Log In

Team Overview: River City Bicycles

Team News Ticker Embed This

Team Race History csv | json

Independence Valley Road Race (Mar 23 2019)

Jeremy Russell Men Senior Cat 1/2 20 / 52

Baker City Cycling Classic (Jun 25 2017)

Jeremy Russell Pro/1/2 Men 36 / 77
Cliff Heaberlin Pro/1/2 Men 66 / 77
Tim Reinhart Pro/1/2 Men 74 / 77

Baker City Cycling Classic: Stage 5 - Tour d’Horn Road Race (Jun 25 2017)

Jeremy Russell Pro/1/2 Men 40 / 76
Cliff Heaberlin Pro/1/2 Men 67 / 76
Tim Reinhart Pro/1/2 Men 73 / 76

Baker City Cycling Classic: Stage 4 - Tour d’Town Criterium (Jun 24 2017)

Jeremy Russell Pro/1/2 Men 16 / 77
Cliff Heaberlin Pro/1/2 Men 74 / 77
Tim Reinhart Pro/1/2 Men 75 / 77

Baker City Cycling Classic: Stage 3 - BCCC Time Trial (Jun 24 2017)

Jeremy Russell Pro/1/2 Men 29 / 78
Cliff Heaberlin Pro/1/2 Men 63 / 78
Tim Reinhart Pro/1/2 Men 67 / 78

Baker City Cycling Classic: Stage 2 - Oregon Trail Uphill Time Trial (Jun 23 2017)

Jeremy Russell Pro/1/2 Men 23 / 78
Cliff Heaberlin Pro/1/2 Men 69 / 78
Tim Reinhart Pro/1/2 Men 72 / 78

Baker City Cycling Classic: Stage 1 - Keating Valley Road Race (Jun 23 2017)

Jeremy Russell Pro/1/2 Men 3 / 79
Cliff Heaberlin Pro/1/2 Men 67 / 79
Tim Reinhart Pro/1/2 Men 70 / 79

Gorge Roubaix (Apr 1 2017)

Jeremy Russell Men Pro/1/2 6 / 35
Andrew Coe Men Pro/1/2 11 / 35
Brian Schaning Men Pro/1/2 30 / 35

Chico Stage Race - GC (Feb 26 2017)

Jeremy Russell Men Pro-1 36 / 66

Chico Stage Race Time Trial (Feb 26 2017)

Jeremy Russell Men Pro-1 75 / 81

Chico Stage Race - Stage 3 (Feb 26 2017)

Jeremy Russell Men Pro-1 24 / 81

Chico Stage Race - Stage 2 (Feb 25 2017)

Jeremy Russell Men Pro-1 15 / 86

Chico Stage Race - Stage 1 (Feb 24 2017)

Jeremy Russell Men Pro-1 61 / 88

Diamondback Cascadia Super G - Special Primes (Feb 4 2017)

Jeremy Russell Open Men 4 / 27
Ryan Weaver Open Men 17 / 27

Diamondback Cascadia Super G - Overall (Feb 4 2017)

Jeremy Russell Open Men 2 / 27
Ryan Weaver Open Men 12 / 27

Redmond Derby Days Criterium (Jul 9 2016)

Jeremy Russell Men Senior Cat 1/2 52 / 57

Mason Lake Road Race Series (Mar 6 2016)

Jeremy Russell Men Senior Cat 1/2 2 / 42

OUCH (Jul 12 2015)

Mark Gyulafia Men Category 1/2 4 / 4

Hammer Velo Criterium (Jun 6 2015)

Bret Berner Senior Men 35 / 41
Bret Berner Masters Men 50+ 10 / 30
Bret Berner Category 3 Men 31 / 42

Southern Oregon Time Trial Series (Mar 14 2015)

Clara Honsinger Women 1/2/3 1 / 4

Dirty Circles 2 (Mar 8 2015)

Christian Martin Men 4/5 39 / 51

Dirty Circles 1 (Mar 1 2015)

Christian Martin Men 4/5 39 / 45

St. Honor Criterium (Jul 5 2014)

Andrew Hadd Men 4/5 20 / 26

Mt. Tabor Circuit Race (Jun 21 2014)

Andrew Hadd Men Category 4 8 / 13

Hammer Velo Criterium (May 31 2014)

Bret Berner Senior Men 50 / 65
Andrew Hadd Men 4/5 22 / 45
Eddie Wang Men 3 12 / 51
Bret Berner Men 3 39 / 51
Bret Berner Masters 3/4/5 50+ 13 / 22

Banana Belt Series - Banana Belt 1 (May 4 2014)

Kim Peer Women 4/5 8 / 11
Emily Heleva-ponaski Women 4/5 10 / 11

Dirty Circles 3 (Mar 16 2014)

Eddie Wang Men 1/2/3 38 / 45

Dirty Circles 2 (Mar 9 2014)

Eddie Wang Men 1/2/3 23 / 48

Dirty Circles 1 (Mar 2 2014)

Eddie Wang Men 1/2/3 33 / 35

Cirque du Cycling (Aug 9 2013)

Eddie Wang Men 3 27 / 36

Vancouver Criterium (Jul 28 2013)

Joel Mccarthy Category 4 Men 11 / 22
Eddie Wang Category 3 Men 37 / 39

High Desert Omnium - Road RaceMen's OBRA Championship RR (Jul 7 2013)

Joel Mccarthy Men 4/5 19 / 37
Eddie Wang Men 4/5 28 / 37

High Desert Omnium - Criterium (Jul 6 2013)

Joel Mccarthy Men 4/5 4 / 30
Eddie Wang Men 4/5 21 / 30

Hammer Velo Criterium (Jun 1 2013)

Bret Berner Senior Men 43 / 63
Eddie Wang Men Category 4/5 3 / 57
Joel Mccarthy Men Category 4/5 49 / 57
Bret Berner Men Category 3 46 / 57
Bret Berner Masters Men 40+ Category 3/4/5 28 / 38

Bend Don't Brake (May 25 2013)

Eddie Wang Category 4/5 Men 4 / 32

Eugene Roubaix (Apr 27 2013)

Joel Mccarthy Men 4 11 / 15
Eddie Wang Men 4 15 / 15

Gorge Roubaix (Mar 24 2013)

Ruben Markstrom Men Category 4/5 31 / 52

Giro di Portland (Aug 18 2012)

Christopher Brown Men Category 3 18 / 28

Portland Twilight Criterium (Aug 10 2012)

Tim Reinhart Men 1/2 9 / 51
Ryan Weaver Men 1/2 35 / 51
Mark Gyulafia Men 1/2 50 / 51
Leland Gilmore Category 3 Men 39 / 63

OUCH (Aug 5 2012)

Matthew Karre Men Category 1/2 1 / 12
Mark Gyulafia Men Category 1/2 10 / 12
Ruben Markstrom Masters Men 35-39 2 / 7

Franz Criterium (Aug 4 2012)

Brian Zeck Men 4/5 12 / 40

Swan Island Criterium (Jul 28 2012)

Brian Zeek Masters 35+ Category 4/5 6 / 21
Bret Berner Masters 1/2/3 35+ 15 / 24
Bret Berner Category 3 Men 14 / 19

Cascade Classic - Awbrey Butte Circuit Race (Jul 22 2012)

Tim Reinhart Men Category 2 7 / 107
Matthew Karre Men Category 2 26 / 107

Cascade Classic - Twilight Downtown Criterium (Jul 21 2012)

Tim Reinhart Men Category 2 7 / 105
Matthew Karre Men Category 2 86 / 105

Cascade Classic - Cascade Lakes Road Race (Jul 20 2012)

Matthew Karre Men Category 2 12 / 110
Tim Reinhart Men Category 2 47 / 110

Wildcat Mtn Uphill Challenge (Jul 15 2012)

Matthew Karre Category 1/2 Men 1 / 9

St. Honore Criterium (Jul 7 2012)

Mark Gyulafia Category 1/2 23 / 26

Baker City Cycling Classic - Stage 4: Tour d'Horn Road Race (Jul 1 2012)

Sue Butler Pro/1/2 Women 7 / 12
Christopher Brown Category 3 Men 23 / 37

Baker City Cycling Classic - Stage 3: Tour d'Town Criterium (Jun 30 2012)

Sue Butler Pro/1/2 Women 2 / 13
Christopher Brown Category 3 Men 30 / 39

Baker City Cycling Classic - Stage 2: Historic Baker City Time Trial (Jun 30 2012)

Sue Butler Pro/1/2 Women 5 / 13
Christopher Brown Category 3 Men 25 / 39

Baker City Cycling Classic - Stage 1: Catherine Creek Road Race (Jun 29 2012)

Sue Butler Pro/1/2 Women 8 / 13
Christopher Brown Category 3 Men 15 / 40

Mt. Hood Cycling Classic-Three Summits Road Race (Jun 10 2012)

Christopher Brown Men Category 3 19 / 50

Mt. Hood Cycling Classic-Hood River Downtown Criterium (Jun 9 2012)

Christopher Brown Category 3 Men 37 / 55

Mt. Hood Cycling Classic-Scenic Gorge Time Trial (Jun 9 2012)

Sue Butler Women 1/2 6 / 22
Christopher Brown Category 3 Men 48 / 55

Mt. Hood Cycling Classic-Columbia Hills Road Race (Jun 8 2012)

Sue Butler Women 7 / 24
Christopher Brown Category 3 Men 16 / 57

Hammer Velo Crit/SS Championships of the Universe (Jun 2 2012)

Bret Berner Senior Men 30 / 40
Bret Berner Men Ssccu 3 / 4
Bret Berner Masters Men 40+ Category 3/4/5 8 / 17

Western Bike Works TT @ PIR (May 28 2012)

Mark Gyulafia Men 1/2 5 / 5

Bend Don't Brake (May 26 2012)

Sue Butler Women 1/2 8 / 14
Eddie Wang Men 4/5 39 / 56

Mt. Tabor Circuit Race (May 19 2012)

Christopher Brown Category 3 9 / 30
Tim Reinhart Category 1/2/3 2 / 29
Mark Gyulafia Category 1/2/3 14 / 29

Montinore Road Race (May 6 2012)

Amy Campbell Women 1/2 4 / 10
Matthew Karre Men 1/2 9 / 37
Tim Reinhart Men 1/2 26 / 37
John Walrod Men 1/2 28 / 37

Eugene Roubaix (Apr 28 2012)

Christopher Brown Men 3 12 / 32
Tim Reinhart Men 1/2 19 / 26

Tour of Walla Walla - Road Race (Apr 22 2012)

Sue Butler Women Cat 1/2 2 / 24

Tour of Walla Walla - Crit (Apr 21 2012)

Sue Butler Women Cat 1/2 3 / 26

Tour of Walla Walla - TT (Apr 21 2012)

Sue Butler Women Cat 1/2 5 / 25

Tour of Walla Walla - Waitsburg RR (Apr 20 2012)

Sue Butler Women Cat 1/2 8 / 26

Kings Valley RR (Apr 14 2012)

Christopher Brown Category 3 Men 7 / 31
Sue Butler Women 1/2 1 / 8

Western Bike Works TT @ PIR (Apr 8 2012)

Sue Butler Women 1/2/3 3 / 5

Piece of Cake RR (Apr 7 2012)

Eddie Wang Masters 40+ CAt 4/5 24 / 41
Christopher Brown Men 3 42 / 43
Sue Butler Masters 40+ Cat 2/3 15 / 24

Banana Belt #3 (Mar 18 2012)

Matthew Karre Men 1/2 22 / 33
Ryan Weaver Men 1/2 24 / 33

Banana Belt #2 (Mar 11 2012)

Christopher Brown Men Cat 3 8 / 15

Banana Belt #1 (Mar 4 2012)

Matthew Karre Men 1/2 27 / 43
Ryan Weaver Men 1/2 28 / 43

Jack Frost TT (Feb 26 2012)

Mark Gyulafia Men 1/2 8 / 12

Cherry Pie (Feb 19 2012)

Eddie Wang Men 4 46 / 50

Giro di Portland (Aug 20 2011)

Tim Butler Masters 1/2/3 8 / 22
Sue Butler Women 1/2/3 2 / 23

OBRA Uphill TT (Aug 20 2011)

Christian Martin Category 4/5 Men 12 / 14

Portland Twilight Criterium (Aug 12 2011)

Bret Berner Cat 3 Men 47 / 49

OUCH (Jul 24 2011)

Matthew Karre Men Category 1/2 1 / 4

The PIR 100 (Jul 4 2011)

Bret Berner Open 1/2/3/4 Men and Women 8 / 23

Swan Island Rose Festival Criterium (Jul 2 2011)

Bret Berner Category 3 19 / 31
Bret Berner Masters 35+ 1/2/3 24 / 37

Mt. Hood Cycling Classic: Three Summits Road Race (Jun 5 2011)

Matthew Karre Pro 1/2 57 / 128
Eddie Wang Cat 4 Men 28 / 31

Mt. Hood Cycling Classic: Trout Lake Time Trial (Jun 4 2011)

Matthew Karre Pro 1/2 83 / 134
Mark Gyulafia Pro 1/2 97 / 134
Eddie Wang Cat 4 Men 30 / 32

Mt. Hood Cycling Classic: Hood River Criterium (Jun 4 2011)

Matthew Karre Pro 1/2 119 / 131
Eddie Wang Cat 4 Men 30 / 32

Bend Don't Brake (May 28 2011)

Eddie Wang Men Cat 4/5 9 / 47

Mt. Tabor Circuit Race (May 21 2011)

Jonah Porter Men Category 4 20 / 21

Silverton RR Champs (May 14 2011)

Campbell Amy Women 1/2 9 / 14

Estacada Time Trial Series (May 1 2011)

Esteban Vasquez Junior Men 15-18 2 / 5

Eugene Roubaix (Apr 30 2011)

Amy Campbell Women 1/2/3 13 / 13

Estacada Time Trial Series (Apr 17 2011)

Esteban Vasquez Junior Men 15-18 2 / 5

Kings Valley Road Race (Apr 9 2011)

Matthew Karre Cat 1/2 Men 20 / 65

Banana Belt Series: Banana Belt 3 (Mar 27 2011)

Ryan Weaver Men Cat 1/2 7 / 33

Banana Belt Series: Banana Belt 2 (Mar 13 2011)

Ryan Weaver Men Cat 1/2 18 / 36

Banana Belt Series: Banana Belt 1 (Mar 6 2011)

Matthew Karre Men Cat 1/2 25 / 38
Heather Daniel Women Cat 4 15 / 22
Amy Campbell WOMEN CAT 1/2 4 / 7

Cherry Pie Road Race (Feb 19 2011)

Jonah Porter Men Cat 4 32 / 51
Eddie Wang Men Cat 4 39 / 51

Franz Bakery Criterium (Aug 21 2010)

Amy Campbell Women 2 / 14
Brigette Brown Women 11 / 14

OBRA Hillclimb TT (Aug 15 2010)

Seth Patla Senior 1/2 Men 2 / 5
Christian Martin Category 4/5 Men 13 / 18

Portland Twilight Crit (Aug 13 2010)

Davy Yeater Category 1/2 20 / 38

OBRA Championship RR 2 (Aug 8 2010)

Seth Patla Masters Men 30-39 3 / 11

OBRA Championship RR 1 (Aug 7 2010)

Amy Campbell Women 2 / 32
Sonja Unrau Women 30 / 32
Eddie Wang Category 4/5 35 / 37

Vancouver Courthouse Criterium (Aug 1 2010)

Amy Campbell Senior Women 2 / 12

Tuesday PIR #17 (Jul 27 2010)

Bret Berner Cat 1/2/3 28 / 53
Ryan Weaver Cat 1/2/3 45 / 53

Monday PIR #15 (Jul 26 2010)

Eddie Wang Master 4/5 26 / 40
Bret Berner Master 1/2/3 14 / 38

Larch Mtn Hillclimb (Jul 25 2010)

Seth Patla Men Category 1/2 2 / 8

Tuesday PIR #16 (Jul 20 2010)

Eddie Wang Cat 3/4 37 / 51
Bret Berner Cat 1/2/3 27 / 67

Monday PIR #14 (Jul 19 2010)

Bret Berner Masters 1/2/3 21 / 60

Mt. Tabor Series #6 (Jul 14 2010)

Sue Butler Senior Women 1 / 13
Amy Campbell Senior Women 11 / 13
Walton Brush Fixed Gear 1 / 12
Jonah Porter Category 4 Men 2 / 38
Jason Borum Category 4 Men 17 / 38

Tuesday PIR #15 (Jul 13 2010)

Jim Moore Cat 3/4 40 / 40
Berner Brett Cat 1/2/3 28 / 47

Monday PIR #13 (Jul 12 2010)

Bret Berner Masters 1/2/3 26 / 49

High Desert Omnium: Road Race (Jul 11 2010)

Martin Christian Cat 4/5 35 / 67
Seth Patla P/1/2 46 / 48

Mt. Tabor Series #5 (Jul 7 2010)

Ryan Weaver Senior Men 26 / 33
Johan Porter Fixed Gear 3 / 7
Johan Porter Cat 4 Men 4 / 24

Tuesday PIR #14 (Jul 6 2010)

Ryan Weaver Cat 1/2/3 16 / 74
Bret Berner Cat 1/2/3 31 / 74

Monday PIR #12 (Jul 5 2010)

Bret Berner Masters 1/2/3 17 / 36

Mt. Tabor Series #4 (Jun 30 2010)

Matthew Karre Senior Men 19 / 30
Ryan Weaver Senior Men 20 / 30
Amy Campbell Senior Women 2 / 12
Bridgette Brown Senior Women 11 / 12
Johan Porter Fixed Gear 2 / 12
Johan Porter Category 4 Men 5 / 37

Tuesday PIR #13 (Jun 29 2010)

Bret Berner Cat 1/2/3 39 / 66

Monday PIR #11 (Jun 28 2010)

Bret Berner Master 1/2/3 22 / 40

Swan Island Criterium (Jun 26 2010)

Bret Berner Cat 3 Men 27 / 42
Bret Berner Masters CAT 1/2/3 Men 35+ 37 / 44
Amy Campbell Pro 1/2/3 Women 3 / 21
Briggette Brown Pro 1/2/3 Women 19 / 21

Mt. Tabor Series #3 (Jun 23 2010)

Davy Yeater Senior Men 11 / 28
Amy Campbell Senior Women 2 / 10
Jonah Porter Fixed Gear 3 / 10
Joel Armstrong Category 4 Men 25 / 32

Tuesday PIR (Jun 22 2010)

Chipp Ross Cat 3/4 33 / 38
Ryan Weaver Cat 1/2/3 18 / 60
Bret Berner Cat 1/2/3 37 / 60
Davy Yeater Cat 1/2/3 57 / 60

Monday PIR #10 (Jun 21 2010)

Bret Berner Masters 1/2/3 27 / 54

Elkhorn Classic Stage Race-Dooley Mountain Road Race (Jun 20 2010)

Seth Patla Pro/1/2 39 / 76

Elkhorn Classic Stage Race-Gold Rush Crit (Jun 19 2010)

Seth Patla Men Pro/1/2 42 / 77

Elkhorn Classic Stage Race-Pleasant Valley ITT (Jun 19 2010)

Seth Patla Men - Pro 1/2 53 / 80

Elkhorn Classic Stage Race-Oregon Trail Road Race (Jun 18 2010)

Seth Patla Men Pro/1/2 36 / 80

Mt. Tabor Series #2 (Jun 16 2010)

Jonah Porter Fixed Gear 3 / 9
Jonah Porter Category 4 Men 6 / 31
Jason Borum Category 4 Men 12 / 31
Leland Gilmoir Category 4 Men 15 / 31

Tuesday PIR #11 (Jun 15 2010)

Bret Berner Cat 1/2/3 23 / 40

Monday PIR #9 (Jun 14 2010)

Bret Berner Masters 1/2/3 28 / 58

Mt. Tabor Series #1 (Jun 9 2010)

Davy Yeater Senior Men 8 / 23
Sue Butler Senior Women 1 / 8
Jonah Porter Fixed Gear 3 / 9

Tuesday PIR #10 (Jun 8 2010)

Bret Berner Category 1/2/3 46 / 79

Monday PIR #8 (Jun 7 2010)

Bret Berner Masters 1/2/3 43 / 81

Mt Hood Cycling Classic: Hood River Criterium (Jun 6 2010)

Tim Butler Masters Men 35+ 6 / 39
Matthew Karre Cat 3 Men 18 / 52
Sue Butler WOMEN PRO/1/2/3 4 / 43
Amy Campbell WOMEN PRO/1/2/3 33 / 43
Seth Patla Pro/1/2 Men 58 / 117

Mt Hood Cycling Classic: Wy'East Road Race (Jun 5 2010)

Tim Butler Masters Men 35+ 25 / 40
Matthew Karre Cat 3 Men 3 / 56
Sue Butler WOMEN PRO/1/2/3 7 / 47
Amy Campbell WOMEN PRO/1/2/3 29 / 47
Seth Patla Men Pro/1/2 45 / 130

Mt Hood Cycling Classic: Scenic Gorge Time Trial (Jun 4 2010)

Seth Patla Pro/1/2 103 / 131
Tim Butler Masters Men 35+ 15 / 40
Matthew Karre Cat 3 Men 1 / 57
Sue Butler WOMEN PRO/1/2/3 4 / 47
Amy Campbell WOMEN PRO/1/2/3 41 / 47

Mt Hood Cycling Classic: Mt Adams Road Race (Jun 3 2010)

Seth Patla Pro/1/2 75 / 149
Tim Butler Masters Men 35+ 8 / 44
Matthew Karre Cat 3 Men 15 / 70
Sue Butler WOMEN PRO/1/2/3 3 / 47
Amy Campbell WOMEN PRO/1/2/3 20 / 47

Mt Hood Cycling Classic: Mt Tabor Criterium (Jun 2 2010)

Seth Patla Pro/1/2 106 / 154

Mt Hood Cycling Classic:Prologue (Jun 1 2010)

Seth Patla Pro/1/2 135 / 167

Tuesday PIR #9 (Jun 1 2010)

Bret Berner Cat 1/2/3 23 / 38

Monday PIR #7 (May 31 2010)

Eddie Wang Master 4/5 26 / 36
Bret Berner Masters 1/2/3 24 / 42

Tuesday PIR #8 (May 25 2010)

Bret Berner Cat 1/2/3 18 / 25

Monday PIR #6 (May 24 2010)

Bret Berner Masters 1/2/3 49 / 80

Tuesday PIR #7 (May 18 2010)

Bret Berner Cat 1/2/3 52 / 83
Ryan Weaver Cat 1/2/3 72 / 83

Monday PIR #5 (May 17 2010)

Bret Berner Masters 1/2/3 16 / 18

Silverton RR (May 16 2010)

Ryan Weaver Men 1/2 29 / 44
Matthew Karre Men 3 39 / 53

Tuesday PIR #6 (May 11 2010)

Bret Berner Cat 1/2/3 72 / 114
Ryan Weaver Cat 1/2/3 86 / 114

Bend Don't Brake (May 8 2010)

Tim Butler Masters 40+ 1 / 14

Tuesday PIR #5 (May 4 2010)

Tim Butler Cat 1/2/3 15 / 35
Bret Berner Cat 1/2/3 22 / 35
Sue Butler Cat 1/2/3 33 / 35

Monday PIR #3 (May 3 2010)

Ryan Weaver Masters 1/2/3/ 11 / 52

Tuesday PIR #4 (Apr 27 2010)

Bret Berner Cat 1/2/3 22 / 31

Monday PIR #2 (Apr 26 2010)

Bret Berner Masters 1/2/3 9 / 11

Deschutes River Valley TT: Stage 3 (Apr 25 2010)

Seth Patla Men 1/2 1 / 2

Cherry Blossom Cycling Classic: Cherry City Criterium (Apr 25 2010)

Amy Campbell Cat 3 Women 3 / 27
Tim Butler Masters 40+ 20 / 42
Matthew Karre Cat 3 Men 44 / 67
Sue Butler Pro-1-2 Women 19 / 30

Cherry Blossom Cycling Classic: 8-mile Time Trial (Apr 25 2010)

Amy Campbell Cat 3 Women 17 / 27
Tim Butler Master 40+ 11 / 45
Matthew Karre Cat 3 Men 17 / 72

Deschutes River Valley TT: Stage 2 (Apr 24 2010)

Seth Patla Men 1/2 1 / 2

Deschutes River Valley TT: Stage 1 (Apr 24 2010)

Seth Patla Men 1/2 1 / 2

Cherry Blossom Cycling Classic: Orchard Run Circuit Race (Apr 24 2010)

Amy Campbell Cat 3 Women 6 / 27
Tim Butler Master 40+ 6 / 49
Sue Butler Pro-1-2 Women 2 / 33
Matthew Karre Cat 3 Men 7 / 73

Cherry Blossom Cycling Classic: Columbia Hills Road Race (Apr 23 2010)

Amy Campbell Cat 3 Women 17 / 29
Tim Butler Master 40+ 7 / 57
Sue Butler Pro-1-2 Women 6 / 38
Matthew Karre Cat 3 Men 37 / 83

Tuesday PIR #3 (Apr 20 2010)

Bret Berner Cat 1/2/3 24 / 36

Tuesday PIR April #2 (Apr 13 2010)

Tim Butler Cat 1/2/3 27 / 87
Bret Berner Cat 1/2/3 56 / 87

Tuesday PIR April #1 (Apr 6 2010)

Bret Berner Cat 1/2/3 47 / 67

Banana Belt Series: Banana Belt 3 (Mar 14 2010)

Seth Patla Men 1/2 33 / 46
Tim Butler Men Master 40+ 1/2/3 16 / 38

Banana Belt Series: Banana Belt 2 (Mar 7 2010)

Seth Patla Men 1/2 35 / 58
Ryan Weaver Men 1/2 39 / 58
Amy Campbell Women 3 2 / 15
Sonja Unrau Women 3 11 / 15
Tim Butler Men Master 40+ 1/2/3 8 / 35

Banana Belt Series: Banana Belt 1 (Feb 28 2010)

Ryan Weaver Men 1/2 29 / 54
Amy Campbell Women 3 3 / 12
Matthew Karre Men 3 45 / 60
Jonah Porter Men 5B 4 / 28

Sublime Sublimity Circuit Race (Feb 20 2010)

Sonja Unrau Women 1/2/3 15 / 17

Cherry Pie (Feb 13 2010)

Sonja Unrau Women 1/2/3 12 / 15
Jonah Porter Men 5B 1 / 50

Monday PIR August #5 (Aug 31 2009)

Eddie Wang Masters 4/5 34 / 68
Ryan Weaver Masters 1/2/3 13 / 49
Roger Joys Masters 1/2/3 22 / 49
Bret Berner Masters 1/2/3 25 / 49
Tim Butler Masters 1/2/3 30 / 49

Eugene Celebration Stage Race - Final General Classification (Aug 30 2009)

Tyler Green Pro/1/2 27 / 34

Eugene Celebration Stage Race: Celebration Criterium (Aug 30 2009)

Tyler Green Pro 1/2 16 / 38

Eugene Celebration Stage Race: Coburg TT (Aug 30 2009)

Tyler Green Pro 1/2 30 / 38

Eugene Celebration Stage Race: Maxon Road Race (Aug 29 2009)

Tyler Green Pro 1/2 32 / 39

Eugene Celebration Stage Race: McBeth Prologue (Aug 28 2009)

Tyler Green Pro 1/2 Men 17 / 39

Tuesday PIR August #4 (Aug 25 2009)

Bret Berner Cat 1/2/3/ 35 / 61

Monday PIR August #4 (Aug 24 2009)

Roger Joys Masters 1/2/3 15 / 32
Bret Berner Masters 1/2/3 23 / 32

Tuesday PIR August #3 (Aug 18 2009)

Ryan Weaver Cat 1/2/3 13 / 56
Bret Berner Cat 1/2/3 28 / 56

Monday PIR August #3 (Aug 17 2009)

Roger Joys Masters 1/2/3 21 / 40
Bret Berner Masters 1/2/3 27 / 40

OBRA Hillclimb Championship (Aug 16 2009)

Joel Armstrong Masters Men 40-44 6 / 14
Matthew Karre Category 3 Men 2 / 15

Monday PIR August #2 (Aug 10 2009)

Roger Joys Masters 1/2/3 19 / 34
Bret Berner Masters 1/2/3 25 / 34

Portland Twilight Criterium (Aug 7 2009)

Tyler Green Pro Men 1/2 16 / 39
Davy Yeater Pro Men 1/2 19 / 39
Leland Gilmore Men Cat 3 32 / 46

Tuesday PIR August #1 (Aug 4 2009)

Jason Borum Cat 4/5 13 / 23
Bret Berner Cat 1/2/3 34 / 56

Monday PIR August #1 (Aug 3 2009)

Roger Joys Men 1/2/3 12 / 32
Bret Berner Men 1/2/3 22 / 32

Tuesday PIR July #4 (Jul 28 2009)

Ryan Weaver Cat 1/2/3 23 / 25

OUCH (Jul 26 2009)

Sonja Unrau Women Category 3 1 / 3
Alex Criss Men Category 4/5 10 / 52
Joel Armstrong Men Category 4/5 17 / 52
Matthew Karre Men Category 3 1 / 17
Bob Williams Masters Men 5054 11 / 15
Tim Butler Masters Men 40-44 2 / 8

Cascade Cycling Classic: Awbrey Butte Road Race (Jul 26 2009)

Jordan Siemens Category 4 Men 3 / 65
Spencer Moersfelder Category 3 Men 16 / 89
Tyler Green Category 2 Men 17 / 105
Seth Patla Category 2 Men 62 / 105

Cascade Cycling Classic: Cascade Lakes Road Race (Jul 24 2009)

Seth Patla Category 2 Men 44 / 59
Spencer Moersfelder Category 3 Men 12 / 103
Jordan Siemens Category 4 Men 6 / 77

Tuesday PIR July #3 (Jul 21 2009)

Bret Berner Cat 1/2/3 29 / 44
Ian Brown Cat 1/2/3 44 / 44

Monday PIR July #3 (Jul 20 2009)

Bret Berner Masters 1/2/3 22 / 33

Mt. Tabor Series #6 (Jul 15 2009)

Tyler Green Senior Men 2 / 41
Davy Yeater Senior Men 25 / 41
Tim Butler Masters Men 5 / 29
Roger Joys Masters Men 18 / 29
Bret Berner Masters Men 21 / 29
Leland Gilmore Category 4 Men 6 / 50

Tuesday PIR July #2 (Jul 14 2009)

Bret Berner Men 1/2/3 36 / 36

Monday PIR July #2 (Jul 13 2009)

Bret Berner Masters 1/2/3 19 / 29

High Desert Omnium: Road Race (Jul 12 2009)

Seth Patla Pro 1/2 Men 19 / 42

High Desert Omnium: Time Trial (Jul 11 2009)

Seth Patla Pro 1/2 Men 17 / 30

High Desert Omnium: Criterium (Jul 11 2009)

Seth Patla Pro 1/2 Men 23 / 32

Mt. Tabor Series #5 (Jul 8 2009)

Roger Joys Masters Men 19 / 24
Leland Gilmore Cat 4 Men 3 / 39

Tuesday PIR July #1 (Jul 7 2009)

Bret Berner Cat 1/2/3 43 / 56

Monday PIR July #1 (Jul 6 2009)

Bret Berner Masters 1/2/3 10 / 23

Mt. Tabor Series #4 (Jul 1 2009)

Tyler Green Senior Men 4 / 44
Seth Patla Senior Men 29 / 44
Davy Yeater Senior Men 31 / 44
Roger Joys Masters Men 13 / 30
Tyler Green Fixed Gear 2 / 11

Salem Fairview Circuit Race (Jun 28 2009)

Roger Joys Masters 40+ 14 / 22
Roger Joys Masters Overall 20 / 30

Swan Island Criterium (Jun 27 2009)

Amy Campbell Women 1/2/3 5 / 12
Bret Berner Masters Men 40+ 31 / 41
Bret Berner Men 3 41 / 46

Mt. Tabor Series #3 (Jun 24 2009)

Davy Yeater Senior Men 4 / 37
Tyler Green Senior Men 6 / 37
Tim Butler Masters Men 4 / 41
Roger Joys Masters Men 19 / 41
Bret Berner Masters Men 22 / 41

Tuesday PIR June #4 (Jun 23 2009)

Bret Berner Cat 1/2/3 36 / 62

Monday PIR June #4 (Jun 22 2009)

David Miller Masters 1/2/3 22 / 43
Bret Berner Masters 1/2/3 27 / 43

Elkhorn Classic Stage Race: Dooley Mountain Road Race (Jun 21 2009)

Seth Patla Pro 1/2 Men 16 / 62

Elkhorn Classic Stage Race: Pleasant Valley Time Trial (Jun 20 2009)

Seth Patla Pro 1/2 Men 60 / 89

Elkhorn Classic Stage Race: Gold Rush Criterium (Jun 20 2009)

Seth Patla Pro 1/2 Men 57 / 89

Elkhorn Classic Stage Race: Oregon Trail Road Race (Jun 19 2009)

Seth Patla Pro/1/2 43 / 89

Elkhorn Classic Stage Race: Oregon Trail Road Race (Jun 19 2009)

Seth Patla Pro Men 1/2 43 / 89

Mt. Tabor Series #2 (Jun 17 2009)

Tyler Green Senior Men 22 / 33
Tim Butler Masters Men 3 / 29
Roger Joys Masters Men 19 / 29
Walton Brush Fixed Gear 1 / 10

Monday PIR June #3 (Jun 15 2009)

Bret Berner Masters 1/2/3 41 / 58

Cirque du Cycling Criterium (Jun 13 2009)

Davy Yeater Men 1/2 19 / 48

Mt. Tabor Series #1 (Jun 10 2009)

Spencer Moersfelder Senior Men 3 / 36
Davy Yeater Senior Men 6 / 36
Ryan Weaver Senior Men 34 / 36
Tim Butler Masters Men 10 / 27
Tyler Green Cat 3 2 / 47
Jason Borum Cat 4 17 / 53
Walton Brush Cat 4 18 / 53

Mount Hood Cycling Classic: Wy'East Road Race (Jun 9 2009)

Amy Campbell Women 3/4 14 / 38
Sonja Unrau Women 3/4 21 / 38
Amy Esnard Women 3/4 31 / 38
Seth Patla Pro 1/2 Men 53 / 107
Tim Butler Masters Men 13 / 47

Tuesday PIR June #2 (Jun 9 2009)

Bret Berner Cat 1/2/3 33 / 56

Monday PIR June #2 (Jun 8 2009)

Jason Borum Masters 4/5 37 / 45
Bret Berner Masters 1/2/3 32 / 51

Mount Hood Cycling Classic: Hood River Criterium (Jun 7 2009)

Tim Butler Masters Men 31 / 39
Amy Campbell Women 3/4 5 / 32
Sonja Unrau Women 3/4 19 / 32

Mount Hood Cycling Classic: Scenic Gorge Time Trial (Jun 5 2009)

Seth Patla Pro 1/2 Men 78 / 107
Amy Campbell Category 3/4 Women 9 / 43
Sonja Unrau Category 3/4 Women 25 / 43
Amy Esnard Category 3/4 Women 38 / 43
Tim Butler Masters Men 18 / 49

Mount Hood Cycling Classic: Cooper Spur Circuit Road Race (Jun 4 2009)

Seth Patla Pro 1/2 Men 78 / 112
Tim Butler Masters Men 6 / 60

Mount Hood Cycling Classic: Cooper Spur Circuit Road Race (Jun 4 2009)

Seth Patla Pro 1/2 Men 78 / 112
Tim Butler Masters Men 6 / 60

Mount Hood Cycling Classic: Prologue (Jun 3 2009)

Seth Patla Pro 1/2 Men 81 / 118

Tuesday PIR June #1 (Jun 2 2009)

Bret Berner Cat 1/2/3 60 / 85
Ryan Weaver Cat 1/2/3 81 / 85

OBRA Road Race/OBRA Championship (May 30 2009)

Davy Yeater Sr Men 31 / 46
Seth Patla Masters Men 30-39 5 / 35
Tim Butler Masters Men 40-49 5 / 49

Tuesday PIR May #4 (May 26 2009)

Walton Brush Cat 3/4 5 / 56
Megan Faris Cat 3/4 56 / 56
Tim Butler Cat 1/2/3 32 / 71
Bret Berner Cat 1/2/3 48 / 71

Monday PIR #4 (May 25 2009)

Bret Berner Masters 1/2/3 24 / 43

Rehearsal Road Race (May 23 2009)

Seth Patla Pro Men 1/2 18 / 58
Amy Campbell Cat 3 Women 9 / 15

Tuesday PIR May #3 (May 19 2009)

Walton Brush Cat 3/4 28 / 48
Jesse Jackson Cat 4/5 10 / 31
Bret Berner Cat 1/2/3 40 / 61

Monday PIR #3 (May 18 2009)

Bret Berner Masters 1/2/3 23 / 57

Silverton RR (May 17 2009)

Heather Moller Master Women 40+ 10 / 11
Tim Butler Masters 40+ 1 / 37
Amy Campbell Women 3 8 / 15
Sonja Unrau Women 3 13 / 15
Seth Patla Men 1/2 21 / 53
Ryan Weaver Men 1/2 53 / 53

Tuesday PIR May #2 (May 12 2009)

Walton Brush Cat 3/4 4 / 56
Tim Butler Cat 1/2/3 68 / 76

Monday PIR #2 (May 11 2009)

Bret Berner Masters 1/2/3 24 / 42

Icebreaker Criterium (May 10 2009)

Sonja Unrau Women 4 2 / 12

Tuesday PIR May #1 (May 5 2009)

Walton Brush Cat 3/4 1 / 47

Monday PIR #1 (May 4 2009)

Shaun Conley Masters Men 1/2/3 6 / 7

Tuesday PIR April #4 (Apr 28 2009)

Steve Marcy Cat 1/2/3 20 / 45

Deschutes River Valley TT Festival - Stage Three (Apr 26 2009)

Seth Patla Pro/1/2 Men 2 / 4

Deschutes River Valley TT Festival - Stage One (Apr 24 2009)

Seth Patla Pro/1/2 Men 1 / 4

Tuesday PIR April #3 (Apr 21 2009)

Ryan Weaver Cat 1/2/3 57 / 93

Table Rock RR (Apr 19 2009)

Seth Patla Pro/1/2 Men 5 / 14

Eugene Roubaix (Apr 18 2009)

Tim Butler Men Masters 40+ 2 / 26
Davy Yeater Men 1/2 12 / 36
Seth Patla Men 1/2 18 / 36

Tuesday PIR April #2 (Apr 14 2009)

Ryan Weaver Cat 1/2/3 31 / 66
Bret Berner Cat 1/2/3 47 / 66

King's Valley RR (Apr 11 2009)

Bret Berner Masters 40+ 18 / 46
Bob Williams Masters 50+ 25 / 36
Jason Borum Men Cat 4/5 18 / 79
Tyler Green Men Cat 3 10 / 59
Spencer Moersfelder Men Cat 3 21 / 59

Tuesday PIR April #1 (Apr 7 2009)

Tyler Green Cat 1/2/3 14 / 90

Cherry Blossom Classic Stage Race: Columbia Gorge Road Race (Apr 5 2009)

Butler Tim Master Men 40+/50+ 5 / 48

Cherry Blossom Classic Stage Race: Eight Mile Time Trial (Apr 4 2009)

Tim Butler Master Men 40+/50+ 13 / 49

Cherry Blossom Classic Stage Race: Cherry City Criterium (Apr 4 2009)

Tim Butler Master Men 40+/50+ 11 / 49

Cherry Blossom Classic Stage Race: Columbia Hills Road Race (Apr 3 2009)

Tim Butler Master Men 40+/50+ 9 / 49

Piece of Cake RR (Mar 29 2009)

Christian Martin Men 4 41 / 54
Eddie Wang Men 4 52 / 54
Jeanie Bihlmaier Wmn 1 2 3 8 / 16
Tim Butler Mst 1 2 3 13 / 45
Bret Berner Mst 1 2 3 26 / 45
Seth Patla Men 1/2 33 / 59

Banana Belt Series #3 (Mar 22 2009)

Seth Patla Category 1/2 Men 13 / 35

Banana Belt Series #2 (Mar 15 2009)

Jason Borum Men Category 4 29 / 41
Jason Borum Men Category 4 38 / 41
Seth Patla Pro 1/2 4 / 31
Ryan Weaver Pro 1/2 23 / 31
Tim Butler Master Men 1/2/3 3 / 20
Bret Berner Master Men 1/2/3 20 / 20

Banana Belt Series (Mar 1 2009)

Ryan Weaver Pro 1.2 23 / 46
Tim Butler Master 1.2.3 2 / 34
Sonja Unrau Women Cat 4 9 / 38

Jack Frost TT (Feb 22 2009)

Elizabeth Sederbaum Women Category 4 27 / 27
Seth Patla Masters Men 30-39 1 / 14

Cherry Pie (Feb 15 2009)

Sonja Unrau Women 4 18 / 47
Ryan Weaver Men 1/2 46 / 50

Eugene Celebration Stage Race - Wolf Creek Road Race (Sep 1 2008)

Jason Riffle Pro/1/2 Men 13 / 22

Eugene Celebration Stage Race - Maxon Road Race (Aug 30 2008)

Jason Riffle Pro/1/2 Men 8 / 23

OBRA Hillclimb Championships (Aug 24 2008)

Seth Patla Category 3 Men 1 / 13
Matthew Karre Category 3 Men 3 / 13
Tyler Green Category 3 Men 5 / 13

OBRA Criterium Championships (Aug 17 2008)

Jason Riffle Senior Men 13 / 36
Kelly Ryan Senior Men 18 / 36
Joshua Creem Masters Men 30-39 13 / 28
Joshua Creem Category 3 8 / 39

Swan Island Criterium (Aug 16 2008)

Jason Riffle Men Pro/1/2 18 / 38
Alex Criss Men 4 17 / 21

OBRA Time Trial Championships (Aug 10 2008)

Jason Riffle Senior Men 5 / 11

Sunset Criterium (Aug 9 2008)

Davy Yeater Senior Men 16 / 17
Seth Patla Category 3 Men 8 / 13

Portland Twilight Criterium (Aug 8 2008)

Jason Riffle Pro/1/2 15 / 61
Kelly Ryan Pro/1/2 39 / 61
Tyler Green Category 3 4 / 63
Ian Brown Category 3 5 / 63
Seth Patla Category 3 18 / 63
Joshua Creem Category 3 51 / 63
Joe Dengel Category 3 61 / 63

OUCH (Aug 3 2008)

Matthew Karre Men Category 3 1 / 9
Tyler Green Men Category 3 2 / 9
Davy Yeater Men Category 1/2 2 / 7
Bob Williams Masters Men 45-59 5 / 8

High Desert Omnium - Road Race (Aug 3 2008)

Jason Riffle Pro/1/2 28 / 41
Seth Patla Category 3 12 / 25
Joshua Creem Category 3 22 / 25

Vancouver Courthouse Criterium (Jul 27 2008)

Amy Campbell Women Category 3/4 4 / 27
Jason Riffle Senior Men 11 / 35
Eddie Wang Men Category 4 35 / 35
Seth Patla Men Category 3 8 / 36
Joshua Creem Men Category 3 14 / 36
Tyler Green Men Category 3 18 / 36
Brad Ross Masters Men 18 / 27

Cascade Classic - Deschutes Brewery - Awbrey Butte Circuit Race (Jul 13 2008)

Seth Patla Category 3 Men 25 / 65
Jason Riffle Category 2 Men 37 / 102

Cascade Classic - Cascade Lakes Road Race (Jul 12 2008)

Seth Patla Category 3 Men 59 / 66
Jason Riffle Category 2 Men 63 / 106

Salem Fairview Circuit Race (Jun 29 2008)

Seth Patla Category 3 15 / 22

Mount Tabor Circuit Race (Jun 15 2008)

Jason Riffle Senior Men 8 / 47
Ryan Weaver Senior Men 21 / 47
Kelly Ryan Senior Men 30 / 47
Seth Patla Senior Men 40 / 47
Davy Yeater Senior Men 47 / 47
Tyler Green Category 3 1 / 29
Andrew Reed Category 3 19 / 29
Seth Patla Category 3 21 / 29

Cirque du Cycling Criterium (Jun 14 2008)

Seth Patla Category 3/4 6 / 55
Tyler Green Category 3/4 7 / 55
Joshua Creem Category 3/4 12 / 55
Justin Serna Category 3/4 53 / 55
Ian Brown Category 1/2/3 26 / 55
Kelly Ryan Category 1/2/3 32 / 55
Kelly Ryan Category 1/2/3 40 / 55
Brigette Brown Category 1/2/3 54 / 55

OBRA Road Race (Jun 14 2008)

Jason Riffle Senior Men 24 / 39
Shannon Maris Junior Men 15-16 1 / 8

Silverton Road Race (Jun 1 2008)

Davy Yeater Pro/1/2 33 / 39
Tyler Green Category 4/5 12 / 50

Rehearsal Road Race (May 24 2008)

Amy Campbell Women 3 16 / 16
Jason Riffle Pro/1/2 9 / 57
Kelly Ryan Pro/1/2 44 / 57
Davy Yeater Pro/1/2 54 / 57
Christian Martin Category 4 47 / 60
Eddie Wang Category 4 60 / 60
Seth Patla Category 3 1 / 75
Spencer Moersfelder Category 3 16 / 75
Andrew Reed Category 3 44 / 75

Mt. Hood Stage Race - Wy' East Road Race (May 17 2008)

Tim Butler Masters Men 35+ 5 / 34
Seth Patla Category 3 Men 16 / 65

Mt. Hood Stage Race - Scenic Gorge Time Trial (May 16 2008)

Tim Butler Masters 35+ 18 / 34
Seth Patla Category 3 Men 26 / 65

Mt. Hood Stage Race - Cooper Spur Circuit Race (May 15 2008)

Tim Butler Masters Men 35+ 17 / 35
Seth Patla Category 3 Men 11 / 69

Table Rock Road Race (May 4 2008)

Seth Patla Men 3 6 / 22

Deschutes River Valley TT Festival - Stage Three (Apr 27 2008)

Seth Patla Men 3 1 / 7

Estacada Time Trial (Apr 27 2008)

Tim Butler Masters Men 40-49 4 / 14

Eugene Roubaix (Apr 26 2008)

Jason Riffle Pro/1/2 17 / 29
Tim Butler Masters 6 / 38

Battenkill-Roubaix (Apr 19 2008)

James Morrison Men 3 4 / 83

Icebreaker Criterium (Apr 13 2008)

Jason Riffle Pro/1/2 21 / 21

Estacada Time Trial (Apr 13 2008)

Seth Patla Masters Men 30-39 4 / 10

Kings Valley Road Race (Apr 12 2008)

Christian Martin Category 4/5 71 / 75
Joshua Creem Category 3 24 / 65
Andrew Reed Category 3 38 / 65

Willamette - Coburg Prologue (Apr 3 2008)

Amy Campbell Women 1/2/3 8 / 19
Jason Riffle Pro/1/2 Men 58 / 73

Piece of Cake Road Race (Mar 30 2008)

Kelly Ryan Pro/1/2 19 / 64
Jason Riffle Pro/1/2 21 / 64
Ryan Weaver Pro/1/2 36 / 64
Eddie Wang Men 4 29 / 34
Brad Ross Masters 1/2/3 11 / 25
Walton Brush Category 5 Men 1 / 56
Andrew Reed Category 3 6 / 66
Joshua Creem Category 3 10 / 66

Banana Belt Road Race Series (Mar 9 2008)

Emily Vanmeter Women 1/2/3 4 / 15
Sue Butler Women 1/2/3 7 / 15
Kelly Ryan Pro/1/2 13 / 61
Ryan Weaver Pro/1/2 22 / 61
Tim Butler Category 3 24 / 58
Joshua Creem Category 3 27 / 58
Seth Patla Category 3 52 / 58
Walton Brush Category 3 58 / 58

Banana Belt Road Race Series (Mar 2 2008)

Ryan Weaver Pro/1/2 35 / 52
Kelly Ryan Pro/1/2 48 / 52
Brad Ross Masters Men 40 1/2/3 22 / 28
Eddie Wang Category 4 54 / 56
Joshua Creem Category 3 10 / 74
Seth Patla Category 3 13 / 74
Tim Butler Category 3 33 / 74
Karsten Hagen Category 3 34 / 74
Andrew Reed Category 3 37 / 74
Matthew Karre Category 3 51 / 74

Jack Frost Time Trial (Feb 24 2008)

Seth Patla Masters Men 30-39 2 / 18

Cherry Pie RR (Feb 17 2008)

Eddie Wang Men 4 66 / 66
Andrew Reed Men 3 64 / 67
Jason Riffle Men 1/2 17 / 43

Sunset Criterium (Sep 22 2007)

Eddie Wang Men Category 4/5 11 / 12
Jason Riffle Category 3 1 / 10

Eugene Celebration - Maxon Road Race (Sep 1 2007)

Jason Riffle Category 3 3 / 35

High Desert Omnium - Road Race (Aug 26 2007)

Joshua Creem Category 3 Men 5 / 24

Health Net Criterium (Aug 24 2007)

Jason Riffle Category 3 3 / 37
Ian Brown Category 3 4 / 37
Joshua Creem Category 3 13 / 37

Woodland Road Race (Aug 19 2007)

Cliff Heaberlin Pro/1/2 11 / 25
Stuart Anderson Masters 40+ 7 / 14
Eddie Wang Category 4/5 27 / 41
Jason Riffle Category 3 4 / 15
Joshua Creem Category 3 9 / 15
Doug Wilmes Category 3 10 / 15

Mary's Peak HC TT (Aug 18 2007)

Gerry/john Ellis/hatfield Tandem 2 / 2

OBRA Criterium Championships (Aug 12 2007)

Brigette Brown Senior Women 8 / 12
Ian Brown Senior Men 30 / 62
Brad Ross Masters 40-49 34 / 45
Eddie Wang Category 4/5 29 / 32

Crawfish Criterium (Aug 11 2007)

Cliff Heaberlin Pro/1/2 14 / 37
Eddie Wang Category 4/5 29 / 39
Doug Wilmes Category 3 7 / 32

NW Challenge Harrisburg Criterium (Aug 4 2007)

Joshua Creem Men 3 6 / 17
Doug Wilmes Men 3 9 / 17

Vancouver Courthouse Criterium (Jul 29 2007)

Joshua Creem Category 3 7 / 44
Ian Brown Category 3 8 / 44

High Desert Omnium - OUCH (Jul 22 2007)

Wendy Williams Women 3/4 1 / 6
Christian Martin Men 4/5 24 / 30

Green Mountain Criterium (Jul 14 2007)

Eddie Wang Category 4 17 / 20

Cascade Classic - Pacific Power Cascade Lakes RR (Jul 14 2007)

Joshua Creem Category 3 46 / 75

Green Mountain Hilllclimb (Jul 14 2007)

Eddie Wang Category 4 16 / 20

Salem Fairview Circuit Race (Jul 8 2007)

Joshua Creem Category 3 8 / 27

OBRA Road Race (Jul 1 2007)

Jason Riffle Senior Men 20 / 49
Doug Wilmes Senior Men 21 / 49
Cliff Heaberlin Senior Men 47 / 49

Mt Tabor Series (Jun 20 2007)

Sue Butler Women 2 / 10
Wendy Williams Women 6 / 10
Ian Brown Senior Men 21 / 26
Cliff Heaberlin Senior Men 25 / 26
Eddie Wang Category 4/5 53 / 53
Doug Wilmes Category 3 3 / 41
Tim Butler Category 3 8 / 41
Joshua Creem Category 3 13 / 41
Sue Butler Category 3 25 / 41
Spencer Moersfelder Category 3 30 / 41
Andrew Reed Category 3 39 / 41

Mt Tabor Circuit Race (Jun 17 2007)

Amy Campbell Women 3/4 1 / 12
Cliff Heaberlin Pro/1/2 29 / 47
Bret Berner Masters Men 40+ 22 / 25
Bret Berner Fixed Gear 4 / 6
Ian Brown Category 3 1 / 33
Jason Riffle Category 3 5 / 33
Doug Wilmes Category 3 7 / 33
Joshua Creem Category 3 16 / 33
Andrew Reed Category 3 19 / 33

OBRA Rehearsal Race (Jun 10 2007)

Doug Wilmes Men Category 3 16 / 49
Joshua Creem Men Category 3 20 / 49
Jason Riffle Men Category 3 29 / 49

Mt Hood Cycling Classic - Wy' East Road Race (Jun 2 2007)

Sue Butler Pro 1-3 Women 18 / 50
Jason Riffle Category 3 Men 18 / 81
Bryan Bihlmaier Category 3 Men 25 / 81
Joshua Creem Category 3 Men 49 / 81
Tim Butler Category 3 Men 56 / 81

Mt Hood Cycling Classic - Scenic Gorge Time Trial (Jun 1 2007)

Sue Butler Women Pro 1-3 24 / 51
Tim Butler Category 3 Men 20 / 81
Bryan Bihlmaier Category 3 Men 31 / 81
Jason Riffle Category 3 Men 35 / 81
Joshua Creem Category 3 Men 77 / 81

Mt Hood Cycling Classic - Cooper Spur Circuit Race (May 31 2007)

Sue Butler Pro 1-3 Women 24 / 55
Bryan Bihlmaier Category 3 Men 30 / 89
Jason Riffle Category 3 Men 33 / 89
Tim Butler Category 3 Men 54 / 89
Joshua Creem Category 3 Men 67 / 89

Mt Hood Cycling Classic - Columbia Hills Road Race (May 30 2007)

Sue Butler Women Pro 1-3 16 / 56

Mt Hood Cycling Classic (May 29 2007)

Sue Butler Women Pro 1-3 27 / 57

Swan Island Criterium (May 20 2007)

Bret Berner Masters 1/2/3 13 / 20
Bret Berner Fixed Gear 4 / 13
Ian Brown Category 3 12 / 34
Bret Berner Category 3 22 / 34
Brigette Brown Category 3 33 / 34
Cliff Heaberlin Category 1/2 16 / 28

Table Rock Road Race (May 19 2007)

Kelly Ryan Pro/1/2 17 / 17

OBRA Team Time Trial Championship (May 12 2007)

Joshua Creem Category 3 Men 7 / 36
Tim Butler Category 3 Men 7 / 36
Jason Riffle Category 3 Men 7 / 36
Doug Wilmes Category 3 Men 7 / 36

Eugene Roubaix (Apr 28 2007)

Wendy Williams Women 1/2/3 5 / 10
Jason Riffle Men 3 10 / 36
Ian Brown Men 3 19 / 36
Kelly Ryan Men 1/2 13 / 32

Three Rivers Road Race (Apr 22 2007)

Bret Berner Masters 40+ 1/2/3 30 / 32
Doug Wilmes Category 3 2 / 38
Jason Riffle Category 3 3 / 38
Joshua Creem Category 3 5 / 38
Gerry Ellis Category 3 24 / 38
Cliff Heaberlin Category 1/2 15 / 29

Kings Valley Road Race (Apr 14 2007)

Kelly Ryan Pro/1/2 36 / 44
Doug Wilmes Category 3 3 / 67
Joshua Creem Category 3 8 / 67
Jason Riffle Category 3 14 / 67
Andrew Reed Category 3 57 / 67

Piece of Cake (Apr 1 2007)

Jessica Dickson Women Category 4 7 / 12
Kelly Ryan Pro/1/2 22 / 52
Kemberlea Brainerd Masters Women 40+ 8 / 10
Bret Berner Masters 40+ 1/2/3 20 / 39
Brad Ross Masters 40+ 1/2/3 36 / 39
Andrew Reed Category 3 19 / 63
Doug Wilmes Category 3 22 / 63
Jason Riffle Category 3 23 / 63
Amy Campbell Category 3 43 / 63

Icebreaker Criterium (Mar 31 2007)

Kelly Ryan Pro/1/2 9 / 22

Banana Belt Road Race Series - Banana Belt Road Race III (Mar 18 2007)

Jessica Dickson Women Category 4 11 / 24
Wendy Williams Women 1/2/3 14 / 17
Ryan Weaver Pro/1/2 16 / 41
Kelly Ryan Pro/1/2 20 / 41
Cliff Heaberlin Pro/1/2 24 / 41
Bret Berner Masters 40+ 27 / 44
Eddie Wang Category 5 31 / 37
Joshua Creem Category 3 11 / 56
Doug Wilmes Category 3 25 / 56
Matthew Karre Category 3 34 / 56
Andrew Reed Category 3 37 / 56
Jason Riffle Category 3 42 / 56

Banana Belt Road Race Series - Banana Belt Road Race II (Mar 11 2007)

Jessica Dickson Women Category 4 7 / 25
Cliff Heaberlin Pro/1/2 34 / 35
Tim Rich Masters 50+ 10 / 22
Brad Ross Masters 40+ 21 / 27
Doug Wilmes Category 3 15 / 51
Joshua Creem Category 3 21 / 51
Tim Butler Category 3 29 / 51

Banana Belt Road Race Series - Banana Belt Road Race I (Mar 4 2007)

Amy Campbell Women 1/2/3 2 / 15
Jeanie Bihlmaier Women 1/2/3 5 / 15
Cliff Heaberlin Pro/1/2 21 / 38
Ryan Weaver Pro/1/2 24 / 38
Kelly Ryan Pro/1/2 38 / 38
Bret Berner Masters 40+ 20 / 35
Brad Ross Masters 40+ 29 / 35
Eddie Wang Category 5 32 / 35
Jason Riffle Category 3 4 / 20
Andrew Reed Category 3 7 / 20
Joshua Creem Category 3 9 / 20

Cherry Pie Road Race (Feb 18 2007)

Wendy Williams Women 3 7 / 11
Eddie Wang Men 5 39 / 47
Cliff Heaberlin Men 1/2 28 / 45
Kelly Ryan Men 1/2 44 / 45

Woodland Road Race (Aug 20 2006)

Wendy Williams Women 1/2/3 1 / 5

OBRA Criterium Championships (Aug 13 2006)

Kemberlea Brainerd Masters Women 40 4 / 5
Joe Dengel Category 3 7 / 51

The Mid-Summer Criterium Series (Aug 2 2006)

Doug Wilmes Category 1/2/3 13 / 33

Vancouver Courthouse Criterium (Jul 30 2006)

Kemberlea Brainerd Women 3/4 13 / 12
Doug Wilmes Category 3 24 / 43

The Mid-Summer Criterium Series (Jul 26 2006)

Doug Wilmes Category 1/2/3 12 / 24

Mt Tabor Circuit Race (Jul 2 2006)

Kristin Hargie Women 4 2 / 5
Bret Berner Masters 40+ 22 / 22
Colin Maher Category 5 2 / 13

Elkhorn Classic Stage Race - Oregon Trail Road Race (Jun 23 2006)

Spencer Moersfelder Category 3 Men 52 / 108

Long Days Night TT Series (Jun 14 2006)

Roger Johnson Combined 5 / 21

Mt Hood Cycling Classic - Columbia Hills Road Race (Jun 1 2006)

Amy Campbell Pro Women 1-3 48 / 72

Mt Hood Cycling Classic - Panorama Point Prologue (May 31 2006)

Amy Campbell Pro Women 1-3 41 / 72

Silverton Road Race (May 28 2006)

Doug Wilmes Category 3 29 / 56

Swan Island Criterium (May 21 2006)

Brad Ross Masters 40+ 1/2/3 5 / 43

Table Rock Road Race (May 7 2006)

Brett Nichols Category 4/5 Men 3 / 35

Estacada Time Trial (Apr 23 2006)

Tim Butler Category 4 Men 3 / 12

Estacada Time Trial (Apr 9 2006)

Christian Martin Category 4 Men 18 / 18

Piece of Cake (Apr 2 2006)

Tim Butler Category 4 Men 9 / 43

Banana Belt Road Race Series (Mar 19 2006)

Stacey Donohue Women 4 10 / 29
Wendy Williams Women 4 11 / 29
Brad Ross Masters Men 40+ 6 / 53
Tim Butler Category 4 Men 16 / 56
Christian Martin Category 4 Men 54 / 56
Tim Butler Category 4 Men 55 / 56
Doug Wilmes Category 3 Men 18 / 63

Banana Belt Road Race Series (Mar 12 2006)

Ryan Weaver Pro/1/2 49 / 54
Brad Ross Masters Men 40+ 13 / 49
Doug Wilmes Category 3 39 / 71

Banana Belt Road Race Series (Mar 5 2006)

Brigette Brown Senior Women 1/2/3 11 / 14
Ryan Weaver Senior Men Pro/1/2 29 / 47
Doug Wilmes Senior Men Category 3 21 / 74
Brad Ross Masters Men 40+ 5 / 32

Jack Frost Time Trial (Feb 26 2006)

Tim Butler Category 4/5 11 / 80
Ian Brown Category 3 12 / 24

Cherry Pie Road Race (Feb 19 2006)

Brigette Brown Senior Women Category 4 4 / 36
Kristin Hargie Senior Women Category 4 5 / 36
Ryan Weaver Senior Men Category 1/2 26 / 30