Log In

Team Overview: ABRT/ Annapolis Bicycle Racing Team
(redirected from: ABRT (Annapolis Bicycle Racing)

Team News Ticker Embed This

Team Race History

Download

River Towns Time Trial & Delaware State Championship (Oct 15 2016)

John Bowsher Men 35+ Master 2 / 4
Nicole Madaffai Women Cat 4 6 / 14
Vincent Madaffari Men Cat 3 6 / 7
Steve Owens Men Cat 4 5 / 14
Richard Kennedy Men Cat 4 11 / 14

Mayors Cup Boston (Sep 17 2016)

Ainhoa Perez-diez WOMEN PRO 1/2 27 / 39

Bucks County Classic (Sep 11 2016)

Ainhoa Perez-diez Women Pro/1/2 13 / 28

Juniors Day Out & Special Olympics Maryland Championships (Sep 10 2016)

Nicole Madaffai Women Juniors 17-18 Open 1 / 1
Vincent Madaffari Men Juniors 15-16 Open 5 / 7

Olde Mill Inn Tour of Basking Ridge (Sep 5 2016)

Nicole Madaffai Women Juniors 17-18 1 / 1
Vincent Madaffari Men Juniors 15-16 5 / 17

Bryan Park Circuit Race (Aug 28 2016)

Ainhoa Perez-diez Women Women's Pro 1/2/3 1 / 7

Dirty BikenetiCrit! (Aug 27 2016)

Brendan Huebner Men Junior 15-18 8 / 11
James Maiden Men Masters 45+ 18 / 23

Greenbelt Park Training Race Series (Aug 24 2016)

Nicole Madaffai Women C Cat 4 17 / 2
Vincent Madaffari Men B Cat4/5 6 / 22
John Bowsher Men A Cat1/2/3 19 / 28

Iron Hill Twilight Criterium (Aug 20 2016)

Patrick Hogan Men AMATEUR FINALS CAT 1/2/3/4 50 / 52
Patrick Hogan Men MASTERS 35+ CAT 1/2/3/4 12 / 18
Ainhoa Perez-diez Women PRO/1/2/3 12 / 35

Iowa State Road Race Championships (Aug 20 2016)

Steve Owens Men Master 50+ 4 / 10

Greenbelt Park Training Race Series (Aug 17 2016)

Nicole Madaffai Women C Cat 4 15 / 1
Vincent Madaffari Men B Cat4/5 4 / 19

Ambler Criterium (Aug 13 2016)

Ainhoa Perez-diez Women Cat 1/2/3/4 2 / 15

Greenbelt Park Training Race Series (Aug 10 2016)

Nicole Madaffai Women C Cat 4 17 / 1
Vincent Madaffari Men B Cat4/5 7 / 24
Steve Owens Men B Cat4/5 15 / 24

Highway To Heaven Hill Climb Time Trial (Aug 6 2016)

Sue Mcquiston Women 35+ Masters 2 / 3
Connor Mahone Men 13-14 Junior 8 / 11
Vincent Madaffari Men 15-16 Junior 2 / 6
Tyler Mahone Men 15-16 Junior 5 / 6
Jimmy Kline Men 15-16 Junior 6 / 6
Nicole Madaffai Men 17-18 Junior 1 / 4
Ainhoa Perez-diez Women 45+ Masters 1 / 4
John Bowsher Men 35+ Masters 5 / 8

Greenbelt Park Training Race Series (Aug 3 2016)

Nicole Madaffai Women C Cat 4 18 / 3
Vincent Madaffari Men B Cat4/5 5 / 24
Michael Thaxton Men B Cat4/5 21 / 24

Mt. Davis Challenge (Jul 31 2016)

Steve Owens Men Men's Master 45+ 7 / 15

Page Valley Road Race (Jul 30 2016)

Sue Mcquiston Women Cat 1/2/3 6 / 7
Vincent Madaffari Men Cat 4 28 / 43
Nicole Madaffai Women Cat 4 11 / 13

Greenbelt Park Training Race Series (Jul 27 2016)

Steve Owens Men B Cat4/5 15 / 24
John Bowsher Men A Cat1/2/3 12 / 16

That Dam TT aka The Prettyboy Reservoir Time Trial (Jul 24 2016)

Andrew Barriskill Men Beginner Cat 5 12 / 30
Steve Owens Men Category 4 Cat 7 / 15
Richard Kennedy Men Category 4 Cat 13 / 15
Raymond Wright Men Category 4 Cat 14 / 15
Vincent Madaffari Men Junior 15-16 Boys Open 2 / 3
Nicole Madaffai Women Junior 17-18 Girls Open 1 / 1
John Bowsher Men Masters 45+ 45+ 4 / 11
Ainhoa Perez-diez Women Masters 45+ 45+ 1 / 3

Grandview Grand Prix (Jul 23 2016)

Rebecca Chan Women CAT 1/2/3 4 / 12

The James P. Bellora Memorial Giro di Coppi (Jul 23 2016)

Ainhoa Perez-diez Women Open Cat1/2/3 2 / 19
Jennifer Munley Women Open Cat1/2/3 13 / 19
Sue Mcquiston Women Open Cat1/2/3 18 / 19
Raymond Wright Men Master 35+ Cat3/4 18 / 31

Greenbelt Park Training Race Series (Jul 20 2016)

Nicole Madaffai Women C Cat 4 19 / 2
John Bowsher Men A Cat1/2/3 27 / 28
Vincent Madaffari Men B Cat4/5 9 / 19

Tour de Tysons (Jul 17 2016)

Nicole Madaffai Women Juniors 15-18 Junior 1 / 2
Ainhoa Perez-diez Women Open Cat 1/2/3/4 2 / 15
Sue Mcquiston Women Open Cat 1/2/3/4 14 / 15
Patrick Hogan Men Open Pro/Cat 1/2/3 40 / 68
Connor Mahone Men Juniors 13-14 Junior 10 / 14
Vincent Madaffari Men Juniors 15-18 Junior 2 / 17
Tyler Mahone Men Juniors 15-18 Junior 13 / 17
Brendan Huebner Men Juniors 15-18 Junior 17 / 17

2016 Church Creek Time Trial - #2 (Jul 16 2016)

Bobby Phillips Men Masters 65+ 65+ 13 / 17
John Bowsher Men Category 3 Cat 11 / 11
Steve Owens Men Category 4 Cat 5 / 18
Richard Kennedy Men Category 4 Cat 10 / 18
Raymond Wright Men Category 4 Cat 11 / 18
Andrew Barriskill Men Beginner Cat 5 12 / 19
Vincent Madaffari Men Junior 15-16 Boys Open 1 / 5
Tyler Mahone Men Junior 15-16 Boys Open 2 / 5
Brendan Huebner Men Junior 15-16 Boys Open 5 / 5
Nicole Madaffai Women Junior 17-18 Girls Open 1 / 1
Ainhoa Perez-diez Women Masters 45+ 45+ 1 / 3
Sue Mcquiston Women Masters 35+ 35+ 1 / 3
Connor Mahone Men Junior 13-14 Boys Open 4 / 5

Greenbelt Park Training Race Series (Jul 13 2016)

Tyler Mahone Men C Cat 5 20 / 20

Mapletown Road Race (Jul 9 2016)

Steve Owens Men Masters 50+ 9 / 15
Ainhoa Perez-diez Women Cat 1/2/3 1 / 3

Historic Marietta Criterium (Jul 9 2016)

Patrick Hogan MASTER 40+ 20 / 35
James Maiden CAT 4-5 48 / 56
Becky Chan WOMEN OPEN 4 / 16

The Bicycle Escape MABRA Senior Criterium Championships (Jul 3 2016)

Patrick Hogan Men SENIOR CAT 1/2/3 21 / 68
Sue Mcquiston Women SENIOR CAT 1/2/3 1 / 12
Ainhoa Perez-diez Women SENIOR CAT 1/2/3 3 / 12
Rebecca Chan Women SENIOR CAT 1/2/3 5 / 12
Dori Buckethal Women SENIOR CAT 1/2/3 10 / 12
Vincent Madaffari Men SENIOR CAT 4 50 / 61
James Maiden Men SENIOR CAT 4 60 / 61
Nicole Madaffai Women SENIOR CAT 4 14 / 18
Vincent Madaffari Men Junior 15-16 3 / 6

Greenbelt Park Training Race Series (Jun 29 2016)

Vincent Madaffari Men B Cat4/5 8 / 19
John Bowsher Men A Cat1/2/3 16 / 21

Shenandoah Speedway Criterium (Jun 26 2016)

Vincent Madaffari Men Cat 3/4 36 / 49
Vincent Madaffari Men Juniors 15-16 1 / 9

Somerdale Tour de Fish (Jun 25 2016)

Rebecca Chan Women Open Open 1 / 10
Dori Buckethal Women Open Open 3 / 10

Shenandoah Time Trial (Jun 25 2016)

Steve Owens Men Category 4 Cat 4 / 15
Richard Kennedy Men Category 4 Cat 11 / 15
Ainhoa Perez-diez Women Masters 45+ 45+ 1 / 5
Sue Mcquiston Women Masters 35+ 35+ 1 / 4
John Bowsher Men Category 3 Cat 5 / 9
Vincent Madaffari Men Junior 15-16 Boys Open 2 / 2

Greenbelt Park Training Race Series (Jun 22 2016)

Vincent Madaffari Men B Cat4/5 6 / 24
Michael Thaxton Men B Cat4/5 14 / 24
Steve Owens Men B Cat4/5 20 / 24
John Bowsher Men A Cat1/2/3 20 / 30

2016 Meritus Health Tour of Washington County Stage Race p/b SRAM General Classification (Jun 19 2016)

Vincent Madaffari Men Cat 4 18 / 44
Sue Mcquiston Women Open 9 / 21
Rebecca Chan Women Open 20 / 21
Chris Crane Men 3-4 36 / 43

2016 Meritus Health Tour of Washington County Stage Race p/b SRAM Criterium (Jun 19 2016)

Vincent Madaffari Men Cat 4 26 / 44
Sue Mcquiston Women Open 10 / 21
Rebecca Chan Women Open 20 / 21
Chris Crane Men Cat 3/4 37 / 44

2016 Meritus Health Tour of Washington County Stage Race p/b SRAM Time Trial (Jun 19 2016)

Vincent Madaffari Men Cat 4 35 / 53
Sue Mcquiston Women Open 11 / 21
Rebecca Chan Women Open 21 / 21
John Bowsher Men 3-4 15 / 57
Chris Crane Men 3-4 41 / 57

2016 Meritus Health Tour of Washington County Stage Race p/b SRAM Road Race (Jun 18 2016)

Vincent Madaffari Men CAT 4 21 / 55
John Bowsher Men CAT 3/4 28 / 63
Chris Crane Men CAT 3/4 39 / 63
Sue Mcquiston Women OPEN 13 / 22
Rebecca Chan Women OPEN 21 / 22

2016 Meritus Health Tour of Washington County Kick-Off Criterium powered by SRAM (Jun 17 2016)

Dori Buckethal WOMEN Open 2 / 17
Becky Chan WOMEN Open 12 / 17
Sue Mcquiston WOMEN Open 13 / 17

Greenbelt Park Training Race Series (Jun 15 2016)

Nicole Madaffai Women C Cat 4 17 / 2
Patrick Hogan Men A Cat1/2/3 13 / 17
John Bowsher Men A Cat1/2/3 16 / 17
Vincent Madaffari Men B Cat4/5 7 / 27

Historic Riverton Criterium (Jun 12 2016)

Dori Buckethal Women Open Pro/Cat 1/2/3/4 7 / 26

Air Force Association Cycling Classic Day 2 (Jun 12 2016)

Ainhoa Perez-diez Women Prt Pro/Cat 1/2 17 / 32
Dori Buckethal Women Prt Pro/Cat 1/2 32 / 32
James Lees Men Master 45+ 25 / 27

Air Force Association Cycling Classic Day 1 (Jun 11 2016)

Ainhoa Perez-diez Women Prt Pro/Cat 1/2 17 / 32
Dori Buckethal Women Prt Pro/Cat 1/2 32 / 32
James Lees Men Master 45+ 25 / 27

Greenbelt Park Training Race Series (Jun 8 2016)

John Bowsher Men A Cat1/2/3 23 / 24
Nicole Madaffai Women C Cat 4 18 / 2
Ainhoa Perez-diez Women A Cat1/2/3 24 / 1
Vincent Madaffari Men B Cat4/5 3 / 33

Ride Sally Ride (Jun 4 2016)

Dori Buckethal Women Cat 1/2/3/4 1 / 26
Rebecca Chan Women Cat 1/2/3/4 3 / 26
Ainhoa Perez-diez Women Cat 1/2/3/4 5 / 26
Sue Mcquiston Women Cat 1/2/3/4 19 / 26
Nicole Madaffai Women Cat 4 28 / 38
James Lees Men 35+ Cat 3/4 7 / 71
Vincent Madaffari Men Cat 4 58 / 82
Todd Geiger Men Cat 4 73 / 82
James Maiden Men Cat 4 78 / 82

Greenbelt Park Training Race Series (Jun 1 2016)

Nicole Madaffai Women C Cat 4 13 / 2
Vincent Madaffari Men B Cat4/5 4 / 24
Todd Geiger Men B Cat4/5 15 / 24
Patrick Hogan Men A Cat1/2/3 10 / 35
John Bowsher Men A Cat1/2/3 14 / 35

Tour of Somerville (May 30 2016)

Rebecca Chan Women Open Pro/Cat 1/2/3 14 / 42

USA Cycling Masters Road Nationals Day 4 (May 27 2016)

Sue Mcquiston Women Master 40-44 7 / 11
Deborah Dudas Women Master 55-59 12 / 18
Bobby Phillips Men Master 70-74 6 / 9

USA Cycling Masters Road Nationals Day 3 (May 26 2016)

Dori Buckethal Women Master 35-39 Cat 1/2/3 3 / 13
Ainhoa Perez-diez Women Master 45-49 4 / 12
Sue Mcquiston Women Master 40-44 Cat 1/2/3 4 / 8
Patrick Hogan Men Master 40-44 Cat 1/2/3 48 / 64
Bobby Phillips Men Master 70-74 14 / 14

USA Cycling Masters Road Nationals Day 2 (May 25 2016)

Sue Mcquiston Women Master 40-44 Cat 1/2/3 9 / 12
Dori Buckethal Women Master 35-39 Cat 1/2/3 13 / 14
Ace Mcdermott Men Master 50-54 Cat 1/2/3 23 / 106

USA Cycling Masters Road Nationals Day 1 (May 24 2016)

Ainhoa Perez-diez Women Master 45-49 3 / 17
Patrick Hogan Men Master 40-44 Cat 1/2/3 86 / 105
Bobby Phillips Men Master 70-74 13 / 19

9th Annual Fort Ritchie Classic Criterium (May 22 2016)

Todd Geiger Men MASTERS 45+ 15 / 15
Vincent Madaffari Men JUNIOR 15-16 2 / 14
Tyler Mahone Men JUNIOR 15-16 12 / 14
Nicole Madaffai Women JUNIOR 17-18 1 / 1
Connor Mahone Men JUNIOR 13-14 16 / 19

12th Annual Tour of the Battenkill (May 21 2016)

Ashley Halsey Masters Men 60+ 19 / 30

Church Creek Time Trial - #1 (May 21 2016)

John Bowsher Men Category 3 Cat 7 / 10
Steve Owens Men Category 4 Cat 4 / 12
Richard Kennedy Men Category 4 Cat 7 / 12
Raymond Wright Men Category 4 Cat 10 / 12
Vincent Madaffari Men Junior 15-16 Boys Open 1 / 5
Tyler Mahone Men Junior 15-16 Boys Open 4 / 5
Brendan Huebner Men Junior 15-16 Boys Open 5 / 5
Nicole Madaffai Women Junior 17-18 Girls Open 1 / 1
Connor Mahone Men Junior 13-14 Boys Open 3 / 3

Greenbelt Park Training Race Series (May 18 2016)

Ainhoa Perez-diez Women A Cat1/2/3 30 / 1
Nicole Madaffai Women C Cat 4 26 / 4
John Bowsher Men A Cat1/2/3 24 / 27
Vincent Madaffari Men B Cat4/5 13 / 28
Steve Owens Men B Cat4/5 23 / 28

New Jersey Masters Criterium Championship (May 15 2016)

Patrick Hogan Men Masters 35+ 15 / 76
Patrick Hogan Men Open Cat1/2/3 23 / 39

Wilmington Grand Prix (May 14 2016)

Ainhoa Perez-diez Women Prt Pro/Cat 1/2 21 / 35
Dori Buckethal Women Prt Pro/Cat 1/2 29 / 35

Poolesville Road Race (May 7 2016)

Vincent Madaffari Men Open 4 56 / 60
Todd Geiger Men Master 45+ Masters 30 / 36
Joanna Gomez Women Open 3 10 / 14
Daniel Schutt Men Open Cat 5 43 / 69
Ryan Smith Men Open Cat 5 53 / 69
Nicole Madaffai Women Open 4 18 / 22

Monsters of the Midway (May 7 2016)

Rebecca Chan Women Cat 1/2/3/4 5 / 18

Greenbelt Park Training Race Series (May 4 2016)

Nicole Madaffai Women C Cat 4 25 / 4
Vincent Madaffari Men B Cat4/5 11 / 24
John Bowsher Men A Cat1/2/3 17 / 22

Tour de Gretna - GC (May 1 2016)

Kristin Seibert Women CAT 4 2 / 7

Tour de Gretna - RR2 (May 1 2016)

Kristin Seibert Women CAT 4 2 / 4

BLP 2209 Grand Prix (May 1 2016)

Patrick Hogan Men Open Pro/Cat 1/2/3 4 / 11
Patrick Hogan Men Master 35+ Cat 1/2/3/4 2 / 20

Richmond International Raceway Criterium (May 1 2016)

Todd Geiger Men Cat 5 20 / 43

Tour de Gretna - RR1 (Apr 30 2016)

Kristin Seibert Women CAT 4 2 / 7

Tour de Gretna - TT (Apr 30 2016)

Kristin Seibert Women CAT 4 1 / 6

All American Road Race (Apr 30 2016)

James Lees Men Masters 35+ 3/4 35+ Cat3/4 51 / 58
John Bowsher Men Category 3 Cat 25 / 36
Ryan Smith Men Beginner Cat 5 58 / 71
Nicole Madaffai Women Category 4 Cat 15 / 15
Vincent Madaffari Men Category 4 Cat 51 / 68
Dori Buckethal Women 123 Cat1/2/3 1 / 21
Ainhoa Perez-diez Women 123 Cat1/2/3 4 / 21

Pedricktown Road Race (Apr 24 2016)

Ainhoa Perez-diez Women Open Open 1 / 27
Rebecca Chan Women Open Open 6 / 27
Dori Buckethal Women Open Open 10 / 27

Tour of Page County - TT (Apr 24 2016)

Chris Crane Men Category 3 Cat3/4 46 / 68

Philadelphia Navy Yard Criterium (Apr 23 2016)

Dori Buckethal Women Cat 1/2/3 6 / 28
Ainhoa Perez-diez Women Cat 1/2/3 8 / 28
Rebecca Chan Women Cat 1/2/3 19 / 28

Mud Pike Hill Climb Time Trial (Apr 23 2016)

Steve Owens Men Masters 50+ 5 / 7

Tour of Page County - RR (Apr 23 2016)

Chris Crane Men Category 3 Cat3/4 22 / 73

Daniel Harwi Memorial 29th Annual Lower Providence Spring Classic Crit (Apr 17 2016)

Ainhoa Perez-diez Women Cat 1/2/3 6 / 27
Dori Buckethal Women Cat 1/2/3 9 / 27
Rebecca Chan Women Cat 1/2/3 20 / 27

Farmersville Road Race™ (Apr 16 2016)

Patrick Hogan Men 2/3 U19 35+Combo 5 / 77
Ace Mcdermott Men 45+ 17 / 43
Patrick Hogan Men 35+ 3 / 32
Kristin Seibert Women 3/4 8 / 39

23rd Annual Carl Dolan Memorial Spring Classic (Apr 10 2016)

Vincent Madaffari Men Junior Boys 15-16 Open 3 / 17
Tyler Mahone Men Junior Boys 15-16 Open 13 / 17
Chris Crane Men Senior Cat. 3 Cat 5 / 26
James Lees Men Master 45+ 45+ 17 / 52
Denzil Hathway Men Master 45+ 45+ 19 / 52
Ace Mcdermott Men Master 45+ 45+ 46 / 52
Dori Buckethal Women Elite Cat1/2/3 1 / 15
Ainhoa Perez-diez Women Elite Cat1/2/3 2 / 15
Rebecca Chan Women Elite Cat1/2/3 4 / 15
Patrick Hogan Men Elite Cat1/2/3 14 / 75
Patrick Hogan Men Master 35+ 35+ 1 / 57
Ace Mcdermott Men Master 35+ 35+ 5 / 57
Iain Banks Men Master 35+ 35+ 28 / 57
Denzil Hathway Men Master 35+ 35+ 31 / 57
Chris Crane Men Senior Cat. 3/4 Cat3/4 8 / 56

Jefferson Cup Road Race (Apr 3 2016)

Vincent Madaffari Men 13-15 Juniors 3 / 14
Vincent Madaffari Men 16-18 Juniors 3 / 21
Ainhoa Perez-diez Women 1-2 1 / 15
Dori Buckethal Women 1-2 4 / 15
Rebecca Chan Women 1-2 10 / 15
Chris Crane Men Cat 3 21 / 65
Ainhoa Perez-diez Women 1-23 1 / 26
Dori Buckethal Women 1-23 4 / 26
Rebecca Chan Women 1-23 18 / 26

Florida State Championship TT (Apr 3 2016)

William Gunter Men Open 55-59 Masters 8 / 13

Sunshine GP-Pinellas Park (Mar 20 2016)

Dori Buckethal Women 1-2 7 / 16

Route One Rampage (Mar 12 2016)

Todd Geiger Men 4/5 68 / 73

Grant's Tomb Criterium (Mar 12 2016)

Dori Buckethal Women Pro/1/2/3 7 / 20
Dori Buckethal Women Cat 2/3 6 / 32

The Bat City Classic at Apache Pass (Feb 27 2016)

Mike Faber Men Masters 50+ Cat 1/2/3/4 34 / 35

Sealy Road Race Series (Feb 13 2016)

Mike Faber Pro Cat 1/2/3 44 / 45

RIVER TOWNS TIME TRIAL & DELAWARE STATE CHAMPIONSHIP (Oct 31 2015)

Deborah Dudas WOMEN 50-59 MASTER 1 / 2
Steve Owens MEN 45-49 MASTER 5 / 9
Nicole Madaffai WOMEN CAT 4 5 / 8
Richard Kennedy MEN CAT 4 1 / 5

Pedal Away Prostate Cancer (Sep 19 2015)

Steve Esmacher Men Over 55 7 / 27
Richard Kennedy Men 40 - 55 9 / 34
Jeffrey Schomig Men 40 - 55 14 / 34

Thompson Bucks County Classic (Sep 13 2015)

Dori Buckethal Women Pro/1/2/3 8 / 17

Greenbelt Park Training Race Series (Aug 26 2015)

Todd Geiger Men C Cat 5 11 / 21
Tyler Mahone Men C Cat 5 19 / 21
Steve Owens Men B Cat4/5 19 / 19
Matthew Neigh Men A Cat1/2/3 18 / 24

QCW Arsenal Crit @ The Navy Yard (Aug 23 2015)

Todd Geiger Men CAT 5 24 / 44

Chris Thater Memorial - Sunday (Aug 23 2015)

Ainhoa Perez-diez Women Pro/Cat 1/2/3 26 / 44
Sue Mcquiston Women Pro/Cat 1/2/3 30 / 44

Chris Thater Memorial (Aug 22 2015)

Ainhoa Perez-diez Women Pro/1/2/3 26 / 44
Sue Mcquiston Women Pro/1/2/3 30 / 44
Ainhoa Perez-diez Women Pro/1/2 26 / 43
Sue Mcquiston Women Pro/1/2 999 / 43

Greenbelt Park Training Race Series (Aug 19 2015)

Connor Mahone Men RDRS 9-12 Cat 5 10 / 8
Josiah Chase Men RDRS 9-12 Cat 5 11 / 8
Steve Owens Men B Cat4/5 11 / 20
Todd Geiger Men C Cat 5 19 / 23
Tyler Mahone Men C Cat 5 24 / 23

the Dawg Days of Summer (Aug 16 2015)

Iain Banks Masters 35 Cat 3/4 38 / 50
Alex Pline Masters 35 Cat 3/4 39 / 50
Denzil Hathway Masters 35 Cat 3/4 43 / 50
James Maiden Masters 35 Cat 3/4 45 / 50
Abigailmonique Frondoza Women Junior 11-12 Girls 3 / 4
Patrick Hogan Senior Cat 1/2/3 12 / 59
Mike Hefner Senior Cat 1/2/3 42 / 59
Iain Banks Senior Cat 1/2/3 44 / 59
Matthew Neigh Senior Cat 1/2/3 52 / 59
Alex Pline Men Masters 45+ 20 / 34
Connor Mahone Men Junior Boys 11-12 5 / 7
Josiah Chase Men Junior Boys 11-12 6 / 7
Ainhoa Perez-diez Women Senior Cat 1/2/3/4 1 / 19
Rebecca Chan Women Senior Cat 1/2/3/4 3 / 19
Nicole Raspa Women Senior Cat 1/2/3/4 14 / 19
Sue Mcquiston Women Senior Cat 1/2/3/4 15 / 19
Dori Buckethal Women Senior Cat 1/2/3/4 17 / 19
Amanda Watson Women Senior Cat 1/2/3/4 19 / 19
Sue Mcquiston Women Master 35+ 3 / 7
Amanda Watson Women Master 35+ 5 / 7
Britt Cavehawkins Men Cat 5 34 / 53
Todd Geiger Men Cat 5 35 / 53
Tyler Mahone Men Cat 5 38 / 53
Dan Kotowski Men Novice Cat 4 47 / 52
James Maiden Men Novice Cat 4 48 / 52

AMBLER CRITIUM (Aug 15 2015)

Ainhoa Perez-diez Women OPEN 1 / 27
Dori Buckethal Women OPEN 5 / 27
Rebecca Chan Women OPEN 7 / 27
Sue Mcquiston Women OPEN 17 / 27

Greenbelt Park Training Race Series (Aug 12 2015)

Britt Cavehawkins Men C Cat 5 22 / 27
Tyler Mahone Men C Cat 5 24 / 27
Steve Owens Men B Cat4/5 17 / 19

Highway To Heaven Hill Climb Time Trial (Aug 8 2015)

Kenneth Mcdowell Men 45+ Masters 7 / 12
Steve Owens Men 45+ Masters 10 / 12
Sue Mcquiston Women 35+ Masters 1 / 3
Stephen Esmacher Men 55+ Masters 11 / 14
Ashley Halsey Men 55+ Masters 14 / 14
Tyler Mahone Men 15-18 Junior 5 / 5
Deborah Dudas Women 45+ Masters 4 / 7
William Neumann Men 65+ Masters 5 / 11
Andrea Williams Women Cat 4 2 / 7
Kristin Seibert Women Cat 4 3 / 7
Patrick Hogan Men 35+ Masters 5 / 8
Sue Mcquiston Women 1-23 1 / 7
Alex Pline Men Cat 4 9 / 12
Jeffrey Schomig Men Cat 4 10 / 12
James Maiden Men Cat 4 12 / 12

Iron Hill Twilight Criterium (Aug 8 2015)

Ainhoa Perez-diez Women PRO/1/2/3 12 / 29
Sue Mcquiston Women PRO/1/2/3 15 / 29
Dori Buckethal Women PRO/1/2/3 20 / 29
Rebecca Chan Women PRO/1/2/3 29 / 29

Greenbelt Park Training Race Series (Aug 5 2015)

Todd Geiger Men C Cat 5 14 / 15

Blood, Sweat & Bacon Time Trial (Aug 2 2015)

Steve Owens Men Cat 4 4 / 9

Page Valley Road Race (Aug 1 2015)

Kevin Toups Men Cat 4 42 / 43
Steve Owens Men Masters 35+ 4-5 7 / 23
Andrea Williams Women Cat 4 2 / 13
Kristin Seibert Women Cat 4 3 / 13
Matthew Neigh Men Masters 35+ 14 / 19
Ainhoa Perez-diez Women Cat 1/2/3 1 / 9
Sue Mcquiston Women Cat 1/2/3 6 / 9
Deborah Dudas Women Cat 1/2/3 7 / 9
Amanda Watson Women Cat 1/2/3 9 / 9
Joanna Gomez Women Cat 3 7 / 8

Shenandoah Speedway Criterium (Jul 26 2015)

James Maiden Men Cat 4/5 30 / 30
Sue Mcquiston Women Cat 1/2/3 3 / 6
Dori Buckethal Women Cat 1/2/3 4 / 6
James Maiden Men Cat 3/4 23 / 24

Liberty Criterium (Jul 26 2015)

Dan Kotowski Men Cat 4 46 / 48

Shenandoah Time Trial (Jul 25 2015)

Richard Kennedy Men 37K I Cat 4 13 / 17
Amanda Watson Women 37K I 35+ Masters 1 / 6
Sue Mcquiston Women 37K I 35+ Masters 2 / 6
Deborah Dudas Women 37K I 50+ Masters 1 / 3
Kenneth Mcdowell Men 37K I 45+ Masters 8 / 10
Kevin Toups Men 37K I 35+ Masters 7 / 9

PA State TT Champs (Jul 25 2015)

Steve Owens Men CAT 4 5 / 7

Greenbelt Park Training Race Series (Jul 22 2015)

Bella Lynch Women RDRS 9-12 Cat 4 7 / 3
Lena Dodoo Women RDRS 9-12 Cat 4 10 / 3
Connor Mahone Men RDRS 9-12 Cat 5 8 / 7
Todd Geiger Men C Cat 5 16 / 19
Brendan Huebner Men C Cat 5 22 / 19

Church Creek Time Trial - #2 (Jul 18 2015)

Deborah Dudas Women 20K I 50+ Masters 2 / 6

Greenbelt Park Training Race Series (Jul 15 2015)

Michael Thaxton Men B Cat4/5 8 / 17

RGS Title/Prosperity Mortgage Brambleton Town Center Grand Prix (Jul 12 2015)

James Lees Men Master 45+ 17 / 28
Joanna Gomez Women Cat 4 5 / 18
James Lees Men Master 35+ Cat3/4 34 / 34
Jennifer Munley Women Cat 3 11 / 12
James Maiden Men Cat 4 A 29 / 33
Ainhoa Perez-diez Women Pro/Cat 1/2/3 4 / 16
Sue Mcquiston Women Pro/Cat 1/2/3 5 / 16
Dori Buckethal Women Pro/Cat 1/2/3 6 / 16
Rebecca Chan Women Pro/Cat 1/2/3 12 / 16
Nicole Raspa Women Pro/Cat 1/2/3 13 / 16

The James P. Bellora Memorial Giro di Coppi (Jul 11 2015)

Denzil Hathway Men Master 35+ Cat3/4 2 / 49
Kevin Toups Men Master 35+ Cat3/4 20 / 49
Kenneth Mcdowell Men Master 35+ Cat3/4 25 / 49
Ainhoa Perez-diez Women Cat1/2/3 1 / 15
Sue Mcquiston Women Cat1/2/3 4 / 15
Amanda Watson Women Cat1/2/3 10 / 15
Jennifer Munley Women Cat1/2/3 13 / 15
Joanna Gomez Women Cat 4 6 / 21
Kristin Seibert Women Cat 4 8 / 21
Matthew Neigh Men Cat1/2/3 57 / 66

The Bicycle Escape 2015 MABRA Senior Criterium Championships (Jul 5 2015)

Todd Geiger Men Senior Cat 5 20 / 25
Joanna Gomez Women Senior Cat 4 1 / 8
James Maiden Men Senior Cat 4 48 / 51
Ainhoa Perez-diez Women Senior Cat 1/2/3 1 / 16
Rebecca Chan Women Senior Cat 1/2/3 2 / 16
Sue Mcquiston Women Senior Cat 1/2/3 9 / 16
Amanda Watson Women Senior Cat 1/2/3 13 / 16
James Lees Men Senior Cat 3 11 / 61
Jennifer Munley Women Senior Cat 3 5 / 15
Patrick Hogan Men Senior Cat 1/2/3 55 / 72

Greenbelt Park Training Race Series (Jun 24 2015)

Connor Mahone Men RDRS 9-12 Cat 5 6 / 7
Josiah Chase Men RDRS 9-12 Cat 5 8 / 7
Patrick Hogan Men A Cat1/2/3 5 / 16

Tour of Washington County - GC (Jun 21 2015)

Kevin Toups Men SENIOR 4 9 / 27
Ainhoa Perez-diez Women OPEN 5 / 22
Sue Mcquiston Women OPEN 9 / 22
Amanda Watson Women OPEN 12 / 22
Joanna Gomez Women CAT 4 4 / 5
Chris Crane Men Cat 3/4 23 / 44

Tour of Washington County Stage Race - Crit (Jun 21 2015)

Kevin Toups Men SENIOR 4 17 / 27
Ainhoa Perez-diez Women OPEN 3 / 22
Sue Mcquiston Women OPEN 7 / 22
Amanda Watson Women OPEN 16 / 22
Chris Crane Men Cat 3/4 32 / 44
Joanna Gomez Women CAT 4 5 / 5

Tour of Washington County - TT (Jun 21 2015)

Kevin Toups Men Cat 4 9 / 33
Joanna Gomez Women Cat 4 7 / 12
Ainhoa Perez-diez Women Open 6 / 24
Sue Mcquiston Women Open 9 / 24
Amanda Watson Women Open 15 / 24
Chris Crane Men Cat 3/4 29 / 52

Tour of Washington County - RR (Jun 20 2015)

William Neumann Men 65+ MASTER 2 / 4
Kevin Toups Men SENIOR 4 17 / 36
Ainhoa Perez-diez Women OPEN 2 / 26
Sue Mcquiston Women OPEN 13 / 26
Dori Buckethal Women OPEN 16 / 26
Amanda Watson Women OPEN 18 / 26
Joanna Gomez Women CAT 4 4 / 13
Chris Crane Men Cat 3/4 16 / 63
Matthew Neigh Men PRO 1/2/3 54 / 61

Tour of Washington County Kick-Off Classic Criterium (Jun 19 2015)

Dori Buckethal Women OPEN 1 / 13
Rebecca Chan Women OPEN 7 / 13
Sue Mcquiston Women OPEN 12 / 13

Air Force Association Cycling Classic - Sunday (Jun 14 2015)

Sue Mcquiston Women NCC Stage Pro/Cat 1/2 37 / 62
Rebecca Chan Women NCC Stage Pro/Cat 1/2 60 / 62
Patrick Hogan Men Cat 2/3 20 / 67
Chris Crane Men Cat 2/3 63 / 67

Tour de Louisiane - GC (Jun 14 2015)

Steve Owens Men Masters 40+ Open 16 / 32

Tour de Louisiane - Crit (Jun 14 2015)

Steve Owens Men Masters 40+ Open 20 / 22

Historic Riverton Criterium (Jun 14 2015)

Dori Buckethal Women Cat 1/2/3 1 / 20

Air Force Association Cycling Classic - Saturday (Jun 13 2015)

Sue Mcquiston Women NCC Stage Pro/Cat 1/2 30 / 36

Tour de Louisiane - TT (Jun 13 2015)

Steve Owens Men Masters 40+ Open 10 / 25

Tour de Louisiane - RR (Jun 13 2015)

Steve Owens Men Masters 40+ Open 14 / 32

Greenbelt Park Training Race Series (Jun 10 2015)

Patrick Hogan Men A Cat1/2/3 8 / 28

Ride Sally Ride (Jun 6 2015)

James Maiden Men Cat 4 33 / 74
Patrick Hogan Men Masters 35+ 10 / 23
Mike Hefner Men Masters 35+ 11 / 23
Joanna Gomez Women Cat 4 3 / 28
Patrick Hogan Men Cat 1/2/3 11 / 58
Mike Hefner Men Cat 1/2/3 44 / 58
James Lees Men Cat 3 42 / 46
Amanda Watson Women Cat 1/2/3 1 / 11
Rebecca Chan Women Cat 1/2/3 2 / 11
Dori Buckethal Women Cat 1/2/3 3 / 11
Sue Mcquiston Women Cat 1/2/3 6 / 11
Brendan Huebner Men Junior 13-14 Boys 13 / 15
James Lees Men Masters 45+ 12 / 31
Dan Kotowski Men Cat 5 36 / 64

Miller School Road Race (May 31 2015)

Ainhoa Perez-diez Women Masters 35-44 1234 4 / 12
Sue Mcquiston Women Masters 35-44 1234 6 / 12
Amanda Watson Women Masters 35-44 1234 7 / 12
Mike Hefner Men Masters 35-44 1234 20 / 26
Matthew Neigh Men Masters 35-44 1234 23 / 26

Church Creek Time Trial - #1 (May 30 2015)

Connor Mahone Men Junior Boys 11-12 Open 3 / 3
Ashley Halsey Men Master 55+ 55+ 17 / 18
Tyler Mahone Men Junior Boys 15-16 Open 5 / 6
Denzil Hathway Men Master 45+ 45+ 7 / 22
Amanda Watson Women Elite Cat1/2/3 2 / 2
Iain Banks Men Master 35+ 35+ 11 / 13
Steve Owens Men Master 35+ 35+ 12 / 13
Richard Kennedy Men Beginner Cat 4 10 / 15
Jim Curtin Men Beginner Cat 4 13 / 15
Raymond Wright Men Beginner Cat 4 14 / 15
Deborah Dudas Women Master 50+ 50+ 1 / 6
Michael Wagner Men Intermediate Cat 3 1 / 11
Crissy Fuentes Women Beginner Cat 4 5 / 14
Sandra Pashley Women Beginner Cat 4 10 / 14
Stephen Esmacher Men Novice Cat 5 22 / 31
Scott Mason Men Novice Cat 5 25 / 31
Britt Cavehawkins Men Junior Boys 17-18 Open 3 / 3
Sue Mcquiston Women Master 35+ 35+ 1 / 3

Mount Joy Road Race (May 30 2015)

Kristin Seibert Women Cat 3/4 3 / 9

Tour of Somerville (May 25 2015)

Rebecca Chan Women Pro/Cat 1/2 7 / 36
Sue Mcquiston Women Pro/Cat 1/2 23 / 36

8th Annual Fort Ritchie Classic Criterium (May 24 2015)

Denzil Hathway Men MASTER 35+ Cat 3/4 12 / 52
James Lees Men MASTER 35+ Cat 3/4 34 / 52
Tyler Mahone Men JUNIOR 15-16 7 / 8
Connor Mahone Men JUNIOR 11-12 10 / 11
Denzil Hathway Men MASTER 45+ 34 / 42
Sue Mcquiston Women MASTER 35+ 1 / 9
Dori Buckethal Women MASTER 35+ 2 / 9
Amanda Watson Women MASTER 35+ 4 / 9
Alayna Gibson Women JUNIOR 13-14 4 / 5
James Maiden Men SENIOR Cat 4 25 / 27

Kelly Cup (May 17 2015)

Jennifer Munley Women SENIOR 3 8 / 10
Zachary Newton Men 15-16 Juniors 12 / 14
Tyler Mahone Men 15-16 Juniors 13 / 14
Patrick Hogan Men 35+ Masters 8 / 20
Iain Banks Men 35+ Masters 14 / 20
Rebecca Chan Women PRO 1/2/3 6 / 17
Dori Buckethal Women PRO 1/2/3 9 / 17
Amanda Watson Women PRO 1/2/3 12 / 17
Sue Mcquiston Women PRO 1/2/3 13 / 17
Jennifer Munley Women PRO 1/2/3 16 / 17
Brendan Huebner Men 13-14 Juniors 20 / 28
Connor Mahone Men 11-12 Juniors 9 / 17
Josiah Chase Men 11-12 Juniors 14 / 17
Dan Kotowski Men SENIOR 5 17 / 23

Wilmington Grand Prix (May 16 2015)

Sue Mcquiston Women Ncc Pro/Cat 1/2 40 / 41
Dori Buckethal Women Ncc Pro/Cat 1/2 41 / 41
James Maiden Men CAT 4/5 53 / 54

Monsters of the Midway (May 9 2015)

Rebecca Chan Women Cat 1/2/3/4 8 / 20

Poolesville Road Race (May 9 2015)

Chrisopher Kick Men Cat 4 37 / 66
Raymond Wright Men Cat 4 44 / 66
Patrick Gray Men Cat 4 54 / 66
Mike Hefner Men Pro/Cat 1/2/3 33 / 55

Smoketown Airport Criterium (May 9 2015)

James Maiden Men CAT 4 31 / 40
Sue Mcquiston Women CAT 1/2/3 14 / 20
Dori Buckethal Women CAT 1/2/3 17 / 20

The Bunny Hop Criterium (May 3 2015)

Sue Mcquiston Women Masters 35 1 / 11
Ainhoa Perez-diez Women Masters 35 2 / 11
Iain Banks Masters 35 Cat 3/4 3 / 67
Patrick Gray Masters 35 Cat 3/4 30 / 67
Chrisopher Kick Masters 35 Cat 3/4 43 / 67
James Maiden Masters 35 Cat 3/4 52 / 67
Alex Pline Masters 35 Cat 3/4 61 / 67
Patrick Hogan Senior Cat 1/2/3 28 / 84
Chris Crane Senior Cat 1/2/3 42 / 84
Mike Hefner Senior Cat 1/2/3 68 / 84
Patrick Hogan Masters 35 13 / 36
Iain Banks Masters 35 26 / 36
Chrisopher Kick Masters 35 29 / 36
Patrick Gray Masters 35 30 / 36
Ainhoa Perez-diez Women Senior Cat 1/2/3/4 4 / 21
Rebecca Chan Women Senior Cat 1/2/3/4 6 / 21
Sue Mcquiston Women Senior Cat 1/2/3/4 7 / 21
Denzil Hathway Masters 45 13 / 45
James Lees Masters 45 40 / 45
Bob Walters Masters 65 3 / 7
Scott Mason Men Cat 5 31 / 50
Joey Sikorski Men Cat 5 46 / 50
James Maiden Novice Cat 4 38 / 44

State Time Trial - Florida (May 2 2015)

William Gunter Men Master 55-59 14 / 17

James Beazell Wintergreen Ascent (May 2 2015)

Kenneth Mcdowell Men Masters 45-54 6 / 15

Argyle Time Trial (May 2 2015)

Sue Mcquiston Women Masters 35+ 3 / 4
Steve Owens Men Masters 35+ 5 / 9

Tour of Page County - Crit (Apr 26 2015)

Denzil Hathway Men Masters 45+ Cat 1/2/3/4 18 / 18
Sue Mcquiston Women Cat 1/2/3 2 / 9
Nicole Raspa Women Cat 1/2/3 7 / 9

Tour of Page County - TT (Apr 26 2015)

Denzil Hathway Men Masters 45+ Cat 1/2/3/4 12 / 21
Sue Mcquiston Women Cat 1/2/3 4 / 10
Amanda Watson Women Cat 1/2/3 6 / 10
Nicole Raspa Women Cat 1/2/3 9 / 10

Tour of Page County - RR (Apr 25 2015)

Matthew Neigh Men Masters 35+ Cat 1/2/3/4 9 / 22
Denzil Hathway Men Masters 45+ Cat 1/2/3/4 10 / 24
Sue Mcquiston Women Cat 1/2/3 4 / 11
Amanda Watson Women Cat 1/2/3 7 / 11
Nicole Raspa Women Cat 1/2/3 10 / 11

Tour of Page County - GC (Apr 24 2015)

Sue Mcquiston Women Cat 1/2/3 3 / 8
Nicole Raspa Women Cat 1/2/3 8 / 8

Daniel Harwi Memorial 28th Annual Lower Providence Spring Classic Crit (Apr 19 2015)

Ainhoa Perez-diez Women PRO/1/2/3 4 / 23
Dori Buckethal Women PRO/1/2/3 10 / 23
Ainhoa Perez-diez Men 55+ Masters 17 / 31
Dori Buckethal Men 55+ Masters 26 / 31

All American Road Race (Apr 18 2015)

Tim Mcconnell Men Cat 5 28 / 41
Patrick Hogan Men Cat 1/2/3 32 / 71
Matthew Neigh Men Cat 1/2/3 64 / 71
Dori Buckethal Women Cat 1/2/3 4 / 17
Sue Mcquiston Women Cat 1/2/3 9 / 17
Deborah Dudas Women Cat 1/2/3 13 / 17
Amanda Watson Women Cat 1/2/3 15 / 17
John Hoyt Men Cat 5 35+ Masters 18 / 32
Michael Thaxton Men Cat 3-4 35+ Masters 23 / 41
Mike Faber Men Cat 3-4 35+ Masters 34 / 41
Tom Sedlacek Men Cat 3-4 35+ Masters 41 / 41

Tour of the Battenkill (Apr 18 2015)

Ashley Halsey Men Master 60+ 24 / 28
Raymond Wright Men Cat 4 B 40+ 62 / 74

Carl Dolan Memorial Spring Classic (Apr 12 2015)

Denzil Hathway Men Masters 35+ Cat 1/2/3/4 18 / 61
Patrick Hogan Men Masters 35+ Cat 1/2/3/4 24 / 61
Iain Banks Men Masters 35+ Cat 1/2/3/4 60 / 61
Mike Hefner Men Masters 35+ Cat 1/2/3/4 61 / 61
Brendan Huebner Men Juniors 13-14 Open 13 / 17
Bob Walters Men Masters 65+ Cat 1/2/3/4 4 / 9
Edward Caldeira Men Masters 55+ Cat 1/2/3/4 22 / 27
Patrick Gray Men Cat 4/5 18 / 62
James Maiden Men Cat 4/5 30 / 62
Denzil Hathway Men Masters 45+ Cat 1/2/3/4 36 / 46
Ainhoa Perez-diez Women Cat 1/2/3 1 / 26
Rebecca Chan Women Cat 1/2/3 3 / 26
Dori Buckethal Women Cat 1/2/3 5 / 26
Nicole Raspa Women Cat 1/2/3 12 / 26
Sue Mcquiston Women Cat 1/2/3 22 / 26
Crissy Fuentes Women Cat 1/2/3 25 / 26
Tyler Mahone Men Juniors 15-16 Open 8 / 10
Zachary Newton Men Juniors 15-16 Open 9 / 10
Raymond Wright Men Cat 3/4 22 / 79
Iain Banks Men Cat 3/4 34 / 79

Mesquite Stage Race - GC (Apr 12 2015)

Steve Owens Men Master 35+ Cat4/5 7 / 10

Mesquite Stage Race - RR (Apr 12 2015)

Steve Owens Men Master 35+ Cat4/5 8 / 11

Mesquite Stage Race - TT (Apr 11 2015)

Steve Owens Men Master 35+ Cat4/5 11 / 11

Mesquite Stage Race - Crit (Apr 11 2015)

Steve Owens Men Master 35-39 Cat4/5 9 / 11

Greene County Road Race (Apr 11 2015)

Ryan Collins Men Cat 3/4 7 / 19

Philadelphia Navy Yard Criterium (Apr 4 2015)

Dori Buckethal Women Cat 1/2/3 16 / 25
Rebecca Chan Women Cat 1/2/3 20 / 25

Jefferson Cup Road Race (Mar 29 2015)

Matthew Neigh Men Master 35+ Cat 1/2/3/4 9 / 31
Mike Hefner Men Master 35+ Cat 1/2/3/4 29 / 31
Joanna Gomez Women Cat 4 16 / 24
Nessim Mezrahi Men Senior 18+ Cat 1/2/3 44 / 65
Sue Mcquiston Women Pro/Cat 1/2/3 6 / 14
Dori Buckethal Women Pro/Cat 1/2/3 8 / 14
Amanda Watson Women Pro/Cat 1/2/3 10 / 14
Nicole Raspa Women Pro/Cat 1/2/3 11 / 14
Rebecca Chan Women Pro/Cat 1/2/3 12 / 14

Ronde Van Mullica (Mar 29 2015)

Patrick Hogan Men 35+ Master 4 / 19

Black Hill Circuit Race (Mar 22 2015)

Scott Mason Men Cat 5 22 / 47
Stephen Esmacher Men Cat 5 23 / 47
Raymond Wright Men Cat 4 37 / 67
Chrisopher Kick Men Cat 4 62 / 67
Patrick Hogan Men Masters 35+ 7 / 54
Iain Banks Men Masters 35+ 12 / 54
Matthew Neigh Men Masters 35+ 39 / 54
Nessim Mezrahi Men Cat 1/2/3 29 / 57
Patrick Gray Men Cat 4/5 49 / 73
Rebecca Chan Women Cat 1/2/3 6 / 13
Dori Buckethal Women Cat 1/2/3 7 / 13
Chris Crane Men Cat 3/4 29 / 74
Michael Thaxton Men Cat 3/4 61 / 74

Procès par Vélo Course (Mar 15 2015)

Dori Buckethal Women Open Cat 1/2/3/4 5 / 16

Richmond International Raceway Criterium (Mar 15 2015)

Patrick Hogan Men Masters 35-44 Open 4 / 20
Patrick Hogan Men Senior 18+ Cat 1/2/3 14 / 53
James Maiden Men Senior 18+ Cat 4 52 / 65

Tour de Dung #1 (Mar 7 2015)

Ed Ewing Men Senior Cat 3 49 / 73

Deep Blue Time Trial (Oct 4 2014)

Richard Kennedy Men NOVICE CAT 4 5 / 9
James Maiden Men NOVICE CAT 4 9 / 9
Steve Owens Men 35+ MASTER 1 / 8
Sandra Pashley Women NOVICE CAT 4 6 / 7
Sue Mcquiston Women 35+ MASTER 1 / 4

Hempfield Road Race (Sep 27 2014)

Dan Kotowski Men Cat 4/5 35 / 42
Jeffrey Schomig Men 35-44 Cat 4/5 19 / 30

Refton Road Race™ (Sep 13 2014)

Mike Faber Men Masters 45-54 6 / 13

Argyle Time Trial (Sep 7 2014)

Michael Wagner Men Senior Cat 3 2 / 5
Tyler Waldron Men Senior Cat 3 3 / 5
Matthew Neigh Men Senior Cat 1/2 1 / 1
Steve Owens Men Master 35+ 1 / 4
Sandra Pashley Women Senior Cat 4 5 / 5

Masters Road Nationals - RR (Sep 5 2014)

Stewart Waring Men Master 45-49 1/2/3 32 / 68
Matthew Albanese Men Master 45-49 1/2/3 50 / 68

Masters Road Nationals - TT (Sep 3 2014)

Scott Giles Women Master 35-39 2 / 9

Green Mountain Stage Race - General Classification (Sep 1 2014)

Brian Whitesell Men Cat 4/5 Master 33+ 54 / 55
James Miceli Men Cat 3 80 / 81
Nick Vita Men Cat 2 65 / 67

Green Mountain Stage Race - Stage 3 RR (Aug 31 2014)

Nick Vita Men Cat 2 42 / 52
James Miceli Men Cat 3 41 / 75

Green Mountain Stage Race - Stage 2 CR (Aug 30 2014)

Brian Whitesell Men Cat 4/5 Master 33+ 32 / 54
James Miceli Men Cat 3 22 / 78
Nick Vita Men Cat 2 9 / 64

Green Mountain Stage Race - Stage 1 TT (Aug 29 2014)

Brian Whitesell Men Cat 4/5 Master 33+ 20 / 55
James Miceli Men Cat 3 70 / 81
Nick Vita Men Cat 2 56 / 67

That Dam Time Trial (Aug 24 2014)

Michael Wagner Men 50K I 35+ MR 1 / 6
Kristin Seibert Women 50K I 4 2 / 4
Steve Owens Men 50K I 4 3 / 7

QCW Arsenal Crit @ The Navy Yard (Aug 24 2014)

James Miceli Men CAT 3/4 17 / 34
James Maiden Men CAT 4/5 56 / 60

Appalachia Visited Road Race (Aug 23 2014)

Tyler Waldron Men 3/4 15 / 30

6th Annual Dawg Days of Summer Circuit Race (Aug 17 2014)

Patrick Hogan Men 3 24 / 37
Iain Banks Men 3 29 / 37
Matthew Neigh Men 1/2/3 20 / 45
Patrick Hogan Men 1/2/3 23 / 45
Amanda Watson Women OPEN 1 / 7
Sue Mcquiston Women OPEN 3 / 7
James Maiden Men 35+ 3-4 36 / 56
Patrick Hogan Men 35+ 3-4 44 / 56
Jeffrey Schomig Men 35+ 3-4 52 / 56
Richard Kennedy Men 35+ 3-4 53 / 56
Amanda Watson Women 35+ 5 / 8
Sue Mcquiston Women 35+ 6 / 8
Mario Zometa Men 45+ 5 / 38
Matthew Albanese Men 45+ 22 / 38
Mike Faber Men 45+ 25 / 38
Leonie Campbell Women 4 1 / 18
Kristin Seibert Women 4 6 / 18
Knight Campbell Men 5 26 / 46
Raymond Wright Men 5 33 / 46

Litespeed BMW Twilight Criterium (Aug 16 2014)

Sebastian Byers Men 3 32 / 33

San Ardo Road Race (Aug 16 2014)

Kathleen Giles Women Master 35-39 1 / 4

MABRA Championship/Church Creek Time Trial - #2 (Aug 16 2014)

Knight Campbell Men 40K 5 5 / 25
Stephen Esmacher Men 40K 5 17 / 25
Sarah Newton Women 20K 9-14 JR 1 / 1
Tyler Mahone Men 20K 9-14 JR 5 / 8
Connor Mahone Men 20K 9-14 JR 8 / 8
Sue Mcquiston Women 40K 35+ MR 1 / 5
Amanda Watson Women 40K 35+ MR 2 / 5
Richard Kennedy Men 40K 4 9 / 13
Ainhoa Perez-diez Women 40K 1/2/3 5 / 6
Mario Zometa Men 40K 45+ MR 7 / 18
Denzil Hathway Men 40K 45+ MR 11 / 18
Michael Wagner Men 40K 3 3 / 13
Chris Crane Men 40K 3 12 / 13
Matthew Neigh Men 40K 35+ MR 4 / 14
Steve Owens Men 40K 35+ MR 9 / 14
Spencer Seibert Men 40K 35+ MR 11 / 14
Leonie Campbell Women 40K 4 5 / 13
Sandra Pashley Women 40K 4 9 / 13

Tour de Millersburg - GC (Aug 10 2014)

Patrick Hogan Men 3 39 / 66
Ryan Collins Men 3 44 / 66
Tyler Waldron Men 3 48 / 66

Tour de Millersburg - RR (Aug 10 2014)

Patrick Hogan Men 3 4 / 63
Tyler Waldron Men 3 38 / 63
Ryan Collins Men 3 46 / 63

Highway To Heaven Hill Climb Time Trial (Aug 9 2014)

Tyler Mahone Men 9-14 JR 6 / 8
Connor Mahone Men 9-14 JR 8 / 8
Sarah Newton Women 9-14 Juniors 2 / 3
Emily Newton Women 9-14 Juniors 3 / 3
Mario Zometa Men 45-49 MR 1 / 14
Amanda Watson Women 1/2/3 3 / 5
Sue Mcquiston Women 1/2/3 4 / 5
Sue Mcquiston Women 35-39 MR 2 / 4
Amanda Watson Women 35-39 MR 3 / 4

Tour de Millersburg - TT (Aug 9 2014)

Ryan Collins Men 3 29 / 65
Tyler Waldron Men 3 36 / 65
Patrick Hogan Men 3 51 / 65

Tour de Millersburg - Crit (Aug 9 2014)

Ryan Collins Men 3 41 / 66
Patrick Hogan Men 3 52 / 66
Tyler Waldron Men 3 56 / 66

MABRA Track Championship Omnium (Aug 3 2014)

Edward Caldeira Masters Men 55+ 4 / 7

Page Valley Road Race (Aug 2 2014)

Knight Campbell Men Cat 5 5 / 29
Mario Zometa Men Masters 45 2 / 26
Matthew Neigh Men Masters 35 6 / 11
Amanda Watson Women Cat 2 3 / 8
Sue Mcquiston Women Cat 2 6 / 8
James Miceli Men Cat 3 23 / 33
Leonie Campbell Women Cat 4 3 / 14
Kristin Seibert Women Cat 4 5 / 14

Miller School Road Race/VA & MABRA Age-graded Championships (Jul 27 2014)

Sue Mcquiston Women Masters 35+ 3 / 6
Amanda Watson Women Masters 35+ 4 / 6
Mario Zometa Men Masters 45+ 3 / 30
Stewart Waring Men Masters 45+ 18 / 30
Matthew Albanese Men Masters 45+ 21 / 30

Shenandoah Time Trial (Jul 26 2014)

Michael Wagner Men Senior Cat 3 5 / 8
Mario Zometa Men MASTER 45+ 4 / 12
Amanda Watson Women CAT 1/2/3 3 / 4
Steve Owens Men MASTER 35+ 3 / 6
Richard Kennedy Men Novice Cat 4 14 / 21
Sue Mcquiston Women MASTER 35+ 1 / 5

SRS #3: Asheville Criterium (Jul 19 2014)

Sebastian Byers Men CAT 3 7 / 40

Blood, Sweat & Bacon Time Trial (Jul 13 2014)

Steve Owens Men Cat 4 (40 km ) 8 / 9

Giro di Coppi (Jul 12 2014)

Sue Mcquiston Women Cat1/2/3 5 / 19
Amanda Watson Women Cat1/2/3 6 / 19
Nick Vita Men Cat1/2/3 21 / 67
Mario Zometa Men Cat1/2/3 32 / 67
Matthew Neigh Men Cat1/2/3 43 / 67
Knight Campbell Men Cat 5 11 / 62
Ryan Collins Men Cat 3 15 / 49
Tyler Waldron Men Cat 3 20 / 49
James Miceli Men Cat 3 40 / 49
Michael Thaxton Men Cat 4 33 / 67
Matthew Albanese Men Cat3/4 Master 35+ 20 / 55
Jeffrey Schomig Men Cat3/4 Master 35+ 44 / 55
Spencer Seibert Men Cat3/4 Master 35+ 49 / 55
Leonie Campbell Women Cat 4 5 / 25

Frederick Challenge Criterium - 2014 MABRA Senior Championships (Jul 6 2014)

Patrick Hogan Men CAT 1/2/3 31 / 57
Knight Campbell Men CAT 5 23 / 47
Patrick Hogan Men CAT 3 9 / 55
Chris Crane Men CAT 3 23 / 55
Tyler Waldron Men CAT 3 39 / 55
Mike Faber Men CAT 3 41 / 55
James Miceli Men CAT 3 42 / 55
Iain Banks Men CAT 3 47 / 55
Sue Mcquiston Women CAT 1/2 6 / 14
Amanda Watson Women CAT 1/2 11 / 14
James Maiden Men CAT 4 47 / 48
Leonie Campbell Women CAT 4 4 / 15

USA Cycling Amateur Road Nationals Day 2 (Jul 3 2014)

George Ganoung Men Cat 1 123 / 132

Tour de Tysons (Jun 29 2014)

Liam Wilkins Men Open Junior 9-12 14 / 25
Connor Mahone Men Open Junior 9-12 21 / 25
James Maiden Men Cat 4 Senior 38 / 73
Mario Zometa Men Cat 1/2/3/4 Masters 45+ 2 / 38
Matthew Albanese Men Cat 1/2/3/4 Masters 45+ 13 / 38
Mike Faber Men Cat 1/2/3/4 Masters 45+ 34 / 38
Sue Mcquiston Women Cat 1/2/3/4 Senior 9 / 29
Nicole Raspa Women Cat 1/2/3/4 Senior 10 / 29
Amanda Watson Women Cat 1/2/3/4 Senior 11 / 29
Patrick Hogan Men Cat 3/4 Senior 1 / 65
Iain Banks Men Cat 3/4 Senior 24 / 65
Ryan Collins Men Cat 3/4 Senior 48 / 65

Central Coast Road Series-Ft. Ord Circuit (Jun 28 2014)

Kathleen Giles Women Cat Pro/1/2/3 1 / 5

James Beazell Wintergreen Ascent (Jun 28 2014)

Kenneth Mcdowell Men Masters 45-54 19 / 20

Two Cities Criterium (Jun 28 2014)

Sue Mcquiston Women CAT 1/2/3 1 / 17
Nicole Raspa Women CAT 1/2/3 9 / 17
Amanda Watson Women CAT 1/2/3 12 / 17
James Maiden Men CAT 4/5 32 / 49

Greenbelt Park Training Race Series (Jun 25 2014)

Jeffrey Schomig Men Cat4/5 B 26 / 26

RGS Title/Prosperity Mortgage Brambleton Town Center Grand Prix (Jun 22 2014)

Mario Zometa Men Master 45+ 1 / 30
James Maiden Men Cat 4 47 / 51
Patrick Hogan Men Cat3/4 Master 35+ 4 / 40
Mike Faber Men Cat3/4 Master 35+ 20 / 40
Patrick Hogan Men Master 35+ 5 / 16

Cycledrome Criterium (Jun 21 2014)

Sebastian Byers Men Cat 3/4 9 / 43

2014 Church Creek Time Trial - #1 (Jun 21 2014)

Michael Wagner Men Cat 3 40K ITT (40K ) 3 / 14
Ryan Collins Men Cat 3 40K ITT (40K ) 7 / 14
Denzil Hathway Men Cat 3 40K ITT (40K ) 8 / 14
Alexander Meller Men Masters 40K ITT 55+ (40K ) 10 / 21
William Gunter Men Masters 40K ITT 55+ (40K ) 15 / 21
Thomas Moore Men Masters 40K ITT 55+ (40K ) 18 / 21
Tyler Mahone Men Junior 20K ITT 9-14 (20K ) 3 / 8
Zachary Newton Men Junior 20K ITT 9-14 (20K ) 7 / 8
Connor Mahone Men Junior 20K ITT 9-14 (20K ) 8 / 8
Steve Owens Men Masters 40K ITT 35+ (40K ) 4 / 10
Patrick Hogan Men Masters 40K ITT 35+ (40K ) 9 / 10
Sarah Newton Women Junior 20K ITT 9-14 (20K ) 2 / 3
Emily Newton Women Junior 20K ITT 9-14 (20K ) 3 / 3
Sue Mcquiston Women Masters 40K ITT 35+ (40K ) 2 / 6
Spencer Seibert Men Cat 4 40K ITT (40K ) 10 / 22
Brian Whitesell Men Cat 4 40K ITT (40K ) 14 / 22
Richard Kennedy Men Cat 4 40K ITT (40K ) 19 / 22
Brian Synowiec Men Cat 4 40K ITT (40K ) 20 / 22
Raymond Wright Men Cat 5 40K ITT (40K ) 21 / 28
Stephen Esmacher Men Cat 5 40K ITT (40K ) 22 / 28
Sandra Pashley Women Cat 4 40K ITT (40K ) 9 / 16
Lisa Palmer Women Cat 4 40K ITT (40K ) 14 / 16
Mario Zometa Men Masters 40K ITT 45+ (40K ) 18 / 18

Greenbelt Park Training Race Series (Jun 18 2014)

Michael Thaxton Men Cat4/5 B 4 / 28
Charles Owen Men Cat 5 C 13 / 20

Tour of Washington County Stage Race - GC (Jun 15 2014)

James Miceli Men CAT 3/4 22 / 43
Tyler Waldron Men CAT 3/4 35 / 43
Mario Zometa Men Masters 45+ 9 / 27
Stewart Waring Men Masters 45+ 16 / 27
Matthew Albanese Men Masters 45+ 17 / 27
Ace Mcdermott Men Masters 45+ 18 / 27
Michael Thaxton Men Masters 45+ 21 / 27

Tour of Washington County Stage Race - Time Trial (Jun 15 2014)

George Ganoung Men PRO 1/2/3 17 / 72
Tyler Waldron Men CAT 3/4 24 / 48
James Miceli Men CAT 3/4 44 / 48
Mario Zometa Men Masters 45+ 10 / 33
Stewart Waring Men Masters 45+ 17 / 33
Matthew Albanese Men Masters 45+ 18 / 33
Ace Mcdermott Men Masters 45+ 19 / 33
Michael Thaxton Men Masters 45+ 22 / 33

Tour of Washington County Stage Race - Criterium (Jun 15 2014)

James Miceli Men CAT 3/4 20 / 43
Tyler Waldron Men CAT 3/4 39 / 43
Mario Zometa Men Masters 45+ 3 / 27
Matthew Albanese Men Masters 45+ 13 / 27
Michael Thaxton Men Masters 45+ 17 / 27
Stewart Waring Men Masters 45+ 21 / 27
Ace Mcdermott Men Masters 45+ 23 / 27

Race Avenue Criterium (Jun 15 2014)

Sebastian Byers Men Cat 3/4 9 / 51

Tour of Washington County Stage Race - Road Race (Jun 14 2014)

George Ganoung Men PRO 1/2/3 17 / 83
Mike Hefner Men PRO 1/2/3 81 / 83
Mario Zometa Men Masters 45+ 4 / 37
Ace Mcdermott Men Masters 45+ 7 / 37
Stewart Waring Men Masters 45+ 16 / 37
Matthew Albanese Men Masters 45+ 19 / 37
Michael Thaxton Men Masters 45+ 23 / 37
Mike Faber Men Masters 45+ 30 / 37
Patrick Hogan Men Masters CAT 3-4 35+ 11 / 40
James Maiden Men Masters CAT 3-4 35+ 33 / 40
James Miceli Men CAT 3/4 15 / 60
Tyler Waldron Men CAT 3/4 29 / 60
Ryan Collins Men CAT 3/4 55 / 60
Chris Crane Men CAT 3/4 59 / 60

Tour of Washington County Kick-Off Classic Criterium (Jun 13 2014)

Chris Crane Men CAT 3/4 7 / 29
Patrick Hogan Men CAT 3/4 8 / 29
James Miceli Men CAT 3/4 11 / 29
Mario Zometa Men Masters 45+ 6 / 21

Air Force Association Cycling Classic (Jun 8 2014)

Sue Mcquiston Women Pro/Cat 1/2 NCC Stage 22 / 43
Ainhoa Perez-diez Women Pro/Cat 1/2 NCC Stage 32 / 43
James Maiden Men Cat 3/4 47 / 62
Spencer Seibert Men Cat 3/4 50 / 62

The Peter Teeuwen Memorial 23 Mile Time Trial #1 & the Virginia AGE-graded STATE CHAMPIONSHIPS (Jun 8 2014)

Steve Owens Cat 4 7 / 16

Air Force Association Cycling Classic - Day 1 (Jun 7 2014)

Ainhoa Perez-diez Women Pro/Cat 1/2 NCC Stage 8 / 42
Sue Mcquiston Women Pro/Cat 1/2 NCC Stage 33 / 42
Matthew Albanese Men Master 45+ 19 / 20

Hamburg Race Weekend (Jun 7 2014)

Sebastian Byers Men Category 1-23 19 / 25

Greenbelt Park Training Race Series (Jun 4 2014)

Patrick Hogan Men Cat1/2/3 A 13 / 36
James Miceli Men Cat1/2/3 A 34 / 36
James Maiden Men Cat4/5 B 39 / 33
Charles Owen Men Cat 5 C 10 / 27
Knight Campbell Men Cat 5 C 11 / 27

Leonardtown Criterium (Jun 1 2014)

Tyler Mahone Men Junior 9-14 5 / 9
Zachary Newton Men Junior 9-14 6 / 9
Liam Wilkins Men Junior 9-14 8 / 9
Connor Mahone Men Junior 9-14 9 / 9
Dan Kotowski Men Cat 5 9 / 16
Patrick Hogan Men Cat 3 3 / 20
Chris Crane Men Cat 3 5 / 20
Stewart Waring Men Cat 3 9 / 20
Iain Banks Men Cat 3 12 / 20
Matthew Albanese Men Cat 3 18 / 20
Anna Staats Women Junior 15-18 1 / 1
Sarah Newton Women Junior 9-14 1 / 3
Emily Newton Women Junior 9-14 2 / 3
Emme Staats Women Junior 9-14 3 / 3
James Maiden Men Cat 4 Masters 35+ 14 / 25

The Fort Classic Road Race (Jun 1 2014)

Steve Owens Men Masters 50+ 7 / 13

Bicycle Post 2014 Criterium (Jun 1 2014)

Sebastian Byers Men Masters 35+ 11 / 12
Sebastian Byers Men 3/4 3 / 25

Ride Sally Ride (May 31 2014)

Matthew Neigh Men Cat 1/2/3 58 / 79
Mario Zometa Men Cat 1/2/3 67 / 79
Dan Kotowski Men Cat 5 43 / 55
James Maiden Men Cat 4 66 / 74
Ainhoa Perez-diez Women Cat 1/2/3 1 / 15
Sue Mcquiston Women Cat 1/2/3 10 / 15
Mario Zometa Men Masters 45+ 4 / 37
Mike Faber Men Masters 45+ 20 / 37
Mike Hefner Men Masters 35+ 11 / 23
Matthew Neigh Men Masters 35+ 12 / 23

Tour of Somerville (May 26 2014)

James Miceli Men Cat 3 54 / 98

Fort Ritchie Classic Criterium (May 25 2014)

Tyler Mahone Men OPEN Junior 09-14 6 / 22
Connor Mahone Men OPEN Junior 09-14 18 / 22
Patrick Hogan Men CAT 3/4 Master 35+ 2 / 43
Mike Faber Men CAT 3/4 Master 35+ 26 / 43
James Maiden Men CAT 3/4 Master 35+ 28 / 43
Bob Walters Men OPEN Master 65+ 1 / 6
Mario Zometa Men OPEN Master 45-54 4 / 41
Matthew Neigh Men OPEN Master 35-44 7 / 38
Mario Zometa Men OPEN Master 35-44 20 / 38
Patrick Hogan Men OPEN Master 35-44 25 / 38
Mike Faber Men OPEN Master 35-44 27 / 38

Tour of Tucker County (May 25 2014)

Kenneth Mcdowell Men Open Masters 40 49 6 / 14
Ryan Collins Men Cat 3/4 6 / 45
Tyler Waldron Men Cat 3/4 23 / 45

Mount Joy Road Race (May 24 2014)

Charles Owen Men CAT 4-5 31 / 39
Steve Owens Men Masters CAT 3-4 50+ 14 / 29
Charles Owen Men Juniors CAT 4-5 U19 3 / 3

Mountain Massacree (May 24 2014)

George Ganoung Men 1/2/3 24 / 26
Nick Vita Men 1/2/3 26 / 26
Michael Wagner Masters 35+ 7 / 7
Alex Pline Cat 4/5 31 / 36
Leonie Campbell Cat 4 Women 3 / 14
Ryan Collins Cat 3 4 / 26
James Miceli Cat 3 9 / 26
Ainhoa Perez-diez Cat 1/2/3 Women 1 / 7
Chrisopher Kick Cat 4 13 / 16

Richmond Road Race (May 18 2014)

Steve Owens Men Cat 1/2/3/4 Masters 45+ 13 / 26

Kelly Cup (May 18 2014)

Sarah Newton Women Juniors 9-14 7 / 10
Raymond Wright Men CAT 4/5 38 / 50
James Maiden Men CAT 4/5 40 / 50
Dan Kotowski Men CAT 4/5 41 / 50
Bob Walters Men Masters 65+ 2 / 6
Jack Krolak Men Juniors 15-18 19 / 20
Sebastian Byers Men Masters CAT 3/4 35+ 5 / 26
Mario Zometa Men Masters 45+ 6 / 18
James Miceli Men CAT 3 3 / 15
Tyler Mahone Men Juniors 9-14 8 / 33
Connor Mahone Men Juniors 9-14 20 / 33

Bank of America Wilmington Grand Prix (May 17 2014)

Mario Zometa Men 45+ 11 / 20

Meadows Farm Circuit Race (May 17 2014)

Raymond Wright Men CAT 5 Senior 18+ 11 / 27

Bank of America Wilmington Grand Prix (May 17 2014)

James Maiden Men CAT 4/5 52 / 53
Ainhoa Perez-diez Women PRO CAT 1/2 16 / 55
Sue Mcquiston Women PRO CAT 1/2 28 / 55
Nicole Raspa Women PRO CAT 1/2 43 / 55

Greenbelt Park Training Race Series (May 14 2014)

Abigailmonique Frondoza Women RDRS 9-12 2 / 3
Steve Owens Men Cat4/5 B 24 / 32

Poolesville Road Race (May 10 2014)

Kristin Seibert Women Cat 4 Beginner 2 / 9
Leonie Campbell Women Cat 4 Beginner 3 / 9
Ace Mcdermott Men Cat 1/2/3/4 Master 45+ 2 / 27
Mario Zometa Men Cat 1/2/3/4 Master 45+ 3 / 27
Stewart Waring Men Cat 1/2/3/4 Master 45+ 24 / 27
James Miceli Men Cat 3 Intermediate 8 / 31
Matthew Albanese Men Cat 3 Intermediate 16 / 31
Tyler Waldron Men Cat 3 Intermediate 19 / 31
Patrick Hogan Men Cat 3 Intermediate 21 / 31
George Ganoung Men Pro/Cat 1/2/3 Elite 6 / 17
Matthew Neigh Men Pro/Cat 1/2/3 Elite 15 / 17

Smoketown Airport Criterium (May 10 2014)

Ainhoa Perez-diez Women CAT 1/2/3 1 / 13
Sue Mcquiston Women CAT 1/2/3 9 / 13
Richard Kennedy Men CAT 4 39 / 43
James Maiden Men CAT 4 42 / 43

Greenbelt Park Training Race Series (May 7 2014)

Raymond Wright Men Cat 5 C 8 / 15

The Bunny Hop Criterium (May 4 2014)

Nicole Raspa Women Open Senior 9 / 14
Sue Mcquiston Women Open Senior 12 / 14
Bob Walters Men Masters 65+ 3 / 5
Mario Zometa Men Open Masters 45+ 1 / 31
Paul Beyer Men Open Masters 45+ 17 / 31
Ryan Collins Men Cat 1/2/3 Senior 45 / 60
Sebastian Byers Men Cat 3/4 Masters 35+ 5 / 36
Mike Faber Men Cat 3/4 Masters 35+ 17 / 36
Sue Mcquiston Women Open Masters 35+ 1 / 9

Richmond 2015 Criterium (May 3 2014)

Nicole Raspa Women Cat 1-23 10 / 25

Turkey Hill Country Classic (May 3 2014)

Bob Walters Master 60+ 6 / 9
Bob Walters Master 50+ 39 / 45
Ryan Collins Mens 3/4 11 / 66

Poorhouse Road Race (PCA BAR) (May 3 2014)

Charles Owen MEN 4/5 26 / 33
Steve Owens CAT 3/4 5 / 11
Tyler Waldron CAT 3/4 7 / 11
George Ganoung CAT 1-2-3 MEN 1 / 7
Matthew Neigh CAT 1-2-3 MEN 2 / 7
Michael Wagner CAT 1-2-3 MEN 5 / 7

The Melford Circuit Race (Apr 27 2014)

Charles Owen Men Open Junior 15-18 12 / 16
Jack Krolak Men Open Junior 15-18 15 / 16
Anna Staats Men Open Junior 15-18 16 / 16
Tyler Mahone Men Open Junior 9-14 12 / 36
Liam Wilkins Men Open Junior 9-14 21 / 36
Connor Mahone Men Open Junior 9-14 23 / 36
Sarah Newton Women Open Junior 9-14 5 / 18
Bella Lynch Women Open Junior 9-14 6 / 18
Emily Newton Women Open Junior 9-14 8 / 18
Abigail-monique Frondoza Women Open Junior 9-14 13 / 18
Emme Staats Women Open Junior 9-14 15 / 18
Patrick Hogan Men Cat 3 Senior 7 / 35
Tyler Waldron Men Cat 3 Senior 29 / 35
Iain Banks Men Cat 3 Senior 33 / 35
Raymond Wright Men Cat 5 Category 32 / 55
Leonie Campbell Women Cat 4 Novice 2 / 16
Kristin Seibert Women Cat 4 Novice 5 / 16
Spencer Seibert Men Cat 4 Novice 38 / 49
Richard Kennedy Men Cat 4 Novice 45 / 49
Patrick Gray Men Cat 4 Novice 48 / 49
James Maiden Men Cat 4 Novice 49 / 49

Tour of Page County - GC (Apr 27 2014)

Ryan Collins Men CAT 3/4 19 / 32
Kathleen Giles Women CAT 1/2 1 / 10
Ainhoa Perez-diez Women CAT 1/2 3 / 10
Sue Mcquiston Women CAT 1/2 5 / 10
Nicole Raspa Women CAT 1/2 7 / 10
Mario Zometa Men MASTER 45+ 4 / 14

Tour of Page County - Criterium (Apr 27 2014)

Ryan Collins Men CAT 3/4 16 / 32
Kathleen Giles Women CAT 1/2 1 / 10
Ainhoa Perez-diez Women CAT 1/2 4 / 10
Sue Mcquiston Women CAT 1/2 5 / 10
Nicole Raspa Women CAT 1/2 8 / 10
Mario Zometa Men MASTER 45+ 4 / 14

Tour of Page County- Time Trial (Apr 27 2014)

Nick Vita Men CAT 1/2/3 42 / 45
Ryan Collins Men CAT 3/4 22 / 61
James Miceli Men CAT 3/4 33 / 61
Chris Crane Men CAT 3/4 44 / 61
Kathleen Giles Women CAT 1/2 1 / 10
Ainhoa Perez-diez Women CAT 1/2 3 / 10
Sue Mcquiston Women CAT 1/2 6 / 10
Nicole Raspa Women CAT 1/2 9 / 10
Mario Zometa Men MASTER 45+ 9 / 25
Ace Mcdermott Men MASTER 45+ 16 / 25
Stewart Waring Men MASTER 45+ 19 / 25

Wernersville-South Heidelberg 100th Anniversary Road Race (Apr 26 2014)

Jeffrey Schomig Men Masters 4 40+ 6 / 8

RBC Tour de Moore (Apr 26 2014)

Sebastian Byers Men Cat3/4 4 / 51

Tour of Page County- Road Race (Apr 26 2014)

Nick Vita Men CAT 1/2/3 17 / 51
Ryan Collins Men CAT 3/4 26 / 69
James Miceli Men CAT 3/4 43 / 69
Chris Crane Men CAT 3/4 47 / 69
Ainhoa Perez-diez Women CAT 1/2 3 / 10
Sue Mcquiston Women CAT 1/2 4 / 10
Kathleen Giles Women CAT 1/2 5 / 10
Nicole Raspa Women CAT 1/2 10 / 10
Mario Zometa Men MASTER 45+ 2 / 30
Ace Mcdermott Men MASTER 45+ 14 / 30
Mike Faber Men MASTER 45+ 16 / 30
Stewart Waring Men MASTER 45+ 21 / 30

Farmersville Road Race (TM) (Apr 19 2014)

Kristin Seibert Women Category3/4 17 / 22
James Miceli Men Category3 13 / 20

Mystic Velo Criterium (Apr 19 2014)

Mike Faber Men Cat 1/2/3/4 Masters 45+ 12 / 35

Greene County Road Race (Apr 19 2014)

Steve Owens Men Open MR 40+ 5 / 11

Carl Dolan Memorial Spring Classic (Apr 13 2014)

Alexander Meller Men Master 55+ 11 / 22
Bob Walters Men Master 65+ 2 / 9
James Maiden Men Cat 4(4/5) 21 / 36
Chris Crane Men Cat 3(3/4) 8 / 53
Ryan Collins Men Cat 3(3/4) 24 / 53
Iain Banks Men Cat 3(3/4) 38 / 53
Patrick Hogan Men Cat 3(3/4) 48 / 53
Alexander Meller Men Cat 3(3/4) 51 / 53
Sebastian Byers Men Cat 3(3/4) 53 / 53
Mario Zometa Men Master 45+ 6 / 52
Tyler Mahone Men Open Junior 9-14 9 / 26
Connor Mahone Men Open Junior 9-14 13 / 26
Zachary Newton Men Open Junior 9-14 22 / 26
Scott Harvey Men Cat 5 61 / 73
Patrick Gray Men Cat 5(4/5) 19 / 24
Emme Staats Women Open Junior 9-14 3 / 10
Sarah Newton Women Open Junior 9-14 4 / 10
Emily Newton Women Open Junior 9-14 5 / 10
Storrie Kulynych-irvin Women Open Junior 9-14 9 / 10
Mike Hefner Men Cat 1/2/3/4 Master 35+ 6 / 60
Sebastian Byers Men Cat 1/2/3/4 Master 35+ 7 / 60
Patrick Hogan Men Cat 1/2/3/4 Master 35+ 27 / 60
Matthew Albanese Men Cat 1/2/3/4 Master 35+ 29 / 60
Mario Zometa Men Cat 1/2/3/4 Master 35+ 33 / 60
Ainhoa Perez-diez Women Cat1-23 1 / 30
Kathleen Giles Women Cat1-23 2 / 30
Sue Mcquiston Women Cat1-23 7 / 30
Amanda Watson Women Cat1-23 10 / 30
Leonie Campbell Women Cat 4 2 / 21
Anna Staats Women Open Junior 15-18 2 / 2

Chantilly Circuit Race (Apr 12 2014)

Tyler Mahone Men Junior 9-14 18 / 27
Connor Mahone Men Junior 9-14 22 / 27
James Miceli Men Cat 3 Senior 16 / 37
Tyler Waldron Men Cat 3 Senior 22 / 37
Ryan Collins Men Cat 3 Senior 32 / 37
Richard Kennedy Men Cat 4 Senior 56 / 81
James Maiden Men Cat 4 Senior 62 / 81
Mario Zometa Men Cat 1/2/3/4 Masters 35+ 5 / 30
George Ganoung Men Cat 1/2/3/4 Masters 35+ 6 / 30
Matthew Albanese Men Cat 1/2/3/4 Masters 35+ 7 / 30
Patrick Hogan Men Cat 1/2/3/4 Masters 35+ 11 / 30
Matthew Neigh Men Cat 1/2/3/4 Masters 35+ 21 / 30
Mike Hefner Men Cat 1/2/3/4 Masters 35+ 26 / 30
Mario Zometa Men Cat 1/2/3 Senior 24 / 70
Matthew Neigh Men Cat 1/2/3 Senior 26 / 70
Ryan Collins Men Cat 1/2/3 Senior 30 / 70
Patrick Hogan Men Cat 1/2/3 Senior 46 / 70
Matthew Albanese Men Cat 1/2/3 Senior 50 / 70
George Ganoung Men Cat 1/2/3 Senior 67 / 70
Ainhoa Perez-diez Women Cat 1/2 Senior 5 / 22
Nicole Raspa Women Cat 1/2 Senior 14 / 22
Sebastian Byers Men Cat 3/4 Masters 35+ 2 / 31
Ace Mcdermott Men Cat 1/2/3/4 Masters 45+ 2 / 26
Mike Faber Men Cat 1/2/3/4 Masters 45+ 15 / 26

Conquer the Canal Time Trial (Apr 5 2014)

Steve Owens Men Cat 4 Senior 12+ 4 / 13

Tour of the Battenkill (Apr 5 2014)

Kathleen Giles Women Pro/1/2 1 / 30
Raymond Wright Men Cat 5 J 45+ 28 / 43

All American Road Race (Apr 5 2014)

George Ganoung Men CAT 1/2/3 9 / 54
Mario Zometa Men CAT 1/2/3 17 / 54
Mike Hefner Men CAT 1/2/3 48 / 54
Ainhoa Perez-diez Women CAT 1/2/3 2 / 20
Amanda Watson Women CAT 1/2/3 17 / 20
Sue Mcquiston Women CAT 1/2/3 18 / 20
Chris Crane Men CAT 3 16 / 37
Ryan Collins Men CAT 3 21 / 37
Mike Faber Men CAT 3 22 / 37
Patrick Hogan Men CAT 3 29 / 37
Iain Banks Men CAT 3 34 / 37
Matthew Albanese Men CAT 3 35 / 37
Sebastian Byers Men Masters CAT 3-4 35+ 9 / 58
Brian Synowiec Men Masters CAT 3-4 35+ 19 / 58
Michael Thaxton Men Masters CAT 3-4 35+ 25 / 58
Chrisopher Kick Men Masters CAT 3-4 35+ 42 / 58
James Maiden Men Masters CAT 3-4 35+ 58 / 58
Patrick Gray Men MASTERS CAT 5 35+ 20 / 53
Scott Harvey Men MASTERS CAT 5 35+ 23 / 53

Conquer the Canal Time Trial (Apr 5 2014)

Steve Owens Cat 4 4 / 13

Jefferson Cup Road Race (Mar 30 2014)

James Miceli Men Cat 3/4 16 / 60
Ryan Collins Men Cat 3/4 17 / 60
Chris Crane Men Cat 3/4 22 / 60
Iain Banks Men Cat 3/4 39 / 60
Matthew Albanese Men Cat 3/4 41 / 60
Tyler Waldron Men Cat 3/4 46 / 60
Jack Krolak Men Juniors 16-18 20 / 20
Kathleen Giles Women Cat 1/2 1 / 14
Sue Mcquiston Women Cat 1/2 6 / 14
Nicole Raspa Women Cat 1/2 7 / 14
Amanda Watson Women Cat 1/2 10 / 14
Nick Vita Men Cat 1/2/3 31 / 59
Mike Hefner Men Cat 1/2/3 41 / 59
Matthew Neigh Men Cat 1/2/3 46 / 59

Salisbury Road Race (Mar 29 2014)

Sebastian Byers Men Master Cat 3/4 40-49 5 / 18
Patrick Hogan Men Category3 4 / 15

Black Hills Circuit Race (Mar 23 2014)

Patrick Gray Men Cat 5 27 / 56
Nick Vita Men Cat 1/2/3 23 / 69
James Miceli Men Cat 1/2/3 42 / 69
George Ganoung Men Cat 1/2/3 43 / 69
Matthew Neigh Men Cat 1/2/3 48 / 69
Mike Hefner Men Cat 1/2/3 58 / 69
Kristin Seibert Women Cat 4 21 / 22
Chrisopher Kick Men Cat 4/5 13 / 74
Alex Pline Men Cat 4/5 39 / 74
James Miceli Men Cat 3/4 8 / 70
Tyler Waldron Men Cat 3/4 18 / 70
Chris Crane Men Cat 3/4 36 / 70
Ryan Collins Men Cat 3/4 41 / 70
Patrick Hogan Men Cat 3/4 45 / 70
Chrisopher Kick Men Cat 3/4 62 / 70
Alex Pline Men Cat 3/4 67 / 70
Patrick Hogan Masters 35+ 1 / 66
Mario Zometa Masters 35+ 10 / 66
Mike Hefner Masters 35+ 33 / 66
Iain Banks Masters 35+ 37 / 66
Matthew Albanese Masters 35+ 61 / 66

Richmond International Raceway Criterium (Mar 22 2014)

Sebastian Byers Men Cat 3 Senior 18+ 18 / 35
Mike Faber Men Cat 3 Senior 18+ 20 / 35
Jeffrey Schomig Men Open Masters 35-55 50 / 57
Sebastian Byers Men Cat 1/2/3 Senior 18+ 29 / 51
James Maiden Men Cat 4 Senior 18+ 43 / 48
Richard Kennedy Men Cat 4 Senior 18+ 46 / 48

Morgantown Road Race (Mar 22 2014)

Ace Mcdermott Men Open Masters 40 49 3 / 18
Matthew Albanese Men Open Masters 40 49 8 / 18
Kenneth Mcdowell Men Open Masters 40 49 18 / 18

Philly Phlyer Road Race (Mar 15 2014)

James Miceli Men Cat 3/4 10 / 62

South Jersey Spring Series (Mar 9 2014)

Ace Mcdermott Men Master 35+ 1 / 23
Patrick Hogan Men Master 35+ 13 / 23
Iain Banks Men Master 35+ 14 / 23
Patrick Hogan Men Master 35+ 15 / 23
Patrick Hogan Men Cat3/4 Open 1 / 26
Iain Banks Men Cat3/4 Open 21 / 26
Ace Mcdermott Men Master 45+ 1 / 14
Mike Faber Men Master 45+ 8 / 14

Historic Brooks Road Race (Mar 8 2014)

Steve Owens Men M45 45+ 14 / 18

South Jersey Spring Series (Mar 2 2014)

Sebastian Byers Men Master 35+ 5 / 11
Sebastian Byers Men Cat3/4 Open 6 / 25

William & Mary Tidewater Winter Classic (Feb 22 2014)

Michael Thaxton Men 45+ 20 / 24

Race For Humanity - Crit (Feb 9 2014)

Dori Buckethal Women Pro/Cat 1/2 7 / 12

Race For Humanity - Road Race (Feb 8 2014)

Dori Buckethal Women Pro/Cat 1/2 13 / 13

Deep Blue Time Trial (Oct 5 2013)

Alexander Meller MASTER MEN 55+ 11 / 16
Steve Owens NOVICE CAT 4 MEN 5 / 5
Michael Wagner CAT 3 MEN 3 / 5

Juniors Day Out (Sep 14 2013)

Sarah Newton Women Cat1/2/3/4 Junior 10-12 5 / 7
Emily Newton Women Cat1/2/3/4 Junior 10-12 6 / 7
Tyler Mahone Men Cat1/2/3/4/5 Junior 10-14 11 / 18
Zach Newton Men Cat1/2/3/4/5 Junior 10-14 16 / 18
Connor Mahone Men Cat1/2/3/4/5 Junior 10-14 18 / 18
Sarah Newton Women Cat1/2/3/4 Junior 10-14 9 / 10
Emily Newton Women Cat1/2/3/4 Junior 10-14 10 / 10
Connor Mahone Men Cat1/2/3/4/5 Junior 10-12 11 / 12

Appalachian Time Trial (Sep 14 2013)

Steve Owens Men Cat 1/2/3/4/5 Masters 50 59 3 / 8
Sebastian Byers Men Cat 1/2/3/4/5 Masters 2 / 5

Hempfield Road Race (Sep 14 2013)

Kristin Seibert Women Category3/4 4 / 5
Jeffrey Schomig Men Category3/4 40+ 21 / 27
Spencer Seibert Men Category3/4 40+ 26 / 27
Dan Kotowski Men Category4/5 58 / 63

Blueberry Bicicletta Road Race (Sep 8 2013)

Mike Faber Men Category4/5 39 / 40

Ernie Simpson Memorial 20K Time Trial (Sep 8 2013)

Steve Owens Men Master 45-54 4 / 7
Sebastian Byers Men Cat 3 4 / 5
Alexander Meller Men Master 55-64 3 / 8
Richard Kennedy Men Cat 4 7 / 7

GMSR GC (Sep 2 2013)

James Miceli Men 3 23 / 43

GMSR Stage 4 (Sep 2 2013)

James Miceli Men 3 26 / 68

GMSR Stage 3 (Sep 1 2013)

James Miceli Men 3 32 / 68
Nick Vita Men 2 46 / 76

Argyle Time Trial (Aug 31 2013)

Tyler Waldron Men 3 2 / 5

GMSR Stage 2 (Aug 31 2013)

James Miceli Men 3 18 / 68
Nick Vita Men 2 33 / 76

GMSR Stage 1 (Aug 30 2013)

James Miceli Men 3 35 / 68
Nick Vita Men 2 72 / 76

2013 MABRA and MD/DC/DE/VA Track Championship (Aug 25 2013)

Sebastian Byers Men Cat 1/2/3/4/5 Master 35+ 7 / 8

Appalachia Visited Road Race (Aug 24 2013)

Ainhoa Perez-diez Women Cat 1/2/3 2 / 5
George Ganoung Men Cat 1/2/3 5 / 20
Tyler Waldron Men Cat 3/4 14 / 38

Greenbelt Park Training Race Series (Aug 21 2013)

Steve Owens Men Cat4/5 B 23 / 26
James Maiden Men Cat4/5 B 26 / 26

the Dawg Days of Summer (Aug 18 2013)

Patrick Hogan Men 35+ CAT 3/4 MASTERS 2 / 36
Sean Easley Men 35+ CAT 3/4 MASTERS 14 / 36
Matthew Albanese Men 35+ CAT 3/4 MASTERS 18 / 36
Mike Faber Men 35+ CAT 3/4 MASTERS 24 / 36
Ted Harris Men 35+ CAT 3/4 MASTERS 26 / 36
Jeffrey Schomig Men 35+ CAT 3/4 MASTERS 28 / 36
James Maiden Men 35+ CAT 3/4 MASTERS 34 / 36
Richard Kennedy Men 35+ CAT 3/4 MASTERS 36 / 36
Patrick Hogan Men CAT 3 NOVICE 27 / 28
Sue Mcquiston Women 35+ MASTERS 1 / 7
Stephen Szibler Men 55+ MASTERS 5 / 10
Ted Harris Men 55+ MASTERS 6 / 10
Ainhoa Perez-diez Women CAT 1/2/3/4 SENIOR 2 / 15
Nicole Raspa Women CAT 1/2/3/4 SENIOR 10 / 15
Sue Mcquiston Women CAT 1/2/3/4 SENIOR 12 / 15
Patrick Hogan Men CAT 1/2/3 SENIOR 34 / 44
Ace Mcdermott Men 45+ MASTERS 9 / 25
Mike Faber Men 45+ MASTERS 16 / 25
Matthew Albanese Men 45+ MASTERS 24 / 25

2013 MABRA Championships/ Church Creek Time Trial (Aug 17 2013)

Kathleen Giles Women Cat 1/2/3/4/5 Cat 1/2 18+ 1 / 4
Michael Wagner Men Cat 1/2/3/4/5 Cat 3 18+ 2 / 6
Scott Carson Men Cat 1/2/3/4/5 Cat 5 18+ 19 / 20
Mary Dougherty Women Cat 1/2/3/4/5 Master 45+ 2 / 8
Michelle Faurot Women Cat 1/2/3/4/5 Master 45+ 5 / 8
Alexander Meller Men Cat 1/2/3/4/5 Master 55+ 8 / 18
Ted Harris Men Cat 1/2/3/4/5 Master 55+ 13 / 18
Stephen Esmacher Men Cat 1/2/3/4/5 Master 55+ 15 / 18
Ashley Halsey Men Cat 1/2/3/4/5 Master 55+ 16 / 18
Tyler Mahone Men Cat 1/2/3/4/5 Junior 10-14 7 / 10
Connor Mahone Men Cat 1/2/3/4/5 Junior 10-14 10 / 10
Matthew Neigh Men Cat 1/2/3/4/5 Cat 1/2 18+ 16 / 19
Sandra Pashley Women Cat 1/2/3/4/5 Cat 4 18+ 12 / 15
Bobby Phillips Men Cat 1/2/3/4/5 Master 65+ 8 / 15
Mimi Newcastle Women Cat 1/2/3/4/5 Cat 3 18+ 2 / 2
Denzil Hathway Men Cat 1/2/3/4/5 Master 45+ 18 / 21
Sue Mcquiston Women Cat 1/2/3/4/5 Master 35+ 1 / 4
Brian Whitesell Men Cat 1/2/3/4/5 Cat 4 18+ 6 / 18
Steve Owens Men Cat 1/2/3/4/5 Cat 4 18+ 9 / 18
Kenneth Mcdowell Men Cat 1/2/3/4/5 Cat 4 18+ 13 / 18
Spencer Seibert Men Cat 1/2/3/4/5 Cat 4 18+ 14 / 18
Richard Kennedy Men Cat 1/2/3/4/5 Cat 4 18+ 15 / 18
Michael Thaxton Men Cat 1/2/3/4/5 Cat 4 18+ 16 / 18
Alex Pline Men Cat 1/2/3/4/5 Cat 4 18+ 17 / 18
Anna Staats Women Cat 1/2/3/4/5 Junior 10-14 1 / 4
Emme Staats Women Cat 1/2/3/4/5 Junior 10-14 2 / 4
Sarah Newton Women Cat 1/2/3/4/5 Junior 10-14 3 / 4
Emily Newton Women Cat 1/2/3/4/5 Junior 10-14 4 / 4

Greenbelt Park Training Race Series (Aug 14 2013)

Ainhoa Perez-diez Women Cat1/2 A 1 / 1
Mike Faber Men Cat4/5 B 14 / 29
James Maiden Men Cat4/5 B 26 / 29
Jeffrey Schomig Men Cat4/5 B 28 / 29

The Peter Teeuwen Memorial Omnium 23 Mile Time Trial #2 and the Virginia AGE-graded STATE CHAMPIONSHIPS (Aug 11 2013)

Steve Owens Cat 4 2 / 13

7th Annual Tour de Millersburg GC (Aug 11 2013)

Kathleen Giles Women Category 1/2/3 1 / 23
Sue Mcquiston Women Category 1/2/3 7 / 23
Nicole Raspa Women Category 1/2/3 21 / 23
Mike Hefner Men Category 1/2/3 22 / 55
George Ganoung Men Category 1/2/3 25 / 55
Nick Vita Men Category 1/2/3 45 / 55
Matthew Neigh Men Category 1/2/3 52 / 55
Tyler Waldron Men Category 3 23 / 56
Chris Crane Men Category 3 24 / 56
Patrick Hogan Men Category 3 27 / 56

7th Annual Tour de Millersburg (Aug 11 2013)

Mike Hefner Men CAT 1/2/3 6 / 56
Nick Vita Men CAT 1/2/3 27 / 56
George Ganoung Men CAT 1/2/3 41 / 56
Matthew Neigh Men CAT 1/2/3 50 / 56
Kathleen Giles Women CAT 1/2/3 2 / 23
Sue Mcquiston Women CAT 1/2/3 12 / 23
Nicole Raspa Women CAT 1/2/3 23 / 23
Patrick Hogan Men CAT 3 17 / 58
Chris Crane Men CAT 3 19 / 58
Tyler Waldron Men CAT 3 31 / 58

South Jersey Criterium Weekend (Aug 10 2013)

Mike Faber Men Cat1/2/3/4 Master 45+ 24 / 43
Mike Faber Men Cat 4/5 Master 35+ 10 / 26

7th Annual Tour de Millersburg Time Trial (Aug 10 2013)

Kathleen Giles Women Category 1/2/3 1 / 27
Sue Mcquiston Women Category 1/2/3 7 / 27
Amanda Watson Women Category 1/2/3 9 / 27
Nicole Raspa Women Category 1/2/3 24 / 27
Tyler Waldron Men Category 3 13 / 60
Chris Crane Men Category 3 28 / 60
Patrick Hogan Men Category 3 32 / 60
George Ganoung Men Category 1/2/3 9 / 61
Mike Hefner Men Category 1/2/3 27 / 61
Matthew Neigh Men Category 1/2/3 41 / 61
Nick Vita Men Category 1/2/3 48 / 61

7th Annual Tour de Millersburg Criterium (Aug 10 2013)

Kathleen Giles Women Category 1/2/3 1 / 26
Sue Mcquiston Women Category 1/2/3 2 / 26
Nicole Raspa Women Category 1/2/3 15 / 26
Amanda Watson Women Category 1/2/3 17 / 26
George Ganoung Men Category 1/2/3 30 / 63
Mike Hefner Men Category 1/2/3 38 / 63
Matthew Neigh Men Category 1/2/3 45 / 63
Nick Vita Men Category 1/2/3 46 / 63
Chris Crane Men Category 3 26 / 60
Tyler Waldron Men Category 3 29 / 60
Patrick Hogan Men Category 3 30 / 60

Highway to Heaven Hill Climb Time Trial (Aug 10 2013)

Sarah Newton Jr Girls 10-14 1 / 2
Emily Newton Jr Girls 10-14 2 / 2
Tyler Mahone Jr Boys 10-14 6 / 10
Zachary Newton Jr Boys 10-14 7 / 10
Connor Mahone Jr Boys 10-14 10 / 10

Bryan Park Circuit Race (Aug 4 2013)

Mike Faber Masters 45+ 4 / 12
Mike Faber Men's CAT 4/5 8 / 52

Mt. Davis Challenge (Aug 4 2013)

Steve Owens Men Masters 45+ 7 / 17

Page Valley Road Race (Aug 3 2013)

Dan Kotowski Men 5 25 / 43
Alexander Meller Men Masters 55 5 / 12
Stephen Szibler Men Masters 55 10 / 12
Kenneth Mcdowell Men Masters 35 7 / 10
Kathleen Giles Women Cat 1/2 1 / 12
Ainhoa Perez-diez Women Cat 1/2 2 / 12
Amanda Watson Women Cat 1/2 5 / 12
Sue Mcquiston Women Cat 1/2 7 / 12
Michael Thaxton Men 4 20 / 65
Alex Pline Men 4 56 / 65
George Ganoung Men Cat 1/2 7 / 51
Mike Hefner Men Cat 1/2 21 / 51
Matthew Neigh Men Cat 1/2 39 / 51
Mario Zometa Men Cat 1/2 43 / 51
James Miceli Men 3 4 / 48
Tyler Waldron Men 3 25 / 48

Miller School Road Race (Jul 28 2013)

Kathleen Giles WOMEN 35+ 1 / 10
Sue Mcquiston WOMEN 35+ 6 / 10
James Miceli SENIOR MEN 23 / 26
Alexander Meller MASTER MEN 55+ 6 / 15
Patrick Hogan MASTER MEN 35+ CAT 3-4 8 / 12
George Ganoung MASTER MEN 35+ CAT 1-2-3 3 / 25
Mario Zometa MASTER MEN 35+ CAT 1-2-3 5 / 25
Mike Hefner MASTER MEN 35+ CAT 1-2-3 10 / 25
Tyler Mahone JUNIOR 10-14 MEN 17 / 20
Anna Staats JUNIOR 10-14 WOMEN 3 / 4
Emme Staats JUNIOR 10-14 WOMEN 4 / 4

Liberty Criterium (Jul 28 2013)

Dan Kotowski Men 5 30 / 40

Shenandoah Time Trial (Jul 27 2013)

Mimi Newcastle Women Cat 3 4 / 4
Richard Kennedy Men Cat 4 17 / 18
Alexander Meller Men Master 55+ 3 / 16
George Ganoung Men Master 35+ 1 / 12
Kathleen Giles Women Cat 1/2 1 / 6
Amanda Watson Women Cat 1/2 2 / 6
Sue Mcquiston Women Master 35+ 1 / 6

Greenbelt Park Training Race Series (Jul 24 2013)

Devon Baummer Men Cat4/5 B 14 / 20
Nick Caddenhead Men Cat4/5 B 16 / 20
Mike Faber Men Cat4/5 B 19 / 20

Pennsylvania State Individual Time Trial Championships (Jul 21 2013)

Steve Owens Men Cat4 6 / 12

French Broad Cycling Classic - Crit (Jul 21 2013)

Ainhoa Perez-diez Women PRO/1/2/3 4 / 20
Amanda Watson Women PRO/1/2/3 13 / 20
Sue Mcquiston Women PRO/1/2/3 14 / 20

French Broad Cycling Classic - RR (Jul 20 2013)

Amanda Watson Women PRO/1/2/3 3 / 17
Ainhoa Perez-diez Women PRO/1/2/3 7 / 17
Sue Mcquiston Women PRO/1/2/3 12 / 17

Lost River Classic (Jul 20 2013)

Mike Hefner Men Pro/Cat 1/2/3 12 / 28
George Ganoung Men Pro/Cat 1/2/3 15 / 28
Stephen Szibler Men Cat 4 25 / 42
Nick Caddenhead Men Cat 4 42 / 42
Mario Zometa Men Cat 1/2/3/4 Master 35-44 2 / 11

French Broad Cycling Classic - TT (Jul 19 2013)

Amanda Watson Women PRO/1/2/3 2 / 15
Ainhoa Perez-diez Women PRO/1/2/3 7 / 15
Sue Mcquiston Women PRO/1/2/3 9 / 15

Greenbelt Park Training Race Series (Jul 17 2013)

Mike Faber Men Cat4/5 B 9 / 27
Steve Owens Men Cat4/5 B 19 / 27
Michael Thaxton Men Cat4/5 B 23 / 27
Nick Caddenhead Men Cat4/5 B 25 / 27

Giro di Coppi (Jul 13 2013)

Leonie Campbell Women 4 4 / 14
Kathleen Giles Women Cat 1/2/3 1 / 13
Ainhoa Perez-diez Women Cat 1/2/3 2 / 13
Amanda Watson Women Cat 1/2/3 6 / 13
Michelle Faurot Women Cat 1/2/3 10 / 13
Brian Synowiec Men 4 15 / 59
Devon Baummer Men 4 29 / 59
Nick Vita Men Cat 1/2/3 16 / 59
Mike Hefner Men Cat 1/2/3 27 / 59
Mario Zometa Men Cat 1/2/3 53 / 59
George Ganoung Men Cat 1/2/3 55 / 59
Matthew Neigh Men Cat 1/2/3 59 / 59
Tyler Waldron Men 3 7 / 56
James Miceli Men 3 13 / 56
Chris Crane Men 3 16 / 56
Matthew Albanese Men Masters Men 35+ 3/4 1 / 53
Sean Easley Men Masters Men 35+ 3/4 5 / 53
Michael Thaxton Men Masters Men 35+ 3/4 16 / 53
Ted Harris Men Masters Men 35+ 3/4 21 / 53
Denzil Hathway Men Masters Men 35+ 3/4 32 / 53
Stephen Szibler Men Masters Men 35+ 3/4 33 / 53
James Maiden Men Masters Men 35+ 3/4 40 / 53
Spencer Seibert Men Masters Men 35+ 3/4 42 / 53
Mike Faber Men Masters Men 35+ 3/4 48 / 53

MABRA Age Graded Criterium Championships (Jul 7 2013)

Matthew Neigh Men OPEN MASTER 35+ 8 / 23
Mike Hefner Men OPEN MASTER 35+ 10 / 23
Patrick Hogan Men OPEN MASTER 35+ 18 / 23
Sebastian Byers Men CAT 3-4 MASTER 35+ 8 / 37
Ted Harris Men CAT 3-4 MASTER 35+ 20 / 37
Alexander Meller Men CAT 3-4 MASTER 35+ 23 / 37
Stephen Szibler Men CAT 3-4 MASTER 35+ 31 / 37
Patrick Hogan Men CAT 3-4 MASTER 35+ 36 / 37
Alexander Meller Men OPEN MASTER 55+ 5 / 18
Ted Harris Men OPEN MASTER 55+ 9 / 18
Stephen Szibler Men OPEN MASTER 55+ 15 / 18
Anna Staats Women OPEN JUNIOR 10-14 2 / 6
Emme Staats Women OPEN JUNIOR 10-14 3 / 6
Sarah Newton Women OPEN JUNIOR 10-14 4 / 6
Emily Newton Women OPEN JUNIOR 10-14 5 / 6
Nick Caddenhead Men OPEN JUNIOR 15-18 12 / 14
Tyler Mahone Men OPEN JUNIOR 10-14 3 / 15
Zachary Newton Men OPEN JUNIOR 10-14 11 / 15
Connor Mahone Men OPEN JUNIOR 10-14 14 / 15
Mike Hefner Men CAT 1-2-3-4 SENIOR 3 / 12
Matthew Neigh Men CAT 1-2-3-4 SENIOR 9 / 12
Mike Faber Men CAT 4 SENIOR 6 / 21
James Maiden Men CAT 4 SENIOR 15 / 21
Nick Caddenhead Men CAT 4 SENIOR 19 / 21

Hagerstown Challenge Criterium (Jul 6 2013)

Ainhoa Perez-diez Women CAT 1/2 SENIOR 1 / 12
Nicole Raspa Women CAT 1/2 SENIOR 7 / 12
Brian Whitesell Men CAT 4 SENIOR 18 / 39
Nick Caddenhead Men CAT 4 SENIOR 28 / 39
James Maiden Men CAT 4 SENIOR 30 / 39
Patrick Hogan Men CAT 3 SENIOR 22 / 38
Matthew Albanese Men CAT 3 SENIOR 29 / 38
James Miceli Men CAT 3 SENIOR 31 / 38
Tyler Waldron Men CAT 3 SENIOR 35 / 38

Chesco Road Race (Jul 4 2013)

Amanda Watson Women Category 1/2/3 10 / 31
Sue Mcquiston Women Category 1/2/3 15 / 31
Ted Harris Men Master 55+ 14 / 28
Alexander Meller Men Master 55+ 19 / 28

Tour de Tysons (Jun 30 2013)

Anna Staats Junior Girls 10-14 1 / 5
Emme Staats Junior Girls 10-14 2 / 5
Bella Lynch Junior Girls 10-14 3 / 5
Tyler Mahone Junior Boys 10-14 14 / 32
Connor Mahone Junior Boys 10-14 28 / 32
Alexander Meller Men Cat 1/2/3/4 Master 55+ 2 / 28
Stephen Szibler Men Cat 1/2/3/4 Master 55+ 15 / 28
Ainhoa Perez-diez Women Cat 1/2/3/4 1 / 17
Sue Mcquiston Women Cat 1/2/3/4 8 / 17
Amanda Watson Women Cat 1/2/3/4 9 / 17
Matthew Neigh Men Cat 1/2/3/4 Master 40+ 21 / 49
Matthew Neigh Men Pro/Cat 1/2/3 41 / 43
Patrick Hogan Men Cat 3 6 / 58
James Miceli Men Cat 3 12 / 58
Iain Banks Men Cat 3 36 / 58
James Maiden Men Cat 4 47 / 52

Road Warrior 50 (Jun 29 2013)

Kathleen Giles Women Cat 1/2/3 1 / 11
Ainhoa Perez-diez Women Cat 1/2/3 2 / 11
Amanda Watson Women Cat 1/2/3 9 / 11
Mario Zometa Men Cat 1/2/3 12 / 43
Nick Vita Men Cat 1/2/3 15 / 43
Matthew Neigh Men Cat 1/2/3 28 / 43
Denzil Hathway Men Cat 3/4 40+ 1 / 36
Sean Easley Men Cat 3/4 40+ 5 / 36
Steve Owens Men Cat 3/4 40+ 13 / 36
Ted Harris Men Cat 3/4 40+ 16 / 36
Stephen Szibler Men Cat 3/4 40+ 19 / 36
Alexander Meller Men Cat 3/4 40+ 21 / 36
James Maiden Men Cat 3/4 40+ 32 / 36
James Miceli Men Cat 3 9 / 31
Patrick Hogan Men Cat 3 11 / 31
Tyler Waldron Men Cat 3 16 / 31
Brian Synowiec Men Cat 4 46 / 62
Brian Synowiec Men Cat 4 57 / 62

Brownstown Road Race (Jun 29 2013)

Mike Faber Men Master Cat 3/4 40+ 11 / 17

RGS Title Reston Town Center Grand Prix (Jun 23 2013)

Ainhoa Perez-diez Women Cat 1/2/3 Senior 9 / 14
Amanda Watson Women Cat 1/2/3 Senior 11 / 14
Patrick Hogan Men Cat 3/4 Master 35+ 12 / 48
Mike Hefner Men Cat 1/2/3 Senior 30 / 65
Mario Zometa Men Cat 1/2/3 Senior 36 / 65
Matthew Neigh Men Cat 1/2/3 Senior 61 / 65
Mike Hefner Men Cat 1/2/3/4 Master 35+ 5 / 15
Mario Zometa Men Cat 1/2/3/4 Master 35+ 8 / 15
Matthew Neigh Men Cat 1/2/3/4 Master 35+ 9 / 15
Tyler Waldron Men Cat 3/4 Senior 36 / 63
James Maiden Men Cat 4 Novice 58 / 59

Church Creek Time Trial (Jun 22 2013)

Bobby Phillips Men OPEN MASTERS 65+ 12 / 12
Andrew Jarrett Men OPEN SENIOR 18+ 3 / 15
Jeffrey Gelfand Men OPEN SENIOR 18+ 6 / 15
Michael Wagner Men CAT 3 SENIOR 18+ 2 / 14
Tyler Waldron Men CAT 3 SENIOR 18+ 7 / 14
Sebastian Byers Men CAT 3 SENIOR 18+ 8 / 14
Patrick Hogan Men CAT 3 SENIOR 18+ 13 / 14
William Jarrett Men OPEN JUNIOR 10-14 8 / 18
Kent Hardart Men OPEN JUNIOR 10-14 9 / 18
Tyler Mahone Men OPEN JUNIOR 10-14 10 / 18
Henry Hardart Men OPEN JUNIOR 10-14 11 / 18
Zachary Newton Men OPEN JUNIOR 10-14 12 / 18
Connor Mahone Men OPEN JUNIOR 10-14 17 / 18
Sandra Pashley Women CAT 4 SENIOR 18+ 14 / 15
Sue Mcquiston Women OPEN MASTERS 35+ 1 / 3
Sarah Newton Women OPEN JUNIOR 10-14 2 / 3
Emily Newton Women OPEN JUNIOR 10-14 3 / 3
Alexander Meller Men OPEN MASTERS 55+ 3 / 26
Stephen Esmacher Men OPEN MASTERS 55+ 20 / 26
Steve Owens Men CAT 4 SENIOR 18+ 10 / 27
Mike Faber Men CAT 4 SENIOR 18+ 12 / 27
Brian Whitesell Men CAT 4 SENIOR 18+ 21 / 27
Richard Kennedy Men CAT 4 SENIOR 18+ 25 / 27
Richard Hardart Men CAT 5 SENIOR 18+ 1 / 2
Kathleen Giles Women CAT 1/2 SENIOR 18+ 1 / 2
George Ganoung Men CAT 1/2 SENIOR 18+ 9 / 9

Tour of Washington County - Crit (Jun 16 2013)

Devon Baummer Men CAT 4 33 / 53
Michael Thaxton Men CAT 4 34 / 53
James Miceli Men CAT 3/4 16 / 55
Matthew Albanese Men CAT 3/4 21 / 55
Chris Crane Men CAT 3/4 39 / 55
Sue Mcquiston Women OPEN 2 / 20
Kathleen Giles Women OPEN 3 / 20
Nicole Raspa Women OPEN 8 / 20
Amanda Watson Women OPEN 13 / 20
Mike Hefner Men PRO 1/2/3 23 / 60

Tour of Washington County - GC (Jun 16 2013)

Michael Thaxton Men CAT 4 28 / 52
Devon Baummer Men CAT 4 30 / 52
Mike Hefner Men Pro 1/2/3 21 / 61
Matthew Albanese Men CAT 3/4 27 / 54
James Miceli Men CAT 3/4 30 / 54
Chris Crane Men CAT 3/4 37 / 54
Kathleen Giles Women OPEN 1 / 20
Sue Mcquiston Women OPEN 3 / 20
Amanda Watson Women OPEN 7 / 20
Nicole Raspa Women OPEN 11 / 20

Tour of Washington County - TT (Jun 16 2013)

Michael Thaxton Men CAT 4 18 / 54
Devon Baummer Men CAT 4 40 / 54
George Ganoung Men Pro 1/2/3 11 / 80
Mike Hefner Men Pro 1/2/3 22 / 80
Nessim Mezrahi Men Pro 1/2/3 53 / 80
Mario Zometa Men Pro 1/2/3 58 / 80
Tyler Waldron Men CAT 3/4 17 / 69
Nick Vita Men CAT 3/4 23 / 69
Chris Crane Men CAT 3/4 41 / 69
Matthew Albanese Men CAT 3/4 45 / 69
James Miceli Men CAT 3/4 47 / 69
Kathleen Giles Women OPEN 1 / 20
Sue Mcquiston Women OPEN 6 / 20
Amanda Watson Women OPEN 8 / 20
Nicole Raspa Women OPEN 15 / 20

Race Avenue Criterium (Jun 16 2013)

Sebastian Byers Men Category3 7 / 37

Tour of Washington County - RR (Jun 15 2013)

Devon Baummer Men CAT 4 24 / 64
Michael Thaxton Men CAT 4 33 / 64
Mike Hefner Men PRO 1/2/3 24 / 93
Mario Zometa Men PRO 1/2/3 29 / 93
Nessim Mezrahi Men PRO 1/2/3 38 / 93
George Ganoung Men PRO 1/2/3 42 / 93
Alexander Meller Men Masters 55+ 8 / 11
Patrick Hogan Men Masters Cat 3-4 35+ 2 / 22
Mike Faber Men Masters Cat 3-4 35+ 17 / 22
Nick Vita Men CAT 3/4 1 / 77
Chris Crane Men CAT 3/4 16 / 77
Matthew Albanese Men CAT 3/4 23 / 77
Tyler Waldron Men CAT 3/4 25 / 77
James Miceli Men CAT 3/4 43 / 77
Alexander Meller Men Masters Combined 45-55 45+ 31 / 38
Sue Mcquiston Women OPEN 1 / 22
Kathleen Giles Women OPEN 2 / 22
Amanda Watson Women OPEN 9 / 22
Nicole Raspa Women OPEN 15 / 22

2013 Tour of Washington County Kickoff Criterium (Jun 14 2013)

Tyler Waldron Men Category 3/4 22 / 58
Kathleen Giles Women Cat Open 1 / 16
Sue Mcquiston Women Cat Open 4 / 16
Amanda Watson Women Cat Open 8 / 16
Alexander Meller Men Masters 55+ 3 / 7

Air Force Association Cycling Classic (Jun 9 2013)

Devon Baummer Men Cat 3/4 67 / 105
Mike Faber Men Cat 3/4 94 / 105
Nick Vita Men Cat 2/3 16 / 49
James Miceli Men Cat 2/3 48 / 49

Sid Dillon Nebraska State Championship RR (Jun 9 2013)

Steve Owens Men 4 24 / 28

Air Force Association Cycling Classic (Jun 8 2013)

Mike Hefner Men Master 35+ 10 / 27
Patrick Hogan Men Master 35+ 25 / 27
Matthew Albanese Men Master 45+ 29 / 32
James Miceli Men Cat 2/3 46 / 77
Nessim Mezrahi Men Cat 2/3 47 / 77
Patrick Hogan Men Cat 2/3 76 / 77
Mike Hefner Men Cat 2/3 77 / 77

Greenbelt Park Training Race Series (Jun 5 2013)

Devon Baummer Men Cat4/5 B 15 / 31
Steve Owens Men Cat4/5 B 25 / 31
James Maiden Men Cat4/5 B 30 / 31
Matthew Albanese Men Cat1/2/3 A 25 / 40

The Fort Classic Road Race (Jun 2 2013)

Nick Vita Men M3/4 1 / 17

NJ Individual Time Trial Championship (Jun 2 2013)

Steve Owens Men OutOfState 14 / 20

Leonardtown Criterium (Jun 2 2013)

Mike Faber Men Cat 4/5 Masters 35+ 8 / 18
James Maiden Men Cat 4/5 Masters 35+ 18 / 18
Kathleen Giles Women Cat 1/2/3 1 / 8
Anna Staats Women Cat 4 8 / 8
Anna Staats Women Junior 10-14 1 / 2
Emme Staats Women Junior 10-14 2 / 2
Chris Crane Men Cat 3 13 / 22
Devon Baummer Men Cat 4 17 / 21

Ride Sally Ride (Jun 1 2013)

Tyler Mahone Men Junior 10-14 7 / 31
Connor Mahone Men Junior 10-14 29 / 31
Anna Staats Women Junior 10-14 2 / 7
Emme Staats Women Junior 10-14 6 / 7
Matthew Neigh Men Masters 35+ 6 / 13
Nick Vita Men Cat 3 11 / 56
Patrick Hogan Men Cat 3 13 / 56
Matthew Albanese Men Cat 3 31 / 56
Tyler Waldron Men Cat 3 46 / 56
Devon Baummer Men Cat 4 40 / 75
James Maiden Men Cat 4 50 / 75
Matthew Neigh Men Cat 1/2/3 43 / 54
Patrick Hogan Men Masters 35+ 3/4 12 / 54
Matthew Albanese Men Masters 35+ 3/4 14 / 54
Mike Faber Men Masters 35+ 3/4 18 / 54
Ted Harris Men Masters 35+ 3/4 29 / 54

Greenbelt Park Training Race Series (May 29 2013)

Nessim Mezrahi Men Cat1/2/3 A 26 / 30
Devon Baummer Men Cat4/5 B 22 / 27
James Maiden Men Cat4/5 B 25 / 27

Killington Stage Race - Stage 3 (May 27 2013)

Brian Whitesell Men 4 3 / 41
Mark Lahuec Men 3 43 / 77

Killington Stage Race - GC (May 27 2013)

Brian Whitesell Men 4 9 / 41
Mark Lahuec Men 3 48 / 77

Tour of Tucker County (May 26 2013)

Nick Caddenhead Men Junior Under 19 2 / 2
Kenneth Mcdowell Men 40+ Masters 40 49 7 / 20

Killington Stage Race - Stage 2 (May 26 2013)

Brian Whitesell Men 4 10 / 41
Mark Lahuec Men 3 57 / 77

Mountain Massacree (May 25 2013)

Devon Baummer Men Cat 4/5 20 / 27
Tyler Waldron Men Cat 3/4 8 / 28
George Ganoung Men Pro/Cat 1/2/3 8 / 31
Mike Hefner Men Pro/Cat 1/2/3 20 / 31
Nessim Mezrahi Men Pro/Cat 1/2/3 28 / 31
Steve Owens Men Master 45+ 14 / 21
Alex Pline Men Master 45+ 18 / 21
Alexander Meller Men Master 55+ 2 / 6
Kathleen Giles Women Pro/Cat 1/2/3 1 / 2

Raritan Cycling Classic (May 25 2013)

James Miceli Men Cat 3 21 / 27

Killington Stage Race - Stage 1 (May 25 2013)

Brian Whitesell Men 4 18 / 41

Greenbelt Park Training Race Series (May 22 2013)

Patrick Hogan Men Cat1/2/3 A 15 / 32
Michael Thaxton Men Cat4/5 B 13 / 27
James Maiden Men Cat4/5 B 27 / 27

Upper Freehold ITT (May 19 2013)

Sebastian Byers Men Master 35+ 14 / 14
Steve Owens Men Master 45+ 13 / 23

Kelly Cup (May 19 2013)

Anna Staats Junior Girls 10-14 5 / 9
Emme Staats Junior Girls 10-14 9 / 9
Charles Owen Junior Men 15-18 19 / 21
Tyler Mahone Junior Boys 10-14 11 / 34
Kent Hardart Junior Boys 10-14 16 / 34
Zachary Newton Junior Boys 10-14 24 / 34
Henry Hardart Junior Boys 10-14 27 / 34
Connor Mahone Junior Boys 10-14 34 / 34

Wilmington Grand Prix (May 19 2013)

Ainhoa Perez-diez WOMAN PRO-1/2 16 / 47
Sue Mcquiston WOMAN PRO-1/2 32 / 47
Amanda Watson WOMAN PRO-1/2 34 / 47
Nikki Raspa WOMAN PRO-1/2 44 / 47

OSRS Finale - GC (May 19 2013)

Mike Faber Men Cat 4/5 7 / 19

OSRS Finale - Germantown RR (May 19 2013)

Mike Faber Men Cat 4/5 4 / 19

Kelly Cup (May 19 2013)

Dan Kotowski Men Category 5 21 / 36
Scott Carson Men Category 5 25 / 36
Nick Vita Men Category 3 1 / 31
James Miceli Men Category 3 16 / 31

OSRS Finale - North Bend TT (May 18 2013)

Mike Faber Men Cat 4/5 4 / 20

OSRS Finale - Harrison's Tomb RR (May 18 2013)

Mike Faber Men Cat 4/5 7 / 19

Greenbelt Park Training Race Series (May 15 2013)

Ainhoa Perez-diez Women Cat1/2 A 1 / 1
Michael Thaxton Men Cat4/5 B 6 / 19

Meadows Farm Circuit Race (May 11 2013)

Sebastian Byers Men Cat 1/2/3/4/5 Masters 35+ 14 / 26
Anna Staats Mixed Cat 1/2/3/4/5 Juniors 10-14 6 / 17

Poolesville Road Race (May 11 2013)

Devon Baummer Men 4 21 / 55
Don Salamon Men 4 52 / 55
Spencer Seibert Men 4 53 / 55
Matthew Albanese Men 3 15 / 53
James Miceli Men 3 18 / 53
Tyler Waldron Men 3 19 / 53
Patrick Hogan Men 3 43 / 53
Matthew Neigh Men Pro/1/2/3 22 / 57
Mario Zometa Men Pro/1/2/3 23 / 57
Mike Hefner Men Pro/1/2/3 44 / 57
Evan Janis Men Pro/1/2/3 46 / 57
Nessim Mezrahi Men Pro/1/2/3 49 / 57

Smoketown Airport Criterium (May 11 2013)

Nick Caddenhead Men Cat 4 29 / 38

James Beazell Wintergreen Ascent (May 7 2013)

Kenneth Mcdowell Men Masters 35-44 10 / 10

The Bunny Hop Criterium (May 5 2013)

Sandra Pashley Women 45+ MASTERS 10 / 10
Devon Baummer Men CAT 4 NOVICE 34 / 59
Richard Kennedy Men CAT 4 NOVICE 47 / 59
James Maiden Men CAT 4 NOVICE 51 / 59
Alexander Meller Men 55+ MASTERS 11 / 22
Ted Harris Men 55+ MASTERS 16 / 22
Ainhoa Perez-diez Women OPEN SENIOR 4 / 19
Sue Mcquiston Women OPEN SENIOR 11 / 19
Patrick Hogan Men 35+ Cat 3/4 MASTERS 7 / 59
Matthew Albanese Men 35+ Cat 3/4 MASTERS 13 / 59
Mike Faber Men 35+ Cat 3/4 MASTERS 25 / 59
Alexander Meller Men 35+ Cat 3/4 MASTERS 34 / 59
Ted Harris Men 35+ Cat 3/4 MASTERS 40 / 59
Jeffrey Schomig Men 35+ Cat 3/4 MASTERS 42 / 59
Michael Thaxton Men 35+ Cat 3/4 MASTERS 58 / 59
Patrick Hogan Men 35+ MASTERS 11 / 25
Ainhoa Perez-diez Men 35+ MASTERS 13 / 25
Matthew Albanese Men CAT 1/2/3 SENIOR 30 / 57
Ainhoa Perez-diez Women 35+ MASTERS 1 / 12
Sue Mcquiston Women 35+ MASTERS 2 / 12
Kathleen Giles Women 35+ MASTERS 3 / 12
Sandra Pashley Women CAT 4 NOVICE 17 / 22

SRAM Tour of the Gila - Stage 5 (May 5 2013)

George Ganoung Men Cat 1/2/3 Master A 40+ 5 / 39
Mike Hefner Men Cat 1/2/3 Master A 40+ 14 / 39

Macomb Cuatro de Mayo Omnium - TT (May 4 2013)

Steve Owens Men 50+ 10 / 14

Macomb Cuatro de Mayo Omnium - RR (May 4 2013)

Steve Owens Men 50+ 8 / 15

SRAM Tour of the Gila - Stage 4 (May 4 2013)

George Ganoung Men Cat 1/2/3 Master A 40+ 14 / 41
Mike Hefner Men Cat 1/2/3 Master A 40+ 23 / 41

Tour of the Dragons Stage 2 Circuit Race (May 4 2013)

Brian Whitesell Men 4 33 / 37
Mark Lahuec Men 3 45 / 46

Tour of the Dragons Stage 1 Time Trial (May 4 2013)

Brian Whitesell Men 4 5 / 39
Mark Lahuec Men 3 41 / 46

Turkey Hill Country Classic (May 4 2013)

Mike Faber Men Cat 4/5 26 / 53
Tyler Waldron Men Cat 3/4 7 / 65
Thomas Aga Men Masters 60-64 5 / 13
Alexander Meller Men Masters 50-54 19 / 36
Ted Harris Men Masters 50-54 26 / 36
Matthew Albanese Men Masters 40-44 38 / 65
Matthew Neigh Men Masters 40-44 45 / 65

SRAM Tour of the - Stage 3 (May 3 2013)

George Ganoung Men Cat 1/2/3 Master A 40+ 4 / 42
Mike Hefner Men Cat 1/2/3 Master A 40+ 14 / 42

SRAM Tour of the Gila - Stage 2 (May 2 2013)

George Ganoung Men Cat 1/2/3 Master A 40+ 8 / 44
Mike Hefner Men Cat 1/2/3 Master A 40+ 13 / 44

SRAM Tour of the Gila - Stage 1 (May 1 2013)

George Ganoung Men Cat 1/2/3 Master A 40+ 5 / 44
Mike Hefner Men Cat 1/2/3 Master A 40+ 22 / 44

Greenbelt Park Training Race Series (May 1 2013)

Devon Baummer Men Cat4/5 B 6 / 8

Tour of Page County - TT (Apr 28 2013)

Mike Hefner Men Cat 2-3 21 / 66
Matthew Neigh Men Cat 2-3 49 / 66
Chris Crane Men Cat 2-3 62 / 66
Mario Zometa Men PRO 1 15 / 18
Kathleen Giles Women Cat 1-2 1 / 7
Ainhoa Perez-diez Women Cat 1-2 3 / 7
Amanda Watson Women Cat 1-2 4 / 7
Sue Mcquiston Women Cat 1-2 5 / 7
Nicole Raspa Women Cat 1-2 7 / 7
Alexander Meller Men Master 55+ 3 / 7
Stephen Szibler Men Master 55+ 6 / 7

Tour of Page County - GC (Apr 28 2013)

Kathleen Giles Women Cat 1/2 1 / 6
Amanda Watson Women Cat 1/2 2 / 6
Ainhoa Perez-diez Women Cat 1/2 4 / 6
Sue Mcquiston Women Cat 1/2 5 / 6
Nicole Raspa Women Cat 1/2 6 / 6
Alexander Meller Men Master 55+ 3 / 4
Stephen Szibler Men Master 55+ 4 / 4

Tour of Page County - Crit (Apr 28 2013)

Kathleen Giles Women Cat 1/2 1 / 6
Ainhoa Perez-diez Women Cat 1/2 3 / 6
Sue Mcquiston Women Cat 1/2 4 / 6
Amanda Watson Women Cat 1/2 5 / 6
Nicole Raspa Women Cat 1/2 6 / 6
Alexander Meller Men Master 55+ 3 / 4
Stephen Szibler Men Master 55+ 4 / 4

Rock Lititz Tour (Apr 27 2013)

Sandra Pashley Women Category1/2/3/4 17 / 18

Mckeesport Grand Prix (Apr 27 2013)

Sebastian Byers Men M3/4 15 / 29
Sebastian Byers Men 40+ Masters 40-49 6 / 10

Tour of Page County (Apr 27 2013)

Amanda Watson Women Cat 1/2 1 / 7
Kathleen Giles Women Cat 1/2 2 / 7
Ainhoa Perez-diez Women Cat 1/2 3 / 7
Sue Mcquiston Women Cat 1/2 5 / 7
Nikki Raspa Women Cat 1/2 7 / 7
Mario Zometa Men PRO 1 17 / 19
George Ganoung Men PRO 1 18 / 19
Mike Hefner Men CAT 2-3 11 / 73
Matthew Neigh Men CAT 2-3 36 / 73
Nessim Mezrahi Men CAT 2-3 52 / 73
Tyler Waldron Men CAT 2-3 63 / 73
Chris Crane Men CAT 2-3 68 / 73
Alexander Meller Men Master 55+ 4 / 7
Stephen Szibler Men Master 55+ 7 / 7

All American Road Race (Apr 20 2013)

Kathleen Giles Women Cat1/2/3 1 / 21
Ainhoa Perez-diez Women Cat1/2/3 2 / 21
Sue Mcquiston Women Cat1/2/3 11 / 21
Amanda Watson Women Cat1/2/3 14 / 21
Mike Faber Men Cat3/4 Master 35+ 18 / 65
Sean Easley Men Cat3/4 Master 35+ 63 / 65
Sandra Pashley Women Cat 4 11 / 17
George Ganoung Men Cat1/2/3 7 / 72
Mario Zometa Men Cat1/2/3 24 / 72
Nessim Mezrahi Men Cat1/2/3 33 / 72
Matthew Neigh Men Cat1/2/3 45 / 72
Mike Hefner Men Cat1/2/3 48 / 72
Evan Janis Men Cat1/2/3 55 / 72
Chris Crane Men Cat 3 28 / 51
Tyler Waldron Men Cat 3 31 / 51
Patrick Hogan Men Cat 3 32 / 51
James Miceli Men Cat 3 48 / 51
Ted Harris Men Cat 4 17 / 62
Brian Synowiec Men Cat 4 42 / 62
Richard Kennedy Men Cat 4 55 / 62

Farmersville Road Race (Apr 20 2013)

Steve Owens Men 3/4 50+ 24 / 25
Sebastian Byers Men 3/4 40+ 7 / 21

Carl Dolan Memorial Spring Classic (Apr 14 2013)

Tyler Mahone Junior 10-14 Boys 5 / 24
Zachary Newton Junior 10-14 Boys 10 / 24
James Latoff Junior 10-14 Boys 19 / 24
Connor Mahone Junior 10-14 Boys 23 / 24
Anna Staats Junior 10-14 Girls 2 / 7
Bella Lynch Junior 10-14 Girls 4 / 7
Emme Staats Junior 10-14 Girls 5 / 7

Richmond International Raceway Criterium (Apr 14 2013)

Sebastian Byers Men Cat 1/2/3/4 Masters 35+ 10 / 46
Jeffrey Schomig Men Cat 1/2/3/4 Masters 35+ 24 / 46
Sebastian Byers Men Cat 3/4 Senior 18+ 9 / 46

Carl Dolan Memorial Spring Classic (Apr 14 2013)

Brian Whitesell Men CAT 4 CAT 4-5 25 / 35
James Maiden Men CAT 4 CAT 4-5 33 / 35
Sandra Pashley Women NOVICE WOMEN 13 / 19
Nick Caddenhead Men JUNIOR 15-18 21 / 23
Charles Owen Men JUNIOR 15-18 23 / 23
Ted Harris Men MASTER OVERALL 55+-65+ 9 / 28
Bob Walters Men MASTER OVERALL 55+-65+ 20 / 28
Mike Hefner Men MASTER NO CAT 5 35+ 6 / 46
Matthew Neigh Men MASTER NO CAT 5 35+ 11 / 46
Matthew Albanese Men MASTER NO CAT 5 35+ 12 / 46
Patrick Hogan Men MASTER NO CAT 5 35+ 19 / 46
Sean Easley Men MASTER NO CAT 5 35+ 30 / 46
Iain Banks Men MASTER NO CAT 5 35+ 41 / 46
Patrick Hogan Men CAT 3 CAT 3-4 8 / 35
Ted Harris Men MASTER NO CAT 5 55+ 8 / 21
Bob Walters Men MASTER NO CAT 5 55+ 17 / 21
Mike Faber Men MASTER NO CAT 5 45+ 30 / 47
Brian Whitesell Men CAT 4/5 OVERALL 46 / 62
James Maiden Men CAT 4/5 OVERALL 56 / 62
Mario Zometa Men CAT 1/2/3 7 / 37
Mike Hefner Men CAT 1/2/3 12 / 37
Patrick Hogan Men CAT 3/4 OVERALL 16 / 82
Mike Faber Men CAT 3/4 OVERALL 58 / 82
Brian Whitesell Men CAT 3/4 OVERALL 76 / 82
Richard Kennedy Men CAT 3/4 OVERALL 82 / 82
Mike Faber Men CAT 4 CAT 3-4 34 / 47
Brian Whitesell Men CAT 4 CAT 3-4 44 / 47
Richard Kennedy Men CAT 4 CAT 3-4 47 / 47
Sue Mcquiston Women SENIOR WOMEN 7 / 16
Amanda Watson Women SENIOR WOMEN 10 / 16
Nicole Raspa Women SENIOR WOMEN 15 / 16

Tour of the Battenkill Day 2 (Apr 14 2013)

Ashley Halsey Men 60+ 16 / 27
Alexander Meller Men 50+ 29 / 78
James Johnson Men 40+ 18 / 79
Kenneth Mcdowell Men 40+ 74 / 79
Ainhoa Perez-diez Women Pro/1/2 4 / 52

Chantilly Criterium (Apr 13 2013)

Sue Mcquiston Women Cat 1/2 2 / 13
Nicole Raspa Women Cat 1/2 6 / 13
Amanda Watson Women Cat 1/2 11 / 13
Patrick Hogan Men Cat 3/4 Master 35+ 10 / 47
Matthew Albanese Men Cat 3/4 Master 35+ 11 / 47
Sandra Pashley Women Cat 4 9 / 20
Anna Staats Women Cat 4 18 / 20
Tyler Waldron Men Cat 3 2 / 24
Ted Harris Men Cat 4 25 / 69
Richard Kennedy Men Cat 4 56 / 69
James Maiden Men Cat 4 60 / 69
Evan Janis Men Cat 1/2/3 30 / 52
George Ganoung Men Cat 1/2/3 34 / 52
Matthew Neigh Men Cat 1/2/3 46 / 52
Matthew Neigh Men Cat 1/2/3/4 Master 35+ 5 / 34
Patrick Hogan Men Cat 1/2/3/4 Master 35+ 17 / 34
Matthew Albanese Men Cat 1/2/3/4 Master 35+ 22 / 34
Mike Hefner Men Cat 1/2/3/4 Master 35+ 28 / 34
George Ganoung Men Cat 1/2/3/4 Master 35+ 30 / 34
Emme Staats Junior Girls 10-14 1 / 1

Tour of the Battenkill Day 1 (Apr 13 2013)

Alexander Meller Men 55+ 15 / 71
Devon Baummer Men 4-E 31 / 77
Christopher Kick Men 4-E 38 / 77
Kenneth Mcdowell Men 4-A 16 / 83
Ian Palmer Men 4-A 28 / 83
Nick Vita Men 3-A 5 / 133
James Miceli Men 3-A 30 / 133
Nessim Mezrahi Men 2 57 / 118

Jefferson Cup Road Race (Apr 7 2013)

George Ganoung Men Masters Overall 35+ 1 / 36
Matthew Neigh Men Masters Overall 35+ 9 / 36
Matthew Albanese Men Masters Overall 35+ 17 / 36
Mike Faber Men Masters Overall 35+ 25 / 36
Mike Hefner Men Masters Overall 35+ 29 / 36
Mario Zometa Men Category1/2/3 23 / 80
Alexander Meller Men MASTER OVERALL 45+/55+ 25 / 41
James Miceli Men Category3/4 5 / 57
Chris Crane Men Category3/4 34 / 57
Kathleen Giles Women Category1/2 1 / 22
Ainhoa Perez-diez Women Category1/2 4 / 22
Sue Mcquiston Women Category1/2 13 / 22
Amanda Watson Women Category1/2 14 / 22
Nikki Raspa Women Category1/2 18 / 22
Matthew Albanese Men Masters CAT 3-4 35+ 5 / 14
Mike Faber Men Masters CAT 3-4 35+ 9 / 14
Alexander Meller Men MASTER CAT 1-4 55+ 7 / 12
Kathleen Giles Women Category/1/2/3 OVERALL 1 / 29
Ainhoa Perez-diez Women Category/1/2/3 OVERALL 4 / 29
Sue Mcquiston Women Category/1/2/3 OVERALL 16 / 29
Amanda Watson Women Category/1/2/3 OVERALL 17 / 29
Nikki Raspa Women Category/1/2/3 OVERALL 24 / 29
Charles Owen Men Juniors 15-18 15 / 17
Devon Baummer Men Category4 30 / 52
Dan Kotowski Men Category5 33 / 45
George Ganoung Men Masters CAT 1-2-3 35+ 1 / 21
Matthew Neigh Men Masters CAT 1-2-3 35+ 8 / 21
Mike Hefner Men Masters CAT 1-2-3 35+ 19 / 21

Shippensburg Scurry Horse Killer Road Race (Apr 7 2013)

Tyler Waldron Men 4/5 1 / 35
Steve Owens Men 4/5 21 / 35

Ronde Van Mullica (Apr 7 2013)

Patrick Hogan Men Masters 35-39 4 / 45

Conquer the Canal Time Trial (Mar 30 2013)

Evelyn Cook Women Masters 45+ 6 / 7

Salisbury Road Race (Mar 30 2013)

Sebastian Byers Men Masters Cat 3-4 40-49 7 / 35
Jeffrey Schomig Men Masters Cat 3-4 40-49 35 / 35

Morgantown Road Race (Mar 30 2013)

Nick Vita Men M3/4 1 / 59
Tyler Waldron Men M3/4 7 / 59
Brian Whitesell Men M3/4 24 / 59
Alexander Meller Men 50+ Masters 50-59 3 / 24
Mike Hefner Men M1/2/3 19 / 49
George Ganoung Men M1/2/3 23 / 49
Mario Zometa Men M1/2/3 29 / 49
Nessim Mezrahi Men M1/2/3 34 / 49
Evan Janis Men M1/2/3 44 / 49
Ace Mcdermott Men 40+ Masters 40-49 3 / 28
Kathleen Giles Women W1/2/3 1 / 12

Black Hills Circuit Race (Mar 24 2013)

Kathleen Giles Senior Women 2 / 19
Amanda Watson Senior Women 3 / 19
Sue Mcquiston Senior Women 6 / 19
Chris Kelley Senior Women 9 / 19
Michelle Faurot Senior Women 10 / 19
Ace Mcdermott Masters Men 35+ 9 / 48
Mario Zometa Masters Men 35+ 21 / 48
Patrick Hogan Masters Men 35+ 29 / 48
George Ganoung Masters Men 35+ 42 / 48
Patrick Hogan Cat 3 Men 9 / 73
Tyler Waldron Cat 3 Men 14 / 73
Sean Easley Cat 3 Men 18 / 73
James Miceli Cat 3 Men 22 / 73
Ian Palmer Cat 3 Men 35 / 73
Mark Lahuec Cat 3 Men 42 / 73
Matthew Albanese Cat 3 Men 47 / 73
Mike Faber Cat 3 Men 61 / 73
Spencer Seibert Cat 3 Men 67 / 73
Brian Synowiec Cat 4 15 / 65
Brian Whitesell Cat 4 29 / 65
Devon Baummer Cat 4 41 / 65
Jeffrey Schomig Cat 4 43 / 65
Don Salamon Cat 4 63 / 65
Nessim Mezrahi Cat 1/2/3 Men 17 / 69
Matthew Neigh Cat 1/2/3 Men 28 / 69
Evan Janis Cat 1/2/3 Men 41 / 69
Mario Zometa Cat 1/2/3 Men 44 / 69
Mike Hefner Cat 1/2/3 Men 54 / 69
Mike Faber Cat 4/5 18 / 73
Alex Pline Cat 4/5 31 / 73
Brian Synowiec Cat 4/5 39 / 73
Stephen Szibler Cat 4/5 52 / 73
Devon Baummer Cat 4/5 54 / 73

Tucson Bicycle Classic - GC (Mar 18 2013)

George Ganoung Men cat 1/2/3/4/5 masters 35+ 2 / 20

Tucson Bicycle Classic - Stage 3 (Mar 17 2013)

George Ganoung Men cat 1/2/3/4/5 masters 35+ 11 / 20

Tucson Bicycle Classic - Stage 2 (Mar 16 2013)

George Ganoung Men cat 1/2/3/4/5 masters 35+ 5 / 23

Strasburg Road Race (Mar 16 2013)

Brian Whitesell Men 4/5 20 / 51

Tucson Bicycle Classic - Stage 1 (Mar 15 2013)

George Ganoung Men cat 1/2/3/4/5 masters 35+ 2 / 24

The TriFecta Omnium - RR (Mar 10 2013)

Steve Owens Men Cat 1/2/3/4 Master 50+ 13 / 17

South Jersey Spring Series (Mar 10 2013)

Patrick Hogan Men Cat3/4 Open 14 / 29
Brian Whitesell Men Cat3/4 Open 25 / 29
Patrick Hogan Men Master 35+ 7 / 18

The TriFecta Omnium - TT (Mar 9 2013)

Steve Owens Men Cat 1/2/3/4 Master 50+ 14 / 18

McDowell Mt. Circuit Race (Feb 10 2013)

Mike Faber Men Cat 4 senior 24 / 48
Mike Faber Men Master 40-49 16 / 43

Appalachian Time Trial (Sep 30 2012)

Steve Owens Men Masters 50-59 1 / 7
Evelyn Cook Women Cat 4 3 / 3

Kirkwood Road Race (Sep 15 2012)

Steve Owens Men Masters 50-54 7 / 19
Sebastian Byers Men Masters 40-44 18 / 18

Masters Road Nationals Day 5 (Sep 9 2012)

Bobby Phillips Men Master 65--69 19 / 17

Ernie Simpson Memorial 20K Time Trial (Sep 9 2012)

Donald Riggs Men Master 65-99 3 / 2
Michael Wagner Men Cat 3 2 / 9
Steve Owens Men Cat 4 5 / 11
Kenneth Mcdowell Men Cat 4 8 / 11
Richard Kennedy Men Cat 4 11 / 11
Evelyn Cook Women Master 45-54 3 / 3

Masters Road Nationals Day 4 (Sep 8 2012)

Yanni Papadopoulos Men Cat 1/2/3 Master 35--39 45 / 54

Masters Road Nationals Day 3 (Sep 7 2012)

Bobby Phillips Men Tandem Master 90+ 8 / 8

Masters Road Nationals Day 2 (Sep 6 2012)

George Ganoung Men Cat 1/2/3 Master 40--44 15 / 79

Masters Road Nationals (Sep 5 2012)

George Ganoung Men Master 40-44 5 / 27
Bobby Phillips Men Tandem Master 90+ 4 / 8

Deep Blue Time Trial #2 (Sep 2 2012)

Sara Clafferty Women Category1/2 1 / 5
Sue Mcquiston Women Category1/2 3 / 5
Steve Owens Men Master 45-54 6 / 14
Alexander Meller Men Master 45-54 7 / 14
Mike Faber Men Category 4 5 / 15
Steve Owens Men Category 4 8 / 15
Richard Kennedy Men Category 4 14 / 15
Kenneth Mcdowell Men Master 35-44 10 / 10
Ryan Collins Men Junior 15-18 1 / 4
Devon Baummer Men Junior 15-18 3 / 4
Michael Wagner Men Category 3 1 / 10
Shellyann Sinclair Women Catergory 4 6 / 6
Evelyn Cook Women Master 45-59 6 / 6
Steve Esmacher Men Cat 1/2/3/4/5 2 MAN TEAM 25 / 30
Rich Kennedy Men Cat 1/2/3/4/5 2 MAN TEAM 26 / 30

GMSR Stage 3 - Road Race (Sep 2 2012)

Mike Hefner Men 2 25 / 90
Nathan Miller Men 2 32 / 90
Eric Boone Men 2 57 / 90
Evan Janis Men 2 86 / 90

GMSR Stage 2 - Circuit Race (Sep 2 2012)

Nathan Miller Men 2 47 / 90
Mike Hefner Men 2 54 / 90
Evan Janis Men 2 66 / 90
Eric Boone Men 2 79 / 90

Millport Road Race (Sep 1 2012)

Sebastian Byers Men Category3/4 6 / 43

GMSR Stage 1 - TT (Aug 31 2012)

Eric Boone Men 2 13 / 90
Mike Hefner Men 2 34 / 90
Nathan Miller Men 2 41 / 90
Evan Janis Men 2 78 / 90

Hopyard Farm Criterium (Aug 25 2012)

James Maiden Men 4 21 / 21

Chris Thater Memorial (Aug 25 2012)

Sue Mcquiston Women 1/2 23 / 35

Appalachia Visited Road Race (Aug 25 2012)

Steve Owens Men's Masters 50+ 4 / 18
Mike Hefner Men's Cat 1/2/3 5 / 20
George Ganoung Men's Cat 1/2/3 6 / 20

Hopyard Farm Criterium (Aug 25 2012)

James Maiden Men 4 21 / 21

the Dawg Days of Summer (Aug 19 2012)

Ted Harris Men Masters 55+ 8 / 17
Aidan Palmer Men Cat 3 8 / 27
Iain Banks Men Cat 3 21 / 27
Aidan Palmer Men Cat 3/4 12 / 61
Patrick Hogan Men Cat 3/4 18 / 61
Ryan Collins Men Cat 3/4 34 / 61
Richard Kennedy Men Cat 3/4 44 / 61
Iain Banks Men Cat 3/4 46 / 61
James Maiden Men Cat 5 29 / 42
Ainhoa Perez-diez Women Cat 1/2/3/4/5 2 / 13
Sara Clafferty Women Cat 1/2/3/4/5 3 / 13
Kathleen Giles Women Cat 1/2/3/4/5 4 / 13
Sue Mcquiston Women Cat 1/2/3/4/5 6 / 13
Sebastian Byers Men Cat 3/4 Masters 35+ 12 / 52
Mike Faber Men Cat 3/4 Masters 35+ 22 / 52
Patrick Hogan Men Cat 3/4 Masters 35+ 35 / 52
Ryan Guttridge Men Cat 3/4 Masters 35+ 42 / 52
Ted Harris Men Cat 3/4 Masters 35+ 50 / 52
Ryan Guttridge Men Masters 45+/55+ 13 / 45
Ted Harris Men Masters 45+/55+ 25 / 45
Richard Kennedy Men Masters 45+/55+ 36 / 45
Sue Mcquiston Women Masters 35+/45+ 7 / 10
Evan Janis Men Cat 1/2/3 5 / 22
Matthew Neigh Men Cat 1/2/3 14 / 22
Patrick Hogan Men Cat 4 8 / 34
Ryan Collins Men Cat 4 17 / 34
Richard Kennedy Men Cat 4 25 / 34
Ainhoa Perez-diez Women Cat 1/2 1 / 7
Sara Clafferty Women Cat 1/2 2 / 7
Kathleen Giles Women Cat 1/2 3 / 7
Sue Mcquiston Women Cat 1/2 5 / 7
Sue Mcquiston Women Masters 35+ 4 / 4
Ryan Guttridge Men Masters 45+ 11 / 28
Richard Kennedy Men Masters 45+ 24 / 28

MABRA TT Championships/ Church Creek Time Trial (Aug 18 2012)

Kathleen Giles Women CAT 1/2 SENIOR 18+ 1 / 4
Laurel Larsen Women CAT 1/2 SENIOR 18+ 2 / 4
Ainhoa Perez-diez Women CAT 1/2 SENIOR 18+ 3 / 4
Ryan Collins Men OPEN JUNIOR 15-18 2 / 7
Aidan Palmer Men OPEN JUNIOR 15-18 4 / 7
Matthew English Men OPEN JUNIOR 15-18 5 / 7
Denzil Hathway Men OPEN MASTER 45-54 9 / 19
Alexander Meller Men OPEN MASTER 45-54 11 / 19
Ian Palmer Men OPEN MASTER 45-54 17 / 19
Sebastian Byers Men CAT 3 SENIOR 18+ 11 / 11
Ted Harris Men OPEN MASTER 55-64 13 / 30
Richard Paukstitus Men OPEN MASTER 55-64 19 / 30
Stephen Esmacher Men OPEN MASTER 55-64 23 / 30
Tyler Mahone Men OPEN JUNIOR 10-14 5 / 5
Eric Boone Men OPEN MASTER 35-44 1 / 10
George Ganoung Men OPEN MASTER 35-44 3 / 10
Kristin Seibert Women CAT 4 SENIOR 18+ 4 / 12
Sandra Pashley Women CAT 4 SENIOR 18+ 10 / 12
Evelyn Cook Women OPEN MASTER 45-99 8 / 8
Steve Owens Men CAT 4 SENIOR 18+ 9 / 28
Mike Faber Men CAT 4 SENIOR 18+ 10 / 28
Patrick Hogan Men CAT 4 SENIOR 18+ 14 / 28
Michael Thaxton Men CAT 4 SENIOR 18+ 16 / 28
Jim Curtin Men CAT 4 SENIOR 18+ 21 / 28
Richard Kennedy Men CAT 4 SENIOR 18+ 27 / 28
James Kline Men CAT 4 SENIOR 18+ 28 / 28
Donald Riggs Men OPEN MASTER 65-99 13 / 13

Union Grove Road Race (Aug 18 2012)

Jeffrey Schomig Men Masters 40-44 24 / 26

Peter Teeuwen Mem Time Trial #2 (Aug 12 2012)

Sebastian Byers Men Cat 3 1 / 5
Steve Owens Men Masters 50+ 6 / 13
Ted Harris Men Masters 50+ 12 / 13

Tour de Millersburg - GC (Aug 12 2012)

Kathleen Giles Women Category1/2/3 1 / 22
Sue Mcquiston Women Category1/2/3 8 / 22
Eric Boone Men Category1/2/3 13 / 58
George Ganoung Men Category1/2/3 14 / 58
Mike Hefner Men Category1/2/3 23 / 58
Matthew Neigh Men Category1/2/3 52 / 58
Evan Janis Men Category1/2/3 53 / 58

Tour de Millersburg - RR (Aug 12 2012)

Kathleen Giles Women Category1/2/3 1 / 22
Sue Mcquiston Women Category1/2/3 17 / 22
George Ganoung Men Category1/2/3 5 / 57
Eric Boone Men Category1/2/3 34 / 57
Mike Hefner Men Category1/2/3 42 / 57
Matthew Neigh Men Category1/2/3 45 / 57
Evan Janis Men Category1/2/3 53 / 57

Lake Washington Velo Gig Harbor CR (Aug 11 2012)

Yanni Papadopoulos Men Cat 1/2 Senior 34 / 36

The Chesapeake Criterium (Aug 11 2012)

Ted Harris Men Cat 1/2/3/4 VACA Championsh 55-59 5 / 5
Ted Harris Men Cat 1/2/3/4 Master 50+ 17 / 21
Sebastian Byers Men Cat 1/2/3/4 VACA Championsh 40-44 8 / 7
Sebastian Byers Men Cat 1/2/3/4 Master 40+/45+ 24 / 21

Highway To Heaven Hill Climb Time Trial (Aug 11 2012)

Ainhoa Perez-diez Women Cat 1/2 1 / 4
Sara Clafferty Women Cat 1/2 2 / 4
Ian Palmer Men masters 45-49 3 / 14
Aidan Palmer Men 3 11 / 11
Ryan Collins Men junior 17-18 2 / 4
Aidan Palmer Men junior 17-18 3 / 4
Tyler Mahone Men junior 10-12 8 / 11

Tour de Millersburg - Crit (Aug 11 2012)

Kathleen Giles Women Category1/2/3 1 / 25
Sue Mcquiston Women Category1/2/3 5 / 25
Patrick Hogan Men Category 4 13 / 48
Mike Faber Men Category 4 30 / 48
Nick Vita Men Category 4 48 / 48
Mike Hefner Men Category1/2/3 14 / 69
Eric Boone Men Category1/2/3 17 / 69
George Ganoung Men Category1/2/3 47 / 69
Nathan Miller Men Category1/2/3 48 / 69
Evan Janis Men Category1/2/3 58 / 69
Matthew Neigh Men Category1/2/3 61 / 69

Tour de Millersburg - TT (Aug 11 2012)

Kathleen Giles Women Categroy 1/2/3 1 / 25
Sue Mcquiston Women Categroy 1/2/3 10 / 25
Mike Faber Men Category 4 8 / 48
Patrick Hogan Men Category 4 11 / 48
Nick Vita Men Category 4 31 / 48
Eric Boone Men Category1/2/3 8 / 69
George Ganoung Men Category1/2/3 15 / 69
Mike Hefner Men Category1/2/3 24 / 69
Nathan Miller Men Category1/2/3 28 / 69
Matthew Neigh Men Category1/2/3 52 / 69
Evan Janis Men Category1/2/3 53 / 69

Greenbelt Park Training Race Series (Aug 8 2012)

Brandon White Men Cat 5 C 4 / 21
James Maiden Men Cat 5 C 8 / 21
Devon Baummer Men Cat4/5 B 12 / 20
Tyler Mahone Men Cat 5 LAJRS 10-12 5 / 7

Mt. Davis Challenge (Aug 4 2012)

Steve Owens Men Masters 50+ 3 / 10

Page Valley Road Race (Aug 4 2012)

Mike Hefner Men Cat 1/2 8 / 51
Evan Janis Men Cat 1/2 21 / 51
Eric Boone Men Cat 1/2 26 / 51
Matthew Neigh Men Cat 1/2 32 / 51
Kathleen Giles Women Cat 1/2 1 / 14
Ainhoa Perez-diez Women Cat 1/2 2 / 14
Sara Clafferty Women Cat 1/2 4 / 14
Sue Mcquiston Women Cat 1/2 5 / 14
George Ganoung Men Masters 30/40 2 / 15
Michael Thaxton Men Cat 4 44 / 45

Greenbelt Park Training Race Series (Aug 1 2012)

James Maiden Men Cat 5 C 13 / 30
Jeffrey Schomig Men Cat 5 C 17 / 30
Mike Hefner Men Cat1/2/3 A 7 / 12
Mike Faber Men Cat4/5 B 16 / 27
Jim Curtin Men Cat4/5 B 18 / 27
Matthew English Men Cat4/5 B 19 / 27
Steve Owens Men Cat4/5 B 23 / 27

Miller School Road Race (Jul 29 2012)

Ryan Collins Men Junior Multiple States 15-18 9 / 23
Aidan Palmer Men Junior Multiple States 15-18 14 / 23
Matthew English Men Junior Multiple States 15-18 23 / 23
George Ganoung Men Master 30-35-40-45 30-49 12 / 60
Eric Boone Men Master 30-35-40-45 30-49 14 / 60
Mike Hefner Men Master 30-35-40-45 30-49 15 / 60
Matthew Albanese Men Master 30-35-40-45 30-49 41 / 60
Matthew Neigh Men Master 30-35-40-45 30-49 42 / 60
Alexander Meller Men Master 30-35-40-45 30-49 44 / 60
Steve Owens Men Master Overall 50-69 24 / 44
Ted Harris Men Master Overall 50-69 33 / 44
Sue Mcquiston Women Cat 1/2/3/4/5 30-35-40-45 1 / 20
Kathleen Giles Women Cat 1/2/3/4/5 30-35-40-45 2 / 20
Ainhoa Perez-diez Women Cat 1/2/3/4/5 30-35-40-45 3 / 20

Liberty Criterium (Jul 29 2012)

James Maiden Men Category5 23 / 51

Shenandoah Time Trial (Jul 28 2012)

George Ganoung Men Master 30-39 2 / 7
Michael Wagner Men Cat 3 7 / 14
Richard Kennedy Men Cat 4 14 / 17
Anthony Cline Men Cat 4 16 / 17
Ryan Collins Men Junior 15-18 2 / 8
Evelyn Cook Women Master 40-49 10 / 10
Steve Owens Men Cat 1/2/3/4/5 Ed Merckx 4 / 14
Kathleen Giles Women Cat1/2 1 / 5
Sara Clafferty Women Cat1/2 2 / 5
Sue Mcquiston Women Cat1/2 3 / 5

Greenbelt Park Training Race Series (Jul 25 2012)

James Maiden Men Cat 5 C 20 / 32
Jeffrey Schomig Men Cat 5 C 23 / 32
Nick Vita Men Cat4/5 B 2 / 16

Mapletown Road Race (Jul 22 2012)

Sebastian Byers Men Masters 40+ 6 / 18
Steve Owens Men Masters 50+ 3 / 11

Nicole Reinhart Memorial Tour de FCCC - GC (Jul 22 2012)

Ryan Collins Men Junior 17-18 3 / 14
Aidan Palmer Men Junior 17-18 6 / 14
Matthew English Men Junior 15-16 24 / 35

Nicole Reinhart Memorial Tour de FCCC - Crit (Jul 22 2012)

Ryan Collins Men Junior 17-18 4 / 14
Aidan Palmer Men Junior 17-18 5 / 14
Matthew English Men Junior 15-16 20 / 34

Nicole Reinhart Memorial Tour de FCCC - TT (Jul 21 2012)

Ryan Collins Men Junior 17-18 2 / 14
Aidan Palmer Men Junior 17-18 6 / 14
Matthew English Men Junior 15-16 31 / 35

Nicole Reinhart Memorial Tour de FCCC - RR (Jul 21 2012)

Ryan Collins Men Junior 17-18 3 / 14
Aidan Palmer Men Junior 17-18 5 / 14
Matthew English Men Junior 15-16 24 / 35

ACA Sat Morning Crit (Jul 21 2012)

Sebastian Byers Men Cat 2/3/4/5 6 / 11

Grandview Grand Prix PA State Crit Champs (Jul 21 2012)

James Maiden Men Category5 21 / 23

Arsenal Criterium (Jul 15 2012)

James Maiden Men 5 24 / 32

Tour of the Valley - RR (Jul 14 2012)

Sebastian Byers Men Master 40+ 14 / 23

Giro Di Coppi (Jul 14 2012)

Sandra Pashley Women Cat 4 5 / 8
Ainhoa Perez-diez Women Cat 1/2/3 1 / 13
Kathleen Giles Women Cat 1/2/3 3 / 13
Laurel Larsen Women Cat 1/2/3 4 / 13
Mike Hefner Men Cat 1/2/3 11 / 54
George Ganoung Men Cat 1/2/3 17 / 54
Eric Boone Men Cat 1/2/3 27 / 54
Nathan Miller Men Cat 1/2/3 36 / 54
Matthew Neigh Men Cat 1/2/3 48 / 54
Evan Janis Men Cat 1/2/3 51 / 54
Nessim Mezrahi Men Cat 1/2/3 56 / 54
Sean Easley Men Cat 3 12 / 59
Denzil Hathway Men Cat 3 33 / 59
Michael Thaxton Men Cat 3 36 / 59
Devon Baummer Men Cat 4 50 / 74
Nick Vita Men Cat 4 52 / 74
Ryan Collins Men Cat 4 76 / 74
Kenneth Mcdowell Men Cat 4/5 35+ 10 / 44
Mike Faber Men Cat 4/5 35+ 18 / 44
Richard Kennedy Men Cat 4/5 35+ 29 / 44

State Line Road Race (Jul 14 2012)

Steve Owens Men Masters 40+ Cat 2/3/4 23 / 29

Tour of the Valley - TT (Jul 13 2012)

Sebastian Byers Men 02/3/204 Master 40+ 8 / 18

Greenbelt Park Training Race Series (Jul 11 2012)

James Maiden Men Cat 5 C 17 / 28
Devon Baummer Men Cat4/5 B 9 / 27
Michael Thaxton Men Cat4/5 B 14 / 27

RGS Title Crit (Jul 8 2012)

James Maiden Men Cat 5 Senior 24 / 49
Patrick Hogan Men Cat 3/4 Masters 35+ 2 / 27
Ryan Collins Men Junior 15-18 1 / 9
George Ganoung Men Cat 1/2/3 Senior 10 / 50
Mike Hefner Men Cat 1/2/3 Senior 20 / 50
Nathan Miller Men Cat 1/2/3 Senior 31 / 50
Matthew Neigh Men Cat 1/2/3 Senior 34 / 50
George Ganoung Men Cat 1/2/3/4 Masters 35+ 2 / 23
Mike Hefner Men Cat 1/2/3/4 Masters 35+ 9 / 23
Matthew Neigh Men Cat 1/2/3/4 Masters 35+ 15 / 23

Chesco Road Race (Jul 4 2012)

Eric Boone Men Masters 35-39 8 / 38
Sue Mcquiston Women Category1/2/3 10 / 22

Chesco Time Trial (Jul 3 2012)

Eric Boone Men Pro/Cat 1/2 12 / 31
Sue Mcquiston Women Cat1/2/3 4 / 7

Tacoma Twilight Criterium (Jun 30 2012)

Yanni Papadopoulos Men Cat 1/2 Senior 24 / 37
Yanni Papadopoulos Men Cat 1/2/3 Master 30-99 21 / 22

Brownstown Road Race (Jun 29 2012)

Sebastian Byers Men 3/4 13 / 64

Greenbelt Park Training Race Series (Jun 27 2012)

Jeffrey Schomig Men Cat 5 C 16 / 25
James Maiden Men Cat 5 C 22 / 25
Sebastian Byers Men Cat1/2/3 A 15 / 20
Aidan Palmer Men Cat1/2/3 A 20 / 20
Devon Baummer Men Cat4/5 B 14 / 14

RGS Title Reston Town Center Grand Prix (Jun 24 2012)

Ainhoa Perez-diez Women Cat 1/2 2 / 15
Sara Clafferty Women Cat 1/2 4 / 15
Sue Mcquiston Women Cat 1/2 8 / 15
Laurel Larsen Women Cat 1/2 9 / 15
Mike Hefner Men Cat 1/2/3 22 / 32
Evan Janis Men Cat 1/2/3 32 / 32
George Ganoung Men Master 35+ 2 / 10

Church Creek TT #1 (Jun 23 2012)

Jeffrey Gelfand Men CAT 5 SENIOR 18+ 6 / 24
Michelle Faurot Women OPEN MASTER 45+ 6 / 9
Evelyn Cook Women OPEN MASTER 45+ 8 / 9
George Ganoung Men OPEN MASTER 35+ 2 / 11
Sara Clafferty Women CAT 1/2 SENIOR 18+ 1 / 3
Sandra Pashley Women CAT 4 SENIOR 18+ 8 / 10
Richard Paukstitus Men OPEN MASTER 55+ 19 / 26
Stephen Esmacher Men OPEN MASTER 55+ 22 / 26
Denzil Hathway Men OPEN MASTER 45+ 4 / 25
Matthew Albanese Men OPEN MASTER 45+ 5 / 25
Alexander Meller Men OPEN MASTER 45+ 9 / 25
Michael Wagner Men CAT 3 SENIOR 18+ 1 / 11
Ryan Collins Men OPEN JUNIOR 15-18 1 / 11
Aidan Palmer Men OPEN JUNIOR 15-18 3 / 11
Matthew English Men OPEN JUNIOR 15-18 4 / 11
Tyler Mahone Men OPEN JUNIOR 10-14 4 / 6
Steve Owens Men CAT 4 SENIOR 18+ 6 / 20
Mike Faber Men CAT 4 SENIOR 18+ 9 / 20
Brian Synowiec Men CAT 4 SENIOR 18+ 12 / 20
Kenneth Mcdowell Men CAT 4 SENIOR 18+ 13 / 20
Patrick Hogan Men CAT 4 SENIOR 18+ 14 / 20
Brian Whitesell Men CAT 4 SENIOR 18+ 15 / 20
Jim Curtin Men CAT 4 SENIOR 18+ 16 / 20
Richard Kennedy Men CAT 4 SENIOR 18+ 20 / 20

Wrightsville Criterium (Jun 23 2012)

Dana Walton Women Category1/2/3 2 / 9

Greenbelt Park Training Race Series (Jun 20 2012)

Matthew English Men Cat 5 C 1 / 23
James Maiden Men Cat 5 C 20 / 23

Tour of Washington County Time Trial (Jun 16 2012)

Perez-diez Ainhoa WOMEN OPEN 5 / 29
Clafferty Sara WOMEN OPEN 7 / 29
Mcquiston Sue WOMEN OPEN 10 / 29
Vita Nick CAT 4 MEN 12 / 63
Hogan Patrick CAT 4 MEN 18 / 63
Whitesell Brian CAT 4 MEN 19 / 63
Collins Ryan CAT 4 MEN 30 / 63
Baummer Devon CAT 4 MEN 46 / 63
Johnson James CAT 3/4 MEN 19 / 83
Ganoung George CAT 1/2/3 MEN 6 / 72
Boone Eric CAT 1/2/3 MEN 13 / 72
Hefner Mike CAT 1/2/3 MEN 31 / 72

Tour of Washington County Road Race (Jun 16 2012)

Nick Vita CAT 4 MEN 1 / 63
Patrick Hogan CAT 4 MEN 10 / 63
Devon Baummer CAT 4 MEN 31 / 63
Brian Whitesell CAT 4 MEN 49 / 63
Ryan Collins CAT 4 MEN 58 / 63
James Johnson CAT 3/4 MEN 19 / 83
Ainhoa Perez-diez OPEN WOMEN 1 / 29
Sara Clafferty OPEN WOMEN 9 / 29
Sue Mcquiston OPEN WOMEN 14 / 29
James Johnson MASTER MEN 45+ 20 / 26
Denzil Hathway MASTER MEN 35+ CAT3/4 1 / 27
Sebastian Byers MASTER MEN 35+ CAT3/4 4 / 27
Matthew Albanese MASTER MEN 35+ CAT3/4 20 / 27
Mike Faber MASTER MEN 35+ CAT3/4 25 / 27
Ted Harris MASTER MEN 55+ 8 / 10
George Ganoung CAT 1/2/3 MEN 16 / 72
Eric Boone CAT 1/2/3 MEN 41 / 72
Mike Hefner CAT 1/2/3 MEN 49 / 72

Tour of Washington County Kick-off Criterium (Jun 15 2012)

James Johnson Men Masters 45-49 13 / 19
Ainhoa Perez-diez Women Category1/2/3/4 3 / 24
Sue Mcquiston Women Category1/2/3/4 20 / 24
Sara Clafferty Women Category1/2/3/4 23 / 24

Greenbelt Park Training Race Series (Jun 13 2012)

Matthew English Men Cat 5 C 1 / 25
Jeffrey Schomig Men Cat 5 C 21 / 25
Devon Baummer Men Cat4/5 B 11 / 34
Steve Owens Men Cat4/5 B 31 / 34

Air Force Cycling Classic (Jun 10 2012)

Sue Mcquiston Women Pro/Cat 1/2 23 / 39
Nick Vita Men Cat 4 1 / 45
Patrick Hogan Men Cat 4 2 / 45
Devon Baummer Men Cat 4 26 / 45

Peter Teeuwen Mem TT #1 Virginia AGE-grade (Jun 10 2012)

Evelyn Cook Women Master 50+ 4 / 4

Pennsylvania State Elite Time Trial Champ (Jun 9 2012)

Steve Owens Men cat 4 11 / 16

Air Force Cycling Classic (Jun 9 2012)

Mike Hefner Men Cat 1/2/3 16 / 56

Bob Riccio Tour de Pitman (Jun 9 2012)

Matthew English Men Category4/5 22 / 56

American Pride Criterium (Jun 9 2012)

Richard Kennedy Men Masters Master 40+ 14 / 18
Richard Kennedy Men Cat 4 26 / 26

Greenbelt Park Training Race Series (Jun 6 2012)

Tyler Mahone Men Cat 5 Lajrs 10-12 1 / 2

The Fort Classic Road Race (Jun 4 2012)

Sebastian Byers Men Cat 3/4 6 / 28

NJ Individual Time Trial Championship (Jun 3 2012)

Steve Owens Men OSM40K 9 / 15

Leonardtown Criterium (Jun 3 2012)

Patrick Hogan Men Cat 4/5 Masters 35+ 1 / 28
Brandon White Men Cat 4/5 Masters 35+ 10 / 28
Mike Faber Men Cat 4/5 Masters 35+ 11 / 28
Ted Harris Men Cat 4/5 Masters 35+ 20 / 28
Anna Staats Men Junior 10-14 7 / 8
Patrick Hogan Men Cat 4 6 / 26
Michael Thaxton Men Cat 4 16 / 26
Brandon White Men Cat 5 4 / 18
Ryan Collins Men Junior 15-18 6 / 12
Devon Baummer Men Junior 15-18 8 / 12

Ride Sally Ride (Jun 2 2012)

Ryan Collins Men Junior 10-18 7 / 42
Devon Baummer Men Junior 10-18 14 / 42
Matthew Albanese Men Junior 10-18 15 / 42
Evan Janis Men Cat 1/2/3 21 / 55
Nathan Miller Men Cat 1/2/3 26 / 55
Denzil Hathway Men Cat 3 13 / 52
Sean Easley Men Cat 3 26 / 52
Ryan Guttridge Men Cat 3 38 / 52
Matthew Albanese Men Cat 3 48 / 52
Ted Harris Men Cat 4 37 / 81
Devon Baummer Men Cat 4 48 / 81
Brandon White Men Cat 5 7 / 46
Denzil Hathway Men Cat 3/4 Masters 35+ 7 / 72
Sean Easley Men Cat 3/4 Masters 35+ 17 / 72
Mike Faber Men Cat 3/4 Masters 35+ 25 / 72
Stephen Szibler Men Cat 3/4 Masters 35+ 48 / 72
Ted Harris Men Cat 3/4 Masters 35+ 50 / 72
Ryan Guttridge Men Cat 3/4 Masters 35+ 57 / 72

Greenbelt Park Training Race Series (May 30 2012)

Matthew English Men Cat 5 C 1 / 27
Brandon White Men Cat 5 C 5 / 27
Devon Baummer Men Cat4/5 B 8 / 13

Tour of Somerville (May 28 2012)

Sara Clafferty Women Cat1/2/3 16 / 49
Bobby Phillips Men Master 50-99 74 / 74

The Hills of Somerset County Road Race (May 26 2012)

Eric Boone Men Pro/Cat 1/2 37 / 82

Tour of Tucker County (May 26 2012)

Stephen Szibler Men Cat 3/4 42 / 46
Steve Owens Men Masters 4 / 16
Ted Harris Men Masters 5 / 16
Kenneth Mcdowell Men Masters 8 / 19
Kathleen Giles Women Cat 1/2/3 1 / 8
Chrisopher Kick Men Cat 4/5 34 / 62
Matthew English Men Cat 4/5 57 / 62
Brandon White Men Cat 5 6 / 19

Greenbelt Park Training Race Series (May 23 2012)

Matthew English Men Cat 5 C 8 / 24
Devon Baummer Men Cat 5 C 9 / 24
Jeffrey Schomig Men Cat 5 C 15 / 24
Brandon White Men Cat 5 C 16 / 24
Patrick Hogan Men Cat4/5 B 6 / 21
Mike Faber Men Cat4/5 B 8 / 21

BikeJam / Kelly Cup (May 20 2012)

George Ganoung MASTER MEN 35+ OPEN 5 / 30
Kent Hardart JUNIOR 10-14 COMBINED 9 / 25
Tyler Mahone JUNIOR 10-14 COMBINED 19 / 25
Anna Staats JUNIOR 10-14 COMBINED 20 / 25
Nick Vita CATEGORY 4 MEN 4 / 32
Johnson James MASTER MEN 45+ 24 / 40
Sue Mcquiston CATEGORY 1-2-3 WOMEN 17 / 20
Sue Mcquiston MASTER WOMEN 35+ 6 / 8
Ryan Collins JUNIOR 15-18 COMBINED 5 / 31
Matthew English JUNIOR 15-18 COMBINED 9 / 31
Aidan Palmer JUNIOR 15-18 COMBINED 10 / 31
Devon Baummer JUNIOR 15-18 COMBINED 15 / 31

Bank of America Wilmington Grand Prix (May 19 2012)

Ainhoa Perez-diez Women Cat 1/2 15 / 50
Sara Clafferty Women Cat 1/2 17 / 50
Sue Mcquiston Women Cat 1/2 19 / 50
Mike Hefner Men 2/3 21 / 72
Nathan Miller Men 2/3 67 / 72

Greenbelt Park Training Race Series (May 16 2012)

Matthew English Men Cat 5 C 4 / 31
Devon Baummer Men Cat 5 C 11 / 31
Nessim Mezrahi Men Cat1/2/3 A 27 / 36
Sandra Pashley Women Cat 4 C 2 / 2
Patrick Hogan Men Cat4/5 B 8 / 31
Steve Owens Men Cat4/5 B 21 / 31

Poolesville Road Race (May 12 2012)

Nessim Mezrahi Men 3 1 / 59
Richard Kennedy Men 4 49 / 65
Matthew English Men 4 58 / 65
Devon Baummer Men 5 11 / 49
George Ganoung Men Pro/1/2/3 28 / 75
Eric Boone Men Pro/1/2/3 44 / 75
Evan Janis Men Pro/1/2/3 48 / 75
Ace Mcdermott Men Pro/1/2/3 64 / 75
Nathan Miller Men Pro/1/2/3 67 / 75
Matthew Neigh Men Pro/1/2/3 68 / 75
Yanni Papadopoulos Men Pro/1/2/3 69 / 75
Ryan Guttridge Men 45+ 38 / 50

Smoketown Airport Criterium (May 11 2012)

Mike Faber Men Masters 45-49 31 / 40
Ainhoa Perez-diez Women Category1/2/3 1 / 29
Sue Mcquiston Women Category1/2/3 11 / 29
Aidan Palmer Men Category3/4 19 / 49
Mike Faber Men Category4/5 43 / 57

Richmond International Raceway Criterium (May 6 2012)

Jeffrey Schomig Men Cat5 Open All 16 / 40
Sebastian Byers Men CAT3/4 Open All 9 / 63
Richard Kennedy Men CAT3/4 Open All 39 / 63

The Bunny Hop 2012 (May 6 2012)

Kathleen Giles Women's Open 1 / 34
Ainhoa Perez-diez Women's Open 2 / 34
Sue Mcquiston Women's Open 26 / 34
Evan Janis Men Cat 1/2/3 37 / 59
Patrick Hogan Cat 4 Men 5 / 72
Aidan Palmer Cat 4 Men 35 / 72
Ted Harris Master Men 55+/65+ 15 / 21
Kathleen Giles Masters Women 35+ / 45+ 1 / 21
Ainhoa Perez-diez Masters Women 35+ / 45+ 4 / 21
Sue Mcquiston Masters Women 35+ / 45+ 15 / 21
Patrick Hogan Masters 35+ Men Cat 3/4 11 / 53

Deep Blue Time Trial #1 (May 5 2012)

Evelyn Cook Women MASTER 45-54 9 / 12
Patrick Hogan Men CAT 4 8 / 24
Brian Whitesell Men CAT 4 17 / 24
Richard Kennedy Men CAT 4 24 / 24
Ryan Collins Men JUNIOR 16-18 3 / 7
Devon Baummer Men JUNIOR 16-18 5 / 7
Denzil Hathway Men MASTER 45-54 4 / 23
Douglas Ellmore Men MASTER 45-54 23 / 23
Sue Mcquiston Women Cat 1/2 2 / 2
Michael Wagner Men CAT 3 4 / 15
Mark Lahuec Men CAT 3 12 / 15

Turkey Hill Country Classic (May 5 2012)

Ace Mcdermott Men Masters 40-44 26 / 43
Matthew Albanese Men Masters 40-44 39 / 43
Bob Walters Men Masters 60-69 8 / 10
Matthew Neigh Men Category1/2/3 27 / 59
Mike Hefner Men Category1/2/3 59 / 59
Matthew English Men Category4/5 53 / 55
Steve Owens Men Masters 50-59 15 / 34

Greenbelt Park Training Race Series (May 2 2012)

Devon Baummer Men Cat 5 C 3 / 29
Richard Hardart Men Cat 5 C 5 / 29
Matthew English Men Cat 5 C 23 / 29
Matthew Neigh Men Cat1/2/3 A 9 / 36
Mike Hefner Men Cat1/2/3 A 20 / 36
Alexander Meller Men Cat1/2/3 A 36 / 36

Historic Roswell Criterium (Apr 29 2012)

Sara Clafferty Women Cat 1/2/3 24 / 40

Rock Lititz Tour - Crit (Apr 29 2012)

Nessim Mezrahi Men Cat 3 6 / 29

Rock Lititz Tour - TT (Apr 29 2012)

Nessim Mezrahi Men Cat 3 9 / 45
Jim Colgary Men Cat 4 2 / 37

Rock Lititz Tour - RR (Apr 28 2012)

Nessim Mezrahi Men Category3 4 / 56
Sebastian Byers Men Masters 40-49 23 / 32
Jim Colgary Men Category4 38 / 53

Fort Richie Classic Criterium (Apr 22 2012)

Patrick Hogan CAT 3/4 35+ 2 / 6
Patrick Hogan CAT 4 3 / 20

All American Road Race (Apr 21 2012)

Denzil Hathway Men Cat 3/4 Masters 35+ 3 / 73
Mike Faber Men Cat 3/4 Masters 35+ 12 / 73
Michael Thaxton Men Cat 3/4 Masters 35+ 28 / 73
Sean Easley Men Cat 3/4 Masters 35+ 32 / 73
Mark Lahuec Men Cat 3/4 Masters 35+ 60 / 73
Patrick Hogan Men Cat 3/4 Masters 35+ 68 / 73
Sara Clafferty Women Cat 1/2/3 7 / 21
Jeffrey Schomig Men Cat 5 Masters 35+ 21 / 52
Matthew Neigh Men Cat 1/2/3 29 / 68
George Ganoung Men Cat 1/2/3 30 / 68
Mike Hefner Men Cat 1/2/3 33 / 68
Eric Boone Men Cat 1/2/3 34 / 68
Yanni Papadopoulos Men Cat 1/2/3 50 / 68
Stephen Wahl Men Cat 1/2/3 54 / 68
Evan Janis Men Cat 1/2/3 59 / 68
Nathan Miller Men Cat 1/2/3 66 / 68
Nessim Mezrahi Men Cat 3 18 / 61
Richard Kennedy Men Cat 4 55 / 76
Nick Vita Men Cat 4 57 / 76
Brian Synowiec Men Cat 4 58 / 76
Devon Baummer Men Cat 5 46 / 45

Long Beach Island TT (Apr 21 2012)

Steve Owens Men Cat4/5 Men 50 1 / 2
Steve Owens Men Cat4/5 Men 12 / 34

Farmersville Road Race (Apr 21 2012)

Matthew English Men Category4/5 11 / 68

Carl Dolan Memorial Spring Classic (Apr 15 2012)

Kent Hardart Cat1/2/3/4/5 Junior 10-14 8 / 32
Anna Staats Cat1/2/3/4/5 Junior 10-14 15 / 32
Tyler Mahone Cat1/2/3/4/5 Junior 10-14 17 / 32
Henry Hardart Cat1/2/3/4/5 Junior 10-14 23 / 32
Denzil Hathway Men Masters 45+/55+ 19 / 110
Matthew Albanese Men Masters 45+/55+ 21 / 110
Mike Faber Men Masters 45+/55+ 25 / 110
Ted Harris Men Masters 45+/55+ 68 / 110
Ryan Guttridge Men Masters 45+/55+ 71 / 110
Bob Walters Men Masters 45+/55+ 104 / 110
Bobby Phillips Men Masters 45+/55+ 105 / 110
James Kline Men Cat 3/4 62 / 112
Richard Kennedy Men Cat 3/4 121 / 112
Aidan Palmer Cat1/2/3/4/5 Junior 15-18 5 / 21
Matthew English Cat1/2/3/4/5 Junior 15-18 8 / 21
Richard Hardart Men Cat 5B W/Cat 4 3 / 47
Jeffrey Schomig Men Cat 5B W/Cat 4 29 / 47
Richard Hardart Men Cat 4/5 7 / 81
Brian Synowiec Men Cat 4/5 18 / 81
Jeffrey Schomig Men Cat 4/5 51 / 81
Matthew Neigh Men Cat1/2/3/4 Master 35-99 6 / 75
George Ganoung Men Cat1/2/3/4 Master 35-99 13 / 75
Denzil Hathway Men Cat1/2/3/4 Master 35-99 30 / 75
Michael Wagner Men Cat1/2/3/4 Master 35-99 45 / 75
Eric Boone Men Cat1/2/3/4 Master 35-99 56 / 75
Ryan Guttridge Men Cat1/2/3/4 Master 35-99 62 / 75
Matthew Albanese Men Cat1/2/3/4 Master 35-99 85 / 75
Ted Harris Men Cat1/2/3/4 Master 55-99 18 / 30
Bobby Phillips Men Cat1/2/3/4 Master 55-99 27 / 30
Bob Walters Men Cat1/2/3/4 Master 55-99 30 / 30
Denzil Hathway Men Cat1/2/3/4 Master 45-99 17 / 80
Matthew Albanese Men Cat1/2/3/4 Master 45-99 18 / 80
Mike Faber Men Cat1/2/3/4 Master 45-99 20 / 80
Ryan Guttridge Men Cat1/2/3/4 Master 45-99 52 / 80
Mike Hefner Men Cat1/2/3 13 / 63
Eric Boone Men Cat1/2/3 19 / 63
George Ganoung Men Cat1/2/3 60 / 63
Matthew Neigh Men Cat1/2/3 62 / 63
Kathleen Giles Women Cat1/2/3 1 / 29
Ainhoa Perez-diez Women Cat1/2/3 2 / 29
Sue Mcquiston Women Cat1/2/3 6 / 29
Brandon White Men Cat 5A 17 / 46
James Maiden Men Cat 5A 25 / 46
Richard Hardart Men Cat 5A 53 / 46
James Kline Men Cat 4B W/Cat 3 32 / 70
Richard Kennedy Men Cat 4B W/Cat 3 62 / 70

NoDa Grand Prix (Apr 15 2012)

Jim Colgary Men Cat4/5 00-99 21 / 77

SoYoCo Circuit Race (Apr 14 2012)

Sue Mcquiston Women 1/2/3 4 / 9

Tour of the Battenkill (Apr 14 2012)

Ashley Halsey Masters 60 29 / 35
Sara Clafferty Women Pro/1/2 32 / 55
Christopher Kick Cat 5/35+ (Pink) 9 / 37
Devon Baummer Cat 5/u35 (Yellow) 19 / 41
Alexander Meller Masters 50 11 / 132
Patrick Hogan Cat 4 (Pink) 44 / 99
Brian Whitesell Cat 4 (Pink) 45 / 99
Nessim Mezrahi Cat 3 (Pink) 68 / 111
Ace Mcdermott Masters 40 7 / 121
Sean Easley Masters 40 51 / 121
Stewart Waring Masters 40 65 / 121
Matt Albanese Masters 40 72 / 121
Mike Hefner Cat 2 124 / 136
Evan Janis Cat 2 125 / 136
Nathan Miller Cat 2 128 / 136

Cherry Blossom Challenge (Apr 7 2012)

Kyle Pitman Men Cat4/5 25 / 60
Kyle Pitman Men Master 35-99 22 / 57

Philadelphia Naval Yard Criterium (Apr 7 2012)

Sue Mcquiston Women Category 1-2-3 20 / 28

Morgantown Road Race (Apr 1 2012)

Nessim Mezrahi Men Cat 3/4 14 / 59
Sebastian Byers Men 40+ Master 40-99 18 / 37
Matthew English Men Cat 5 6 / 37
Steve Owens Men 50+ Master 50-99 10 / 28
Ted Harris Men 50+ Master 50-99 17 / 28

Jefferson Cup Road Race (Apr 1 2012)

Jim Colgary Men Category5 16 / 41
Ainhoa Perez-diez Women Category1/2/3 3 / 33
Sara Clafferty Women Category1/2/3 5 / 33
Kathleen Giles Women Category1/2/3 6 / 33
Sue Mcquiston Women Category1/2/3 28 / 33
George Ganoung Men Masters 30-34 6 / 72
George Ganoung Men Masters 30-34 13 / 72
Yanni Papadopoulos Men Masters 30-34 28 / 72
Ryan Guttridge Men Masters 30-34 58 / 72
Matthew Albanese Men Masters 30-34 62 / 72
Yanni Papadopoulos Men Masters 30-34 63 / 72
Nessim Mezrahi Men Category3/4 12 / 68
Eric Boone Men Category1/2/3 25 / 68
Mike Hefner Men Category1/2/3 28 / 68
Evan Janis Men Category1/2/3 59 / 68
Patrick Hogan Men Category4 13 / 88
Brian Whitesell Men Category4 27 / 88
Mike Faber Men Category4 44 / 88
Aidan Palmer Men Juniors 15-18 1 / 17
Ryan Collins Men Juniors 15-18 5 / 17
Devon Baummer Men Juniors 15-18 15 / 17

Conquer The Canal TT (Mar 31 2012)

Evelyn Cook Women 40+ 5 / 7

Dismal Dash TT (Mar 25 2012)

Evelyn Cook Women Master 40+ 5 / 5
Steve Owens Men Master 50+ 7 / 19

Black Hills Circuit Race (Mar 25 2012)

Luke Mysko Men Cat 3/4 25 / 75
James Kline Men Cat 3/4 63 / 75
George Ganoung Men Master 2 / 63
Mike Hefner Men Master 20 / 63
Sean Easley Men Master 21 / 63
Eric Boone Men Master 24 / 63
Mark Lahuec Men Master 44 / 63
Mike Faber Men Master 54 / 63
Kent Hardart Mixed Junior 10-14 6 / 20
Anna Staats Mixed Junior 10-14 7 / 20
Henry Hardart Mixed Junior 10-14 13 / 20
Kathleen Giles Women Cat 1/2/3 1 / 18
Sara Clafferty Women Cat 1/2/3 10 / 18
Mike Hefner Men Cat 1/2/3 24 / 72
Yanni Papadopoulos Men Cat 1/2/3 39 / 72
Matthew Neigh Men Cat 1/2/3 61 / 72
Evan Janis Men Cat 1/2/3 64 / 72
Richard Hardart Men Cat 5 7 / 46
Aidan Palmer Mixed Junior 15-18 2 / 24
Devon Baummer Mixed Junior 15-18 8 / 24
Matthew English Mixed Junior 15-18 15 / 24
Patrick Hogan Men Cat 4/5 12 / 78
Mike Faber Men Cat 4/5 28 / 78
Brian Synowiec Men Cat 4/5 36 / 78
Brian Whitesell Men Cat 4/5 42 / 78
Chrisopher Kick Men Cat 4/5 44 / 78
Matthew Bully Men Cat 4/5 71 / 78

The TriFecta Omnium - TT (Mar 10 2012)

Greg Garcia Men CAT 5 SENIOR 35+ 16 / 16

Tucson Bicycle Classic (Mar 4 2012)

George Ganoung Men Master 35-44 18 / 42

Carolinas Pain Institute Weekend - Crit (Mar 4 2012)

Ryan Collins Men Cat4/5 00-99 16 / 49

Tucson Bicycle Classic - Road Race (Mar 3 2012)

George Ganoung Men Master 35-44 12 / 46

Carolinas Pain Institute Weekend - Road Race (Mar 3 2012)

Ryan Collins Men Cat4/5 00-99 18 / 28
Leroy Collins Men Cat4/5 00-99 25 / 28

Tucson Bicycle Classic - TT (Mar 2 2012)

George Ganoung Men Master 35-44 20 / 51

Wolfpack Classic Presented by Giordana (Feb 11 2012)

Kyle Pitman Men Cat4/5 7 / 75
Jim Colgary Men Cat4/5 30 / 75
Ryan Collins Men Cat4/5 52 / 75

Masters New England Criterium Championships (Sep 11 2011)

Mike Faber MEN CAT 5 M45-99 1 / 7

Green Mountain Stage Race - Road Race (Sep 4 2011)

Mike Hefner Men 2 24 / 93

Deep Blue Time Trial #2 (Sep 4 2011)

Shelly-ann Sinclair Women CAT 4 6 / 7
Steve Owens Men MASTER 45-54 12 / 20
Aidan Palmer Men JUNIORS 15-18 1 / 7
Ryan Collins Men JUNIORS 15-18 2 / 7
Devon Baummer Men JUNIORS 15-18 3 / 7
Stu Waring Men OPEN 2 Man Team 17 / 26
Iain Banks Men OPEN 2 Man Team 18 / 26
Steve Owens Men CAT 4 5 / 18
Richard Kennedy Men CAT 4 16 / 18
Michael Wagner Men CAT 3 1 / 11
Stewart Waring Men CAT 3 8 / 11
Iain Banks Men CAT 3 10 / 11

Green Mountain Stage Race - Circuit Race (Sep 3 2011)

Mike Hefner Men 2 18 / 93

Green Mountain Stage Race - Time Trial (Sep 2 2011)

Mike Hefner Men 2 27 / 93

28th Chris Thater Memorial (Aug 27 2011)

Sara Clafferty Women Pro 12 18 / 34

Dawg Days of Summer Circuit Race (Aug 21 2011)

Kathleen Giles Women / Cat 3 2 / 12
Sue Mcquiston Women / Cat 3 8 / 12
Christine Fuentes Women / Cat 3 10 / 12
Sandra Pashley Women Cat 4 9 / 13
Kathleen Giles Masters Women 35+/45+ 1 / 13
Christine Fuentes Masters Women 35+/45+ 5 / 13
Sue Mcquiston Masters Women 35+/45+ 8 / 13
Denzil Hathway Masters Men 45+/55+ 14 / 38
Alexander Meller Masters Men 45+/55+ 17 / 38
Walt Morries Cat 5 Men 37 / 38
Patrick Hogan Masters 35+ Men Cat 3/4 15 / 53
Stewart Waring Masters 35+ Men Cat 3/4 22 / 53
Ted Harris Masters 35+ Men Cat 3/4 26 / 53
Alexander Meller Masters 35+ Men Cat 3/4 28 / 53
Stephen Szibler Masters 35+ Men Cat 3/4 29 / 53
Jim Lewandowski Masters 35+ Men Cat 3/4 34 / 53
Matthew Albanese Masters 35+ Men Cat 3/4 37 / 53
Denzil Hathway Masters 35+ Men Cat 3/4 47 / 53
Richard Kennedy Masters 35+ Men Cat 3/4 53 / 53

2011 MABRA Championships/ Church Creek Time Trial (Aug 20 2011)

Michael Wagner Men CAT 3 1 / 14
Timothy Shaffer Men CAT 3 4 / 14
Evan Janis Men CAT 3 11 / 14
Luke Mysko Men CAT 3 12 / 14
Kent Hardart Men JUNIOR 10-14 5 / 7
Tyler Mahone Men JUNIOR 10-14 6 / 7
Eric Boone Men CAT 1/2 6 / 10
George Ganoung Men CAT 1/2 10 / 10
Kyle Pitman Men CAT 4 7 / 26
Patrick Hogan Men CAT 4 11 / 26
Brian Synowiec Men CAT 4 18 / 26
Brad Pumphrey Men CAT 4 23 / 26
Nick Vita Men CAT 4 24 / 26
Richard Kennedy Men CAT 4 25 / 26
Jeffrey Gelfand Men CAT 5 14 / 39
Darjush Boushehri Men CAT 5 24 / 39
Douglas Ellmore Men CAT 5 34 / 39
Alexander Meller Men MASTER 50-54 7 / 12
Ted Harris Men MASTER 50-54 10 / 12
Christine Fuentes Women MASTER 45-49 3 / 5
Amy Kendall Women CAT 3 1 / 3
Steve Owens Men MASTER 45-49 6 / 12
Dan Schindler Men MASTER 45-49 12 / 12
Kathleen Giles Women CAT 1/2 2 / 7
Sara Clafferty Women CAT 1/2 4 / 7
Sandra Pashley Women CAT 4 11 / 13
Richard Paukstitus Men MASTER 55-59 9 / 17
Ashley Halsey Men MASTER 55-59 12 / 17
Joseph Vita Men MASTER 55-59 16 / 17
Steve Esmacher Men MASTER 55-59 17 / 17
Evelyn Cook Women MASTER Medals 50-99 3 / 3
Aidan Palmer Men JUNIOR 15-18 5 / 8
Andrew Schindler Men JUNIOR 15-18 6 / 8
Robert Phillips Men MASTER 65-69 2 / 5
Donald Riggs Men MASTER 70-74 3 / 3

Peter Teeuwen Memorial Time Trial (Aug 14 2011)

Ted Harris Masters 50 11 / 14
Evelyn Pisegna-cook Women 45+ 2 / 3
Christine Fuentes Women 35+ 1 / 4

The Chesapeake Criterium (Aug 13 2011)

Ted Harris Cat 4/5 9 / 51
Christine Fuentes Women 4 / 13

Tour de Millersburg - Time Trial (Aug 13 2011)

Kathleen Giles Women CAT 1/2/3 2 / 25
Evan Janis Men CAT 3 14 / 45
Timothy Shaffer Men CAT 3 20 / 45
Eric Boone Men CAT 1/2/3 15 / 61
Mike Hefner Men CAT 1/2/3 25 / 61
Kyle Pitman Men CAT 4 2 / 47
Patrick Hogan Men CAT 4 23 / 47

Tour de Millersburg - Crit (Aug 13 2011)

Kathleen Giles Women CAT 1/2/3 6 / 25
Timothy Shaffer Men CAT 3 10 / 45
Evan Janis Men CAT 3 13 / 45
Mike Hefner Men CAT 1/2/3 12 / 63
Eric Boone Men CAT 1/2/3 19 / 63
Patrick Hogan Men CAT 4 23 / 44
Kyle Pitman Men CAT 4 28 / 44

Tour de Millersburg - Road Race (Aug 13 2011)

Mike Hefner Men 1/2/3 (72 Miles) 24 / 52
Eric Boone Men 1/2/3 (72 Miles) 50 / 52
Evan Janis Men 3 (54 Miles) 9 / 40
Timothy Shaffer Men 3 (54 Miles) 34 / 40
Kathleen Giles Women 1/2/3 (54 Miles) 2 / 20
Kyle Pitman Men 4 (54 Miles) 38 / 45
Patrick Hogan Men 4 (54 Miles) 39 / 45

Tour of Page County - Luray Criterium (Aug 7 2011)

Kathleen Giles Women Cat 1/2/3 Women 1 / 10
Sue Mcquiston Women Cat 1/2/3 Women 4 / 10
Sara Clafferty Women Cat 1/2/3 Women 5 / 10
Christine Fuentes Women Cat 1/2/3 Women 9 / 10
Michael Thaxton Men Cat 4 Men 11 / 18

Tour of Page County - Page Valley Road Race (Aug 6 2011)

Spencer Seibert Men Cat 5 Men 29 / 43
Michael Thaxton Men Cat 4 Men 35 / 56
Stephen Szibler Men Cat 4 Men 54 / 56
Ryan Collins Men Junior 15-18 1 / 8
Aidan Palmer Men Junior 15-18 6 / 8
Christine Fuentes Women Master Women 3 / 3
Kathleen Giles Women Pro/1/2 Women 2 / 11
Sara Clafferty Women Pro/1/2 Women 7 / 11
Sue Mcquiston Women Pro/1/2 Women 8 / 11
Mike Hefner Men Cat1/2 Men 13 / 36
Eric Boone Men Cat1/2 Men 21 / 36
George Ganoung Men Cat1/2 Men 32 / 36
Timothy Shaffer Men Cat 3 Men 18 / 35
Luke Mysko Men Cat 3 Men 34 / 35

Shenandoah Time Trial (Jul 30 2011)

Kyle Pitman MEN CAT 4 4 / 14
Richard Kennedy MEN CAT 4 13 / 14
Devon Baummer JUNIORS 15-18 5 / 22
George Ganoung MEN CAT 1-2 5 / 5
Christine Fuentes WOMEN MASTER 40+ 1 / 11
Evelyn Cook WOMEN MASTER 40+ 11 / 11

Kirkwood Road Race (Jul 30 2011)

Denzil Hathway Cat 3/4 1 / 33
Evan Janis Cat 3/4 8 / 33
Aaron Canale Cat 3/4 11 / 33
Luke Mysko Cat 3/4 22 / 33
Matthew Albanese Cat 3/4 24 / 33
Ted Harris Cat 3/4 28 / 33

Lake Nockamixon Time Trial and PA Masters State Time Trial Championship (Jul 30 2011)

Steve Owens Masters 45-49 15 / 16

Grandview Grand Prix (Jul 23 2011)

Timothy Shaffer Men Category 3 22 / 35

Lost River Classic (Jul 23 2011)

Sara Clafferty Women - CatP/1/2/3 10 / 14
Mike Hefner Men - CatP/1/2/3 15 / 34
Aaron Canale Men - Cat4 32 / 42

The Fort Classic (Jul 23 2011)

James Johnson Men's Masters (40+) 3 / 17
Brian Maclean Men's Masters (40+) 16 / 17

Nicole Reinhart Memorial Tour de FCCC (Jul 17 2011)

Ryan Collins Men Junior 17-18 5 / 12

Giro di Coppi (Jul 16 2011)

Kathleen Giles Women W1/2/3/4 4 / 26
Sue Mcquiston Women W1/2/3/4 6 / 26
Amy Kendall Women W1/2/3/4 11 / 26
Sandra Pashley Women W1/2/3/4 22 / 26
Christine Fuentes Women W1/2/3/4 24 / 26
Brian Synowiec Men M4/5 35+ 4 / 61
Jim Lewandowski Men M4/5 35+ 11 / 61
Ted Harris Men M4/5 35+ 28 / 61
Patrick Hogan Men M4/5 35+ 36 / 61
Stephen Szibler Men M4/5 35+ 45 / 61
Spencer Seibert Men M4/5 35+ 49 / 61
Kyle Pitman Men M4/5 35+ 53 / 61
Eric Boone Men M 1/2/3 14 / 68
Mike Hefner Men M 1/2/3 30 / 68
George Ganoung Men M 1/2/3 42 / 68
Yanni Papadopoulos Men M 1/2/3 59 / 68
Matthew Neigh Men M 1/2/3 63 / 68
Evan Janis Men M 3 7 / 56
Timothy Shaffer Men M 3 12 / 56
Christopher Harshman Men M 3 21 / 56
Brian Whitesell Men M 4 40 / 67

Nicole Reinhart Memorial - Road Race (Jul 16 2011)

Ryan Collins Men Junior 17-18 9 / 14

Nicole Reinhart Memorial Tour de FCCC (Jul 16 2011)

Ryan Collins Men Junior 17-18 4 / 14

Tour de 'Toona - Road Race (Jul 10 2011)

Nathan Miller Men Cat 2 54 / 61
James Johnson Men Cat 3 1 / 42
Matthew Albanese Men Cat 3 41 / 42
Amy Kendall Women Cat 3 4 / 6

Tour de 'Toona - Crit (Jul 10 2011)

Nathan Miller Men Cat 2 50 / 64
James Johnson Men Cat 3 29 / 48
Matthew Albanese Men Cat 3 30 / 48
Amy Kendall Women Cat 3 4 / 8

Hagerstown Criterium Challenge (Jul 9 2011)

George Ganoung Masters Men 35+ 4 / 43
Eric Boone Masters Men 35+ 9 / 43
Yanni Papadopoulos Masters Men 35+ 20 / 43
Ryan Collins Juniors 15-18 11 / 22
Christine Fuentes Masters Women 45+ 4 / 9
Patrick Hogan Cat 3/4 Men 35+ 11 / 46

Coatesville Classic Road Race (Jul 4 2011)

Timothy Shaffer Men CAT 3/4 15 / 44

Coatesville Classic Criterium (Jul 3 2011)

Timothy Shaffer Men Category3/4 18 / 27

Rodale Fitness Park Criterium (Jul 3 2011)

Sue Mcquiston Women Category1/2/3/4 16 / 25

SJ Crit Omnium #1 (Jul 2 2011)

Sue Mcquiston Cat 1/2/3/4 Women 9 / 14

Reston Gran Prix (Jun 26 2011)

Amy Kendall Women Category 3 3 / 7
Yanni Papadopoulos Men Category 1/2/3 18 / 46
Matthew Neigh Men Category 1/2/3 27 / 46
Aaron Canale Men Category 4 11 / 45
Richard Kennedy Men Category 4 29 / 45
Aaron Canale Men Category 3/4 13 / 33
Tim Shaffer Men Category 3/4 14 / 33
Sara Clafferty Women Category 1/2 6 / 14

Church Creek Time Trial - #1 (Jun 25 2011)

Timothy Shaffer Men CAT 3 4 / 15
James Johnson Men CAT 3 9 / 15
Barron Dubois Men JUNIOR 4 / 10
Jeffrey Gelfand Men CAT 5 10 / 40
Brian Synowiec Men CAT 5 11 / 40
Mike Faber Men CAT 5 12 / 40
Spencer Seibert Men CAT 5 23 / 40
Douglas Ellmore Men CAT 5 39 / 40
Denzil Hathway Men CAT 4 5 / 25
Patrick Hogan Men CAT 4 9 / 25
Chris Adair Men CAT 4 10 / 25
Steve Owens Men CAT 4 12 / 25
Anthony Cline Men CAT 4 21 / 25
Richard Kennedy Men CAT 4 24 / 25
Nick Caddenhead Men CAT 4 25 / 25
Ace Mcdermott Men MASTER 45-54 7 / 19
Matthew Albanese Men MASTER 45-54 10 / 19
Scott Olson Men MASTER 55-64 10 / 27
Thomas Moore Men MASTER 55-64 16 / 27
Richard Paukstitus Men MASTER 55-64 19 / 27
Robert Phillips Men MASTER 65-99 4 / 6
Donald Riggs Men MASTER 65-99 6 / 6
Eric Boone Men CAT1/2 1 / 6
Nathan Miller Men CAT1/2 6 / 6
Kathleen Giles Women CAT1/2 1 / 4
Shellyann Sinclair Women CAT 4 14 / 14
Christine Fuentes Women MASTER 45-54 2 / 8
Evelyn Cook Women MASTER 45-54 7 / 8
Amy Kendall Women CAT 3 1 / 1
Aidan Palmer Men JUNIOR 15-18 3 / 10
Devon Baummer Men JUNIOR 15-18 4 / 10
Ryan Collins Men JUNIOR 15-18 5 / 10
Nick Caddenhead Men JUNIOR 15-18 6 / 10

Tour of Washington County - Criterium (Jun 19 2011)

Sara Clafferty Women 1/2/3/4 2 / 25
Sue Mcquiston Women 1/2/3/4 8 / 25
Amy Kendall Women 1/2/3/4 15 / 25
Shauna Sweet Women 1/2/3/4 19 / 25
Janet Olney Women 1/2/3/4 21 / 25
Christine Fuentes Women 1/2/3/4 24 / 25
Denzil Hathway Men 4 6 / 26
Patrick Hogan Men 4 19 / 26
Michael Thaxton Men Master 3/4 35-99 8 / 12
James Johnson Men 3/4 10 / 36
Timothy Shaffer Men 3/4 22 / 36
Mark Lahuec Men 3/4 30 / 36
George Ganoung Men 1/2/3 34 / 47
Eric Boone Men 1/2/3 39 / 47
Mike Hefner Men 1/2/3 46 / 47

Tour of Washington County - TT (Jun 19 2011)

Denzil Hathway Men 4 2 / 46
Patrick Hogan Men 4 11 / 46
Amy Kendall Women 1/2/3/4 1 / 26
Sara Clafferty Women 1/2/3/4 2 / 26
Sue Mcquiston Women 1/2/3/4 7 / 26
Christine Fuentes Women 1/2/3/4 15 / 26
Shauna Sweet Women 1/2/3/4 16 / 26
Janet Olney Women 1/2/3/4 25 / 26
James Johnson Men 3/4 4 / 58
Evan Janis Men 3/4 21 / 58
Mark Lahuec Men 3/4 35 / 58
Timothy Shaffer Men 3/4 51 / 58
Michael Thaxton Men Masters 3/4 35-99 9 / 15
George Ganoung Men 1/2/3 9 / 71
Eric Boone Men 1/2/3 11 / 71
Mike Hefner Men 1/2/3 50 / 71
Nathan Miller Men 1/2/3 64 / 71
Yanni Papadopoulos Men 1/2/3 68 / 71

Tour of Washington County - Prologue (Jun 18 2011)

Sara Clafferty Women 1/2/3/4 (4.5 Miles) 6 / 27
Sue Mcquiston Women 1/2/3/4 (4.5 Miles) 10 / 27
Amy Kendall Women 1/2/3/4 (4.5 Miles) 11 / 27
Christine Fuentes Women 1/2/3/4 (4.5 Miles) 21 / 27
Janet Olney Women 1/2/3/4 (4.5 Miles) 25 / 27
George Ganoung Men 1/2/3 (4.5 Miles) 7 / 89
Eric Boone Men 1/2/3 (4.5 Miles) 9 / 89
Nathan Miller Men 1/2/3 (4.5 Miles) 32 / 89
Yanni Papadopoulos Men 1/2/3 (4.5 Miles) 34 / 89
Mike Hefner Men 1/2/3 (4.5 Miles) 39 / 89
Stephen Wahl Men 1/2/3 (4.5 Miles) 55 / 89
Denzil Hathway Men 4 (4.5 Miles) 3 / 55
Patrick Hogan Men 4 (4.5 Miles) 12 / 55
Timothy Shaffer Men 3/4 (4.5 Miles) 13 / 64
Mark Lahuec Men 3/4 (4.5 Miles) 15 / 64
Evan Janis Men 3/4 (4.5 Miles) 19 / 64

Tour of Washington County - Road Race (Jun 18 2011)

Patrick Hogan Men 4 11 / 49
Denzil Hathway Men 4 34 / 49
Sara Clafferty Women 1/2/3/4 7 / 27
Sue Mcquiston Women 1/2/3/4 8 / 27
Amy Kendall Women 1/2/3/4 12 / 27
Shauna Sweet Women 1/2/3/4 22 / 27
Janet Olney Women 1/2/3/4 25 / 27
Christine Fuentes Women 1/2/3/4 27 / 27
Evan Janis Men 3/4 8 / 63
James Johnson Men 3/4 10 / 63
Timothy Shaffer Men 3/4 15 / 63
Mark Lahuec Men 3/4 56 / 63
George Ganoung Men 1/2/3 28 / 79
Eric Boone Men 1/2/3 52 / 79
Yanni Papadopoulos Men 1/2/3 58 / 79
Mike Hefner Men 1/2/3 74 / 79
Nathan Miller Men 1/2/3 76 / 79

Tour of Washington County Kick-Off Classic Criterium (Jun 17 2011)

Sara Clafferty WOMEN OPEN 2 / 20
Christine Fuentes WOMEN OPEN 11 / 20
Sue Mcquiston WOMEN OPEN 13 / 20
James Johnson CATEGORY 1-2-3 MEN 25 / 40

Tour of Mt Nebo (Jun 11 2011)

Ted Harris Master 50+ 20 / 26
Brian Whitesell Cat 4 Men 13 / 43

2011 Philadelphia Amateur Time Trials (Jun 4 2011)

Scott Olson Cat Vintage Men 6 / 13
Scott Olson Men 55+ 10 / 26

Mt Joy Road Race (Jun 4 2011)

Spencer Seibert Cat 5 40+ 9 / 29
Christopher Kick Cat 5 23 / 40
Steve Owens Master 45+ 17 / 21

Pa. Elite State TT and a TTT Challenge (Jun 1 2011)

Steve Owens Men 4 (40 Kilometers) 7 / 17

Killington Stage Race - Stage 3 (May 30 2011)

Brian Whitesell Men 4 45 / 65
Patrick Hogan Men 4 47 / 65
Mark Lahuec Men 3 30 / 91

Oxford Road Race (May 29 2011)

Mike Faber Men 5 27 / 47
Anthony Monaco Men 4/5 16 / 48

Killington Stage Race - Stage 2 (May 29 2011)

Brian Whitesell Men 4 21 / 65
Patrick Hogan Men 4 27 / 65
Mark Lahuec Men 3 58 / 91

Bike Jam/Kelly Cup (May 28 2011)

Evan Janis Men 3/4 10 / 62
Timothy Shaffer Men 3/4 18 / 62
Jeff Chun Men 3/4 25 / 62
Ryan Collins Men Open Junior 15-18 7 / 29
Aidan Palmer Men Open Junior 15-18 13 / 29
Andrew Schindler Men Open Junior 15-18 14 / 29
Nick Caddenhead Men Open Junior 15-18 15 / 29
Shauna Sweet Women 3 9 / 20
Amy Kendall Women 3 15 / 20
Stephen Wahl Men 1/2 Master 35-99 6 / 19
Kent Hardart Men Open Junior 10-14 15 / 29
Tyler Mahone Men Open Junior 10-14 23 / 29
Jacob Vickers Men Open Junior 10-14 26 / 29
Sue Mcquiston Women 1/2/3 25 / 30
Sara Clafferty Women 1/2/3 28 / 30
Shauna Sweet Women 1/2/3 29 / 30

Tour of Tucker County (May 28 2011)

Mike Hefner Men Cat 1/2/3 8 / 21
George Ganoung Men Cat 1/2/3 14 / 21
Kathleen Giles Women Cat 1/2/3 1 / 8
James Johnson Men Masters 40+ 40-49 4 / 24
Brian Maclean Men Masters 40+ 40-49 5 / 24
Kenneth Mcdowell Men Masters 40+ 40-49 6 / 24
Steve Owens Men Masters 40+ 40-49 9 / 24
Michael Wagner Men Masters 40+ 40-49 11 / 24
Alexander Meller Men Masters 50+ 50-59 2 / 12
Ted Harris Men Masters 50+ 50-59 5 / 12

Killington Stage Race - Stage 1 (May 28 2011)

Brian Whitesell Men 4 29 / 65
Patrick Hogan Men 4 38 / 65
Mark Lahuec Men 3 37 / 91

Bank of America Wilmington Grand Prix Crit (May 21 2011)

Eric Boone Men Category2/3 8 / 60
Sue Mcquiston Women Category1/2 24 / 34

Bank of America Wilmington Grand Prix Time Trial (May 20 2011)

Eric Boone Men CAT2/3 61 / 87

Poolesville Road Race (May 14 2011)

Sue Mcquiston Women 3/4 1 / 23
Amy Kendall Women 3/4 6 / 23
George Ganoung Pro/1/2/3 8 / 67
Stephen Wahl Pro/1/2/3 22 / 67
Yanni Papadopoulos Pro/1/2/3 34 / 67
Matthew Neigh Pro/1/2/3 40 / 67
Evan Janis Pro/1/2/3 41 / 67
Tim Shaffer Pro/1/2/3 42 / 67
Eric Boone Masters 35+ 10 / 74
Janet Olney Women Pro/1/2/3 10 / 13
Christine Fuentes Women Pro/1/2/3 11 / 13
Sara Clafferty Women Pro/1/2/3 12 / 13

Jefferson Cup Road Race (May 8 2011)

Aidan Palmer Men Junior 15-18 9 / 21
Andrew Schindler Men Junior 15-18 17 / 21
Nick Caddenhead Men Junior 15-18 20 / 21
Evan Janis Men Cat3/4 Combined 5 / 46
Mark Lahuec Men Cat3/4 Combined 12 / 46
Brian Maclean Men Cat3/4 Combined 42 / 46
Sara Clafferty Women Cat1/2 5 / 21
Janet Olney Women Cat1/2 20 / 21
Eric Boone Men Master 30+ 3 / 38
Bob Walters Men Master 60+ 5 / 10
Scott Olson Men Master 60+ 8 / 10
Mike Faber Men cat 5 40+ 10 / 30
Dan Schindler Men cat 5 27 / 36
Sue Mcquiston Women Cat 3 2 / 14
Bob Walters Men Master Combined 50-99 17 / 32
Scott Olson Men Master Combined 50-99 26 / 32
Sara Clafferty Women CAT1/2/3 Combined 5 / 36
Sue Mcquiston Women CAT1/2/3 Combined 9 / 36
Janet Olney Women CAT1/2/3 Combined 29 / 36
Michael Thaxton Men Cat 4 12 / 71
Ian Palmer Men Cat 4 58 / 71

Fort Richie Classic Criterium (May 7 2011)

Janet Olney WOMENS 35+ 4 / 4
Eric Hansen MASTERS 35+ CAT 3/4 11 / 29
Anthony Monaco MASTERS 35+ CAT 3/4 34 / 29
Amy Kendall WOMENS CAT 3 5 / 9
Christine Fuentes WOMENS 45+ 4 / 9
Evan Janis SENIOR CAT 3 - GAMJAMS CAT 3 CUP SERIES 5 / 22
Sara Clafferty WOMENS OPEN 5 / 13
Christine Fuentes WOMENS OPEN 8 / 13
Janet Olney WOMENS OPEN 9 / 13

Turkey Hill Country Classic (May 7 2011)

Ted Harris Men Masters 50-59 21 / 32
Sue Mcquiston Women Category3/4 3 / 33
Yanni Papadopoulos Men Category1/2/3 39 / 41
Timothy Shaffer Men Category3/4 11 / 44
Mark Lahuec Men Category3/4 14 / 44
Denzil Hathway Men Masters 40-44 16 / 29
Ryan Guttridge Men Masters 40-44 25 / 29

Tour de Ephrata - Time Trial (May 1 2011)

Michael Thaxton Men CATEGORY 4 14 / 30
Timothy Shaffer Men CATEGORY3/4 17 / 61
Evan Janis Men CATEGORY3/4 18 / 61
Patrick Hogan Men CATEGORY3/4 60 / 61

Tour de Ephrata - Criterium (May 1 2011)

Michael Thaxton Men Category 4 13 / 28
Timothy Shaffer Men Category3/4 32 / 51
Evan Janis Men Category3/4 43 / 51
Patrick Hogan Men Category3/4 46 / 51

The Bunny Hop 2011 (May 1 2011)

Mike Faber Cat 5 Men 19 / 41
Brian Synowiec Cat 5 Men 20 / 41
Sara Clafferty Senior Women/Cat 3 Women 4 / 26
Sue Mcquiston Senior Women/Cat 3 Women 11 / 26
Janet Olney Senior Women/Cat 3 Women 12 / 26
Amy Kendall Senior Women/Cat 3 Women 15 / 26
Christine Fuentes Senior Women/Cat 3 Women 24 / 26
Stephen Wahl Senior Men 123 23 / 47
Janet Olney Masters Women 35+/45+ 10 / 22
Sue Mcquiston Masters Women 35+/45+ 11 / 22
Christine Fuentes Masters Women 35+/45+ 14 / 22
Robert Phillips Master Men 55+/65+ 4 / 21
Scott Olson Master Men 55+/65+ 13 / 21

Bennington Race Weekend RR (May 1 2011)

Brian Whitesell Men 4 33 / 55

Tour de Ephrata - Road Race (Apr 30 2011)

Michael Thaxton Men Category 4 26 / 36
Evan Janis Men Category3/4 16 / 61
Timothy Shaffer Men Category3/4 30 / 61
Sue Mcquiston Women Category1/2/3/4 7 / 35
Yanni Papadopoulos Men Category1/2 21 / 64
Eric Boone Men Category1/2 30 / 64

Bennington Race Weekend Criterium (Apr 30 2011)

Brian Whitesell Men 4 3 / 55

Bennington Race Weekend Time Tria (Apr 30 2011)

Brian Whitesell Men 4 18 / 55

Farmersville Road Race (Apr 23 2011)

Sue Mcquiston WOMEN CAT 3-4 2 / 11
Anthony Monaco CAT 3-4 14 / 25
Chris Harshman CAT 3-4 16 / 25

Greene County Road Race (Apr 23 2011)

Brian Maclean Men Open Master 40-99 2 / 15
Kenneth Mcdowell Men Open Master 40-99 4 / 15
Steve Owens Men Open Master 40-99 7 / 15
Alexander Meller Men Open Master 50-99 3 / 12

18th Annual Carl Dolan Memorial (Apr 17 2011)

Brian Synowiec Men Cat 5 5 / 48
Philip Stratton Men Cat 5 30 / 48
Chrisopher Kick Men Cat 5 34 / 48
Jake Vickers Men Open Junior 10-12 2 / 12
Harrison Hefner Men Open Junior 10-12 6 / 12
Mike Hefner Men Open Master 35-99 6 / 63
Matthew Neigh Men Open Master 35-99 10 / 63
Anthony Monaco Men Open Master 35-99 34 / 63
Ryan Guttridge Men Open Master 35-99 48 / 63
Matthew Albanese Men Open Master 35-99 49 / 63
Eric Boone Men Open Master 35-99 54 / 63
Eric Hansen Men Cat 4 W/ Cat 3 7 / 68
Ted Harris Men Cat 4 W/ Cat 3 38 / 68
Bob Walters Men Open Master 55-99 8 / 25
Robert Phillips Men Open Master 55-99 22 / 25
Matthew Albanese Men Open Master 45-99 14 / 48
Brian Maclean Men Open Master 45-99 15 / 48
Paul Beyer Men Open Master 45-99 19 / 48
Ryan Guttridge Men Open Master 45-99 29 / 48
Jim Lewandowski Men Open Master 45-99 32 / 48
Christine Fuentes Women Cat 1/2/3 11 / 34
Janet Olney Women Cat 1/2/3 12 / 34
Amy Kendall Women Cat 1/2/3 16 / 34
Sue Mcquiston Women Cat 1/2/3 17 / 34
Yanni Papadopoulos Men Cat 1/2/3 15 / 103
Matthew Neigh Men Cat 1/2/3 19 / 103
Eric Boone Men Cat 1/2/3 31 / 103
Timothy Shaffer Men Cat 1/2/3 39 / 103
Mike Hefner Men Cat 1/2/3 55 / 103
Evan Janis Men Cat 1/2/3 102 / 103
Patrick Hogan Men Cat 4 W/ Cat 5 2 / 51
Ted Harris Men Cat 4 W/ Cat 5 28 / 51
Evan Janis Men Cat 3 4 / 49
Timothy Shaffer Men Cat 3 14 / 49
Jeff Chun Men Cat 3 21 / 49

Steel City Showdown (Apr 17 2011)

Sara Clafferty Women Cat1/2/3 6 / 13

RGS Title/Prosperity Mortgage Chantilly Criterium (Apr 16 2011)

Sue Mcquiston Women 3 5 / 11
Patrick Hogan Mabra 35+ 3/4 12 / 27
Sara Clafferty Women 1/2 3 / 12
Christine Fuentes Women 1/2 8 / 12
Janet Olney Women 1/2 9 / 12
Yanni Papadopoulos Masters 35+ (no Cat 5) 20 / 22
Yanni Papadopoulos Men 1/2/3 11 / 28

Philadelphia Naval Yard Criterium (Apr 10 2011)

Sara Clafferty Women 1/2/3 4 / 27
Sue Mcquiston Women 1/2/3 9 / 27
Janet Olney Women 1/2/3 15 / 27
Christine Fuentes Women 1/2/3 16 / 27

Tour of the Battenkill (Apr 10 2011)

James Johnson Men 40+ 12 / 150
Ace Mcdermott Men 40+ 15 / 150
Matthew Albanese Men 40+ 46 / 150
Brian Maclean Men 40+ 65 / 150
Alexander Meller Men 40+ 66 / 150
Mike Hefner Men Cat 2 20 / 150
Yanni Papadopoulos Men Cat 2 60 / 150
Matthew Neigh Men Cat 2 67 / 150
Eric Boone Men Cat 2 82 / 150
Stephen Wahl Men Cat 2 95 / 150
Bob Walters Men 60+ 7 / 63

Fulton Road Race (Apr 9 2011)

Patrick Hogan Men Category 4/5 11 / 60
Sue Mcquiston Women Category 1/2/3/4 6 / 16
Amy Kendall Women Category 1/2/3/4 8 / 16
Christine Fuentes Women Category 1/2/3/4 11 / 16
Janet Olney Women Category 1/2/3/4 15 / 16
Ted Harris Men Open Master 50-99 13 / 23
Scott Olson Men Open Master 50-99 19 / 23
Steve Owens Men Open Master 40-99 19 / 28

Salisbury Road Race (Apr 2 2011)

Evan Janis MEN CAT 3/4 4 / 58
Brian Whitesell MEN CAT 3/4 30 / 58
Tim Shaffer MEN CAT 3/4 31 / 58
Denzil Hathway MEN CAT 3/4 46 / 58
Patrick Hogan MEN CAT 3/4 49 / 58
Nick Caddenhead MEN CAT 3/4 55 / 58
Schindler Andrew U19 MEN CAT 5 3 / 7
Collins Ryan U19 MEN CAT 5 7 / 7
Caddenhead Nick JR MEN CAT 3/4 7 / 8
Andrew Schindler Cat 5 Men 18 / 37
Ryan Collins Cat 5 Men 32 / 37
Sue Mcquiston WOMEN CAT 3/4 3 / 17
Jenn Rist WOMEN CAT 3/4 14 / 17

Walton Park Criterium (Mar 26 2011)

Christine Fuentes Women Open 9 / 9

Black Hills Circuit Race (Mar 19 2011)

Brian Synowiec Men Cat 5 4 / 55
Chrisopher Kick Men Cat 5 14 / 55
Spencer Seibert Men Cat 5 18 / 55
Mike Faber Men Cat 5 21 / 55
Barron Dubois Men Open Junior 10-14 7 / 16
Harrison Hefner Men Open Junior 10-14 15 / 16
Mike Hefner Men Cat 1/2/3/4 Master 35-99 4 / 75
Eric Boone Men Cat 1/2/3/4 Master 35-99 8 / 75
Matthew Neigh Men Cat 1/2/3/4 Master 35-99 15 / 75
Patrick Hogan Men Cat 1/2/3/4 Master 35-99 67 / 75
Ian Palmer Men Cat 1/2/3/4 Master 35-99 73 / 75
Chrisopher Kick Men Cat 4/5 18 / 78
Dan Schindler Men Cat 4/5 29 / 78
Patrick Hogan Men Cat 4/5 55 / 78
Spencer Seibert Men Cat 4/5 68 / 78
Brian Synowiec Men Cat 4/5 73 / 78
Jennifer Rist Women Cat 4 7 / 33
Kristin Seibert Women Cat 4 21 / 33
Sara Clafferty Women Cat 1/2/3 5 / 17
Nick Caddenhead Mixed Open Junior 15-18 5 / 22
Aidan Palmer Mixed Open Junior 15-18 7 / 22
Andrew Schindler Mixed Open Junior 15-18 9 / 22
Yanni Papadopoulos Men Cat 1/2/3 16 / 69
Matthew Neigh Men Cat 1/2/3 25 / 69
Mike Hefner Men Cat 1/2/3 40 / 69
Eric Boone Men Cat 1/2/3 60 / 69
Evan Janis Men Cat 3/4 3 / 77

Wilmington Training Series 1 (Mar 12 2011)

Sara Clafferty Mixed Cat A 3 / 11

Morgantown Road Race (Mar 2 2011)

Brian Maclean Men Masters 40-49 3 / 12
Alexander Meller Men Masters 50-59 3 / 6
Sara Clafferty Women Cat 1/2/3 2 / 4

Wolfpack Classic Road Race (Feb 12 2011)

Ryan Collins Mixed Cat 1/2/3/4 Junior 10-18 1 / 3

Appalachian Time Trial (Sep 18 2010)

Steve Owens Men Master 40+ Master 40-49 2 / 7

Bobby Phillips Turkey Day Bike Race (Sep 12 2010)

Brad Pumphrey CAT 5 11 / 18
Brian Synowiec CAT 5 12 / 18
Spencer Seibert CAT 5 17 / 18
Kristin Seibert WOMEN CAT 4 5 / 11
Mike Brown MEN 35+ 4 / 5
Stephen Wahl MEN 1,2,3 1 / 18
Paul Beyer MEN 1,2,3 8 / 18
Mike Hefner MEN 1,2,3 15 / 18
Alexander Meller MEN 1,2,3 18 / 18
Steve Owens MEN 45+ 3 / 19
Alexander Meller MEN 45+ 11 / 19
Ted Harris MEN 45+ 15 / 19
Ryan Collins JR 15-18 10 / 20
Andrew Schindler JR 15-18 12 / 20
Nick Caddenhead JR 15-18 13 / 20
Justin Farrar MEN CAT 4 1 / 28
Brian Maclean MEN CAT 4 4 / 28
Patrick Hogan MEN CAT 4 7 / 28
Ted Harris MEN CAT 4 20 / 28
Anthony Monaco MEN CAT 4 22 / 28

Ernie Simpson Memorial Time Trial (Sep 11 2010)

Steve Owens Men Cat 4 3 / 8
Dana Mellerio Men Cat 4 8 / 8

Green Mountain Stage Race - Crit (Sep 6 2010)

Mike Hefner Men 2 34 / 82
Michael Thaxton Men 4/5 10 / 68

Deep Blue Time Trial #2 (Sep 5 2010)

Sue Mcquiston Women 3 3 / 3
Janet Olney Women 1/2 2 / 3
Alexander Meller Men Masters 45-99 3 / 22
Alexander Meller Men Masters 35-99 4 / 11
Evelyn Cook Women Masters 45-99 7 / 9
Michael Wagner Men 3 3 / 14
Alexander Meller Men 3 6 / 14
Kyle Pitman Men 4 1 / 15
Dana Mellerio Men 4 5 / 15
Chris Adair Men 4 10 / 15
Brad Pumphrey Men 5 12 / 28
Robert Wiggans Men 5 23 / 28
Janet Olney Women Masters 35-99 1 / 4
Sue Mcquiston Women Masters 35-99 3 / 4

Green Mountain Stage Race - Road Race (Sep 5 2010)

Mike Hefner Men 2 12 / 82
Michael Thaxton Men 4/5 18 / 68

Green Mountain Stage Race - Circuit Race (Sep 4 2010)

Mike Hefner Men 2 41 / 82
Michael Thaxton Men 4/5 8 / 68
Steve Owens Men 4/5 42 / 68

Green Mountain Stage Race - TT (Sep 3 2010)

Mike Hefner Men 2 28 / 82
Michael Thaxton Men 4/5 11 / 68
Steve Owens Men 4/5 29 / 68

2nd Annual Dawg Days of Summer Circuit Race (Aug 22 2010)

Janet Olney Women 35+ 2 / 6
Sue Mcquiston Women 35+ 3 / 6
Janet Olney Masters Women 35+ / 45+ 3 / 10
Sue Mcquiston Masters Women 35+ / 45+ 4 / 10
Alexander Meller Masters Men 45+ 20 / 20
Brian Synowiec Cat 5 Men 11 / 44
Alexander Meller Masters 35+ Men Cat 3/4 8 / 41
Ted Harris Masters 35+ Men Cat 3/4 18 / 41
Alexander Meller Masters Men 45-55 25 / 26
Stephen Wahl Senior Men 1/2/3 29 / 74
Mike Hefner Senior Men 1/2/3 53 / 74
Alexander Meller Senior Men 1/2/3 68 / 74
Matthew Neigh Senior Men 1/2/3 70 / 74
Paul Beyer Senior Men 1/2/3 73 / 74

2010 MABRA Championships/ Church Creek Time Trial (Aug 21 2010)

Mimi Newcastle Mixed Master 55-59 1 / 2
Brian Philippe Mixed Master 55-59 2 / 2
Janet Olney Women 1/2 2 / 3
Evelyn Cook Women Master 20km 50-99 3 / 5
Alexander Meller Men Master 45-99 6 / 22
Steve Owens Men Master 45-99 12 / 22
William Gunter Men Master 45-99 19 / 22
Amy Westenfeld Women 3 1 / 4
Sue Mcquiston Women 3 2 / 4
Ben Williams Men Master 65-99 12 / 14
Donald Riggs Men Master 65-99 13 / 14
Aidan Palmer Men Junior 15-16 4 / 6
Nick Caddenhead Men Junior 15-16 5 / 6
Josh Keating Men Junior 15-16 6 / 6
Richard Paukstitus Men Master 55-99 11 / 18
Eric Boone Men 3 2 / 12
Michael Wagner Men 3 3 / 12
Kyle Pitman Men 4 3 / 33
Dana Mellerio Men 4 10 / 33
Chris Adair Men 4 12 / 33
Justin Farrar Men 4 16 / 33
Patrick Hogan Men 4 25 / 33
Michael Thaxton Men 4 26 / 33
Brian Whitesell Men 4 28 / 33
Kenneth Mcdowell Men 4 31 / 33
Spencer Seibert Men 5 10 / 39
Brad Pumphrey Men 5 12 / 39
Jeffrey Gelfand Men 5 16 / 39
Ian Palmer Men 5 28 / 39
Alex Pline Men 5 33 / 39
Robert Wiggans Men 5 34 / 39
Chris Stone Men 5 38 / 39
Kevin Mott Men Junior 17-18 4 / 5

Chesapeake Criterium (Aug 14 2010)

Ted Harris Cat 4 19 / 26
Ted Harris Men 50+ 18 / 18

Highway To Heaven Hill Climb Time Trial (Aug 14 2010)

Ben Williams Men 65+ 4 / 5
Aaron Canale Men 4 3 / 12
Kyle Pitman Men 4 4 / 12

Tour de Millersburg - Criterium (Aug 14 2010)

Patrick Hogan Men Cat3/4 55 / 96

Tour de Millersburg - TT (Aug 14 2010)

Patrick Hogan Men cat3/4 58 / 96

Tour of the Catskills - GC (Aug 1 2010)

Kyle Pitman 4 Men A 40 / 61
Brian Whitesell 4 Men A 50 / 61
Steve Owens 4 Men A 58 / 61

Tour of the Catskills - Stage 3 (Aug 1 2010)

Brian Whitesell 4 Men A 58 / 69
Kyle Pitman 4 Men A 59 / 69
Steve Owens 4 Men A 60 / 69

Tour of the Catskills - Stage 2 (Jul 31 2010)

Kyle Pitman 4 Men A 16 / 69
Brian Whitesell 4 Men A 43 / 69
Steve Owens 4 Men A 56 / 69

Tour of the Catskills - Stage 1 (Jul 30 2010)

Kyle Pitman 4 Men A 16 / 69
Brian Whitesell 4 Men A 19 / 69
Steve Owens 4 Men A 47 / 69

Greenbelt Park Training Series (Jul 28 2010)

Matthew Neigh Men Cat1/2/3 A 12 / 15
Michael Thaxton Men Cat4/5 B 7 / 10
Justin Farrar Men Cat4/5 B 10 / 10
Aidan Palmer Men Cat 5 C 2 / 15
Brad Pumphrey Men Cat 5 C 6 / 15

Lost River Classic (Jul 24 2010)

Christine Fuentes Women's Pro 1 2 3 13 / 13
Brian Fouche Men's Pro 1 2 3 9 / 35
Mike Hefner Men's Pro 1 2 3 11 / 35
Stephen Wahl Men's Pro 1 2 3 19 / 35
Matthew Neigh Men's Pro 1 2 3 25 / 35

Greenbelt Park Training Series (Jul 21 2010)

Steve Owens Men Cat4/5 B 12 / 21
Ted Harris Men Cat4/5 B 15 / 21
Ian Palmer Men Cat 5 C 1 / 17
Brad Pumphrey Men Cat 5 C 7 / 17

Greenbelt Park Training Series (Jul 14 2010)

Denzil Hathway Men Cat4/5 B 2 / 11
Dan Schindler Men Cat 5 C 2 / 17
Josh Keating Men Cat 5 C 17 / 17

Greenbelt Park Training Series (Jul 7 2010)

Steve Owens Men Cat4/5 B 11 / 22
Nick Caddenhead Men Cat 5 C 5 / 14
Andrew Schindler Men Cat 5 C 7 / 14

Greenbelt Park Training Series (Jun 30 2010)

Denzil Hathway Men 4/5 B 2 / 8
Michael Thaxton Men 4/5 B 4 / 8
Brad Pumphrey Men 5 C 10 / 17

Greenbelt Park Training Race Series (Jun 23 2010)

Steve Owens Men 4/5 B 8 / 17
Ted Harris Men 4/5 B 11 / 17
Aidan Palmer Men 5 C 8 / 24
Dan Schindler Men 5 C 10 / 24
Andrew Schindler Men 5 C 13 / 24
Chrisopher Kick Men 5 C 15 / 24
Brad Pumphrey Men 5 C 16 / 24
Kevin Mott Men 5 C 17 / 24

Tour of Washington County (Jun 19 2010)

Yanni Papadopoulos CAT 1/2/3 GC 11 / 46
Stephen Wahl CAT 1/2/3 GC 42 / 46
Ace Mcdermott MASTERS 45+ STAGE 1 ROAD RACE 2 / 27
Mike Brown MASTERS 45+ STAGE 1 ROAD RACE 3 / 27
Alexander Meller MASTERS 45+ STAGE 1 ROAD RACE 8 / 27
Ted Harris MASTERS 45+ STAGE 1 ROAD RACE 21 / 27
Ace Mcdermott MASTERS 45+ GC 4 / 24
Mike Brown MASTERS 45+ GC 6 / 24
Alexander Meller MASTERS 45+ GC 7 / 24
Ted Harris MASTERS 45+ GC 22 / 24
Yanni Papadopoulos CAT 1/2/3 PROLOGUE 15 / 64
George Ganoung CAT 1/2/3 PROLOGUE 19 / 64
Stephen Wahl CAT 1/2/3 PROLOGUE 36 / 64
Matthew Neigh CAT 1/2/3 PROLOGUE 48 / 64
Paul Beyer CAT 1/2/3 PROLOGUE 60 / 64
Yanni Papadopoulos CAT 1/2/3 STAGE 2 TIME TRIAL 9 / 53
Stephen Wahl CAT 1/2/3 STAGE 2 TIME TRIAL 30 / 53
Janet Olney WOMEN OPEN STAGE 1 ROAD RACE 15 / 43
Sara Clafferty WOMEN OPEN STAGE 1 ROAD RACE 38 / 43
James Johnson MASTERS 35+ CAT 3/4 GC 3 / 20
Stewart Waring MASTERS 35+ CAT 3/4 GC 5 / 20
Stewart Waring MASTERS 35+ CAT 3/4 STAGE 1 ROAD RACE 6 / 33
James Johnson MASTERS 35+ CAT 3/4 STAGE 1 ROAD RACE 9 / 33
Janet Olney WOMEN OPEN STAGE 3 CRITERIUM 24 / 32
Stephen Wahl CAT 1/2/3 STAGE 3 CRITERIUM 22 / 49
Yanni Papadopoulos CAT 1/2/3 STAGE 3 CRITERIUM 34 / 49
Ace Mcdermott MASTERS 45+STAGE 2 TIME TRIAL 4 / 26
Arthur Brown MASTERS 45+STAGE 2 TIME TRIAL 5 / 26
Alexander Meller MASTERS 45+STAGE 2 TIME TRIAL 7 / 26
Ted Harris MASTERS 45+STAGE 2 TIME TRIAL 21 / 26
Mike Brown MASTERS 45+ STAGE 3 CRITERIUM 4 / 25
Ace Mcdermott MASTERS 45+ STAGE 3 CRITERIUM 6 / 25
Alexander Meller MASTERS 45+ STAGE 3 CRITERIUM 10 / 25
Ted Harris MASTERS 45+ STAGE 3 CRITERIUM 22 / 25
Yanni Papadopoulos CAT 1/2/3 STAGE 1 ROAD RACE 28 / 63
Stephen Wahl CAT 1/2/3 STAGE 1 ROAD RACE 47 / 63
George Ganoung CAT 1/2/3 STAGE 1 ROAD RACE 56 / 63
Paul Beyer CAT 1/2/3 STAGE 1 ROAD RACE 59 / 63
Matthew Neigh CAT 1/2/3 STAGE 1 ROAD RACE 62 / 63
James Johnson MASTERS 35+ CAT 3/4 STAGE 2 TIME TRIAL 2 / 28
Stewart Waring MASTERS 35+ CAT 3/4 STAGE 2 TIME TRIAL 6 / 28
Janet Olney WOMEN OPEN STAGE 2 TIME TRIAL 17 / 39
Sara Clafferty WOMEN OPEN STAGE 2 TIME TRIAL 21 / 39
James Johnson MASTERS 35+ CAT 3/4 STAGE 3 CRITERIUM 6 / 24
Stewart Waring MASTERS 35+ CAT 3/4 STAGE 3 CRITERIUM 14 / 24
Janet Olney WOMEN OPEN GC 19 / 32

Greenbelt Park Training Series (Jun 16 2010)

Patrick Hogan Men 4/5 B 4 / 10
Aidan Palmer Men 5 C 8 / 24

Greenbelt Park Training Series (Jun 2 2010)

Anthony Monaco Men 4/5 B 8 / 11
Dan Schindler Men 5 C 6 / 24
Andrew Schindler Men 5 C 8 / 24
Kevin Mott Men 5 C 20 / 24

Tour of Somerville (May 31 2010)

Robert Phillips Men 1/2/3 Master 50-99 36 / 60
Yanni Papadopoulos Men 02 37 / 94

Killington Stage Race - Stage 3 (May 31 2010)

Mark Lahuec 4 Men 31 / 95
Sara Clafferty 3/4 Women 6 / 35

Bound Brook Criterium (May 30 2010)

Yanni Papadopoulos Men Master 35-99 4 / 62

Killington Stage Race - Stage 2 (May 30 2010)

Mark Lahuec 4 Men 42 / 95
Sara Clafferty 3/4 Women 7 / 36

Tour of Tucker County (May 29 2010)

Michael Brown Men's Masetrs 40+ 1 / 18
Kenneth Mcdowell Men's Masetrs 40+ 5 / 18
Steve Owens Men's Masetrs 40+ 9 / 18
Ted Harris Men's Masters 50+ 5 / 16
Brian Fouche Men's Cat 1/2/3 11 / 33

Saturday Crits (May 29 2010)

Yanni Papadopoulos Men Master 35-99 4 / 55

Killington Stage Race - Stage 1 (May 29 2010)

Sara Clafferty 3/4 Women 12 / 37
Mark Lahuec 4 Men 12 / 95

Greenbelt Park Training Series (May 26 2010)

Kevin Mott Men 5 C 11 / 22
Nick Caddenhead Men 5 C 12 / 22
Andrew Schindler Men 5 C 13 / 22
Chrisopher Kick Men 5 C 15 / 22

Kelly Cup (May 23 2010)

Sara Clafferty Women 3 2 / 16
Sara Clafferty Women Pro 1/2/3 28 / 35
Michael Brown Men Masters 45-49 4 / 22
Matthew Neigh Men Pro 1/2/3 37 / 67
Yanni Papadopoulos Men Masters 35-39 8 / 15
Aidan Palmer Men Junior 15-18 12 / 16
Nick Caddenhead Men Junior 15-18 13 / 16
Andrew Schindler Men Junior 15-18 14 / 16
Michael Dillon Men Junior 15-18 15 / 16

Greenbelt Park Training Series (May 19 2010)

Denzil Hathway Men 4/5 B 5 / 6
Anthony Monaco Men 4/5 B 6 / 6
Nick Caddenhead Men 5 C 11 / 22
Andrew Schindler Men 5 C 12 / 22
Brad Pumphrey Men 5 C 13 / 22
Matthew Neigh Men 1/2/3 A 4 / 22

Smoketown Airport Criterium (May 15 2010)

Sara Clafferty Women 1/2/3/4 13 / 24

Deep Blue Time Trial (May 9 2010)

Christine Fuentes Women 3 / 6
Janet Olney Women 4 / 6
Michael Wagner Men - 3 7 / 15
Evelyn Cook Men - Juniors 10-14 4 / 4
Christine Fuentes Women - Masters 45+ 2 / 6
Mimi Newcastle Women - Masters 45+ 3 / 6
Kyle Pitman Men - 4 1 / 26
Steve Owens Men - 4 7 / 26
Dana Mellerio Men - 4 10 / 26
Chris Adair Men - 4 11 / 26
Patrick Hogan Men - 4 17 / 26
Sue Mcquiston Women - 3 5 / 7
Mimi Newcastle Women - 3 7 / 7
Robert Wiggans Men - 5 21 / 24
Steve Owens Men - Masters 45+ 10 / 24

The 3rd Annual Fort Ritchie Criterium Sponsored by Corporate Office Properties Trust (May 8 2010)

James Johnson MASTERS 35+ (CAT 3 / 4) 7 / 36
Ted Harris SENIOR 4 26 / 63
Stephen Wahl SENIOR I,II,III 16 / 63
Brian Fouche SENIOR I,II,III 20 / 63
Paul Beyer SENIOR I,II,III 36 / 63
Mike Brown SENIOR III 12 / 39
Mike Brown MASTERS 45+ / 55+ 8 / 46
Bob Walters MASTERS 45+ / 55+ 30 / 46
Ted Harris MASTERS 45+ / 55+ 35 / 46
Brad Pumphrey MASTERS V 35+ 12 / 20
Christine Fuentes WOMENS OPEN 2 / 33
Janet Olney WOMENS OPEN 11 / 33
Amy Westenfeld WOMENS OPEN 13 / 33
Sue Mcquiston WOMENS OPEN 15 / 33

Greenbelt Park Training Race Series (May 5 2010)

Patrick Hogan Men 4/5 B 5 / 10
Anthony Monaco Men 4/5 B 7 / 10
Brad Pumphrey Men 5 C 6 / 22
Chrisopher Kick Men 5 C 10 / 22
Nick Caddenhead Men 5 C 15 / 22

10th Annual Bunny Hop Criterium (May 2 2010)

Sue Mcquiston Women 35-45+ 4 / 27
Janet Olney Women 35-45+ 10 / 27
Christine Fuentes Women 35-45+ 11 / 27
Mimi Newcastle Women 35-45+ 26 / 27
Amy Westenfeld Men 1/2/3/u23 90 / 129
Janet Olney Men 1/2/3/u23 95 / 129
Christine Fuentes Men 1/2/3/u23 97 / 129
Sue Mcquiston Men 1/2/3/u23 99 / 129
Mimi Newcastle Men 1/2/3/u23 123 / 129
Mike Brown Men 35-45+ 15 / 50
Mike Heffernan Men 35-45+ 24 / 50
Patrick Hogan Cat 4 Men 12 / 80
Justin Farrar Cat 4 Men 16 / 80
Ted Harris Cat 4 Men 21 / 80
Kyle Pitman Cat 4 Men 22 / 80
Mark Lahuec Cat 4 Men 70 / 80
Daniel Williams Cat 4 Men 76 / 80
Aidan Palmer Juniors 15-18 6 / 22
Kevin Mott Juniors 15-18 11 / 22
Andrew Schindler Juniors 15-18 13 / 22
Nick Caddenhead Juniors 15-18 19 / 22

Turkey Hill Country Classic (May 1 2010)

Matthew Neigh Men Pro/1/2/3 24 / 56
Yanni Papadopoulos Men Pro/1/2/3 44 / 56
Mike Hefner Men Pro/1/2/3 53 / 56
Ace Mcdermott Men MR Master 40-49 4 / 57
Michael Brown Men MR Master 40-49 12 / 57
Steve Owens Men MR Master 40-49 46 / 57
Thomas Aga Men MR Master 50-59 10 / 26
Ted Harris Men MR Master 50-59 17 / 26
Stewart Waring Men 4/5 13 / 44
Brian Whitesell Men 4/5 14 / 44
Iain Banks Men 4/5 16 / 44

Michael P Murad Memorial Road Race (May 1 2010)

Chris Harshman MEN MASTERS 35+ 3/4 23 / 44
Mark Lahuec MEN 4 24 / 59
Justin Farrar MEN 4 26 / 59
Denzil Hathway MEN 4 38 / 59
Patrick Hogan MEN 4 44 / 59
Brian Synowiec MEN 5 26 / 39

19th Annual Jason Gundel Claymont Classic (Apr 25 2010)

Sara Clafferty Women Open 2 / 7
Dori Buc kethal Women Open 3 / 7
Christine Fuentes Women Open 6 / 7
Yanni Papadopoulos Masters 35+ 3 / 21
Mike Hefner Masters 35+ 4 / 21
Stephen Wahl Masters 35+ 18 / 21
Yanni Papadopoulos Cat 1/2/3 26 / 36
Mike Hefner Cat 1/2/3 30 / 36

Farmersville Road Race (Apr 24 2010)

Stephen Wahl MEN 2 & 3 8 / 62
Yanni Papadopoulos MEN 2 & 3 17 / 62
Steve Owens MASTERS 45+ 33 / 40
Sara Clafferty WOMEN 3 & 4 3 / 24

17th Annual Carl Dolan Memorial/Howard County Library Spring Classic (Apr 18 2010)

Amy Westenfeld Women open 4 / 34
Janet Olney Women open 9 / 34
Christine Fuentes Women open 17 / 34
Sara Clafferty Women open 18 / 34
Sue Mcquiston Women open 19 / 34
Aaron Canale Men cat 4 (in cat 3/4 combined) 19 / 52
Mark Lahuec Men cat 4 (in cat 3/4 combined) 22 / 52
Ted Harris Men cat 4 (in cat 3/4 combined) 41 / 52
Mark Lahuec Men cat 4 (in cat 4/5 combined) 14 / 27
Steve Owens Men cat 4 (in cat 4/5 combined) 20 / 27
Christopher Kick Men cat 5 28 / 41
Brian Synowiec Men cat 5 31 / 41
Denzil Hathway Master men 45+ 9 / 50
Michael Brown Master men 45+ 11 / 50
Ted Harris Master men 45+ 29 / 50
Steve Owens Master men 45+ 31 / 50
Mike Hefner Master men 35+ 3 / 53
Stephen Wahl Master men 35+ 25 / 53
Anthony Monaco Master men 35+ 35 / 53
Michael Wagner Master men 35+ 43 / 53
Michael Brown Master men 35+ 50 / 53
Stephen Wahl Men cat 1/2/3 16 / 75
Mike Hefner Men cat 1/2/3 30 / 75
Matthew Neigh Men cat 1/2/3 36 / 75
Yanni Papadopoulos Men cat 1/2/3 55 / 75
Bob Walters Master men 55 6 / 13
Patrick Hogan Men cat 5 (in cat 4/5 combined) 7 / 33
Brad Pumphrey Men cat 5 (in cat 4/5 combined) 11 / 33

The RGS Title Chantilly Criterium (Apr 17 2010)

Robert Phillips Men 1/2/3/4 Masters 55-99 3 / 11
Yanni Papadopoulos Men 1/2/3/4 Masters 35-99 2 / 45
Justin Farrar Men 4 4 / 79
Aaron Canale Men 4 25 / 79
Patrick Hogan Men 4 35 / 79
Kyle Pitman Men 4 48 / 79
Michael Brown Men 1/2/3/4 Masters 45-99 1 / 33
Alexander Meller Men 1/2/3/4 Masters 45-99 18 / 33
Christine Fuentes Men 1/2/3/4 Masters 45-99 33 / 33
Michael Brown Men 3/4 Masters 35-99 11 / 39
Ted Harris Men 3/4 Masters 35-99 37 / 39
Christine Fuentes Women 1/2 5 / 18
Janet Olney Women 1/2 7 / 18
Yanni Papadopoulos Men 1/2/3 8 / 55
Paul Beyer Men 1/2/3 48 / 55
Sue Mcquiston Women 3 6 / 7

Tyson's Corner Circuit Race (Apr 11 2010)

Michael Wagner Men 3 47 / 71
Kyle Pitman Men 4 15 / 73
Stewart Waring Men 4 30 / 73
Iain Banks Men 4 33 / 73
Mike Hefner Men MR Master 35-99 5 / 74
Michael Brown Men MR Master 35-99 19 / 74
Stephen Wahl Men 1/2/3 8 / 71
Paul Beyer Men 1/2/3 29 / 71
Yanni Papadopoulos Men 1/2/3 41 / 71
Christine Fuentes Women 1/2 8 / 16
Janet Olney Women 1/2 10 / 16
Aidan Palmer Men JR Junior 15-18 6 / 21
Sara Clafferty Women 3 3 / 8
Sue Mcquiston Women 3 4 / 8

2010 Tour of Walkersville (Apr 10 2010)

Ace Mcdermott Men Master 35+ / 45+ 1 / 63
Mike Brown Men Master 35+ / 45+ 4 / 63
James Johnson Men Master 35+ / 45+ 12 / 63
Chris Harshman Men Master 35+ / 45+ 30 / 63
Alexander Meller Men Master 35+ / 45+ 32 / 63
Richard Paukstitus Men Master 55+ 6 / 28
Tom Aga Men Master 55+ 10 / 28
Bob Walters Men Master 55+ 17 / 28
Scott Olson Men Master 55+ 19 / 28
Ben Williams Men Master 55+ 28 / 28
Stu Waring Men 4/5 35+ 2 / 64
Ian Palmer Men 4/5 35+ 12 / 64
Ted Harris Men 4/5 35+ 23 / 64
Alex Pline Men 4/5 35+ 24 / 64
Christopher Kick Men 4/5 35+ 31 / 64
Louis Helms Men 4/5 35+ 41 / 64
George Ganoung Men Cat 1/2/3 7 / 68
Mike Hefner Men Cat 1/2/3 10 / 68
Stephen Wahl Men Cat 1/2/3 22 / 68
Paul Beyer Men Cat 1/2/3 40 / 68
Brian Fouche Men Cat 1/2/3 49 / 68
Eric Krause Men Cat 1/2/3 52 / 68
Matthew Neigh Men Cat 1/2/3 61 / 68
Yanni Papadopoulos Men Cat 1/2/3 62 / 68
Jeff Chun Men Cat 1/2/3 66 / 68
Nick Caddenhead Junior Men 4 / 9
Andrew Schindler Junior Men 5 / 9
Aidan Palmer Junior Men 7 / 9
Christine Fuentes Women 1/2/3/4 5 / 26
Sara Clafferty Women 1/2/3/4 6 / 26
Susan Mcquiston Women 1/2/3/4 7 / 26
Diane Grim Women 1/2/3/4 15 / 26
Janet Olney Women 1/2/3/4 17 / 26
Michelle Faurot Women 1/2/3/4 19 / 26
Justin Farrar Men Cat 4/5 Race 1 2 / 66
Mark Lahuec Men Cat 4/5 Race 1 22 / 66
Iain Banks Men Cat 4/5 Race 1 26 / 66
Patrick Hogan Men Cat 4/5 Race 1 29 / 66
Chris Brin Men Cat 4/5 Race 1 42 / 66
Brian Whitesell Men Cat 4/5 Race 1 66 / 66

Morgantown Road Race (Apr 4 2010)

Mike Hefner Men 1/2/3 8 / 55
Brian Fouche Men 1/2/3 15 / 55
George Ganoung Men 1/2/3 25 / 55
Stephen Wahl Men 1/2/3 29 / 55
Ace Mcdermott Men MR Master 40-49 1 / 28
Michael Brown Men MR Master 40-49 2 / 28
Steve Owens Men MR Master 40-49 14 / 28
Kyle Pitman Men 4/5 18 / 68
Justin Farrar Men 4/5 25 / 68
Michael Thaxton Men 4/5 68 / 68

Jefferson Cup Road Race (Mar 28 2010)

Michael Brown Men Master 45-49 1 / 40
Ace Mcdermott Men Master 45-49 3 / 40
Bob Walters Men Master 55-59 9 / 17
Aaron Canale Men 4 29 / 87
Stephen Wahl Men 1/2/3 46 / 57
Mike Hefner Men 1/2/3 55 / 57
Christine Fuentes Women 1/2 12 / 16
Sara Clafferty Women 3 2 / 15
Sue Mcquiston Women 3 8 / 15
Aidan Palmer Men Junior 15-18 13 / 17
Nick Caddenhead Men Junior 15-18 15 / 17
Andrew Schindler Men Junior 15-18 17 / 17
Dan Schindler Men 5 35-99 13 / 36
Ian Palmer Men 5 35-99 14 / 36

Union Grove Road Race (Mar 27 2010)

Sara Clafferty Women 3/4 9 / 33
Kyle Pitman Men Category 4 10 / 39
Patrick Hogan Category 5 15 / 40

Wilmington Training Series (Mar 14 2010)

Justin Farrar Open - B 1 / 15

Tour of the Catskills - Stage 2 (Sep 20 2009)

Brian Whitesell CAT 5A 7 / 29
Patrick Hogan CAT 5A 11 / 29

Tour of the Catskills - Stage 1 (Sep 19 2009)