Log In
North Carolina RR Champs • Jul 14 2012
Partly Cloudy, 86 degrees, wind 5 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert O'gorman jr Happy Tooth
2 David Duquette 36th street racing
3 Caleb Welborn Brevard College
4 Chris Emory DIY Music p/b Chainheart Cycling St
5 Chris Ernst DIY Music p/b Chainheart Cycling St
6 Trey Miller Athletix Cycling Team benefiting Gl
7 Nate Berry CatUp Coaching
8 Matt Moosa Carolina Break
9 Nick Fishbein VeloShine Cycling Team
10 Robert Vogt Team Traveller
11 Andrew Baker Bissell Pro Cycling
12 Ross Bowden Garneau Custom
13 Parker Mcconville Happy Tooth Teammate Win: Robert O'gorman jr
14 David Flynn VeloShine Cycling Team
15 Kaleb Naegeli Duke University
16 Isaac Enderline BMC/Hincapie Sportswear Development
17 George Garvick Atomic Cycles
18 Myles Lietzke CBC racing
19 Luis Flores Happy Tooth Teammate Win: Robert O'gorman jr
20 Kellen Goodell CBC Racing Team
21 John Delong CMI Trilogy Equipe
22 Brad Veasey Massage Envy Cycling p/b Catup.com
23 Seth Ray Berger Hardware Bikes
24 Wyatt Briggs Brevard College Teammate Top 5: Caleb Welborn
25 Justin Lowe Team Athletix Benefitting Globalbik
26 John Jay Happy Tooth Teammate Win: Robert O'gorman jr
27 Darren Fuller VeloShine Cycling Team
28 Carlos Norena Metro Reprographics (Teamville)
29 Christopher Blake Happy Tooth Teammate Win: Robert O'gorman jr
30 Oscar Jimenez Unattached
31 Austin Joyner carolina break
32 Nathan Pfeifer Bitter Dose Cycling
33 Steven Boehm Berger Hardware Bikes
34 Matthew Bruner CAROLINA BREAK
35 Evan Fader Earthfare/i9 pb Cyclesport
36 Jason Marshall Velo 16 BSG
37 Chris Zieman Happy Tooth Teammate Win: Robert O'gorman jr
38 Jacob Arnold Colorado State University
39 Johnny Mitchell Metro Reprographics p/b DeMaine Chi
40 Andrew Shetler Bitter Dose Cycling
41 Jacob Timmerman Triangle Velo
42 Michael Raynor DIY Music p/b Chainheart Cycling St Teammate Top 5: Chris Emory
43 Christopher Harkey VeloShine Cycling Team
44 Alexander Fisher Happy Tooth Teammate Win: Robert O'gorman jr
45 Timothy Mccollum VeloShine Cycling Team
46 Gabriel Allie Carolina Break
47 Adam Howes Berger Hardware Bikes
48 Mark Brown Metro Reprographics (Teamville)
49 Maxwell Robb DIY Music p/b Chainheart Cycling St Teammate Top 5: Chris Emory
50 Brendan Johnson Bitter Dose Cycling
51 Evan Wynn DIY Music p/b Asheville Youth Cycli
52 E. Julian cabra Metro Reprographics (Teamville)
53 Brad Harman Chain Reaction
54 Hank Booth Carolina Break
55 Alexander Galeano Storm Racing Team
56 Hans Halaixt Unattached
57 Curtis Staples VeloShine Cycling Team
58 Dylan Cipkowski Industry Nine/Youngblood Bikes
59 Evan Wynn DIY Music p/b Asheville Youth Cycli
60 Scottie Weiss VeloShine Cycling Team
61 Brad Harman Chain Reaction
62 Dylan Cipkowski Industry Nine/Youngblood Bikes
63 Hank Booth Carolina Break
64 Justin Evans Appalachian State University
65 Matthew Howe Happy Tooth Teammate Win: Robert O'gorman jr
66 Todd Hancock Berger Hardware Bikes
67 Maxwell Robb DIY Music p/b Chainheart Cycling St Teammate Top 5: Chris Emory
68 Todd Berger Berger Hardware Bikes
69 Timothy Jenkinson Earthfare/Industry Nine p/b Cyclesp
70 E. Julian cabra Metro Reprographics (Teamville)
71 Todd Berger Berger Hardware Bikes
72 Alexander Galeano Storm Racing Team
73 Adam Ray DIY Music P/B Chainheart
74 Curtis Staples VeloShine Cycling Team
75 Nathan Smith LCR p/b Champion Systems
76 Adam Ray DIY Music P/B Chainheart
77 Justin Evans Appalachian State University
78 Hans Halaixt Unattached
79 Matthew Howe Happy Tooth Teammate Win: Robert O'gorman jr
80 Timothy Jenkinson Earthfare/Industry Nine p/b Cyclesp
81 Todd Hancock Berger Hardware Bikes
82 Scottie Weiss VeloShine Cycling Team
83 Gary Krol VeloShine Cycling Team
84 Gary Krol VeloShine Cycling Team
85 Jamie Lytton VeloShine Cycling Team
86 Nathan Smith LCR p/b Champion Systems
87 Brendan Johnson Bitter Dose Cycling
88 Stephen Wagstaff NC State Cycling
89 Stephen Wagstaff NC State Cycling
90 Jamie Lytton VeloShine Cycling Team
Finishers: Cat 1: 24   Cat 2: 28   Cat 3: 38  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joshua Brown Atomic Cycles
2 Billy Raynor Port City Velo/Origin 8
3 Jerrold Jeske Bandwidth.com/Cinci Velo Club
4 John Gorum Appalachian State University
5 Keith Handlon Bandwidth.com/Cinci Velo Club
6 Will Smith BEast Racing
7 Roland Bowyer Sandhills Cycling Club
8 John Stewart Massage Envy Cycling p/b catup.com
9 Aaron Atwater Grand Strand Bicycles
10 Miles Hubbard Appalachian State University Teammate Top 5: John Gorum
11 John Cristiano Trysports p/b Timex
12 Hansen Su
13 Chris Wooten Modry/Evergreen Partners
14 William Flowers Apex Packaging Cycling Team
15 Peter Cassidy Globalbike Club Team
16 Greg Hilt CatUp Coaching
17 Chad Crocker RTO National
18 Todd Wilson Chain Reaction Cycling
19 Ira Gallagher Unattached
20 Ben Ortt HWB Santa Cruz
21 Mark Nozedar Hull Thursday Road Club
22 Erinn Mcquagge Team Traveller
23 Jacob Smith Grand Strand Bicycles
24 Watson Powell Modry Evergreen Racing
25 Brandon Davis Port City Velo/Origin8 Teammate Top 5: Billy Raynor
26 Jonathan Gibson Grand Strand Bicycle
27 Matthew Chisholm Trysports p/b Timex
28 Christopher Smith Atomic Cycles Teammate Win: Joshua Brown
29 Josh Payne Carolina Masters
30 Michael Unruh
31 Aaron Nix Port City Velo / Origin-8 Teammate Top 5: Billy Raynor
32 James Brigman Uptown Cycles
33 Clifford Blackwell Atomic Cycles Teammate Win: Joshua Brown
34 Edward Garcia Team Bicycle Gallery
35 James Gallagher Triangle Velo
36 Joshua Motta Storm Racing Team
37 Steven Walsh NC State University
38 Zane Schweer Wake Forest University
39 Thomas Parry RTO National
40 Thomas Parry RTO National
41 Zane Schweer Wake Forest University
42 Steven Walsh NC State University
43 Joshua Motta Storm Racing Team
Finishers: Cat 2: 2   Cat 4: 41  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Trent Blackburn Port City Velo/Origin8
2 Devin Clancy
3 Philip Mantz Burlington Velo Club Inc.
4 Aaron Beaver SV/BikeSource Racing Team
5 Franklin Deese n/a
6 Brandon Squizzato Gyros Race Team
7 Mike Schulman Hawleys Bicycle World Racing Team
8 Kyle Carver Tricyclists BRC
9 Colin Cavaliere Global Bike Charlotte
10 Patrick Quirk
11 Jonathan Higgs
12 Kevin Mcdonnell Duke University
13 Daniel Toshner FSR - Jasons Deli
14 Adam Koch
15 Evan Tucker Bicycle Toy and Hobby
16 Isaac Bacon Oberlin College
17 Michael Zurface
18 Garrett Higgins
19 Patrick Ingram
20 Garrett Higgins
21 Nathan Benton Burlington Velo Club
22 Isaac Bacon Oberlin College
23 Brandon Weaver Campbell University Cycling
24 Evan Tucker Bicycle Toy and Hobby
25 Brandon Weaver Campbell University Cycling
26 Patrick Ingram
27 Jonathan Ward
28 Michael Zurface
29 Jonathan Ward Port City Velo/Origin8 Teammate Win: Trent Blackburn
30 Adam Koch
31 Nathan Benton Burlington Velo Club
Finishers: Cat 5: 27   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Carroll Globalbike Charlotte
2 Victor Neill SV/BikeSource Racing
3 James Keller
4 Brian Baack
5 Robin Voigt
6 Jonathan Neuman
7 David Bacon Unattached
8 Tom Hewitt AtOmic Cycles
9 Mike Troster Ride 2 Recovery
10 Tom Armour Racing 4 Kids p/b Window Gang
11 Russell Weaver
12 Jeffrey Brown Unattached
13 John Adams CatUP Coaching
14 Louis Botta
15 Gilbert Bollinger iii CatUp Coaching
16 Clayton Griffin Unattached
17 Jim Palistrant CatUP Coaching
18 David Morketter Cross Creek Cycling Club C4
19 Brock Gabler First Flight Bikes
20 Jeffrey Souter Full Spectrum Racing
21 Joe Campbell Cincinnati Velo Club Inc/ Bandwidth
22 Gary Wise SV/BikeSource racing Teammate Top 5: Victor Neill
23 Jonathan Heald Greenville Spinners Racing
24 Cameron Crawford Code One Cycling Team
25 Glenn Newell Deseo Elite/Velta Moorestown
26 Bob Burdon South East Velo/Bike Source
27 David Fairbanks
28 John Deaton Atomic Cycles
29 Dariusz Tyborowski Unattached
30 David Fairbanks
31 Rick Williams Cincinnati Velo Club Inc/ Bandwidth
32 Joe Bowden
33 Michael Roberts Hawleys Bicycle World Race Team
34 Michael Roberts Hawleys Bicycle World Race Team
35 Joe Bowden
36 Dariusz Tyborowski Unattached
37 John Deaton Atomic Cycles
38 Rick Williams Cincinnati Velo Club Inc/ Bandwidth
39 Chad Mccoy Atomic Cycles
40 Chad Mccoy Atomic Cycles
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 33   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aidan Pounder Constellation Cycling
2 Benji Hund Apex Packaging Cycling Team
3 Luke Thomas Cross Creek Cycling Club
Finishers: Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 William Guillen Constellation Cycling
2 Luis Guillen Constellation Cycling Teammate Win: William Guillen
3 Adam Hollingsworth Team Cycles De Oro
Finishers: Cat 3: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dylan Lawson SV/Bike Source Racing Team
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Jenkins windsong p/b cloninger - dr roy
2 Joseph Carpisassi Mock Orange Racing
3 Adam Perez Revolution Cycle Sports p/b Lonerid
4 Ryan Byars Bitter Dose Cycling
5 Jason Casteen Unilin Beard bikes p/b Windstream
6 Stanley Dover Harris Teeter Cycling
7 Dave Mabe Bitter Dose Cycling Teammate Top 5: Ryan Byars
8 Rob Mchardy Mock Orange Racing Teammate Top 5: Joseph Carpisassi
9 Brent Dittenber FSR - Jasons Deli
10 Jesse Walters Hearts Racing & Kens Bike Shop
11 James Allen CatUP Coaching
12 Robert Donovan Les Amis
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 7   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Walter Bixby HyperMach Cycling Club
2 Jerry Gala Revolution CycleSports
3 Thomas Ziermann Window Gang Cycling Team
4 Robert George jr catUP Coaching Services
5 Mark Jellous Carolina Cycling Team
6 Patrick Mulligan Fugue State
7 Austin Spencer
8 David Fairbanks
9 Joseph O'callaghan Full Spectrum Racing - Jasons Deli
10 David Gill CatUP coaching services Teammate Top 5: Robert George jr
11 Mark Fontanilla Carolina Cycling Team Teammate Top 5: Mark Jellous
12 Todd Clapp Giordana-Clif Bar
13 James Long Team Army-USAC
14 Aaron Frahm Hypermach Cycling Club Teammate Win: Walter Bixby
15 Aaron Frahm Hypermach Cycling Club Teammate Win: Walter Bixby
16 Kerry Humphrey Carolina Cycling Team Teammate Top 5: Mark Jellous
17 Mark Fontanilla Carolina Cycling Team Teammate Top 5: Mark Jellous
18 David Gill CatUP coaching services Teammate Top 5: Robert George jr
19 Todd Clapp Giordana-Clif Bar
20 James Long Team Army-USAC
21 Kerry Humphrey Carolina Cycling Team Teammate Top 5: Mark Jellous
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 7   Cat 3: 8   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Charlie Brown www.facebook.com/windsongbicyclesho
2 Lars Tonnesen Modify/Evergreen Partners
3 Shaun Walsh Massage Envy pb Catup.com
4 Randy Murray Revolution Cycle Sports pb Loneride
5 Ted Hopkins Revolution Cycle Sports p/b LoneRid
6 Tommy Jones Carolina Cycling Team
7 Joe Hutchins CTSC Racing
8 Darrin Dexter CatUp Coaching
9 Richard Creed Mock Orange Racing
10 Rodney Simpson Mock Orange Bikes
11 Wayne Santos BOB - Goodales Bike Shops
12 Clayton Griffin Unattached
13 Brent Lyons Cycles de Oro
15 Michael Vandenheuvel Mock Orange Racing
16 Eric Beatty CatUp Coaching
17 James Flaherty Pro Pedals Bike Shop
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 10   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Dietrich Modry/Evergreen Partners
2 Randy Parker Herbalife 24
3 Patrick Tighe Jupiter CVelo
4 Scott Forbis Hilton Head Cycling
5 Danny Mathis Hincapie Cycling
6 Lee Reavis Modry/Evergreen Partners Teammate Win: Chris Dietrich
7 Jeff Murray Revolution Cycle Sports p/b LoneRid
8 David Moore Modry/Evergreen Partners Teammate Win: Chris Dietrich
9 Jim Payne Carolina Break
10 James Price Tricyclists BRC
11 Joe Lehner TEAM headstrong
12 John Adams
13 William Goley Modry Evergreen Teammate Win: Chris Dietrich
14 Douglas Engel Modry/Evergreen Partners Teammate Win: Chris Dietrich
15 Terrence Lanier
16 Mike Thomas Cross Creek Cycling Club
17 Stephen Duncan Velo Sports Racing
18 Robert Eichvalds Garneau Custom
19 George Baldwin Global Bike Racing-Charlotte NC
20 Peter Cusden Revolution Cycle Sports p/b Lonerid
21 Daryl Rains MOB
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 11   Cat 4: 6   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Peter Leousis Revolution Cycle Sports p/b Lonerid
2 Pete Loftis Unattached
3 Paul Steagall SV/BikeSource Racing Team
4 Lawrence Ruggiero Squadra Coppi pb Vapiano
5 Michael Berry Modry/Evergreen Partners
6 Dale Bryant Sandhills Cycling Club
7 George Hatcher Cross Creek Cycling Club / C4
8 Greg Clary
9 Curtis Reeves
10 Dan Trigoboff Blue Steel
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jon Limbird TEAM headstrong
2 Randall Maddox Team headstrong Teammate Win: Jon Limbird
3 Stephen Knight Unattached
4 Phillip Benton
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Stevens Raleigh All Stars
2 Daniel Couglhlin SV/BikeSource Racing
3 Tommie Brock SV/BikeSource Racing
4 David Fuller Cycles deOro/Greensboro Velo
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Land Team MS p/b Snowbird Farms/TireBuye
2 Marshall Gordon Midwest Masters Cycling Team
Finishers: Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mandy Gallagher ParCycles/Spokeswomen Syndicate
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mandy Gallagher ParCycles/Spokeswomen Syndicate
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dolores Coughlin SV/BikeSource Racing
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bergen Watterson Pepper Palace/Spin-Tech Training p/
2 Sara Tussey VeloShine Cycling Team
3 Sarah Kraxberger CatUP Coaching
4 Shelly Franke Modry/Evergreen Partners
5 Ashlyn Woods Miller School of Albemarle p/b CBC
6 Amy Hill Massage Envy Cycling p/b Catup.com
7 Karen Muehl Modry/Evergreen Partners Teammate Top 5: Shelly Franke
8 Angelina Stevens Spokeswomen/Parcycles
9 Becky Woodruff Duke University
10 Josie Miller CatUp Coaching Teammate Top 5: Sarah Kraxberger
11 Christy Quirk Parcycles/Spokeswomen
12 Ashley Schafer Massage Envy Cycling p/b Catup.com
13 Gwyneth Lodge Faster Mustache
15 Stephanie Cole Giordana-Clif Bar
16 Ohara Osorio-mckenna SV/BikeSource Racing
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 10   Cat ?: 1