Log In
The Bike Crossing Mississippi Gran Prix - GC • May 3 2015
Clear, 79 degrees, wind 4 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mathew Davis Team LaS'port 5:50:47.0
2 Bryant Funston Marx and Bensdorf Cycling Team 5:51:03.1
3 Adam Morris Palmer Cycling 5:51:16.7
4 Kevin Conerly 5:51:29.8
5 Davis Winstead The Bike Crossing 5:51:57.9
6 Travis Dorman Truly Spokin 5:52:12.5
7 Peter Reed Marx and Bensdorf Cycling Team 5:53:32.3 Teammate Top 5: Bryant Funston
8 Stephen Mire Team LaS'port 5:53:33.0 Teammate Win: Mathew Davis
9 Michael Mcbrien Team LaS'port 5:53:42.3 Teammate Win: Mathew Davis
10 Edward Novak Palmer Cycling 5:53:49.9 Teammate Top 5: Adam Morris
11 Evan Mcmanus Lake Charles Racing 5:53:51.4
12 Andrew Hammond Palmer Cycling 5:53:59.6 Teammate Top 5: Adam Morris
13 Joshua Hudson Team LaS'port 5:54:04.9 Teammate Win: Mathew Davis
14 Keith Miller Acadiana Bicycle Company Racing 5:54:31.1
15 Scott Newberry Marx and Bensdorf Cycling Team 5:54:44.7 Teammate Top 5: Bryant Funston
16 Ryan Boudreaux Palmer Cycling 5:54:51.7 Teammate Top 5: Adam Morris
17 Dale Sanford Marx and Bensdorf Cycling Team 5:54:56.9 Teammate Top 5: Bryant Funston
18 Rolly Weaver Pioneer Mortgage pb Yourkey.com 5:54:58.7
19 John Wozniak Palmer Cycling 5:54:59.1 Teammate Top 5: Adam Morris
20 Jordan Lambert Palmer Cycling 5:55:03.8 Teammate Top 5: Adam Morris
21 John Brizzard iii Team LaS'port 5:55:04.9 Teammate Win: Mathew Davis
22 Samuel Leblanc 4th Dimension Fitness 5:55:08.3
23 Mark Mcmurry MidSouth Masters Cycling 5:55:38.7
24 Ben Knoernschild Marx and Bensdorf Cycling Team 5:55:49.6 Teammate Top 5: Bryant Funston
25 Frank Moak Palmer Cycling 5:56:06.5 Teammate Top 5: Adam Morris
26 Daniel Wisner Team LaS'port 6:03:27.3 Teammate Win: Mathew Davis
27 Lance Abshire Team LaS'port 6:06:57.1 Teammate Win: Mathew Davis
28 Bryan Thames Marx and Bensdorf Cycling Team 6:11:46.8 Teammate Top 5: Bryant Funston
29 Ryan Bosio Marx and Bensdorf Cycling Team 6:23:57.0 Teammate Top 5: Bryant Funston
30 Kenneth Bellau Palmer Cycling 6:27:10.0 Teammate Top 5: Adam Morris
DNF Travis Sherman Marx and Bensdorf Cycling Team Teammate Top 5: Bryant Funston
31 Bennie Flores Lake Charles Racing 6:44:31.8
DNF Todd Hickman 901 Racing
DNF Alex Habbit Acadiana Bicycle Company Racing
DNF Ben Gabardi The Bike Crossing Teammate Top 5: Davis Winstead
DNF Ross Livingston The Bike Crossing Teammate Top 5: Davis Winstead
Finishers: Cat 1: 12   Cat 2: 16   Cat 3: 7   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brett Shanaman Marx and Bensdorf Cycling Team 3:49:26.2
2 Taco De vries New Orleans Bicycle Club Inc 3:49:29.4
3 Micheal Boedigheimer Rouler Racing 3:49:37.8
4 Jeff Fejfar Marx and Bensdorf Cycling Team 3:49:38.2 Teammate Win: Brett Shanaman
5 Jonathan Newman S3 Racing team 3:49:48.8
6 Jeff Buse Marx and Bensdorf Cycling Team 3:49:54.3 Teammate Win: Brett Shanaman
7 Alexander Stachow Vantage Health Plan/Team Colvin 3:50:04.1
8 Rod Yates BPC Cycling 3:50:08.3
9 Patton Sims Vantage Health Plan/Team Colvin 3:50:08.5
10 Curt Arthur Cirque du Velos Powered by Peddler 3:50:09.5
11 Eric Nelson Indian Cycle Racing 3:50:17.5
12 Adrian Haynes S3 Racing team 3:50:18.2 Teammate Top 5: Jonathan Newman
13 Raland Burks Acadiana Bicycle Company Racing 3:50:19.3
14 Bronson Breaux Acadiana Bicycle Company Racing 3:50:19.7
15 Jack Everett Cirque du Velos Powered by Peddler 3:50:23.6
16 Jacob Waters Lake Charles Racing 3:50:23.9
17 Wesley Haney 3:50:24.8
18 Byron Gray Indian Cycle Racing 3:50:25.3
19 Jack White Indian Cycle Racing 3:50:37.4
20 Scott Gumina Apolline Racing 3:50:41.9
21 Steve Fermanich Marx and Bensdorf Cycling Team 3:50:48.0 Teammate Win: Brett Shanaman
22 Brent Miller Acadiana Bicycle Company Racing 3:50:55.4
23 Matthew Rose S3 Racing team 3:51:10.9 Teammate Top 5: Jonathan Newman
24 Alex Free The Bike Crossing 3:53:35.7
25 Stephanie Smith NOMAMBO/EASTBANK 3:54:19.9
26 Chris Lincoln Indian Cycle Racing 3:54:35.6
27 Stanton Pearson Team Hammer Nutrition 3:54:40.0
28 Aaron Parker Marx and Bensdorf Cycling Team 3:55:05.9 Teammate Win: Brett Shanaman
29 Richardc Nevils Semi-Tough Cycling Club 3:59:01.4
30 Christian Fontaine New Orleans Bicycle Club Inc 4:09:04.1 Teammate Top 5: Taco De vries
31 William Yonkowski Cirque du Velos Powered by Peddler 4:28:55.4
DNF Rhett Hobgood
DNF Jeffrey Phillips Raising Cane's Racing
DNF David Bartley The Bike Crossing
DNF William Jones 4th Dimension Fitness
DNF Stewart Patrick The Bike Crossing
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 6   Cat 4: 28   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hunter Keyes S3 Racing team 2:22:34.3
2 Greyson Swartzfager 2:45:40.4
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jerald Simon Lake Charles Racing 3:54:09.8
2 Timothy Doiron Lake Charles Racing 3:54:10.1 Teammate Win: Jerald Simon
3 Scott Gurganus Team LaS'port 3:57:10.8
4 Alex Habbit Acadiana Bicycle Company Racing 3:57:13.4
5 Butch Sims Palmer Cycling 3:57:17.0
6 James Phyfer The Bike Crossing 3:57:29.1
7 Charles Bell S3 Racing team 4:00:07.6
8 Peter Stephens GEAUX Race 4:06:52.1
9 Hamrick Selby New Orleans Bicycle Club Inc 4:08:34.6
10 Mark Yoshida Marx and Bensdorf Cycling Team 4:08:48.7
11 Michael Fontana Vantage Health Plan/Team Colvin 4:09:57.2
12 Ledoux Provosty New Orleans Bicycle Club Inc 4:10:58.3
13 Steve Johnson New Orleans Bicycle Club Inc 4:11:11.0
14 Scott Mcmanus Lake Charles Racing 4:12:03.5 Teammate Win: Jerald Simon
15 Rick Carpenter Marx and Bensdorf Cycling Team 4:14:25.7
16 Mick Gould BPC Cycling 4:14:58.3
17 Randall Legeai New Orleans Bicycle Club Inc 4:18:48.0
18 Patrick Fresneda New Orleans Bicycle Club Inc 4:24:06.8
19 Glenn Gendron New Orleans Bicycle Club Inc 4:29:20.7
20 Mike Herring MOVEDADDY.COM RACING 4:30:41.5
21 Glenn Richard Acadiana Bicycle Company Racing 4:31:25.7 Teammate Top 5: Alex Habbit
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 11   Cat 4: 5   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sally Landham Marx and Bensdorf Cycling Team 2:14:08.8
2 Pamela Tate Marx and Bensdorf Cycling Team 2:16:02.1 Teammate Win: Sally Landham
3 Emily Strange Marx and Bensdorf Cycling Team 2:17:30.7 Teammate Win: Sally Landham
4 Marda Kaiser rehnelt Marx and Bensdorf Cycling Team 2:17:59.8 Teammate Win: Sally Landham
5 Mary Haizlip Marx and Bensdorf Cycling Team 2:19:45.9 Teammate Win: Sally Landham
6 Wendy Fejfar Marx and Bensdorf Cycling Team 2:19:46.5 Teammate Win: Sally Landham
7 Heather Nelson Indian Cycle Racing 2:19:53.4
8 Theresea-anne Sklar S3 Racing team 2:20:59.7
9 Lynne Gould Marx and Bensdorf Cycling Team 2:21:51.5 Teammate Win: Sally Landham
10 Ruth Thornhill GEAUX Race 2:23:46.3
DNF Justine Jenkins
11 Kimberly Clements Rouler Racing 2:26:51.6
DNF Leigh Laney Indian Cycle Racing
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 10