Log In
Redlands Classic - Road Race • Mar 23 2012
Partly Cloudy, 57 degrees, wind 7 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patrick Bevin Bissell Pro Cycling 00:00:00
2 Freddie Rodriguez Team Exergy 00:00:00
3 Sean Sullivan Elbowz Racing 00:00:00
4 Anibal Borrajo Jamis Sutter Home 00:00:00
5 Ricardo Van der velde Jelly Belly p/b Kenda 00:00:00
6 Thomas Nankervis Competitive Cyclist 00:00:00
7 Alexander Candelario Optum Pro Cycling p/b Kelly 00:00:00
8 Joseph Lewis Eclipse-ATS 00:00:00
9 Michael Friedman Optum Pro Cycling p/b Kelly 00:00:00
10 Andy Jacques-maynes Kenda/5 Hour Energy 00:00:00
11 Lee Muse Cash Call Mortgage 00:00:00
12 Cameron Peterson Eclipse-ATS 00:00:00
13 Carlos Eduarto alzate Team Exergy 00:00:00 Teammate Top 5: Freddie Rodriguez
14 Travis Livermon Mountain Khakis/SmartStop 00:00:00
15 Thomas Brown Mountain Khakis/SmartStop 00:00:00
16 Chad Beyer Competitive Cyclist 00:00:00
17 Aurelien Passeron Wonderful Pistachios 00:00:00
18 Jesse Anthony Optum Pro Cycling p/b Kelly 00:00:00
19 Connor O'leary Bontrager Livestrong 00:00:00
20 Ty Magner BMC-Hincapie Development Team 00:00:00
21 Danny Heeley Hagens Berman Cycling Team 00:00:00
22 Francisco Mancebo Competitive Cyclist 00:00:00
23 Julian Kyer Juwi Solar Cycling 00:00:00
24 Frank Pipp Bissell Pro Cycling 00:00:00 Teammate Win: Patrick Bevin
25 Travis Mccabe Landis/Trek 00:00:00
26 Phillip Gaimon Kenda/5 Hour Energy 00:00:00
27 Stephen Leece Cal Giant Berry / Specialized 00:00:00
28 Luis Amaran Jamis Sutter Home 00:00:00 Teammate Top 5: Anibal Borrajo
29 Joseph Dombrowski Bontrager Livestrong 00:00:00
30 Michael Weicht Cash Call Mortgage 00:00:00
31 Christopher Baldwin Bissell Pro Cycling 00:00:00 Teammate Win: Patrick Bevin
32 Michael Creed Optum Pro Cycling p/b Kelly 00:00:00
33 Sergio Hernandez Jelly Belly p/b Kenda 00:00:00 Teammate Top 5: Ricardo Van der velde
34 Heath Blackgrove Elbowz Racing 00:00:00 Teammate Top 5: Sean Sullivan
35 Serge Tvetcov Team Exergy 00:00:00 Teammate Top 5: Freddie Rodriguez
36 Marsh Cooper Optum Pro Cycling p/b Kelly 00:00:00
37 Rob Britton Competitive Cyclist 00:00:00
38 Joseph Schmalz Elbowz Racing 00:00:00 Teammate Top 5: Sean Sullivan
39 Kirk Carlsen Wonderful Pistachios 00:00:00
40 Andrew Bajadali Optum Pro Cycling p/b Kelly 00:00:00
41 James Oram Bontrager Livestrong 00:00:00
42 Colin Don Landis/Trek 00:00:00
43 Chad Haga Optum Pro Cycling p/b Kelly 00:00:00
44 Stephen Mull XO Communications p/b Cisco 00:00:00
45 Morgan Schmitt Team Exergy 00:00:00 Teammate Top 5: Freddie Rodriguez
46 Benjamin Jacques-maynes Bissell Pro Cycling 00:00:00 Teammate Win: Patrick Bevin
47 Menso De jong Jelly Belly p/b Kenda 00:00:00 Teammate Top 5: Ricardo Van der velde
48 Clay Murfet Mountain Khakis/SmartStop 00:00:00
49 Emerson Oronte Jelly Belly p/b Kenda 00:00:00 Teammate Top 5: Ricardo Van der velde
50 Ian Boswell Bontrager Livestrong 00:00:00
51 Christian Helmig Elbowz Racing 00:00:00 Teammate Top 5: Sean Sullivan
52 Evan Huffman Cal Giant Berry / Specialized 00:00:00
53 Matt Cooke Team Exergy 00:00:00 Teammate Top 5: Freddie Rodriguez
54 Jeremy Vennell Bissell Pro Cycling 00:00:00 Teammate Win: Patrick Bevin
55 Arthur Rand Stage 17 Racing 00:00:00
56 Nathaniel English Kenda/5 Hour Energy 00:00:15
57 Ian Burnett Competitive Cyclist 00:00:15
58 Stefano Barberi Cash Call Mortgage 00:00:00
59 Jonathan Hornbeck Hagens Berman Cycling Team 00:00:17
60 Mathew Lipscomb BMC-Hincapie Development Team 00:00:17
61 Erik Slack Wonderful Pistachios 00:00:17
62 John Murphy Kenda/5 Hour Energy 00:00:17
63 Thomas Jondall Landis/Trek 00:00:52
64 Adam Farabaugh XO Communications p/b Cisco 00:01:14
65 Alder Martz BMC-Hincapie Development Team 00:01:14
66 Andrew Meyer BMC-Hincapie Development Team 00:01:14
67 Jovan Zecavica BMC-Hincapie Development Team 00:01:14
68 Ian Crane Hagens Berman Cycling Team 00:01:14
69 Chris Aten Landis/Trek 00:01:16
70 Chris Winn Juwi Solar Cycling 00:01:16
71 Ian Holt Juwi Solar Cycling 00:01:16
72 James Hepburn Eclipse-ATS 00:01:16
73 Zach Hughes Garneau Quebecor Norton-Rose 00:01:16
74 Diego Yepez Full Circle Cycling/Pure Gear 00:01:16
75 Tyler Brandt XO Communications p/b Cisco 00:01:16
76 Eric Young Bissell Pro Cycling 00:01:16 Teammate Win: Patrick Bevin
77 Yosvany Falcon Wonderful Pistachios 00:01:16
78 Keck Baker XO Communications p/b Cisco 00:01:16
79 Lucas Binder Spy-Swamis Development Elite 00:01:16
80 Benjamin Zawacki Mountain Khakis/SmartStop 00:01:16
81 Bruno Langlois Garneau Quebecor Norton-Rose 00:01:16
82 Nathaniel Wilson Cal Giant Berry / Specialized 00:01:16
83 Christian Varley Simple Green-Bike Religion 00:02:13
84 Ben Bertiger Stage 17 Racing 00:02:39
85 George Cyrus Landis/Trek 00:02:39
86 Chris Johnson Champion Systems/Stans/CRCA 00:02:39
87 Torey Philipp Cal Giant Berry / Specialized 00:02:39
88 Edison Turner BMC-Hincapie Development Team 00:02:39
89 Neil Bezdek Mountain Khakis/SmartStop 00:02:39
90 Nic Hamilton Jelly Belly p/b Kenda 00:02:39 Teammate Top 5: Ricardo Van der velde
91 Devan Dunn Cash Call Mortgage 00:02:39
92 Anthony Canevari Cash Call Mortgage 00:02:39
93 Nick Frey Juwi Solar Cycling 00:02:39
94 Luke Keough Mountain Khakis/SmartStop 00:02:39
95 Andy Baker Bissell Pro Cycling 00:02:39 Teammate Win: Patrick Bevin
96 David Glick Landis/Trek 00:02:39
97 James Mattis Cal Giant Berry / Specialized 00:02:39
98 Ben Hill Eclipse-ATS 00:02:39
99 Tom Zirbel Optum Pro Cycling p/b Kelly 00:00:00
100 Julio Mollinedo Full Circle Cycling/Pure Gear 00:05:03
101 Chris Stastny Cal Giant Berry / Specialized 00:05:03
102 Nathan King Competitive Cyclist 00:07:08
103 Daniel Holt Team Type 1 (Development) 00:07:08
104 Chris Balestrini Garneau Quebecor Norton-Rose 00:07:08
105 Daniel Harm Stage 17 Racing 00:07:08
106 Guido Palma Jamis Sutter Home 00:07:08 Teammate Top 5: Anibal Borrajo
107 Demis Aleman Jamis Sutter Home 00:07:08 Teammate Top 5: Anibal Borrajo
108 Logan Loader dope Team Exergy 00:07:08 Teammate Top 5: Freddie Rodriguez
109 Nathan Brown Bontrager Livestrong 00:07:08
110 Tyler Jewell Elbowz Racing 00:08:16 Teammate Top 5: Sean Sullivan
111 David Fleischhauer Hagens Berman Cycling Team 00:08:53
112 Eamon Franck Cal Giant Berry / Specialized 00:08:53
113 Steve Fisher Hagens Berman Cycling Team 00:08:53
114 Austin Carroll Simple Green-Bike Religion 00:08:53
115 Cory Greenberg Simple Green-Bike Religion 00:08:53
116 Colt Peterson Simple Green-Bike Religion 00:08:53
117 Chris Gruber Champion Systems/Stans/CRCA 00:08:53
118 Anthony Hall Champion Systems/Stans/CRCA 00:08:53
119 Luis Davila Jelly Belly p/b Kenda 00:08:53 Teammate Top 5: Ricardo Van der velde
120 Ricky Gargiulo Champion Systems/Stans/CRCA 00:08:53
121 Scott Stewart Jelly Belly p/b Kenda 00:08:53 Teammate Top 5: Ricardo Van der velde
122 Christopher Monteleone Mountain Khakis/SmartStop 00:08:53
123 Brandon Trafton Full Circle Cycling/Pure Gear 00:08:53
124 Shane Buysse Spy-Swamis Development Elite 00:08:53
125 ? Samuel Stage 17 Racing 00:08:53
126 Orion Berryman Spy-Swamis Development Elite 00:08:53
127 Kyle Wamsley Jamis Sutter Home 00:08:53 Teammate Top 5: Anibal Borrajo
128 John Simes Jamis Sutter Home 00:08:53 Teammate Top 5: Anibal Borrajo
129 Andrew Goessling Stage 17 Racing 00:08:53
130 James Stemper Kenda/5 Hour Energy 00:08:53
131 Robin Eckmann Cal Giant Berry / Specialized 00:08:53
132 Shawn Milne Kenda/5 Hour Energy 00:08:53
133 Paul Mach Kenda/5 Hour Energy 00:08:53
134 Roman Kilun Kenda/5 Hour Energy 00:08:53
135 Victor Riquelme Wonderful Pistachios 00:09:43
136 Mat Stephens Elbowz Racing 00:10:19 Teammate Top 5: Sean Sullivan
137 Branden Russell Team Type 1 (Development) 00:10:19
138 Isaac Enderline BMC-Hincapie Development Team 00:10:19
139 Gabe Varela Hagens Berman Cycling Team 00:10:19
140 Alexey Shmidt Team Type 1 (Development) 00:10:19
141 Mike Tettleton Full Circle Cycling/Pure Gear 00:10:19
142 Paolo Cravanzola Team Type 1 (Development) 00:10:19
143 Scott Tietzel Juwi Solar Cycling 00:10:19
144 Rudolph Napolitano Stage 17 Racing 00:10:19
145 Sean Mazich Jelly Belly p/b Kenda 00:10:19 Teammate Top 5: Ricardo Van der velde
146 Greg Krause Juwi Solar Cycling 00:10:19
147 David Santos Cash Call Mortgage 00:10:19
148 Brian Mcculloch Cash Call Mortgage 00:10:19
149 Taylor Shelden Competitive Cyclist 00:10:19
150 Daniel Katz Stage 17 Racing 00:10:19
151 Connor Mccutcheon Simple Green-Bike Religion 00:10:19
152 Igor Volshteyn Champion Systems/Stans/CRCA 00:15:24
153 Nicholaus Schreiber Landis/Trek 00:17:01
154 Colin Jaskiewicz Champion Systems/Stans/CRCA 00:17:01
155 Andrew Gonzales Elbowz Racing 00:18:25 Teammate Top 5: Sean Sullivan
156 Lars Finanger Spy-Swamis Development Elite 00:18:25
157 Jeff Schiller Garneau Quebecor Norton-Rose 00:19:21
158 Jamie Riggs Full Circle Cycling/Pure Gear 00:19:21
159 Jerome Townsend Mountain Khakis/SmartStop 00:21:51
161 Sterling Magnell Wonderful Pistachios
162 Taylor Bertrand barrett Wonderful Pistachios
163 Adam Carr Stage 17 Racing
164 Justin Morris Team Type 1 (Development)
DNF Carter Jones Bissell Pro Cycling Teammate Win: Patrick Bevin
DNF Tyler Karnes BMC-Hincapie Development Team
DNF Charlie Avis Bontrager Livestrong
DNF Andres Miguel diaz Team Exergy Teammate Top 5: Freddie Rodriguez
DNF Ben Chaddock Team Exergy Teammate Top 5: Freddie Rodriguez
DNF Eric Bennett Wonderful Pistachios
DNF Timothy Rugg Champion Systems/Stans/CRCA
DNF Daniel Ramsey Champion Systems/Stans/CRCA
DNF William Zellmer Eclipse-ATS
DNF Patrick Caro Full Circle Cycling/Pure Gear
DNF Daniel Farinha Full Circle Cycling/Pure Gear
DNF Michael Larsen Full Circle Cycling/Pure Gear
DNF Marco Li Garneau Quebecor Norton-Rose
DNF Matt Degiacomo Garneau Quebecor Norton-Rose
DNF Kennett Peterson Hagens Berman Cycling Team
DNF Colin Gibson Hagens Berman Cycling Team
DNF Christiaan Kriek Simple Green-Bike Religion
DNF Jos Leroux Simple Green-Bike Religion
DNF Thorlak Frank Spy-Swamis Development Elite
DNF Trevor Haag Spy-Swamis Development Elite
DNF Andrea Ciacchini Team Type 1 (Development)
DNF Jared Nieters XO Communications p/b Cisco
DNF Russell Brown XO Communications p/b Cisco
Finishers: Cat 1: 123   Cat 2: 8   Cat 3: 4   Cat 4: 4   Cat 5: 8   Cat ?: 39  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Loren Rowney Specialized Lululemon 00:00:00
2 Joelie Numainville Optum Pro Cycling / Kelly 00:00:00
3 Joanie Caron Cynergy Cycles / Missing Link 00:00:00
4 Kristin Mcgrath Exergy TWENTY12 00:00:00
5 Megan Guarnier Team Tibco / To the Top 00:00:00
6 Alison Powers NOW and Novartis for MS 00:00:00
7 Leah Guloien Cynergy Cycles / Missing Link 00:00:00 Teammate Top 5: Joanie Caron
8 Emily Kachorek Primal/Mapmyride Womens Racing 00:00:00
9 Olivia Dillon NOW and Novartis for MS 00:00:00
10 Andrea Dvorak Exergy TWENTY12 00:00:00 Teammate Top 5: Kristin Mcgrath
11 Elizabeth Newell NOW and Novartis for MS 00:00:00
12 Katie Colclough Specialized Lululemon 00:00:00 Teammate Win: Loren Rowney
13 Courtney Lowe Optum Pro Cycling / Kelly 00:00:00 Teammate Top 5: Joelie Numainville
14 Kristen Lasasso Primal/Mapmyride Womens Racing 00:00:00
15 Lindsay Myers Team Tibco / To the Top 00:00:00 Teammate Top 5: Megan Guarnier
16 Denise Ramsden Optum Pro Cycling / Kelly 00:00:00 Teammate Top 5: Joelie Numainville
17 Ashley James NOW and Novartis for MS 00:00:00
18 Jade Wilcoxson Optum Pro Cycling / Kelly 00:00:00 Teammate Top 5: Joelie Numainville
19 Anna Sanders FCS/Rouse p/b Mr. Restore 00:00:00
20 Lex Albrecht Optum Pro Cycling / Kelly 00:00:00 Teammate Top 5: Joelie Numainville
21 Alisha Welsh Primal/Mapmyride Womens Racing 00:00:00
22 Ally Stacher Specialized Lululemon 00:00:00 Teammate Win: Loren Rowney
23 Amanda Miller Team Tibco / To the Top 00:00:00 Teammate Top 5: Megan Guarnier
24 Rhae Shaw Exergy TWENTY12 00:00:00 Teammate Top 5: Kristin Mcgrath
25 Jazzy Hurikino Vanderkitten - Focus 00:00:00
26 Amber Neben Specialized Lululemon 00:00:00 Teammate Win: Loren Rowney
27 Kathryn Donovan FCS/Rouse p/b Mr. Restore 00:00:00
28 Lea Davison Cynergy Cycles / Missing Link 00:00:00 Teammate Top 5: Joanie Caron
29 Amber Gaffney SC Velo/Empower Coaching 00:01:40
30 Rikke Preisler Metromint Cycling 00:01:40
31 Kathleen Billington Vanderkitten - Focus 00:01:40
32 Anne Samplonius NOW and Novartis for MS 00:01:40
33 Leah Kirchmann Optum Pro Cycling / Kelly 00:01:40 Teammate Top 5: Joelie Numainville
34 Veronique Fortin Team Tibco / To the Top 00:01:40 Teammate Top 5: Megan Guarnier
35 Rachel Warner FCS/Rouse p/b Mr. Restore 00:01:44
36 Joy Mcculloch SC Velo/Empower Coaching 00:01:46
37 Kori Seehafer Primal/Mapmyride Womens Racing 00:01:46
38 Jacqueline Kurth Primal/Mapmyride Womens Racing 00:01:46
39 Lauren Stephens FCS/Rouse p/b Mr. Restore 00:01:46
40 Pascale Schider Exergy TWENTY12 00:04:14 Teammate Top 5: Kristin Mcgrath
41 Heather Logan-spinger Exergy TWENTY12 00:04:14 Teammate Top 5: Kristin Mcgrath
42 Jacquelyn Crowell Exergy TWENTY12 00:06:29 Teammate Top 5: Kristin Mcgrath
43 Rebecca Werner Metromint Cycling 00:10:25
44 Peggy Legrand Metromint Cycling 00:10:25
45 Christina Smith NOW and Novartis for MS 00:11:15
46 Mary Elizabeth maroon FCS/Rouse p/b Mr. Restore 00:11:57
47 Hilary Crowley Specialized Lululemon 00:12:49 Teammate Win: Loren Rowney
48 Jenny Rios SC Velo/Empower Coaching 00:12:49
49 Jennifer Reither Vanderkitten - Focus 00:12:49
50 Cara Gillis Team Kenda p/b Geargrinders 00:12:49
51 Devon Gorry NOW and Novartis for MS 00:12:49
52 Lisa Mueller Metromint Cycling 00:12:49
53 Julia Lafranchise Cynergy Cycles / Missing Link 00:12:49 Teammate Top 5: Joanie Caron
54 Hilary Billington Team Kenda p/b Geargrinders 00:12:49
55 Addy Albershardt NOW and Novartis for MS 00:12:49
56 Lauren Hall Team Tibco / To the Top 00:12:49 Teammate Top 5: Megan Guarnier
57 Amy Mcguire FCS/Rouse p/b Mr. Restore 00:12:49
58 Liza Rachetto Primal/Mapmyride Womens Racing 00:12:49
59 Kristina Seley Cynergy Cycles / Missing Link 00:12:49 Teammate Top 5: Joanie Caron
60 Bridie O'donnell Vanderkitten - Focus 00:12:49
61 Kendall Ryan Team Tibco / To the Top 00:12:49 Teammate Top 5: Megan Guarnier
62 Lisa Campbell SC Velo/Empower Coaching 00:12:49
63 Anna Barensfeld Optum Pro Cycling / Kelly 00:12:49 Teammate Top 5: Joelie Numainville
64 Nichole Wangsgard Primal/Mapmyride Womens Racing 00:12:49
65 Kristin Sanders Optum Pro Cycling / Kelly 00:12:49 Teammate Top 5: Joelie Numainville
66 Samantha Schneider Team Tibco / To the Top 00:12:49 Teammate Top 5: Megan Guarnier
DNF Greta Neimanas Exergy TWENTY12 Teammate Top 5: Kristin Mcgrath
DNF Crescenzo Lauren de Team Kenda p/b Geargrinders
DNF Unknown Rider Team Kenda p/b Geargrinders
DNF Amanda Seigle Metromint Cycling
DNF Ellen Sherrill Metromint Cycling
DNF Karlee Grendon FCS/Rouse p/b Mr. Restore
DNF Rachel Byus FCS/Rouse p/b Mr. Restore
DNF Kate Chilcott Vanderkitten - Focus
DNF Emily Collins Vanderkitten - Focus
Finishers: Cat 1: 38   Cat 2: 13   Cat 4: 2   Cat ?: 22