Log In

Team Overview: hollander/benelux racing

Team News Ticker Embed This

Team Race History csv | json

Verona Criterium p/b Brazen Dropouts (Aug 14 2021)

Jake Spaude Men Elite Category 1/2/3 11 / 21
Matthew Goelzer Elite Category 3/4 12 / 31
Jake Spaude Elite Category 3/4 56 / 31
Matthew Goelzer Men Elite Cat 4/Novice 7 / 39

Northwestern Medicine Lake Bluff Criterium (Jul 24 2021)

Joey Godiska Men Cat 3 Elite 42 / 86

The Ray Whalen Builders Tour of Lake Ellyn (Jul 17 2021)

Joey Godiska Men Cat 4 Elite 1 / 55
Godiska Joey Men Cat 5 Elite 11 / 43

Fitchburg Festival Of Speed (Jul 10 2021)

Jake Spaude Men Elite Category 1/2/3 42 / 27
Jake Spaude Men Category 3/4 5 / 26
Elias Macias Men Category 3/4 26 / 26
Kurtis Adams Elite Category 4/5 38 / 41

Cafe Hollander Tosa Village Classic (Jun 27 2021)

Jake Spaude Men Cat 3/4 9 / 45
Elias Macias Men Cat 3/4 27 / 45

Shorewood Criterium Cycling Classic (Jun 25 2021)

Jake Spaude Men Cat 2/3 40 / 44
Elias Macias Men Cat 3/4 29 / 38
Wade Cupkie Men Cat 3/4 32 / 38
Elias Saigh Men Cat 4/Novice 13 / 51

Otto Wenz Cafe Hollander Downer Classic (Jun 24 2021)

Elias Macias Men Cat 3/4 12 / 30

Tour of Hartland (Jun 23 2021)

Jake Spaude Men Cat 2/3 14 / 34

Manitowoc Maritime Bay Classic - Day 1 (Jun 21 2021)

Heidi Hardrath Women Cat 2/3 12 / 28

Giro D' Grafton (Jun 19 2021)

Justin Rivas Men Cat 3/4 19 / 50
Elias Macias Men Cat 3/4 30 / 50
Brad Gilders Men Cat 4/5 62 / 66

Muskego Park Circuit Race (May 8 2021)

Wade Cupkie Masters 35+ Category 4/5 28 / 14
Elias Saigh Elite Category 4/5 Group A 1 / 27
Matthew Povlich Elite Category 3/4 Group B 7 / 20
Elias Saigh Elite Category 3/4 Group A 3 / 20

Project Echelon Omnium - RR (Aug 10 2019)

Matthew Goelzer Masters 35+ Category 4/5 7 / 23

Southside Sprint (Jul 21 2019)

Wade Cupkie Men Cat 4/5 40+ 6 / 15

Intelli - The Ray Whalen Builders Tour of Lake Ellyn (Jul 20 2019)

Matthew Goelzer Men Cat 3/4 Masters 35+ 35 / 35

Wisconsin State Road Race at New Glarus (Jul 14 2019)

Dean Lazenby Masters 35+ Category 2/3 1 / 53
Daniel Valenza Masters 35+ Category 2/3 14 / 53
John Harper Elite Category 1/2/3 15 / 26
Mark Elsdon Elite Category 1/2/3 17 / 26
Brian Turany Elite Category 1/2/3 23 / 26
Justin Rivas Elite Category 1/2/3 52 / 26

Fitchburg Festival of Speed (Jul 13 2019)

John Harper Masters 50+ 1 / 15
Daniel Valenza Masters 50+ 10 / 15
Dean Lazenby Masters 50+ 11 / 15
Justin Rivas Masters 35+ Category 2/3 10 / 22
Brian Turany Masters 35+ Category 2/3 41 / 22
Matthew Goelzer Masters 35+ Cat 4/5 6 / 27

ToAD - East Tosa Gran Prix (Jun 30 2019)

Andrew Richter Cat 3/4 58 / 61
Nicholas Hardrath Cat 3/4 61 / 61
Matthew Goelzer Cat 4/5 23 / 65
Przemyslaw Krol Cat 4/5 30 / 65
Elias Macias Cat 4/5 31 / 65
Wade Cupkie Cat 4/5 41 / 65
Thomas Leu Cat 4/5 43 / 65
Philip Couturier Cat 4/5 53 / 65

ToAD - Otto Wenz Cafe Hollander Downer Classic (Jun 29 2019)

Heidi Hardrath Women Pro/1/2 45 / 57
John Harper Cat 1/2/3 Master 40+ 40 / 81
Aaron Holtebeck Cat 1/2/3 Master 40+ 42 / 81
Justin Rivas Cat 2/3 52 / 65
Nicholas Hardrath Cat 3/4 50 / 93
Matthew Goelzer Cat 4/5 13 / 69
Wade Cupkie Cat 4/5 19 / 69
Elias Macias Cat 4/5 22 / 69
Przemyslaw Krol Cat 4/5 34 / 69
Thomas Leu Cat 4/5 35 / 69
Philip Couturier Cat 4/5 49 / 69

ToAD - Centraal Bay View Classic (Jun 28 2019)

Aaron Holtebeck Cat 1/2/3 Master 40+ 54 / 59
Elias Macias Cat 4/5 30 / 53

ToAD - Shorewood Criterium Cycling Classic (Jun 27 2019)

Heidi Hardrath Women Pro/1/2 52 / 52
Aaron Holtebeck Cat 1/2/3 Master 40+ 43 / 71
Nicholas Hardrath Cat 3/4 48 / 60
Matthew Goelzer Cat 4/5 16 / 64
Wade Cupkie Cat 4/5 22 / 64

ToAD - Muskego Park Criterium (Jun 26 2019)

Aaron Holtebeck Cat 1/2/3 Master 40+ 41 / 62
Wade Cupkie Cat 4/5 30 / 65

ToAD - Janesville Town Square Gran Prix (Jun 25 2019)

Erik Crook Cat 4/5 5 / 42

ToAD - Downtown West Bend Concourse (Jun 24 2019)

Heidi Hardrath Women Pro/1/2 30 / 42
Aaron Holtebeck Cat 3/4 23 / 35
Erik Crook Cat 4/5 10 / 28

ToAD - Waukesha Carl Zach Cycling Classic (Jun 23 2019)

Erik Crook Cat 4/5 12 / 46
Wade Cupkie Cat 4/5 29 / 46

ToAD - Giro d' Grafton (Jun 22 2019)

Heidi Hardrath Women Pro/1/2 25 / 57
Aaron Holtebeck Cat 3/4 34 / 61
Nicholas Hardrath Cat 3/4 36 / 61
Matthew Goelzer Cat 4/5 6 / 67
Erik Crook Cat 4/5 8 / 67
Przemyslaw Krol Cat 4/5 24 / 67
Elias Macias Cat 4/5 27 / 67

ToAD - East Troy Cycling Classic (Jun 21 2019)

Erik Crook Cat 4/5 13 / 37
Thomas Leu Cat 4/5 21 / 37

ToAD - Kenosha YMCA Food, Folks and Spokes (Jun 20 2019)

Heidi Hardrath Women Pro/1/2 25 / 46
Nicholas Hardrath Cat 3/4 23 / 34
Erik Crook Cat 4/5 Lowlands Lion Prime 4 / 5
Erik Crook Cat 4/5 10 / 33

Menomonee Falls Crit (Jun 9 2019)

Justin Rivas Elite Category 1/2/3 15 / 37
Heidi Hardrath Women Elite Category 1/2/3 2 / 3
Erik Crook Elite Category 4/5 17 / 31

Palmyra Road Race (May 18 2019)

Justin Rivas Masters 35+ Category 2/3 7 / 28
Andrew Richter Category 3/4 13 / 21
Elias Macias Category 4/5 6 / 41
Matthew Goelzer Category 4/5 15 / 41
Erik Crook Category 4/5 18 / 41
Przemyslaw Krol Category 4/5 23 / 41
Thomas Leu Category 4/5 26 / 41

HCC Muskego Park Criterium (May 11 2019)

Wade Cupkie Masters 35+ Category 4/5 2 / 27
Matthew Goelzer Masters 35+ Category 4/5 4 / 27
Thomas Leu Masters 35+ Category 4/5 22 / 27

La Crosse Omnium (May 4 2019)

Elias Macias Elite Category 5 26 / 44
Andrew Richter Elite Category 3 33 / 45
Brian Turany Masters 35+ Category 1/2/3 9 / 26
Erik Crook Elite Category 4 30 / 46
Przemyslaw Krol Elite Category 4 37 / 46

La Crosse Omnium (May 3 2019)

Brian Turany Masters 35+ Category 1/2/3 11 / 22
Erik Crook Elite Category 4 20 / 30

New Glarus Road Race (Aug 18 2018)

John Harper Masters 50+ 1 / 15
Brian Turany Masters 35+ Category 2/3 4 / 11
Andrew Richter Category 3/4 19 / 38

Deputy Adam Hartwig Memorial Road Race (Aug 4 2018)

Brian Turany Masters 35+ Category 2/3 8 / 12
Elias Macias Category 4/5 8 / 17
Aaron Holtebeck Category 3/4 4 / 12

Intelli - Northwestern Medicine Lake Bluff Criterium (Jul 21 2018)

Aaron Holtebeck Men Cat 1/2/3 Masters 35+ 21 / 28
Aaron Holtebeck Men Cat 3/4 Masters 35+ 15 / 39

Fulton Downtown Thunderdome (Jul 20 2018)

Wade Cupkie Men Fixed Gear 6 / 12
Wade Cupkie Men Cat 4/5 11 / 31

Wisconsin State Road Championships (Jul 8 2018)

Brian Turany Masters 35+ Category 2/3 3 / 16
Elias Macias Category 4/5 20 / 34

Fitchburg Festival of Speed (Jul 7 2018)

Brian Turany Masters 35+ Category 2/3 16 / 20

ToAD - East Tosa Gran Prix (Jul 1 2018)

Elizabeth Stannard Women Pro-12 11 / 46
Kate Smith Women Pro-12 13 / 46
Cedella Janczak Women Pro-12 35 / 46
Aaron Holtebeck Men 1-23 Master 40+ 29 / 40
Aaron Holtebeck Men 3-4 Master 40+ 8 / 31
Preston Copeland Men 3-4 Master 40+ 27 / 31
Aaron Holtebeck Men 3-4 Master Sprint 40+ 5 / 5
Philip Couturier Men 4-5 30 / 57
Elias Macias Men 4-5 31 / 57
Thomas Leu Men 4-5 35 / 57
Becca Krueger Women 3-45 32 / 34

ToAD - Otto Wenz Cafe Hollander Downer Classic (Jun 30 2018)

Wade Cupkie Men Fixed Gear 24 / 30
Elizabeth Stannard Women Pro-12 19 / 57
Kate Smith Women Pro-12 20 / 57
Cedella Janczak Women Pro-12 31 / 57
Brian Turany Men 1-23 Master 40+ 55 / 70
Aaron Holtebeck Men 3-4 Master 40+ 16 / 42
Wade Cupkie Men 3-4 Master 40+ 38 / 42
Preston Copeland Men 3-4 Master 40+ 40 / 42
Thomas Leu Men 4-5 40 / 76
Erik Crook Men 4-5 41 / 76
Elias Macias Men 4-5 49 / 76
Lori Kazaks Women 3-45 35 / 55
Becca Krueger Women 3-45 48 / 55

ToAD - Cafe Centraal Bay View Classic (Jun 29 2018)

Wade Cupkie Men Fixed Gear 20 / 30
Elizabeth Stannard Women Pro-12 11 / 54
Kate Smith Women Pro-12 27 / 54
Cedella Janczak Women Pro-12 37 / 54
Brian Turany Men 1-23 Master 40+ 46 / 53
Aaron Holtebeck Men 3-4 Master 40+ 4 / 34
Erik Crook Men 4-5 27 / 69
Thomas Leu Men 4-5 38 / 69
Elias Macias Men 4-5 57 / 69
Preston Copeland Men 4-5 58 / 69
Philip Couturier Men 4-5 69 / 69
Becca Krueger Women 3-45 35 / 45

ToAD - Shorewood Criterium Cycling Classic (Jun 28 2018)

Wade Cupkie Men Fixed Gear 16 / 18
Kate Smith Women Pro-12 26 / 57
Cedella Janczak Women Pro-12 33 / 57
Elizabeth Stannard Women Pro-12 55 / 57
Aaron Holtebeck Men 3-4 Masters 40+ 4 / 25
Lori Kazaks Women 3-45 36 / 36

ToAD - Port Washington Race the Harbor (Jun 27 2018)

Elizabeth Stannard Women Pro-12 7 / 41
Cedella Janczak Women Pro-12 21 / 41
Kate Smith Women Pro-12 27 / 41
Aaron Holtebeck Men 3-4 Master 40+ 12 / 19

ToAD - Janesville Town Square Gran Prix (Jun 26 2018)

Cedella Janczak Women Pro-12 15 / 41
Kate Smith Women Pro-12 20 / 41
Elizabeth Stannard Women Pro-12 22 / 41

ToAD - Downtown West Bend Concourse (Jun 25 2018)

Elizabeth Stannard Women Pro-12 13 / 48
Kate Smith Women Pro-12 22 / 48
Cedella Janczak Women Pro-12 40 / 48
Aaron Holtebeck Men 3-4 Masters 40+ 24 / 27
Erik Crook Men 4-5 16 / 48

ToAD - Waukesha Carl Zach Cycling Classic (Jun 24 2018)

Elizabeth Stannard Women Pro-12 17 / 46
Kate Smith Women Pro-12 20 / 46
Cedella Janczak Women Pro-12 41 / 46
Aaron Holtebeck Men 3-4 Masters 40+ 5 / 40
Erik Crook Men 4-5 35 / 61
Wade Cupkie Men 4-5 46 / 61
Elias Macias Men 4-5 50 / 61
Lori Kazaks Women 3-45 13 / 31
Becca Krueger Women 3-45 26 / 31
Elias Macias Men 5 1 / 16
Thomas Leu Men 5 6 / 16

ToAD - Giro d' Grafton (Jun 23 2018)

Kate Smith Women Pro-12 17 / 42
Elizabeth Stannard Women Pro-12 19 / 42
Cedella Janczak Women Pro-12 21 / 42
Andrea Pether Women Pro-12 39 / 42
Aaron Holtebeck Men 3-4 Masters 40+ 2 / 39
Erik Crook Men 4-5 23 / 61
Jim Burke Men 4-5 34 / 61
Elias Macias Men 4-5 53 / 61
Lori Kazaks Women 3-45 22 / 47
Becca Krueger Women 3-45 28 / 47
Thomas Leu 5 5 / 18
Elias Macias 5 7 / 18

ToAD - East Troy Cycling Classic (Jun 22 2018)

Elizabeth Stannard Women Pro-12 21 / 44
Kate Smith Women Pro-12 28 / 44
Cedella Janczak Women Pro-12 30 / 44
Andrea Pether Women Pro-12 35 / 44
Aaron Holtebeck Men 3-4 Masters 40+ 4 / 28
Thomas Leu Men 5 3 / 6

ToAD - Kenosha YMCA Food, Folks & Spokes (Jun 21 2018)

Elizabeth Stannard Women Pro-12 11 / 40
Kate Smith Women Pro-12 16 / 40
Cedella Janczak Women Pro-12 37 / 40

Menomonee Falls Crit (Jun 10 2018)

Andrew Richter Elite Category 3/4 13 / 19
Elias Macias Elite Category 4/5 21 / 30

Mukwonago Criterium (Jun 2 2018)

Brian Turany Category 1/2/3 28 / 17
Brian Turany Masters 35+ Category 2/3 13 / 19
Thomas Leu Masters 35+ Category 4/5 5 / 7
Aaron Holtebeck Category 3/4 5 / 29
Lindsey Kriete Category 3/4 23 / 29
Thomas Leu Category 3/4 25 / 29
Lindsey Kriete Women Elite 3 / 8
Lori Kazaks Women Elite 4 / 8
Erik Crook Category 4/5 14 / 32
Lori Kazaks Women Elite Category 4/5 2 / 7
Becca Krueger Women Elite Category 4/5 6 / 7
Erik Crook Category 5 3 / 7

Palmyra Road Race (May 26 2018)

Brian Turany Masters 35+ Category 2/3 8 / 22
Andrew Richter Elite Category 3/4 22 / 30
Elias Macias Elite Category 5 2 / 11

LAPT Road Race (May 19 2018)

Brian Turany Masters 35+ Category 2/3 1 / 16
Ben Lund Masters 35+ Category 2/3 7 / 16
Lindsey Kriete Women Elite Category 1/2/3 1 / 5
Andrew Richter Elite Category 3/4 17 / 27
Thomas Leu Masters 35+ Category 4/5 9 / 15
Erik Crook Elite Category 4/5 20 / 27

La Crosse Omnium Criterium (May 6 2018)

Elias Macias Elite Category 5 75 / 39

La Crosse Omnium RR (May 5 2018)

Elias Macias Elite Category 5 33 / 59
Erik Crook Elite Category 5 106 / 59
Andrew Richter Elite Category 3 86 / 51
Brian Turany Masters 35+ Category 1/2/3 20 / 36

HCC Muskego Park Criterium (Apr 28 2018)

Mark Elsdon Masters 35+ Category 2/3 22 / 22
Wade Cupkie Masters 35+ Category 4/5 17 / 28
Wade Cupkie Elite Category 5 3 / 15

Whitnall Park Spring Classic (Apr 21 2018)

Wade Cupkie Masters 35+ Category 4/5 10 / 24
Lindsey Kriete Women Elite Category 1/2/3 3 / 11
Wade Cupkie Elite Category 5 4 / 24
Erik Crook Elite Category 5 6 / 24
Elias Macias Elite Category 5 9 / 24
Thomas Leu Elite Category 5 18 / 24
Erik Crook Elite Category 4/5 14 / 48
Elias Macias Elite Category 4/5 44 / 48
Mark Elsdon Masters 35+ Category 2/3 10 / 24

Spring Super Crit (Apr 8 2018)

Brian Turany Men Masters 40+ Cat 1/2/3/4 14 / 21

Tour of Little Switzerland - Crit (Jul 30 2017)

Brian Turany Masters 35+ Category 1/2/3 5 / 6
Gaben Moore Category 3/4 13 / 13
John Harper Masters 50+ 1 / 10

Tour of Little Switzerland - RR (Jul 29 2017)

Brian Turany Masters 35+ Category 1/2/3 5 / 9
Gaben Moore Category 3/4 10 / 17
John Harper Masters 50+ 2 / 19

Tour of Little Switzerland - TT (Jul 29 2017)

Brian Turany Masters 35+ Category 1/2/3 5 / 6

Wisconsin State Champs - Road Race (Jul 9 2017)

Gaben Moore Category 3/4 11 / 12

Wisconsin State Champs - Crit (Jul 8 2017)

James Broennimann Masters 35+ Category 3/4 7 / 31
Gaben Moore Category 3/4 8 / 17
Erin Ninmer Women Cat 4/5 1 / 5

ToaD - East Tosa Gran Prix (Jun 25 2017)

Lori Kazaks Women Elite Cat 3/4 9 / 30
Erin Ninmer Women Elite Cat 3/4 19 / 30
Amy Plato Women Elite Cat 3/4 28 / 30
Wade Cupkie Men Elite Cat 4/5 45 / 63
Preston Copeland Men Elite Cat 4/5 55 / 63
Brian Turany Men Masters 40+ Cat 1/2/3 30 / 42

ToaD - IS Corp Otto Wenz Downer Classic (Jun 24 2017)

Erin Ninmer Women Elite Cat 3/4 14 / 55
Lori Kazaks Women Elite Cat 3/4 16 / 55
Amy Plato Women Elite Cat 3/4 41 / 55
Stephanie Moffett Women Elite Cat 3/4 51 / 55
Wade Cupkie Men Elite Cat 4/5 53 / 75
James Broennimann Men Masters 40+ Cat 3/4 11 / 33
Preston Copeland Men Masters 40+ Cat 3/4 30 / 33
Ben Lund Men Masters 40+ Cat 1/2/3 18 / 59
David Jablonowski Men Masters 40+ Cat 1/2/3 42 / 59
Brian Turany Men Masters 40+ Cat 1/2/3 45 / 59

ToaD - Café Centraal Bay View Classic (Jun 23 2017)

Lori Kazaks Women Elite Cat 3/4 16 / 44
Erin Ninmer Women Elite Cat 3/4 17 / 44
Amy Plato Women Elite Cat 3/4 33 / 44
Wade Cupkie Men Elite Cat 4/5 51 / 68
James Broennimann Men Masters 40+ Cat 3/4 23 / 29
Preston Copeland Men Masters 40+ Cat 3/4 29 / 29
Ben Lund Men Masters 40+ Cat 1/2/3 21 / 49
Brian Turany Men Masters 40+ Cat 1/2/3 40 / 49

ToaD - Shorewood Criterium Cycling Classic (Jun 22 2017)

Lori Kazaks Women Elite Cat 3/4 8 / 31
Erin Ninmer Women Elite Cat 3/4 15 / 31
Amy Plato Women Elite Cat 3/4 25 / 31
James Broennimann Men Masters 40+ Cat 1/2/3 44 / 57
David Jablonowski Men Masters 40+ Cat 1/2/3 57 / 57

ToaD - Race the Harbor Criterium (Jun 21 2017)

Brian Turany Men Masters 40+ Cat 1/2/3 6 / 43

ToaD - Schlitz Park Criterium (Jun 20 2017)

Erin Ninmer Women Elite Cat 3/4 21 / 33
Amy Plato Women Elite Cat 3/4 29 / 33

ToaD - Downtown West Bend Concourse (Jun 19 2017)

Erin Ninmer Women Elite Cat 3/4 24 / 37
Amy Plato Women Elite Cat 3/4 28 / 37

ToaD - Carl Zach Cycling Classic (Jun 18 2017)

Erin Ninmer Women Elite Cat 3/4 17 / 33
Lori Kazaks Women Elite Cat 3/4 18 / 33
Amy Plato Women Elite Cat 3/4 31 / 33
Andrew Richter Men Elite Cat 4/5 35 / 68
Wade Cupkie Men Elite Cat 4/5 43 / 68

ToaD - Giro d' Grafton (Jun 17 2017)

Lori Kazaks Women Elite Cat 3/4 16 / 41
Erin Ninmer Women Elite Cat 3/4 20 / 41
Amy Plato Women Elite Cat 3/4 25 / 41
Andrew Richter Men Elite Cat 4/5 39 / 58
Wade Cupkie Men Elite Cat 4/5 40 / 58
Preston Copeland Men Elite Cat 4/5 48 / 58
James Broennimann Men Masters 40+ Cat 3/4 17 / 42
Ben Lund Men Masters 40+ Cat 1/2/3 27 / 60
Brian Turany Men Masters 40+ Cat 1/2/3 40 / 60
David Jablonowski Men Masters 40+ Cat 1/2/3 53 / 60

ToaD - Kenosha YMCA Food, Folks & Spokes (Jun 15 2017)

Amy Plato Women Elite Cat 3/4 17 / 28
Andrew Richter Men Elite Cat 4/5 26 / 39
Preston Copeland Men Elite Cat 4/5 32 / 39

Hollander/Benelux Sussex Criterium (Jun 11 2017)

Ben Lund Masters 35+ Category 1/2/3 1 / 19
Brian Turany Masters 35+ Category 1/2/3 6 / 19
David Jablonowski Masters 35+ Category 1/2/3 13 / 19
Erin Ninmer Women Category 4/5 4 / 8
Lori Kazaks Women Category 4/5 5 / 8
Amy Plato Women Category 4/5 6 / 8
Ruth Swedler Women Category 4/5 7 / 8
Stephanie Moffett Women Category 4/5 8 / 8
Gaben Moore Category 3/4 15 / 31
Matthew Povlich Category 3/4 20 / 31
Andrew Richter Category 3/4 22 / 31
Wade Cupkie Category 5 8 / 12
John Harper Masters 50+ Cat 1/2/3/4 3 / 13
Brian Turany Pro/Cat 1/2/3 16 / 19
Erin Ninmer Women 12 / 13
Corey Dempski Masters 35+ Cat 3/4 11 / 19
Wade Cupkie Category 4/5 22 / 30

LAPT Criterium (Jun 10 2017)

Ryan White Masters 35+ Category 1/2/3 3 / 22
Daniell Ochalek Masters 35+ Category 3/4 12 / 15
Gaben Moore Category 3/4 3 / 19
Erin Ninmer Women 9 / 12

2017 USA Cycling Masters Road Nationals Criterium (Jun 4 2017)

Ryan White Men 40-44 Masters Cat 123 40 / 63

Concordia University Crit (May 28 2017)

Gaben Moore Category 3/4 3 / 6
Wade Cupkie Category 5 9 / 14

Palmyra Road Race (May 27 2017)

Brian Turany Pro/Cat 1/2/3 13 / 22

NEW Omnium (May 14 2017)

Brian Turany Masters 35+ Category 1/2/3 4 / 7

NEW Omnium - Sunday Crit (May 14 2017)

Brian Turany Masters 35+ Category 1/2/3 8 / 12
Erin Ninmer Women Category 4/5 2 / 5

NEW Omnium - TT (May 13 2017)

Brian Turany Masters 35+ Category 1/2/3 2 / 7

NEW Omnium - Saturday Crit (May 13 2017)

Brian Turany Masters 35+ Category 1/2/3 9 / 14
Erin Ninmer Women Category 4/5 4 / 8

La Crosse Omnium - Crit (May 7 2017)

Brian Turany Masters 35+ Category 1/2/3 30 / 36

La Crosse Omnium - RR (May 6 2017)

Brian Turany Masters 35+ Category 1/2/3 11 / 29

La Crosse Omnium - TT (May 5 2017)

Brian Turany Masters 35+ Category 1/2/3 5 / 22

Project Echelon Omnium - Saturday RR (Apr 30 2017)

Corey Dempski Masters 35+ Category 3/4 4 / 4

Project Echelon Omnium - Friday RR (Apr 29 2017)

Emily Keon Women Category Open 7 / 7
Gaben Moore Category 3/4 1 / 5
Brian Turany Masters 35+ Category Open 1 / 15
Ben Lund Masters 35+ Category Open 4 / 15
David Jablonowski Masters 35+ Category Open 14 / 15

HCC Muskego Park Criterium (Apr 23 2017)

Aaron Holtebeck Masters 35+ Category 1/2/3 24 / 29
Wade Cupkie Category 5 5 / 20
Wade Cupkie Category 4/5 24 / 33
Lori Kazaks Women Cat 4/5 1 / 6
Amy Plato Women Cat 4/5 3 / 6
Andrew Richter Eite Category 3/4 19 / 26
Aaron Holtebeck 35+ Cat 3/4 6 / 18

Whitnall Park Spring Classic (Apr 22 2017)

Erin Ninmer Women Open 12 / 15
Corey Dempski Masters 35+ Category 3/4 14 / 37
Andrew Richter Category 3/4 30 / 54
Erin Ninmer Women Category 4/5 2 / 10
Amy Plato Women Category 4/5 5 / 10
Lori Kazaks Women Category 4/5 6 / 10
Ruth Swedler Women Category 4/5 7 / 10
Stephanie Moffett Women Category 4/5 8 / 10
James Broennimann Masters 35+ Cat 1/2/3 19 / 39
David Jablonowski Masters 35+ Cat 1/2/3 32 / 39
Wade Cupkie Category 5 12 / 34
Daniell Ochalek Category 4/5 32 / 55
Wade Cupkie Category 4/5 39 / 55

Menomonee Falls Crit (Apr 15 2017)

James Broennimann Masters 35+ Cat 3/4 24 / 35
Matthew Povlich Cat 3/4 11 / 52
Andrew Richter Cat 3/4 37 / 52
Wade Cupkie Cat 5 10 / 32

Spring Super Crit (Apr 9 2017)

Ryan White Men Pro/Cat 1/2/3 20 / 54
Ryan White Men Masters 40+ Cat 1/2/3/4 6 / 34

Great Dane Velo Club Spring Crits (Apr 8 2017)

Erin Ninmer Women Elite Open 13 / 14
Ruth Swedler Women Elite Open 14 / 14
Wade Cupkie Elite cat 5 13 / 22
Matthew Povlich Elite Category 3/4 20 / 40
Andrew Richter Elite Category 3/4 38 / 40
Preston Copeland Elite Category 3/4 39 / 40
Wade Cupkie Elite Cat 4/5 31 / 48
Preston Copeland Elite Cat 4/5 38 / 48
Erin Ninmer Women Elite Category 4/5 4 / 12
Ruth Swedler Women Elite Category 4/5 7 / 12
Brian Turany Masters 35+ Cat 1/2/3 7 / 22
Brian Turany Elite Pro/Cat 1/2/3 22 / 29

Rough Road 100 (Apr 8 2017)

Ben Lund Men CAT PRO/1/2/3/4 16 / 61

Great Dane Velo Club Spring Crits (Apr 2 2017)

Brian Turany Pro/Cat 1/2/3 13 / 22
Brian Turany Masters 35+ Cat 1/2/3 7 / 19
Gaben Moore Cat 3/4 18 / 34
Ronee Hartl Women Open 5 / 7

Gateway Motorsports Park Criterium (Aug 21 2016)

Tabitha Sherwood Women Open 1 / 11

Wisconsin Criterium Championship (Aug 14 2016)

Ryan White Men Pro/Cat 1/2/3 3 / 26
Preston Copeland Men Cat 4/5 21 / 27
Erin Ninmer Women Category 4 3 / 6

WI State TT Championship (Aug 13 2016)

Erin Ninmer Women Cat 4 3 / 6
Lori Kazaks Women Cat 4 5 / 6
Ben Lund Men Masters 40-44 35+ Category 1/2/3 6 / 10

Wisconsin State Road Championships (Aug 13 2016)

John Harper Men Masters 50+ Cat 1/2/3/4 3 / 13
Ben Lund Men Masters 35+ Cat 1/2/3 22 / 25
David Jablonowski Men Masters 35+ Cat 1/2/3 23 / 25
Erin Ninmer Women Cat 4 3 / 7

New Glarus Road Race (Jul 30 2016)

Aaron Holtebeck Cat 3/4 23 / 29
John Harper Masters 50+ 2 / 30

Intelligentsia Cup p/b SRAM - Chicago (Fulton St) (Jul 24 2016)

Ben Lund Men Masters 35+ Cat 1/2/3 38 / 47

Intelligentsia Cup p/b SRAM - Lake Bluff (Jul 23 2016)

Aaron Holtebeck Men Masters 35+ Cat 3/4 14 / 39
Ben Lund Men Masters 35+ Cat 1/2/3 26 / 37
Erin Ninmer Women Cat 4 9 / 21

Intelligentsia Cup p/b SRAM - Elmhurst (Jul 22 2016)

Aaron Holtebeck Men Masters 35+ Cat 1/2/3 15 / 33

Intelligentsia Cup p/b SRAM: Tour of Glen Ellyn (Jul 16 2016)

Ben Lund Men Masters 35+ Cat 1/2/3 26 / 32

Tour of America's Dairyland - Wauwatosa (Jun 26 2016)

Lori Kazaks Women Cat 3/4 10 / 37
Erin Ninmer Women Cat 3/4 14 / 37
Ruth Swedler Women Cat 3/4 18 / 37
Marnie Pearsall Women Cat 3/4 27 / 37
Stephanie Moffett Women Cat 3/4 30 / 37
James Broennimann Men Masters 40+ Cat 3/4 29 / 53
Aaron Holtebeck Men Masters 40+ Cat 3/4 37 / 53
Matthew King Men Masters 40+ Cat 3/4 45 / 53
Corey Dempski Men Masters 40+ Cat 3/4 49 / 53
Peter Kazaks Men Masters 40+ Cat 3/4 50 / 53
Ben Lund Men Masters 40+ Cat 1/2/3 16 / 49
David Jablonowski Men Masters 40+ Cat 1/2/3 33 / 49
Aaron Holtebeck Men Masters 40+ Cat 1/2/3 36 / 49
Matthew Povlich Men Cat 2/3 32 / 74

Tour of America's Dairyland - Downers (Jun 25 2016)

Lori Kazaks Women Cat 3/4 18 / 57
Stephanie Moffett Women Cat 3/4 32 / 57
Ruth Swedler Women Cat 3/4 33 / 57
Marnie Pearsall Women Cat 3/4 39 / 57
Erin Ninmer Women Cat 3/4 44 / 57
Ryan White Men Pro/Cat 1 35 / 119
Ben Lund Men Masters 40+ Cat 1/2/3 30 / 61
David Jablonowski Men Masters 40+ Cat 1/2/3 52 / 61
Andrew Richter Men Cat 4/5 14 / 71
Preston Copeland Men Cat 4/5 53 / 71
Aaron Holtebeck Men Masters 40+ Cat 3/4 30 / 75
James Broennimann Men Masters 40+ Cat 3/4 37 / 75
Daniell Ochalek Men Masters 40+ Cat 3/4 44 / 75
Matthew King Men Masters 40+ Cat 3/4 52 / 75
Peter Kazaks Men Masters 40+ Cat 3/4 57 / 75
Matthew Povlich Men Cat 2/3 85 / 118

Tour of America's Dairyland - Bay View (Jun 24 2016)

Erin Ninmer Women Cat 3/4 25 / 44
Ruth Swedler Women Cat 3/4 27 / 44
Marnie Pearsall Women Cat 3/4 32 / 44
Stephanie Moffett Women Cat 3/4 38 / 44
Ryan White Men Pro/Cat 1/2 35 / 88
Ben Lund Men Masters 40+ Cat 1/2/3 20 / 52
David Jablonowski Men Masters 40+ Cat 1/2/3 50 / 52
Andrew Richter Men Cat 4/5 29 / 61
Daniell Ochalek Men Cat 4/5 44 / 61
Preston Copeland Men Cat 4/5 51 / 61
Peter Kazaks Men Cat 4/5 58 / 61
James Broennimann Men Masters 40+ Cat 3/4 26 / 59
Aaron Holtebeck Men Masters 40+ Cat 3/4 31 / 59
Corey Dempski Men Masters 40+ Cat 3/4 39 / 59
Matthew King Men Masters 40+ Cat 3/4 47 / 59
Matthew Povlich Men Cat 2/3 65 / 107

Tour of America's Dairyland - Shorewood (Jun 23 2016)

Erin Ninmer Women Cat 3/4 23 / 44
Marnie Pearsall Women Cat 3/4 30 / 44
Ryan White Men Pro/Cat 1/2 62 / 112

Tour of America's Dairyland - Port Washington (Jun 22 2016)

Erin Ninmer Women Cat 3/4 20 / 31
Marnie Pearsall Women Cat 3/4 25 / 31
Jim Burke Men Cat 4/5 1 / 41
Andrew Richter Men Cat 4/5 18 / 41
Preston Copeland Men Cat 4/5 34 / 41
Aaron Holtebeck Men Cat 2/3 55 / 69

Tour of America's Dairyland - Schlitz Park (Jun 21 2016)

Ryan White Men Pro/Cat 1/2 42 / 87
Andrew Richter Men Cat 4/5 16 / 30
Matthew Povlich Men Cat 2/3 75 / 76

Tour of America's Dairyland - West Bend (Jun 20 2016)

Marnie Pearsall Women Cat 3/4 17 / 25
Andrew Richter Men Cat 4/5 13 / 31
James Broennimann Men Masters 40+ Cat 3/4 8 / 43
Corey Dempski Men Masters 40+ Cat 3/4 24 / 43
Daniell Ochalek Men Masters 40+ Cat 3/4 38 / 43
Ryan White Men Pro/Cat 1/2 22 / 60

Tour of America's Dairyland - Waukesha (Jun 19 2016)

Lori Kazaks Women Cat 3/4 15 / 32
Erin Ninmer Women Cat 3/4 18 / 32
Ruth Swedler Women Cat 3/4 26 / 32
Andrew Richter Men Cat 4/5 31 / 37
James Broennimann Men Masters 40+ Cat 3/4 19 / 49
Aaron Holtebeck Men Masters 40+ Cat 3/4 29 / 49
Ryan White Men Pro/Cat 1/2 22 / 68

Tour of America's Dairyland - Grafton (Jun 18 2016)

Marnie Pearsall Women Cat 3/4 22 / 42
Erin Ninmer Women Cat 3/4 28 / 42
Lori Kazaks Women Cat 3/4 29 / 42
Ruth Swedler Women Cat 3/4 36 / 42
Stephanie Moffett Women Cat 3/4 42 / 42
Andrew Richter Men Cat 4/5 27 / 55
Ben Lund Men Masters 40+ Cat 1/2/3 4 / 50
David Jablonowski Men Masters 40+ Cat 1/2/3 42 / 50
Aaron Holtebeck Men Masters 40+ Cat 3/4 20 / 63
James Broennimann Men Masters 40+ Cat 3/4 35 / 63
Corey Dempski Men Masters 40+ Cat 3/4 41 / 63
Peter Kazaks Men Masters 40+ Cat 3/4 56 / 63
Matthew King Men Masters 40+ Cat 3/4 57 / 63
Daniell Ochalek Men Masters 40+ Cat 3/4 59 / 63
Ryan White Men Pro/Cat 1/2 38 / 78

Tour of America's Dairyland - East Troy (Jun 17 2016)

Erin Ninmer Women Cat 3/4 22 / 32
Marnie Pearsall Women Cat 3/4 26 / 32
Andrew Richter Men Cat 4/5 15 / 33
James Broennimann Men Masters 40+ Cat 3/4 10 / 54
Aaron Holtebeck Men Masters 40+ Cat 3/4 45 / 54
Ryan White Men Pro/Cat 1/2 37 / 66

LAPT Criterium (Jun 4 2016)

Stephanie Moffett Women Cat 4 3 / 6
Erin Ninmer Women Cat 4 4 / 6
Preston Copeland Cat 5 9 / 15
Erin Ninmer Cat 5 13 / 15
Stephanie Moffett Cat 5 14 / 15
Erin Ninmer Women 4 / 5
Stephanie Moffett Women 5 / 5
Matthew Povlich Cat 3/4 10 / 11
James Broennimann Masters 35+ Cat 1/2/3 9 / 19
Preston Copeland Cat 4/5 15 / 16

Glencoe Grand Prix p/b Illinois Bone and Joint Institute (Jun 4 2016)

Ryan White Men Masters 30+ Cat 1-23 3 / 37

Concordia University Crit (May 29 2016)

Aaron Holtebeck Masters 35+ Cat 3/4 2 / 15

Palmyra Road Race (May 28 2016)

Daniell Ochalek Masters 35+ Cat 3/4 28 / 40
Peter Kazaks Masters 35+ Cat 3/4 30 / 40
Ben Lund Masters 35+ Cat 1/2/3 17 / 29
Lori Kazaks Women Cat 4 2 / 8
Aaron Holtebeck Cat 3/4 3 / 35

USA Cycling Masters Road Nationals Day 3 (May 26 2016)

Ryan White Men Master 35-39 Cat 1/2/3 23 / 52

USA Cycling Masters Road Nationals Day 1 (May 24 2016)

Ryan White Men Master 35-39 Cat 1/2/3 11 / 60

Sanders Park Criterium (May 22 2016)

Aaron Holtebeck Masters 35+ Cat 3/4 4 / 12
Lori Kazaks Women Cat 4 4 / 13
Stephanie Moffett Women Cat 4 5 / 13
Erin Ninmer Women Cat 4 9 / 13
Stephanie Moffett Women 10 / 13
Erin Ninmer Women 11 / 13

LAPT/Trek Midwest Road Race (May 21 2016)

Corey Dempski Masters 35+ Cat 3/4 13 / 22
Daniell Ochalek Masters 35+ Cat 3/4 18 / 22

North East Wisconsin Omnium (May 14 2016)

Stephanie Moffett Women Elite Cat 4 4 / 7
Preston Copeland Elite Cat 5 8 / 12

La Crosse Omnium - Crit (May 8 2016)

Peter Kazaks Cat 5 19 / 28
Lori Kazaks Women Cat 4 11 / 23
Ruth Swedler Women Cat 4 21 / 23

La Crosse Omnium - RR (May 7 2016)

Ruth Swedler Women Cat 4 13 / 22

La Crosse Omnium - TT (May 6 2016)

Ruth Swedler Women Cat 4 8 / 14

Hollander/Benelux Sussex Criterium (May 1 2016)

Aaron Holtebeck 35+ Masters Category 3/4 2 / 17
James Broennimann 35+ Masters Category 3/4 8 / 17
Corey Dempski 35+ Masters Category 3/4 15 / 17
Sam Keon 10-14 Junior 9 2 / 5
Dorothy Keon 10-14 Junior 9 5 / 5
Stephanie Moffett Women - 9 / 10
Andrew Richter Men - Category 4/5 6 / 22
Peter Kazaks Men - Category 4/5 21 / 22
Preston Copeland Men - Category 4/5 22 / 22
Aaron Holtebeck Masters 35+ Cat 1/2/3 23 / 27
Peter Kazaks Men - Category 5 3 / 13
Preston Copeland Men - Category 5 11 / 13
Ruth Swedler Women - Category 4 5 / 10
Lori Kazaks Women - Category 4 7 / 10
Erin Ninmer Women - Category 4 8 / 10
Stephanie Moffett Women - Category 4 9 / 10
Andrew Richter Category 3/4 14 / 20
Matthew Povlich Category 3/4 15 / 20

HCC Muskego Park Race (Apr 30 2016)

Ruth Swedler Women Category 4 5 / 7
Aaron Holtebeck 35+ Masters Category 3/4 1 / 14
Matthew Povlich Category 3/4 14 / 31
Andrew Richter Category 3/4 15 / 31
Daniell Ochalek Category 5 9 / 24
Daniell Ochalek Category 4/5 6 / 40
Andrew Richter Category 4/5 8 / 40

Whitnall Park Spring Classic (Apr 23 2016)

Andrew Richter 19-29 Category 5 8 / 46
Daniell Ochalek 19-29 Category 5 11 / 46
Peter Kazaks 19-29 Category 5 18 / 46
Preston Copeland 19-29 Category 5 34 / 46
Andrew Richter 19-29 Category 4/5 12 / 56
Daniell Ochalek 19-29 Category 4/5 18 / 56
Aaron Holtebeck 35+ Masters Category 3/4 32 / 39
James Broennimann 35+ Masters Category 1/2/3 16 / 57
Corey Dempski 35+ Masters Category 1/2/3 35 / 57
Aaron Holtebeck 35+ Masters Category 1/2/3 39 / 57
Stephanie Moffett Women 19-29 Category 4 5 / 15
Ruth Swedler Women 19-29 Category 4 9 / 15

GDVC Spring Crit #2 (Apr 17 2016)

Andrew Richter Category 5 8 / 31
Matthew Povlich Category 3/4 44 / 48
Andrew Richter Category 4/5 8 / 51

Menomonee Park Criterium (Apr 16 2016)

Matthew Povlich Category 3/4 16 / 32
Peter Kazaks Category 5 5 / 43
Daniell Ochalek Category 4/5 12 / 63
Peter Kazaks Category 4/5 46 / 63

SRS #2: Albany Crit (May 16 2015)

Mike Buechel Men MASTERS 35+ CAT 1/2/3 15 / 28

Busiest Racers

in last months
Aaron Holtebeck 42
Brian Turany 39
Erin Ninmer 36
Wade Cupkie 35
Andrew Richter 32
Elias Macias 26
Lori Kazaks 24
Erik Crook 22
Preston Copeland 20
Ben Lund 17
James Broennimann 17
Ryan White 16
Stephanie Moffett 16
Ruth Swedler 15
Thomas Leu 15
Daniell Ochalek 13
Matthew Povlich 13
Amy Plato 12
Matthew Goelzer 11
Peter Kazaks 11
Cedella Janczak 11
David Jablonowski 11
Elizabeth Stannard 11
Kate Smith 11
Corey Dempski 10
Gaben Moore 9
John Harper 9
Marnie Pearsall 8
Jake Spaude 7
Heidi Hardrath 7
Becca Krueger 6
Justin Rivas 6
Przemyslaw Krol 5
Nicholas Hardrath 5
Philip Couturier 4
Matthew King 4
Lindsey Kriete 4
Mark Elsdon 3
Elias Saigh 3
Andrea Pether 2
Jim Burke 2
Dean Lazenby 2
Daniel Valenza 2
Joey Godiska 2
Brad Gilders 1
Tabitha Sherwood 1
Ronee Hartl 1
Mike Buechel 1
Godiska Joey 1
Sam Keon 1
Dorothy Keon 1
Kurtis Adams 1
Emily Keon 1