Log In
Blythewood Omnium: Presented by Cobblestone Park - Circuit Race • Mar 12 2012
Mostly Cloudy, 64 degrees, wind 7 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matt Moosa Mens
2 Austin Joyner Carolina Break
3 Mitchell Moody BEAST RACING - Bicycles East
4 Alexander Streett SV/Bikesource racing
5 Will Smith Beast Racing-Bicycles East
6 Connor Ardrey Outspokin Augusta
7 Cameron Moss Velo16 (BSG)
8 Ryan Swaim Massage Envy Cycling p/b Catup.com
9 John Stewart Massage Envy Cycling p/b Catup.com
10 Hank Walls Unattached
11 James Barry Carolina Break Teammate Top 5: Austin Joyner
12 Chris Woods Burlington Velo Club
13 William Mcadams FACT Forest Acres Cycling Team
14 Kurt Hahn Hawleys Bicycle World
15 Bobby Hough Les Amis
16 Weston Coker F.A.C.T.
17 Asa Duggan Outspokin Augusta
18 Kelly Edwards Outspokin Augusta
19 James Tobias Unattached
20 John Cristiano Trysports p/b Timex
21 Santiago Montenegro FACT
22 Aaron Atwater Grand Strand Bicycles
23 Richard Soto unattached
24 Toby Rosen catUP Coaching
25 Josh Jackson Outspokin Augusta
26 Samuel Kophazi Carolina Break Teammate Top 5: Austin Joyner
27 Tory Barbisan Beast Racing
28 Cory Lasseigne Massage Envy Catup Palmetto velo
29 Brandon Davis Port City Velo/Team Teaka
30 Daniel Lenis Carolina Break Teammate Top 5: Austin Joyner
31 Cal Ford Massage Envy Cycling p/b Catup.com
32 Eric Ivey Chain Reaction Augusta
33 Devin Reavis Hearts
34 Joshua Bennett Outspokin Augusta
35 Jip Kongruengkit
36 Jeremy Walton TrySports p/b Timex
37 Brian Jumper Massage Envy Cycling p/b Catup.com
38 Jason Kimball Paralyzed Veterans Racing
39 Kevin Brazell Carolina Velo/Cycle Center
40 Eric Middleton Team DIY Music
41 Ben Hund Apex Packaging Cycling
42 Justin Tipper Massage Envy Racing p/b Catup.com
43 Ed Owsisany
44 Jon Bush Velo-16 BSG
45 Robert Stives Unattached
46 Vernon Reynolds
47 Jacob Smith Grand Strand Bicycles
48 Gershom Reynolds
49 Charley Dean
50 ? Harry Massage Envy Racing PB Catup.com
51 Gunnar Palm Massage Envy Cycling p/b Catup.com
52 Stephen Reynolds Giordana-Clif Bar-BRICA Cycling Tea
53 Kevin Nicholson Cycletherapy
54 Terrence Slifer Globalbike
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 25   Cat 5: 25   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alex Kellum Clemson
2 Robert Nelson Clemson/Melo Velo
3 Carlos Norena Unattached
4 Gabriel Allie Carolina Break
5 Hank Booth Carolina Break
6 Carlos Pinate Beast Racing
7 Timothy Mccollum VeloShine Cycling Team
8 Myles Lietzke Cbc Racing Team
9 Kellen Goodell CBC Racing Team
10 Matt Moosa Mens
11 Gregory Thompson Presbyterian Sports Medicine/Energy
12 Steve Senn
13 Stephen Ridley FACT
14 Brad Veasey Massage Envy Cycling p/b Catup.com
15 Paul Price jr FACT
16 Jesse Miller Melo Velo/Clemson
17 Luis Flores CatUP Coaching
18 Nicholas Luther Trek Bicycle Store of Mount Pleasan
19 Timmy Supplee Massage Envy Cycling p/b Catup.com
20 Connor Williams DIY Music p/b Chainheart Cycling St
21 Levi Nelson Modry/Evergreen
22 Chris Sugar Modry/Evergreen Partners
23 Jenrette Springs VeloShine Cycling Team
24 Sam Curlee US Military Cycling Team Fueled by
25 Joseph Christian US Military Cycling Team Fueled by
26 Jamie Lytton VeloShine Cycling Team
27 Robert Vogt Team Traveller
28 Camden Simon Ghost Tree Racing
29 Cameron Moss Velo16 (BSG)
30 Rob Payette Cycle Center / Carolina Velo
31 Ryan Collette DIY Music p/b ABRC
32 Vincent Mccall Carolina Velo/Cycle Center
33 Patrick Lackey
34 Jim Payne Carolina Break Teammate Top 5: Gabriel Allie
35 Steve Ridley City of Forest Acres Cycling Team
36 Reuben Bloam
Finishers: Cat 3: 23   Cat 4: 12   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Charlie Brown Windsong Bike Shop p/b Cloninger-Dr
2 Ryan Jenkins Windsong Bike Shop p/b Cloninger-Dr Teammate Win: Charlie Brown
3 Jay Charles Carolina Cycling Team
4 Cleve Blackwell POA Cycling
5 Rodney Dender POA Cycling
6 Gordon Stiel Carolina Cycling Team
7 Ted Hopkins Revolution Cycle Sports p/b LoneRid
8 Matthew Tebbetts POA Cycling Teammate Top 5: Cleve Blackwell
9 Matt Botting Carolina Cycling Team Teammate Top 5: Jay Charles
10 Stephen Sperry POA Cycling Teammate Top 5: Cleve Blackwell
11 Christopher Sheehan Uptown Cycles
12 Josh Barrett Subaru/AFAS p/b OSP
13 Gabe Hipps Harrells Bicycle World/ Garmin
14 Kurt Hahn Hawleys Bicycle World
15 David Fowley Beast Racing
16 Gordon Whittaker Carolina Cycling
17 Joseph Christian US Military Cycling Team Fueled by
18 Lee Champion BRICA Racing | CFC
19 Yuans Halaixt Unattached
20 Eric Ivey Chain Reaction Augusta
21 John James Piedmont Orthopedic AssociatesCycli
22 Daryl Rains SmartStop/MOB
23 William Sellers Savannah Wheelmen/ Subaru-OSP
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 12   Cat 3: 5   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Patterson Beast Racing- Bicycle East
2 Keith Johnson Atlantic Velo p/b Walts Racing
3 David Leduc dope Atlantic Velo
4 Jeffrey Allums cycle center/carolina velo
5 Michael Ventola Pre-Reg.com
6 Scott Miner BikeLaw.com
7 D Langston powell Massage Envy Cycling p/b Catup.com
8 Shaun Walsh Massage Envy Cycling p/b Catup.com
9 Timothy Joyce Athens Velo Club
10 Greg Morgan Spinx Bike Race Team
11 Daryl Rains SmartStop/MOB
12 David Strickland VeloShine Cycling Team
13 Joel Price Colavita Racing Inc.
14 Wayne Santos BOB - Goodales Bike Shops
15 James Hickey TMK-SmartStop
16 Rich Wachtel Outspokin Bicycles Columbia
17 James Cole Veloshine Cycling Team
18 Arthur Danfy team spinx
19 Sara Tussey VeloShine Cycling Team
20 Glen Allison Hilton Head Cycling Inc
21 Scott Webster Veloshine Cycling Team
22 Charles Moschel Modry/Evergreen Partners
23 Paul Steagall SV/BikeSource Racing Team
24 Jim Palmer Outspokin Augusta
25 Joe Lehner TEAM headstrong
26 Jim Brown Spinx Bike Race Team
28 Hannah Miller Pain Pathways Cycling Team
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 8   Cat 3: 11   Cat 4: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Reid Beloni App State/W2F/Magic Cycles
2 Bruce Humphries Veloshine Cycling Team
3 Josh Oxendine DIY Music p/b Chain Heart Cycling S
4 Alder Martz BMC-Hincapie Development Team
5 Andrew Baker Bissell Pro Cycling Team
6 Cody Johnson DIY MUSIC p/b chainheart cycling st
7 Brendan Dillow DIY Music p/b Chainheart Cycling St Teammate Top 5: Josh Oxendine
8 Erik Broo Happy Tooth
9 Jovan Zekavica
10 Brendan Cornett TBB Sports
11 Adam Myerson Team Mountain Khakis/SmartStop
12 Johnny Mitchell Metro Reprographics p/b DeMaine Chi
13 Brian Arne LCR p/b Champion System
14 Edison Turner BMC-Hincapie Development Team Teammate Top 5: Alder Martz
15 Nick Fishbein Hincapie/ Green Creation
16 Robert O'gorman jr Happy Tooth Racing
17 Spencer Gaddy United Healthcare/ Lexus Elite
18 Nathan Smith LCR p/b Champion Systems
19 Nicholas Inabinet Astellas Oncology p/b ABD
20 Taylor Little DIY Music p/b Chainheart Cycling St Teammate Top 5: Josh Oxendine
21 Thaddeus Dulin Athletix Cycling Team benefiting Gl
22 Michael Raynor DIY Music p/b Asheville Youth Cycli
23 Christopher Calder Les Amis Calder Brothers Select Tea
24 Jason Marshall Velo 16 BSG
25 Parker Kyzer BMC-Hincapie Development Team Teammate Top 5: Alder Martz
26 Andre Vandenberg Astellas Oncology p/b ABD
27 Brooks Bostick LCR p/b Champion System
28 Charlie Hough DIY Music p/b Chainheart Cycling St Teammate Top 5: Josh Oxendine
29 Patrick Weddell App State/W2F/Magic Cycles Teammate Win: Reid Beloni
30 Luke Correale Low Country Racing Elite Team p/b C
31 Mark Warno AVC/Team Hagerstown
32 Chris Zieman Happy Tooth Racing
33 Grayson Brookshire DIY Music p/b Chainheart Cycling St Teammate Top 5: Josh Oxendine
34 Darren Fuller VeloShine Cycling Team Teammate Top 5: Bruce Humphries
35 Joshua Whitmore Athletix Cycling Team Benefiting Gl
36 Patrick Raines Team Mountain Khakis/SmartStop
37 Christopher Monteleone Team Mountain Khakis/SmartStop
38 Joseph Middleton Subura-AFAS pb OSP
39 Tyler Karnes BMC-Hincapie Development Team Teammate Top 5: Alder Martz
40 Marc Williams Athletix Cycling Team Benefiting Gl
41 Maxwell Robb DIY Music p/b Chainheart Cycling St Teammate Top 5: Josh Oxendine
42 Trey Miller Athletix Cycling Team benefiting Gl
43 Bryan Schoeffler Subaru-AFAS p/b OSP
44 Jae Bowen Veloshine Cycing Team
45 James Baldesare Cleveland Clinic Sports Health/ RGF
46 William Messenger Mock Orange Bikes
47 Chad Salla Racing for Riley
49 Richard Kirby Pre-Reg.com
50 Julian Patterson Carolina Break
51 Jerome Townsend Team Mountain Khakis/SmartStop
52 Kyle Knott Athletix Cycling Team benefiting Gl
53 John Jay Happy Tooth Racing
54 Alex Dayton Mock Orange Racing
55 Brandon Lovick Unattached
56 Todd Gosselaar Unattached
57 Isaac Enderline BMC-Hincapie Development Team Teammate Top 5: Alder Martz
58 Timothy Jenkinson Earthfare/I9 Cycling Team
Finishers: Cat 1: 26   Cat 2: 29   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lauren Komanski Pain Pathways
2 Ashlyn Woods Miller School of Albemarle p/b CBC
3 Christy Scott Globalbike
4 Salley Reamer FACT
5 Erica Stievecaldwell Anteitam Velo Club
6 Anne Moore Modry/Evergreen
7 Sarah Kraxberger CatUP Coaching
8 Sonja Van holderbeke Beast Racing
9 Janet Trubey Pepper Palace/Spin-Tech Training p/
10 Elizabeth Brady Team Headstrong
11 Stefanie Feltwell Forest Acres Cycling Team
12 Mary Mcarthur PainPathways Teammate Win: Lauren Komanski
13 Ashley Bush Globalbike Teammate Top 5: Christy Scott
14 Christy Quirk Parcycles/Spokeswomen
15 Stephanie Cole Giordana-Clif Bar
16 Karen Muehl Modry/Evergreen Partners
17 Mary Franceschi modry/evergreen partners
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 16  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Samuel Kophazi Carolina Break
2 David Walls Carolina Break Teammate Win: Samuel Kophazi
3 Jake Roberts FACT
4 Benji Hund Apex Packaging Cycling Team
5 Rand Allison
6 Ethan Cash FACT
7 Luis Flores CatUP Coaching
8 Allyson Hurst FACT Teammate Top 5: Jake Roberts
9 Juliet Feltwell Forest Acres Cycling Team
10 Kerrigan Sunday FACT Teammate Top 5: Jake Roberts
11 Emma Hurst FACT Teammate Top 5: Jake Roberts
12 Charlote Mcadams
13 Conor Schunk Unattached
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 4   Cat 5: 7   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tony Morales
2 Austin Joyner Carolina Break
3 Jared Ocker FACT
4 Luke Thompson Forest Acres Cycling Team
5 Ben Holland FACT
6 Andrew Weaver Carolina Break
7 Sam Millerpoling Forest Acres Cycling Team Teammate Top 5: Luke Thompson
8 Eric Middleton Team DIY Music
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Meghan Korol Pepper Palace/Spin-Tech Training p/
2 Sara Tussey VeloShine Cycling Team
3 Allison Arensman Pepper Palace/Spin-Tech Training p/ Teammate Win: Meghan Korol
4 Hannah Miller Pain Pathways Cycling Team
5 Lauren Komanski Pain Pathways
6 Susan Jones - morgan Greenville Woman
7 Marianne Holt PainPathways Cycling Team Teammate Top 5: Hannah Miller
8 Deb Sweeney whitmore Pain Pathways Teammate Top 5: Lauren Komanski
9 Erica Chard Pepper Palace/Spin-Tech Training p/ Teammate Win: Meghan Korol
10 Stephanie Bunnett Pepper Palace/Spin-Tech Training p/ Teammate Win: Meghan Korol
11 Elizabeth Lee Louis Garneau Factory Team p/b Fuji
12 Carolynn Berry Painpathways Womens Cycling
13 Anne Moore Modry/Evergreen
14 Amy Alexander Pepper Palace/Spin-Tech Training p/ Teammate Win: Meghan Korol
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 7   Cat 3: 3   Cat 4: 2