Log In

Team Overview: Stevens Institute of Technology

Team News Ticker Embed This

Team Race History

Download

ECCC Week 5 Army Spring Classic RR (Apr 16 2016)

Holly Good Women Collegiate D 21 / 24
Chris Blackwood Men Collegiate E 5 / 21
Connor Oberle Men Collegiate E 11 / 21
Anthony Pacheco Men Collegiate E 14 / 21
Samay Dholakia Men Collegiate E 17 / 21
Dmitriy Savinskiy Men Collegiate E 18 / 21
Gregory Putlock Men Collegiate E 999 / 21
Trenton Walko Men Collegiate E 999 / 21

L'Enfer du Nord - Road Race (Apr 10 2016)

Carrick Porter Men D Collegiate 32 / 72

L'Enfer du Nord - Time Trial (Apr 9 2016)

Carrick Porter Men D Collegiate 22 / 56

L'Enfer du Nord - Criterium (Apr 9 2016)

Carrick Porter Men D Collegiate 32 / 70

ECCCC Week 2 NYC Metro Showdown - Rockland Lake Circuit Race (Mar 27 2016)

Carrick Porter Men Collegiate E 10 / 13

ECCCC Week 2 NYC Metro Showdown - Rutgers Criterium (Mar 26 2016)

Carrick Porter Men Collegiate D 45 / 68

ECCC Week 1 Philly Phlyer Road Race (Mar 19 2016)

Holly Good Women Collegiate D 999 / 66
Johanna Pluymers Women Collegiate D 999 / 66
Chris Blackwood Men Collegiate E 15 / 43
Connor Oberle Men Collegiate E 30 / 43
Dmitriy Savinskiy Men Collegiate E 999 / 43
Samay Dholakia Men Collegiate E 999 / 43

Army Spring Classic Crit (Apr 6 2014)

Ismael Boussatta Men Collegiate Intro 2 / 5
Connor Oberle Men Collegiate Intro 4 / 5
Andrew Isherwood Men Collegiate D2 22 / 33

Army Spring Classic Stony Point Hill Climb (Apr 5 2014)

Ismael Boussatta Men Collegiate Intro 1 / 6
Connor Oberle Men Collegiate Intro 5 / 6
Andrew Isherwood Men Collegiate D2 10 / 26

XPot 4.0 (Mar 30 2014)

Megan Bagley Women Collegiate Intro 9 / 9
Nicole Miller Women Collegiate D 10 / 13
Gregory Putlock Men Collegiate Intro 3 / 5
Andrew Isherwood Men Collegiate D2 22 / 27

XPot 4.0 (Mar 29 2014)

Megan Bagley Women Collegiate Intro 8 / 8
Nicole Miller Women Collegiate D 8 / 16
Gregory Putlock Men Collegiate Intro 10 / 11
Andrew Isherwood Men Collegiate D2 20 / 38

XPot 4.0 (Mar 29 2014)

Megan Bagley Women Collegiate Intro 8 / 8
Nicole Miller Women Collegiate D 5 / 15
Gregory Putlock Men Collegiate Intro 7 / 8
Andrew Isherwood Men Collegiate D2 15 / 32

Philly Phlyer Road Race (Mar 15 2014)

Carrick Porter Men Collegiate Intro 12 / 19
Mason Riemen Men Collegiate Intro 16 / 19

Philly Phlyer Team Time Trial (Mar 15 2014)

Men Collegiate D 8 / 10
Carrick Porter Men Pro/1/2/3/4/5 28 / 31

Nittany Cycling Classic - Easterns Championships Criterium (Apr 28 2013)

Dylan Hoffman Men Intro 2 / 5
Andres Paez Men Intro 5 / 5
Andrew Isherwood Men D2 6 / 18

Nittany Cycling Classic - Easterns Championships RR (Apr 27 2013)

Dylan Hoffman Men Intro 2 / 4
Andres Paez Men Intro 4 / 4
Andrew Isherwood Men D 23 / 62

Rhode Race Criterium (Apr 21 2013)

Dylan Hoffman Men Intro 6 / 7
John Rees Men D 20 / 38
Jonathan Collins Men D 26 / 38
Nicole Miller Women C 27 / 28

Army Spring Classic Hill Climb Time Trial (Apr 14 2013)

John Rees Men Intro 1 / 4
Jonathan Collins Men Intro 2 / 4
Dylan Hoffman Men Intro 3 / 4

Army Spring Classic Shea Stadium Criterium (Apr 14 2013)

John Rees Men Intro 1 / 5
Dylan Hoffman Men Intro 3 / 5
Jonathan Collins Men Intro 5 / 5
Nicole Miller Women C 22 / 30

Army Spring Classic Harriman Road Race (Apr 13 2013)

Andrew Isherwood Men Intro 1 / 7
Jonathan Collins Men Intro 2 / 7
John Rees Men Intro 3 / 7
Dylan Hoffman Men Intro 4 / 7
Andres Paez Men Intro 7 / 7
Nicole Miller Women C 18 / 34

Shippensburg Scurry Horse Killer Road Race (Apr 7 2013)

Andrew Isherwood Men Intro 1 / 5
Dylan Hoffman Men Intro 3 / 5
Andres Paez Men Intro 5 / 5
Eric Palmer Men C 61 / 64

Shippensburg Scurry South Mountain Hill Climb (Apr 6 2013)

Andrew Isherwood Men Intro 3 / 6
Dylan Hoffman Men Intro 5 / 6
Andres Paez Men Intro 6 / 6
Eric Palmer Men C 21 / 54

Shippensburg Scurry Campus Criterium (Apr 6 2013)

Andrew Isherwood Men Intro 4 / 9
Dylan Hoffman Men Intro 7 / 9
Andres Paez Men Intro 9 / 9
Eric Palmer Men C 39 / 54

MIT Road Race (Mar 31 2013)

Andrew Isherwood Men Intro 8 / 17
Dylan Hoffman Men D2 20 / 20

MIT Criterium (Mar 30 2013)

Andrew Isherwood Men Intro 6 / 16
Dylan Hoffman Men D2 24 / 27

MIT Individual Time Trial (Mar 30 2013)

Dylan Hoffman Men D2 23 / 23
Andrew Isherwood Men Intro 5 / 16

ECCC #3 - Philly Phyler Crit (Mar 17 2013)

Andrew Isherwood Men Collegiate Intro 15 / 20
Carrick Porter Men Collegiate D 51 / 58

ECCC #3 - Philly Phyler RR (Mar 16 2013)

Andrew Isherwood Men Intro 13 / 18
Joseph Huyett Men C 11 / 64
Carrick Porter Men D 53 / 70

ECCC #2: Stevens Duck Country RR (Mar 10 2013)

Andrew Isherwood Men Intro 8 / 12

ECCC #2: Columbia Grant's Tomb Criterium (Mar 9 2013)

Carrick Porter Men D2 16 / 27
Andrew Isherwood Men Intro 18 / 23

ECCC Week 9 - UNH Crit (Apr 29 2012)

Carrick Porter Men D2 8 / 18
Eric Palmer Men C 36 / 56

ECCC Week 9 - UNH RR (Apr 29 2012)

Nicole Miller Women Intro 3 / 5
Carrick Porter Men D 14 / 35
Eric Palmer Men C 38 / 54

Dartmouth L'Enfer du Nord Road Race (Apr 22 2012)

Dylan Hutchison Men Intro 4 / 4
Carrick Porter Men D2 9 / 16
Nicole Miller Women Intro 3 / 6

Dartmouth L'Enfer du Nord Criterium (Apr 21 2012)

Carrick Porter Men D2 5 / 25
Dylan Hutchison Men D2 25 / 25
Nicole Miller Women Intro 2 / 5

Dartmouth L'Enfer du Nord ITT (Apr 21 2012)

Nicole Miller Women Intro 3 / 8
Carrick Porter Men D 8 / 33
Dylan Hutchison Men D 33 / 33

Army Cycling Classic Crit (Apr 15 2012)

Nicole Miller Women Intro 2 / 9
Carrick Porter Men D2 13 / 28

Army Cycling Classic ITT (Apr 15 2012)

Nicole Miller Women Intro 1 / 12
Carrick Porter Men D2 4 / 21

Army Cycling Classic Circuit Race (Apr 14 2012)

Eric Palmer Men C2 3 / 33
Patrick Hammer Men C2 13 / 33
Nicole Miller Women Intro 1 / 8
Joseph Huyett Men D2 8 / 32
Carrick Porter Men D2 11 / 32

ECCC Week 6, Lux et Velocitas Crit (Apr 8 2012)

Carrick Porter Men D2 12 / 28
Nicole Miller Women Intro 6 / 8

ECCC Week 6, Lux et Velocitas RR (Apr 7 2012)

Carrick Porter Men D2 12 / 41
Nicole Miller Women Intro 4 / 12

ECCC Week 6, Lux et Velocitas ITT (Apr 7 2012)

Carrick Porter Men D 8 / 61
Nicole Miller Women Intro 4 / 11

ECCC Week 5 - Penn State Criterium (Apr 1 2012)

Jamie Brabston Women A/B Combined 13 / 31
Patrick Hammer Men C2 4 / 25
Carrick Porter Men D2 8 / 38
Luke Niezelski Men D2 31 / 38
Nicole Miller Women Intro 3 / 5
Aaron Perelman Men B 24 / 44

ECCC Week 5 - Penn State Road Race (Mar 31 2012)

Aaron Perelman Men B 18 / 41
Jamie Brabston Women A 11 / 17
Nicole Miller Women Intro 2 / 5
Jamie Brabston Women A/B Combined 17 / 30
Joseph Huyett Men D2 20 / 41
Carrick Porter Men D2 21 / 41
Luke Niezelski Men D2 22 / 41
Patrick Hammer Men C 52 / 69

ECCC Week 4 - Jersey Devil Crit (Mar 25 2012)

Eric Palmer Men C 47 / 60
Michael Lagumina Men Intro 9 / 10
Aaron Perelman Men B 28 / 42
Jamie Brabston Women A/B Combined 15 / 30
Patrick Hammer Men D2 4 / 36
Carrick Porter Men D2 14 / 36

ECCC Week 4 - Jersey Devil TT (Mar 25 2012)

Aaron Perelman Men B 23 / 30
Jamie Brabston Women A 6 / 15
Michael Lagumina Men Intro 7 / 8
Amber Rorick Women C 15 / 20
Patrick Hammer Men D 8 / 52
Carrick Porter Men D 20 / 52
Eric Palmer Men C 16 / 49

ECCC Week 4 - Jersey Devil Road Race (Mar 24 2012)

Aaron Perelman Men B 30 / 44
Amanda Nauman Women A 6 / 19
Jamie Brabston Women A 19 / 19
Amanda Nauman Women A/B Combined 7 / 33
Jamie Brabston Women A/B Combined 32 / 33
Eric Palmer Men C2 9 / 28
Carrick Porter Men D2 12 / 44
Patrick Hammer Men D2 13 / 44
Luke Niezelski Men D2 33 / 44
Michael Lagumina Men Intro 11 / 14

ECCC Week 3, Philly Phlyer Crit (Mar 17 2012)

Amber Rorick Women C 11 / 16
Eric Palmer Men C 19 / 56
Aaron Perelman Men B 19 / 38
Patrick Hammer Men D2 6 / 35
Carrick Porter Men D2 11 / 35
Luke Niezelski Men D2 33 / 35

ECCC Week 3, Philly Flyer Circuit Race (Mar 17 2012)

Aaron Perelman Men B 32 / 40
Nicholas Walulik Men B 37 / 40
Amber Rorick Women C 14 / 17
Carrick Porter Men D2 10 / 41
Eric Palmer Men C 14 / 75

ECCC Week 2, Circuit Race (Mar 11 2012)

Nicholas Walulik Men B 4 / 38
Mark Hamilton Men B 24 / 38
Aaron Perelman Men B 32 / 38
Amber Rorick Women Intro 3 / 9
Amanda Nauman Women B 1 / 13
Jamie Brabston Women B 2 / 13
Amanda Nauman Women A/B Combined 2 / 26
Jamie Brabston Women A/B Combined 6 / 26
Luke Niezelski Men D2 10 / 22
Carrick Porter Men Intro 5 / 12

ECCC Week 2, Grants Tomb Crit (Mar 10 2012)

Nicholas Walulik Men Cat 4 8 / 116
Amanda Nauman Women Cat B Collegiate 2 / 14
Jamie Brabston Women Cat B Collegiate 4 / 14
Nicholas Walulik Men Cat B Collegiate 11 / 43
Mark Hamilton Men Cat B Collegiate 13 / 43
Aaron Perelman Men Cat B Collegiate 33 / 43
Amber Rorick Women Intro Collegiate 5 / 13
Eric Palmer Men Cat C Collegiate 13 / 59
Luke Niezelski Men Cat D Collegiate 29 / 77
Carrick Porter Men Intro Collegiate 7 / 15

ECCC Week 1, Rutgers Criterium (Mar 4 2012)

Jamie Brabston Women C 5 / 34
Nicholas Walulik Men B 16 / 45
Aaron Perelman Men B 20 / 45
Carrick Porter Men Intro 15 / 28
Patrick Hammer Men D2 13 / 35
Amber Rorick Women Intro 7 / 12
Mark Hamilton Men C2 2 / 27

ECCC Week 1, Rutgers Road Race (Mar 3 2012)

Nicholas Walulik Men B 21 / 53
Aaron Perelman Men B 34 / 53
Amanda Nauman Women C 2 / 34
Jamie Brabston Women C 10 / 34
Mark Hamilton Men C2 8 / 31
Isaac Spingarn Men C2 23 / 31
Eric Palmer Men D2 1 / 49
Patrick Hammer Men D2 7 / 49
Luke Niezelski Men D2 38 / 49
Carrick Porter Men Intro 13 / 34
Amber Rorick Women Intro 10 / 17

ECCC Week 1, Rutgers ITT (Mar 3 2012)

Nicholas Walulik Men B 25 / 42
Aaron Perelman Men B 37 / 42
Carrick Porter Men Intro 5 / 24
Mark Hamilton Men C2 8 / 29
Isaac Spingarn Men C2 23 / 29
Eric Palmer Men D2 3 / 36
Luke Niezelski Men D2 29 / 36
Amanda Nauman Women C 3 / 29
Jamie Brabston Women C 4 / 29
Amber Rorick Women Intro 5 / 15

Roger Millikan Memorial Criterium (Feb 12 2012)

? Jamie Women C 5 / 34
? Nicholas Men B 16 / 45
? Aaron Men B 20 / 45
? Carrick Men Intro 15 / 28
? Patrick Men D2 13 / 35
? Amber Women Intro 7 / 12
? Mark Men C2 2 / 27

Marion Classic (Jul 2 2011)

Nicholas Walulik Men - 4/5 11 / 41

ECCC Week 8, Easterns Crit - State College, PA (Apr 24 2011)

Patrick Hammer Men D2 12 / 24
Jamie Brabston Women C 8 / 25
Gabrielle Czernik Women C 9 / 25
Nicholas Walulik Men B 16 / 45
Isaac Spingarn Men B 34 / 45
Aaron Perelman Men B 45 / 45
Mark Hamilton Men C 45 / 65
Raymond Junkins Men C 59 / 65

ECCC Week 8, Easterns RR - Black Moshannon, PA (Apr 23 2011)

Nicholas Walulik Men B 15 / 54
Isaac Spingarn Men B 25 / 54
Aaron Perelman Men B 33 / 54
Dylan Hutchison Men D2 17 / 31
Patrick Hammer Men D2 19 / 31
Mark Hamilton Men C 44 / 70
Raymond Junkins Men C 46 / 70
Gabrielle Czernik Women C 11 / 28
Jamie Brabston Women C 16 / 28

ECCC Week 7, UNH RR (Apr 18 2011)

Nicholas Walulik Men B 5 / 53
Dylan Hutchison Men D 43 / 55
Gabrielle Czernik Women Intro 5 / 8
Isaac Spingarn Men C 10 / 55
Aaron Perelman Men C 15 / 55
Raymond Junkins Men C 54 / 55
Nicole Ogrosso Women C 17 / 33

ECCC 7, L'Enfer du Nord Criterium (Apr 16 2011)

Dylan Hutchison Men D2 37 / 42
Gabrielle Czernik Women Intro 4 / 8
Nicole Ogrosso Women C 31 / 37
Nicholas Walulik Men B 21 / 57
Aaron Perelman Men C 12 / 63
Isaac Spingarn Men C 36 / 63
Raymond Junkins Men C 40 / 63

ECCC 7, L'Enfer du Nord Time Trial (Apr 16 2011)

Isaac Spingarn Men C 24 / 53
Aaron Perelman Men C 37 / 53
Gabrielle Czernik Women Intro 2 / 6
Nicole Ogrosso Women C 24 / 30
Nicholas Walulik Men B 39 / 39
Dylan Hutchison Men D2 15 / 30

ECCC Week 6, Lux et Velocitas Crit (Apr 10 2011)

Mark Hamilton Men C2 10 / 24
Isaac Spingarn Men C2 15 / 24
Nicole Ogrosso Women C 19 / 35
Laura Sneider Women C 33 / 35
Patrick Hammer Men D2 10 / 36

ECCC Week 6, Lux et Velocitas ITT (Apr 9 2011)

Nicole Ogrosso Women C 28 / 33
Laura Sneider Women C 31 / 33
Patrick Hammer Men D2 19 / 35
Isaac Spingarn Men C 32 / 61
Mark Hamilton Men C 55 / 61

ECCC Week 6, Lux et Velocitas RR (Apr 9 2011)

Isaac Spingarn Men C 42 / 67
Mark Hamilton Men C 52 / 67
Patrick Hammer Men D2 29 / 42
Nicole Ogrosso Women C 26 / 35
Laura Sneider Women C 28 / 35

ECCC Week 5, Boston Beanpot 2.0 Crit (Apr 2 2011)

Aaron Perelman Men C2 7 / 33
Isaac Spingarn Men C2 29 / 33
Nicole Ogrosso Women C 25 / 38
Nicholas Walulik Men B 32 / 58

ECCC Week 5, Boston Beanpot 2.0 ITT (Apr 2 2011)

Nicole Ogrosso Women C 28 / 32

ECCC Week 4, RPI Crit (Mar 27 2011)

Nicholas Walulik Men B 11 / 49
Mark Hamilton Men D2 7 / 32
Dylan Hoffman Men D2 20 / 32
Dylan Hutchison Men D2 26 / 32
Patrick Hammer Men Intro 2 / 12
Nicole Ogrosso Women C 18 / 22
Laura Sneider Women C 20 / 22
Aaron Perelman Men C2 3 / 36
Isaac Spingarn Men C2 6 / 36

ECCC Week 4, RPI RR (Mar 26 2011)

Mark Hamilton Men D2 5 / 32
Dylan Hutchison Men D2 24 / 32
Dylan Hoffman Men D2 26 / 32
Patrick Hammer Men Intro 3 / 9
Nicholas Walulik Men B 25 / 54
Isaac Spingarn Men C 24 / 82
Aaron Perelman Men C 47 / 82
Nicole Ogrosso Women C 17 / 22
Laura Sneider Women C 19 / 22

ECCC Week 4, RPI ITT (Mar 26 2011)

Nicole Ogrosso Women C 16 / 20
Laura Sneider Women C 19 / 20
Nicholas Walulik Men B 18 / 35
Mark Hamilton Men D2 16 / 30
Dylan Hutchison Men D2 20 / 30
Dylan Hoffman Men D2 28 / 30
Patrick Hammer Men Intro 2 / 5
Aaron Perelman Men C 15 / 60
Isaac Spingarn Men C 21 / 60

ECCC Week 3, Philly Phlyer Crit (Mar 20 2011)

Isaac Spingarn Men C2 27 / 39
Jamie Brabston Women C 7 / 28
Nicole Ogrosso Women C 24 / 28
Dylan Hutchison Men Intro 8 / 15
Dylan Hoffman Men Intro 9 / 15
Aaron Perelman Men D2 2 / 28
Nicholas Walulik Men B 14 / 46

ECCC Week 3, Philly Phlyer RR (Mar 19 2011)

Jamie Brabston Women C 2 / 34
Nicole Ogrosso Women C 27 / 34
Isaac Spingarn Men C2 12 / 41
Aaron Perelman Men D2 1 / 34
Mark Hamilton Men D2 9 / 34
Nicholas Walulik Men B 25 / 50
Dylan Hoffman Men Intro 12 / 25
Dylan Hutchison Men Intro 25 / 25

ECCC Week 2, Grant's Tomb Criterium (Mar 12 2011)

Isaac Spingarn Men C 44 / 77
Nicholas Walulik Men B 5 / 50
Dylan Hutchison Men Intro 11 / 24
Nicole Ogrosso Women Intro 9 / 14
Laura Sneider Women Intro 10 / 14
Jamie Brabston Women C 2 / 34
Aaron Perelman Men D2 6 / 36
Mark Hamilton Men D2 36 / 36

ECCC Week 1, Rutgers Points Race (Mar 6 2011)

Isaac Spingarn Men D2 7 / 43
Mark Hamilton Men D2 18 / 43
Aaron Perelman Men D2 41 / 43
Nicholas Walulik Men B 15 / 43

ECCC Week 1, Rutgers Criterium (Mar 5 2011)

Nicholas Walulik Men B 11 / 49
Jamie Brabston Women Intro 2 / 27
Isaac Spingarn Men D2 2 / 47
Aaron Perelman Men D2 10 / 47
Mark Hamilton Men D2 22 / 47
Dylan Hoffman Men Intro 25 / 46
Dylan Hutchison Men Intro 40 / 46
Anastacio Perez Men C2 33 / 40

ECCC Week 1, Rutgers ITT (Mar 5 2011)

Dylan Hoffman Men Intro 17 / 35
Dylan Hutchison Men Intro 24 / 35
Jamie Brabston Women Intro 3 / 24
Anastacio Perez Men C1 55 / 57
Nicholas Walulik Men B 19 / 41
Isaac Spingarn Men D2 3 / 44
Aaron Perelman Men D2 7 / 44
Mark Hamilton Men D2 27 / 44

ECCC Week 8 - Easterns at Dartmouth - Road Race (Apr 25 2010)

Nicholas Walulik Men B 26 / 69
Raymond Junkins Men B 58 / 69
Isaac Spingarn Men D2 10 / 41
William Gerboth Men D2 27 / 41
Orlando Martinez Men D2 28 / 41
Nicole Ogrosso Women Intro 8 / 9

ECCC Week 8 - Easterns at Dartmouth - Crit (Apr 24 2010)

Nicole Ogrosso Women Intro 7 / 13
Laura Sneider Women Intro 11 / 13
Rachel Marcuson Women Intro 12 / 13
Nicholas Walulik Men B 25 / 68
Raymond Junkins Men B 34 / 68
Isaac Spingarn Men D2 2 / 42
William Gerboth Men D2 19 / 42
Orlando Martinez Men D2 42 / 42

ECCC Week 6 - Army Crit (Apr 18 2010)

Raymond Junkins Men B 28 / 55

ECCC Week 6 - Army Hillclimb (Apr 18 2010)

Raymond Junkins Men B 37 / 43

ECCC Week 6 - Army Road Race (Apr 17 2010)

Raymond Junkins Men B 20 / 54

ECCC Week 5 - Yale Crit (Apr 11 2010)

Orlando Martinez Men D2 15 / 37
Isaac Spingarn Men D2 27 / 37
Rachel Marcuson Women Intro 2 / 18
Laura Sneider Women Intro 11 / 18
Nicole Ogrosso Women Intro 13 / 18
Nicholas Walulik Men B 14 / 56
Raymond Junkins Men B 32 / 56

ECCC Week 5 - Yale Road Race (Apr 10 2010)

Isaac Spingarn Men D2 19 / 48
Orlando Martinez Men D2 36 / 48
Raymond Junkins Men B 31 / 54
Nicholas Walulik Men B 37 / 54
Rachel Marcuson Women Intro 3 / 21
Laura Sneider Women Intro 7 / 21
Nicole Ogrosso Women Intro 21 / 21

ECCC Week 5 - Yale ITT (Apr 10 2010)

Rachel Marcuson Women Intro 4 / 14
Laura Sneider Women Intro 7 / 14
Nicole Ogrosso Women Intro 13 / 14
Isaac Spingarn Men D 28 / 95
Orlando Martinez Men D 69 / 95
Nicholas Walulik Men B 48 / 49

ECCC Week 4 - Jersey Road Race (Mar 28 2010)

Amanda Nauman Women C 5 / 27
Isaac Spingarn Men D2 18 / 47
Orlando Martinez Men D2 32 / 47
Rachel Marcuson Women Intro 3 / 11
Laura Sneider Women Intro 8 / 11
Nicole Ogrosso Women Intro 10 / 11
Nicholas Walulik Men C2 7 / 37

ECCC Week 4 - Jersey Crit (Mar 27 2010)

Nicholas Walulik Men C2 3 / 39
Raymond Junkins Men B 21 / 52
Amanda Nauman Women C 9 / 33
Orlando Martinez Men D2 17 / 41
Ian Burgess Men D2 25 / 41
Isaac Spingarn Men D2 26 / 41
Rachel Marcuson Women Intro 4 / 13
Laura Sneider Women Intro 7 / 13

ECCC Week 4 - Jersey ITT (Mar 27 2010)

Nicholas Walulik Men C2 3 / 27
Ian Burgess Men D2 11 / 30
Isaac Spingarn Men D2 17 / 30
Orlando Martinez Men D2 24 / 30
Rachel Marcuson Women Intro 1 / 4
Laura Sneider Women Intro 3 / 4
Amanda Nauman Women C 2 / 22

ECCC Week 3 - Philly Crit (Mar 21 2010)

Nicholas Walulik Men C2 6 / 37
Raymond Junkins Men B 34 / 42
Rachel Marcuson Women Intro 8 / 17
Nicole Ogrosso Women Intro 14 / 17
Isaac Spingarn Men D2 21 / 40
Orlando Martinez Men D2 33 / 40

ECCC Week 3 - Philly Road Race (Mar 20 2010)

Rachel Marcuson Women Intro 10 / 20
Nicole Ogrosso Women Intro 18 / 20
Nicholas Walulik Men C2 17 / 38
Isaac Spingarn Men D2 20 / 46
Orlando Martinez Men D2 32 / 46

ECCC Week 2 - Stevens Circuit Race (Mar 14 2010)

Raymond Junkins Men B 35 / 42
Orlando Martinez Men D 30 / 60
Nicholas Walulik Men C 25 / 47
Anastacio Perez Men C 45 / 47
Rachel Marcuson Women Intro 8 / 13
Nicole Ogrosso Women Intro 13 / 13

ECCC Week 1 - Rutgers Road Race (Mar 7 2010)

Laura Sneider Women C 30 / 34
Nicholas Walulik Men C2 10 / 50
Anastacio Perez Men C2 17 / 50
Edan Golomb Men D2 50 / 60
Isaac Spingarn Men D2 55 / 60
Orlando Martinez Men D2 56 / 60
Raymond Junkins Men B 44 / 51

ECCC Week 1 - Rutgers Crit (Mar 6 2010)

Anastacio Perez Men C2 16 / 48
Nicholas Walulik Men C2 47 / 48
Raymond Junkins Men B 47 / 50
Laura Sneider Women C 34 / 35
Isaac Spingarn Men D2 20 / 63
Ian Burgess Men D2 34 / 63
Orlando Martinez Men D2 38 / 63
Edan Golomb Men D2 49 / 63

ECCC Week 1 - Rutgers ITT (Mar 6 2010)

Isaac Spingarn Men D2 12 / 58
Ian Burgess Men D2 30 / 58
Orlando Martinez Men D2 39 / 58
Edan Golomb Men D2 54 / 58
Laura Sneider Women C 34 / 34
Nicholas Walulik Men C2 19 / 42
Anastacio Perez Men C2 31 / 42
Raymond Junkins Men B 44 / 46

34rd Annual Jamestown Classic (Oct 12 2009)

Raymond Junkins Men Cat 4 16 / 73

Mystic Velo Criterium (Jun 20 2009)

Raymond Junkins Men cat. 4 9 / 37

Nutmeg Classic Criterium (Jun 13 2009)

Raymond Junkins CAT 4 26 / 62
Raymond Junkins Cat 4/5 Under 30 9 / 17

Cyclonauts Racers Criterium (May 23 2009)

Raymond Junkins Cat 4 31 / 61
Raymond Junkins Cat 4/5 4 / 53

Song Mountain Time Trial (May 16 2009)

Raymond Junkins Men 4 27 / 57

Syracuse Criterium (May 16 2009)

Raymond Junkins Men 4 16 / 67

ECCC Easterns - Crit (May 2 2009)

Rachel Marcuson Women Intro 5 / 14
Laura Sneider Women Intro 7 / 14
Nicholas Walulik Men D2 4 / 41
Isaac Spingarn Men D2 22 / 41
Orlando Martinez Men D2 32 / 41
Edan Golomb Men D2 36 / 41
Raymond Junkins Men C2 11 / 25
David Gordon Men C2 15 / 25
Anastacio Perez Men C2 21 / 25

ECCC Easterns - Road Race (May 2 2009)

Rachel Marcuson Women Intro 4 / 13
Laura Sneider Women Intro 10 / 13
Nicholas Walulik Men D 36 / 79
Isaac Spingarn Men D 45 / 79
Orlando Martinez Men D 67 / 79
Edan Golomb Men D 71 / 79
Anastacio Perez Men C 45 / 61
David Gordon Men C 60 / 61

X-Pot 3D - ECCC Week 8 - Crit (Apr 25 2009)

Laura Sneider Women Intro 9 / 12
Rachel Marcuson Women Intro 10 / 12
Isaac Spingarn Men D2 24 / 57
Orlando Martinez Men D2 27 / 57
Edan Golomb Men D2 51 / 57
David Gordon Men C2 16 / 35
Raymond Junkins Men C2 22 / 35
Anastacio Perez Men C2 30 / 35

X-Pot 3D - ECCC Week 8 - Road Race (Apr 25 2009)

Isaac Spingarn Men D2 25 / 60
Edan Golomb Men D2 46 / 60
Orlando Martinez Men D2 49 / 60
Laura Sneider Women Intro 7 / 14
Rachel Marcuson Women Intro 12 / 14
Raymond Junkins Men C 14 / 74
David Gordon Men C 30 / 74
Anastacio Perez Men C 56 / 74

L'Enfer Du Nord - ECCC Week 7 - Crit (Apr 18 2009)

Ian Burgess Men D2 4 / 45
Isaac Spingarn Men D2 28 / 45
Orlando Martinez Men D2 39 / 45
Edan Golomb Men D2 42 / 45
Raymond Junkins Men C 31 / 67
Laura Sneider Women Intro 1 / 8

L'Enfer Du Nord - ECCC Week 7 - Road Race (Apr 18 2009)

Raymond Junkins Men C 23 / 64
Laura Sneider Women Intro 7 / 7
Isaac Spingarn Men D 32 / 69
Ian Burgess Men D 42 / 69
Edan Golomb Men D 60 / 69
Orlando Martinez Men D 65 / 69

Yale Crit - ECCC Week 6 (Apr 11 2009)

David Gordon Men C 40 / 59
Raymond Junkins Men C 48 / 59
Anastacio Perez Men C 55 / 59
Ian Burgess Men D2 12 / 40
Isaac Spingarn Men D2 39 / 40

Yale Road Race - ECCC Week 6 (Apr 11 2009)

Ian Burgess Men D2 2 / 53
Evan Wilson Men D2 32 / 53
Isaac Spingarn Men D2 44 / 53

Yale Time Trial - ECCC Week 6 (Apr 11 2009)

Laura Sneider Women Intro 7 / 12
Nicole Ogrosso Women Intro 11 / 12
Raymond Junkins Men C 39 / 58
David Gordon Men C 47 / 58
Anastacio Perez Men C 56 / 58
Orlando Martinez Men D 3 / 84
Ian Burgess Men D 18 / 84
Evan Wilson Men D 24 / 84
Isaac Spingarn Men D 56 / 84

Army Spring Classic - Crit (Apr 4 2009)

Laura Sneider Women Intro 6 / 10
Raymond Junkins Men D2 12 / 51
Kyung soo Lee Men D2 38 / 51
Edan Golomb Men D2 43 / 51
Orlando Martinez Men D2 47 / 51
Nicholas Walulik Men D2 51 / 51

Army Spring Classic - Time Trial (Apr 4 2009)

Anastacio Perez Men C 58 / 59
Laura Sneider Women Intro 5 / 7
Raymond Junkins Men D 9 / 87
Nicholas Walulik Men D 36 / 87
Orlando Martinez Men D 79 / 87
Edan Golomb Men D 82 / 87
Kyung soo Lee Men D 84 / 87

Army Spring Classic - Road Race (Apr 4 2009)

Amanda Nauman Women Intro 2 / 11
Laura Sneider Women Intro 7 / 11
Evan Wilson Men Intro 2 / 14
Raymond Junkins Men D2 2 / 52
Marc Delese Men D2 7 / 52
Ian Burgess Men D2 8 / 52
Nicholas Walulik Men D2 17 / 52
Orlando Martinez Men D2 38 / 52

The Philly Phlyer - Crit (Mar 28 2009)

Amanda Nauman Women Intro 6 / 26
Laura Sneider Women Intro 17 / 26
Nicole Ogrosso Women Intro 24 / 26
Rachel Marcuson Women Intro 26 / 26
David Gordon Men D2 13 / 57
Marc Delese Men D2 18 / 57
Raymond Junkins Men D2 20 / 57
Ian Burgess Men D2 21 / 57
Kyung soo Lee Men D2 31 / 57
Isaac Spingarn Men D2 43 / 57
Edan Golomb Men D2 46 / 57
Orlando Martinez Men D2 48 / 57

The Philly Phlyer - Road Race (Mar 28 2009)

Amanda Nauman Women Intro 5 / 20
Laura Sneider Women Intro 17 / 20
Ian Burgess Men D2 17 / 70
Isaac Spingarn Men D2 24 / 70
Marc Delese Men D2 27 / 70
David Gordon Men D2 32 / 70
Kyung soo Lee Men D2 44 / 70
Orlando Martinez Men D2 55 / 70
Edan Golomb Men D2 58 / 70
Raymond Junkins Men D2 61 / 70

Blue Hen Dual State Showdown - Crit (Mar 21 2009)

Amanda Nauman Women Intro 3 / 5
Raymond Junkins Men D2 2 / 31
Nicholas Walulik Men D2 6 / 31
David Gordon Men D2 12 / 31
Marc Delese Men D2 14 / 31
Kyung soo Lee Men D2 25 / 31
Isaac Spingarn Men D2 27 / 31
Anastacio Perez Men C 37 / 45
Orlando Martinez Men Intro 9 / 18

Blue Hen Dual State Showdown - TT (Mar 21 2009)

Anastacio Perez Men C 37 / 39
Orlando Martinez Men Intro 9 / 18
Edan Golomb Men Intro 17 / 18
Amanda Nauman Women Intro 4 / 6
Marc Delese Men D 23 / 60
Nicholas Walulik Men D 29 / 60
Raymond Junkins Men D 32 / 60
David Gordon Men D 34 / 60
Isaac Spingarn Men D 51 / 60
Kyung soo Lee Men D 57 / 60

Blue Hen Dual State Showdown - Road Race (Mar 21 2009)

Anastacio Perez Men C 49 / 54
Marc Delese Men D2 2 / 38
Nicholas Walulik Men D2 11 / 38
David Gordon Men D2 12 / 38
Isaac Spingarn Men D2 17 / 38
Raymond Junkins Men D2 23 / 38
Kyung soo Lee Men D2 33 / 38
Orlando Martinez Men Intro 7 / 20
Edan Golomb Men Intro 8 / 20

Stevens Duck Country Criterium (Mar 15 2009)

Raymond Junkins Men D2 2 / 37
Marc Delese Men D2 7 / 37
David Gordon Men D2 10 / 37
Isaac Spingarn Men D2 27 / 37
Laura Sneider Women Intro 21 / 23
Nicholas Walulik Men Intro 1 / 22
Orlando Martinez Men Intro 10 / 22
Edan Golomb Men Intro 16 / 22

Rutgers/Princeton Race Weekend - ECCC #1 - Time Trial (Mar 7 2009)

Raymond Junkins Men D 36 / 121
Isaac Spingarn Men D 78 / 121
Carlos Nunez Men D 93 / 121
Kyung soo Lee Men D 105 / 121
Anastacio Perez Men C 71 / 93
Nicholas Walulik Men Intro 1 / 45
Orlando Martinez Men Intro 36 / 45
Edan Golomb Men Intro 44 / 45

Rutgers/Princeton Race Weekend - ECCC #1 - Criterium (Mar 7 2009)

Nicholas Walulik Men Intro 1 / 43
Orlando Martinez Men Intro 30 / 43
Edan Golomb Men Intro 32 / 43
Anastacio Perez Men C2 28 / 45
Isaac Spingarn Men D2 33 / 64
Kyung soo Lee Men D2 44 / 64
Carlos Nunez Men D2 51 / 64
Raymond Junkins Men D2 54 / 64

Rutgers/Princeton Race Weekend - ECCC #1 (Mar 7 2009)

Orlando Martinez Men Intro 23 / 41
Edan Golomb Men Intro 24 / 41
David Gordon Men D2 10 / 54
Raymond Junkins Men D2 13 / 54
Isaac Spingarn Men D2 37 / 54
Anastacio Perez Men C2 26 / 40

Busiest Racers

in last months
Isaac Spingarn 51
Nicholas Walulik 48
Raymond Junkins 44
Orlando Martinez 33
Carrick Porter 33
Laura Sneider 30
Aaron Perelman 27
Nicole Ogrosso 25
Jamie Brabston 20
Dylan Hoffman 19
Anastacio Perez 19
Edan Golomb 19
Mark Hamilton 18
Andrew Isherwood 18
Nicole Miller 18
Patrick Hammer 17
Dylan Hutchison 15
Rachel Marcuson 15
Amanda Nauman 15
Eric Palmer 14
David Gordon 13
Ian Burgess 12
Kyung soo Lee 9
Amber Rorick 8
Luke Niezelski 8
Marc Delese 7
Andres Paez 6
Gabrielle Czernik 5
Jonathan Collins 4
John Rees 4
Gregory Putlock 4
Connor Oberle 4
Megan Bagley 3
Michael Lagumina 3
Joseph Huyett 3
Evan Wilson 3
Carlos Nunez 2
William Gerboth 2
Ismael Boussatta 2
Chris Blackwood 2
Dmitriy Savinskiy 2
Samay Dholakia 2
Holly Good 2
Johanna Pluymers 1
Anthony Pacheco 1
Trenton Walko 1
1
Mason Riemen 1
? Patrick 1
? Carrick 1
? Mark 1
? Amber 1
? Aaron 1
? Nicholas 1
? Jamie 1