Log In
Redlands Bicycle Classic - Crit • Mar 24 2012
Mostly Cloudy, 55 degrees, wind 1 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patrick Bevin Bissell Pro Cycling 00:00:00
2 Alexander Candelario Optum Pro Cycling p/b Kelly 00:00:00
3 Carlos Eduarto alzate Team Exergy 00:00:00
4 Michael Friedman Optum Pro Cycling p/b Kelly 00:00:00
5 Anibal Borrajo Jamis Sutter Home 00:00:00
6 Sergio Hernandez Jelly Belly p/b Kenda 00:00:00
7 Joseph Lewis Eclipse-ATS 00:00:00
8 Francisco Mancebo Competitive Cyclist 00:00:00
9 Ty Magner BMC-Hincapie Development Team 00:00:00
10 Mat Stephens Elbowz Racing 00:00:00
11 John Murphy Kenda/5 Hour Energy 00:00:00
12 Eric Young Bissell Pro Cycling 00:00:00 Teammate Win: Patrick Bevin
13 Ricardo Van der velde Jelly Belly p/b Kenda 00:00:00
14 Sean Sullivan Elbowz Racing 00:00:00
15 Lee Muse Cash Call Mortgage 00:00:00
16 Anthony Canevari Cash Call Mortgage 00:00:00
17 Michael Creed Optum Pro Cycling p/b Kelly 00:00:00 Teammate Top 5: Alexander Candelario
18 Luke Keough Mountain Khakis/SmartStop 00:00:00
19 Jesse Anthony Optum Pro Cycling p/b Kelly 00:00:00 Teammate Top 5: Alexander Candelario
20 Neil Bezdek Mountain Khakis/SmartStop 00:00:00
21 Michael Weicht Cash Call Mortgage 00:00:00
22 Thomas Nankervis Competitive Cyclist 00:00:00
23 Heath Blackgrove Elbowz Racing 00:00:00
24 Andy Jacques-maynes Kenda/5 Hour Energy 00:00:00
25 Christian Helmig Elbowz Racing 00:00:00
26 Chad Beyer Competitive Cyclist 00:00:00
27 Scott Stewart Jelly Belly p/b Kenda 00:00:00
28 Thomas Brown Mountain Khakis/SmartStop 00:00:00
29 Freddie Rodriguez Team Exergy 00:00:00 Teammate Top 5: Carlos Eduarto alzate
30 Brandon Trafton Full Circle Cycling/Pure Gear 00:00:00
31 Stefano Barberi Cash Call Mortgage 00:00:00
32 Daniel Holt Team Type 1 (Development) 00:00:00
33 Phillip Gaimon Kenda/5 Hour Energy 00:00:00
34 Christopher Baldwin Bissell Pro Cycling 00:00:00 Teammate Win: Patrick Bevin
35 Menso De jong Jelly Belly p/b Kenda 00:00:00
36 Tom Zirbel Optum Pro Cycling p/b Kelly 00:00:00 Teammate Top 5: Alexander Candelario
37 Bruno Langlois Garneau Quebecor Norton-Rose 00:00:00
38 Rob Britton Competitive Cyclist 00:00:00
39 Julian Kyer Juwi Solar Cycling 00:00:00
40 Chad Haga Optum Pro Cycling p/b Kelly 00:00:00 Teammate Top 5: Alexander Candelario
41 Tyler Jewell Elbowz Racing 00:00:00
42 James Oram Bontrager Livestrong 00:00:00
43 Anthony Hall Champion Systems/Stans/CRCA 00:00:00
44 David Santos Cash Call Mortgage 00:00:00
45 Andrew Bajadali Optum Pro Cycling p/b Kelly 00:00:00 Teammate Top 5: Alexander Candelario
46 Serge Tvetcov Team Exergy 00:00:00 Teammate Top 5: Carlos Eduarto alzate
47 Danny Heeley Hagens Berman Cycling Team 00:00:00
48 Ian Boswell Bontrager Livestrong 00:00:00
49 Chris Winn Juwi Solar Cycling 00:00:00
50 Adam Farabaugh XO Communications p/b Cisco 00:00:00
51 Kirk Carlsen Wonderful Pistachios 00:00:00
52 Chris Aten Landis/Trek 00:00:00
53 Frank Pipp Bissell Pro Cycling 00:00:00 Teammate Win: Patrick Bevin
54 Ian Holt Juwi Solar Cycling 00:00:00
55 Nic Hamilton Jelly Belly p/b Kenda 00:00:00
56 James Mattis Cal Giant Berry / Specialized 00:00:00
57 Torey Philipp Cal Giant Berry / Specialized 00:00:00
58 Diego Yepez Full Circle Cycling/Pure Gear 00:00:00
59 Logan Loader dope Team Exergy 00:00:00 Teammate Top 5: Carlos Eduarto alzate
60 Ben Bertiger Stage 17 Racing 00:00:00
61 Connor O'leary Bontrager Livestrong 00:00:00
62 Joseph Dombrowski Bontrager Livestrong 00:00:00
63 Matt Cooke Team Exergy 00:00:00 Teammate Top 5: Carlos Eduarto alzate
64 Nathaniel Wilson Cal Giant Berry / Specialized 00:00:00
65 Daniel Harm Stage 17 Racing 00:00:00
66 Alder Martz BMC-Hincapie Development Team 00:00:00
67 Cameron Peterson Eclipse-ATS 00:00:00
68 Jeremy Vennell Bissell Pro Cycling 00:00:00 Teammate Win: Patrick Bevin
69 Evan Huffman Cal Giant Berry / Specialized 00:00:00
70 Chris Johnson Champion Systems/Stans/CRCA 00:00:00
71 Travis Mccabe Landis/Trek 00:00:00
72 Guido Palma Jamis Sutter Home 00:00:00 Teammate Top 5: Anibal Borrajo
73 Luis Davila Jelly Belly p/b Kenda 00:00:00
74 Devan Dunn Cash Call Mortgage 00:00:00
75 George Cyrus Landis/Trek 00:00:00
76 Gabe Varela Hagens Berman Cycling Team 00:00:00
77 Christian Varley Simple Green-Bike Religion 00:00:00
78 Stephen Leece Cal Giant Berry / Specialized 00:00:00
79 Brian Mcculloch Cash Call Mortgage 00:00:00
80 Lucas Binder Spy-Swamis Development Elite 00:00:00
81 Chris Stastny Cal Giant Berry / Specialized 00:00:00
82 Nathan Brown Bontrager Livestrong 00:00:00
83 Colt Peterson Simple Green-Bike Religion 00:00:00
84 Mathew Lipscomb BMC-Hincapie Development Team 00:00:00
85 Cory Greenberg Simple Green-Bike Religion 00:00:00
86 Tyler Brandt XO Communications p/b Cisco 00:00:00
87 Clay Murfet Mountain Khakis/SmartStop 00:00:00
88 Thomas Jondall Landis/Trek 00:00:00
89 Benjamin Zawacki Mountain Khakis/SmartStop 00:00:00
90 Rudolph Napolitano Stage 17 Racing 00:00:00
91 Andrew Goessling Stage 17 Racing 00:00:00
92 Mike Tettleton Full Circle Cycling/Pure Gear 00:00:00
93 Nathaniel English Kenda/5 Hour Energy 00:00:00
94 Stephen Mull XO Communications p/b Cisco 00:00:00
95 Andrew Meyer BMC-Hincapie Development Team 00:00:00
96 Ricky Gargiulo Champion Systems/Stans/CRCA 00:00:00
97 Emerson Oronte Jelly Belly p/b Kenda 00:00:00
98 Scott Tietzel Juwi Solar Cycling 00:00:00
99 Julio Mollinedo Full Circle Cycling/Pure Gear 00:00:00
100 Ian Burnett Competitive Cyclist 00:00:00
101 Colin Don Landis/Trek 00:00:00
102 Joseph Schmalz Elbowz Racing 00:00:00
103 Ian Crane Hagens Berman Cycling Team 00:00:00
104 Jonathan Hornbeck Hagens Berman Cycling Team 00:00:00
105 Igor Volshteyn Champion Systems/Stans/CRCA 00:00:00
106 Kyle Wamsley Jamis Sutter Home 00:00:00 Teammate Top 5: Anibal Borrajo
107 Keck Baker XO Communications p/b Cisco 00:00:00
108 Branden Russell Team Type 1 (Development) 00:00:00
109 David Glick Landis/Trek 00:00:00
110 Steve Fisher Hagens Berman Cycling Team 00:00:00
111 Greg Krause Juwi Solar Cycling 00:00:00
112 Austin Carroll Simple Green-Bike Religion 00:00:29
113 Sean Mazich Jelly Belly p/b Kenda 00:00:29
114 Shane Buysse Spy-Swamis Development Elite 00:00:34
115 Arthur Rand Stage 17 Racing 00:00:34
116 Chris Balestrini Garneau Quebecor Norton-Rose 00:00:34
117 Orion Berryman Spy-Swamis Development Elite 00:00:34
118 Alexey Shmidt Team Type 1 (Development) 00:00:34
119 Daniel Katz Stage 17 Racing 00:00:34
120 Andy Baker Bissell Pro Cycling 00:00:34 Teammate Win: Patrick Bevin
121 Jerome Townsend Mountain Khakis/SmartStop 00:00:43
122 Edison Turner BMC-Hincapie Development Team 00:00:43
123 Andrew Gonzales Elbowz Racing 00:00:43
124 David Fleischhauer Hagens Berman Cycling Team 00:00:43
125 Roman Kilun Kenda/5 Hour Energy 00:00:43
126 Ben Hill Eclipse-ATS 00:00:46
127 Chris Gruber Champion Systems/Stans/CRCA 00:00:50
128 Taylor Shelden Competitive Cyclist 00:01:03
129 James Stemper Kenda/5 Hour Energy 00:01:48
130 ? Samuel Stage 17 Racing 00:01:50
131 Isaac Enderline BMC-Hincapie Development Team 00:01:51
132 Demis Aleman Jamis Sutter Home 00:02:12 Teammate Top 5: Anibal Borrajo
133 John Simes Jamis Sutter Home 00:02:12 Teammate Top 5: Anibal Borrajo
134 Jovan Zecavica BMC-Hincapie Development Team 00:00:00
135 Benjamin Jacques-maynes Bissell Pro Cycling 00:00:00 Teammate Win: Patrick Bevin
136 Luis Amaran Jamis Sutter Home 00:00:00 Teammate Top 5: Anibal Borrajo
137 Marsh Cooper Optum Pro Cycling p/b Kelly 00:00:00 Teammate Top 5: Alexander Candelario
138 Morgan Schmitt Team Exergy 00:00:00 Teammate Top 5: Carlos Eduarto alzate
139 Aurelien Passeron Wonderful Pistachios 00:00:00
140 Yosvany Falcon Wonderful Pistachios 00:00:00
141 Erik Slack Wonderful Pistachios 00:00:00
142 Victor Riquelme Wonderful Pistachios 00:00:00
143 Eamon Franck Cal Giant Berry / Specialized 00:00:00
144 Nicholaus Schreiber Landis/Trek 00:00:00
145 Robin Eckmann Cal Giant Berry / Specialized 00:02:29
146 Jeff Schiller Garneau Quebecor Norton-Rose 00:02:42
147 Paul Mach Kenda/5 Hour Energy 00:03:12
148 Zach Hughes Garneau Quebecor Norton-Rose 00:03:32
149 Shawn Milne Kenda/5 Hour Energy 00:04:37
150 Paolo Cravanzola Team Type 1 (Development) 00:04:38
151 James Hepburn Eclipse-ATS 00:04:56
152 Connor Mccutcheon Simple Green-Bike Religion 00:05:15
153 Christopher Monteleone Mountain Khakis/SmartStop 00:05:19
154 Travis Livermon Mountain Khakis/SmartStop 00:05:20
155 Nathan King Competitive Cyclist 00:05:39
156 Jamie Riggs Full Circle Cycling/Pure Gear 00:05:39
157 Colin Jaskiewicz Champion Systems/Stans/CRCA 00:05:48
158 Lars Finanger Spy-Swamis Development Elite 00:06:50
DNF Nick Frey Juwi Solar Cycling
Finishers: Cat 1: 107   Cat 2: 7   Cat 3: 4   Cat 4: 4   Cat 5: 7   Cat ?: 30  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joelie Numainville Optum Pro Cycling / Kelly 00:00:00
2 Megan Guarnier Team Tibco / To the Top 00:00:00
3 Loren Rowney Specialized Lululemon 00:00:00
4 Christina Smith NOW and Novartis for MS 00:00:00
5 Alison Powers NOW and Novartis for MS 00:00:00
6 Jenny Rios SC Velo/Empower Coaching 00:00:00
7 Pascale Schider Exergy TWENTY12 00:00:00
8 Anne Samplonius NOW and Novartis for MS 00:00:00 Teammate Top 5: Christina Smith
9 Jade Wilcoxson Optum Pro Cycling / Kelly 00:00:00 Teammate Win: Joelie Numainville
10 Julia Lafranchise Cynergy Cycles / Missing Link 00:00:00
11 Leah Kirchmann Optum Pro Cycling / Kelly 00:00:00 Teammate Win: Joelie Numainville
12 Liza Rachetto Primal/Mapmyride Womens Racing 00:00:00
13 Joanie Caron Cynergy Cycles / Missing Link 00:00:00
14 Andrea Dvorak Exergy TWENTY12 00:00:00
15 Lex Albrecht Optum Pro Cycling / Kelly 00:00:00 Teammate Win: Joelie Numainville
16 Rhae Shaw Exergy TWENTY12 00:00:00
17 Denise Ramsden Optum Pro Cycling / Kelly 00:00:00 Teammate Win: Joelie Numainville
18 Kristin Mcgrath Exergy TWENTY12 00:00:00
19 Kristen Lasasso Primal/Mapmyride Womens Racing 00:00:00
20 Emily Kachorek Primal/Mapmyride Womens Racing 00:00:00
21 Kori Seehafer Primal/Mapmyride Womens Racing 00:00:00
22 Olivia Dillon NOW and Novartis for MS 00:00:00 Teammate Top 5: Christina Smith
23 Jazzy Hurikino Vanderkitten - Focus 00:00:00
24 Alisha Welsh Primal/Mapmyride Womens Racing 00:00:00
25 Ally Stacher Specialized Lululemon 00:00:00 Teammate Top 5: Loren Rowney
26 Lindsay Myers Team Tibco / To the Top 00:00:00 Teammate Top 5: Megan Guarnier
27 Elizabeth Newell NOW and Novartis for MS 00:00:00 Teammate Top 5: Christina Smith
28 Amanda Miller Team Tibco / To the Top 00:00:00 Teammate Top 5: Megan Guarnier
29 Leah Guloien Cynergy Cycles / Missing Link 00:00:00
30 Joy Mcculloch SC Velo/Empower Coaching 00:00:00
31 Hilary Billington Team Kenda p/b Geargrinders 00:00:00
32 Courtney Lowe Optum Pro Cycling / Kelly 00:00:00 Teammate Win: Joelie Numainville
33 Jacquelyn Crowell Exergy TWENTY12 00:00:00
34 Kathleen Billington Vanderkitten - Focus 00:00:00
35 Katie Colclough Specialized Lululemon 00:00:00 Teammate Top 5: Loren Rowney
36 Lea Davison Cynergy Cycles / Missing Link 00:00:00
37 Peggy Legrand Metromint Cycling 00:00:00
38 Amber Gaffney SC Velo/Empower Coaching 00:00:00
39 Rebecca Werner Metromint Cycling 00:00:00
40 Ashley James NOW and Novartis for MS 00:00:00 Teammate Top 5: Christina Smith
41 Hilary Crowley Specialized Lululemon 00:00:00 Teammate Top 5: Loren Rowney
42 Jacqueline Kurth Primal/Mapmyride Womens Racing 00:00:00
43 Rikke Preisler Metromint Cycling 00:00:00
44 Bridie O'donnell Vanderkitten - Focus 00:00:00
45 Anna Barensfeld Optum Pro Cycling / Kelly 00:00:00 Teammate Win: Joelie Numainville
46 Veronique Fortin Team Tibco / To the Top 00:00:00 Teammate Top 5: Megan Guarnier
47 Kristin Sanders Optum Pro Cycling / Kelly 00:00:00 Teammate Win: Joelie Numainville
48 Kendall Ryan Team Tibco / To the Top 00:00:44 Teammate Top 5: Megan Guarnier
49 Amy Mcguire FCS/Rouse p/b Mr. Restore 00:00:00
50 Kathryn Donovan FCS/Rouse p/b Mr. Restore 00:00:00
51 Amber Neben Specialized Lululemon 00:00:00 Teammate Top 5: Loren Rowney
52 Anna Sanders FCS/Rouse p/b Mr. Restore 00:00:00
53 Nichole Wangsgard Primal/Mapmyride Womens Racing 00:00:00
54 Devon Gorry NOW and Novartis for MS 00:01:49 Teammate Top 5: Christina Smith
55 Addy Albershardt NOW and Novartis for MS 00:01:49 Teammate Top 5: Christina Smith
56 Samantha Schneider Team Tibco / To the Top 00:02:15 Teammate Top 5: Megan Guarnier
57 Lauren Hall Team Tibco / To the Top 00:02:32 Teammate Top 5: Megan Guarnier
58 Cara Gillis Team Kenda p/b Geargrinders 00:03:20
59 Lisa Mueller Metromint Cycling 00:03:20
60 Kristina Seley Cynergy Cycles / Missing Link 00:03:20
61 Lisa Campbell SC Velo/Empower Coaching 00:03:20
62 Jennifer Reither Vanderkitten - Focus 00:03:20
DNF Rachel Warner FCS/Rouse p/b Mr. Restore
DNF Lauren Stephens FCS/Rouse p/b Mr. Restore
DNF Mary Elizabeth maroon FCS/Rouse p/b Mr. Restore
DNF Heather Logan-spinger Exergy TWENTY12
Finishers: Cat 1: 38   Cat 2: 9   Cat 4: 1   Cat ?: 18