Log In
Tennessee State Criterium Championship • Jul 25 2021 • Memphis, TN
Humid, 91 degrees, wind 4 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
10 Amanda Tacker
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Newberry Marx & Bensdorf
2 David Kuester Fount Cycling Guild
3 Jp Primm
4 Aiden Reuter Marx-Bensdorf / BPC Cycling Team
5 Will Stoffel
6 Richie Slagle Los Locos
7 Preston Beasley Nashville Local Cycling
8 Lee Yarbro Nashville Local Cycling
DNF Michael Poole Amateurs Cycling Club of Memphis /
DNF Dale Sanford Marx-Bensdorf/BPC
Finishers: Cat 2: 7   Cat 3: 2   Cat 4: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Troy Fields Nashville Local Cycling
2 Mason Schofield 901 Racing
3 Matthew Baxter Mid South Racing
4 Neal Coughlin Rainbow Bicycle Racing / USMES
5 Drew Wieland Dogfish
6 Lukas Hooper 901 Racing
7 Tyler Kenyon 901 Racing Teammate Top 5: Mason Schofield
8 Jimmy Lancaster Mid-South Cycling
9 Ryan Delaney
10 Brady Cayet 901 Racing Teammate Top 5: Mason Schofield
11 Shawn Dowlen Esprit de Corps
12 Ehinger Steve Marx-Bensdorf
13 Chris Kelly Nashville Local Cycling Teammate Win: Troy Fields
DNF Nikolaus Hagedorn 901 Racing Teammate Top 5: Mason Schofield
Finishers: Cat 3: 7   Cat 4: 4   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lukas Hooper 901 Racing
2 Justin Luy 901 Racing Teammate Win: Lukas Hooper
3 Charles Mcdaniel 901 Racing Teammate Win: Lukas Hooper
4 David Ax 901 Racing Teammate Win: Lukas Hooper
5 David Collins Los Locos
6 Robert Taylor Bad Rocket Racing
7 Elijah Pugh Marx Bensdorff/ BPC
8 Alex Wiseman
9 Richard Murphy Nissan of Paris Racing
10 Miles Fortas LOS LOCOS Teammate Top 5: David Collins
11 Mark Smith
12 Matthew Marshalek Marx Bensdorf
13 Will Tucker 901 Racing Teammate Win: Lukas Hooper
14 Marcus Jones
15 Stephen Waldrip
16 Ryan Clark 901 Racing Teammate Win: Lukas Hooper
17 Daurie Schwartz Ninety West Racing
18 Timothy Bowen
19 D Aaron braswell??? BAD Rocket Racing
20 Brad Montgomery Marx-Bensdorf BPC Cycling
21 David Walker Mid-South Racing Cycling Team
22 Ken Delaughter 901 Racing Teammate Win: Lukas Hooper
23 Mike Long Mid-South Racing Cycling Team
24 Corey Killelea Nashville Local Cycling
DNF Phillip Young Los Locos Teammate Top 5: David Collins
DNF Turner Glaser Marx-Bensdorf
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 17   Cat 5: 1   Cat ?: 7  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Walker Mid-South Racing Cycling Team
2 Derek Hosey Grind City Cycling Club
3 Andre Pruitt BPC
4 Richie Fletcher Los Locos Racing
5 Lorenzo Scruggs Grind City Cycling
6 Dylan Kail Grind City Cycling Club
7 Thomas Jackson EVOQ.BIKE
8 Collin Johnson
9 Zamarius Mclendon Nashville Local Cycling
10 William Parrish CdV
11 Jason Mayo KnuckleHead Cycling
12 Rufus Graham
13 Trey Chitman Gring City Cycling
14 Justin Hamm MEMPHIS THUNDER RACING
15 Dylan Thomas
16 Clinton Ward Grind City Cycling Teammate Top 5: Lorenzo Scruggs
17 John Baddley stanky creek cycling
18 Danny Smith
19 Wesley Reed
20 Jesse Keck
21 Christopher Freire
DNF Kristopher Coll
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 5   Cat ?: 16  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Mcdonald How's my riding?
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Troy Fields Nashville Local Cycling
2 Turner Glaser Marx-Bensdorf
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nolan Long Mid-South Racing Cycling Team
2 Corey Killelea Nashville Local Cycling
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brandon Krawczyk
2 Peter Laskiewicz Hattie B's Racing
3 Matthew Baxter Mid South Racing
4 Will Stoffel
5 David Bradbury Hattie B's Racing
6 Dale Sanford Marx-Bensdorf/BPC
7 Bryant Funston Marx-Bensdorf / BPC Cycling Team
8 Phillip Young Los Locos
DNF Michael Poole Amateurs Cycling Club of Memphis /
DNF Nikolaus Hagedorn 901 Racing
DNF Robert Taylor Bad Rocket Racing
DNF Brad Montgomery Marx-Bensdorf BPC Cycling
DNF Ryan Clark 901 Racing
DNF Stephen Waldrip
DNF Tyler Kenyon 901 Racing
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 3   Cat 3: 4   Cat 4: 6  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Rollins 901 Racing
2 Robert Binkley Southern Velo
3 Patrick Harkins Velo Roussillon
DNF Jimmy Lancaster Mid-South Cycling
DNF Ehinger Steve Marx-Bensdorf
DNF Todd Hickman 901 Racing Teammate Win: Scott Rollins
DNF D Aaron braswell??? BAD Rocket Racing
DNF Peter Reed Kupp Racing
DNF Scott Newberry Marx & Bensdorf Teammate Top 5: Ehinger Steve
DNF Richard Keller Nashville Local Cycling
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 3   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Binkley Southern Velo
2 Patrick Harkins Velo Roussillon
3 Christopher Davis Ninety West Racing
4 Todd Hickman 901 Racing
5 Pete Sully 901 Racing
6 Michael Stearns Velo Roussillon Racing
7 Octavio Subia
8 Rod Yates Marx-Bensdorf / BPC Cycling Team
9 Matt West Los Locos
DNF Mike Long Mid-South Racing Cycling Team
DNF Wesley Reed
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 2   Cat 3: 3   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ivan Murdock Nashville Local Cycling
2 Thomas Jackson EVOQ.BIKE
3 Bernie Clincke Nashville Local Cycling Teammate Win: Ivan Murdock
4 Joe Royer Outdoors Inc
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Baker Nashville Local Cycling
2 Richard Keller Nashville Local Cycling Teammate Win: Christopher Baker
3 Bryant Funston Marx-Bensdorf / BPC Cycling Team
4 Peter Reed Kupp Racing
5 Patrick Walle evoq.bike
6 Robert Binkley Southern Velo
7 Patrick Harkins Velo Roussillon
8 Brandon Krawczyk
9 David Howe Hattie B's Racing
Finishers: Cat 1: 9  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marda Kaiser rehnelt Marx and Bensdorf ACCM
Finishers: Cat 3: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Abby Ruess Levine Law Group
2 Leigh Ruston 901 Racing
3 Catherine Dewberry Team Belladium
4 Pamela Tate Marx-Bensdorf/BPC Cycling Team
5 Jessica Christensen Nashville Local Cycling
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 2   Cat 3: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Caitlin Lucas Marx-Bensdorf / BPC Cycling Team
2 Charlie Hayden marx benzdorf/ bpc
3 Shelby Tucker 901 Racing
4 Caroline Cook Marx-Bensdorf
5 Teressa Lang 901 Racing
6 Nicole Roy Marx-Bensdorf/BPC
7 Lisa Mayo
8 Heather Perkins Marx-Bensdorf/BPC
9 Lindsay Sigler 901 Racing Teammate Top 5: Shelby Tucker
11 Renee Stanfield Nissan of Paris/Jacskon Velosport
Finishers: Cat 5: 4   Cat ?: 6  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Elsie Murphy Nissan of Paris
2 Madelyn Murphy Nissan of Paris Racing
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
DNF Abby Ruess Abby KRAWCZYK
Finishers: Cat 1: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marda Kaiser rehnelt Marx and Bensdorf ACCM
2 Leigh Ruston 901 Racing
3 Pamela Tate Marx-Bensdorf/BPC Cycling Team
4 Teressa Lang 901 Racing
5 Nicole Roy Marx-Bensdorf/BPC
6 Heather Perkins Marx-Bensdorf/BPC
7 Renee Stanfield Nissan of Paris/Jacskon Velosport
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 5: 3   Cat ?: 1