Log In

Team Overview: Zone Five Racing

Team News Ticker Embed This

Team Race History csv | json

Utah State Hill Climb Series (Jul 20 2024)

Crystal Fowler Women Novice 1 / 1

Salt Lake Criterium (Jul 7 2024)

David Nash Men Cat4/Novice 19 / 33

Salt Lake Criterium (Jul 6 2024)

David Nash Men Cat4/Novice 16 / 34
Troy Huebner Men Cat4/Novice 19 / 34

Utah State Hill Climb Series (Jun 22 2024)

Sonja Mitchell Women Master 45-49 Open 1 / 1
Crystal Fowler Women Novice 1 / 1

West Mountain Road Race & Masters/JRs State Championship (Jun 1 2024)

Adam Arnett Road Men CAT5 5 / 7
Sonja Mitchell Road Women Master 35-49 CAT1/2/3/4 3 / 3
Katie Bonebrake Road Women P 1/2/3/4 4 / 5
Steven Low Road Men Master 40-44 Open 5 / 9
Samuel Dearden Road Men Master 35-39 Open 5 / 5
Shaun Robbins Road Men CAT4/5 6 / 25
Robert Bruhn Road Men CAT4/5 9 / 25
Troy Huebner Road Men CAT4/5 24 / 25
Hyrum Nelson Road Men CAT3/4 18 / 21

Marsh Valley Omnium 2024 (May 18 2024)

Hyrum Nelson Men Cat 4 1 / 5

2024 Bear Lake Road Race (May 11 2024)

Troy Huebner Men Master Cat3/4/5 3 / 6
Richard Campbell Men Master 50+ Cat1/2/3 6 / 9
David Nash Men Master 40+ Cat4/5 2 / 5

East Canyon Road Race & Gran Fondo (May 4 2024)

Sonja Mitchell Men Women's Masters Cat 35-49 1 / 3
Crystal Fowler Men Women's Cat 4-5 3 / 5
David Nash Men Master 35-44 Cat 14 11 / 12
Scott Houck Men Cat 5 14 / 19
Hyrum Nelson Men Cat 4 1 / 30

Utah State Hill Climb Series (Apr 20 2024)

Crystal Fowler Women Novice 1 / 2

Utah CRIT League (Apr 16 2024)

David Nash Men Cat3/4 17 / 24

Wattfest (Apr 5 2024)

Hyrum Nelson Men CAT4 2 / 12
David Nash Men CAT4 7 / 12
Kevin Poulsen Men CAT4 11 / 12
Troy Huebner Men CAT4 12 / 12
Richard Campbell Men Master 40+ CAT1/2/3/4 6 / 8
Hyrum Nelson Men CAT3/4 8 / 10
Samuel Dearden Men CAT1/2/3 10 / 14
Kevin Poulsen Men Master 55+ Open 3 / 3
Sonja Mitchell Women Master 40+ Open 1 / 2

Valley of the Sun Stage Race (Feb 18 2024)

Troy Huebner Men Master 45+ 39 / 44

Valley of the Sun Stage Race (Feb 17 2024)

Troy Huebner Men Master 45+ 44 / 48

Valley of the Sun Stage Race (Feb 16 2024)

Troy Huebner Men Master 45+ 45 / 49

Sandy Crit (Aug 26 2023)

Sudheer Bhimireddy Men Cat 3/4 20 / 23
Sudheer Bhimireddy Men Cat 4 14 / 23

Mirror Lake Hwy Road Race & Grand Fondo (Jul 29 2023)

Ellie Edwards Road Women CAT1/2/3/4 2 / 7
Melissa Aitken Road Women CAT1/2/3/4 3 / 7
Katie Bonebrake Road Women CAT1/2/3/4 4 / 7
Jessica Nelson Road Women CAT1/2/3/4 5 / 7
Sonja Mitchell Road Women Master 40+ Open 2 / 2
Samuel Dearden Road Men Pro 1/2 6 / 8
Richard Campbell Road Men Master 40+ CAT4/5 2 / 8
David Nash Road Men Master 40+ CAT4/5 17 / 8
Joseph Cardon Road Men Master 40+ CAT1/2/3/4 4 / 14
Alan Farnes Road Men CAT4/5 10 / 18
Luis Zamora Road Men CAT4/5 17 / 18
Andy Boyer Road Men Grand Fondo 10 / 24
Sudheer Bhimireddy Road Men Grand Fondo 11 / 24
Kelly Holladay Road Men Grand Fondo 13 / 24
Brandon Proctor Road Men Grand Fondo 43 / 24

Utah Hill Climb Series (Jul 22 2023)

Sonja Mitchell Women Master 45-49 1 / 1
Noah Hebdon Men Cat 4 1 / 1

Salt Lake Criterium (Jul 16 2023)

Brandon Proctor Men Cat4/Novice 5 / 65
Sudheer Bhimireddy Men Cat4/Novice 10 / 65

Salt Lake Criterium (Jul 15 2023)

Troy Huebner Men Cat4/Novice 25 / 71
Sudheer Bhimireddy Men Cat4/Novice 28 / 71
Luis Zamora mendoza Men Cat4/Novice 61 / 71

Ogden Twilight Criterium p/b EMPYR Cycling (Jul 13 2023)

Aileen Pannecoucke Women Pro/Cat 1/2 8 / 15
Sudheer Bhimireddy Men Cat3/4/5 18 / 36
Troy Huebner Men Cat3/4/5 33 / 36

Bailey Glasser Twilight Criterium (Jul 8 2023)

Sudheer Bhimireddy Men Cat4/Novice 13 / 41

Tour of America's Dairyland (Jun 25 2023)

Aileen Pannecoucke Women PRO 1_2 3 / 17

Utah Hill Climb Series (Jun 24 2023)

Brett Peterson Men Master 50-54 Open 1 / 2

Tour of America's Dairyland (Jun 24 2023)

Aileen Pannecoucke Women PRO 1_2 5 / 23

Tour of America's Dairyland (Jun 23 2023)

Aileen Pannecoucke Women PRO 1_2 7 / 17

Tour of America's Dairyland (Jun 22 2023)

Aileen Pannecoucke Women PRO 1_2 5 / 16

Tour of America's Dairyland (Jun 21 2023)

Aileen Pannecoucke Women PRO 1_2 8 / 13

Tour of America's Dairyland (Jun 20 2023)

Aileen Pannecoucke Women Pro 1_2 9 / 21

Tour of America's Dairyland (Jun 19 2023)

Aileen Pannecoucke Women Pro 1_2 6 / 22

Tour of America's Dairyland (Jun 18 2023)

Aileen Pannecoucke Women Pro 1_2 13 / 34

Tour of America's Dairyland (Jun 17 2023)

Aileen Pannecoucke Women Pro 1_2 17 / 42

Tour of America's Dairyland (Jun 16 2023)

Aileen Pannecoucke Women Pro 1_2 16 / 42

Tour of America's Dairyland (Jun 15 2023)

Aileen Pannecoucke Women Pro 1_2 13 / 36

West Mountain Road Race State Championship (Jun 3 2023)

Shaun Robbins Men CAT5 6/3/223 1 / 17
Daniel Mott Men CAT5 6/3/223 11 / 17
Luis Zamora Men CAT5 6/3/223 13 / 17
Sonja Mitchell Women CAT1/2/3/4 Master 6/3/223 5 / 5
Katie Bonebrake Women CAT4/5 6/3/223 1 / 12
Ellie Edwards Women CAT4/5 6/3/223 2 / 12
Jessica Demolder Women CAT4/5 6/3/223 5 / 12
Heidi Steele Women CAT4/5 6/3/223 6 / 12
Crystal Fowler Women CAT4/5 6/3/223 8 / 12
Jessica Nelson Women CAT4/5 6/3/223 12 / 12
Steven Low Men CAT4 6/3/223 11 / 45
Alan Farnes Men CAT4 6/3/223 13 / 45
Richard Campbell Men CAT4 6/3/223 20 / 45
Jessey Hein Men CAT4 6/3/223 21 / 45
Noah Hebdon Men CAT4 6/3/223 22 / 45
Andrew Lillian Men CAT4 6/3/223 28 / 45
Reed Wilson Men CAT4 6/3/223 29 / 45
Sudheer Bhimireddy Men CAT4 6/3/223 32 / 45
Cory Smith Men CAT4 6/3/223 35 / 45
Troy Huebner Men CAT4 6/3/223 38 / 45
James Blair Men CAT4 6/3/223 41 / 45
Joseph Cardon Men CAT3 6/3/223 1 / 16
Jason Lux Men CAT3 6/3/223 3 / 16
Kevin Fuller Men CAT3 6/3/223 8 / 16
Ryan Smith Men CAT3 6/3/223 13 / 16

Utah Hill Climb Series (May 27 2023)

Brett Peterson Men Master 50-54 Open 1 / 2

Tax Day Omnium (May 21 2023)

Aileen Pannecoucke Women Pro/Cat 1/2/3 1 / 6

Tax Day Omnium (May 20 2023)

Aileen Pannecoucke Women Pro/Cat 1/2/3 1 / 6

Tax Day Omnium (May 20 2023)

Aileen Pannecoucke Women Pro/Cat 1/2/3 1 / 5

Bear Lake Road Race (May 13 2023)

Rosann Greenway Women Master 50+ MW 50+ 2 / 2
Sonja Mitchell Women Master 35+ 1 / 3
Richard Campbell Men Master 35+ Cat4/5 8 / 19
Troy Huebner Men Master 35+ Cat4/5 15 / 19
Jessica Nelson Women Cat3/4/5 1 / 7
Ellie Edwards Women Cat3/4/5 2 / 7
Daniel Mott Men Cat4/5 28 / 32
Jason Lux Men Cat3/4 5 / 29
James Blair Men Cat3/4 24 / 29
Sudheer Bhimireddy Men Cat3/4 25 / 29
Aileen Pannecoucke Women Pro/1/2/4 1 / 1
Samuel Dearden Men Pro/Cat 1/2/3 9 / 15

Tour de Bloom - Stage 4 (May 7 2023)

Aileen Pannecoucke Women Pro/Cat 1/2/3 19 / 38

Tour de Bloom - Stage 3 (May 6 2023)

Aileen Pannecoucke Women Pro/Cat 1/2/3 11 / 41

Tour de Bloom - Stage 2 (May 6 2023)

Aileen Pannecoucke Women Pro/Cat 1/2/3 10 / 42

Tour de Bloom - GC (May 5 2023)

Aileen Pannecoucke Women Pro/Cat 1/2/3 10 / 42

Tour de Bloom - Stage 1 (May 5 2023)

Aileen Pannecoucke Women Pro/Cat 1/2/3 8 / 42

Goshen Circuit Race (Apr 29 2023)

Mike Broderick Masters Men 40+ CAT1-4 5 / 18
Kevin Fuller Masters Men 40+ CAT1-4 6 / 18
Nate Furman Masters Men 40+ CAT1-4 14 / 18
Steven Low Masters Men 40+ CAT4 1 / 10
Shaun Robbins Masters Men 40+ CAT4 2 / 10
Rich Campbell Masters Men 40+ CAT4 3 / 10
Bart Preston Masters Men 40+ CAT4 6 / 10
Robert Wheat Masters Men 40+ CAT4 7 / 10
Steven Mayfield Masters Men 40+ CAT4 8 / 10
Brandon Proctor Masters Men 40+ CAT4 9 / 10
Samuel Dearden Men CAT1-3 6 / 22
Reed Wilson Men CAT3-4 11 / 37
Jason Lux Men CAT3-4 22 / 37
Ryan Smith Men CAT3-4 24 / 37
Cory Smith Men CAT3-4 26 / 37
Sudheer Bhimireddy Men CAT3-4 29 / 37
Tj Stone Men CAT3-4 36 / 37
Jessey Hein Men CAT4 5 / 20
Alan Farnes Men CAT4 20 / 20
Luis Zamora Novice Men 3 / 5
Sonja Mitchell Masters Women 40+ Open 2 / 5
Rosann Greeway Masters Women 40+ Open 5 / 5
Aileen Pannecoucke Women CAT1-4 1 / 6
Stefanie Young Women CAT1-4 3 / 6
Jessica Nelson Women CAT4-5 1 / 8
Stefanie Young Women CAT4-5 2 / 8
Ellie Edwards Women CAT4-5 3 / 8
Katie Bonebrake Women CAT4-5 4 / 8
Heidi Steele Women CAT4-5 6 / 8
Crystal Fowler Novice Women 1 / 2

East Canyon Road Race (Apr 15 2023)

Andrew Robinson Men Master 35-44 8 / 13
Jessica Nelson Women 4/5 3 / 5
Mike Broderick Men Master 45-54 1 / 13
Jessey Hein Men 4 19 / 36
Richard Campbell Men 4 25 / 36
Alan Farnes Men 4 32 / 36
Sudheer Bhimireddy Men 4 36 / 36
Liz Apking Women 1/2/3 1 / 3
Samuel Dearden Men 1/2 9 / 14

Victorville Stage Race - Crit (Mar 26 2023)

Caitlin Howell Women Cat 3/4 1 / 15

Victorville Stage Race (Mar 26 2023)

Caitlin Howell Women Cat 3/4 1 / 17

Victorville Stage Race - RR (Mar 25 2023)

Caitlin Howell Women Cat 3/4 1 / 16

Victorville Stage Race - TT (Mar 24 2023)

Caitlin Howell Women Cat 3/4 1 / 16

Wattfest (Mar 18 2023)

Jessey Hein Men CAT4 18 / 29
Brandon Proctor Men CAT4 55 / 29
Richard Campbell Men Master 40+ CAT4 2 / 9
David Nash Men Master 40+ CAT4 3 / 9
Robert Wheat Men Master 40+ CAT4 8 / 9
Bart Preston Men Master 40+ CAT4 19 / 9
Joseph Cardon Men CAT3/4 2 / 66
Kevin Fuller Men CAT3/4 20 / 66
Jason Lux Men CAT3/4 21 / 66
Sudheer Bhimireddy Men CAT3/4 45 / 66
Nate Furman Men CAT3/4 46 / 66
Bart Preston Men CAT3/4 120 / 66
Troy Huebner Men CAT3/4 122 / 66
Aileen Pannecoucke Women CAT1/2/3/4 1 / 3
Jessica Nelson Women CAT1/2/3/4 2 / 3
Crystal Fowler Women CAT5 2 / 2
Luis Zamora Men CAT5 1 / 9
Rosann Greenway Women Master 40+ Open 3 / 3

Valley of the Sun Stage Race - Crit (Feb 19 2023)

Troy Huebner Men Master 45+ 27 / 29
Jason Lux Men Cat 4 10 / 43

Valley of the Sun Stage Race (Feb 18 2023)

Jason Lux Men Cat 4 21 / 40
Troy Huebner Men Master 45+ 28 / 29

Valley of the Sun Stage Race - RR (Feb 18 2023)

Troy Huebner Men Master 45+ 32 / 35
Jason Lux Men Cat 4 15 / 44

Valley of the Sun Stage Race - TT (Feb 17 2023)

Troy Huebner Men Master 45+ 31 / 35
Jason Lux Men Cat 4 30 / 46

Utah Hill Climb State Championships (Sep 24 2022)

Liz Apking Women Masters 35-49 open 1 / 1
Ashley Kline Women Cat 1/2/3 1 / 1
Jose Luis hernandez Men Cat 3 6 / 6

Utah State Crit Championship (Aug 13 2022)

Steve Mayfield Men Masters 35+ Cat 4/5 8 / 8
Alan Farnes Men Cat 4/5 15 / 36
Andy Boyer Men Cat 4/5 18 / 36
Jeremy Ward Men Cat 4/5 20 / 36
Sudheer Bhimireddy Men Cat 4/5 24 / 36
Aileen Pannecoucke Women Cat 1/2/3 1 / 11
Steve Moss Men Masters 65-69 Cat 1/2/3/4 6 / 6
Andrew Robinson Men Masters 35-44 Cat 1/2/3/4 5 / 6
Sudheer Bhimireddy Men Cat 3/4 30 / 47
Aileen Pannecoucke Men Cat 3/4 31 / 47

Ride East Canyon (Aug 6 2022)

Margaret Douglass Women Masters 60+ 2 / 3
Anne Findlay Women Masters 35-49 Open 1 / 1
Mike Broderick Men Masters 45-54 Open 1 / 14
Steve Mayfield Men Masters 45-54 Open 11 / 14
David Nash Men Masters 35-44 Open 7 / 8
Alan Farnes Men Masters 35-44 Open 8 / 8
Tyler Metten Men Cat 4 4 / 32
Crozier Kimball Men Cat 4 18 / 32
Jessey Hein Men Cat 4 60 / 32
Samuel Dearden Men Cat 1/2 11 / 15

Mirror Lake Highway Road Race (Jul 30 2022)

Charlotte W backus Women 18+ Pro 1-4 2 / 2
Natasha Scott Women Masters 18+ 35+ Open 4 / 2
Samuel Dearden Men 18+ Pro 1/2/3 5 / 12
Richard Campbell Men Masters 18+ 40+ 4/Novice 3 / 19
Brandon Storrs Men Masters 18+ 40+ 4/Novice 12 / 19
Cameron Scott Men Masters 18+ 40+ 4/Novice 13 / 19
Steve Mayfield Men Masters 18+ 40+ 4/Novice 14 / 19
Andy Boyer Men Masters 18+ 40+ 4/Novice 15 / 19
Mike Broderick Men Masters 18+ 40+ 1/2/3/4 2 / 16
David Nash Men Masters 18+ 40+ 1/2/3/4 9 / 16
Ryan Smith Men Masters 18+ 40+ 1/2/3/4 11 / 16
Michael Russell Men Masters 18+ 40+ 1/2/3/4 12 / 16
Nate Furman Men Masters 18+ 40+ 1/2/3/4 15 / 16
Matthew Brady Men 18+ 4/Novice 2 / 27
Jose Luis hernandez Men 18+ 4/Novice 4 / 27
Jason Lux Men 18+ 4/Novice 6 / 27
Crozier Kimball Men 18+ 4/Novice 12 / 27
Alan Farnes Men 18+ 4/Novice 13 / 27
Jessey Hein Men 18+ 4/Novice 17 / 27
Sudheer Bhimireddy Men 18+ 4/Novice 20 / 27
Tyler Metten Men 18+ 4/Novice 51 / 27

Salt Lake Criterium (Jul 17 2022)

Jose Luis hernandez Men Cat4/Novice 2 / 19
Rebecca Bauer Women Cat4/Novice 10 / 12
Andrew Robinson Men Master 40+ Cat1/2/3 17 / 35

Salt Lake Criterium (Jul 16 2022)

Jose Luis hernandez Men 35+ Cat4/Novice 4 / 25
Rosann Greenway Women Cat4/Novice 4 / 16
Rebecca Bauer Women Cat4/Novice 9 / 16

Bailey & Glasser Twilight Criterium (Jul 10 2022)

Aileen Pannecoucke Women Pro/Cat 1/2 28 / 42

Utah Hill Climb Series (Jul 1 2022)

Anne Findlay Women Master 45-49 Open 1 / 1
Lindsay Marx Women Cat 4 2 / 3

John Lauck Memorial Antelope Island Classic (Jun 24 2022)

Taylor Edwards Men Pro/Cat 1/2 10 / 22
Samuel Dearden Men Pro/Cat 1/2 14 / 22
Andrew Robinson Men Pro/Cat 1/2 16 / 22
Randy Tate Men Novice 8 / 13
Michael Russell Men Master 50+ Cat3/4/5 2 / 10
Tyler Metten Men 10-34 Cat4/Novice 6 / 27
Jessey Hein Men 10-34 Cat4/Novice 13 / 27
Rick Ross Men 10-34 Cat4/Novice 17 / 27
Crozier Kimball Men 10-34 Cat4/Novice 18 / 27
Sudheer Bhimireddy Men 10-34 Cat4/Novice 20 / 27
Bri Hoopes Women Master 40+ 4 / 2
Dan Hoopes Men Master 40+ Cat1/2/3 7 / 15
Margaret Douglass Women Master 60+ 1 / 1
Jason Lux Men Master 35+ Cat4/5 1 / 21
Alan Farnes Men Master 35+ Cat4/5 13 / 21
Richard Campbell Men Master 35+ Cat4/5 18 / 21
Aileen Pannecoucke Women Pro/Cat 1/2/3 2 / 5
Caitlin Howell Women Cat3/4 1 / 8
Ashley Kline Women Cat3/4 2 / 8
Lindsay Marx Women Cat3/4 7 / 8
Jose Luis hernandez Men 35+ Cat4/Novice 1 / 1

West Mountain Road Race (Jun 4 2022)

Lindsay Marx Women 18+ W 4/Novice 2 / 3
Jessica Demolder Women 18+ W 4/Novice 3 / 3
Bri Hoopes Women Masters 35+ 1 / 3
Deborah Biesinger Women Masters 35+ 2 / 3
Taylor Edwards Men 18+ Pro/CAT 1-3 6 / 20
Samuel Dearden Men 18+ Pro/CAT 1-3 16 / 20
Jim Sawka Men Masters 55+ Open 4 / 8
Kevin Poulsen Men Masters 55+ Open 6 / 8
Steven Taylor Men Masters 55+ Open 16 / 8
Richard Campbell Men Masters 40+ 4 3 / 5
Brett Peterson Men Masters 40+ CAT 1-4 3 / 14
Jason Lux Men 18+ CAT 4 1 / 29
Reed Wilson Men 18+ CAT 4 2 / 29
Jessey Hein Men 18+ CAT 4 8 / 29
Jeremy Ward Men 18+ CAT 4 10 / 29
Alan Farnes Men 18+ CAT 4 19 / 29
Sudheer Bhimireddy Men 18+ CAT 4 21 / 29
Nate Furman Men 18+ 3/4 1 / 39
Tyler Metten Men 18+ 3/4 6 / 39
Kevin Fuller Men 18+ 3/4 10 / 39
Steven Low Men 18+ 3/4 14 / 39
James Blair Men 18+ 3/4 26 / 39
Crozier Kimball Men 18+ 3/4 27 / 39
Michael Russell Men 18+ 3/4 29 / 39

Bear Lake Road Race (May 21 2022)

Nate Furman Men Master 40+ 24 / 13
Troy Tomkinson Men Cat3/4 2 / 26
Jason Lux Men Cat3/4 6 / 26
Matthew Brady Men Cat3/4 9 / 26
Tyler Metten Men Cat3/4 14 / 26
James Blair Men Cat3/4 20 / 26
Crozier Kimball Men Cat3/4 21 / 26
Alan Farnes Men Master 35+ Cat4/5 1 / 8
Richard Campbell Men Master 35+ Cat4/5 2 / 8
Robert Wheat Men Master 35+ Cat4/5 6 / 8
Samuel Dearden Men Cat1/2/3 13 / 14
Sudheer Bhimireddy Men Cat4/5 15 / 36
Caitlin Howell Women Cat3/4/5 1 / 7
Ashley Kline Women Cat3/4/5 2 / 7

Goshen Circuit Race (May 7 2022)

Stephen Rogers Men's 55+ 2 / 9
Mike Broderick Men's 40+ 3 / 13
Rich Campbell Men's 40+ 11 / 13
Troy Huebner Men's 40+ 12 / 13
Taylor Edwards Men's A 10 / 23
Tommy Kline Men's A 13 / 23
Samuel Dearden Men's A 18 / 23
Tyler Metten Men's B 9 / 23
Jason Lux Men's B 10 / 23
Reed Wilson Men's B 11 / 23
Michael Russell Men's B 12 / 23
Crozier Kimball Men's B 14 / 23
Alan Farnes Men's B 15 / 23
Jeremy Ward Men's B 17 / 23
James Blair Men's C 12 / 30
Jessey Hein Men's C 19 / 30
Sudheer Bhimireddy Men's C 21 / 30
Rick Ross Men's C 29 / 30
Natasha Scott Women's 35+ 1 / 3
Rosann Greenway Women's 35+ 3 / 3
Ashley Kline Women's B 1 / 3
Stefanie Young Women's B 2 / 3
Christine Krstic Women's B 3 / 3
Rebecca Bauer Women's Novice 2 / 4

Intermountain Health Care Criterium (Apr 9 2022)

Andrew Robinson Men Master 40+ Cat1/2/3 9 / 19
Stephen Rogers Men Master 40+ Cat1/2/3 11 / 19
Stephen Rogers Men 35+ Cat4/Novice 14 / 15
Sudheer Bhimireddy Men 9-34 Cat4/Novice 14 / 34
Andrew Robinson Men Pro/Cat 1/2 23 / 28

CSU Cobb Lake RR (Apr 2 2022)

Ingrid Smallman Women SW P-12 4 / 33

La Verne Stage Race - GC (Mar 27 2022)

Caitlin Howell Women Cat 3/4 2 / 22

La Verne Stage Race - Criterium (Mar 27 2022)

Caitlin Howell Women Cat 3/4 2 / 22

La Verne Stage Race - Road Race (Mar 26 2022)

Caitlin Howell Women Cat3/4 1 / 27

Wattfest at Utah Motorsports (Mar 12 2022)

Rick Ross Men Cat 4 3 / 33
Jason Lux Men Cat 4 11 / 33
Tyler Metten Men Cat 4 13 / 33
James Blair Men Cat 4 18 / 33
Jim Sawka Men Cat 4 60 / 33
Troy Huebner Men Masters 40-90 Cat 4 4 / 6
David Nash Men Masters 40-90 Cat 4 5 / 6
Richard Campbell Men Masters 40-90 Cat 4 6 / 6
Stefanie Young Women Cat 4 4 / 9
Lindsay Marx Women Cat 4 6 / 9
Jessica Demolder Women Cat 4 7 / 9
Camellia Hill Women Cat 4 8 / 9
Rebecca Bauer Women Cat 4 9 / 9
Sudheer Bhimireddy Men Cat 5 10 / 13
Jim Sawka Men Masters 55+ 5 / 14
Kevin Zollinger Men Masters 55+ 13 / 14
Caitlin Howell Men Cat 3/4 13 / 39
Stephen Rogers Men Cat 3/4 25 / 39
Tyler Metten Men Cat 3/4 26 / 39
Troy Huebner Men Cat 3/4 35 / 39
Draper Lux Men Cat 3/4 76 / 39

2021 Sugar House Criterium (Oct 2 2021)

Tyler Metten Men Cat 4 5 / 36
Andy Boyer Men Cat 4 8 / 36
Troy Huebner Men Cat 4 13 / 36
Richard Campbell Men Cat 4 19 / 36
Sudheer Bhimireddy Men Cat 5 22 / 37
Tyler Rees Men Cat 5 24 / 37
Erik Christiansen Men Cat 5 26 / 37
Aileen Pannecoucke Women Cat 1/2/3 1 / 5
Troy Huebner Men Masters 40-54 Cat 1/2/3/4 14 / 21
Stephen Rogers Men Masters 55-64 Cat 1/2/3/4 4 / 14
Samuel Dearden Men Masters 35-39 Cat 1/2/3/4 4 / 4
Samuel Dearden Men Open 4 / 23

LoToJa Classic RR (Sep 11 2021)

Michael Russell Men Master 45+ Cat 1/2/3/4 20 / 31

USA Cycling Masters Road National Championships - Crit (Aug 8 2021)

Margaret Douglass Women Masters 60-64 Cat 15 2 / 5

USA Cycling Masters Road National Championships - RR (Aug 6 2021)

Margaret Douglass Women Masters 60-64 Cat 15 6 / 8

Mirror Lake Highway Road Race (Jul 31 2021)

Jessica Nelson Women Cat 4/5 2 / 4
Lindsey Stevenson Women Cat 1/2/3/4 1 / 3
Liz Apking Women Cat 1/2/3/4 3 / 3
Mike Broderick Men Masters 35+ Cat 4/5 1 / 25
Tyler Metten Men Cat 4/5 6 / 38
Jordan Thurston Men Cat 4/5 10 / 38
Crozier Kimball Men Cat 4/5 11 / 38
Tyler Rees Men Cat 4/5 12 / 38
Sudheer Bhimireddy Men Cat 4/5 24 / 38
Erik Christiansen Men Cat 4/5 27 / 38
Samuel Dearden Men Cat 1/2/3 12 / 15
Brett Peterson Men Masters 40+ 2 / 17
Kevin Fuller Men Masters 40+ 7 / 17
Michael Russell Men Masters 40+ 11 / 17

The Criteriums @ Salt Lake Day 2 (Jul 18 2021)

Aileen Pannecoucke Women Pro/Cat 1/2 35 / 57
Ingrid Smallman Women Pro/Cat 1/2 37 / 57
Erik Christiansen Men Cat4/5 38 / 44

The Criteriums @ Salt Lake (Jul 17 2021)

Lindsey Stevenson Women Pro/Cat 1/2 26 / 61
Aileen Pannecoucke Women Pro/Cat 1/2 42 / 61
Ingrid Smallman Women Pro/Cat 1/2 45 / 61
Erik Christiansen Men - Cat4/5 34 / 49
Jack Wiser Men - Cat4/5 43 / 49
Troy Huebner Men 35+ Cat4/5 8 / 28
Stephen Rogers Men Cat 3 21 / 33

Boise Twilight Criterium (Jul 10 2021)

Ingrid Smallman Women Pro/Cat 1/2 33 / 72
Aileen Pannecoucke Women Pro/Cat 1/2 41 / 72

Jahn Lauck Memorial at Antelope Island (Jun 19 2021)

Rosann Greenway Women Cat 5 1 / 6
Jessey Hein Men Cat 5 12 / 44
Jordan Thurston Men Cat 5 15 / 44
James Blair Men Cat 5 22 / 44
Sudheer Bhimireddy Men Cat 5 29 / 44
Jack Wiser Men Cat 5 41 / 44
Ashley Kline Women Cat4/5 2 / 8
Heidi Steele Women Cat4/5 7 / 8
Jason Lux Men Cat 4 5 / 38
Tyler Metten Men Cat 4 21 / 38
Troy Huebner Men Cat 4 29 / 38
Crozier Kimball Men Cat 4 77 / 38
Kevin Poulsen Men Master 60-64 Open 8 / 10
Dianna Wright Women Master 50-59 Open 2 / 3
Kelly Mcpherson Women Master 50-59 Open 3 / 3
Dan Hoopes Men Master 35-44 Open 4 / 14
Samuel Dearden Men Master 35-44 Open 5 / 14
Jason Lux Men Master 35-44 Open 25 / 14
Elijah Engstrom Men Junior 17-18 Open 1 / 4
Aileen Pannecoucke Women Cat1/2/3 2 / 7
Liz Apking Women Cat1/2/3 4 / 7
Eleise Hinton Women Cat1/2/3 5 / 7
Tommy Kline Men Cat 3 6 / 17
Jeremy Ward Men Cat 3 9 / 17
Nate Furman Men Cat 3 22 / 17
Michael Russell Men Cat 3 23 / 17
Brett Peterson Men Master 45-54 Open 28 / 17
Stephen Rogers Men Master 55-59 Open 10 / 18
Kevin Zollinger Men Master 55-59 Open 35 / 18

Tour of Walla Walla - RR2 (Jun 6 2021)

Ingrid Smallman Women Pro/Cat 1/2 9 / 10

Tour of Walla Walla - Crit (Jun 5 2021)

Ingrid Smallman Women Pro/Cat 1/2 10 / 10

Tour of Walla Walla (Jun 4 2021)

Ingrid Smallman Women Pro/Cat 1/2 7 / 10

Tour of Walla Walla - RR1 (Jun 4 2021)

Ingrid Smallman Women Pro/Cat 1/2 7 / 10

Tour of Walla Walla - TT (Jun 4 2021)

Ingrid Smallman Women Pro/Cat 1/2 7 / 10

Bear Lake Classic (May 22 2021)

Lindsey Stevenson Women 1/2/203 2 / 19
Ingrid Smallman Women 1/2/203 4 / 19
Aileen Pannecoucke Women 1/2/203 9 / 19
Liz Apking Women 1/2/203 13 / 19
Caitlin Howell Women 3/4/205 1 / 12
Ashley Kline Women 3/4/205 4 / 12
Natasha Scott Women 3/4/205 8 / 12
Samuel Dearden Men 1/2/203 50 / 54
Jason Lux Men Cat 4/5 1 / 41
Richard Campbell Men Cat 4/5 3 / 41
Jordan Thurston Men Cat 4/5 13 / 41
Alan Farnes Men Cat 4/5 14 / 41
James Blair Men Cat 4/5 17 / 41
Erik Christiansen Men Cat 4/5 22 / 41
David Warren Men Cat 4/5 38 / 41
Tyler Metten Men Cat 3/4 4 / 32
Mark Pinson Men Cat 3/4 14 / 32
Michael Russell Men Cat 3/4 15 / 32
Crozier Kimball Men Cat 3/4 22 / 32
Troy Huebner Men Cat 3/4 23 / 32
Tommy Kline Men Cat 3/4 26 / 32
Margaret Douglass Women Masters 40+ 4 / 11
Anne Findlay Women Masters 40+ 7 / 11
Wendy Pinson Women Masters 40+ 10 / 11
Kelly Mcpherson Women Masters 40+ 11 / 11
Andrew Robinson Men Masters 40+ 4 / 24
Stephen Rogers Men Masters 40+ 15 / 24

Tax Day Omnium - Sunday (May 16 2021)

Ingrid Smallman Women Pro/Cat 1/2/3 2 / 3
Joseph Cardon Men Cat 4 36 / 22

Tax Day Omnium - Saturday (May 15 2021)

Ingrid Smallman Women Pro/Cat 1/2/3 2 / 4
Joseph Cardon Men Cat 4 47 / 26

Steamboat Roubaix - Hell of the High Rockies (May 8 2021)

Ingrid Smallman Women SW P-123 8 / 8

West Mountain Road Race (May 1 2021)

Kelsi Crotts Women Cat 4/5 4 / 5
Mallory Reese Women Cat 4/5 5 / 5
Jason Lux Men Cat 4/5 1 / 32
Andy Boyer Men Cat 4/5 9 / 32
Troy Huebner Men Cat 4/5 10 / 32
Crozier Kimball Men Cat 4/5 14 / 32
Jordan Thurston Men Cat 4/5 25 / 32
Sudheer Bhimireddy Men Cat 4/5 32 / 32
Margaret Douglass Women Masters 35+ open 4 / 12
Anne Findlay Women Masters 35+ open 8 / 12
Rosann Greenway Women Masters 35+ open 10 / 12
Wendy Pinson Women Masters 35+ open 11 / 12
Kelly Mcpherson Women Masters 35+ open 12 / 12
Mark Pinson Men Masters 35+ Cat 4/5 6 / 17
Richard Campbell Men Masters 35+ Cat 4/5 7 / 17
David Callahan Men Masters 35+ Cat 4/5 15 / 17
Dan Hoopes Men Pro 1/2/3 15 / 38
Andrew Robinson Men Pro 1/2/3 16 / 38
Taylor Edwards Men Pro 1/2/3 17 / 38
Samuel Dearden Men Pro 1/2/3 22 / 38
Mike Broderick Men Masters 40+ 17 / 26
Preston Edwards Men Masters 40+ 21 / 26
Stephen Rogers Men Masters 55+ 5 / 13
Kevin Poulsen Men Masters 55+ 9 / 13
Joseph Cardon Men Cat 3/4 3 / 25
Tommy Kline Men Cat 3/4 6 / 25
Tyler Metten Men Cat 3/4 11 / 25
Ryan Smith Men Cat 3/4 13 / 25
Matthew Brady Men Cat 3/4 23 / 25
Ingrid Smallman Men Cat 3/4 24 / 25
Michael Russell Men Cat 3/4 25 / 25

Legacy Mountain Estates Hill Climb (Apr 25 2021)

Robert Wheat Master 35-39 Men 6 / 7
Caitlin Howell Cat 4 Women 1 / 2

East Canyon Road Race (Apr 17 2021)

Matthew Brady Men Master 35+ Cat4/5 3 / 17
William Stinger Men Master 35+ Cat4/5 6 / 17
Lindsey Stevenson Women Cat1/2/3 1 / 7
Ingrid Smallman Women Cat1/2/3 4 / 7
Liz Apking Women Cat1/2/3 5 / 7
Tyler Metten Men Cat 4 16 / 47
Crozier Kimball Men Cat 4 40 / 47
Troy Tomkinson Men Cat 3 3 / 11
Tommy Kline Men Cat 3 6 / 11
Natasha Scott Women Master Cat4/5 8 / 15
James Blair Men Master Cat 5 9 / 26
Jessey Hein Men Master Cat 5 16 / 26
Erik Christiansen Men Master Cat 5 20 / 26
Jack Wiser Men Master Cat 5 55 / 26
Rosann Greenway Women Master 50+ 5 / 8
Kelly Mcpherson Women Master 50+ 7 / 8
Margaret Douglass Women Master 35+ 5 / 5
Dan Hoopes Men Master 40+ 4 / 26
Brett Peterson Men Master 40+ 55 / 26
Kevin Poulsen Men Master 55+ 9 / 16
Stephen Rogers Men Master 55+ 32 / 16
Taylor Edwards Men Cat1/2 2 / 40
Andrew Robinson Men Cat1/2 26 / 40
Samuel Dearden Men Cat1/2 35 / 40

Maverick Classics - RR (Mar 28 2021)

Nate Furman Men Master 40+ Cat3/4 8 / 19
Ingrid Smallman Women Pro/Cat 1/2 10 / 15

Goshen Circuit Race (Mar 27 2021)

Ingrid Smallman Women Open 1 / 19
Caitlin Howell Women Open 4 / 19
Liz Apking Women Open 5 / 19
Kelsi Crotts Women Open 6 / 19
Eleise Lowe Women Open 7 / 19
Mallory Reese Women Open 9 / 19
Lindsay Marx Women Open 12 / 19
Danielle Bradshaw Women Open 13 / 19
Jessica Nelson Women Open 18 / 19
Kelly Mcpherson Women Open 19 / 19
Alan Farnes Men's C 19 / 28
Kevin Poulson Men's C 22 / 28
Stephen Mayfield Men's C 28 / 28
Joe Cardon Men's B 1 / 37
Mike Broderick Men's B 6 / 37
Matthew Brady Men's B 9 / 37
Jason Lux Men's B 14 / 37
Tyler Metten Men's B 18 / 37
Michael Russell Men's B 21 / 37
Kimball Crozier Men's B 32 / 37
Andy Boyer Men's B 37 / 37
Taylor Edwards Men's A 9 / 21
Troy Tomkinson Men's A 11 / 21
Dan Hoopes Masters 40+ Open 1 / 26
Andrew Robinson Masters 40+ Open 6 / 26
Stephen Rogers Masters 40+ Open 12 / 26
Preston Edwards Masters 40+ Open 15 / 26
Ashley Thompson Women Citizen 1 / 4
Deborah Biesinger Women Citizen 2 / 4
Lisa Hamann Women Citizen 3 / 4
Jessey Hein Men's Citizen 5 / 10
David Poulson Men's Citizen 8 / 10
Erik Christiansen Men's Citizen 10 / 10

Maverick Classics - Crit (Mar 27 2021)

Nate Furman Men Master 40+ Cat3/4 4 / 14

East Canyon Road Race (Sep 26 2020)

Kevin Fuller Men Masters 40-54 open 3 / 13
Stephen Rogers Men Masters 40-54 open 8 / 13
Casey Ross Men Cat 5 9 / 45
Jason Lux Men Cat 5 20 / 45
Tyler Metten Men Cat 4 4 / 30
Mike Broderick Men Cat 4 5 / 30
Robert Bruhn Men Cat 4 16 / 30
Mark Pinson Men Cat 4 20 / 30
David Callahan Men Cat 4 24 / 30
Troy Huebner Men Cat 4 26 / 30
Matthew Brady Men Cat 4 30 / 30
Tommy Kline Men Cat 3 8 / 12
Samuel Dearden Men Cat 1/2 8 / 13
Andrew Robinson Men Cat 1/2 10 / 13

LOTOJA CLASSIC (Sep 12 2020)

Michael Russell Men Cat 3/4 13 / 25

2020 Tax Day Circuit Race (Aug 29 2020)

Stephen Rogers Men Master 50-54 Open 2 / 4
Troy Huebner Men Master 50-54 Open 4 / 4
Robert Bruhn Men Cat4/5 2 / 20
Mark Pinson Men Cat4/5 4 / 20
Troy Huebner Men Cat4/5 8 / 20
Tyler Metten Men Cat3/4 10 / 20
Robert Bruhn Men Cat3/4 14 / 20
Mark Pinson Men Cat3/4 16 / 20

Suncrest Hill Climb (Aug 22 2020)

Kevin Fuller Men 50-54 Open 2 / 3
Michael Russell Men 45-49 Open 2 / 2
Kelly Mcpherson Women 45-49 Open 1 / 2
Liz Apking Women 45-49 Open 1 / 2

West Mountain Road Race (Jun 27 2020)

Tyler Metten Road Race Men 4/5 2 / 23
Jim Sawka Road Race Men 4/5 5 / 23
Steve Mayfield Road Race Men 4/5 10 / 23
Jason Lux Road Race Men 4/5 13 / 23
Casey Ross Road Race Men 4/5 14 / 23
Crozier Kimball Road Race Men 4/5 21 / 23
Wendy Pinson Road Race Women Masters 35+ open 4 / 5
Kelly Mcpherson Road Race Women Masters 35+ open 5 / 5
David Callahan Road Race Men Masters 35+ 4/5 1 / 9
Troy Huebner Road Race Men Masters 35+ 4/5 2 / 9
Mark Pinson Road Race Men Masters 35+ 4/5 3 / 9
Robert Bruhn Road Race Men Masters 35+ 4/5 7 / 9
Taylor Edwards Road Race Men Pro 1/2/3 2 / 37
Kevin Poulsen Road Race Men Cat 5 4 / 21
Michael Russell Road Race Men 3/4 3 / 39
Mike Broderick Road Race Men 3/4 21 / 39
Stephen Rogers Road Race Men 3/4 27 / 39
Liz Apking Road Race Men 3/4 28 / 39

Goshen Road Race (May 30 2020)

Casey Ross Men C 3 / 17
Tyler Metten Men C 5 / 17
Ian Frederick Men C 12 / 17
Daniel Frederick Men C 15 / 17
Taylor Edwards Men A 3 / 20
Troy Tomkinson Men A 9 / 20
Tommy Kline Men A 18 / 20
Kevin Fuller Men B 2 / 25
Tyler Metten Men B 10 / 25
Jason Lux Men B 18 / 25
Michael Russell Men B 19 / 25
Andy Boyer Men B 21 / 25
Rich Campbell Men B 23 / 25
Bri Hoopes Women B 1 / 7
Kelly Mcpherson Women B 7 / 7
Daniel Hoopes Men Masters 35+ Open 1 / 8
Jeremy Ward Men Masters 35+ Open 7 / 8

LOTOJA CLASSIC (Sep 7 2019)

Michael Russell Men Master 45+ Cat 1/2/3/4 12 / 23

2019 USA Cycling Masters Road Nationals - Crit (Aug 11 2019)

Preston Edwards Men Master 40-44 Cat 1/2/3 32 / 35

2019 USA Cycling Masters Road Nationals - RR (Aug 9 2019)

Preston Edwards Men Master 40-44 Cat 1/2/3 13 / 50
Taylor Edwards Men Master 35-39 Cat 1/2/3 11 / 43

Ophir Road Race (Jul 27 2019)

Liz Apking Women Women P-123 2 / 6
Jamie Linde Women Women P-123 3 / 6
Taylor Edwards Men Men's Pro 1-23 2 / 17
Samuel Dearden Men Men's Pro 1-23 5 / 17
Troy Tomkinson Men Men's Pro 1-23 8 / 17
Preston Edwards Men Men's Pro 1-23 10 / 17
Andrew Robinson Men Men's Pro 1-23 16 / 17
Kristopher Mahoney Men Men's 4-5 20 / 20
Billy Rappleye Men Men's 35+ 1-23 3 / 8

O-Town Throwdown (Jul 21 2019)

Andrew Robinson Men 2-3 3 / 11

Salt Lake Criterium (Jul 20 2019)

Lindsey Stevenson Women Master Cat2/3/4 3 / 23
Jamie Linde Women Master Cat2/3/4 5 / 23
Ashley Kline Women Master Cat2/3/4 11 / 23
Billy Rappleye Men Master 40+ 5 / 46
Scott Powers Men Master 40+ 12 / 46
Preston Edwards Men Master 40+ 14 / 46
Richard Campbell Men Cat4/5 8 / 36
Kristopher Mahoney Men Cat4/5 23 / 36
Andrew Robinson Men Cat1/2/3 9 / 55
Troy Tomkinson Men Cat1/2/3 11 / 55
Taylor Edwards Men Cat1/2/3 13 / 55
Billy Rappleye Men Cat1/2/3 25 / 55
Preston Edwards Men Cat1/2/3 29 / 55
Scott Powers Men Cat1/2/3 93 / 55

UMC Circuit (Jul 19 2019)

Ashley Kline Women Women 3-45 1 / 3
Liz Apking Women Women 1-23 5 / 9
Troy Huebner Men Men's 3-45 8 / 26
Richard Campbell Men Men's 3-45 18 / 26
Taylor Edwards Men Men's 1-23 6 / 46
Tommy Kline Men Men's 1-23 11 / 46
Preston Edwards Men Men's 1-23 16 / 46
Billy Rappleye Men Men's 1-23 22 / 46
Samuel Dearden Men Men's 1-23 23 / 46
Jeremy Ward Men Men's 1-23 25 / 46

Farm Bureau Road Race (Jul 6 2019)

Taylor Edwards Men Cat Pro 1/2 3 / 13
Troy Tomkinson Men Cat Pro 1/2 26 / 13
Kristopher Mahoney Men Cat 4/5 7 / 7

Porcupine Hillclimb (Jun 22 2019)

Eleise Hinton Women Pro/Cat 1/2/3 5 / 8
Liz Apking Women Masters 35-49 Open 1 / 8
Kelly Mcpherson Women Masters 35-49 Open 8 / 8
Ashley Kline Women Cat 4-5 4 / 12
Brett Peterson Men Masters 45-54 Open 1 / 10
Troy Tomkinson Men Masters 35-44 Open 3 / 27
Taylor Edwards Men Pro/Cat 1/2 3 / 17
Samuel Dearden Men Pro/Cat 1/2 5 / 17
Andrew Robinson Men Pro/Cat 1/2 15 / 17
Preston Edwards Men Cat 3 7 / 15
Tommy Kline Men Cat 3 8 / 15
Lane Rogers Men Cat 3 13 / 15

Utah State Time Trial Championships (Jun 15 2019)

Troy Tomkinson Men Cat 3 1 / 5
Kevin Zollinger Men Masters 50-54 Open 7 / 7
Kristopher Mahoney Men Cat 4 4 / 5
Lance Gamero Men Open 3 / 3
Kelly Mcpherson Women Masters 45-49 Open 1 / 1

Competitive Cyclist Sugar House Criterium (May 25 2019)

Ben Frederick Men Junior 17-18 open 6 / 7
Jamie Linde Women Cat 4-5 1 / 13
Bri Hoopes Women Cat 4-5 2 / 13
Liz Apking Women Cat 4-5 4 / 13
Jessica Hansen Women Cat 4-5 7 / 13
Chase Maires Men Cat 5 12 / 33
Matthew Brady Men Cat 5 17 / 33
Troy Huebner Men Cat 4 7 / 33
Richard Campbell Men Cat 4 18 / 33
Kristopher Mahoney Men Cat 4 24 / 33
Lane Rogers Men Cat 3 10 / 39
Preston Edwards Men Cat 3 13 / 39
Samuel Dearden Men Cat 3 15 / 39
Dan Hoopes Men Cat 3 21 / 39
Tommy Kline Men Cat 3 22 / 39
Jeremy Ward Men Cat 3 26 / 39
Billy Rappleye Men Cat 3 27 / 39
Ryan Smith Men Cat 3 31 / 39
Taylor Edwards Men Cat 1/2 14 / 46
Andrew Robinson Men Cat 1/2 31 / 46
Bri Hoopes Women Masters 35-49 Open 4 / 9
Liz Apking Women Masters 35-49 Open 5 / 9
Taylor Edwards Men Masters 35-44 open 2 / 31
Scott Powers Men Masters 35-44 open 8 / 31
Preston Edwards Men Masters 35-44 open 9 / 31
Andrew Robinson Men Masters 35-44 open 12 / 31
Billy Rappleye Men Masters 35-44 open 18 / 31
Dan Hoopes Men Masters 35-44 open 21 / 31
Ryan Smith Men Masters 35-44 open 29 / 31

Bear Lake Classic (May 18 2019)

Kelly Mcpherson Women Masters 35+ 2 / 2
Liz Apking Women Senior Cat 345 1 / 11
Ashley Kline Women Senior Cat 345 2 / 11
Jessica Hansen Women Senior Cat 345 3 / 11
Wendy Pinson Women Senior Cat 345 6 / 11
Jamie Linde Women Senior Cat 345 7 / 11
Kelly Mcpherson Women Senior Cat 345 11 / 11
Tommy Kline Men Senior Cat 13 14 / 29
Samuel Dearden Men Senior Cat 13 20 / 29
Andrew Robinson Men Senior Cat 13 23 / 29
Troy Huebner Men Masters 35+ Cat 45 5 / 14
Mark Pinson Men Masters 35+ Cat 45 11 / 14
Matthew Brady Men Masters 35+ Cat 45 13 / 14
Preston Edwards Men Senior Cat 34 1 / 17
Lane Rogers Men Senior Cat 34 4 / 17
Billy Rappleye Men Senior Cat 34 5 / 17
Jeremy Ward Men Senior Cat 34 13 / 17

Antelope Island Classic (May 4 2019)

Liz Apking Women Masters 35-49 Open 2 / 5
Bri Hoopes Women Masters 35-49 Open 3 / 5
Wendy Pinson Women Masters 35-49 Open 4 / 5
Kelly Mcpherson Women Masters 35-49 Open 5 / 5
Jamie Linde Women Cat 4/5 2 / 5
Ashley Kline Women Cat 4/5 3 / 5
Jessica Hansen Women Cat 4/5 4 / 5
Natasha Scott Women Cat 4/5 5 / 5
Tyler Metten Men Cat 4 2 / 37
Richard Campbell Men Cat 4 18 / 37
Mark Pinson Men Cat 4 30 / 37
Jim Sawka Men Cat 4 31 / 37
Daniel Hall Men Cat 4 32 / 37
Brett Peterson Men Masters 45-54 Cat 1/2/3/4 9 / 24
Chase Maires Men Cat 5 10 / 35
Ben Frederick Men Jr -10 1 / 2
Taylor Edwards Men Pro 1/2/3 12 / 26
Samuel Dearden Men Cat 3 1 / 23
Tommy Kline Men Cat 3 4 / 23
Dan Hoopes Men Cat 3 7 / 23
Lane Rogers Men Cat 3 8 / 23
Preston Edwards Men Cat 3 10 / 23
Ryan Smith Men Cat 3 17 / 23
Jeremy Ward Men Cat 3 20 / 23
Billy Rappleye Men Masters 35-44 Cat 1/2/3 15 / 22

Tax Day Circuit Race (Apr 27 2019)

Brett Peterson Men Master 45+ 45+ Cat 1234 9 / 19
Michael Russell Men Master 45+ 45+ Cat 1234 12 / 19
Troy Huebner Men Master 45+ 45+ Cat 1234 15 / 19
Samuel Dearden Men Cat3/4 4 / 14
Lane Rogers Men Cat3/4 6 / 14
Billy Rappleye Men Master 35+ Cat1/2/3 3 / 5
Matthew Brady Men Master 35+ Cat4/5 17 / 8

East Canyon Road Race (Apr 13 2019)

Wendy Pinson Women Masters 35-49 Open 1 / 1
Jamie Linde Women Cat 3/4/5 2 / 10
Liz Apking Women Cat 3/4/5 3 / 10
Ashley Kline Women Cat 3/4/5 4 / 10
Bri Hoopes Women Cat 3/4/5 7 / 10
Jessica Hansen Women Cat 3/4/5 9 / 10
Matthew Brady Men Masters 35+ Cat 4/5 4 / 21
Mark Pinson Men Masters 35+ Cat 4/5 19 / 21
Taylor Edwards Men Pro 1/2/3 2 / 29
Samuel Dearden Men Pro 1/2/3 12 / 29
Andrew Robinson Men Pro 1/2/3 15 / 29
Michael Russell Men Masters 45+ 12 / 14
Chase Maires Men Cat 5 10 / 13
Daniel Hall Men Cat 4 8 / 9
Dan Hoopes Men Cat 3/4 3 / 24
Tommy Kline Men Cat 3/4 6 / 24

Chico Stage Race - GC (Mar 31 2019)

Nate Furman Men Cat 3 11 / 44

Chico Stage Race - Stage 4 (Mar 31 2019)

Nate Furman Men Cat 3 9 / 44

Chico Stage Race - Stage 3 (Mar 31 2019)

Nate Furman Men Cat 3 15 / 46

San Dimas Stage Race - GC (Mar 31 2019)

Taylor Edwards Men Cat 2 7 / 33
Andrew Robinson Men Cat 2 32 / 33
Troy Tomkinson Men Cat 3 12 / 41
Tommy Kline Men Cat 3 32 / 41

San Dimas Stage Race - Crit (Mar 31 2019)

Taylor Edwards Men Cat 2 21 / 33
Andrew Robinson Men Cat 2 33 / 33
Troy Tomkinson Men Cat 3 19 / 41
Tommy Kline Men Cat 3 40 / 41

Chico Stage Race - Stage 2 (Mar 30 2019)

Nate Furman Men Cat 3 11 / 47

San Dimas Stage Race - RR (Mar 30 2019)

Taylor Edwards Men Cat 2 7 / 39
Andrew Robinson Men Cat 2 30 / 39
Troy Tomkinson Men Cat 3 7 / 49
Tommy Kline Men Cat 3 32 / 49

Murray Criterium (Mar 29 2019)

Kelly Mcpherson Women Masters 35+ Cat 15 1 / 1
Troy Huebner Men Senior Cat 45 7 / 23
Preston Edwards Men Senior Cat 34 4 / 33
Ryan Mauser Men Senior Cat 34 22 / 33
Lane Rogers Men Senior Cat 34 24 / 33

Chico Stage Race - Stage 1 (Mar 29 2019)

Nate Furman Men Cat 3 7 / 56

San Dimas Stage Race - TT (Mar 29 2019)

Taylor Edwards Men Cat 2 9 / 39
Andrew Robinson Men Cat 2 31 / 39
Troy Tomkinson Men Cat 3 13 / 49
Tommy Kline Men Cat 3 22 / 49

Valley of the Sun Stage Race - GC (Feb 17 2019)

Troy Tomkinson Men Cat 3 35 / 44

Valley of the Sun Stage Race - Crit (Feb 17 2019)

Troy Tomkinson Men Cat 3 25 / 44

Valley of the Sun Stage Race - Road Race (Feb 16 2019)

Troy Tomkinson Men Cat 3 20 / 46

Valley of the Sun Stage Race - TT (Feb 15 2019)

Troy Tomkinson Men Cat 3 45 / 46

LOTOJA CLASSIC (Sep 8 2018)

Michael Russell Men Master 35+ Cat 4/5 Flight 1 5 / 68

West Mountain Road Race (Aug 25 2018)

Mark Pinson Men Masters 35+ Cat 45 3 / 6
Bart Preston Men Masters 35+ Cat 45 4 / 6
Scott Powers Men Masters 35-44 Cat 1234 1 / 6
Brett Peterson Men Masters 35-44 Cat 1234 5 / 6
Troy Huebner Men Masters 35-44 Cat 1234 6 / 6
Mike Broderick Men Cat 4-5 1 / 16
Daniel Hall Men Cat 4-5 8 / 16
Joshua Wagstaff Men Cat 4-5 10 / 16
Billy Rappleye Men Cat 3-4 4 / 12
Ryan Smith Men Cat 3-4 5 / 12
Stephen Rogers Men Cat 3-4 5 / 12
Troy Tomkinson Men Cat 3-4 6 / 12
Cam Candelaria Men Pro 1-23 8 / 18
Samuel Dearden Men Pro 1-23 21 / 18

Utah State Time Trial (Aug 18 2018)

Troy Tomkinson Men Cat 3 1 / 3
Eleise Hinton Women Pro 1/2/3 3 / 4
Bart Preston Men Masters 45-49 Open 2 / 2
Stephen Rogers Men Masters 50-54 Open 2 / 5

Chicken Dinner Road Race (Jul 15 2018)

Taylor Edwards Men Cat2/3 4 / 35
Lindsey Stevenson Women Pro/Cat 1/2 12 / 43
Ingrid Smallman Women Pro/Cat 1/2 13 / 43

Andersen Banducci Twilight Criterium (Jul 14 2018)

Cam Candelaria Men Master 40+ 59 / 35
Ingrid Smallman Women Pro/Cat 1/2 25 / 61
Lindsey Stevenson Women Pro/Cat 1/2 28 / 61
Cam Candelaria Men Pro/Cat 1 117 / 70

Ophir Road Race (Jul 7 2018)

Brett Peterson Men Master 45-54 open 6 / 10
Stephen Rogers Men Master 45-54 open 10 / 10
Kevin Fuller Men Senior Cat 4 7 / 24
Boyd Timothy Men Senior Cat 4 8 / 24
Mike Broderick Men Senior Cat 4 10 / 24
Michael Russell Men Senior Cat 4 12 / 24
Bart Preston Men Senior Cat 4 14 / 24
Adam Cole Men Senior Cat 4 17 / 24
Mark Pinson Men Senior Cat 4 19 / 24
Joshua Wagstaff Men Senior Cat 4 21 / 24
Jason Mccloy Men Senior Cat 4 24 / 24
Samuel Dearden Men Senior Cat 3 4 / 21
Preston Edwards Men Senior Cat 3 6 / 21
Tommy Kline Men Senior Cat 3 13 / 21
Troy Tomkinson Men Senior Cat 3 17 / 21
Ryan Smith Men Senior Cat 3 20 / 21
Taylor Edwards Men Senior p/1/2 7 / 18
Jessica Hansen Women Senior Cat 4 1 / 3

Twin Falls Old Town Criterium (Jul 7 2018)

Ingrid Smallman Women Cat 1/2 4 / 8

Lifetime Fitness Criterium (Jul 4 2018)

Preston Edwards Men senior open Cat 3-4 1 / 15
Stephen Rogers Men senior open Cat 3-4 2 / 15
Nate Furman Men senior open Cat 3-4 8 / 15
Billy Rappleye Men senior open Cat 3-4 10 / 15
Lindsey Stevenson Women senior open P-123 1 / 7
Eleise Hinton Women senior open P-123 2 / 7
Liz Apking Women master 35-49 open 1 / 1
Liz Apking Women senior open Cat 3-45 2 / 6
Cam Candelaria Men senior open P-123 10 / 15
Bart Preston Men master 35+ Cat 45 1 / 10
Nate Furman Men master 35+ Cat 45 4 / 10
Michael Russell Men master 35+ Cat 45 5 / 10
Troy Huebner Men master 35+ Cat 45 6 / 10
Richard Campbell Men master 35+ Cat 45 8 / 10
Nate Furman Men senior open Cat 4-5 4 / 20
Troy Huebner Men senior open Cat 4-5 6 / 20
Mark Ellis Men senior open Cat 4-5 7 / 20
Daniel Hall Men senior open Cat 4-5 13 / 20
Joshua Wagstaff Men senior open Cat 4-5 15 / 20

ToAD - Otto Wenz Cafe Hollander Downer Classic (Jun 30 2018)

Ian Frederick Men 4-5 19 / 76

ToAD - Cafe Centraal Bay View Classic (Jun 29 2018)

Ian Frederick Men 4-5 14 / 69
Daniel Frederick Men 4-5 15 / 69

ToAD - Port Washington Race the Harbor (Jun 27 2018)

Ian Frederick Men 4-5 29 / 58
Daniel Frederick Men 4-5 32 / 58

ToAD - Janesville Town Square Gran Prix (Jun 26 2018)

Ian Frederick Men 4-5 6 / 54
Daniel Frederick Men 4-5 15 / 54

ToAD - Downtown West Bend Concourse (Jun 25 2018)

Ian Frederick Men 4-5 6 / 48
Daniel Frederick Men 4-5 13 / 48

USA Cycling Masters Road Nationals - Crit (Jun 17 2018)

Stephen Rogers Men 50-54 Masters 45 / 54

Farm Bureau Stage Race - Stage 3 (Jun 16 2018)

Michael Russell Men Masters 35+ Cat 4/5 3 / 8
Nate Furman Men Masters 35+ Cat 4/5 7 / 8

USA Cycling Masters Road Nationals - RR (Jun 15 2018)

Stephen Rogers Men 50-54 Master 54 / 74

USA Cycling Para Road Nationals - TT (Jun 14 2018)

Stephen Rogers Men 50-54 Master 17 / 30

Farm Bureau Stage Race - Stage 1 (Jun 14 2018)

Nate Furman Men Masters 35+ Cat 4/5 1 / 8
Michael Russell Men Masters 35+ Cat 4/5 6 / 8

Saint Francis Tulsa Tough (Jun 10 2018)

Stephen Rogers Men 40+ Cat3/4 25 / 43

Saint Francis Tulsa Tough (Jun 9 2018)

Stephen Rogers Men 40+ Cat3/4 34 / 56

Porcupine Hillclimb (Jun 2 2018)

Debra Cantrell Women Masters 50-59 Open 6 / 6
Liz Apking Women Masters 35-49 Open 1 / 5
Lindsey Stevenson Women Senior Cat 123 3 / 6
Eleise Hinton Women Senior Cat 123 4 / 6
Ingrid Smallman Women Senior Cat 123 6 / 6
Brett Peterson Men Master 45-54 Open 1 / 20
Stephen Rogers Men Master 45-54 Open 17 / 20
Taylor Edwards Men Masters 35-44 Open 1 / 17
Cam Candelaria Men Masters 35-44 Open 8 / 17
Troy Tomkinson Men Master Cat 4 3 / 27
Tommy Kline Men Master Cat 4 9 / 27
Adam Cole Men Master Cat 4 20 / 27

Guthrie Bikes Sugar House Criterium (May 26 2018)

Ian Frederick Men Juniors 15-16 Open 2 / 3
Stephen Rogers Men Masters 45-54 16 / 24
Lindsey Stevenson Women Senior P123 1 / 12
Ingrid Smallman Women Senior P123 3 / 12
Emily Birch Women Senior P123 5 / 12
Eleise Hinton Women Senior P123 7 / 12
Taylor Edwards Men Senior P12 31 / 41
Cam Candelaria Men Senior P12 33 / 41
Boyd Timothy Men Senior Cat 5 3 / 18
Adam Cole Men Senior Cat 5 15 / 18
Steve Pace Men Senior Cat 5 16 / 18
Daniel Frederick Men Senior Cat 4 1 / 32
Scott Johnston Men Senior Cat 4 7 / 32
Troy Tomkinson Men Senior Cat 4 10 / 32
Nate Furman Men Senior Cat 4 17 / 32
Richard Campbell Men Senior Cat 4 18 / 32
Greg Guest Men Senior Cat 4 19 / 32
Troy Huebner Men Senior Cat 4 23 / 32
Preston Edwards Men Senior Cat 3 8 / 28
Stephen Rogers Men Senior Cat 3 13 / 28
Cam Candelaria Men Master 35-44 1 / 21
Greg Guest Men Master 35-44 2 / 21
Nate Furman Men Master 35-44 4 / 21
Taylor Edwards Men Master 35-44 5 / 21
Billy Rappleye Men Master 35-44 11 / 21
Preston Edwards Men Master 35-44 15 / 21

Antelope Island Classic (May 5 2018)

Kylie Frederick Women Jr 13-14 2 / 2
Greg Guest Men Cat 4/5 6 / 44
Tom Pace Men Cat 4/5 11 / 44
Troy Huebner Men Cat 4/5 17 / 44
Jr Stanclift Men Cat 4/5 19 / 44
Scott Johnston Men Cat 4/5 20 / 44
Mark Ellis Men Cat 4/5 22 / 44
Joshua Wagstaff Men Cat 4/5 35 / 44
Nate Furman Men Masters 35+ Cat 4/5 1 / 36
Michael Russell Men Masters 35+ Cat 4/5 4 / 36
Brandon Storrs Men Masters 35+ Cat 4/5 7 / 36
Mark Pinson Men Masters 35+ Cat 4/5 14 / 36
Adam Cole Men Masters 35+ Cat 4/5 15 / 36
Richard Campbell Men Masters 35+ Cat 4/5 16 / 36
Daren Campbell Men Masters 35+ Cat 4/5 21 / 36
Jason Mccloy Men Masters 35+ Cat 4/5 24 / 36
Tim Hanson Men Masters 35+ Cat 4/5 26 / 36
Andy Boyer Men Masters 35+ Cat 4/5 28 / 36
Liz Apking Women Master 35+ Cat 4/5 2 / 6
Kelly Mcpherson Women Master 35+ Cat 4/5 5 / 6
Jessica Hansen Women Cat 5 3 / 7
Mike Broderick Men Cat 5 3 / 16
Ingrid Smallman Women Pro 1/2/3 2 / 4
Eleise Hinton Women Pro 1/2/3 4 / 4
Cam Candelaria Men Pro 1/2/3 7 / 30
Samuel Dearden Men Pro 1/2/3 13 / 30
Taylor Edwards Men Cat 3/4 5 / 38
Ryan Mauser Men Cat 3/4 13 / 38
Nate Furman Men Cat 3/4 16 / 38
Ryan Smith Men Cat 3/4 20 / 38
Brett Peterson Men Masters 45-54 Cat 1/2/3 6 / 14
Stephen Rogers Men Masters 45-54 Cat 1/2/3 8 / 14

Tax Day Circuit Race (Apr 28 2018)

Cam Candelaria Men Pro/Cat 1/2/3 10 / 17
Samuel Dearden Men Pro/Cat 1/2/3 13 / 17
Stephen Rogers Men Master 45+ Cat1/2/3 1 / 4
Michael Russell Men Master 35+ Cat4/5 3 / 15
Bart Preston Men Master 35+ Cat4/5 5 / 15
Troy Huebner Men Master 35+ Cat4/5 7 / 15
Greg Guest Men Master 35+ Cat4/5 15 / 15
Lindsey Stevenson Women Pro/Cat 1/2/3 1 / 4
Billy Rappleye Men Cat3/4 4 / 12

East Canyon-Echo Road Race (Apr 21 2018)

Kevin Fuller Men Masters 35+ Cat 4/5 1 / 40
Brett Peterson Men Masters 35+ Cat 4/5 2 / 40
Michael Russell Men Masters 35+ Cat 4/5 3 / 40
Bob Ure Men Masters 35+ Cat 4/5 8 / 40
Brandon Storrs Men Masters 35+ Cat 4/5 21 / 40
Troy Huebner Men Masters 35+ Cat 4/5 31 / 40
Mark Pinson Men Masters 35+ Cat 4/5 33 / 40
Jason Mccloy Men Masters 35+ Cat 4/5 35 / 40
Stephen Rogers Men Masters 45+ 11 / 20
Liz Apking Women Cat 3/4/5 2 / 8
Jessica Hansen Women Cat 3/4/5 3 / 8
Kelly Mcpherson Women Cat 3/4/5 8 / 8
Debra Cantrell Women Masters 50+ 3 / 3
Cam Candelaria Men Masters 35+ Cat 1/2/3 1 / 19
Billy Rappleye Men Masters 35+ Cat 1/2/3 8 / 19
Steven Parry Men Masters 35+ Cat 1/2/3 17 / 19
Samuel Dearden Men Pro 1/2/3 13 / 21
Lindsey Stevenson Women Pro 1/2/3 1 / 3
Ingrid Smallman Women Pro 1/2/3 2 / 3
Eleise Hinton Women Pro 1/2/3 3 / 3
Mike Broderick Men Cat 5 12 / 35
Tommy Kline Men Cat 5 16 / 35
Alex Cantrell Men Cat 5 20 / 35
Richard Campbell Men Cat 4 7 / 14
Daren Campbell Men Cat 4 8 / 14
Joshua Wagstaff Men Cat 4 13 / 14
Taylor Edwards Men Cat 3/4 5 / 29
Ryan Mauser Men Cat 3/4 21 / 29

IMCCC Circuit Race (Apr 14 2018)

Stephen Rogers Men 45-54 Cat 1/2/3/4 4 / 11
Cam Candelaria Men 35-44 Cat 1/2/3 1 / 5
Scott Powers Men 35-44 Cat 1/2/3 3 / 5
Stephen Rogers Men Cat 3/4 4 / 29
Ryan Mauser Men Cat 3/4 12 / 29
Greg Guest Men Cat 3/4 13 / 29
Marshall Stanclift Men Cat 3/4 17 / 29
Eleise Hinton Women Cat 3/4/5 3 / 11

Busiest Racers

in last months
Stephen Rogers 63
Troy Huebner 54
Taylor Edwards 42
Samuel Dearden 38
Andrew Robinson 37
Ryan Mauser 34
Michael Russell 34
Billy Rappleye 33
Aileen Pannecoucke 33
Preston Edwards 31
Scott Johnston 27
Richard Campbell 25
Ingrid Smallman 25
Liz Apking 23
Troy Tomkinson 22
Tommy Kline 22
Nate Furman 22
Kelly Mcpherson 22
Tyler Metten 21
Ryan Smith 20
Cam Candelaria 20
Steven Parry 19
Bart Preston 18
Sudheer Bhimireddy 18
Mark Pinson 17
Tom Pace 16
Jeremy Ward 16
Brett Peterson 16
Scott Powers 15
Mike Broderick 14
Jason Mccloy 14
Jason Lux 14
Caitlin Howell 13
Eleise Hinton 13
Greg Guest 13
Alan Farnes 13
Daniel Frederick 13
Lindsey Stevenson 13
Kevin Fuller 12
Ashley Kline 12
Crozier Kimball 12
Jessey Hein 12
Joshua Wagstaff 11
David Nash 11
Ian Frederick 10
Matthew Brady 9
Dan Hoopes 9
Jessica Hansen 9
James Blair 9
Sonja Mitchell 9
Jessica Nelson 8
Robert Bruhn 8
Andy Boyer 8
Marshall Stanclift 7
Jim Sawka 7
Margaret Douglass 7
Bri Hoopes 7
Crystal Fowler 7
Kevin Poulsen 7
Jason Lux 7
Sudheer Bhimireddy 7
Rosann Greenway 7
Erik Christiansen 7
Lane Rogers 6
Jamie Linde 6
Wendy Pinson 6
Joseph Cardon 6
Tim Hanson 6
Viggo Moore 6
Aaron Temple 6
Daren Campbell 5
Nick Watson 5
Kristopher Mahoney 5
Natasha Scott 5
Jose Luis hernandez 5
Hyrum Nelson 5
Lindsay Marx 5
Stefanie Young 4
Katie Bonebrake 4
Ellie Edwards 4
Luis Zamora 4
Rebecca Bauer 4
Daniel Hall 4
Robert Wheat 4
Tyler Rees 4
Shaun Robbins 4
Steven Low 4
Boyd Timothy 4
Adam Cole 4
Mark Ellis 4
Steve Mayfield 4
Anne Findlay 4
Brandon Storrs 4
Brandon Proctor 4
Reed Wilson 4
Darin Boyd 4
Kevin Gibson 4
Jr Stanclift 4
Matt Hansen 3
Steve Pace 3