 45
Nicholas Waller 3 Men 31 / 45

NYS TT Championships (Jul 22 2012)

Chad Tavernia Men Cat 5 4 / 8
Sabine Amoriell Women Master Masters 40-44 1 / 1

New York State Time Trial Championships (Jul 22 2012)

Sabine Amoriell Women 40-44 1 / 1
Chad Tavernia Men 5 4 / 8

NCC Tour of the Hilltowns (Jul 21 2012)

Dan Reilly MASTERS 50+ 45 / 52
Donna Moody WOMEN 3/4 16 / 22
Nicholas Waller MEN 3 5 / 56

Pawling Mountain Road Race (Jul 8 2012)

Hunter Miller Men Junior 15-16 2 / 4
Edward Smith Men Cat 4 NY Championship 49 / 69
Nicholas Waller Men Cat 3 14 / 53
Claire Miller Women Master Masters 35-99 13 / 15
Rosanne Van dorn Women Cat 1/2/3 6 / 15

Giro del Cielo - RR (Jun 24 2012)

Dan Reilly Men Masters 45+ Master 45-99 43 / 44

Giro del Cielo - Crit (Jun 23 2012)

Dan Reilly Men Masters 45+ Master 45-99 34 / 40

Giro del Cielo - TT (Jun 23 2012)

Dan Reilly Men Cat 45+ Master 45-99 32 / 37

Saranac Lake Downtown Criterium (Jun 10 2012)

Nicole Laplante Women Cat 1/2/3 4 / 11
Chad Tavernia Men Cat 5 7 / 8
Nicole Laplante Women Master Masters 35-99 2 / 7

Wilmington-Whiteface Road Race (Jun 9 2012)

Caitlin Skufca Women Cat 4 4 / 5
Hunter Miller Men Junior 15-16 12 / 13
Chad Tavernia Men Cat 5 9 / 26
Nicholas A. seleni Men Cat 5 13 / 26
Evan Greenberg Men Junior 17-18 5 / 5
Dan Reilly Men Master Masters 55-99 10 / 11
Donna Moody Women Master Masters 45-99 1 / 3
Claire Miller Women Master Masters 45-99 3 / 3
Rosanne Van dorn Women Cat 1/2/3 2 / 15
Nicole Laplante Women Cat 1/2/3 14 / 15

Killington Stage Race - GC (May 28 2012)

Nicholas Waller Men 3 10 / 86

Killington Stage Race - Stage 3 (May 28 2012)

Nicholas Waller Men 3 12 / 86

Killington Stage Race - Stage 2 (May 27 2012)

Nicholas Waller Men 3 26 / 86

Killington Stage Race - Stage 1 (May 26 2012)

Nicholas Waller Men 3 70 / 86

Tour de Syracuse Road Race (May 20 2012)

Dan Reilly Masters Men 55+ 8 / 8
James Walker 3 Men 7 / 24
Donna Moody 4 Women 8 / 24
Rosanne Van dorn Open Women 2 / 14
W. jason Amoriell 4 Men 19 / 51

Hunter Mountain Spring Classic (May 12 2012)

Nicholas Waller 3 Men 21 / 37

Tour of the Dragons - GC (May 6 2012)

Dan Reilly Masters 50+ 7 / 18
Harold Schmidt Masters 60+ 6 / 9
Nicholas Waller Men 3 13 / 36
James Walker Men 3 17 / 36

Tour of the Dragons - RR (May 6 2012)

Dan Reilly Masters 50+ 6 / 18
Harold Schmidt Masters 60+ 6 / 9
Nicholas Waller Men 3 8 / 36
James Walker Men 3 21 / 36

Tour of the Dragons - TT (May 5 2012)

Harold Schmidt Masters 60+ 10 / 11
James Walker Men 3 13 / 43
Nicholas Waller Men 3 24 / 43
Hunter Miller Men 5 u35 12 / 13
Dan Reilly Masters 50+ 17 / 20

Tour of the Dragons - Crit (May 5 2012)

Dan Reilly Masters 50+ 19 / 20
Harold Schmidt Masters 60+ 10 / 11
James Walker Men 3 12 / 43
Nicholas Waller Men 3 32 / 43
Hunter Miller Men 5 (u35) 12 / 13

Binghamton Circuit Race (Apr 29 2012)

Donna Moody Men Category1/2/3 31 / 32
Donna Moody Women Master 45-49 4 / 4

GVCC Spring Classic (Apr 22 2012)

James Walker Men Masters 50+ 4 / 15

Tour of the Battenkill (Apr 14 2012)

Claire Miller Women Cat 4 (White) 54 / 58
Nicole Laplante Women Cat 3 25 / 49
Rosanne Van dorn Women Pro/1/2 33 / 55
Jeff Petrocci Cat 5/u35 (Pink) 32 / 41
Evan Greenberg Cat 5/u35 (Pink) 35 / 41
Dan Reilly Masters 50 109 / 132
James Walker Cat 3 (Yellow) 23 / 107
Nicholas Waller Cat 3 (Yellow) 35 / 107

Trooper Brinkerhoff Memorial Spring Series Race #2 (Mar 31 2012)

Jeff Petrocci Cat 5 5 / 43

Trooper Brinkerhoff Memorial Spring Series Race #1 (Mar 25 2012)

Hunter Miller CAT 5 51 / 66
Claire Miller CAT 5 60 / 66

Green Mountain Stage Race - Crit (Sep 5 2011)

Nicole Laplante Women 3/4 8 / 49
Donna Moody Women 3/4 26 / 49
Dan Reilly Men 4/5 22 / 63
Dana Van dorn Men 4 16 / 64

Green Mountain Stage Race - Road Race (Sep 4 2011)

Rosanne Van dorn Women 1/2 12 / 30
Nicole Laplante Women 3/4 4 / 49
Donna Moody Women 3/4 32 / 49
Ryan Short Men 2 66 / 93
James Walker Men 3 22 / 85
Dana Van dorn Men 4 55 / 64
Dan Reilly Men 4/5 40 / 63

Green Mountain Stage Race - Circuit Race (Sep 3 2011)

James Walker Men 3 24 / 85
Nicholas Waller Men 3 57 / 85
Dana Van dorn Men 4 40 / 64
Nicole Laplante Women 3/4 10 / 49
Donna Moody Women 3/4 36 / 49
Rosanne Van dorn Women 1/2 9 / 30
Ryan Short Men 2 75 / 93

Green Mountain Stage Race - Time Trial (Sep 2 2011)

James Walker Men 3 32 / 85
Nicholas Waller Men 3 36 / 85
Nicole Laplante Women 3/4 8 / 49
Donna Moody Women 3/4 28 / 49
Dan Reilly Men 4/5 53 / 63
Dana Van dorn Men 4 10 / 64
Rosanne Van dorn Women 1/2 19 / 30
Ryan Short Men 2 58 / 93

NY Capital Region Road Race (Aug 20 2011)

Dan Reilly Masters Men 55+ 14 / 20
Edward Smith 4/5 Men 41 / 75
Andrew Laplante 4/5 Men 42 / 75
Nicole Laplante 4 Women 2 / 20
Donna Moody 4 Women 11 / 20
Nicholas Waller 3/4 Men 10 / 55

Tour of the Catskills (Aug 7 2011)

? James Men Cat 3 43 / 59
Nicholas Waller Men Cat 4 Group B 2 / 50
Dan Reilly Men Cat 1/2/3/4 Master 50-99 27 / 28

Tour of the Catskills - Stage 3 (Aug 7 2011)

James Walker Men 3 43 / 79
Dan Reilly Masters 50+ (1-4) 28 / 37
Nicholas Waller Men 4 Group B 2 / 75

Twin Peaks Road Race (Aug 6 2011)

Andrew Laplante Cat Citizens Race 3 / 12
Edward Smith Cat Citizens Race 4 / 12

Assault on Devil's Kitchen (Aug 6 2011)

Edward Smith Cat Citizens Race 12 / 39
Andrew Laplante Cat Citizens Race 19 / 39

Tour of the Catskills - Stage 2 (Aug 6 2011)

James Walker Men 3 50 / 79
Dan Reilly Masters 50+ (1-4) 32 / 37
Nicholas Waller Men 4 Group B 1 / 75

Tour of the Catskills - TT (Aug 5 2011)

Dan Reilly Masters 50+ (1-4) 32 / 37
James Walker Men 3 13 / 79
Nicholas Waller Men 4 Group B 21 / 75

NYS Time Trial Championships (Jul 30 2011)

Harold Schmidt Masters Men 60+ 4 / 9
Scott Woodward Masters Men 55+ 1 / 9

Tour of the Hilltowns (Jul 23 2011)

Nicholas Waller Cat 4 Men 3 / 91

Pawling Mountain Road Race (Jul 10 2011)

Dan Reilly Masters Men 55+ 14 / 21
Hunter Miller Junior Boys 15-18 5 / 6
Edward Smith 4 Men 35+ 55 / 68
Andrew Laplante 4 Men 35+ 56 / 68
James Walker 3/4 Men 35 / 81
Nicholas Waller 4 Men under 35 8 / 41
Nicole Laplante 4 Women 1 / 31
Donna Moody 4 Women 14 / 31

JBN Bicycle Race (Jul 10 2011)

Keane Mccullum Cat 4 22 / 30

Iron Hill Twilight Criterium (Jul 9 2011)

Keane Mccullum Men Cat3/4 34 / 93

Attleboro Criterium (Jul 9 2011)

James Walker Master 45+ 7 / 49
Bill Mcgreevy Master 45+ 29 / 49
Dan Reilly Master 55+ 13 / 20
Harold Schmidt Master 55+ 17 / 20
Donna Moody Women 45+ 4 / 7

Housatonic Hills Road Race (Jun 19 2011)

Nicholas Waller 4 Men under 40 27 / 93

Saranac Lake Downtown Criterium (Jun 12 2011)

Jeffery Petrocci Cat 5 4 / 10
Karl Miller Cat 5 5 / 10
Alexander Goff Cat 5 7 / 10
Steven Buzzell Cat 5 9 / 10
Bill Skufca Cat 5 10 / 10
Caitlin Skufca 4 Women 2 / 3
Ryan Short Pro/1/2/3 Men 11 / 34
Evan Greenberg Junior Boys 15-16 4 / 14
Victor j. Pedraza Junior Boys 15-16 6 / 14
Rosanne Van dorn Pro/1/2/3/U23/35+ Women 3 / 6
Nicole Laplante Pro/1/2/3/U23/35+ Women 5 / 6
Dan Reilly Masters Men 55+ 5 / 10
Donna Moody Master Women 45+ 1 / 1
James Walker 3/4 Men 7 / 36
Bill Mcgreevy 3/4 Men 29 / 36

Wilmington-Whiteface Road Race (Jun 11 2011)

Rosanne Van dorn Pro/1/2/3 Women 8 / 19
Betsy Richert Master Women 45+ 1 / 4
Donna Moody Master Women 45+ 2 / 4
Dan Reilly Masters Men 55+ 5 / 8
Nicholas Waller 3/4 Men 4 / 49
Christopher Fey 3/4 Men 16 / 49
W. jason Amoriell 3/4 Men 30 / 49
Nicole Laplante 4 Women 3 / 7
Jeffery Petrocci Cat 5 2 / 28

Killington Stage Race - Stage 3 (May 30 2011)

Nicholas Waller Men 4 4 / 65

Killington Stage Race - Stage 2 (May 29 2011)

Nicholas Waller Men 4 23 / 65

Killington Stage Race - Stage 1 (May 28 2011)

Nicholas Waller Men 4 47 / 65

Tour de Syracuse - Criterium (May 21 2011)

James Walker 3 Men 13 / 28
Bill Mcgreevy 3 Men 19 / 28
Nicole Laplante 4 Women 7 / 24
Donna Moody 4 Women 18 / 24
Lap harold Schmidt Masters Men 60+ 5 / 5
Dan Reilly Masters Men 55+ 4 / 4
Victor j. Pedraza Junior Boys 15-16 20 / 20
Christopher Fey 4 Men 10 / 60

Tour de Syracuse - Time Trial (May 21 2011)

Dan Reilly Masters Men 55+ 4 / 4
Nicole Laplante 4 Women 3 / 21
Donna Moody 4 Women 11 / 21
Christopher Fey 4 Men 24 / 49
Harold Schmidt Masters Men 60+ 1 / 4
Bill Mcgreevy 3 Men 6 / 23
James Walker 3 Men 7 / 23

Tour de Syracuse - Road Race (May 21 2011)

Christophe Fey 4 Men 7 / 64
James Walker 3 Men 21 / 32
Bill Mcgreevy 3 Men 26 / 32
Harold Schmidt Masters Men 60+ 5 / 8
Dan Reilly Masters Men 55+ 4 / 6
Nicole Laplante 4 Women 4 / 30
Donna Moody 4 Women 14 / 30

Bear Mountain Road Race (May 15 2011)

Donna Moody Senior Women 3/4 35 / 38
Nicholas Waller Senior Men 4 4 / 62

Bennington Race Weekend RR (May 1 2011)

Nicholas Waller Men 4 2 / 55
Andrew Laplante Men 4 36 / 55
Dan Reilly Men 4 41 / 55
Harold Schmidt Men 4 43 / 55
James Walker Men 3 27 / 38
Bill Mcgreevy Men 3 32 / 38

Bennington Race Weekend Criterium (Apr 30 2011)

Nicholas Waller Men 4 9 / 55
Andrew Laplante Men 4 49 / 55
Harold Schmidt Men 4 53 / 55
Dan Reilly Men 4 54 / 55
James Walker Men 3 6 / 38
Bill Mcgreevy Men 3 32 / 38

Bennington Race Weekend Time Tria (Apr 30 2011)

Nicholas Waller Men 4 22 / 55
Andrew Laplante Men 4 46 / 55
Dan Reilly Men 4 49 / 55
Harold Schmidt Men 4 50 / 55
James Walker Men 3 13 / 38
Bill Mcgreevy Men 3 22 / 38

Tour of the Battenkill (Apr 10 2011)

Matthew Cook Men Cat 5 (u35) Green 21 / 50
Jeff Petrocci Men Cat 5 (u35) Orange 18 / 49
Dan Reilly Men 50+ 104 / 150
Nicholas Waller Men Cat 4 Blue 7 / 111
Christopher Fey Men Cat 4 Blue 10 / 111
Andrew Laplante Men Cat 4 Blue 50 / 111
Nicole Laplante Women Cat 4 (35+) 3 / 66

Trooper Brinkerhoff Memorial Spring Series Race #3 (Apr 2 2011)

Nicole Laplante CAT 5 23 / 61

Trooper Brinkerhoff Memorial Spring Series (Mar 26 2011)

Harold Schmidt Men Cat 5 (18 Miles) 31 / 46

Trooper Brinkerhoff Memorial Spring Series (Mar 19 2011)

Harold Schmidt Men Cat 4 (42 Miles) 42 / 72
Andrew Laplante Men Cat 4 (42 Miles) 53 / 72

Green Mountain Stage Race - Crit (Sep 6 2010)

Edward Smith Men 4/5 8 / 68
Dan Reilly Men 4/5 41 / 68
Ryan Short Men 3 4 / 80
James Walker Men 3 25 / 80

Green Mountain Stage Race - Road Race (Sep 5 2010)

Eagle Dunsmore Cat Citizens Mad River Road Ride 36 / 69
Edward Smith Men 4/5 12 / 68
Dan Reilly Men 4/5 41 / 68
Ryan Short Men 3 1 / 80
James Walker Men 3 36 / 80
Bill Mcgreevy Men 3 74 / 80

Green Mountain Stage Race - Circuit Race (Sep 4 2010)

Ryan Short Men 3 3 / 80
Bill Mcgreevy Men 3 53 / 80
James Walker Men 3 54 / 80
Edward Smith Men 4/5 10 / 68
Dan Reilly Men 4/5 44 / 68
Donna Moody Women 3/4 20 / 42

Green Mountain Stage Race - TT (Sep 3 2010)

Ryan Short Men 3 13 / 80
James Walker Men 3 26 / 80
Bill Mcgreevy Men 3 65 / 80
Edward Smith Men 4/5 10 / 68
Dan Reilly Men 4/5 59 / 68
Donna Moody Women 3/4 17 / 42

The Greylock Federal Criterium (Aug 19 2010)

David Mccahill Pro/1/2/3 22 / 74
Ryan Short Pro/1/2/3 24 / 74

Altamont Crit (Aug 15 2010)

James Walker 3/4 Men 1 / 31
Bill Mcgreevy 3/4 Men 4 / 31
Keane Mccullum 3/4 Men 14 / 31
Donna Moody Open Women 10 / 12
Keane Mccullum Juniors 15-18 1 / 4
Dan Reilly Masters Men 50+/60+ 9 / 13

NY Capital Region Road Race (Aug 14 2010)

Donna Moody Master Women 40+ 2 / 6
Keane Mccullum Cat 4/5 Men 7 / 65
Edward Smith Cat 4/5 Men 24 / 65
Dan Reilly Cat 4/5 Men 52 / 65
Jeff Petrocci Cat 4/5 Men 53 / 65
James Walker 3/4 Men 23 / 70
Bill Mcgreevy 3/4 Men 30 / 70

Tokeneke Classic (Aug 8 2010)

David Mccahill Cat 3 Men 1 / 68
Edward Smith Cat 4 Men 38 / 88

Tour of the Catskills - GC (Aug 1 2010)

Edward Smith 4 Men B 28 / 58
Ryan Short 3 Men 1 / 62
David Mccahill 3 Men 10 / 62
Keane Mccullum Juniors 15-18 5 / 11

Tour of the Catskills - Stage 3 (Aug 1 2010)

W. jason Amoriell Cat 4/5 Assault on Devil's Kitchen 10 / 30
Ryan Short 3 Men 1 / 68
David Mccahill 3 Men 4 / 68
Edward Smith 4 Men B 26 / 70
Keane Mccullum Juniors 15-18 5 / 12

Tour of the Catskills - Stage 2 (Jul 31 2010)

Ryan Short 3 Men 4 / 68
David Mccahill 3 Men 21 / 68
Edward Smith 4 Men B 25 / 70
Keane Mccullum Juniors 15-18 5 / 12

Tour of the Catskills - Stage 1 (Jul 30 2010)

Keane Mccullum Juniors 15-18 6 / 12
Edward Smith 4 Men B 46 / 70
Ryan Short 3 Men 5 / 68
David Mccahill 3 Men 8 / 68

Tour of the Hilltowns (Jul 24 2010)

Donna Moody Women 3/4 19 / 24
Edward Smith Men 4 29 / 89

Pawling Mountain Road Race (Jul 11 2010)

Andrew Laplante 4 Men 57 / 143
Edward Smith 4 Men 62 / 143
Dan Reilly 4 Men 71 / 143
James Walker 3/4 Men 15 / 40
Christopher Fey 3/4 Men 23 / 40
Bill Mcgreevy 3/4 Men 31 / 40
Nicole Laplante 4 Women 3 / 15

Attleboro Bicycling Crit (Jul 10 2010)

Harold Schmidt Master 55+ 17 / 21
James Walker Master 45+ 15 / 51
Dan Reilly Master 45+ 45 / 51

Saranac Lake Downtown Criterium (Jun 13 2010)

Jeff Petrocci Cat 5 4 / 26
Bill Skufca Cat 5 24 / 26
William Whitney Cat 5 25 / 26
Nate Capone Junior Boys 15-16 5 / 10
Owen Mccullum Junior Boys 15-16 10 / 10
Darci Lafave 4 Women 5 / 8
Dan Reilly Masters Men 45+ 8 / 10
David Mccahill 3/4 Men 4 / 35
William Mcgreevy 3/4 Men 24 / 35
Jeffrey Erenstone 3/4 Men 25 / 35
Andrew Laplante 3/4 Men 29 / 35
Donna Moody Masters Women 45+ 1 / 1

Wilmington-Whiteface Road Race (Jun 12 2010)

Bill Schneider Cat 5 11 / 37
William Whitney Cat 5 33 / 37
Spencer Knickerbocker Junior Boys 17-18 8 / 9
Owen Mccullum Junior Boys 15-16 7 / 9
Donna Moody Masters Women 45+ 1 / 3
Alicia Chase Masters Women 45+ 3 / 3
David Mccahill 3/4 Men 2 / 45
Darci Lafave 4 Women 6 / 8
Dan Reilly Masters Men 45+ 23 / 28

Killington Stage Race - Stage 3 (May 31 2010)

David Mccahill 3 Men 6 / 67
James Walker 3 Men 33 / 67
Bill Mcgreevy 3 Men 50 / 67
Dan Reilly Master 50+ 29 / 44

Killington Stage Race - Stage 2 (May 30 2010)

David Mccahill 3 Men 18 / 69
James Walker 3 Men 27 / 69
Bill Mcgreevy 3 Men 30 / 69
Dan Reilly Master 50+ 36 / 44

Killington Stage Race - Stage 1 (May 29 2010)

Bill Mcgreevy 3 Men 17 / 73
David Mccahill 3 Men 24 / 73
James Walker 3 Men 39 / 73
Dan Reilly Master 50+ 41 / 48

Tour de Syracuse (May 23 2010)

Keane Mccullum Men JR Junior 17-18 16 / 25
David Mccahill Men 4 1 / 76
Christopher Fey Men 4 14 / 76
William Mcgreevy Men Master 45-99 10 / 47
? James Men Master 45-99 15 / 47
Dan Reilly Men Master 45-99 39 / 47

Tour de Syracuse Crit (May 22 2010)

Christopher Fey Men Cat 4 10 / 77
James Walker Men 45+ 20 / 43
Bill Mcgreevy Men 45+ 21 / 43

Lake Sunapee Bike Race (May 22 2010)

Donna Moody Women 4 24 / 43

Bear Mountain Spring Classic (May 16 2010)

Donna Moody 3/4 Women 24 / 28

Marshall & Sterling Saratoga SpaCrit (May 2 2010)

W: jason Amoriell Master 30+/40+ 29 / 36
Andrew Laplante Master 30+/40+ 32 / 36
Chris Ley Master 30+/40+ 33 / 36
W: jason Amoriell Master 30+/40+ 34 / 36
Nicole Laplante Women 3 / 19
Donna Moody Women 12 / 19
Bill Mcgreevy Men Category 3/4 8 / 49
James Walker Men Category 3/4 11 / 49
Christopher Fey Men Category 3/4 28 / 49
Keane Mccullum Men Category 3/4 30 / 49
Andrew Laplante Men Category 3/4 35 / 49
Keane Mccullum Junior 15-16/ 17-18 4 / 23
Owen Mccullum Junior 15-16/ 17-18 17 / 23
Harold Schmidt Master 50+/ 60+ 14 / 15
Bill Mcgreevy Men Pro/1/2/3 30 / 34
James Walker Men Pro/1/2/3 31 / 34

Quabbin Reservoir Classic 120 mile Road Race (Apr 25 2010)

Harold Schmidt Masters 55 33 / 48
Bill Mcgreevy Masters 45 48 / 110

Army Spring Classic Crit (Apr 24 2010)

Harold Schmidt Masters 55+ 11 / 18
Donna Moody 3/4 Women 19 / 28
Bill Mcgreevy Masters 45+ 26 / 59

Tour of the Battenkill (Apr 10 2010)

Christopher Fey 4 Men Red 13 / 81
W. jason Amoriell 4 Men Red 46 / 81
Shawn Turner 4 Men Red 56 / 81
Dan Reilly 4 Men Red 68 / 81
Keane Mccullum Juniors 17-18 (1-4) 27 / 32
Andrew Laplante Cat 5 35+ Black 33 / 33
David Mccahill 4 Men White 4 / 92
Sara Koller 4 Women Green (U35) 4 / 25

Johnny Cake Lane 2010 Spring Series Race #3/Trooper David Brinkerhoff Memorial (Apr 3 2010)

Nicole Laplante C race 18 / 58
Andrew Laplante C race 39 / 58

Johnny Cake Lane 2010 Spring Series Race #1/Trooper David Brinkerhoff Memorial (Mar 20 2010)

James Walker A Race 49 / 92
Bill Mcgreevy A Race 89 / 92
Harold Schmidt C Race 21 / 63

Green Mountain Stage Race - Stage 4 (Sep 7 2009)

Donna Moody 3/4 Women 39 / 51
Bruce Beauharnois 3 Men 63 / 94
Ryan Short 4 Men 24 / 132
Tim Akers 4 Men 89 / 132
Edward Smith 4 Men 94 / 132
Andrew Laplante 4 Men 97 / 132
Keane Mccullum 4 Men 100 / 132
Douglas Osborne 4 Men 114 / 132
Dan Reilly 4 Men 122 / 132

Green Mountain Stage Race - Stage 3 (Sep 6 2009)

Bruce Beauharnois 3 Men 40 / 101
Bill Mcgreevy 3 Men 70 / 101
Donna Moody 3/4 Women 41 / 55
Ryan Short 4 Men 7 / 153
Douglas Osborne 4 Men 100 / 153
Andrew Laplante 4 Men 102 / 153
Keane Mccullum 4 Men 105 / 153
Edward Smith 4 Men 108 / 153
Tim Akers 4 Men 130 / 153
Dan Reilly 4 Men 143 / 153

Green Mountain Stage Race - Stage 2 (Sep 5 2009)

Donna Moody 3/4 Women 41 / 57
Bruce Beauharnois 3 Men 63 / 105
James Walker 3 Men 75 / 105
Bill Mcgreevy 3 Men 90 / 105
Ryan Short 4 Men 1 / 104
Edward Smith Cat 4/5 Men 20 / 63
Keane Mccullum Cat 4/5 Men 26 / 63
Andrew Laplante Cat 4/5 Men 27 / 63
Douglas Osborne Cat 4/5 Men 47 / 63
Tim Akers Cat 4/5 Men 49 / 63
Dan Reilly Cat 4/5 Men 51 / 63
Scott Woodward Master 50+ 47 / 60

Green Mountain Stage Race - Stage 1 (Sep 4 2009)

Ryan Short 4 Men 9 / 104
Douglas Osborne Cat 4/5 Men 8 / 63
Edward Smith Cat 4/5 Men 11 / 63
Keane Mccullum Cat 4/5 Men 20 / 63
Andrew Laplante Cat 4/5 Men 21 / 63
Tim Akers Cat 4/5 Men 29 / 63
Dan Reilly Cat 4/5 Men 56 / 63
Scott Woodward Master 50+ 42 / 60
Donna Moody 3/4 Women 44 / 57
Bruce Beauharnois 3 Men 13 / 105
James Walker 3 Men 23 / 105
Bill Mcgreevy 3 Men 65 / 105

NY Capital Region Road Race (2009 State Championship) (Aug 15 2009)

Bill Mcgreevy Masters 45+ (1-4) 18 / 54
Charles Mitchell Masters 45+ (1-4) 29 / 54
Donna Moody Women Masters 35/45/55 3 / 4
Bruce Beauharnois 3 Men 15 / 33
Keane Mccullum 5 Men & Juniors 10 / 65
Andrew Laplante 5 Men & Juniors 22 / 65
Douglas Osborne 5 Men & Juniors 40 / 65
Dan Reilly 5 Men & Juniors 44 / 65
Edward Smith 4 Men 16 / 67
Tim Akers 4 Men 24 / 67

Tokeneke Classic Road Race (Aug 9 2009)

Edward Smith Cat 4 Men 39 / 100
James Walker Cat 3 Men 16 / 64
Bill Mcgreevy Cat 3 Men 42 / 64

Central NH Road Race/Bow (Aug 2 2009)

Bruce Beauharnois Men 3 25 / 34

NCC 11th Tour of the Hilltowns (Jul 25 2009)

Bruce Beauharnois Men 3 33 / 73
David Mccahill Men 4 86 / 91

8th Annual Downtown Claremont Criterium (Jul 18 2009)

Edward Smith Men Cat 4 7 / 26
Owen Mccullum Junior 10-14 2 / 8
Keane Mccullum Junior 15-18 3 / 11
Andrew Laplante Men Cat 5 35+ 5 / 13

Union Vale Road Race (Jul 12 2009)

Keane Mccullum Junior Boys 15-18 2 / 3
Andrew Laplante Men 4/5 35+ 19 / 58
Edward Smith Men 4/5 35+ 25 / 58
James Walker 3/4 Men 45 / 72
Donna Moody Women 4 12 / 21

Attleboro Bicycling Crit (Jul 11 2009)

Harold Schmidt Master 55+ 25 laps 11 / 18
Bill Mcgreevy Cat. 3 50 laps 14 / 43
James Walker Cat. 3 50 laps 18 / 43
James Walker Master 45+ 30 laps 15 / 53
Bill Mcgreevy Master 45+ 30 laps 26 / 53

Saranac Lake Downtown Criterium (Jun 13 2009)

Owen Mccullum Junior Boys 13-14 2 / 4
Dan Reilly 5 Men 3 / 7
Keane Mccullum Junior Boys 17-18 4 / 5
Bruce Beauharnois 3/4 Men 8 / 29
James Walker 3/4 Men 13 / 29
David Mccahill 3/4 Men 16 / 29
Donna Moody Women 4 3 / 3

Wilmington-Whiteface Road Race (Jun 13 2009)

Douglas Osborne Junior Boys 17-18 4 / 9
Keane Mccullum Junior Boys 17-18 6 / 9
Duncan Sabatini Junior Boys 15-16 1 / 2
Nicholas Trumbull Junior Boys 15-16 2 / 2
Owen Mccullum Junior Boys 13-14 2 / 5
Bill Schneider 5 Men 4 / 15
Andrew Laplante 5 Men 5 / 15
Dan Reilly 5 Men 12 / 15
David Mccahill 3/4 Men 7 / 47
Bruce Beauharnois 3/4 Men 17 / 47
James Walker 3/4 Men 26 / 47
Alicia Chase Women 4 7 / 8

Balloon Festival Classic (Jun 6 2009)

Donna Moody Women 20 / 22
Andrew Laplante 5 Men 22 / 35
Dan Reilly 5 Men 29 / 35
Bruce Beauharnois 3/4 Men 1 / 69
James Walker 3/4 Men 12 / 69
Bill Mcgreevy 3/4 Men 21 / 69
Edward Smith 3/4 Men 54 / 69
Scott Woodward Masters 50+/60+ 28 / 32

Marshall & Sterling Racing City Grand Prix and NYS Crit Championships (May 31 2009)

Donna Moody Elite Women 9 / 11
James Walker 3/4 5 / 44
Bruce Beauharnois 3/4 10 / 44
Tim Akers 3/4 15 / 44

Song Mountain Road Race (May 16 2009)

Donna Moody Women 4 11 / 27
Tim Akers Men 5 under 35 13 / 31
Jason Amoriell Men 4 17 / 65

Song Mountain Time Trial (May 16 2009)

Donna Moody Women 4 18 / 24
Tim Akers Men 5 under 35 10 / 19

Syracuse Criterium (May 16 2009)

Donna Moody Women 4 21 / 24
Tim Akers Men 5 under 35 7 / 25

Lake Sunapee Bike Race (May 16 2009)

Susanna Piller WOMEN 4 7 / 38
Alicia Chase WOMEN 4 22 / 38
Bruce Beauharnois CAT 3 3 / 56

Bear Mountain Spring 2009 (May 10 2009)

Susanna Piller Women Cat 3/4 15 / 58

Jiminy Peak Road Race (May 2 2009)

James Walker MASTER 45+ (CAT 1-4) 90km 23 / 79
Bill Mcgreevy MASTER 45+ (CAT 1-4) 90km 40 / 79
Charles Mitchell MASTER 45+ (CAT 1-4) 90km 55 / 79
Tim Akers CATEGORY 4,5 60km 10 / 49
Shawn Turner CATEGORY 4,5 60km 15 / 49
Bruce Beauharnois CATEGORY 3 90km 9 / 87
Sara Koller WOMEN 60km 53 / 62
Donna Moody WOMEN 60km 60 / 62
Alicia Chase WOMEN 60km 62 / 62

Quabbin Reservoir Road Race (Apr 26 2009)

Bill Mcgreevy Master 45 54 / 85
Bruce Beauharnois Cat 4 5 / 70
David Mccahill Cat 4/5 12 / 58

Turtle Pond Circuit Race (Apr 25 2009)

Bruce Beauharnois Men Cat 4 32 / 66
Shawn Turner Men Cat 5 U35 2 / 34

Tour of the Battenkill Pro/Am (Apr 18 2009)

James Walker 3 Men Green Group 32 / 77
Charles Mitchell 3 Men Green Group 46 / 77
Bill Mcgreevy 3 Men Green Group 65 / 77
Susanna Piller 3/4 Women 20 / 61
Shawn Turner 5 Men under 35 7 / 39
Tim Akers 5 Men under 35 14 / 39
Bill Schneider 5 Men 45+ 9 / 46
Dan Reilly 5 Men 45+ 22 / 46
William Whitney 5 Men 45+ 31 / 46
Bruce Beauharnois 4 Men Black Group 11 / 75

Green Mountain Stage Crit (Sep 1 2008)

Bill Mcgreevy 4 Men Grp B 7 / 44
Dana Van dorn 4 Men Grp B 9 / 44
Edward Smith 4 Men Grp B 13 / 44
Bruce Beauharnois 4 Men Grp A 29 / 45
Susanna Piller 3/4 Women 28 / 41
Jack Piller 3 Men 37 / 74

Green Mountain Stage Race Stage 2 (Aug 31 2008)

Jack Piller 3 Men 46 / 89
Bruce Beauharnois 4 Men Grp A 17 / 55
Susanna Piller 3/4 Women 6 / 51
Bill Mcgreevy 4 Men Grp B 3 / 53
Edward Smith 4 Men Grp B 18 / 53
Dana Van dorn 4 Men Grp B 36 / 53
James Walker 4 Men Grp B 52 / 53
Harold Schmidt Master 50+ 60 / 62

Green Mountain Stage Race Stage 1 (Aug 30 2008)

Bruce Beauharnois 4 Men Grp A 4 / 58
Susanna Piller 3/4 Women 17 / 52
Harold Schmidt Master 50+ 60 / 66
Bill Mcgreevy 4 Men Grp B 3 / 56
James Walker 4 Men Grp B 4 / 56
Dana Van dorn 4 Men Grp B 27 / 56
Edward Smith 4 Men Grp B 42 / 56
Jack Piller 3 Men 83 / 93

Green Mountain Stage Race Prologue (Aug 29 2008)

Bruce Beauharnois 4 Men Grp A 22 / 58
Susanna Piller 3/4 Women 15 / 52
Harold Schmidt Master 50+ 59 / 72
James Walker 4 Men Grp B 1 / 56
Bill Mcgreevy 4 Men Grp B 2 / 56
Edward Smith 4 Men Grp B 10 / 56
Dana Van dorn 4 Men Grp B 26 / 56
Jack Piller 3 Men 41 / 93

Central NH Road Race/Bow (Aug 3 2008)

Susanna Piller Women 4 & Women Master 3 / 20
Jack Piller Men 3 37 / 54

Concord Criterium (Aug 2 2008)

Jack Piller Men 3 31 / 58

NCC 10th Tour of the Hilltowns (Jul 26 2008)

Ryan Short Cat 4 5 / 94
Susanna Piller Women Cat 3/4 7 / 20
Jack Piller Men Cat 3 28 / 75

Wilmington-Whiteface Road Race (Jun 21 2008)

Shawn Turner Men Cat 5 10 / 29
W bruce Bunn Men Cat 5 17 / 29
Donald Ream Men Cat 5 26 / 29

Housatonic Hills Road Race (Jun 15 2008)

Susanna Piller Women 4 12 / 34
Jack Piller Men's 3 42 / 64

Balloon Festival Classic (Jun 7 2008)

William Mcgreevy 3/4 Men 23 / 38

Lake Sunapee Bike Race (May 17 2008)

W bruce Bunn 5 Men 35+ 23 / 44
Keith Hager Masters 45+ 56 / 59
Shawn Turner 5 Men 7 / 36
Scott Woodward 4 Men 71 / 78

Jiminy Peak Road Race (May 3 2008)

Bruce Beauharnois CAT 4 2 / 83
James Walker CAT 4 19 / 83
Bill Mcgreevy CAT 4 54 / 83
Shawn Turner CAT 4/5 13 / 53
Susanna Piller Women 50 / 63
Charles Mitchell Masters 45+ 26 / 63

Palmer Library Road Race (Apr 27 2008)

Bruce Beauharnois 4 Men 9 / 66
Bill Mcgreevy 4 Men 18 / 66
Shawn Turner Cat 4/5 20 / 34
Jack Piller Cat 3/4 50 / 73

Myles Standish State Park Road Race - Presented by the Town of Plymouth Services Board (Apr 20 2008)

Harold Schmidt MASTER 55+ * 12 / 20
James Walker MEN CAT 4 * 18 / 39
Bill Mcgreevy MEN CAT 4 * 23 / 39

Battenkill-Roubaix (Apr 19 2008)

Susanna Piller 3/4 Women 22 / 58
Darci Lafave 3/4 Women 45 / 58
Bruce Beauharnois Men 4 Black Group 4 / 92
Bill Mcgreevy Men 4 Black Group 9 / 92
James Walker Men 4 Black Group 38 / 92
Jack Piller Men 3 44 / 83
Charles Mitchell Men 3 69 / 83
W bruce Bunn Men 5 45+ 6 / 27
Scott Woodward Men 5 45+ 7 / 27

Turtle Pond Circuit Race (Apr 13 2008)

Shawn Turner 5 Men 7 / 29
Bruce Beauharnois 4 Men 13 / 66