Log In

Team Overview: Brazen Dropouts Cycling Team
(redirected from: Brazen Dropouts)

Team News Ticker Embed This

Team Race History csv | json

Spring Super Crit (Apr 8 2018)

Olivia Cope Women Cat 4/5 1 / 14
Kaitlyn Agnew Women Cat 4/5 2 / 14
Ben Grabow Men Cat 3 3 / 28
Lee Prouty Men Cat 4 13 / 25

Tolero Criterium (Mar 24 2018)

Lee Prouty Men Senior Cat 3/4 10 / 13
Lee Prouty Men Senior Cat 4/5 2 / 8

The Gateway Cup Day 4 (Sep 4 2017)

Lee Prouty Men Cat 4/5 30 / 53

Green Mountain Stage Race GC (Sep 4 2017)

Ben Grabow Men Cat 3 51 / 55

Green Mountain Stage Race Day 4 Crit (Sep 4 2017)

Ben Grabow Men Cat 3 13 / 55

The Gateway Cup Day 3 (Sep 3 2017)

Lee Prouty Men Cat 3/4 54 / 64

Green Mountain Stage Race Day 3 Road Race (Sep 3 2017)

Ben Grabow Men Cat 3 56 / 65

Green Mountain Stage Race Day 2 Road Race (Sep 2 2017)

Ben Grabow Men Cat 3 65 / 66

The Gateway Cup Day 1 (Sep 1 2017)

Lee Prouty Men Cat 3/4 48 / 57

Green Mountain Stage Race Day 1 TT (Sep 1 2017)

Ben Grabow Men Cat 3 56 / 67

Velorama Pro-Am Criteriums: Sunday (Aug 12 2017)

Tyler Fitzgerald Men Cat 3 37 / 38

Tour of Little Switzerland - Crit (Jul 30 2017)

Olivia Cope Women Elite Category 4/5 3 / 9
Sarah Makoski Women Elite Category 4/5 4 / 9
Gale Hellpap Women Elite Category 4/5 8 / 9
Josh Fangman Category 3/4 3 / 13
Derek Landwehr Category 3/4 6 / 13
Eric Staats Category 3/4 7 / 13
Ben Grabow Category 3/4 8 / 13
Lee Prouty Category 3/4 10 / 13
Andrew Hellpap Category 3/4 11 / 13
Brian Oliver Category 5 5 / 15
Erik Strahler Category 5 8 / 15
Collin Sainio Category 5 9 / 15
Park Walter Category 5 12 / 15
Ben Reeve Category 5 14 / 15
Mark Badger Masters 50+ 10 / 10
Jacob Keller Category 4/5 5 / 24
Craig Billings Category 4/5 7 / 24
Kevin Sparks Category 4/5 8 / 24
Brian Oliver Category 4/5 11 / 24
Erik Strahler Category 4/5 12 / 24
Eric Whaylen Category 4/5 13 / 24
Lee Prouty Category 4/5 17 / 24

Tour of Little Switzerland - RR (Jul 29 2017)

Peter Armstrong Masters 35+ Category 3/4 11 / 15
Lee Sensenbrenner Masters 35+ Category 3/4 15 / 15
Olivia Cope Women Elite Category 4/5 5 / 13
Gale Hellpap Women Elite Category 4/5 12 / 13
Caitlin Neuman Women Elite 7 / 12
Harper Beasley Women Elite 11 / 12
Kyle Russ Category 3/4 1 / 17
Josh Fangman Category 3/4 2 / 17
Derek Landwehr Category 3/4 6 / 17
Ben Grabow Category 3/4 11 / 17
Eric Staats Category 3/4 12 / 17
Andrew Hellpap Category 3/4 15 / 17
Collin Sainio Category 5 9 / 15
Park Walter Category 5 12 / 15
Ben Reeve Category 5 15 / 15
Mark Badger Masters 50+ 15 / 19
Kevin Sparks Category 4/5 2 / 48
Jacob Keller Category 4/5 8 / 48
Eric Whaylen Category 4/5 9 / 48
Brian Oliver Category 4/5 14 / 48
Erik Strahler Category 4/5 23 / 48
Kenny Kemp Category 4/5 41 / 48

Tour of Little Switzerland - TT (Jul 29 2017)

Olivia Cope Women Elite Category 4/5 2 / 7
Gale Hellpap Women Elite Category 4/5 7 / 7
Caitlin Neuman Women Elite 3 / 10
Harper Beasley Women Elite 8 / 10
Josh Fangman Category 3/4 2 / 13
Eric Staats Category 3/4 5 / 13
Derek Landwehr Category 3/4 7 / 13
Andrew Hellpap Category 3/4 9 / 13
Ben Grabow Category 3/4 11 / 13
Ben Reeve Category 5 2 / 6
Mark Badger Masters 50+ 7 / 9
Brian Oliver Category 4/5 7 / 19
Kevin Sparks Category 4/5 8 / 19
Lee Prouty Category 4/5 12 / 19
Eric Whaylen Category 4/5 13 / 19
Erik Strahler Category 4/5 16 / 19
Kenny Kemp Category 4/5 18 / 19

Intelligentsia Cup p/b SRAM - Goose Island Grand Prix (Jul 23 2017)

Kevin Sparks Men Cat 4/5 25 / 47

Big Waters Classic - Sunday (Jul 23 2017)

Riley Cockerill Men Cat 4 24 / 29

Big Waters Classic - Saturday (Jul 22 2017)

Riley Cockerill Men Cat 4/5 9 / 48

WI State TT Championship (Jul 22 2017)

Craig Gartland Men Masters 50-54 2 / 7
Travis Goodlund Men Masters 45+ Category 1/2/3 1 / 2
Kyle Russ Men Category 3/4 2 / 8
Kyle Smith Men Category 3/4 4 / 8
Ben Grabow Men Category 3/4 7 / 8
Derek Landwehr Men Category 3/4 8 / 8
Andrew Hellpap Men Masters 35+ Category 3/4 3 / 4
Erik Strahler Men Category 4/5 9 / 24

Intelligentsia Cup: South Chicago Kermesse (Jul 17 2017)

Lee Prouty Men Elite Cat 4/5 25 / 35

Intelligentsia Cup: Glen Ellyn (Jul 15 2017)

Lee Prouty Men Cat 4/5 54 / 65

Wisconsin State Champs - Road Race (Jul 9 2017)

Derek Landwehr Category 3/4 3 / 12
Eric Staats Category 3/4 7 / 12
Ben Grabow Category 3/4 9 / 12
Olivia Cope Women Category 4/5 5 / 8
Gale Hellpap Women Category 4/5 8 / 8
Lee Pier 35+ Category 3/4 15 / 28
Andrew Hellpap 35+ Category 3/4 20 / 28
Jason Bentley 35+ Category 3/4 25 / 28
Dennis Smith 15-18 9 / 9
Nick Vander velden Category 4/5 7 / 44
Eric Whaylen Category 4/5 10 / 44

Wisconsin State Champs - Crit (Jul 8 2017)

Peter Armstrong Masters 35+ Category 3/4 8 / 31
Lee Pier Masters 35+ Category 3/4 17 / 31
Jason Bentley Masters 35+ Category 3/4 31 / 31
Ben Grabow Category 3/4 4 / 17
Lee Prouty Category 3/4 9 / 17
Derek Landwehr Category 3/4 10 / 17
Eric Staats Category 3/4 11 / 17
Olivia Cope Women Cat 4/5 5 / 5
Olivia Cope Women 8 / 8
Craig Billings Category 4/5 5 / 36
Nick Vander velden Category 4/5 8 / 36
Lee Prouty Category 4/5 18 / 36
Eric Whaylen Category 4/5 23 / 36

ToaD - East Tosa Gran Prix (Jun 25 2017)

Craig Billings Men Elite Cat 4/5 9 / 63
Lee Prouty Men Elite Cat 4/5 26 / 63
Eric Whaylen Men Elite Cat 4/5 30 / 63
Derek Landwehr Men Elite Cat 4/5 36 / 63
Lee Pier Men Masters 40+ Cat 3/4 26 / 33
Peter Armstrong Men Elite Cat 2/3 33 / 45

Tour of Kansas City - GC (Jun 25 2017)

Erin Nelson Women Cat 4/5 5 / 21
Trent Simon Men Cat 5 7 / 15

Tour of Kansas City - Crit (Jun 25 2017)

Erin Nelson Women Cat 4/5 5 / 21
Trent Simon Men Cat 5 7 / 15

ToaD - IS Corp Otto Wenz Downer Classic (Jun 24 2017)

Nick Vander velden Men Elite Cat 4/5 7 / 75
Craig Billings Men Elite Cat 4/5 20 / 75
Riley Cockerill Men Elite Cat 4/5 21 / 75
Derek Landwehr Men Elite Cat 4/5 22 / 75
Lee Prouty Men Elite Cat 4/5 41 / 75
Ben Grabow Men Elite Cat 2/3 17 / 43
Peter Armstrong Men Elite Cat 2/3 25 / 43

Tour of Kansas City - TT (Jun 24 2017)

Erin Nelson Women Cat 4/5 3 / 9

Tour of Kansas City - Circuit Race (Jun 24 2017)

Trent Simon Men Cat 5 8 / 18

ToaD - Café Centraal Bay View Classic (Jun 23 2017)

Craig Billings Men Elite Cat 4/5 14 / 68
Lee Prouty Men Elite Cat 4/5 24 / 68
Lee Pier Men Masters 40+ Cat 3/4 21 / 29
Peter Armstrong Men Elite Cat 2/3 33 / 46
Ben Grabow Men Elite Cat 2/3 46 / 46

ToaD - Shorewood Criterium Cycling Classic (Jun 22 2017)

Peter Armstrong Men Elite Cat 2/3 34 / 49

ToaD - Race the Harbor Criterium (Jun 21 2017)

Lee Prouty Men Elite Cat 4/5 22 / 40

ToaD - Schlitz Park Criterium (Jun 20 2017)

Lee Prouty Men Elite Cat 4/5 27 / 31

ToaD - Downtown West Bend Concourse (Jun 19 2017)

Craig Billings Men Elite Cat 4/5 15 / 35
Lee Prouty Men Elite Cat 4/5 21 / 35

ToaD - Carl Zach Cycling Classic (Jun 18 2017)

Derek Landwehr Men Elite Cat 4/5 17 / 68
Craig Billings Men Elite Cat 4/5 24 / 68
Eric Whaylen Men Elite Cat 4/5 25 / 68
Lee Prouty Men Elite Cat 4/5 27 / 68
Collin Sainio Men Elite Cat 4/5 44 / 68
Peter Armstrong Men Elite Cat 2/3 34 / 56
Ben Grabow Men Elite Cat 2/3 51 / 56

ToaD - Giro d' Grafton (Jun 17 2017)

Nick Vander velden Men Elite Cat 4/5 10 / 58
Lee Prouty Men Elite Cat 4/5 31 / 58
Derek Landwehr Men Elite Cat 4/5 38 / 58

ToaD - Kenosha YMCA Food, Folks & Spokes (Jun 15 2017)

Lee Prouty Men Elite Cat 4/5 1 / 39

Hollander/Benelux Sussex Criterium (Jun 11 2017)

Olivia Cope Women Category 4/5 3 / 8
Nick Vander velden Category 3/4 5 / 31
Eric Staats Category 3/4 14 / 31
Derek Landwehr Category 3/4 18 / 31
Olivia Cope Women 9 / 13
Peter Armstrong Masters 35+ Cat 3/4 1 / 19
Jason Bentley Masters 35+ Cat 3/4 9 / 19
Derek Landwehr Category 4/5 7 / 30
Craig Billings Category 4/5 19 / 30
Lee Prouty Category 4/5 21 / 30

LAPT Criterium (Jun 10 2017)

Peter Armstrong Masters 35+ Category 3/4 4 / 15
Jason Bentley Masters 35+ Category 3/4 15 / 15
Nick Vander velden Category 3/4 7 / 19
Lee Prouty Category 3/4 11 / 19
Collin Sainio Category 5 5 / 17
Olivia Cope Women Category 4/5 3 / 5
Craig Billings Category 4/5 5 / 27
Derek Landwehr Category 4/5 9 / 27
Lee Prouty Category 4/5 12 / 27
Collin Sainio Category 4/5 21 / 27
Kenny Kemp Category 4/5 24 / 27

Glencoe Grand Prix p/b Illinois Bone and Joint Institute (Jun 3 2017)

Ben Grabow OPEN Cat 3/4 23 / 57
Lee Prouty OPEN Cat 3/4 35 / 57

Quad Cities Criterium (May 29 2017)

Harper Beasley Women Cat 3/4 23 / 31

Concordia University Crit (May 28 2017)

Dennis Smith Junior 15-18 Open 2 / 4

39th Annual Melon City Criterium (May 28 2017)

Harper Beasley Women Cat 3/4 13 / 35

Palmyra Road Race (May 27 2017)

Kyle Russ Category 3/4 4 / 23
Josh Fangman Category 3/4 5 / 23
Ben Grabow Category 3/4 19 / 23
Olivia Cope Women Category 4/5 2 / 4
Caitlin Neuman Women Open 3 / 14
Eric Whaylen Category 4/5 14 / 33
Lee Prouty Category 4/5 28 / 33

Snake Alley Criterium (May 27 2017)

Harper Beasley Women Senior Cat 3/4 25 / 34

Fox River Omnium - Sunday (May 21 2017)

Ben Grabow Men Cat 3 16 / 25

LAPT/Trek Midwest Road Race (May 20 2017)

Peter Armstrong Masters 35+ Category 3/4 6 / 10
John Coyle Masters 35+ Category 3/4 7 / 10
Nick Vander velden Category 4/5 1 / 13
Craig Billings Category 4/5 2 / 13

NEW Omnium (May 14 2017)

Lee Prouty Elite Category 4/5 6 / 10

NEW Omnium - Sunday Crit (May 14 2017)

Craig Billings Category 4/5 7 / 26
Lee Prouty Category 4/5 15 / 26
Lee Prouty Category 3/4 17 / 18

San Marvelous Race Series (May 13 2017)

Madeleine Bennett Women Cat 3/4/5 4 / 13

NEW Omnium - TT (May 13 2017)

Lee Prouty Category 4/5 6 / 12

NEW Omnium - Saturday Crit (May 13 2017)

Lee Prouty Category 4/5 13 / 33

La Crosse Omnium - Crit (May 7 2017)

Ben Grabow Category 3 27 / 43
Eric Staats Category 3 42 / 43
Derek Landwehr Category 4 13 / 46
Michael Kernan Category 4 23 / 46
Craig Billings Category 4 24 / 46
Kevin Sparks Category 4 28 / 46
Lee Prouty Category 4 36 / 46
Eric Whaylen Category 4 39 / 46
Erin Nelson Women Category 4 18 / 21
Peter Armstrong Masters 35+ Category 3/4 9 / 29
Jason Bentley Masters 35+ Category 3/4 20 / 29
Lee Pier Masters 35+ Category 3/4 29 / 29

La Crosse Omnium - RR (May 6 2017)

Ben Grabow Category 3 26 / 38
Eric Staats Category 3 35 / 38
Derek Landwehr Category 4 13 / 39
Eric Whaylen Category 4 26 / 39
Michael Kernan Category 4 31 / 39
Kevin Sparks Category 4 32 / 39
Lee Prouty Category 4 33 / 39
Craig Billings Category 4 35 / 39
Larry Gausmann Category 4 37 / 39
Lee Pier Masters 35+ Category 3/4 15 / 36
Peter Armstrong Masters 35+ Category 3/4 16 / 36
Matthew Bruss Masters 35+ Category 3/4 23 / 36

La Crosse Omnium - TT (May 5 2017)

Michael Kernan Category 4 11 / 29
Eric Whaylen Category 4 22 / 29
Craig Billings Category 4 28 / 29
Larry Gausmann Category 4 29 / 29
Matthew Bruss Masters 35+ Category 3/4 4 / 15
Lee Pier Masters 35+ Category 3/4 5 / 15

Project Echelon Omnium (Apr 30 2017)

Adler Kennedy Junior 12-18 Category Open 1 / 5
Sam Naggatz Junior 12-18 Category Open 3 / 5

Project Echelon Omnium - Friday RR (Apr 29 2017)

Craig Billings Category 4/5 5 / 25

HCC Muskego Park Criterium (Apr 23 2017)

Jamani Bergh Junior 15-18 Open 9 / 15
Collin Sainio Category 5 11 / 20
Eric Whaylen Category 5 14 / 20
Derek Landwehr Category 4/5 1 / 33
Craig Billings Category 4/5 11 / 33
Eric Whaylen Category 4/5 30 / 33
Erin Nelson Women Cat 4/5 5 / 6
Kyle Russ Eite Category 3/4 2 / 26
Jason Bentley 35+ Cat 3/4 5 / 18
Peter Armstrong 35+ Cat 3/4 14 / 18

Whitnall Park Spring Classic (Apr 22 2017)

Jason Bentley Masters 35+ Category 3/4 18 / 37
Kyle Russ Category 3/4 12 / 54
Eric Staats Category 3/4 21 / 54
Ben Grabow Category 3/4 23 / 54
Kevin Sparks Category 3/4 29 / 54
Lee Prouty Category 3/4 45 / 54
Eric Whaylen Category 5 4 / 34
Craig Billings Category 4/5 7 / 55
Derek Landwehr Category 4/5 12 / 55
Lee Prouty Category 4/5 16 / 55
Eric Whaylen Category 4/5 22 / 55

Gopher Criterium (Apr 16 2017)

Olivia Cope Women Cat 4/5 5 / 9

Menomonee Falls Crit (Apr 15 2017)

Lee Pier Masters 35+ Cat 3/4 13 / 35
Peter Armstrong Masters 35+ Cat 3/4 19 / 35
Jason Bentley Masters 35+ Cat 3/4 22 / 35
Craig Billings Cat 4/5 5 / 47
Lee Prouty Cat 4/5 19 / 47

Spring Super Crit (Apr 9 2017)

Craig Billings Men Masters 30+ Cat 3/4/5 13 / 35
Ben Grabow Men Cat 3 2 / 37
Eric Staats Men Cat 3 9 / 37
Kevin Sparks Men Cat 4 11 / 35

Great Dane Velo Club Spring Crits (Apr 8 2017)

Caitlin Neuman Women Elite Open 2 / 14
Eric Whaylen Elite cat 5 5 / 22
Gale Hellpap Elite cat 5 21 / 22
Jamani Berghe Junior 15-18 Open 6 / 10
Josh Fangman Elite Category 3/4 3 / 40
Ben Grabow Elite Category 3/4 9 / 40
Derek Landwehr Elite Category 3/4 13 / 40
Lee Prouty Elite Category 3/4 28 / 40
Eric Staats Elite Category 3/4 29 / 40
Kevin Sparks Elite Category 3/4 32 / 40
Sean Frigo Master 50+ Cat 1/2/3/4 13 / 14
Kevin Sparks Elite Cat 4/5 3 / 48
Craig Billings Elite Cat 4/5 4 / 48
Derek Landwehr Elite Cat 4/5 9 / 48
Lee Prouty Elite Cat 4/5 16 / 48
Matthew Bruss Elite Cat 4/5 24 / 48
Brent Teske Elite Cat 4/5 25 / 48
Eric Whaylen Elite Cat 4/5 28 / 48
Trent Simon Elite Cat 4/5 35 / 48
Tanmaya Addanki Junior 9-14 Open 14 / 15
Erin Nelson Women Elite Category 4/5 3 / 12
Gale Hellpap Women Elite Category 4/5 11 / 12
Jason Bentley Masters 35+ Cat 1/2/3 14 / 22
Jason Bentley Master 35+ Cat 3/4 9 / 18
Peter Armstrong Master 35+ Cat 3/4 14 / 18
John Coyle Master 35+ Cat 3/4 15 / 18
Ben Grabow Elite Pro/Cat 1/2/3 29 / 29

Great Dane Velo Club Spring Crits (Apr 2 2017)

Collin Sainio Category 5 7 / 22
Trent Simon Category 5 9 / 22
John Coyle Masters 50+ Cat 1/2/3/4 18 / 18
Joey Godiska Junior 15-18 Open 3 / 10
Jamani Bergh Junior 15-18 Open 4 / 10
Lee Pier Masters 35+ Cat 3/4 4 / 20
Jason Bentley Masters 35+ Cat 3/4 11 / 20
John Coyle Masters 35+ Cat 3/4 15 / 20
Larry Gausmann Masters 35+ Cat 3/4 18 / 20
Derek Landwehr Cat 4/5 7 / 41
Craig Billings Cat 4/5 10 / 41
Kevin Sparks Cat 4/5 13 / 41
Brent Teske Cat 4/5 14 / 41
Olivia Cope Women Cat 4/5 1 / 3
Ellery Rourke Women Cat 4/5 2 / 3
Ben Grabow Cat 3/4 3 / 34
Eric Staats Cat 3/4 10 / 34
Josh Fangman Cat 3/4 13 / 34
Derek Landwehr Cat 3/4 26 / 34
Jane Landretti Women Open 2 / 7

Philly Phlyer - Circuit Race (Mar 18 2017)

Andrew Perez Men Cat 3/4 39 / 40

Cardinal Criterium (Mar 11 2017)

Kyle Smith Crit Men 3/4 11 / 57
Josh Fangman Crit Men 3/4 21 / 57

Green Mountain Stage Race - Criterium (Sep 5 2016)

Ben Grabow Men Cat 3 3 / 61

Green Mountain Stage Race - GC (Sep 5 2016)

Ben Grabow Men Cat 3 54 / 70

Green Mountain Stage Race - Road Race (Sep 4 2016)

Ben Grabow Men Cat 3 60 / 68

Green Mountain Stage Race - Circuit Race (Sep 3 2016)

Ben Grabow Men Cat 3 62 / 70

Green Mountain Stage Race - Time Trial (Sep 2 2016)

Ben Grabow Men Cat 3 58 / 70

Women's Midwest Road Race Championship (Aug 21 2016)

Olivia Cope Women Cat 4 12 / 50
Elisabeth Hopman Women Cat 4 31 / 50

Wisconsin Criterium Championship (Aug 14 2016)

Ben Grabow Men Cat 3/4 8 / 28
Eric Staats Men Cat 3/4 9 / 28
Jack Niewold Men Cat 3/4 13 / 28
Andrew Einspanier Men Cat 3/4 15 / 28
Andrew Perez Men Cat 3/4 17 / 28
Michael Kernan Men Cat 3/4 20 / 28
Lee Prouty Men Cat 3/4 26 / 28
Jero Bean Men Cat 3/4 27 / 28
Derek Landwehr Men Cat 4/5 7 / 27
Lee Prouty Men Cat 4/5 17 / 27
Kenny Kemp Men Cat 4/5 25 / 27
Jane Landretti Women 3 / 9
Joey Godiska Men Junior 15-18 2 / 10
Peter Armstrong Men Masters 35+ Cat 3/4 3 / 18
Olivia Cope Women Category 4 5 / 6
Caitlin Marks Women Category 4 6 / 6

WI State TT Championship (Aug 13 2016)

Olivia Cope Women Cat 4 4 / 6
Jane Landretti Women 5 / 13
Andrew Perez Men Cat 3/4 3 / 9
Ben Grabow Men Cat 3/4 7 / 9
Bob Zinkel Men Cat 4/5 5 / 14
Derek Landwehr Men Cat 4/5 8 / 14

Wisconsin State Road Championships (Aug 13 2016)

Michael Kernan Men Cat 3/4 6 / 24
Andrew Hellpap Men Cat 3/4 13 / 24
Ben Grabow Men Cat 3/4 14 / 24
Andrew Perez Men Cat 3/4 15 / 24
Eric Staats Men Cat 4/5 1 / 41
Andrew Einspanier Men Cat 4/5 4 / 41
Kevin Sparks Men Cat 4/5 8 / 41
Derek Landwehr Men Cat 4/5 24 / 41
Philip Peterson Men Cat 4/5 25 / 41
Kenny Kemp Men Cat 4/5 38 / 41
Joey Godiska Men Junior 15-18 3 / 8
Olivia Cope Women Cat 4 6 / 7
Lee Pier Men Masters 35+ Cat 3/4 10 / 25
Matthew Bruss Men Masters 35+ Cat 3/4 18 / 25
Peter Dailey Men Masters 35+ Cat 3/4 22 / 25
Lee Sensenbrenner Men Masters 35+ Cat 3/4 25 / 25

Couri Insurance Stage Race - GC (Aug 7 2016)

Kevin Sparks Men Elite Cat 4/5 3 / 10

Couri Insurance Stage Race - RR2 (Aug 7 2016)

Kevin Sparks Men Elite Cat 4/5 6 / 18
Andrew Einspanier Men Elite Cat 4/5 8 / 18

Couri Insurance Stage Race - TT2 (Aug 6 2016)

Kevin Sparks Men Elite Cat 4/5 5 / 12

Couri Insurance Stage Race - RR1 (Aug 6 2016)

Kevin Sparks Men Elite Cat 4/5 4 / 19
Joey Godiska Men Junior 12-18 3 / 6

Couri Insurance Stage Race - TT1 (Aug 5 2016)

Lee Sensenbrenner Men - Open 5 / 7
Kevin Sparks Men Elite Cat 4/5 1 / 14

New Glarus Road Race (Jul 30 2016)

Kyle Smith Cat 3/4 2 / 29
Jack Niewold Cat 3/4 4 / 29
Andrew Perez Cat 3/4 15 / 29
Derek Landwehr Cat 3/4 29 / 29
Joey Godiska Men Junior 15-18 1 / 4
Bill Mulligan Pro/Cat 1/2/3 15 / 34
Jane Landretti Women 1 / 9
Heather Curnutt Women 6 / 9
Olivia Cope Women Cat 4 4 / 8
Elisabeth Hopman Women Cat 4 8 / 8
Matthew Bruss Masters 35+ Cat 3/4 5 / 37
Lee Pier Masters 35+ Cat 3/4 8 / 37
Peter Armstrong Masters 35+ Cat 3/4 14 / 37
Eric Staats Cat 4/5 2 / 64
Andrew Einspanier Cat 4/5 3 / 64
Kevin Sparks Cat 4/5 24 / 64
Brent Teske Cat 4/5 29 / 64
James Recob Cat 4/5 39 / 64
Lee Prouty Cat 4/5 40 / 64
Michael Welch Cat 4/5 44 / 64
Philip Peterson Cat 4/5 47 / 64
Collin Sainio Cat 4/5 51 / 64

Intelligentsia Cup p/b SRAM - Chicago (Fulton St) (Jul 24 2016)

Bill Mulligan Men PRT Pro/Cat 1 85 / 90

Intelligentsia Cup p/b SRAM - Lake Bluff (Jul 23 2016)

Kevin Sparks Men Cat 4/5 36 / 62

Intelligentsia Cup p/b SRAM - Elmhurst (Jul 22 2016)

Bill Mulligan Men Pro/Cat 1/2 37 / 94

Intelligentsia Cup p/b SRAM - South Chicago (Jul 21 2016)

Bill Mulligan Men Pro/Cat 1/2 77 / 89

Intelligentsia Cup p/b SRAM - West Dundee (Jul 20 2016)

Bill Mulligan Men Pro/Cat 1/2 45 / 70

Intelligentsia Cup p/b SRAM: Willow Springs Road Race (Jul 17 2016)

Bill Mulligan Men Pro/Cat 1/2 45 / 61

Intelligentsia Cup p/b SRAM: Tour of Glen Ellyn (Jul 16 2016)

Jack Niewold Men Cat 2/3 15 / 60
Tyler Fitzgerald Men Cat 2/3 26 / 60
Bill Mulligan Men Pro/Cat 1/2 63 / 64

Intelligentsia Cup p/b SRAM: Beverly Hills Cycling Classic (Jul 15 2016)

Bill Mulligan Men Pro/Cat 1/2/3 48 / 92
Jack Niewold Men Pro/Cat 1/2/3 62 / 92

Bicycle Blues and BBQ Omnium - TT (Jul 9 2016)

Jack Niewold Men Cat 3 11 / 22

Bicycle Blues and BBQ Omnium - Crit (Jul 9 2016)

Jack Niewold Men Cat 3 11 / 29

USA Cycling Amateur Road Nationals - RR (Jul 1 2016)

Bill Mulligan Men U23 19-22 Pro/Cat 1/2 101 / 104

Tour of America's Dairyland - Wauwatosa (Jun 26 2016)

Ben Grabow Men Cat 2/3 36 / 74
Peter Armstrong Men Cat 2/3 45 / 74
Bill Mulligan Men Pro/Cat 1 78 / 93

Tour of America's Dairyland - Downers (Jun 25 2016)

Bill Mulligan Men Pro/Cat 1 41 / 119
Theodore Pyzyk Men Cat 4/5 70 / 71
Jack Niewold Men Cat 2/3 56 / 118
Peter Armstrong Men Cat 2/3 64 / 118
Ben Grabow Men Cat 2/3 69 / 118

Tour of America's Dairyland - Bay View (Jun 24 2016)

Bill Mulligan Men Pro/Cat 1/2 50 / 88
Tyler Fitzgerald Men Cat 2/3 28 / 107
Jack Niewold Men Cat 2/3 50 / 107
Ben Grabow Men Cat 2/3 60 / 107
Peter Armstrong Men Cat 2/3 67 / 107

Tour of America's Dairyland - Shorewood (Jun 23 2016)

Tyler Fitzgerald Men Cat 2/3 17 / 105
Jack Niewold Men Cat 2/3 27 / 105
Peter Armstrong Men Cat 2/3 63 / 105
Ben Grabow Men Cat 2/3 74 / 105
Bill Mulligan Men Pro/Cat 1/2 80 / 112

Tour of America's Dairyland - Port Washington (Jun 22 2016)

Bill Mulligan Men Pro/Cat 1/2 55 / 87
Collin Sainio Men Cat 4/5 36 / 41
Theodore Pyzyk Men Cat 4/5 40 / 41
Jack Niewold Men Cat 2/3 11 / 69

Tour of America's Dairyland - Schlitz Park (Jun 21 2016)

Bill Mulligan Men Pro/Cat 1/2 36 / 87
Michael Kernan Men Cat 4/5 5 / 30
Jack Niewold Men Cat 2/3 20 / 76

Tour of America's Dairyland - West Bend (Jun 20 2016)

Jack Niewold Men Cat 2/3 34 / 62
Bill Mulligan Men Pro/Cat 1/2 32 / 60

O'Fallon Grand Prix Omnium - Criterium (Jun 19 2016)

Lee Prouty Cat 4 20 / 25

Tour of America's Dairyland - Waukesha (Jun 19 2016)

Andrew Einspanier Men Cat 4/5 34 / 37
Tyler Fitzgerald Men Cat 2/3 27 / 79
Jack Niewold Men Cat 2/3 46 / 79
Ben Grabow Men Cat 2/3 57 / 79
Larry Gausmann Men Masters 40+ Cat 3/4 44 / 49
Bill Mulligan Men Pro/Cat 1/2 32 / 68

O'Fallon Grand Prix Omnium - Road Race (Jun 18 2016)

Lee Prouty Cat 4 18 / 23

Tour of America's Dairyland - Grafton (Jun 18 2016)

Theodore Pyzyk Men Cat 5 13 / 13
Theodore Pyzyk Men Cat 4/5 55 / 55
Jack Niewold Men Cat 2/3 30 / 100
Tyler Fitzgerald Men Cat 2/3 50 / 100
Bill Mulligan Men Pro/Cat 1/2 23 / 78

O'Fallon Grand Prix Omnium - Time Trial (Jun 17 2016)

Lee Prouty Cat 4 8 / 11

Tour of America's Dairyland - East Troy (Jun 17 2016)

Tyler Fitzgerald Men Cat 2/3 28 / 82
Jack Niewold Men Cat 2/3 39 / 82
Ben Grabow Men Cat 2/3 46 / 82
Bill Mulligan Men Pro/Cat 1/2 20 / 66

LAPT Criterium (Jun 4 2016)

Peter Armstrong Men Masters 35+ Cat 3/4 1 / 9
Jack Niewold Cat 3/4 2 / 11
Gary Baisa Cat 3/4 8 / 11

Glencoe Grand Prix p/b Illinois Bone and Joint Institute (Jun 4 2016)

Tyler Fitzgerald Men Cat 2-3 8 / 49
Andrew Perez Men Cat 2-3 28 / 49

MN Memorial Classic - Crit (May 30 2016)

Jack Niewold Men Cat 3 12 / 35

MN Memorial Classic - RR (May 29 2016)

Bill Mulligan Men Cat 1/2 25 / 50
Jack Niewold Men Cat 3 7 / 34

Concordia University Crit (May 29 2016)

Jero Bean Cat 3/4 6 / 19
Eric Staats Cat 3/4 12 / 19
Eric Staats Cat 4/5 8 / 30

MN Memorial Classic - Circuit (May 28 2016)

Jack Niewold Men Cat 3 25 / 35
Bill Mulligan Men Cat 1/2 48 / 50

MN Memorial Classic - TT (May 28 2016)

Bill Mulligan Men Cat 1/2 19 / 43
Jack Niewold Men Cat 3 4 / 29

Snake Alley Criterium (May 28 2016)

Jane Landretti Women Senior Cat 2/3 4 / 23
Harper Beasley Women Senior Cat 2/3 6 / 23
Jane Landretti Women Pro/Cat 1/2/3 10 / 18
Jane Landretti Women Pro/Cat 1/2/3 11 / 18

Palmyra Road Race (May 28 2016)

Peter Armstrong Masters 35+ Cat 3/4 19 / 40
Robert Lutz Masters 35+ Cat 3/4 37 / 40
Lee Sensenbrenner Masters 35+ Cat 3/4 40 / 40
Kyle Smith Cat 3/4 6 / 35
Ben Grabow Cat 3/4 10 / 35
Andrew Einspanier Cat 3/4 25 / 35

Sanders Park Criterium (May 22 2016)

Harper Beasley Women 2 / 13
Kyle Smith Cat 3/4 1 / 15
Jero Bean Cat 3/4 5 / 15
Jack Niewold Cat 3/4 7 / 15

LAPT/Trek Midwest Road Race (May 21 2016)

Ben Grabow Cat 3/4 2 / 30
Jack Niewold Cat 3/4 5 / 30
Kyle Smith Cat 3/4 12 / 30
Ryan Durepo Cat 3/4 15 / 30
Jero Bean Cat 3/4 19 / 30
Andrew Einspanier Cat 3/4 24 / 30
Olivia Cope Women Cat 4 4 / 8
Jane Landretti Women 6 / 16
Harper Beasley Women 10 / 16
Jack Niewold Pro/Cat 1/2/3 22 / 24
Robert Lutz Masters 50+ 21 / 26
Michael Kernan Cat 4/5 18 / 42

Fox River Omnium - Sunday (May 15 2016)

Andrew Einspanier Men Cat 4 7 / 27
Tyler Fitzgerald Men Cat 3 3 / 21
Ben Grabow Men Cat 3 16 / 21

North East Wisconsin Omnium (May 14 2016)

Erik Beckman Elite Cat 3/4 4 / 21
Michael Kernan Elite Cat 3/4 16 / 21
Michael Kernan Elite Cat 4/5 5 / 22
Peter Armstrong Masters 35+ Cat 3/4 3 / 20
Jason Bentley Masters 35+ Cat 3/4 18 / 20

North East Wisconsin Omnium (May 14 2016)

Michael Kernan Elite Cat 4/5 9 / 15

Fox River Omnium - Saturday (May 14 2016)

Andrew Einspanier Men Cat 4 9 / 27
Tyler Fitzgerald Men Cat 3 11 / 28

La Crosse Omnium - Crit (May 8 2016)

Kenny Kemp Cat 5 18 / 28
Larry Gausmann Masters 35+ cat 3/4 14 / 27
Derek Landwehr Cat 4 13 / 34
Andrew Perez Cat 3 21 / 32

Tour of the Gila - GC (May 8 2016)

Ben Grabow Men Cat 3 32 / 32

Tour of the Gila - Stage 5 (May 8 2016)

Ben Grabow Men Cat 3 32 / 36

La Crosse Omnium - RR (May 7 2016)

Larry Gausmann Masters 35+ Cat 3/4 27 / 31
Michael Kernan Cat 4 13 / 34
Derek Landwehr Cat 4 17 / 34
Andrew Perez Cat 3 10 / 43
Jack Niewold Cat 3 11 / 43
Andrew Hellpap Cat 3 27 / 43
Cory Samz Cat 5 24 / 44
Kenny Kemp Cat 5 32 / 44

Tour of the Gila - Stage 4 (May 7 2016)

Ben Grabow Men Cat 3 2 / 36

La Crosse Omnium - TT (May 6 2016)

Kenny Kemp Cat 5 14 / 25
Larry Gausmann Masters 35+ Cat 3/4 21 / 22
Derek Landwehr Cat 4 7 / 21
Andrew Hellpap Cat 3 14 / 26
Andrew Perez Cat 3 20 / 26

Tour of the Gila - Stage 3 (May 6 2016)

Ben Grabow Men Cat 3 25 / 38

Tour of the Gila - Stage 2 (May 5 2016)

Ben Grabow Men Cat 3 35 / 39

Tour of the Gila - Stage 1 (May 4 2016)

Ben Grabow Men Cat 3 38 / 40

Hollander/Benelux Sussex Criterium (May 1 2016)

Larry Gausmann Men - Category 4/5 10 / 22
Gary Baisa Category 3/4 12 / 20

HCC Muskego Park Race (Apr 30 2016)

Peter Armstrong 35+ Masters Category 3/4 6 / 14
Michael Kernan Category 5 5 / 24
Michael Kernan Category 4/5 21 / 40
Larry Gausmann Category 4/5 28 / 40

Chris Lillig Memorial Cup/Old Capitol Criterium (Apr 30 2016)

Jack Niewold Men Pro/Cat 1/2 13 / 34
Kyle Smith Men Cat 4 3 / 27

Fitchburg Fast and Furious (Apr 24 2016)

Jason Bentley 35+ Masters Category 3/4 7 / 19
Tyler Peterson 10-14 Junior 9 7 / 7
Ryan Durepo Category 3/4 6 / 43
Gary Baisa Category 3/4 13 / 43
Lee Sensenbrenner Category 3/4 20 / 43
Jero Bean Category 3/4 22 / 43
Derek Landwehr Category 3/4 28 / 43
Joey Godiska 15-18 Junior 6 / 12
Elijah Skalsky 15-18 Junior 9 / 12
Jane Landretti Women 4 / 16
Eric Staats Category 5 5 / 18
Kenny Kemp Category 5 9 / 18
Eric Staats Category 4/5 8 / 40
Cory Samz Category 4/5 10 / 40
Larry Gausmann Category 4/5 11 / 40
Derek Landwehr Category 4/5 15 / 40
Kenny Kemp Category 4/5 24 / 40

Whitnall Park Spring Classic (Apr 23 2016)

Eric Staats 19-29 Category 5 6 / 46
Eric Staats 19-29 Category 4/5 21 / 56
Larry Gausmann 19-29 Category 4/5 28 / 56
Derek Landwehr 19-29 Category 4/5 32 / 56
Jero Bean 19-29 Category 3/4 25 / 46
Jason Bentley 35+ Masters Category 3/4 19 / 39

GDVC Spring Crit #2 (Apr 17 2016)

Joey Godiska 15-18 Junior 10 / 17
Elijah Skalsky 15-18 Junior 11 / 17
Samuel Sieloff 15-18 Junior 13 / 17
Lee Pier 35+ Masters Category 3/4 14 / 35
Lee Sensenbrenner 35+ Masters Category 3/4 16 / 35
Larry Gausmann 35+ Masters Category 3/4 25 / 35
Mike Kahl 35+ Masters Category 3/4 33 / 35
Tyler Peterson 10-14 Junior 9 10 / 10
Jane Landretti Women 2 / 14
Heather Curnutt Women 11 / 14
Ben Grabow Pro/Cat 1/2/3 25 / 28
Jane Landretti Women 2 / 14
Heather Curnutt Women 11 / 14
Andrew Einspanier Category 5 3 / 31
Michael Kernan Category 5 5 / 31
Eric Staats Category 5 7 / 31
Kenny Kemp Category 5 30 / 31
Ryan Durepo Category 3/4 1 / 48
Ben Grabow Category 3/4 6 / 48
Andrew Perez Category 3/4 14 / 48
Gary Baisa Category 3/4 23 / 48
Jero Bean Category 3/4 26 / 48
Derek Landwehr Category 3/4 28 / 48
Lee Pier Category 3/4 30 / 48
Kyle Russ Category 3/4 37 / 48
Derek Landwehr Category 4/5 7 / 51
Andrew Perez Category 4/5 10 / 51
Kyle Russ Category 4/5 19 / 51
Eric Staats Category 4/5 24 / 51
Cory Samz Category 4/5 25 / 51
Andrew Einspanier Category 4/5 31 / 51
Larry Gausmann Category 4/5 34 / 51
Michael Kernan Category 4/5 36 / 51
Mike Kahl Category 4/5 45 / 51
Kenny Kemp Category 4/5 49 / 51

Menomonee Park Criterium (Apr 16 2016)

Jason Bentley 35+ Masters Category 3/4 14 / 38
Derek Landwehr Category 4/5 13 / 63

GDVC Spring Crit #1 (Apr 10 2016)

Joey Godiska Men 15-18 Junior 7 / 14
Elijah Skalsky Men 15-18 Junior 9 / 14
Mike Kahl 35+ Masters Category 3/4 20 / 22
Lee Pier 35+ Masters Category 3/4 22 / 22
John Coyle 50+ Masters Category 1/2/3/4 9 / 11
Tyler Peterson 10-14 Junior 9 4 / 12
Jack Niewold Category 3/4 2 / 37
Ben Grabow Category 3/4 5 / 37
Ryan Durepo Category 3/4 8 / 37
Lee Pier Category 3/4 10 / 37
Kyle Russ Category 3/4 14 / 37
Andrew Perez Category 3/4 21 / 37
Jero Bean Category 3/4 37 / 37
April Beard Women Category 4 2 / 4
Jane Landretti Women 2 / 7
Heather Curnutt Women 4 / 7
Andrew Einspanier Category 5 4 / 21
Michael Kernan Category 5 5 / 21
Torey Lenoch Category 5 18 / 21
Ben Grabow Men Pro/Cat 1/2/3 15 / 30
Bill Mulligan Men Pro/Cat 1/2/3 22 / 30
Andrew Perez Category 4/5 6 / 45
Michael Kernan Category 4/5 19 / 45
Larry Gausmann Category 4/5 22 / 45
Philip Peterson Category 4/5 29 / 45
Torey Lenoch Category 4/5 37 / 45
Mike Kahl Category 4/5 38 / 45
Andrew Einspanier Category 4/5 43 / 45

Vermont Overland Grand Prix (Aug 23 2015)

Sam Dries Overland Men 74 / 339

Wisconsin Time Trial Champioships (Aug 23 2015)

Sam Naggatz Men 15-16 Junior Boys 3 / 8
Travis Goodlund Men 35+ Masters Category 4/5 1 / 18
Andrew Hellpap Men Elite Category 3 2 / 5
Craig Gartland Men 35+ Masters Category 1/2/3 5 / 14

Lakes Area Omnium - Badger Orthotics Circuit Race (Aug 9 2015)

Sam Naggatz Men 10-18 Junior Boys 15 1 / 1
Jack Niewold Men Elite Category 3 2 / 6
Ben Grabow Men Elite Category 3 5 / 6

Lakes Area Omnium - Wheel and Sprocket Time Trial (Aug 9 2015)

Sam Naggatz Men 15-18 Junior Boys 1 / 1
Jack Niewold Men Elite Category 3 3 / 3

Lakes Area Omnium - Couri Insurance Circuit RaceCouri Insurance Circuit Race (Aug 8 2015)

Sam Naggatz Men 15-18 Junior Boys 1 / 1
Gary Baisa Men 35+ Masters Category 3/4 7 / 17
Jack Niewold Men Elite Category 3 4 / 8
Ben Grabow Men Elite Category 3 7 / 8

Lakes Area Omnium - TT (Aug 7 2015)

Sam Naggatz Men 15-18 Junior Boys 2 / 2
Jack Niewold Men Elite Category 3 2 / 4

Wisconsin State Road Race Championship (Jul 12 2015)

Robert Lutz Men 35+ Masters 35+ Category 4/5 11 / 31
John Coyle Men 35+ Masters 35+ Category 4/5 31 / 31
Jack Niewold Men - Elite Category 3 5 / 20
Andrew Hellpap Men - Elite Category 3 13 / 20
Sam Naggatz Junior 15-18 6 / 12
Derek Landwehr Men Elite Category 4/5 26 / 41

Wisconsin Criterium Championships (Jun 13 2015)

Derek Landwehr Men Category 4/5 24 / 39
Sam Naggatz Men 15-18 Junior Boys 8 / 12
Ben Grabow Men Category 2/3 11 / 40
Andrew Hellpap Men Category 2/3 28 / 40

Tour of Galena - Crit (Jun 7 2015)

Jero Bean Men Cat 4 10 / 33
Ben Grabow Men Cat 3 9 / 33

Tour of Galena - TT (Jun 6 2015)

Jero Bean Cat 4 5 / 33

Tour of Galena - Saturday Road Race (Jun 5 2015)

Jero Bean Men Cat 4 2 / 58
Ben Grabow Men Cat 3 99 / 112
Ben Grabow Men Cat 3 109 / 112

Hollander/Benelux Sussex Criterium (May 31 2015)

Sam Naggatz Men 15-18 Junior Boys 3 / 5
Gary Baisa Men 35+ Masters Category 1/2/3 32 / 38
Sam Naggatz Men Category 5 4 / 7
Jero Bean Men Category 4/5 3 / 17
Derek Landwehr Men Category 4/5 9 / 17

LAPT/Trek Midwest Road Race (May 30 2015)

Jero Bean Men Category 4/5 3 / 23
Sam Naggatz Men 15-18 Junior Boys 4 / 5
Robert Lutz Men 35+ Masters Category 4/5 8 / 16

Concordia University Criterium p/b Team Velocause (May 25 2015)

Jack Niewold Men 15-18 Junior Boys 1 / 5
Jack Niewold Men Category 4/5 1 / 18
Jero Bean Men Category 4/5 2 / 18
Derek Landwehr Men Category 4/5 8 / 18

MOSH Criterium (May 24 2015)

Jack Niewold Men 15-18 Junior Boys 1 / 6
Sam Naggatz Men 15-18 Junior Boys 5 / 6
Ben Grabow Men Category 3 1 / 6
Sam Naggatz Men Category 5 11 / 12
Jack Niewold Men Category 4 1 / 11
Jero Bean Men Category 4 2 / 11

Palmyra Road Race (May 23 2015)

Jero Bean Men Category 4/5 6 / 36
Casey Griesemer Men Category 4/5 20 / 36
Sam Naggatz Men 15-18 Junior Boys 3 / 4
Ben Grabow Men Category 3 16 / 24
Robert Lutz Men 35+ Masters Category 4/5 6 / 28
Larry Gausmann Men 35+ Masters Category 4/5 22 / 28

Silver Lake Criterium (May 17 2015)

Sam Naggatz Men 15-18 Junior Boys 3 / 6
Jero Bean Men Category 4/5 2 / 11
Sam Naggatz Men Category 4/5 11 / 11

Wheel & Sprocket Criterium (May 16 2015)

Sam Naggatz Men 15-18 Junior Boys 3 / 5
Sam Naggatz Men Category 4/5 21 / 27
Ben Grabow Men Category 3 7 / 8

HCC Muskego Park Race (May 9 2015)

Peter Dailey Men 35+ Masters Category 4/5 14 / 31
Gary Baisa Men 35+ Masters Category 3/4 34 / 41
Jack Niewold Men 15-18 Junior 1 / 12
Sam Naggatz Men 15-18 Junior 7 / 12
April Beard Women Category 4 3 / 13
Sam Naggatz Men Category 5 13 / 18
Jack Niewold Men Category 4/5 3 / 27
Jero Bean Men Category 4/5 16 / 27

La Crosse Omnium - Crit (May 2 2015)

Ben Grabow Men Cat 3 40 / 47
Morgan Ballesteros Men 15-16 Jr Boys 5 / 10
Sam Naggatz Men 15-16 Jr Boys 10 / 10
Larry Gausmann Men 50+ Masters 22 / 28
Jero Bean Men Category 4/5 24 / 75
Peter Dailey Men Category 4/5 32 / 75

La Crosse Omnium - TT (May 1 2015)

Andrew Hellpap Men 19-29 Cat 3 15 / 30
Morgan Ballesteros Men 15-16 Jr Boys 8 / 9
Sam Naggatz Men 15-16 Jr Boys 9 / 9
April Beard Women 19-29 Category 4 3 / 19
Mickey Frigge Men 19-29 Elite Category 4/5 18 / 39
Larry Gausmann Men 50+ Masters 17 / 18

Joe Martin Stage Race - Stage 4 (Apr 26 2015)

Jack Niewold Men 4 14 / 41

Joe Martin Stage Race - GC (Apr 26 2015)

Jack Niewold Men 4 2 / 38

Fitchburg Fast and Furious (Apr 26 2015)

Peter Dailey 35+ Masters 35+ Category 4/5 6 / 28
Larry Gausmann 35+ Masters 35+ Category 4/5 25 / 28
Gary Baisa 35+ Masters 35+ Category 3/4 15 / 37
David Davis 35+ Masters 35+ Category 3/4 27 / 37
Lee Pier 35+ Masters 35+ Category 3/4 35 / 37
Samuel Sieloff 15-18 Junior Boys 4 / 12
Morgan Ballesteros 15-18 Junior Boys 6 / 12
Sam Naggatz 15-18 Junior Boys 11 / 12
Austin Peterson 9-14 Junior 3 / 9
Ben Grabow Category 3 2 / 12
Kyle Russ Category 4/5 1 / 22
Jero Bean Category 4/5 15 / 22
Lee Pier Category 4/5 21 / 22

Joe Martin Stage Race - Stage 3 (Apr 25 2015)

Jack Niewold Men 4 3 / 47

Whitnall Park Spring Classic (Apr 25 2015)

Jero Bean Category 4 4 / 13

Joe Martin Stage Race - Stage 2 (Apr 24 2015)

Jack Niewold Men 4 3 / 47

Tour of the Battenkill (Apr 18 2015)

Sam Dries Men Cat 3 74 / 110

Menomonee Park Criterium by Velo Trocadero (Apr 18 2015)

Larry Gausmann 35+ Masters Category 3/4 27 / 37
Sam Naggatz 15-18 Junior Boys 6 / 11

Spring Super Criterium (Apr 11 2015)

Jack Niewold Men Cat 4 2 / 45
Larry Gausmann Men Masters 30+ Cat 4/5 18 / 45

NWA Spring Classic Road Race (Mar 29 2015)

Jack Niewold Men Open Cat 4 15 / 59

Original Merced Criterium (Feb 22 2015)

Charles Huff Men Pro/Cat 1/2 13 / 33

Valley of the Sun Stage Race - GC (Feb 15 2015)

Jero Bean Men Cat 4 37 / 42

Valley of the Sun Stage Race - Crit (Feb 15 2015)

Jero Bean Men Cat 4 34 / 42

Valley of the Sun Stage Race - RR (Feb 14 2015)

Jero Bean Men Cat 4 40 / 45

Valley of the Sun Stage Race - TT (Feb 13 2015)

Jero Bean Men Cat 4 49 / 51

Masters Road Nationals - TT (Sep 3 2014)

Shirley Crocker Women Master 55-59 4 / 14

WI State Road Championship -- Spring Prairie Road (Jul 27 2014)

Robert Lutz Men 55+ Masters 10 / 23
Tristan Abbott Men Category 4/5 6 / 64
Jack Niewold Men Category 4/5 19 / 64
Christopher Besaw Men Category 3 1 / 24
Ben Grabow Men Category 3 20 / 24

Intelligentsia Cup Prairie State Cycling Series: Downers Grove Criterium (Jul 27 2014)

John Weatherford Men Cat 4 Senior Open 5 / 45

Intelligentsia Cup Prairie State Cycling Series: Tour de Crystal Lake presented by Visit McHenry County (Jul 20 2014)

Jack Niewold Men Cat 4 Senior Open 7 / 36
Tristan Abbott Men Cat 4 Senior Open 18 / 36

Intelligentsia Cup Prairie State Cycling Series: Northwestern Medicine Lake Bluff Criterium & Block Party (Jul 19 2014)

John Weatherford Men Cat 4 Senior Open 4 / 47

Amateur Road Nationals - TT (Jul 4 2014)

Jack Niewold Men Junior 17-18 76 / 104

East Tosa Gran Prix (Jun 29 2014)

Ben Grabow Cat 2/3 73 / 78

ISCorp Downer Classic (Jun 28 2014)

Jack Niewold Cat 4/5 17 / 60
Ben Grabow Cat 2/3 45 / 92

Oshkosh Criterium de Titan (Jun 26 2014)

Jack Niewold Cat 4/5 13 / 40

Road America Road Race (Jun 25 2014)

Jack Niewold Cat 4/5 10 / 67

Schlitz Park Criterium (Jun 24 2014)

Jack Niewold Cat 4/5 3 / 36
John Weatherford Cat 4/5 18 / 36

Beloit Bike Classic (Jun 23 2014)

John Weatherford Cat 4/5 4 / 34
Jack Niewold Cat 4/5 28 / 34

Waukesha Carl Zach Cycling Classic (Jun 22 2014)

Christopher Besaw Cat 2/3 76 / 102
Ben Grabow Cat 2/3 83 / 102

Giro d' Grafton (Jun 21 2014)

Ben Grabow Cat 2/3 60 / 104
Christopher Besaw Cat 2/3 73 / 104

East Troy Cycling Classic (Jun 20 2014)

John Weatherford Cat 4/5 5 / 27

Wisconsin Criterium Championships (Jun 14 2014)

John Weatherford Men Masters Category 4/5 35+ 10 / 43
John Coyle Men Masters Category 4/5 35+ 31 / 43
Larry Gausmann Men Masters Category 4/5 35+ 39 / 43
Jack Niewold Men Category 4 6 / 30
Ben Grabow Men Category 3 7 / 29
Jack Niewold Men Junior 15-18 3 / 12

Tour of Galena - Crit (Jun 8 2014)

Ben Grabow Men Cat 3 Open 12 / 38

Diablo Cycling Criterium (Jun 8 2014)

Bob Zinkel Men Category 4 9 / 28
Bob Zinkel Men Category 5 4 / 10
Larry Gausmann Men Category 5 7 / 10
Bob Zinkel Men Masters Category 4/5 35+ 20 / 38
Larry Gausmann Men Masters Category 4/5 35+ 25 / 38
John Coyle Men Masters Category 3/4 35+ 39 / 39

Tour of Galena - Road Race (Jun 7 2014)

Robert Lutz Men Masters 50+ 50+ 21 / 28
Robert Lutz Men Cat 4/5 Masters 30+ 42 / 49
Ben Grabow Men Cat 3 Open 40 / 59
Anna Lutz Women Cat 4 Open 22 / 42

Tour of Galena - TT (Jun 7 2014)

Robert Lutz Men Masters 50+ 15 / 21
Anna Lutz Women Cat 4 Open 16 / 27

Hollander/Benelux Sussex Criterium (Jun 1 2014)

Ben Grabow Men Category 3 5 / 12
Bob Zinkel Men Category 5 6 / 11
John Coyle Men Masters Category 4/5 35+ 14 / 25
Larry Gausmann Men Masters Category 4/5 35+ 19 / 25
Bob Zinkel Men Masters Category 4/5 35+ 21 / 25
John Coyle Men Masters Category 3/4 35+ 34 / 44

LAPT/Trek Midwest Road Race (May 31 2014)

Jack Niewold Men Category 4 34 / 46
Mia Cheeseman Women Category 4 3 / 16
Christopher Besaw Men Category 3 7 / 23
John Coyle Men Masters Category 4/5 35+ 7 / 25
Robert Lutz Men Masters Category 4/5 35+ 8 / 25
Larry Gausmann Men Masters Category 4/5 35+ 15 / 25

Quad Cities Criterium (May 26 2014)

Ben Grabow Men Cat 3 35 / 50

Melon City Criterium (May 25 2014)

Ben Grabow Men Cat 3 39 / 67

MOSH Criterium (May 25 2014)

John Coyle Men Masters Category 4/5 35+ 12 / 16
John Weatherford Men Masters Category 4/5 35+ 16 / 16
Jack Niewold Men Category 4 3 / 19
John Coyle Men Masters Category 3/4 35+ 31 / 32
Christopher Besaw Men Category 3 6 / 13

Milwaukee Mile Crit (May 24 2014)

Bob Zinkel Men Category 5 10 / 27
Larry Gausmann Men Category 5 14 / 27
John Weatherford Men Masters Category 4/5 35+ 3 / 39
Bob Zinkel Men Masters Category 4/5 35+ 23 / 39
John Coyle Men Masters Category 4/5 35+ 28 / 39
Larry Gausmann Men Masters Category 4/5 35+ 35 / 39
John Coyle Men Masters Category 3/4 35+ 53 / 61

Snake Alley Criterium (May 24 2014)

Ben Grabow Men Cat 3 61 / 70

PSIMET's Fox River Grove Criterium (May 18 2014)

Ben Grabow Men Cat 3 Open 23 / 49

PSIMET's Elgin Cycling Classic (May 17 2014)

Ben Grabow Men Cat 3 19 / 41

HCC Muskego Park Race (May 10 2014)

John Weatherford Men Masters Category 4/5 35+ 7 / 27
Bob Zinkel Men Masters Category 4/5 35+ 16 / 27
Larry Gausmann Men Masters Category 4/5 35+ 17 / 27
Jero Bean Men Category 4 29 / 30
Lee Pier Men Masters Category 3/4 35+ 19 / 45
John Coyle Men Masters Category 3/4 35+ 36 / 45
Ben Grabow Men Category 3 5 / 18
Mia Cheeseman Women Category 4 7 / 13
Bob Zinkel Men Category 5 8 / 17

La Crosse Omnium - RR (May 4 2014)

Christopher Besaw Men Elite Category 4/5 1 / 52
Jack Niewold Men Elite Category 4/5 46 / 52
Robert Lutz Men Masters 50+ 11 / 19
John Coyle Men Masters 50+ 13 / 19
Larry Gausmann Men Masters 3/4/5 35+ 25 / 26

La Crosse Omnium - Crit (May 3 2014)

Jack Niewold Men Elite Category 4/5 9 / 59
Christopher Besaw Men Elite Category 4/5 29 / 59
John Coyle Men Masters 50+ 13 / 19
Larry Gausmann Men Masters 3/4/5 35+ 40 / 43

La Crosse Omnium - TT (May 2 2014)

Christopher Besaw Men Elite Category 4/5 1 / 33
Robert Lutz Men Masters 50+ 7 / 17
John Coyle Men Masters 50+ 11 / 17
Larry Gausmann Men Masters 3/4/5 35+ 20 / 22

Whitnall Park Spring Classic (Apr 26 2014)

Bob Zinkel Men Masters Category 4/5 35+ 11 / 29
Larry Gausmann Men Masters Category 4/5 35+ 17 / 29
Jack Niewold Men Category 4 5 / 23
Jero Bean Men Category 4 23 / 23
John Coyle Men Masters Category 3/4 35+ 41 / 55
Ben Grabow Men Category 3 6 / 28
Mia Cheeseman Women Category 4 2 / 18
Jack Niewold Men Junior 15-18 5 / 7

Chris Lillig Memorial Cup/Old Capitol Criterium (Apr 26 2014)

Caleb Swartz Men Cat 4 12 / 36

GREAT DANE VELO CLUB Spring Crit #1 (Apr 13 2014)

Bob Zinkel Men Masters 35+ Category 4/5 15 / 17
Ben Grabow Men Category 3 1 / 8
Mia Cheeseman Women 5 / 6
Jero Bean Men Category 4 6 / 14
Mia Cheeseman Women Cat 4 2 / 14
Bob Zinkel Men Category 5 5 / 32
David Davis Men Masters 35+ Category 3/4 12 / 19
John Coyle Men Masters 35+ Category 3/4 17 / 19

GREAT DANE VELO CLUB Spring Crit #1 (Apr 6 2014)

Mia Cheeseman Women Cat 4 9 / 21
Jack Niewold Men Category 4 12 / 21
Lee Pier Men Masters 35+ Category 3/4 5 / 41
David Davis Men Masters 35+ Category 3/4 40 / 41
John Coyle Men Masters 35+ Category 3/4 41 / 41
Diane Schlipper Women 7 / 12
Mia Cheeseman Women 10 / 12
Ben Grabow Men Category 3 4 / 18
Jack Niewold Men Junior 18 15- 4 / 8
Alex Beszhak Men Category 5 22 / 48
Bob Zinkel Men Category 5 24 / 48
John Weatherford Men Masters 35+ Category 4/5 6 / 39
Larry Gausmann Men Masters 35+ Category 4/5 27 / 39
Bob Zinkel Men Masters 35+ Category 4/5 36 / 39
David Davis Men Masters 35+ Category 4/5 39 / 39

Spring Super Criterium (Apr 5 2014)

Caleb Swartz Men Cat 4 Open 28 / 64
Jack Niewold Men Cat 4 Open 60 / 64
Ben Grabow Men Cat 3 Open 14 / 58

Carolina Cup (Sep 8 2013)

Dave Leatherman Men Masters 35+ 35+ 25 / 47

2013 USA Cycling Masters Road Nationals (Sep 4 2013)

Shirley Crocker Women Masters 55-59 5 / 13

WI State Road Championship -- Spring Prairie Road Race (Jul 28 2013)

Mark Elsdon Men Elite Category 4/5 11 / 40
Andrzej Wojcieszynski Men Elite Category 4/5 17 / 40
Lee Pier Men Elite Category 4/5 21 / 40
Jero Bean Men Elite Category 4/5 22 / 40
Robert Lutz Men Masters 55+ 55+ 7 / 19

French Broad Cycling Classic - Crit (Jul 21 2013)

Dave Leatherman Men MASTERS 35+ 3 / 34

French Broad Cycling Classic - RR (Jul 20 2013)

Dave Leatherman Men MASTERS 35+ 5 / 42

Amateur Road Nationals Day 4 (Jul 6 2013)

Caleb Swartz Men Junior 13--14 32 / 67

Wisconsin Criterium Championships (Jul 6 2013)

Tim Foltz Men Category 4 4 / 22
John Coyle Men Masters Category 3/4 35+ 35 / 39
Ben Grabow Men Category 3 4 / 20
Sam Dries Men Category 3 14 / 20
Mia Cheeseman Women Category 4 14 / 14

Amateur Road Nationals Day 2 (Jul 4 2013)

Caleb Swartz Men Junior 13--14 37 / 57

ToAD - East Tosa Gran Prix (Jun 30 2013)

Ben Grabow Men Cat 2/3 Elite 70 / 73
Tim Foltz Men Cat 4/5 Elite 5 / 60

ToAD - ISCorp Downer Classic (Jun 29 2013)

Ben Grabow Men Cat 2/3 Elite 78 / 89
Mia Cheeseman Women Cat 3/4 Elite 34 / 49
Tim Foltz Men Cat 4/5 Elite 10 / 59

ToAD - Fond do Lac Commonwealth Classic (Jun 28 2013)

Jero Bean Men Cat 4/5 Elite 30 / 48

ToAD - Elkhart Road Race (Jun 27 2013)

Ben Grabow Men Cat 2/3 Elite 82 / 84
Caleb Swartz Men Cat 1/2/3/4 Juniors 10-14 3 / 28
Jero Bean Men Cat 4/5 Elite 12 / 63

ToAD - Attitude Sports Road Race (Jun 26 2013)

Mia Cheeseman Women Cat 3/4 Elite 18 / 44
Jero Bean Men Cat 4/5 Elite 46 / 46

ToAD - Schlitz Park Criterium (Jun 25 2013)

Mia Cheeseman Women Cat 3/4 Elite 16 / 29
Jero Bean Men Cat 4/5 Elite 18 / 31

ToAD - Sheboygan Criterium (Jun 24 2013)

Mia Cheeseman Women Cat 3/4 Elite 11 / 32

ToAD - Waukesha Carl Zach Cycling Classic (Jun 23 2013)

Ben Grabow Men 2-3 Elite 84 / 95

ToAD - Giro d Grafton (Jun 22 2013)

Ben Grabow Men 2-3 Elite 98 / 100

ToAD - East Troy Cycling Classic (Jun 21 2013)

Mark Elsdon Men 3-4 Masters 35+ 41 / 63

Diablo Cycling Criterium (Jun 9 2013)

Mia Cheeseman Women Category 4 2 / 6
Ben Grabow Men Pro/Cat 1/2/3 32 / 36
Jero Bean Men Category 4/5 22 / 27
Bob Zinkel Men Category 4/5 24 / 27
Lee Pier Men Masters Category 4/5 35+ 1 / 32
Bob Zinkel Men Masters Category 4/5 35+ 16 / 32
Ben Grabow Men Category 3 10 / 17

Lake Geneva Road Race (Jun 1 2013)

Mia Cheeseman Women Category 4/5 3 / 13
Tim Foltz Men Category 4/5 4 / 42
Jero Bean Men Category 4/5 22 / 42
Adam Gile Men Category 4/5 38 / 42
Lee Pier Men Masters Category 4/5/5 35+ 1 / 66
Mark Elsdon Men Masters Category 4/5/5 35+ 6 / 66
Bob Zinkel Men Masters Category 4/5/5 35+ 15 / 66
Robert Lutz Men Masters Category 4/5/5 35+ 22 / 66
Larry Gausmann Men Masters Category 4/5/5 35+ 41 / 66

Milwaukee Mile Crit (May 25 2013)

Mia Cheeseman Women Category 4/5 8 / 10
Adam Gile Men Category 5 17 / 18
John Coyle Men Masters Category 3/4 35+ 49 / 52
Ben Grabow Men Category 3 5 / 12
Larry Gausmann Men Masters Category 4/5/5 35+ 27 / 36

Wheels On Willy (May 19 2013)

Madison Skalsky Women Category 4 17 / 19
Elijah Skalsky Men Junior 14 10-14 3 / 7
Sam Skalsky Men Junior 15-18 15-18 10 / 12
Paul Roltgen Men Masters Category 3/4 35+ 18 / 36
Ben Grabow Men Pro/Cat 1/2/3 51 / 80
Bob Zinkel Men Category 4 45 / 45
Ben Grabow Men Category 3 22 / 37
Mark Elsdon Men Masters Category 4/5 35+ 13 / 40
Lee Pier Men Masters Category 4/5 35+ 14 / 40
Lee Sensenbrenner Men Masters Category 4/5 35+ 22 / 40
Larry Gausmann Men Masters Category 4/5 35+ 28 / 40

Matt Wittig Memorial (May 11 2013)

Lee Pier Men Masters Category 4/5 35+ 1 / 39
Mark Elsdon Men Masters Category 4/5 35+ 7 / 39
Lee Sensenbrenner Men Masters Category 4/5 35+ 20 / 39
John Coyle Men Masters Category 3/4 35+ 50 / 50
Ben Grabow Men Category 3 8 / 19
Tim Foltz Men Elite Category 4/5 9 / 34

SRAM Tour of the Gila - Stage 5 (May 5 2013)

Ben Grabow Men Cat 3 44 / 49

La Crosse Omnium - RR (May 5 2013)

Robert Lutz Men Masters 50+ 50+ 11 / 12
Mickey Frigge Men Elite Category 4/5 49 / 51

SRAM Tour of the Gila - Stage 4 (May 4 2013)

Ben Grabow Men Cat 3 48 / 51

La Crosse Omnium - Crit (May 4 2013)

Robert Lutz Men Masters 50+ 50+ 9 / 12
Mickey Frigge Men Elite Category 4/5 44 / 46

SRAM Tour of the - Stage 3 (May 3 2013)

Ben Grabow Men Cat 3 51 / 51

La Crosse Omnium - TT (May 3 2013)

Mickey Frigge Men Elite Category 4/5 2 / 27
Robert Lutz Men Masters 50+ 55+ 4 / 8

SRAM Tour of the Gila - Stage 2 (May 2 2013)

Ben Grabow Men Cat 3 53 / 58

SRAM Tour of the Gila - Stage 1 (May 1 2013)

Ben Grabow Men Cat 3 56 / 59

Kettle Moraine Klassic Spring Road Race (Apr 28 2013)

Tim Foltz Men Category 4/5 WI 6 / 69
Bob Zinkel Men Category 4/5 WI 33 / 69
Robert Lutz Men Category 4/5 WI 42 / 69
Larry Gausmann Men Category 4/5 WI 56 / 69
Andrzej Wojcieszynski Men Category 4/5 WI 64 / 69
Diane Schlipper Women 17 / 22

Ken Woods Memorial Road Race (Apr 27 2013)

Mickey Frigge Men Cat 4/5 Senior 18+ 29 / 85

Whitnall Park Spring Classic (Apr 27 2013)

Lee Sensenbrenner Men Masters Category 4/5 35+ 13 / 31
John Coyle Men Masters Category 3/4 35+ 51 / 57

Menomonee Park Criterum by Velo Trocadero (Apr 20 2013)

Ben Grabow Men Elite Category 3 23 / 26
John Coyle Men Masters 35+ Cat 3/4 35+ 35 / 53

Great Dane Velo Club Spring Races (Apr 14 2013)

Mark Elsdon Men Masters Category 4/5 35+ 2 / 17
Sam Skalsky Men Junior 18 15-18 3 / 3
Caleb Swartz Men Junior 14 10-14 3 / 5
Elijah Skalsky Men Junior 14 10-14 4 / 5
Madison Skalsky Women Cat 4 7 / 7
John Coyle Men Masters Category 3/4 35+ 12 / 14
Sam Dries Men Category 3 20 / 24

Marian University Midwest Classic (Mar 30 2013)

Caleb Swartz Men Juniors Juniors 6 / 9

Diablo Cycling Twilight Criterium (Aug 11 2012)

Ben Grabow Men Elite Category 4/5 19-29 1 / 21
Jero Bean Men Elite Category 4/5 19-29 12 / 21
John Coyle Men Masters Category 3/4 35+ 33 / 33
John Coyle Men Masters Category 4/5 35+ 25 / 25

Crossroads Classic - City Park Criterium (Aug 5 2012)

Dave Leatherman Men Masters 35+ 35-99 16 / 41

Wisconsin State Time Trial Championships (Jul 15 2012)

Karl Baumeister Men Elite Category 4/5 19-29 9 / 11
Mark Badger Men 45-49 45-49 9 / 12
Shirley Crocker Women 50-54 50-54 1 / 3
Michael Fioretti Men Category 3 19-29 4 / 8
Joseph King Men 55-59 55-59 4 / 15
John Coyle Men 55-59 55-59 14 / 15
Allison Sanders Women 30-34 30-34 2 / 2

Wheel& Sprocket Criterium (Jul 8 2012)

Mark Badger Men Masters Category 4/5 35+ 7 / 14
John Coyle Men Masters Category 4/5 35+ 11 / 14

Wisconsin Criterium Championships (Jul 7 2012)

Jeffrey Elam Men Masters Category 3/4 35+ 2 / 40
Brian Leatherman Men Masters Category 3/4 35+ 23 / 40
Ben Grabow Men Elite Category 4/5 19-29 2 / 18
John Coyle Men Masters Category 4/5 35+ 20 / 31
Mark Badger Men Masters Category 4/5 35+ 24 / 31

ToAD - Madison Capital Criterium (Jul 1 2012)

Brian Leatherman Men Cat 3/4 Master 35+ 5 / 61
Paul Roltgen Men Cat 3/4 Master 35+ 55 / 61
Michael Fioretti Men Cat 2/3 Senior 10+ 37 / 79
Ben Grabow Men Cat 4/5 Senior 10+ 35 / 52
Lee Pier Men Cat 4/5 Senior 10+ 42 / 52
Tyler Vandevoort Men Cat 4/5 Senior 10+ 51 / 52

ToAD - ISCorp Downer Classic (Jun 30 2012)

Brian Leatherman Men Cat 3/4 Master 35+ 5 / 79
Michael Fioretti Men Cat 2/3 Senior 10+ 110 / 115

ToAD - Commonwealth Classic (Jun 29 2012)

Brian Leatherman Men Cat 3/4 Masters 35+ 4 / 56

ToAD - Sheboygan Harbor Center Int'l Cycling Challenge (Jun 28 2012)

Brian Leatherman Men Cat 3/4 Master 35+ 7 / 46

ToAD - Schlitz Park Criterium (Jun 26 2012)

Brian Leatherman Men Cat 3/4 Master 35+ 3 / 48
John Coyle Men Cat 3/4 Master 35+ 42 / 48

ToAD - Greenbush Road Race (Jun 25 2012)

Brian Leatherman Men Cat 3/4 Master 35+ 3 / 57
John Coyle Men Cat 3/4 Master 35+ 51 / 57
Robert Lutz Men Cat 4/5 31 / 48

ToAD - Carl Zach Cycling Classic (Jun 24 2012)

Brian Leatherman Men Cat 3/4 Master 35+ 1 / 60
Ben Grabow Men Category 4/5 Senior 10+ 28 / 37
Michael Fioretti Men Cat 2/3 Senior 10+ 58 / 63

ToAD - Giro d'Grafton (Jun 23 2012)

Michael Fioretti Men Cat 2/3 Senior 10+ 50 / 66
Brian Leatherman Men Cat 3/4 Master 35+ 1 / 67
Ben Grabow Men Category 4/5 Senior 10+ 26 / 43

ToAD - East Troy Cycling Classic (Jun 22 2012)

Brian Leatherman Men Cat 3/4 Master 35+ 1 / 50

TW Menomonee Falls Criterium (Jun 16 2012)

Jero Bean Men Elite Category 4/5 19-29 23 / 28
John Coyle Men Masters Category 4/5 35+ 33 / 40

WI State Road Championship (Jun 10 2012)

David Peters Men Masters 35+ 35+ 6 / 43
Brian Leatherman Men Masters 35+ 35+ 13 / 43
Jeffrey Elam Men Masters 35+ 35+ 28 / 43
Craig Gartland Men Masters 35+ 35+ 29 / 43
Paul Nilsen Men Masters 35+ 35+ 38 / 43
Mark Badger Men Masters 45+ 45+ 23 / 26
Michael Fioretti Men Category 3 19-29 12 / 41
Sam Dries Men Category 3 19-29 18 / 41
Ben Grabow Men Elite Category 4/5 19-29 24 / 27
Allison Sanders Women Category 4 19-29 8 / 8
Robert Lutz Men Masters 55+ 55+ 8 / 20
John Coyle Men Masters 55+ 55+ 20 / 20

Cafe Hollander Sussex Criterium (Jun 3 2012)

Mark Badger Men Masters Category 4/5 35+ 20 / 40
John Coyle Men Masters Category 4/5 35+ 29 / 40
Ben Grabow Men Elite Category 4/5 19-29 14 / 23

Quad Cities Criterium (May 28 2012)

Ben Grabow Men Cat 4 27 / 41

Snake Alley Criterium (May 26 2012)

Ben Grabow Men Cat 4 SENIOR 19-99 21 / 32

Wheels on Willy (May 20 2012)

Lee Sensenbrenner Men Masters 35+ 4/5 35+ 29 / 48
Mark Badger Men Masters 35+ 4/5 35+ 33 / 48
Lee Pier Men Masters 35+ 4/5 35+ 39 / 48
Larry Gausmann Men Masters 35+ 4/5 35+ 45 / 48
Elan Pelegri Men Junior Boys 10-14 10-14 6 / 15
Marshall Greene Men Pro/Cat 1/2/3 19-29 58 / 93
Sam Dries Men Pro/Cat 1/2/3 19-29 62 / 93
Eric Battaglioli Men Pro/Cat 1/2/3 19-29 89 / 93
Eric Battaglioli Men Cat 3 19-29 27 / 41
Sam Dries Men Cat 3 19-29 32 / 41
Brian Leatherman Men Cat 3 19-29 35 / 41
Jeffrey Elam Men Cat 3 19-29 37 / 41
Kristin Wentworth Women Pro/1/2/3 Women 19-29 13 / 13
Jero Bean Men Elite Category 4/5 19-29 18 / 48
Ben Grabow Men Elite Category 4/5 19-29 35 / 48
Tim Grady Men Elite Category 4/5 19-29 40 / 48
Jeffrey Elam Men Masters 35+ 3/4 35+ 4 / 47
Brian Leatherman Men Masters 35+ 3/4 35+ 33 / 47
Paul Nilsen Men Masters 35+ 1/2/3 35+ 13 / 68

Matt Wittig Memorial (May 12 2012)

John Coyle Men Masters Category 4/5 35+ 37 / 48
Mark Badger Men Masters Category 4/5 35+ 38 / 48
Eric Battaglioli Men Category 3 19-29 12 / 21
Josh Fangman Men Category 3 19-29 19 / 21
Sam Dries Men Elite Category 4/5 19-29 1 / 39
Michael Fioretti Men Elite Category 4/5 19-29 7 / 39
Tim Foltz Men Elite Category 4/5 19-29 19 / 39
Jero Bean Men Elite Category 4/5 19-29 21 / 39
Tyler Vandevoort Men Elite Category 4/5 19-29 28 / 39
John Coyle Men Category 3/4 Masters 35+ 34 / 40
Marshall Greene Men Pro/Cat 1/2/3 19-29 24 / 40

La Crosse Omnium - Crit (May 6 2012)

John Coyle Men Masters 3/4/5 35+ 24 / 25
Mark Badger Men Masters 3/4/5 35+ 25 / 25

La Crosse Omnium (May 5 2012)

Mark Morgan Men Elite Category 4/5 19-29 18 / 54
Robert Lutz Men Elite Category 4/5 19-29 20 / 54
April Beard Women 19-29 5 / 9
Anna Lutz Women 19-29 8 / 9
Walter Meanwell Men Masters 50+ 50+ 11 / 23
Mark Badger Men Masters 3/4/5 35+ 26 / 30
John Coyle Men Masters 3/4/5 35+ 28 / 30

Kettle Moraine Klassic Spring Road Race (Apr 29 2012)

Marshall Greene Men Pro/Cat 1/2 19-29 32 / 41
Michael Fioretti Men Elite Category 4/5 19-29 5 / 63
Ben Grabow Men Elite Category 4/5 19-29 10 / 63
John Coyle Men Masters 3/4/5 35+ 22 / 73
Lee Sensenbrenner Men Masters 3/4/5 35+ 24 / 73
Robert Lutz Men Masters 3/4/5 35+ 28 / 73
Mark Morgan Men Masters 3/4/5 35+ 29 / 73
Walter Meanwell Men Masters 3/4/5 35+ 48 / 73
Mark Badger Men Masters 3/4/5 35+ 55 / 73
Karl Baumeister Men Masters 3/4/5 35+ 61 / 73
Larry Gausmann Men Masters 3/4/5 35+ 68 / 73
Heather Curnutt Women 19-29 20 / 29
April Beard Women 19-29 23 / 29

Whitnall Park Spring Classic (Apr 28 2012)

John Coyle Men Masters Category 4/5 35+ 23 / 30
Mark Badger Men Masters Category 4/5 35+ 29 / 30
John Coyle Men Masters Category 3/4 35+ 25 / 27
Sam Dries Men Elite Category 4/5 19-29 7 / 26
Ben Grabow Men Elite Category 4/5 19-29 23 / 26

Menomonee Park Criterium by Velo Trocadero (Apr 21 2012)

Sam Dries Men Elite Category 4/5 19-29 1 / 35
Ben Grabow Men Elite Category 4/5 19-29 9 / 35
Eric Battaglioli Men Elite Category 3 19-29 12 / 24
Josh Fangman Men Elite Category 3 19-29 15 / 24
John Coyle Men Masters Category 3/4 35+ 47 / 56
John Coyle Men Masters Category 4/5 35+ 40 / 47
Mark Badger Men Masters Category 4/5 35+ 41 / 47

Burnham Racing Spring Super Criterium (Mar 31 2012)

Eric Battaglioli Men Cat 3 13 / 51
Mark Badger Men Cat 4/5 Masters 30-99 35 / 50
Brian Leatherman Men Cat 1/2/3/4 Masters 30-99 22 / 44
Lee Sensenbrenner Men Cat 1/2/3/4 Masters 30-99 30 / 44
Marshall Greene Men Cat 1/2/3/4 Masters 30-99 41 / 44

Race For Humanity - Road Race (Feb 11 2012)

David Price Men Cat 5 28 / 72

Tour of America's Dairyland (Jun 21 2011)

Gregory Plumb Men Open Cat4/5 17 / 49
Marshall Greene Men Open Cat2/3 2 / 66
Sacha Horn Women Open Cat3/4 12 / 26

Tour of America's Dairyland (Jun 20 2011)

Robert Lutz Men Open Cat4/5 38 / 81
Dean Plumb Men Open Cat4/5 39 / 81
Gregory Plumb Men Open Cat4/5 72 / 81
Thomas Hooyer Men Master Cat3/4 28 / 71

Tour of Galena - Road Race (Jun 11 2011)

Andrew Braasch Men Cat 4 41 / 56

Wheels on Willy Criterium (May 16 2010)

Paul Nilsen Road Race Men Oct-99 Pro/Cat 1/2/3 43 / 103
Andrew Braasch Road Race Men Oct-99 Cat 4/5 59 / 66
Paul Roltgen Road Race Men Master 35+ Cat 3/4 21 / 50
Jonathan Bohman Road Race Men Master 35+ Cat 3/4 23 / 50
David Supple Road Race Men Master 35+ Cat 3/4 47 / 50
Paul Nilsen Road Race Men Master 35+ Cat 1/2/3 12 / 79
Chris Elke Road Race Men Master 35+ Cat 1/2/3 40 / 79
Jonathan Bohman Road Race Men Master 35+ Cat 1/2/3 64 / 79

Wheels on Willy Criterium (May 16 2010)

Paul Nilsen Road Race Men Oct-99 Pro/Cat 1/2/3 43 / 103
Andrew Braasch Road Race Men Oct-99 Cat 4/5 59 / 66
Paul Roltgen Road Race Men Master 35+ Cat 3/4 21 / 50
Jonathan Bohman Road Race Men Master 35+ Cat 3/4 23 / 50
David Supple Road Race Men Master 35+ Cat 3/4 47 / 50
Paul Nilsen Road Race Men Master 35+ Cat 1/2/3 12 / 79
Chris Elke Road Race Men Master 35+ Cat 1/2/3 40 / 79
Jonathan Bohman Road Race Men Master 35+ Cat 1/2/3 64 / 79

Tour of America's Dairyland (Jun 19 2009)

Jonathan Bohman Men 35+ Masters 1/2/3 35+ 31 / 32

Tour of America's Dairyland (Jun 18 2009)

David Studner Men Oct-99 Cat 4/5 18 / 41

La Rue-Denzer-La Rue (May 16 2009)

Gregory Andrews Road Race Men 30+ Masters 3/4 9 / 17
David Studner Road Race Men 30+ Masters 3/4 12 / 17

Busiest Racers

in last months
Ben Grabow 113
Jack Niewold 62
John Coyle 47
Lee Prouty 45
Jero Bean 39
Larry Gausmann 39
Derek Landwehr 38
Lee Pier 26
Peter Armstrong 25
Sam Naggatz 24
Bill Mulligan 23
Robert Lutz 23
Eric Staats 23
Craig Billings 21
Bob Zinkel 20
Olivia Cope 19
Kevin Sparks 19
Eric Whaylen 17
Michael Kernan 17
Mark Badger 16
Jason Bentley 15
Mia Cheeseman 15
Brian Leatherman 14
Andrew Perez 13
Andrew Einspanier 13
Jane Landretti 12
Kenny Kemp 12
Lee Sensenbrenner 12
Andrew Hellpap 12
John Weatherford 10
Sam Dries 10
Tyler Fitzgerald 10
Kyle Russ 9
Josh Fangman 9
Collin Sainio 9
Michael Fioretti 8
Christopher Besaw 8
Harper Beasley 8
Joey Godiska 8
Gary Baisa 8
Nick Vander velden 7
Kyle Smith 7
Caleb Swartz 7
Tim Foltz 7
Paul Nilsen 6
Mark Elsdon 6
Gale Hellpap 6
Erin Nelson 6
Matthew Bruss 5
April Beard 5
Heather Curnutt 5
Marshall Greene 5
Eric Battaglioli 5
Elijah Skalsky 5
Mickey Frigge 5
Jonathan Bohman 5
Trent Simon 5
Erik Strahler 5
Jeffrey Elam 4
David Davis 4
Paul Roltgen 4
Dave Leatherman 4
Ryan Durepo 4
Brian Oliver 4
Mike Kahl 4
Theodore Pyzyk 4
Peter Dailey 4
Caitlin Neuman 4
Morgan Ballesteros 3
Riley Cockerill 3
Tyler Peterson 3
Cory Samz 3
Ben Reeve 3
Philip Peterson 3
Anna Lutz 3
Craig Gartland 3
Shirley Crocker 3
Andrew Braasch 3
Brent Teske 3
Andrzej Wojcieszynski 2
Tyler Vandevoort 2
Tristan Abbott 2
Sam Skalsky 2
Samuel Sieloff 2
Travis Goodlund 2
Allison Sanders 2
Karl Baumeister 2
Walter Meanwell 2
David Studner 2
Mark Morgan 2
Madison Skalsky 2
Diane Schlipper 2
Adam Gile 2
Elisabeth Hopman 2
Torey Lenoch 2
Jacob Keller 2
David Supple 2
Gregory Plumb 2
Chris Elke 2
Park Walter 2